italijo

Pobuda za potrditveni referendumu o PCP
28. 02. 2001 00.00
Nova stranka je ob podpori nekaterih sindikatov vložila pobudo za potrditveni referendum o zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln. Vložili so potrebnih 200 podpisov na podlagi katerih bo predsednik državnega zbora določil, do kdaj morajo zbrati podporo 40.000 državljanov za razpis potrditvenega referenduma.

Se obeta nov referendum?
28. 02. 2001 00.00
Na zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Italijo in Avstrijo v mejne trgovine se, kot kaže, vendarle obeta pobuda volivcem za vložitev zahteve za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma: v koordinaciji z Novo stranko naj bi skupina volivk in volivcev pobudo, podprto z več kot potrebnimi 200 podpisi, danes malo pred 16. uro vložila v državni zbor.

Referenduma ne bo
27. 02. 2001 00.00
Predsedstvo Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije se ni odločilo za pobudo volilcem za vložitev zahteve za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Italijo in Avstrijo, saj je ocenilo, da mu v predpisanem roku najverjetneje ne bi uspelo zbrati 40.000 podpisov volilcev za vložitev zahteve v državni zbor. Je pa predsedstvo na današnji seji sklenilo, da bo na ustavno sodišče vložilo zahtevo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti zakona, je povedala sekretarka sindikata Karmen Leban.

Strožji nadzor slovensko-italijanske meje
26. 02. 2001 00.00
Severnoitalijansko avtonomistično gibanje Severna liga želi na italijansko-slovenski meji urediti 260 kilometrov dolg "zid", s katerim naj bi ilegalnim priseljencem preprečili vstop v Italijo. V volilnem nastopu v mestu Bustu Arsizio je vodja gibanja Umberto Bossi, kot poročajo današnji italijanski mediji, pozval, da bi morali v boju proti ilegalnim priseljencem ob meji vzpostaviti "mrežo", ki bi morala biti pod nadzorom obmejne policije.

Tudi desničarji proti globalizaciji
25. 02. 2001 00.00
V konferenčni dvorani tržaške železniške postaje je sinoči pod naslovom "Trst kot vrh italijanstva v srednji Evropi: ideje in načrti proti globalizaciji" potekal posvet proti globalizaciji, ki ga je priredilo italijansko skrajnodesničarsko gibanje Forza Nuova (Nova sila - NS). To gibanje je napovedovalo tudi manifestacijo in povorko proti zaščitnemu zakonu za slovensko manjšino in je nanjo povabilo skrajnodesničarska gibanja iz cele Evrope, a so oblasti shod prepovedale. Niso pa prepovedale omenjenega posveta, saj je šlo za zasebno pobudo v zaprtem prostoru. Posvet je nadzorovalo veliko število pripadnikov policije in orožnikov.

Italija in Slovenija naravni zaveznici
23. 02. 2001 00.00
Italija je za Slovenijo strateškega pomena pri njenem vključevanju v Evropsko unijo, Slovenija pa za Italijo predstavlja naraven most do vzhodne in srednje Evrope. Boljši kot bodo odnosi med državama, večje bodo prednosti za prebivalce obeh držav, je danes v Ljubljani poudaril član ožjega vodstva italijanske stranke Naprej, Italija! (FI) Andrea di Teodoro. Ob tem je izrazil trdno prepričanje, da bo desna sredina zmagala na bližnjih parlamentarnih volitvah v Italiji, "zato si moramo že zdaj prizadevati za vzpostavitev novih odnosov med slovensko vlado in verjetno vlado desne sredine v Italiji". Z gostiteljem, predsednikom odbora DZ za zunanjo politiko Jelkom Kacinom, sta največ pozornosti namenila procesu sprejemanja zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji.

Peti koridor po kompromisnem predlogu
23. 02. 2001 00.00
Minister za promet Jakob Presečnik in italijanski minister za promet in pomorstvo Pier Luigi Bersani sta danes v Trstu podpisala dogovor, ki določa okviren potek trase železniške hitre proge za velike hitrosti in zmogljivosti Benetke-Trst-Ljubljana in njeno gradnjo do leta 2015. Po šestih letih razhajajočih slovenskih in italijanskih mnenj o poteku železniške povezave Slovenije z Italijo v sklopu petega transportnega koridorja so strokovne službe obeh ministrstev za promet in železniških družb v dobrem mesecu oblikovale kompromisen predlog t.i. varianto M, ki določa priključitev trase med Ljubljano in Trstom na polovici drugega železniškega tira Koper-Divača. Ministra sta poudarila, da je v načrtih upoštevana tudi priključitev Goriške na hitro progo.

Sindikati proti preoblikovanju PCP
20. 02. 2001 00.00
Okoli 80 sindikalnih zaupnikov in delavcev prostocarinskih prodajaln je na okrogli mizi, ki jo je na mejnem prehodu Šentilj pripravil Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije, poslance državnega zbora pozvalo, naj na ponovnem glasovanju o zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Italijo in Avstrijo glasujejo proti zakonu. Po mnenju udeležencev okrogle mize bi veljalo rok za zaprtje prostocarinskih prodajaln s 1. junija podaljšati vsaj do konca leta 2001, saj bi le tako podjetja lahko zaposlenim v teh prodajalnah omogočila prekvalifikacijo ter zagotovila ustrezna nova delovna mesta.

Štorski Valji lani poslovno uspešni
20. 02. 2001 00.00
Štorska livarna Valji, ki se ukvarja z litjem valjev in odkovkov za potrebe avtomobilske in kovinsko-predelovalne industrije ter metalurgije, je po prvih ocenah lansko leto sklenila s približno 1,8 milijarde tolarjev prihodkov, kar je za dobrih 200 milijonov tolarjev več kot leto poprej. Kot poudarja direktor podjetja Ivan Štrlekar, so lani, prvič po nekaj letih, poslovali z dobičkom v višini 11 milijonov tolarjev, kar 80 odstotkov proizvodnje pa so izvozili, največ v Italijo, Avstrijo in Bolgarijo.

Sindikati Pahorju predali 5640 glasov
20. 02. 2001 00.00
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in sekretarka Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije Karmen Leban sta dan pred ponovnim glasovanjem državnega zbora o zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejah z Italijo in Avstrijo, predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju predala 5640 podpisov zaposlenih v teh prodajalnah in njihovih družin v podporo podaljšanju roka preoblikovanja s 1. junija letos na 1. januar 2002.

Drnovšek na obisku v Rimu
19. 02. 2001 00.00
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je prispel na dvodnevni uradni obisk v Rim. V vladni palači se je srečal z gostiteljem, italijanskim kolegom Giulianom Amatom. Med srečanjem, ki ga je Drnovšek označil kot pogovor med dobrima sosedama, sta oba izrazila zadovoljstvo nad dejstvom, da je italijanski parlament prejšnji teden sprejel zaščitni zakon za slovensko manjšino. Drnovšek je ocenil, da bo sedaj, ko je to pomembno vprašanje rešeno, manjšina še bolj postala dejavnik povezovanja in ne ločevanja med narodoma. Amato pa je napovedal, da bo italijanska vlada zakon začela v kratkem tudi uresničevati in sicer z ustanovitvijo paritetnega odbora, ki bo skrbel za njegovo izvajanje.

Škandal pretresa Italijo
18. 02. 2001 00.00
Italijanski minister za zunanje zadeve Lamberto Dini bo moral odgovarjati na vprašanja svojih kolegov v italijanskem senatu, saj je domnevno osumljen, da je sodeloval pri nakupu delnic srbskega Telekoma, poročajo italijanski mediji.

Slab nadzor slovensko-italijanske meje
18. 02. 2001 00.00
Vodja skrajno desničarske italijanske stranke Severna liga Umberto Bossi je med včerajšnjim obiskom mejnega območja pri italijanski Gorici opozoril na pomanjkljiv nadzor na državni meji, za kar je obtožil italijansko vlado. "Ta meja je kot rešeto. Želel bi si, da bi bil z mano tudi Silvio Berlusconi, da bi se sam prepričal, da so razmere slabše, kot si lahko predstavljamo," je izjavil Bossi.

Pogovori o meji v višjem tempu
16. 02. 2001 00.00
Predsednik slovenskega dela mešane diplomatske komisije za mejo med Slovenijo in Hrvaško, Miha Pogačnik, je v Ljubljani gostil hrvaškega kolega Hrvoja Kačiča. Na prvem sestanku po imenovanju nove sestave slovenskega dela komisije sta razgrnila nekatera odprta mejna vprašanja.

OZP o odnosih z Italijo in Avstrijo
15. 02. 2001 00.00
Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je na današnji seji v okviru točke pobude in vprašanja največ pozornosti namenil odnosom s sosednjima Italijo in Avstrijo - poslancem je odgovarjal zunanji minister Dimitrij Rupel. Obravnavo predloga zakona o zunanjih zadevah pa je odbor na predlog vlade, ki je šele malo pred sejo dobila mnenje sekretariata za pravne zadeve, umaknil z dnevnega reda. Člani odbora so, kljub nasprotovanju SDS, sprejeli tudi nov predlog sestave stalnih delegacij DZ v Srednjeevropski pobudi in Parlamentarni skupščini NATO, saj sta kandidata za vodji teh delegacij, člana SDS, v skladu z znano odločitvijo stranke odstopila.

Türk sklepal škodljive pogodbe
15. 02. 2001 00.00
Vlada je danes sprejela poročilo nadzornega sveta Elesa, ki med drugim ugotavlja, da je zaradi pogodb, ki jih je sklenil odstavljeni direktor prišlo do velike finančne škode.

CDSMI za interpelacijo proti Ruplu
14. 02. 2001 00.00
Civilna družba Slovenije za mejo v Istri (CDSMI) je sporočila, da bo slovenskim parlamentarnim strankam poslala predlog za interpelacijo proti zunanjemu ministru Dimitriju Ruplu zaradi njegovega nedržavotvornega obnašanja in poigravanja z nacionalnimi interesi. Predsednik CDSMI Frane Goljevšček je na novinarski konferenci v Izoli kot nedopustnega, neodgovornega, nedržavotvornega ter nacionalno škodljivega označil Ruplov predlog, da bi pri reševanju vprašanja meje na morju s Hrvaško poiskali v stičišču slovensko-hrvaško-italijanske meje točko, kjer bi začrtali prostor, ki bi bil nikogaršnji in hkrati od vseh, ter tako rešili vprašanje slovenskega dostopa do mednarodnih voda in omogočili Hrvaški stik z Italijo.

Odzivi ob sprejetju manjšinskega zakona
14. 02. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je ob sprejetju zaščitnega zakona v italijanskem senatu izrazil veliko priznanje in zahvalo vsem v Sloveniji in Italiji, ki so z dolgoletnim vztrajanjem na spoštovanju evropskih vrednost zaščite manjšin po svojih močeh prispevali k temu zgodovinskemu dejanju za Slovenijo in Slovence v Italiji. Po mnenju premiera to zgodovinsko dejanje italijanske države odpira nove možnosti in perspektive bodočega sodelovanja med državama in zaključuje obdobje, ki je njune odnose do neke mere obremenjevalo. Kljub temu pa državi letos čaka še odgovorna naloga, saj je manjšini v najkrajšem času potrebno zagotoviti predvidena sredstva za njeno nemoteno delovanje in za ohranjanje tistih norm, ki jih uveljavlja zakon, je v sporočilu za javnost zapisal Drnovšek.

Zasedanje finančnih ministrov EU
12. 02. 2001 00.00
Finančni ministri EU so na zasedanju v Bruslju sklenili za šest let podaljšati možnost nižjih trošarin na gorivo, do katerih so v določenih primerih upravičene članice. Podaljšanje velja tudi za Italijo, kjer so med drugim v veljavi nižje trošarine na bencin na območju ob meji s Slovenijo. Izjemo pa so ministri naredili pri dizelskem gorivu za tovornjake, kjer so možnost nižjih trošarin podaljšali le do konca prihodnjega leta.

Rupel o nerešenih vprašanjih s Hrvaško
10. 02. 2001 00.00
V zvezi z reševanjem nekaterih odprtih vprašanj med državama Slovenija pričakuje, da bo s Hrvaško dosegla tudi dogovor o boljšem nadzoru mej in o reševanju problema ilegalnih imigrantov, ki pesti obe državi, je sinoči za oddajo hrvaške televizije Odmevi dneva (Odjeci dana) dejal slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Koprska policija zaključila preiskavo
06. 02. 2001 00.00
Eno leto so trajale raziskave dela izjemno dobro organizirane mednarodne kriminalne združbe, ki je ilegalno prevažala prebežnike iz Hrvaške preko slovenskega ozemlja v Italijo, je povedal vodja koprskega urada kriminalistične službe Srečko Smodiš. V sodelovanju z delavci PU Ljubljana so koprski kriminalisti in policisti sredi januarja izpeljali sklepno akcijo. Izsledili so glavna organizatorja, Ljubljančana, ki sta ilegalnim prebežnikom prevoz čez Slovenijo zaračunala med 1500 in 1700 nemških mark. Slednja sta od 17. januarja v priporu. Delavci PU Koper so do konca akcije prijeli 180 prebežnikov, proti organizatorjem, vodičem in voznikom pa podali več kazenskih ovadb.

Bo Slovaška nadomestila Italijo?
31. 01. 2001 00.00
Danes se izteka rok, ki ga je Mednarodna rokometna zveza (IHF) postavila Italiji v zvezi z organizacijo letošnjega ženskega svetovnega prvenstva. Italija je zaradi denarnih težav namreč postavila pod vprašaj organizacijo tako zahtevnega tekmovanja, ki bo na sporedu decembra letos, IHF pa je v primeru odpovedi italijanskih prirediteljev že našla nadomestno prizorišče - Slovaško.

DZ o prostocarinskih prodajalnah
31. 01. 2001 00.00
Državni zbor na današnji seji obravnava zakon o posebnih ukrepih nadzora prodajaln na cestnih mejnih prehodih, s katerim naj bi na predlog vlade postavil zakonsko podlago za preoblikovanje prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Italijo in Avstrijo s 1. junijem letos. Zakon je v obravnavi po hitrem postopku, prvo branje pa so poslanci opravili že na decembrski seji.

DZ podprl preoblikovanje
31. 01. 2001 00.00
Državni zbor je v drugi obravnavi v okviru hitrega zakonodajnega postopka z 38 glasovi za in osmimi proti kot rok za preoblikovanje prostocarinskih prodajaln na cestnih mejnih prehodih z Avstrijo in Italijo določil 1. junij letos.

Podprli preoblikovanje prostocarinskih prodajaln
30. 01. 2001 00.00
Parlamentarni odbor za finance in monetarno politiko je na predlog vlade z desetimi glasovi proti trem kot rok za preoblikovanje prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Italijo in Avstrijo v trgovine z običajnimi davčnimi in carinskimi obveznostmi podprl 1. junij letos. Državni zbor bo zakonsko podlago za takšen ukrep obravnaval na potekajoči redni seji, predvidoma jutri, in po pričakovanjih ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja bo parlament zakon tudi sprejel.

Umrla soproga italijanskega kralja
28. 01. 2001 00.00
V 94. letu starosti je na svojem domu v Švici umrla Maria Jose Savojska, vdova zadnjega italijanskega kralja Umberta II. Maria Jose Savojska se je zaradi težav s pljuči pred časom zdravila na kliniki v Ženevi. Soprogo zadnjega italijanskega kralja bodo pokopali v opatiji Hautecombe v Franciji.

Pahor za hitrejše sprejemanje zakona
26. 01. 2001 00.00
Predsednik državnega zbora Borut Pahor se je danes v Rimu sestal z Nicolo Mancinom, predsednikom italijanskega senata, ki bo 1. februarja začel plenarno razpravo o zaščitnem zakonu za Slovence v Italiji. Kot je po pogovorih povedal Pahor, ga Mancinova pripravljenost, da čimprej pospeši postopek sprejemanja zakona, navdaja z zmernim optimizmom. Danes je sogovornika spomnil, da Italija še nikoli ni bila tako blizu možnosti, da pravno uredi zaščito slovenske manjšine, zato bi bilo razočaranje toliko večje, če zakon ne bi bil potrjen v senatu.

Vlada na današnji seji
25. 01. 2001 00.00
Dobra dva meseca po katastrofalnem plazu v Logu pod Mangartom je vlada sprejela program interventnih ukrepov za sanacijo plazu. Predvidevajo, da bodo morali za zasilno ureditev razmer na plazišču in v dolini nameniti 741 milijonov od skupaj milijarde, ki jo za sanacijo predvideva proračun. Največji del od skupaj 741 milijonov je namenjenih sanciji cest, kar 170 milijonov. Minister za okolje trdi, da je program nujen, saj bo dobra osnova za dokončno sanacijo posledic plazu. Sanacija pa bo mogoča samo, ko bo državni zbor sprejel zakon, s katerim bodo predvideli potreben denar.

Sojenje Lončaričevi kriminalni združbi
24. 01. 2001 00.00
Skoraj pol leta po prijetju Josipa Lončariča, znanega organizatorja tihotapljenja ljudi, ima tako naša

Rupel s predstavniki slovenske Istre
24. 01. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Ljubljani sestal s predstavniki civilne družbe iz slovenske Istre. Predstavniki različnih organizacij, mnenjskih skupin, društev in gibanj, ki delujejo pod skupnim imenom Skupaj za Slovensko Istro, so ministru predstavili svoje poglede na reševanje odnosov med Slovenijo in Hrvaško, pa tudi Italijo.