ivica račan

Usklajen sporazum o JE Krško

02. 07. 2001 00.00

Slovenska in hrvaška pogajalska skupina sta na Brionih uskladili besedilo o meddržavnem sporazumu o lastništvu in statusu JE Krško. Pogajalci so tako dosegli soglasje glede vsebine sporazuma, ki se nanaša na skupno lastništvo in razpolaganje z električno energijo iz NEK, skrb za odpadke in obojestransko poravnavo vseh terjatev in obveznosti. Do konca prihodnjega tedna se bosta pogajalski skupini sestali še enkrat v Sloveniji, da bosta redakcijsko uskladili slovensko in hrvaško besedilo sporazuma.

Na Brionih o JE Krško

28. 06. 2001 00.00

Pogajalski skupini Slovenije in Hrvaške za sklenitev meddržavne pogodbe v zvezi z lastništvom in statusom Nuklearne elektrarne Krško (NEK) sta začeli večdnevno srečanje na Brionih. Na njem naj bi razrešili še preostala tehnična vprašanja, tako da bi državi lahko že prihodnji mesec parafirali meddržavni sporazum o NEK, kot sta se na srečanju 9. junija na Reki dogovorila premiera Slovenije in Hrvaške, Janez Drnovšek in Ivica Račan.

Pospešeno reševanje odprtih vprašanj

21. 06. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek in hrvaški premier Ivica Račan sta se neformalno sestala na Dolenjskem, kjer sta nadaljevala pogovore o vprašanjih meje in nekdanje Ljubljanske banke. Ocenila sta dosedanje aktivnosti in se odločila za intenzivno komunikacijo o še nerešenih vprašanjih, tako da se bodo aktivnosti v naslednjih dneh in tednih intenzivno nadaljevale.

Dosežen sporazum o JE Krško

11. 06. 2001 00.00

Janez Drnovšek in Ivica Račan sta po desetih letih na pogovorih na Reki dosegla dogovor o vprašanju Nuklearne elektrarne Krško (NEK), po besedah premierov pa tudi velik napredek glede vprašanja meje in dolga hrvaškim varčevalcem nekdanje zagrebške podružnice Ljubljanske banke (LB). Z meddržavnim sporazumom o NEK bosta državi dokončno uredili statusno in lastniško strukturo elektrarne.

Srečanje Drnovška in Račana

09. 06. 2001 00.00

Na Reki sta se danes sestala slovenski in hrvaški premier, Janez Drnovšek in Ivica Račan, na pogovorih o načinih reševanja glavnih odprtih vprašanj - meje med državama, Jedrske elektrarne Krško (JEK) ter dolga hrvaškim varčevalcem nekdanje zagrebške podružnice Ljubljanske banke (LB).

Ina in Hep se bosta privatizirala

08. 06. 2001 00.00

Hrvaški premier Ivica Račan je napovedal, da bo vlada zakona o privatizaciji hrvaške naftne družbe Ina in Hrvatske elektroprivrede jeseni posredovala v obravnavo saboru, s privatizacijo teh dveh javnih podjetij pa bi lahko začeli leta 2002. Račan je ob tem izrazil pričakovanje, da bosta modela lastninjenja predvidela tudi uvrstitev delnic Ine in Hepa na borzo. Tako bi dosegli večjo transparentnost njune privatizacije in okrepili hrvaški kapitalski trg.

Račan pričakuje napredek

04. 06. 2001 00.00

Hrvaški premier Ivica Račan je v Zagrebu izrazil pričakovanje, da bo na prihodnjem srečanju s predsednikom slovenske vlade Janezom Drnovškom dosežen napredek pri reševanju odprtih vprašanj med državama. Ponovil je, da se bosta s premierom Drnovškom v soboto, 9. junija, sestala na hrvaškem ozemlju. Račan verjame, da naj bi bistven napredek dosegli vsaj pri reševanju enega od treh odprtih vprašanj. Hrvaški premier ni želel povedati, ali bo ta napredek dosežen pri reševanju vprašanj JE Krško, Ljubljanske banke ali Piranskega zaliva.

Nizka volilna udeležba na Hrvaškem

20. 05. 2001 00.00

Hrvaški premier Ivica Račan je izrazil pričakovanje, da bo na lokalnih volitvah zmagala njegova Socialdemokratska stranka (SDP), ki sicer vodi šestčlansko vladno koalicijo. "SDP je priljubljena in pričakujemo dober rezultat tudi na lokalnih volitvah," je dejal Račan po oddaji glasu na volišču v Zagrebu nedaleč od svojega stanovanja. V odgovoru na novinarsko vprašanje je omenil možnost, da bo vladajoča koalicija v primeru potrebe morda razpisala predčasne parlamentarne volitve že letošnjo jesen. Ponovil pa je tudi napoved, da bo po lokalnih volitvah prišlo do rekonstrukcije vlade in vladajoče koalicije.

V Bratislavi o širitvi Nata

12. 05. 2001 00.00

Ne smemo se spraševati, kaj lahko Evropa stori za nas, temveč kaj mi lahko storimo za Evropo, je dejal gostitelj konference, slovaški premier Mikulaš Dzurinda, v svojem uvodnem govoru. V sporočilu ameriške administracije je bila podpora širitve Nata jasno izražena. Slovenski premier Janez Drnovšek pa je ob tem povedal, da Nato še vedno nima pravega načrta za prihodnost, vendar bo moral vključevati širitev zavezništva.

Obletnica operacije Blisk

01. 05. 2001 00.00

Na Hrvaškem se danes spominjajo šeste obletnice vojaške operacije Blisk, ki so jo hrvaške enote začele 1. maja leta 1995 in končale v 31 urah, 2. maja popoldan. V operaciji so hrvaške enote znova prevzele nadzor nad vzhodno Slavonijo, ki so jo med vojno v letih 1991-1995 zasedle enote nekdanje jugoslovanske vojske JNA in srbske paravojaške enote. V posredovanju je sodelovalo približno 7200 hrvaških vojakov in policistov. Osrednjo slovesnost bodo pripravili v Okučanih, te pomembne operacije za končanje vojne na Hrvaškem pa se bodo spomnili tudi v drugih krajih.

Kombi čakal na uvoz

12. 04. 2001 00.00

Vohunski kombi, ki so ga Sloveniji včeraj vrnile hrvaške oblasti, je še vedno na Ministrstvu za obrambo. Vrnitev kombija je hrvaški premier Ivica Račan označil za dejanje dobre volje. Zdi pa se, kot da so se na slovenski strani "nepričakovanega darila" otepali. Zapletlo se je že na mejnem prehodu Obrežje, kjer naj bi kombi stal vsaj uro in pol. Hrvaška stran namreč ni napovedala, da bodo kombi pripeljali. Vozilo pa tudi ni bilo opremljeno po predpisih.

Odprta vprašanja ostajajo odprta

11. 04. 2001 00.00

Dopoldne sta se na delovnem srečanju na Gradu Otočec sestala slovenski premier Janez Drnovšek in njegov hrvaški kolega Ivica Račan. Govorila sta o treh odprtih vprašanjih &#8211

Zagreb v celoti sodeluje s Haagom

02. 04. 2001 00.00

Hrvaški premier Ivica Račan je danes potrdil, da bo hrvaška vlada haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije izročila vse dokumente, ki se nanašajo na konkretne vojne zločine, storjene na ozemlju Hrvaške. "Samo z ugotavljanjem resnice in dejstev bomo najlažje obranili domovinsko vojno in ločili njeno bistvo od njenih redkih stranskih pojavov," je dejal Račan.

Bo potrebna arbitraža

21. 03. 2001 00.00

Odprta vprašanja med Hrvaško in Slovenijo, med njimi tudi vprašanje meje, so predmet aktivne diplomatske dejavnosti med državama. Tako naj bi se premier Drnovšek že v začetku aprila sestal s hrvaškim kolegom Ivico Račanom. Če vprašanja meje ne bodo uspeli urediti v prihodnjih mesecih, pa naj bi, po Drnovškovih besedah, zaprosili za mednarodno arbitražo.

Račan o vprašanjih s Slovenijo

07. 03. 2001 00.00

Hrvaška vlada ne želi napovedovati, kdaj bodo rešena odprta vprašanja s Slovenijo, vendar pa si močno prizadeva, da bi čimprej našli rešitve, ki bi bile sprejemljive za obe strani, je dejal hrvaški premier Ivica Račan, ko je danes v saboru odgovarjal na poslanska vprašanja.

Tomac z veleposlanikoma ZDA o razmerah v BiH

06. 03. 2001 00.00

Podpredsednik hrvaškega sabora in predsednik odbora sabora za zunanjo politiko Zdravko Tomac se je danes v Zagrebu z veleposlanikom ZDA na Hrvaškem Lawrencom Rossinom in veleposlanikom ZDA v BiH Thomasom Millerjem pogovarjal o razmerah v BiH, potem ko je Hrvaški narodni zbor v soboto v Mostarju razglasil hrvaško samoupravo v BiH.

Hrvati v BiH o samoupravi

03. 03. 2001 00.00

Danes se v Mostarju hrvaški narodni zbor odloča o oblikovanju začasne hrvaške samouprave v BiH in izhodiščih za pogovore o prihodnji ureditvi države. Visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Wolfgang Petritsch je izrazil zaskrbljenost zaradi namere "radikalnih posameznikov", da današnje zasedanje izrabijo za vzpostavitev nezakonitih vzporednih struktur, ki bodo delovale v njihov prid. "Vzporedne ustanove in korupcija, ki jo omogočajo te ustanove, peljejo le k nadaljnjemu bogatenju maloštevilnega sloja skorumpiranih ljudi," je zapisal Petritsch. Opozoril je, da bodo kaznovali vsakega posameznika, ki bo vključen v nezakonite posle in ki bo deloval proti daytonskemu sporazumu, k temu pa spada tudi vzpostavitev vzporednih ustanov. Petritsch ima pooblastila mednarodne skupnosti, da v BiH zamenjuje politične predstavnike, lahko pa ukine tudi politične stranke. Ta grožnja je namenjena predvsem Anteju Jelaviću, predsedniku stranke HDZ BiH, ki je v sredo napovedal umik Hrvatov iz vseh organov oblasti v BiH.

Norac ni na seznamu osumljencev

21. 02. 2001 00.00

Potem ko je hrvaška vlada dobila pisno zagotovilo haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, da general Mirko Norac ni med obtoženci, hrvaški premier Ivica Račan pričakuje, da se bo Norac zelo hitro predal sodišču na Reki.

Nove demonstracije v podporo Norcu

13. 02. 2001 00.00

Zaradi napovedi o aretaciji upokojenega hrvaškega generala Mirka Norca so tudi za ta teden napovedani protesti v nekaterih hrvaških mestih. Združenja hrvaških veteranov in vojnih invalidov bodo danes organizirala proteste v Vinkovcih, jutri v Puli in v četrtek v Zagrebu, in sicer v središču mesta na Markovem trgu, kjer sta sedeža hrvaškega sabora in vlade.

Množica podprla Norca

11. 02. 2001 00.00

Na zborovanju v podporo upokojenemu generalu Mirku Norcu v Splitu se je zbralo več kot 150.000 ljudi. Protestniki so zahtevali zaustavitev pregona Norca, prekinitev stikov s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije in razpis predčasnih volitev. Zahteve so zbrali v deklaraciji, ki so jo prebrali ob koncu protesta.

Hrvaška za mednarodne policijske enote na meji z BiH

05. 02. 2001 00.00

Hrvaška vlada popolnoma podpira predlog predsednikov vlad Velike Britanije in Italije Tonyja Blaira in Giuliana Amata, da bi na mejo med BiH in Hrvaško razporedile dodatne mednarodne policijske sile z namenom preprečitve prihoda velikega števila ilegalnih prebežnikov v države članice EU, je danes na redni novinarski konferenci dejal hrvaški premier Ivica Račan.

Račan o vprašanju hrvaških varčevalcev

05. 02. 2001 00.00

Hrvaška vlada meni, da je vprašanje dolga nekdanje zagrebške podružnice Ljubljanske banke (LB) moč rešiti v okviru neposrednega dialoga s Slovenijo in zato tega vprašanja ne želi prepustiti niti pogajanjem o nasledstvu nekdanje SFRJ niti arbitraži Mednarodnega denarnega sklada (IMF), je dejal hrvaški premier Ivica Račan.

Preiskava eksplozije v Zagrebu

02. 02. 2001 00.00

Zagrebška policija je uvedla preiskavo proti za zdaj še neznanemu storilcu, ki je podtaknil bombo na partizansko grobnico narodnih herojev na zagrebškem pokopališču Mirogoj. Vodja zagrebške policije Ivan Babić je povedal, da so proti neznanemu storilci na pristojnemu organu vložili kazensko ovadbo.

Eksplozija na Mirogoju

01. 02. 2001 00.00

Na zagrebškem pokopališču Mirogoj je močna eksplozija popolnoma uničila partizansko grobnico narodnih herojev. V eksploziji, ki se je slišala po širšem središču Zagreba, ni bil nihče ranjen. Na kraj dogodka je takoj prispela hrvaška policija, ki pa za zdaj ne želi dajati informacij.

Račan o dobrih odnosih

24. 01. 2001 00.00

Hrvaški premier Ivica Račan je pred hrvaškim saborom danes dejal, da so dobri odnosi s Slovenijo strateški interes Hrvaške. Po njegovih besedah pot hrvaške v Evropsko unijo vodi prek Slovenije.

Carla del Ponte v Zagrebu

15. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carla del Ponte je dopoldne prispela v Zagreb, kjer se bo sestala s hrvaškim premierom Ivico Račanom. Sestanek z Račanom in njegovimi sodelavci naj bi se začel okoli poldneva, nato pa se bo del Pontejeva srečala še s predstavniki združenja družin izginulih in ujetih hrvaških borcev. Kot je napovedala hrvaška vlada, se bo tožilka nato znova srečala s predstavniki vlade, pozno popoldne pa naj bi dali izjave za javnost. Ko je bila Carla del Ponte septembra zadnjič na Hrvaškem, sta se Hrvaška in haaško sodišče dosegla napredek v pogovorih o sodelovanju, vendar pa so se odnosi med Zagrebom in Haagom sredi decembra ohladili. Hrvaška vlada je tedaj namreč sprejela trinajst sklepov o sodelovanju s sodiščem. V njih je vlada od sodišča zahtevala, da ne preiskuje legitimnih vojaških akcij, kot sta bila Blisk in Nevihta, temveč, da se v svojih preiskavah osredotoči na posamezne zločine kot tudi zločine, ki jih je nad hrvaškimi civilisti zagrešila JLA. Glavna tožilka je zahteve ocenila kot diktat sodišču.

Del Pontejeva potuje v Zagreb

02. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte naj bi po poročanju njene tiskovne predstavnice že konec tega tedna ali pa prihodnji teden obiskala Zagreb.

O sodelovanju s haaškim sodiščem

14. 12. 2000 00.00

Hrvaški predsednik Stipe Mesić in premier Ivica Račan sta danes po dvournih pogovorih v Zagrebu potrdila, da med njima ni strateških razlik glede preiskav in procesov vojnih zločinov na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Dodala sta, da oba želita ovire pri sodelovanju s haaškim sodiščem v skladu s prevzetimi obveznostmi reševati s sodelovanjem in ne s spori.

Zagreb zavrača Blewittovo izjavo

13. 12. 2000 00.00

Hrvaška vlada ne pozna imen vojaških generalov in politikov, proti katerim bo Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije iz Haaga vložilo obtožnice zaradi zločinov, storjenih med operacijo Nevihta, ki je potekala od 4. do 7. avgusta 1995 v Kninski krajini, je danes v komentarju na izjavo namestnika glavne haaške tožilke Grahama Blewitta dejal namestnik hrvaškega premiera Goran Granič.

Rupel pisal Piculi

11. 12. 2000 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel je ob koncu tedna pisal hrvaškemu kolegu Toninu Piculi, v katerem je izrazil prepričanje, da je treba nadaljevati dialog med državama tam, kjer se je končal ob obisku hrvaškega predsednika Stipeta Mesića v Sloveniji spomladi letos.