iranski predsednik

Slavje v Teheranu in Bejrutu

22. 06. 1998 10.49

Zmaga iranske reprezentance na nogometnem SP v Franciji nad ZDA (2:1) je v Teheranu povzročila val navdušenja. Neposredno po zadnjem sodniškem žvižgu so bile ulice v iranski prestolnici polne in slavje se je sprevrglo v pravi karneval s plesom in glasbo za oba spola. Policisti so kršitev strogih islamskih načel le nemočno pospremili s pogledi.

Time objavil prvi od šestih seznamov najvplivnejših oseb stoletja

06. 04. 1998 11.18

Ronald Reagan, Lenin, Winston Churchill in Mahatma Gandhi so na seznamu najvplivnejših voditeljev 20. stoletja, ki ga danes objavlja ameriška revija Time. Seznam je prvi od šestih, na katerih so imena 100 najpomembnejših svetovnih osebnosti z različnih področij. Revija Time bo ime osebe, ki je po njeni oceni najvplivnejša v tem stoletju, objavila decembra 1999.

Dini v Iranu

02. 03. 1998 11.58

V pogovoru z italijanskim zunanjim ministrom Lambertom Dinijem, ki je na uradnem obisku v Iranu, je novi iranski predsednik Mohamed Hatami zagotovil, da "Iran na noben način ne podpira mednarodnega terorizma, zdi se mu celo graje vreden".

Rusi brez komentarjev, Britanci zadržani, a optimistični

23. 02. 1998 09.35

Rusko vodstvo danes pred podpisom soglasja med ZN in Irakom ni želelo komentirati dokumenta in obiska generalnega sekretarja ZN Kofija Annana v Bagdadu. Tudi v Londonu so po besedah zunanjega ministra Robina Cooka previdni, a optimistični. V Jordaniji pa so dogovor toplo pozdravili in stalne članica Varnostnega sveta pozvali, naj se pozitivno odzovejo na dogodek. Tudi iranski zunanji minister Kamal Harazi je izrazil zadovoljstvo ob dogovoru, ki bo po njegovem preprečil vojno, nevarno za celotno območje. Palestinci dogovor med ZN in Irakom prav tako pozdravljajo, medtem ko bo izraelska vojska kljub dogovoru, ki ga je v Bagdadu dosegel Annan, nadaljevala priprave na zaščito civilistov v primeru vojne. Francija je pozdravila dosego sporazuma in v nočnem sporočilu za javnost izrazila upanje, da dogovor ustreza pričakovanjem. Francoska vlada je izrazila "polno zaupanje v postopke Kofija Annana". Predsednik avstralske vlade John Howard je prav tako pozdravil sklenitev sporazuma, obenem pa opozoril na pomnajkljivo zanesljivost iraškega predsednika Sadama Huseina. Zato je potrebno počakati, kako se bo sklenjeni sporazum potrdil v praksi.

Fatva zoper Salmana Rushdieja nepreklicna

13. 02. 1998 12.39

Državni tožilec iranske republike ajatolah Morteza Moghtadaj je danes ponovil, da je smrtna obsodba fatva britanskega pisatelja iranskega rodu Salmana Rushdieja nepreklicna sodba in jo je treba uresničiti. Na predvečer obletnice razglasitve fatve, ki jo je zoper pisatelja, obsojenega skrunitve islama v zbirki Satanski stihi, 14. februarja 1989 izrekel imam Homeini, je ajatolah Moghtadaj poudaril, da fatva ni navaden verski odlok, temveč razsodba, ki je bogoskrunca Rushdieja obsodila na smrt. Konzervativni državni tožilec je v isti sapi poudaril, da s sodbo soglašajo muslimani vseh izpovedi. Novi iranski predsednik Mahamad Karami se od junijske izvolitve še ni javno izrekel o zadevi Rushdie. Iranska verska Fondacija 15-Kordad je februarja lani povišala nagrado za umor Rushdieja z enega na 2,5 milijona dolarjev.

Clinton in Blair svarita Irak

08. 02. 1998 09.58

Ameriški predsednik Bill Clinton in britanski premier Tony Blair sta v skupnem radijskem nagovoru v soboto posvarila Irak pred odločnimi ukrepi. Blair je tudi napovedal, da bo Velika Britanija v Kuvajtu namestila osem bojnih letal tornado. Clinton je sinoči telefoniral tudi saudskemu kralju Fahdu. Kot je poročala saudska tiskovna agencija, sta sogovornika poudarila tesne odnose med državama, ostale podrobnosti pogovora pa niso znane. V Zaliv bo danes pripotoval ameriški obrambni sekretar William Cohen, ki bo obiskal Saudovo Arabijo in Kuvajt. Kuvajt je Združenim državam že obljubil pomoč pri morebitnem napadu na Irak, včeraj pa je sporočil, da je še 24.000 vojakov v stanju pripravljenosti pred morebitnim iraškim napadom. Že od četrtka je namreč v pripravljenosti 16.000 kuvajtskih vojakov. Iranski predsednik Mohamad Hatami in generalni sekretar Organizacije islamske konference Azedine Laraki pa sta na nedavnem srečanju v Iranu vse strani pozvala na mirno rešitev iraške krize, Irak pa pozvala, naj spoštuje resolucije ZN.

Ali se ZDA do Irana še vedejo v duhu hladne vojne?

08. 01. 1998 09.58

Iranski predsednik Mohamed Hatami je Združenim državam očital, da se do njegove države še vedno vedejo v duhu hladne vojne. Kot primer je navedel gospodarske sankcije proti Teheranu in uradno podpiranje načrtov za zrušenje islamskega državnega vodstva. Dejal je, da morajo ZDA prenehati s svojo sovražno politiko, potem pa bi lahko vzpostavili nove politične odnose. Dodal je, da ni nobenega znaka, da se je ta odnos spremenil, sicer pa Iran zaenkrat lahko shaja tudi brez odnosov z Združenimi državami.

Zadnji dan srečanja Organizacije islamske konference

11. 12. 1997 11.12

V Teheranu se je začel tretji in zadnji dan 8. vrhunskega srečanja Organizacije islamske konference. Delegacije 55 članic organizacije bodo predvidoma sprejele t.i. Teheransko deklaracijo, pa tudi več kot 140 drugih resolucij ter določile kraj prihodnjega srečanja, ki bo predvidoma leta 2000. V iransko prestolnico je v sredo zvečer pripotoval tudi predsednik BiH Alija Izetbegović, čigar država se letošnjega vrha OIC udeležuje kot opazovalka. Ob prihodu ga je sprejel iranski podpredsednik Hasan Habibi.

Arafat v Iranu po osemnajstih letih

08. 12. 1997 09.31

Palestinski predsednik Jaser Arafat je prispel v Teheran, kjer se bo v torek udeležil osmega vrha Organizacije islamske konference (OIC). Arafata je na letališču v Teheranu pričakal iranski predsednik Mohamed Hatami, palestinski voditelj pa je tokrat v Iranu prvič po 18 letih.

Iran bo izpustil 500 vojnih ujetnikov

27. 11. 1997 14.35

Iransko vodstvo je danes, skoraj deset let po koncu iraško-iranske vojne, izdalo ukaz o izpustitvi 500 iraških vojnih ujetnikov. To naj bi bil izraz dobre volje pred decembrskim srečanjem Organizacije islamske konference, ki bo v Teheranu.