ivan

Dobrodelna prireditev paraplegikov

18. 02. 2001 00.00

Društvo paraplegikov Koroške regije, ki od decembra 1997 deluje kot samostojno društvo, bo danes ob 17. uri v Športni dvorani Slovenj Gradec organiziralo dobrodelno prireditev, s katero želijo zbrati čimveč sredstev za nakup kombiniranega vozila za potrebe članov. Kot je povedal predsednik društva Ivan Gaberšek, so z akcijo za nakup kombija pričeli že pred tedni, ko so s pisnimi vlogami za pomoč poprosili podjetja in samostojne podjetnike na Koroškem, pozitiven odziv pa pričakujejo tudi od dvanajstih koroških občin.

Owen maščeval navijače

16. 02. 2001 00.00

Najzanimivejša tekma četrtega kroga pokala UEFA je bila v Rimu, kjer je pri AC Romi gostoval Liverpool. Kot je na tekmah med italijanskimi in angleškimi klubi že običaj, tudi tokrat nogomet ni bil povsem v ospredju, saj so na rimskih ulicah znova potekali krvavi boji med navijači. Po zadnjih podatkih so navijači Rome v pretepih zabodli štiri Angleže, ki so v velikem številu (4.000) dopotovali v glavno mesto Italije. Ranjeni navijači, ki jih je z dvema zadetkoma maščeval Michael Owen, niso v smrtni nevarnosti.

Kubanci naposled osvobodili dva Čeha

15. 02. 2001 00.00

6. februarja 2001 sta bila nekdanji finančni minister in član parlamenta Ivan Pilip ter bivši študentski disident Jan Bubenik odpuščena iz Ville Mariste, kubanske ječe za politične zapornike v Havani. Pred več kot tremi tedni, 12.januarja, so ju kubanske oblasti pridržale, potem ko sta se v provinci Ciego de Avila srečala z dvema Castrovima nasprotnikoma, Obtožili so ju, da sta kontrarevolucionarna agenta in vohuna Združenih držav. V skladu s kubanskim zakonom se jima je obetal zapleten proces, ki bi lahko trajal celo 6 mesecev in če bi bila dokazana njuna krivda, bi se lahko znašla v zaporu celo do dvajset let. Mnogi domnevajo, da se je Castro želel maščevati, ko je zvedel, da je Češka Republika podprla še eno resolucijo Združenih narodov, ki obtožuje Kubo kršitve človekovih pravic. Zaradi številnih protestovz evropske skupnosti in Washtingtona, je kubanski zunanji minister pristal na izpustitev zapornikov, vendar v zameno za njuno priznanje krivde in tudi opravičilo češke vlade. Češki premier Milos Zeman pa je to ponudbo odklonil, češ, da obtožbe niso upravičene, niti ni stvarnih dokazov za aretacijo.

Lendl v hiši slavnih

14. 02. 2001 00.00

Nekdanji najboljši teniški igralec na svetu, Američan češkega rodu Ivan Lendl, bo julija doživel čast, ki doleti le redke. Zaradi njegovih dosežkov v dolgoletni karieri ga bodo sprejeli v teniško hišo slavnih v Newportu.

Minister Presečnik v Posočju

12. 02. 2001 00.00

Minister za promet in zveze Jakob Presečnik je obiskal posoške občine, kjer se je z župani pogovarjal o državni cestni mreži v tem delu države. Prednostna tema obiska pa je bila cesta skozi vas Log pod Mangartom in čez Predel, ki je zaprta zaradi novembrskega plazu. Po ministrovih besedah naj bi bila v dveh dneh dokončana dodatna alarmna naprava in do konca tedna še prometna signalizacija, tako da bi lahko cesto odprli že do konca tega tedna ali najkasneje v začetku prihodnjega. Na cesti naj bi poskrbeli še za nekaj usadov in z ustrezno prometno signalizacijo uredili polovično zaporo ceste, kjer bo to potrebno.

Tehnološko zaostajanje srednje in vzhodne Evrope

12. 02. 2001 00.00

Prepad med Vzhodom in Zahodom je večji kot kdajkoli v sodobni zgodovini, kaže študija ekonomske komisije ZN za Evropo, ki jo je pripravil zgodovinar in ekonomist z ameriške univerze UCLA Ivan Berend, v današnji izdaji pa jo povzema francoski dnevnik Le Monde. V njej ugotavlja, da vzhodnoevropske države kljub gospodarskim reformam in gospodarski rasti ostajajo za "zaveso revščine".

Slikarski svet Ivana Stojana Rutarja

06. 02. 2001 00.00

V ljubljanski Galeriji Commerce so odprli razstavo Kamen in morje, avtorja Ivana Stojana Rutarja. Umetnika in njegovo delo je predstavila komparativistka in umetnostna zgodovinarka Milena Režun, v okviru krajšega kulturnega programa pa je nastopil citrar Marjan Beton.

Preiskava eksplozije v Zagrebu

02. 02. 2001 00.00

Zagrebška policija je uvedla preiskavo proti za zdaj še neznanemu storilcu, ki je podtaknil bombo na partizansko grobnico narodnih herojev na zagrebškem pokopališču Mirogoj. Vodja zagrebške policije Ivan Babić je povedal, da so proti neznanemu storilci na pristojnemu organu vložili kazensko ovadbo.

Minister Bizjak v Kopru

02. 02. 2001 00.00

Minister za pravosodje Ivan Bizjak in državni sekretar na ministrstvu Karl Erjavec se bosta danes mudila na delovnem obisku v Kopru. Sestala se bosta s predsedniki sodišč z območja Višjega sodišča v Kopru in se seznanila s stanjem na posameznem sodišču ter problemi, s katerimi se soočajo, so sporočili s pravosodnega ministrstva.

Bizjak na obisku v Kopru

02. 02. 2001 00.00

Minister za pravosodje Ivan Bizjak in državni sekretar na ministrstvu Karl Erjavec sta se v Kopru srečala s predsedniki sodišč z območja Višjega sodišča v Kopru, z vodjo koprskega Višjega državnega tožilstva ter vodji okrožnih državnih tožilstev v Kopru in Novi Gorici. Gosta sta se seznanila s stanjem na tamkajšnjih sodiščih in problemi, s katerimi se soočajo predstavniki sodne veje oblasti. Sogovorniki so izpostavili problem reševanja zaostankov v sodstvu, dotaknili pa so se tudi vloge pristojnega ministrstva pri reševanju nekaterih težav s spremembami zakonodaje ali pa z ukrepi na področju pravosodne uprave in logistike.

Železničarji ne bodo stavkali

01. 02. 2001 00.00

Centralni stavkovni odbor Sindikata delavcev železniške dejavnosti Slovenije (SDŽDS) in Sindikata vlakovnih odpravnikov Slovenije (SVOS) ter uprava Slovenskih železnic sta na pogajanjih, ki so se končala pozno sinoči, dosegla dogovor, na podlagi katerega se do nadaljnjega zamrznejo vse aktivno v zvezi s sicer napovedano stavko, je sporočil predsednik stavkovnega odbora Ivan Šenkiš. Pogajalci naj bi imeli težko delo pri usklajevanju novih plačnih količnikov, ki so posledica reorganizacije Slovenskih železnic. Uprava je trdila, da bi uskladitev, ki jo zahteva sindikat, stala dobrih 200 milijonov tolarjev letno, sindikat pa zagotavljal, da bi uskladitev plačnih količnikov ne stala več kot 70 milijonov tolarjev na leto.

Konec konference v Stockholmu

30. 01. 2001 00.00

Dvodnevna mednarodna konferenca z naslovom Boj proti nestrpnosti, ki je bila uvod v svetovno konferenco proti rasizmu, ki bo septembra letos v Južnoafriški republiki, se je danes zaključila z govorom švedskega premiera Goerana Perssona. V okviru stockholmske konference sta danes generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan in slovenski predstavnik, pravosodni minister Ivan Bizjak, v govorih poudarila pomen vzgoje mladih, predstavniki sodelujočih držav pa so sprejeli deklaracijo, v kateri se zavezujejo za boj proti vsem vrstam nestrpnosti. Bizjak se je v okviru predvidenih dvostranskih srečanj danes sestal s švedskim ministrom Thomasom Botctroemom ter latvijsko ministrico za pravosodje Ingrid Labiutsko, popoldne pa se bo sešel še s švedskim ombudsmanom Claesom Eklundom, so povedali v slovenski delegaciji.

Vučko o posegih v TNP

29. 01. 2001 00.00

Poslanec LDS Dušan Vučko je v prostorih bohinjske občine predstavil novelo zakona o Triglavskem narodnem parku, ki jo je 23. januarja v državnozborsko obravnavo in sprejem po skrajšanem postopku poslala skupina štirih poslancev iz strank vladajoče koalicije.

Nov tožilec na Ptuju

24. 01. 2001 00.00

Generalna državna tožilka Zdenka Cerar je danes osebno predala vodenje ptujskega tožilstva Francu Lengarju, višjemu tožilcu iz Maribora. Lengar bo ptujsko tožilstvo vodil namesto Marjana Glavarja, ki so ga policisti zaradi suma korupcije, aretirali včeraj. Glavar naj bi namreč sprejemal podkupnino od kriminalne združbe, ki naj bi se ukvarjala z mamili in tihotapljenjem ilegalcev.

Sedem let Apokalipse

22. 01. 2001 00.00

S ponedeljkom se začenja teden kulturno-umetniškega društva in revije Apokalipsa, ki praznuje sedmo leto ustvarjanja. Do petka, 26. januarja, se bodo v knjigarni Konzorcij v Ljubljani zvrstile okrogle mize, predstavitev pesniške zbirke Iva Volariča Fea in antologije slovenskega haikuja v slovaški reviji Romboid, potekal pa bo tudi pogovor o antologiji mlade slovenske poezije v hrvaški reviji Quorum. Vse prireditve se bodo pričenjale ob 18. uri.

Misija Evropske komisije v Sloveniji

15. 01. 2001 00.00

Na obisku v Sloveniji je ocenjevalna misija Evropske komisije za področje pravosodja in notranjih zadev. Misija bo preučila dejavnosti na področju boja proti korupciji in organiziranemu kriminalu, pravosodnega sodelovanja v kazenskih in civilnih zadevah ter varstva osebnih podatkov v Sloveniji.

Zakonca Šilih bosta protestirala

14. 01. 2001 00.00

Pred stavbo sodišča v Mariboru bosta jutri med 11. in 12. uro protestirala zakonca Franja in Ivan Šilih, ker menita, da sta senata okrožnega in višjega sodišča v Mariboru nezakonito ustavila kazenski postopek in nista dopustila glavne obravnave zoper zdravnico Metko Epšek Lenart, osumljene povzročitve smrti iz malomarnosti njunega 20-letnega sina Gregorja.

Dražba Titove lastnine

05. 01. 2001 00.00

Na Brionih so objavili prispele ponudbe za nakup mercedesa 280C predsednika nekdanje SFRJ Josipa Broza Tita in gliserja Baltik, ki ga je Titu podarilo vodstvo nekdanje Nemške demokratične republike. Upravni svet Nacionalnega parka Brioni je namreč pred mesecem dni objavil prodajo omenjene Titove lastnine.

Picula ne gre v Izolo

05. 01. 2001 00.00

Hrvaški zunanji minister Tonino Picula se ne bo udeležil nedeljskega hrvaško- slovenskega srečanja, ki ga v Izoli pripravlja Društvo istrskega prijateljstva. Kot v današnji izdaji poroča zagrebški dnevnik Vjesnik, sklicujoč se na hrvaško zunanje ministrstvo, bo namesto Picule na srečanje prišel njegov pomočnik Joško Paro. Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je včeraj dejal, da je pripravljen priti v Izolo, če bo prišel tudi Picula. Na MZZ so danes povedali, da jih hrvaška stran uradno za zdaj še ni obvestila o tem, ali se bo minister Picula sestanka udeležil ali ne.

Odstopil slovaški obrambni minister

02. 01. 2001 00.00

Zaradi obtožb o zlorabi položaja je slovaški obrambni minister Pavol Kanis danes predsedniku države Rudolfu Schustru ponudil odstop. Schuster je odstop sprejel in sporočil, da bo obrambno ministrstvo do nadaljnjega vodil dosedanji slovaški veleposlanik na Češkem Jozef Stank.

Reševanje zaostankov in sprejem zakonodaje

30. 12. 2000 00.00

Minister za pravosodje Ivan Bizjak je z delom svojih predhodnikov zadovoljen, saj meni da je harmonizacija naše zakonodaje z evropsko potekala tekoče, začeli pa so se tudi programi za reševanje sodnih zaostankov. Med prednostne naloge svojega ministrovanja uvršča sprejem zakona o lastninskopravnih razmerjih, obligacijskega zakonika, zakona o prekrških, zakona o brezplačni pravni pomoči ter spremembe zakonov o odvetništvu in varstvu osebnih podatkov. Skrajšati želijo čakalne dobe na državni pravniški izpit, v štirih letih pa nameravajo doseči tudi tekočo obravnavo zadev na vseh sodiščih, je dejal Bizjak.

Ugrabitve v ZRJ del vsakdana

29. 12. 2000 00.00

Pred časom je jugoslovansko javnost razburila ugrabitev osemletnega sina znane pevke Lepe Brene in nekdanjega teniškega igralca Slobodana Živojinovića. Bogata starša sta za sina plačala kar 2.5 milijona mark odkupnine. Še vedno ni znana usoda bivšega predsednik Srbije Ivana Stambolića, ki je pogrešan že od avgusta. Pred tednom dni pa je nekdanji sodnik Miroslav Todorović prvi javno spregovoril o obstoju zasebnih zaporov v Srbiji. Miroslav Todorović se sedaj skriva v strahu za svoje življenje, saj mu zdaj grozi tako mafija kot policija, ki je po njegovem prepričanju vpletena v vrsto zločinov.

Zamorano za Americo de Mexico

28. 12. 2000 00.00

Nekdanji napadalec Interja iz Milana, Ivan Zamorano, ki je nazadnje igral za italijanski Inter iz Milana, je podpisal dve letno pogodbo z mehiškim klubom America de Mexico, vredno 3,3 milijona evrov. Podpredsednik kluba Hector Gonzalez je povedal, da se bo Zamorano mehiški javnosti predstavil v četrtek.

Pol stoletja Društva slovenskih filmskih ustvarjalcev

28. 12. 2000 00.00

Društvo slovenskih filmskih ustvarjalcev je v letu 2000 dopolnilo pol stoletja. Filmski navdušenci so ga ustanovili na kongresu 7. maja leta 1950. Prvi predsednik društva je bil France Štiglic, podpredsednik Ivan Marinček, sekretar Jože Gale, blagajnik Milka Badjura, člani France Brenk, Bojan Adamič, Boris Kobe, Rudi Omota in Vladimir Skrbinšek. Društvo je v minulih petdesetih letih razvil ali bil pobudnik za ustanovitev podjetja Viba film, Slovenski filmski muzej in knjižnico, za Kinoteko v Ljubljani kot stalno kulturno ustanovo. Iz vrst filmskih ustvarjalcev je prišla tudi pobuda za ustanovitev Filmskega arhiva RS, ob jubileju poudarja društveni predsednik Marcel Buh.

Srečanje vladajoče koalicije na Brdu

27. 12. 2000 00.00

Na Brdu pri Kranju so se na delovnem kosilu sestali vodilni predstavniki koalicijskih strank. Sestanka so se poleg predsednika vlade in največje koalicijske stranke LDS Janeza Drnovška udeležili še generalni sekretar LDS Gregor Golobič in vodja poslanske skupine Tone Anderlič, iz ZLSD predsednik stranke Borut Pahor in poslanec Samo Bevk, SLS+SKD sta predstavljala vodja poslanske skupine Janez POdobnik in prvak stranke Franc Zagožen, DeSUS pa predsednik Janko Kušar in vodja poslanske skupine Ivan Kebrič. V ospredju pogovorov so bile poglavitne naloge koalicije v začetku prihodnjega leta, so sporočili iz urada predsednika vlade.

NSi bo obeležila desetletnico plebiscita

23. 12. 2000 00.00

Nova Slovenija (NSi) - Krščanska ljudska stranka bo popoldne v ljubljanskem hotelu Lev pripravila slavnostno prireditev ob desetletnici plebiscita za samostojno Slovenijo, na kateri bo osrednji govornik poslanec Lojze Peterle, sicer predsednik prve demokratično izvoljene slovenske vlade. V NSi pričakujejo, da se bo prireditve poleg vodstva in poslancev stranke udeležilo tudi večje število njenih članov in privržencev.

Hotelirji v Istri zadovoljni

22. 12. 2000 00.00

Hotelirji med Ankaranom in Piranom so zadovoljni, saj bo turističen obisk med novoletnimi prazniki zelo dober, nekaj manj jih veseli pričakovan skromen obisk med božičnimi prazniki. Zasedenost hotelskih zmogljivosti je največja v Portorožu, ki med obalnimi občinami ohranja 69-odstotni tržni delež na področju nočitev. Za najdražje silvestrovanje z večerjo v obalnih hotelih bo potrebno odšteti 30 tisočakov, medtem ko bo najcenejše silvestrovanje stalo 13 tisoč tolarjev, z izjemo silvestrovanja v hotelu Zveze društev upokojencev Slovenije Delfin v Izoli, kjer bodo gostje hotela za silvestrovanje odšteli 6.500, zunanji gostje pa 9.500 tolarjev.

Oživljanje hotela Jama

21. 12. 2000 00.00

Postojna, Občina Postojna, turistično podjetje Postojnska jama, turizem, Območna gospodarska zbornica Postojna in Zavod za turizem Postojna so podpisali pismo o nameri o uskladitvi razmerij glede koncesije z upravljanjem Postojnske jame na lokalni ravni, in sicer z namenom oživljanja kompleksa hotela Jama. Podpisniki so s podpisom pisma o nameri med drugim podprli družbo Postojnska jama, turizem pri prizadevanjih za pridobitev koncesije za upravljanje s Postojnsko jamo ter pri oživljanju kompleksa hotela Jama, prav tako pa so se zavezali, da si bodo pri pogajanjih s predstavniki države prizadevali za dogovor, ki bi koncesijske dajatve na osnovi sprejetega razvojnega programa v celoti namenil obnovi in razvoju turistične ponudbe hotela Jama. V pismu o nameri podpisniki menijo, da samo celoten kompleks hotela Jama lahko izpolnjuje turistično funkcijo ter da so prizadevanja za ohranitev namembnosti kompleksa v celoti smiselna.

Minister Bizjak priredil sprejem

19. 12. 2000 00.00

Minister za pravosodje Ivan Bizjak je v ponedeljek na Brdu pri Kranju priredil sprejem za pravosodne organe in v nagovoru med drugim poudaril, da bo v svojem mandatu skušal uveljaviti ključna načela, kot so spoštovanje človekovih pravic in načel pravne države, spoštovanje delitve oblasti in neodvisnosti sodnikov. Minister se je navzočim zahvalil za dosedanje delo ter poudaril, da sta ugled in javna podoba pravosodnih organov odvisna zlasti od uspešnosti njihovega dela, od korektnosti in poštenosti odločanja ter od učinkovitosti in kakovosti delovanja.

Okrogla miza o Slovencih in plebiscitu

19. 12. 2000 00.00

V Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani so ob okroglih obletnicah koroškega plebiscita (1920) ter plebiscita o samostojnosti Slovenije (1990) pripravili okroglo mizo o Slovencih in plebiscitu. Pri prvem po mnenju akademika Janka Pleterskega ni šlo za izražanje narodove samoodločbe, ampak je bil, podobno kot sicer plebisciti v tistem obdobju, prej sredstvo mednarodne diplomacije za rešitev spornega vprašanja o meji na dotičnem območju. Je pa na koroškem plebiscitu šlo za vprašanje narodne rešitve, na plebiscitu o samostojnosti Slovenije pa je bila dilema drugačna, meni Pleterski. Dr. Tine Hribar je poudaril, da so se akterji v času osamosvajanja Slovenije namesto za termin referendum odločili za plebiscit prav zato, ker je šlo za "biti ali ne biti naroda", prof. Ivan Kristan pa je poudaril, da je bilo pomembno predvsem vprašanje samoodločbe in državnosti. Prispevke z okrogle mize - sodelovala sta tudi Božo Repe s Filozofske fakultete v Ljubljani in muzejska svetovalka v Muzeju novejše zgodovine Nataša Urbanc - bodo prihodnje leto objavili v posebni publikaciji.