ivo vajgl

Juncker o Merklovi: Zgodovina bo potrdila, da je imela prav

13. 11. 2018 16.18

Nagovor nemške kanclerke Angele Merkel v Evropskem parlamentu v Strasbourgu je že 12. v seriji razprav evropskih poslancev z evropskimi voditelji o prihodnosti Evrope. "Evropejci moramo bolj prevzeti odgovornost v lastne roke, če želimo preživeti," je med drugim dejala Merklova. V plenarni dvorani je požela bučen aplavz, a tudi številne vzklike nasprotovanja.

'Naivno je bilo pričakovati, da bo razsodba implementirana brez dialoga'

27. 09. 2018 15.52

Štirje slovenski evropski poslanci so predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja v pismu pozvali, naj od Hrvaške zahteva spoštovanje in implementacijo arbitražne sodbe.

Pahor, Juncker in Grabar-Kitarovićeva, vsi vztrajajo pri svojih stališčih

18. 09. 2018 14.28

Ob robu Pobude treh morij v Bukarešti se je Pahor srečal z Junckerjem in Grabar-Kitarovićevo. Na neformalnem srečanju so govorili o arbitraži in, kot je kasneje povedal Pahor, vse tri strani, ne glede na objavo mnenja pravne službe Evropske komisije, vztrajajo pri svojih stališčih.

Vajgl v predkazenskem postopku zaradi suma korupcije

06. 07. 2018 19.10

Evropski poslanec Ivo Vajgl je v predkazenskem postopku zaradi suma korupcijskih kaznivih dejanj, so potrdili naši neuradni, a zanesljivi viri. A Vajgl trdi, da v zvezi z Azerbajdžanom in s katerokoli drugo zadevo ni v nobeni preiskavi. Kar pa ne pomeni veliko, saj v tako zgodnji fazi preiskovanec o tem običajno ni obveščen.

Domnevna korupcija v Azerbajdžanu: kdo je drugi Slovenec, ki je v preiskavi?

03. 07. 2018 17.12

Novo nadaljevanje zgodbe o 25.000 evrih, ki jih je iz Azerbajdžana dobil Zmago Jelinčič Plemeniti. Z njo se spet ukvarjata Komisija za preprečevanje korupcije, ki je Jeličičevo premoženje enkrat neuspešno že pregledovala, in po novem tudi specializirano državno tožilstvo. Po njihovih navodilih policija preiskuje dve fizični osebi. Ena je zagotovo Jelinčič, po novem podpredsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko, o drugi pa se le ugiba.

Ne samo Svet Evrope, proti Jelinčiču bo ukrepal tudi državni zbor

30. 06. 2018 17.44

Ne samo Svet Evrope, zaradi dosmrtne izključitve Zmaga Jelinčiča Plemenitega iz te mednarodne organizacije bo ukrepal tudi naš državni zbor. Predsednik DZ Matej Tonin napoveduje, da bo najprej temeljito prebral ugotovitve neodvisne preiskave in prihodnji teden od prvaka nacionalne stranke tudi sam zahteval pojasnila o spornem denarju iz Azerbajdžana.

Slovesno odprli konferenčno sobo v Evropskem parlamentu, ki so jo poimenovali po Pučniku

28. 06. 2018 18.32

V Bruslju so slovesno odprli konferenčno sobo v Evropskem parlamentu, ki se imenuje po Jožetu Pučniku, enem od očetov slovenske države. Pučnik je edina osebnost v novejši zgodovini slovenskega naroda, ki ji je zunaj Slovenije posvečena takšna čast, je poudaril predsednik republike Borut Pahor.

Juncker (zaradi Marxa) razburil evroposlance SDS

04. 05. 2018 19.16

Slovenske evroposlance iz vrst SDS je razburil predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, saj se bo udeležil slovestnosti ob 200-letnici rojstva Karla Marxa. Evroposlanci so sicer prepričani, da je nemški teoretik vplival na kršitve človekovih pravic. Pred volitvami vsaka poslanska skupina izpostavi določeno problematiko, o Junckerjevem obisku pa je spregovoril tudi poslanec Ivo Vajgl.

Puigdemont se je zahvalil Sloveniji: Pozornost do Katalonije veliko pomeni

04. 04. 2018 19.30

Evropski poslanec Ivo Vajgl (Alde/DeSUS), vodja platforme dialog EU - Katalonija, je obiskal bivšega katalonskega predsednika Carlesa Puigdemonta, ki je v zaporu v nemškem Neumünsterju. Vajgl se je ob tem na pogovorih sestal tudi s podpredsednikom katalonskega parlamenta Josepom Costo in nekaterimi tesnimi Puigdemontovimi sodelavci.

Trije evropski poslanci enotnega mnenja: 'Vrnitev turških družin bi bila kršitev mednarodnega prava'

02. 03. 2018 16.39

Vrnitev turških družin, ki so v Sloveniji zaprosile za mednarodno zaščito, bi po mnenju treh evropskih poslancev lahko pomenila kršitev mednarodnega prava. Na ministrstvu pojasnjujejo, da je bila Turčija določena kot varna izvorna država, poslanci na drugi strani menijo, da so se razmere po državnem udaru tam zaostrile in da bi bilo lahko ogroženo življenje članov omenjenih družin.

Puigdemonta prihodnji teden ne bo v Slovenijo

07. 02. 2018 12.59

Odstavljenega katalonskega predsednika Carlesa Puigdemonta prihodnji teden ne bo v Slovenijo, je potrdil organizator obiska, evropski poslanec Ivo Vajgl. Pojasnil je, da so obisk, sprva predviden za 12. in 13. februar, sporazumno preložili, dokler se razmere v Kataloniji ne uredijo. Vajgl pričakuje, da bo Puigdemont v Slovenijo prišel čez dva ali tri tedne.

V Piranskem zalivu prvo 'srečanje' hrvaških ribičev in slovenske policije, večjih incidentov te dni sicer ni pričakovati

29. 12. 2017 06.35

Izteka se šestmesečni rok za implementacijo arbitražne razsodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško. Slovenija je svoj del naloge opravila, Hrvaška pa arbitražno razsodbo še naprej zavrača. Medtem ko se politiki vsak na svojem 'bregu' borijo za svoj prav, pa se prebivalci obeh strani meje ne želijo vmešavati v kakršnekoli konflikte.

FOTO in VIDEO: V Kataloniji 700.000 protestnikov špansko policijo označilo za okupacijsko silo

03. 10. 2017 07.22

Po referendumu o neodvisnosti Katalonije, ki je po mnenju španskih sindikatov zaradi policijskega nasilja postal nov evropski simbol "kršenja pravic in svoboščin", so v Kataloniji v okviru splošne stavke ves torek potekali shodi in protesti. Na nedavne dogodke se je odzval tudi španski kralj Felipe IV., ki je dejal, da so organizatorji referenduma delovali protipravno.

'Pravica so samoodločbe je močnejša od zgodovine. Nasilje ni prava pot'

01. 10. 2017 14.53

Nasilje, ki je izbruhnilo ob referendumskem glasovanju v Kataloniji, je nesprejemljivo, ocenjuje slovenska politika. Odzivi iz Evrope so medtem precej previdni.

Dimitrij Rupel je vodja opazovalcev na katalonskem referendumu: Vidim vzporednice s slovensko osamosvojitvijo

29. 09. 2017 14.49

Za nedeljski referendum o neodvisnosti Katalonije je pripravljenih 2315 volišč. Več kot 3,5 milijona Kataloncev, ki imajo volilno pravico, bo svoj glas lahko oddalo do 20. ure. Vodja mednarodne skupine opazovalcev, ki bdijo nad referendumom, je nekdanji slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Hrvaška zadovoljna z besedami Junckerja, da si zaslužijo v schengen. Cerar pozdravil poudarek o vladavini prava

13. 09. 2017 10.07

Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je v svojem govoru o stanju EU poudaril, da mora Evropa izkoristiti ugodne razmere za gradnjo še trdnejše Unije. Izpostavil je pomen solidarnosti in sodelovanja zahodnih in vzhodnih članic Unije in opozoril na nujnost spoštovanja odločitev sodišč.

FOTO in VIDEO: Zaev prepričan, da je šlo za poskus umora

28. 04. 2017 08.11

Vodja makedonskih socialdemokratov Zoran Zaev je prepričan, da je bilo nasilje v parlamentu poskus umora. Razjarjena množica je v četrtek po imenovanju albanskega poslanca za predsednika parlamenta vdrla v hram demokracije. V nasilnih spopadih je bilo ranjenih več kot 100 ljudi, od tega več policistov in poslancev. Srbija je zaradi dogodkov dvignila bojno pripravljenost.

Makedonski predsednik zavrnil podelitev mandata za sestavo vlade Zaevu

01. 03. 2017 20.26

Makedonski predsednik Gjorge Ivanov je zavrnil podelitev mandata za sestavo nove vlade vodji SDSM Zoranu Zaevu, čeprav mu je ta predal podpise podpore 67 poslancev. Kot je dejal Ivanov v televizijskem nagovoru, ne more podeliti mandata nekomu, ki ogroža neodvisnost in suverenost Makedonije.

Erjavcu še četrti mandat na čelu stranke

18. 02. 2017 13.07

Karl Erjavec ostaja predsednik stranke DeSUS. V kongresnem nagovoru je poudaril, da se bo stranka še naprej borila za pravice starejših, pridobitve socialne države, javno zdravstvo in javno šolstvo ter za ohranitev državnega premoženja. A Erjavec poudarja, da je stranka pripravljena, da se povzpne še višje.

Humanitarna pomoč beguncem ni dovolj, potrebne so sistemske rešitve, opozarja društvo Adra Slovenija

23. 01. 2017 17.48

Podporniki humanitarne akcije društva Adra Slovenija, v okviru katere zbirajo sredstva za begunce v Grčiji, so v ljubljanski mestni hiši poudarili pomen političnih odločevalcev, ki morajo najti sistemske rešitve. Humanitarna pomoč namreč ni dovolj za reševanje begunske krize. Zunanji minister Karl Erjavec je kljub opozorilom EU naklonjen predlogu novele zakona o tujcih.

Kljub belgijskemu 'ne', Tusk optimističen, da je podpis Cete do četrtka še vedno možen

24. 10. 2016 14.46

EU namerava do zadnjega trenutka vztrajati pri časovnici sklenitve sporazuma Ceta. Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk se je nocoj s kanadskim premierjem Justinom Trudeaujem dogovoril, da za četrtek napovedanega vrha EU-Kanada za zdaj še ne odpovejo. "Vse partnerje pozivamo, naj poiščejo rešitev," je dejal Tusk. Po njegovem mnenju je še čas.

FOTO in VIDEO: Makedonska opozicija s pobudo za odstavitev predsednika države

13. 04. 2016 08.25

Glavna makedonska opozicijska stranka, Socialdemokratska zveza Makedonije, je v parlament, sobranje, vložila pobudo za postopek odstavitve makedonskega predsednika Gjorga Ivanova zaradi odločitve o pomilostitvi vseh, ki so vpleteni v prisluškovalno afero.

Zver: Turška politika je začutila stisko EU in jo izsiljevala

08. 03. 2016 14.11

Odzivi na dogovor med EU in Turčijo za zajezitev migrantskih tokov so mešani. Analitik Primož Šterbenc ga vidi kot nevarnega, saj zaprtje poti v migrantih lahko povzroči razočaranje, obup in jezo. Analitik Klemen Grošelj pa meni, da je Evropa prepustila reševanje begunske krize Turčiji, ki ima zdaj vzvod za pritisk na EU.

FOTO in VIDEO: Györkös Žnidarjeva: 'Prepričana sem, da se bomo uspešno izognili konfliktom'

11. 11. 2015 06.24

Hrvaško zunanje ministrstvo je Slovenijo pozvalo, naj v najkrajšem času odstrani žičnato ograjo pri Rigoncah, češ da se nahaja na njihovem ozemlju, sicer bodo to storili oni. "Mi delamo na svojem ozemlju, izogibamo se spornim območjem in konfliktom, kar pričakujemo tudi od Hrvaške," odgovarja notranja ministrica Györkös Žnidarjeva.

Nevtralnost interneta je pod vprašajem. 'Ubili so odprti internet'

27. 10. 2015 17.21

Evropski parlament je potrdil telekomunikacijski zakonodajni sveženj. Z junijem 2017 bo ukinjeno gostovanje v mobilnih omrežjih. Del sprejetega svežnja pa je tudi sporna zakonodaja o nevtralnosti interneta. Po mnenju komunikologa Domna Saviča je glasovanje pokazalo, da evropski parlament obvladujejo lobisti oz. kapital telekomunikacijskih industrij.

'Natančno je vedel, da v Jugoslaviji za nas ni perspektive'

21. 10. 2015 13.09

Na smrt enega najvidnejši slovenskih politikov, še posebej iz časa osamosvajanja, so se odzvali številni njegovi politični sopotniki. Kot pravi predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle, je Bučar bistveno sooblikoval slovensko pot v demokracijo in samostojno državnost.

Merklova: Begunce moramo videti kot posameznike, Hollande: To, kar se dogaja v Siriji, zadeva Evropo

07. 10. 2015 06.45

"Potrebujemo ne manj, ampak več Evrope, sicer bomo priča koncu Evrope," je dejal francoski predsednik v Evropskem parlamentu in z besedami, da "nacionalizem pomeni vojno", požel glasen aplavz. Posvaril je, da bo neukrepanje v Siriji vodilo v le še hujše nasilje in sčasoma v "totalno vojno" na Bližnjem vzhodu. Nemška kanclerka je poudarila, da begunci niso anonimna množica.

Hrvaška ne bo imenovala novega arbitra

12. 08. 2015 12.57

Hrvaška ne sodeluje več pri izvajanju arbitražnega sporazuma, kar pomeni, da ne bo imenovala novega člana arbitražnega sodišča do 14. avgusta, ko bo potekel 15-dnevni rok po odstopu Budislava Vukasa. Predsednik Pahor je medtem dejal, da hrvaška odločitev ustvarja "vtis, da je Hrvaška ratificirala pogodbo le zato, da je postala članica EU".

Dorekli so postopek imenovanja novega arbitra, o imenih še niso govorili. Zagreb pisal arbitražnemu sodišču

24. 07. 2015 07.35

Slovenija bo v roku 15 dni imenovala novega člana arbitražnega sodišča, so odločili na sestanku predstavnikov parlamentarnih strank. Na njem pa ni bilo zunanjega ministra Karla Erjavca. SLS je podala kazensko ovadbo. V Zagrebu ne izključujejo možnosti, da bi Hrvaška razveljavila arbitražni sporazum.

Makedonija našla izhod iz politične krize: odstop Gruevskega, tehnična vlada in predčasne volitve

15. 07. 2015 15.19

Makedonija je našla izhod iz hude politične krize, v kateri je že več kot leto dni. Vlada in opozicija sta se ob posredovanju evropskega komisarja za sosedsko politiko v Skopju dogovorili, da bodo v državi 24. aprila prihodnje leto potekale predčasne volitve, ki jih bo pripravila prehodna vlada.