istra

Tretja peticija za mejo v Istri
28. 05. 2001 00.00
Civilna družba Slovenije za mejo v Istri (CDSMI) zahteva, da se pravična meja med Slovenijo in Hrvaško utemeljuje z vsemi dokazili, saj je pri predvideni mednarodni arbitraži pomembno, da predstavimo vse argumente, ki lahko vplivajo na ugodne odločitve, je na novinarski konferenci v Izoli povedal predsednik CDSMI Frane Goljevšček. Predsednik CDSMI, slednja šteje 150 članov, je predstavil tudi peticijo številka 3, v kateri so našteta dejstva, za katera menijo, da jih mora slovenska politika in diplomacija predstaviti mednarodni arbitraži, da bo lahko razsodila o poteku pravične meje.

Slovensko-hrvaško srečanje
07. 01. 2001 00.00
Neuradnega prijateljskega srečanja, ki ga danes opoldan v Seči pri Portorožu organizira Društvo istrskega prijateljstva (DIP), se s slovenske strani udeležuje državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Magdalena Tovornik, s hrvaške pa namestnik hrvaškega zunanjega ministra Joško Paro. Srečanja se udeležujejo tudi podpisniki javnega pisma DIP, župani, poslanci, gospodarstveniki in kulturniki Slovenske in Hrvaške Istre.

Pred hrvaško-slovenskim srečanjem
06. 01. 2001 00.00
Slovenska in hrvaška diplomacija sta pripravljeni na reševanje najpomembnejših odprtih vprašanj, tudi najtežjega o meji na morju, sta v sicer ločenih pogovorih, včeraj povedala slovenski in hrvaški zunanji minister Dimitrij Rupel in Tonino Picula. Hrvaški minister je ob tem menil, da bi bila slovenska ratifikacija sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS) prvi znak, da sta državi zmožni sporazumno reševati vprašanja o meji.

Turistična sezona na hrvaškem presegla pričakovanja
08. 10. 2000 00.00
Na območju sedmih hrvaških jadranskih županij in Zagreba so v prvih devetih mesecih letos zabeležili približno 37,8 milijona turističnih nočitev. To je za 44 odstotkov več kot v istem obdobju lani in za 19 odstotkov več kot leta 1998, ki je bilo doslej najbolj uspešno. Ti podatki potrjujejo dejstvo, da je letošnja turistična sezona, katere dobiček ocenjujejo na približno 3,5 milijarde dolarjev, presegla vsa pričakovanja, piše hrvaška tiskovna agencija Hina.

ZLSD proti revščini
27. 09. 2000 00.00
Mestna organizacija ZLSD Ljubljana je s svetniki in svetnicami v ljubljanskem mestnem svetu ter kandidatkami in kandidati za DZ na srečanju obravnavala predloge stranke za reševanje socialnega položaja občank in občanov, ki živijo pod pragom revščine (teh je trenutno 10 odstotkov), načine vključevanja nevladnih organizacij v zagotavljanje socialne varnosti in nujne zakonske spremembe.

Slovenski in hrvaški strokovnjaki o zaščiti morja
26. 05. 2000 07.53
V Rovinju se je včeraj začelo dvodnevno hrvaško-slovensko strokovno srečanje o zaščiti morja in morskega bogastva. Srečanje organizirata hrvaško društvo Zelena Istra in Slovensko ekološko gibanje, je poročala hrvaška tiskovna agencija Hina.

Sodna obravnava o fojbah
16. 02. 2000 18.06
Na rimskem sodišču je danes potekal predhodni sodni postopek o pobojih na tržaškem Krasu med letoma 1943 in 1947. Edini obtoženec za poboje v fojbah je danes 80-letni Oskar Piškolič.

Leto okroglih obletnic
02. 01. 2000 12.38
Prelomno leto 2000 bo za Slovenijo tudi leto okroglih obletnic. Desetletje bo minilo od nekaterih ključnih dogodkov, ki so vodili k samostojnosti Slovenije in so pomenili uresničevanje vse glasnejših zahtev po demokratizaciji, suverenosti slovenskega naroda in uvedbi političnega pluralizma, ki so zaznamovale konec osemdesetih let. Sicer bomo v letu 2000 zaznamovali tudi nekatere druge okrogle obletnice. 10. oktobra bo minilo 80 let od plebiscita na Koroškem, na katerem so se prebivalci odločali med kraljevino Jugoslavijo in republiko Avstrijo; večina se je odločila za Avstrijo; prav tako 80 let pa bo 12. novembra minilo od podpisa Rapalske pogodbe, s katero so Goriška, del Notranjske, Trst in vsa Istra pripadli Italiji. 26. novembra bo minilo 200 let od rojstva slovenskega nabožnega pisatelja in pesnika, mariborskega škofa Antona Martina Slomška, ki so ga 19. septembra 1999 razglasili za blaženega. Dan kasneje bomo obeležili 135 let od rojstva začetnika krščanskega socialnega gibanja na Slovenskem Janeza Evangelista Kreka. 2. aprila bo preteklo 150 let, odkar je v Ljubljani izšel prvi slovenski uradni list Ljubljanski časnik, 5. junija pa bomo zaznamovali 45 let od odprtja novega sejmišča v Ljubljani. 8. junija bo minilo 450 let od izida prvih slovenskih knjig, Abecednika in Katekizma, 7. julija pa 865 let od začetka rednega meniškega življenja v cistercijanskem samostanu Stična. Slovenska prestolnica Ljubljana bo 10. septembra zabeležila 95. obletnico odkritja Prešernovega spomenika.

Humanitarna akcija za center Sonček
18. 12. 1999 16.17
V restavraciji portoroške Marine je bila sinoči skupna humanitarna akcija kluba Lions Istra Ankaran in Radia Capris. Lionsi so centru Sonček v Elerjih nad Ankaranom podarili računalnike in opremo v skupni vrednosti približno 1,5 milijona tolarjev, Radio Capris pa mu je ob svoji šestletnici delovanja za dokončanje bazena namenil ček v vrednosti 500.000 tolarjev.

Fotografije Luciana Kleve
14. 12. 1999 14.26
V Krkini galeriji v zdravilišču Strunjan bodo drevi ob 20. uri odprli razstavo originalnih fotografij iz ciklusa Pozabljena Istra znanega primorskega ustvarjalca Luciana Kleve. Razstava bo odprta do 13. januarja, pripravila pa jo je umetnostna zgodovinarka Nives Marvin.

Predstavitev zbornika o Josipu Agnelettu
25. 11. 1999 07.56
V Trubarjevi čitalnici Narodne in študijske knjižnice (NŠK) v Trstu so včeraj predstavili zbornik z naslovom Josip Agneletto, slovenski kulturnik in politik v Istri in Trstu. V zborniku so zbrani prispevki s posveta, ki so ga aprila lani v Trstu priredili Znanstveno-raziskovalno središče RS iz Kopra, Zgodovinsko društvo za južno Primorsko, NŠK, Krožek za družbena vprašanja Virgil Šček iz Trsta ter Kulturni klub Istra.

Prva evroregija v Sloveniji?
19. 11. 1999 09.39
V Sloveniji v sodelovanju s sosedama Italijo in Hrvaško nastaja prva evroregija Istra, katere temelje so na včerajšnjem sestanku v Bujah postavili predstavniki občin slovenske in hrvaške Istre, je poročala TV Slovenija. V začetku naj bi vključevala italijanski občini Milje in Dolina, na slovenski strani Koper, Izolo in Piran, 42 občin in mest hrvaške istrske županije ter nekatere kvarnerske otoke, kasneje pa bi se zainteresirani lahko še priključevali.

Kras in Istra slikarja samouka Friderika Hrasta
09. 08. 1999 12.53
V Galeriji Kompas bodo jutri ob 20. uri odprli razstavo slik Friderika Hrasta z naslovom Kras in Istra. Hrast, rojen leta 1928, po izobrazbi pravnik, se je slikarstva še posebej močno lotil ob upokojitvi. Javnosti se je v petindvajsetih letih, odkar slika, predstavil petkrat. Njegov slikarski svet je vezan predvsem na kraje nad Kraškim Kalom, Černotiče in na obalni pas Slovenske Istre. Po mnenju Mirka Juterška, avtorja zapisa na razstavni zloženki, pa so tokrat Hrastove krajinske slike drugačne. Prešnje poenostavljeno stilizirano odslikavanje izginjajoče kraške arhitekture se sedaj preliva v vse bolj slikarsko prefinjene odtenke, ki ob navideznem miru odkrivajo doživetje zapuščenosti, osamljenosti in pustote.

Slovenski forum za pravično razmejitev meje v Istri
22. 07. 1999 11.01
Slovenski forum (SF) se pridružuje pobudi Civilne družbe Slovenije in vsem ostalim, ki si prizadevajo za pravično razmejitev meje v Istri, je SF zapisal v današnjem sporočilu za javnost.

Hrušiški fantje bodo peli rojakom v Avstraliji
01. 03. 1999 15.27
Pevska skupina Hrušiški fantje z obrobja Brkinov bo ta mesec gostovala pri slovenskih rojakih v Avstraliji; v organizaciji Slovenske izseljenske matice bodo obiskali Perth, Adelaido, Melbourne, Sydney, Canberro in Brisbane, kjer živi mnogo izseljencev prav iz Brkinov, Čičarije, slovenske Istra in Krasa.

Slovenska Istra poziva DZ, naj prepreči volitve v Kopru
21. 10. 1998 13.31
Predstavnik državljanske pobude ''Slovenska Istra'', Danijel Starman je na predsednika državnega zbora Janeza Podobnika znova naslovil pobudo za spremembo odločitve o razpisu rednih volitev v občinske svete in volitev županov, in sicer tako, da na območju mestne občine Koper v nedeljo, 22. novembra, ne bo rednih volitev v občinski svet in rednih volitev župana. Kot navaja Daniel Starman, je očitno, da Republiška volilna komisija podpira aktivnosti za izvedbo volitev tudi v neustavni občini Koper, te pa bi bile po njegovem mnenju nedvomno neveljavne.