italijo

Demokrati sprašujejo vlado o lipicancih
27. 05. 1998 15.12
Demokrati Slovenije so na vlado naslovili več vprašanj v zvezi z razpravami v Evropski uniji o matični domovini lipicancev - za kar se potegujeta Avstrija in Italija - ob dejstvu, da je matična in najstarejša kobilarna, v kateri gojijo lipicance, nedvomno Lipica.

Popoln polom Američanov, Italija in Latvija sta se rešili
12. 05. 1998 10.47
Ameriška hokejska reprezentanca je na svetovnem prvenstvu skupine A v Švici doživela prvovrstno blamažo. Ne le, da se ni uvrstila v boj za kolajne, kar se je Američanom pred SP zdelo samoumevno, ampak je v skupini za obstanek osvojila vsega eno skromno točko, zasedla zadnje mesto (skupno 12. med 16 ekipami na SP) in bo tako igrala v kvalifikacijah skupaj z Ukrajino, Slovenijo, Estonijo, Avstrijo, Kazahstanom, Francijo in Nemčijo. Tudi Nemci v skupini za obstanek niso pokazali veliko, edina tolažba jim je le končna uvrstitev - 11. mesto, bolje kot ZDA.

Franco Juri se je srečal z Nikolajem Afanasijevskim
30. 04. 1998 16.55
Državni sekretar v ministrstvu za zunanje zadeve Franco Juri je danes v Ljubljani sprejel namestnika ruskega zunanjega ministra Nikolaja Afanasijevskega, ki je na večdnevnem obisku v Sloveniji. Na delovnem kosilu sta poseben poudarek namenila razvoju dvostranskih odnosov med državama po nedavnem obisku ruskega zunanjega ministra Jevgenija Primakova v Sloveniji. Strinjala sta se, da se gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Rusijo ugodno razvija, saj je blagovna menjava med državama v preteklem letu presegla 700 milijonov ameriških dolarjev. S slovenskega zunanjega ministrstva so tudi sporočili, da je Afanasijevski izrazil interes Rusije za razvoj prometnih koridorjev, ki povezujejo zahodno in vzhodno Evropo. Juri pa mu je predstavil konkretne projekte, ki potekajo v sklopu trilateralnega sodelovanja med Slovenijo, Italijo in Madžarsko, ki so zlasti v svojem gospodarskem delu usmerjeni prav k povezovanju držav Evropske unije z Ukrajino in Rusijo.

slika 5
30. 04. 1998 08.20
Nad zahodno Evropo in zahodnim Sredozemljem je obsežno ciklonsko območje. Nov frontalni val je dosegel Italijo in bo ponoči zajel tudi naše kraje. Z jugozahodnimi vetrovi doteka v višinah nad naše kraje razmeroma vlažen zrak.

Vremenska slika
17. 04. 1998 08.53
Nad Evropo je obsežno in globoko območje nizkega zračnega pritiska. Nova vremenska motnja je dosegla severno Italijo. V višinah doteka k nam od jugozahoda vlažen zrak.

V DZ ustanovili Skupino prijateljstva s Poljsko
10. 04. 1998 17.45
Poleg obstoječih skupin prijateljstva z Veliko Britanijo, Češko, Dansko, Zvezno republiko Nemčijo, Zvezno republiko Jugoslavijo, Kanado, Madžarsko, Avstrijo, Združenimi državami Amerike, Hrvaško in Italijo so v slovenskem državnem zboru ustanovili tudi Skupino prijateljstva s Poljsko. V skupini je enajst članov, njen predsednik pa je Janez Kramberger, so sporočili iz DZ.

Ministra Bergauerja obiskal italijanski veleposlanik
08. 04. 1998 17.17
Minister za promet in zveze Anton Bergauer je sprejel italijanskega veleposlanika v Sloveniji Massima Spinettija. Kot so sporočili z ministrstva za promet in zveze, sta sogovornika izrazila zadovoljstvo nad dobrimi odnosi med državama na področju prometa in zvez, dotaknila pa sta se tudi problematike stalnega pomanjkanja dovolilnic za mednarodni cestni prevoz. Pogovarjala sta se o predčasni izročitvi kvote dovolilnic za drugo polovico leta 1998, do katere naj bi prišlo najkasneje do srede maja. Minister Bergauer je izpostavil dobro sodelovanje italijanskih in slovenskih predstavnikov v delovni skupini CEATS, pa tudi v okviru trilaterale med Slovenijo, Italijo in Madžarske. Sogovornika sta med drugim izrazila željo po okrepitvi dejavnosti in srečanju ministrov, saj so dela na petem cestnem koridorju zelo intenzivna.

Potres zbudil žensko, ki je ležala v komi
08. 04. 1998 17.10
Prebivalcem Umbrije, območja v srednji Italiji, ki ga je v zadnjem času prizadela vrsta potresov, se je zdelo kot čudež, ko se je neka 32-letna ženska v enem od potresnih sunkov zbudila iz kome. Kot piše današnje časopisje, se je zavedla že minuli petek, ko je srednjo Italijo prizadel potres z močjo 4,7 stopnje po Richterjevi lestvici. Do tega dne je ženska že 20 dni ležala v komi na intenzivni negi bolnišnice v umbrijskem mestu Foligno. "Nenadoma je odprla oči in začela govoriti - o potresu," se spominjata medicinska sestra in fizioterpevtka. Ženska se je zbudila točno ob začetku potresa - ob 9. uri in 26 minut.

Rekordni pridelek kave v Etiopiji
30. 03. 1998 12.31
Etiopija je v letih 1996/97 požela rekordni pridelek več kot 200.000 ton kave, piše tednik Reporter, sklicujoč se na redno dvoletno poročilo Etiopske ustanove za čaj in kavo. Do srede letošnjega marca so po podatkih zasebnih izvoznikov kave izvozili že 66.767 ton kave "arabica", največ v Nemčijo, Italijo, ZDA, na Japonsko in na Bližnji vzhod. Skupaj naj bi po besedah enega od izvoznikov izvozili 125.000 ton kave. Leta 1995 je Etiopija na tuje prodala 102.000 ton kave; 87 odstotkov so je pridelali zasebniki.

Veleposlanik Rupel predaval na univerzi Columbia
27. 03. 1998 16.55
Veleposlanik Republike Slovenije v ZDA dr. Dimitrij Rupel je na institutu za Zahodno Evropo newyorske univerze Columbia predaval o preoblikovanju Evrope in slovenski vlogi pri tem. Po predavanju je odgovarjal na vprašanja, predstavnik društva Ameriških prijateljev Slovenije pa mu je izročil priložnostno darilo - kristalno jabolko, simbol New Yorka. Ameriške poslušalce so zanimale aktualne politične teme, kot je vključevanje Slovenije v evroatlantske povezave ter odnosi s sosednjimi državami. Veleposlanik Rupel je dejal, da so odnosi s štirimi sosednjimi državami dobri, morebitni problemi pa se sproti razrešujejo. Na vprašanje, katere države bi izpostavil kot največje zaveznice Slovenije pri vključevanju v Evropsko unijo, je Rupel odgovoril, da Slovenija dobro sodeluje z vsemi državami EU. Dodal pa je, da so se predvsem odnosi z Italijo v zadnjem času zelo izboljšali. Rupel ni pozabil omeniti Avstrije in Nemčije, brez katere bi Slovenija nedvomno težje dosegla samostojnost. Glede slovenskega vključevanja v Nato pa je kot najpomembnejšo zagovornico omenil Francijo.

Silovit potres prizadel osrednjo Italijo
26. 03. 1998 18.51
Italijanska državna televizja RAI je poročala, da je včeraj, ob 17.25, italijanski pokrajini Marche in Umbria prizadel hud potres. Imel naj bi podobno ali enako moč kot potres, ki je omenjeni pokrajini prizadel 26. septembra lani. Včerajšnji potres so čutili v vsej osrednji Italiji. Tla naj bi se tresla najmanj deset sekund.

Prodi odločno podpira koridor Lyon-Milano-Ljubljana
24. 03. 1998 16.05
Italija se mora hitro odločiti glede vprašanja 5. koridorja Lyon-Milano-Ljubljana, sicer bo težko zdržala konkurenco na povezavi Strasbourg-Muenchen-Dunaj. Za Italijo je namreč povezava zahod-vzhod življenjskega pomena; srednjevzhodna Evropa je "naše obzorje, za Italijo je prihodnost", je, kot piše današnji Primorski dnevnik, na včerajšnjem zasedanju odbora za promocijo "visoke hitrosti" v Milanu dejal predsednik italijanske vlade Romano Porodi.

Clinton, Dini in Kinkel ne pričakujejo spremeb v odnosih z Rusijo
24. 03. 1998 07.24
Ameriški predsednik Bill Clinton je dejal, da ni nobenega razloga za to, da bi odstavitev ruske vlade negativno vplivala na prihodnje odnose med ZDA in Rusijo. Dodal je, da se ZDA ne bodo vmešavale v notranje zadeve drugih držav.

Jean Chretien bo obiskal Slovenijo
17. 03. 1998 10.18
Kanadski premier Jean Chretien bo po vrhunskem srečanju predsednikov držav in vlad sedmih industrijsko najbolj razvitih držav na svetu (G-7), ki bo maja v britanskem Birminghamu, obiskal Slovenijo in Italijo, so sporočili danes kanadski uradni viri. Chretien bo evropsko turnejo začel v Londonu, kjer bo od 12. do 14. maja, po vrhu, ki bo potekal od 15. do 17. maja, bo odpotoval v Slovenijo, 19. maja pa ga pričakujejo v Rimu. Tu bo ostal do 23. maja.

vremenska slika
13. 03. 1998 08.28
Nad srednjo in južno Italijo je plitvo območje nizkega zračnega pritiska, vendar ne bo vplivalo na vreme pri nas. Nad naše kraje doteka postopno toplejši in prehodno nekoliko bolj vlažen zrak.

SDS zahteva sklic seje odbora DZ za mednarodne odnose
09. 03. 1998 17.23
Poslanska skupina Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je na predsednika odbora DZ za mednarodne odnose Jelka Kacina naslovila zahtevo, naj v roku treh dni skliče sejo tega odbora zaradi "škodljivega delovanja" veleposlanika Petra Bekeša v zvezi z intervjujem za italijanski časnik Il Borghese.

V Italiji prijeli albanske begunce
05. 03. 1998 16.34
Italijanska policija je danes ob italijanski obali pri kraju Lecce in Brindisi prijela kakih 200 albanskih beguncev. Večina od njih je nameravala z vlakom ali avtomobilom nadaljevati pot v severno Italijo, je povedal nek predstavnik policije. Po njegovem mnenju je povečan val beguncev iz Albanije posledica varnostnih problemov v tej državi.

Rast prometa v podjetju Rover Deutschland
27. 02. 1998 08.16
Podjetje Rover Deutschland je lani prvič prodalo za več kot milijardo mark izdelkov. S 26-odstotno rastjo prodaje v letu 1997 se je Nemčiji za Veliko Britanijo in Italijo uspelo prebiti na tretje mesto najpomembnejših tržišč britanskega proizvajalca avtomobilov Roverja. Podjetje Rover Deutschland, ki sicer sodi v koncern BMW, je lani v Nemčiji prodalo 30.443 vozil, kar je za 38 odstotkov več kot predlani. Za letos pri Rover Deutschland načrtujejo prodajo 36.000 avtomobilov, s čimer bi dosegli enodstoten tržni delež.

Prodi v Bolgariji
24. 02. 1998 09.42
Italijanski premier Romano Prodi je na obisku v Bolgariji. Osrednja tema pogovorov je sodelovanje med Italijo in Bolgarijo, precej pozornosti pa bodo namenili t.i. koridorju št. 8, ki bo Italijo preko Albanije in Makedonije ter Bolgarije povezoval s Kaspijskim morjem. Ob prihodu v Sofijo je Prodi v ponedeljek povedal, da Italija še naprej podpira širitev zveze NATO in Evropske unije. Obe zvezi se morata po njegovem širiti ne le na sever, temveč tudi na jug Evrope, kjer pomembno vlogo igrata Romunija in Bolgarija.

V Italiji lani 50.000 milijard lir trgovinskega presežka
23. 02. 1998 08.34
Trgovinski presežek naj bi v Italiji v minulem letu dosegel 50.000 milijard lir, je povedal italijanski minister za zunanjo trgovino Augusto Fantozzi. Fantozzi je poudaril, da gre za izjemen uspeh, ki Italijo v svetovnem merilu uvršča na 3. mesto, takoj za Japonsko in Nemčijo.

Zlato v bobu dvosedu gre v Italijo in Kanado
15. 02. 1998 12.04
Zlato olimpijsko medaljo v bobu dvosedu so si danes v Naganu z enakima časoma zagotovili vozniki italijanskega boba Guenther Huber in Antonio Tartaglia ter kanadskega boba Pierre Lueders in David McEachern. Tretje mesto sta osvojila Nemca Christoph Langen in Markus Zimmermann.

Jelcin prispel v Italijo; napovedal Annanov odhod v Bagdad
09. 02. 1998 16.32
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes prispel na uradni obisk v Italijo. Takoj po prihodu na rimsko letališče, kjer ga je pričakal italijanski zunanji minister Lamberto Dini, je Jelcin izjavil, da bo generalni sekretar ZN Kofi Annan koordiniral reševanje iraške krize in bo odpotoval v Bagdad.

Rim: Na seji vlade tudi o odnosih s Slovenijo
07. 02. 1998 10.49
Italijanska vlada je v sporočilu za javnost po petkovi seji med drugim zapisala, da je zunanji minister Lamberto Dini v poročilu o mednarodni politiki posebno pozornost namenil novi fazi v odnosih med Slovenijo in Italijo, o kateri priča tudi njegov obisk v Ljubljani 3. in 4. februarja. V sporočilu za javnost, ki ga je objavila italijanska agencija Ansa, še piše, da je Dini posebej poudaril kakovostni skok, ki je bil v zadnjih letih dosežen v odnosih z Ljubljano, in novo ozračje med državama. Ta dejstva po Dinijevi oceni omogočajo nov zagon v dvostranskih odnosih in reševanje vprašanj, ki so še odprta.

Dini in Marinček podpisala sporazum o znanstveno-tehnološkem sodelovanju
04. 02. 1998 11.15
Slovenski minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček in italijanski zunanji minister Lamberto Dini sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o znanstveno-tehnološkem sodelovanju med Slovenijo in Italijo.

Poljska je pripravljena na vstop v Evropo
30. 01. 1998 09.53
Poljski zunanji minister Bronislaw Geremek, ki se je v četrtek v Rimu srečal z italijanskim predsednikom Oscarjem Luigijem Scalfarom in zunanjim ministrom Lambertom Dinijem, je po pogovorih dejal, da je Poljska pripravljena na vstop v Evropo "in ne potrebuje obdobja priprav in prilagajanja". V pogovoru o dvostranskih vprašanjih so se sogovorniki osredotočili na gospodarstvo. Pri tem je Geremek opozoril, da je trgovinski primanjkljaj Poljske v trgovini z Italijo lani presegel 2,5 milijarde dolarjev.

Pizza salami žaljiva za Italijo
26. 01. 1998 09.38
Italijanski premier Romano Prodi je formalno protestiral v Londonu proti logu britanskega predsedstva Evropski uniji, ki Italijo predstavlja z eno zvezdico, sredi katere je "pizza salami". Kot se je izvedelo iz diplomatskih virov, je Prodi svojo nejevoljo prvič stresel na britanskega kolego Tonyja Blaira na zadnjem vrhu EU v Luksemburgu. Italijanski veleposlanik v Londonu Paolo Galli je zato poslal uradno pismo Foreign Officeu, v katerem navaja, da se zdi Prodiju žaljivo, da je njegova država okarakterizirana s pizzo. Vsaka od petnajstih držav članic EU je namreč predstavljena s po eno zvezdico, ki so jih naslikali šolarji.

Italijanska vojska preprečila izplutje ladij z begunci
09. 01. 1998 16.50
Italijanska mornarica je pred albansko obalo v bližini Drača prestregla šest gumijastih čolnov s skupno 200 kurdskimi begunci in jih prisilila, da so se vrnili, odkoder so izpluli. Oblasti v Rimu so sporočile, da je med nočno akcijo prišlo tudi do streljanja, vendar nihče ni bil ranjen.

Italija pribežališče tudi za ptice
08. 01. 1998 16.25
Poleg kurdskih beguncev je v Italiji "pristalo" tudi večje število ptičev iz severne Evrope in armenskih step. Popis tega za Italijo izjemnega dogodka je prevezl World Wildlife Fund (WWF), ki nadzoruje vse oaze, kjer krilati begunci najdejo svoje zatočišče.

Turčija se z EU ne namerava pogajati
08. 01. 1998 12.56
Turška delegacija bo na policijskem vrhu, ki se je danes začel v Rimu, izrazila pripravljenost na sodelovanje z Italijo in drugimi evropskimi državami pri zajezitvi vala kurdskih beguncev, so sporočili v Ankari, kjer pa dodajajo, da se ne bodo neposredno pogajali z Evropsko unijo, saj so z njo po decembrskem luksemburškem vrhu prekinili politični dialog.

Kurdski begunci v luči Schengenskega sporazuma
05. 01. 1998 18.29
V sredo se bo sešla delovna skupina sveta Evropske unije za Schengenski sporazum, ki bo obravnavala novonastale razmere po množičnem zatekanju kurdskih beguncev v Italijo in izrazom pripravljenosti te države, da beguncem podeli politično zatočišče. Viri na Evropski komisiji so povedali, da imajo begunci v primeru dodelitve političnega azila s strani ene države, ki je polno pristopila k Schengenskem sporazumu, pravico do prostega kroženja po vseh "schengenskih" državah, vendar pa imajo bivališče lahko le v državi, ki jim je zatočišče podelila. Viri na komisiji so pri tem razložili, da za druge države potemtakem "ni nevarnosti", hkrati pa poudarili potrebo po uskladitvi petnajsterice do tovrstnih problemov. Italija se je že znašla pod kritiko nekaterih držav petnajsterice, predvsem Avstrije in Nemčije, ki ji očitajo neučinkovito begunsko politiko in "varovanje unijinih meja". Oblasti v Rimu pa poudarjajo, da vrata Italije ostajajo odprta vsem, ki so politično preganjani.