izbruh pandemije

Bill Gates upa, da se bo svet v normalnost vrnil do konca leta 2022

25. 04. 2021 15.50

Bill Gates je v intervju ta konec tedna dejal, da upa, da se bo naše življenje v normalnost vrnilo do konca leta 2022, ko bo na voljo dovolj cepiva. Opozoril je, da na izbruh pandemije nismo bili dovolj dobro pripravljeni in da moramo poskrbeti, da bomo na pandemije oziroma zdravstvena tveganja v prihodnosti bolje pripravljeni. Veliko upov polaga v pravično delitev cepiv med državami.

Življenje kot v kirurški dvorani: ali razkužila prinašajo tudi tveganja?

24. 04. 2021 20.00

Če smo si včasih roke umivali površno, se večina danes vsak dan vede kot v kirurški dvorani. Razkužila – WHO priporoča tista, ki kot aktivno snov vsebujejo alkohol – dokazano učinkovito uničijo novi koronavirus in so eno izmed najmočnejših orožij za zaščito pred okužbo. A pretirana skrb za čistočo lahko v manjši meri slabi naš imunski sistem, razkužila pa s seboj ob nepravilni rabi prinašajo določena tveganja. Čeprav jih po eni strani porabimo več kot kadar koli prej, se lahko po drugi strani, če pri razkuževanju pogosto uporabimo prenizko koncentracijo ali je čas delovanja prekratek, razvijejo bakterije, ki so odporne proti razkužilu. Zato je ključno, da jih uporabljamo pravilno in po pameti.

Izvor koronavirusa: 14 držav v skupni izjavi Kitajsko obtožuje prikrivanja informacij

31. 03. 2021 06.34

Štirinajst držav, med njimi tudi ZDA, Velika Britanija, Avstralija in Kanada, se je podpisalo pod skupno izjavo, v kateri izražajo zaskrbljenost glede poročila WHO o izvoru SARS-CoV-2. Kritike letijo predvsem na kitajske oblasti, ki naj bi strokovnjakom oteževale dostop do originalnih podatkov in vzorcev. Da preiskava ni dovolj obsežna, je priznal tudi prvi mož WHO.

'Najverjetnejši scenarij': virus prešel z netopirja na človeka prek vmesnega gostitelja

29. 03. 2021 10.31

"Zelo malo verjetno" je, da je novi koronavirus ušel iz laboratorija. Poročilo WHO o izvoru virusa ugotavlja, da je najverjetneje prešel od netopirja do človeka prek vmesnega gostitelja, saj je "evolucijska razdalja med netopirskimi koronavirusi in SARS-CoV-2 ocenjena na nekaj desetletij". Katera žival je bila ta vmesni člen, ni znano. Avtorji poročila navajajo, da so podobne viruse našli pri luskavcih, a za novi koronavirus so dovzetne tudi mačke in kune. Neodgovorjeno ostaja tudi vprašanje vloge tržnice v Vuhanu.

V Avstriji odpravili opozorilo glede potovanj na Tirolsko, Malta zaostruje ukrepe

11. 03. 2021 12.55

Avstrijska vlada je odpravila opozorilo pred potovanji na Tirolsko. Na Madžarskem kljub poostrenim ukrepom za zajezitev tretjega vala pandemije covida-19 in pospešeni kampanji cepljenja število novih okužb z novim koronavirusom še naprej narašča. V zadnjem dnevu so potrdili rekordnih 8312 novih primerov okužbe. Umrlo je 172 covidnih bolnikov. Medtem Malta zaradi hitrega širjenja okužb z novim koronavirusom za mesec dni zapira šole ter vse nebistvene trgovine in storitve.

Švedska se pripravlja na morebitno zaostritev omejitvenih ukrepov

17. 02. 2021 08.16

Države se proti širjenju novega koronavirusa še vedno borijo z vsemi razpoložljivimi sredstvi. Tudi Švedska se pripravlja na morebitno zaostritev omejitvenih ukrepov. Iz Nemčije poročajo o izbruhu novega koronavirusa v tovarni sladoleda, zaradi česar je v karanteni pristalo okoli tisoč ljudi. Na avstrijskih šolah pa so skupno opravili 1,3 milijona testov na okužbo z novim koronavirusom.

Nemčija zapira mejo za prišleke iz Tirolske, cepljenih več kot 13 milijonov Britancev

11. 02. 2021 09.42

V Evropi izboljševanje razmer, a strah pred prezgodnjim odpiranjem. V Veliki Britaniji je prvi odmerek cepiva proti covidu-19 prejelo že več kot 13 milijonov ljudi. Hrvaški premier Andrej Plenković je napovedal omilitev nekaterih ukrepov v gostinstvu, šolstvu in športu od 15. februarja. Nemčija glede odpiranja ostaja previdna, Avstrija je že sprejela omejitve za Tirolsko, Madžarska pa medtem uvaja posebni certifikat o imunosti na okužbo z novim koronavirusom.

Đoković išče zmagovito vrnitev, v ženski konkurenci širok krog favoritinj

06. 02. 2021 16.23

V ponedeljek se bo v Melbournu začel prvi teniški turnir za veliki slam nove sezone. V prilagojenih razmerah svetovne pandemije bo na odprtem prvenstvu Avstralije veliko novosti, a vsaj ena stalnica. V moškem delu žreba je prvi favorit znova sedemkratni zmagovalec Srb Novak Đoković. V ženskem delu je krog favoritinj širši.

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?

05. 02. 2021 06.00

Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

Francija zaprla meje za nečlanice EU, podobno se odloča vse več članic

31. 01. 2021 13.19

Francija je zaprla meje za potnike iz držav nečlanic EU, medtem pa je Portugalska prepovedala vsa nenujna potovanja v in iz države. Za zapiranje mej se v zadnjih dneh sicer odloča vse več članic unije. Nemčija je v soboto prepovedala vstop v državo osebam z območij, na katerih se širijo bolj nalezljive različice novega koronavirusa. Češka od sobote vstop v državo dovoljuje le v izjemnih primerih, v Bruslju medtem potekajo protesti proti ukrepom. Na Dunaju pa je proti policijski uri protestiralo okoli 5000 ljudi.

Spregledana odkritja: od najstarejšega materiala na Zemlji do zarodkov tiranozavra

23. 01. 2021 10.13

Od odkritja najstarejšega materiala na svetu do prvih fosilnih ostankov zarodkov tiranozavra in odkritja najstarejše lobanje prednika človeka. Leto 2020 je bilo polno neverjetnih odkritij v znanosti, a (pre)mnoga so zasenčile odmevne novice leta, od pandemije do protestov in volitev v ZDA. National Geographic je zbral deset neverjetnih znanstvenih odkritij leta 2020, ki so v javnosti (pre)malo odmevala.

Ameriški senat začel z zaslišanji Bidnovih ministrskih kandidatov

19. 01. 2021 18.08

Pristojni odbori ameriškega senata imajo dan pred inavguracijo Josepha Bidna na sporedu zaslišanja petih kandidatov za položaje v vladi novega predsednika ZDA, ki potrebujejo senatno potrditev. S tem sicer ne bi smelo biti težav, saj bodo imeli v senatu tesno večino demokrati.

Slovenska vojska v nakup transportnega letala Spartan

15. 01. 2021 17.09

Obrambno ministrstvo se je po preučitvi vojaških tehničnih zahtev Slovenske vojske in oceni stroškov vzdrževanja odločilo za nakup taktičnega transportnega letala C-27J Spartan, ki omogoča prevoz 60 oseb in/ali 11,6 tone do 5852 kilometrov daleč. Z nakupom bo Slovenija postala neodvisna pri zagotavljanju zračnega transporta za lastne potrebe. Lanskoletni izbruh pandemije covida-19 je namreč pokazal, da smo bili pri evakuaciji svojih državljanov iz tujine v domovino in pri zagotavljanju zalog zaščitne opreme odvisni večinoma od drugih prevoznikov, pravijo na ministrstvu.

V Vuhan prispela ekipa WHO, ki bo preiskovala izvor pandemije

14. 01. 2021 07.30

Potem ko so jim prejšnji teden onemogočili vstop v državo (kitajske oblasti sicer trdijo, da je šlo za nesporazum), je ekipa desetih znanstvenikov iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) le prispela v Vuhan. Tam bodo predvidoma pet do šest tednov preiskovali izvor izbruha pandemije bolezni covid-19. "Želimo si, da bi ljudje vedeli, da ne gre za politiko ali iskanje krivca, ampak za iskanje odgovorov na znanstvena vprašanja," je ob tem dejal predstavnik WHO Dale Fischer.

Leto dni od prve potrjene smrti Vuhan vrvi od življenja

11. 01. 2021 12.23

Pred natanko enim letom je Kitajska potrdila prvo smrtno žrtev covida-19. To je bil 61-letnik, sicer redni obiskovalec tržnice v Vuhanu, kjer naj bi novi koronavirus preskočil z živali na ljudi. 12 mesecev pozneje življenje Vuhan vrvi od življenja, medtem ko ostaja tržnica zapečatena. Na Kitajsko pa so namenjeni strokovnjaki WHO, ki bodo poskušali odkriti pravi izvor virusa.

V Marseillu zaradi 'angleškega' seva virusa policijska ura že od 18. ure

10. 01. 2021 10.31

Da bi zajezili hitro širjenje novega koronavirusa, so ponekod v Franciji prestavili policijsko uro. Krajem s strožjimi ukrepi se je pridružil tudi Marseille, kjer so potrdili več primerov okužbe z novim, 'angleškim' sevom koronavirusa. Ukrepe zaostrujejo tudi v Nemčiji, kjer so doslej zabeležili že več kot 40.000 smrti zaradi covida-19.

Upad okužb na Hrvaškem, predsednik Milanović se je cepil pred kamerami

07. 01. 2021 11.51

Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah ob 3614 opravljenih testih potrdili 562 novih okužb s koronavirusom. Umrlo je 43 bolnikov s covidom-19. Pred televizijskimi kamerami pa se je proti covidu-19 cepil hrvaški predsednik Milanović. Sicer pa prvih 4000 odmerkov cepiva proti covidu-19 ameriške družbe Moderna pričakujejo 11. januarja, je na seji hrvaške vlade povedal premier Andrej Plenković. Spomnil je, da so pri Moderni naročili milijon odmerkov cepiva, do konca marca pa pričakujejo, da bodo dobili približno 90.000 odmerkov tega cepiva.

Svet v maskah: kako je pandemija zaznamovala leto 2020?

01. 01. 2021 15.09

Svetovna zdravstvena organizacija je zaradi hitrega širjenja novega koronavirusa s Kitajske 30. 1. 2020 razglasila izredne zdravstvene razmere po svetu. 11. marca je izbruh novega koronavirusa v svetu dosegel razsežnosti pandemije, potem pa se je svet podal v boj z virusom, ki je spremenil naša življenja. Žarek upanja predstavlja začetek množičnega cepljenja, zaradi katerega svet upa, da bo v leto 2022 vstopil brez zaščitnih mask.

Zvezdniške poroke v času pandemije

25. 12. 2020 08.00

Leto 2020 so zaznamovale tudi zvezdniške poroke, a teh je bilo precej manj kot pretekla leta. Nekateri so poroko zaradi epidemije celo prestavili, drugi so se poročili na skrivaj, tretji pa skok v zakonski stan naznanili na družbenih omrežjih.

Milijarde evrov, dogovori za cepiva, zdravila: Kaj v boju s pandemijo počne EU

24. 12. 2020 06.26

Evropska unija se je dejavno lotila reševanja posledic pandemije covida-19, ki je močno prizadela evropske zdravstvene sisteme in gospodarstvo. Strokovnjaki so si sicer enotni, da bo okrevanje zahtevno, zato bodo potrebni jasni ukrepi, da se zdravstvena kriza ne bi sprevrgla še v gospodarsko depresijo.

Izbruhnil ognjenik Kilauea na havajskem Velikem otoku

22. 12. 2020 09.00

Ognjenik Kilauea na havajskem Velikem otoku je v nedeljo ponoči ponovno oživel in začel bruhati lavo, paro, plin in pepel v ozračje. Para je nastala, ko je žareča lava prišla v jezero na vrhu ognjenika in zavrela vodo, pri čemer se je para dvignila kar devet kilometrov visoko v zrak. Čeprav ni bilo treba nikogar evakuirati, so prebivalce pozvali, naj ostanejo v zaprtih prostorih.

Mariborskemu UKC montažna stavba za 4,5 milijona evrov

18. 12. 2020 10.44

Mariborski UKC bo dobil dodatne kapacitete. V bolnišnici pravijo, da jih nujno potrebujejo, vlada pa je že potrdila investicijo v vrednosti 4,5 milijona evrov. V načrtu je montažni objekt ob zdajšnjem oddelku za onkologijo, ki bo najprej namenjen dodatnim namestitvam za bolnike s covidom-19, pomembno vlogo pa naj bi igral tudi po koncu epidemije.

Švedska priporočila nošenje mask, Kurz potrdil popolno zaprtje Avstrije po božiču

18. 12. 2020 08.33

Širjenje novega koronavirusa v svetu se nadaljuje. Švedska vlada je priporočila nošenje zaščitnih mask med uporabo javnega prevoza v prometnih konicah, pred tem so se sicer vztrajno izogibali tovrstnim priporočilom. V Nemčiji so prvič od začetka pandemije potrdili več kot 30.000 novih okužb. Italijanska vlada naj bi za božič celotno državo razglasila za koronsko rdeče območje. Kurz potrdil popolno zaprtje Avstrije po božiču.

Dokumenti iz Vuhana: Kitajska je javnosti posredovala lažne informacije o pandemiji

01. 12. 2020 11.03

Medtem ko Kitajska mrzlično išče načine, da bi dokazala, da novi koronavirus ne izvira iz Vuhana, pa najnovejši tajni dokumenti, razkrivajo zavajanje javnosti. Poročila, ki so pricurljala iz kitajske province Hubej z glavnim mestom Vuhan, kažejo, da je Kitajska javnosti prikazovala manjše število okužb s koronavirusom od dejanskega in da so potrebovali več tednov, da so diagnosticirali nove primere. Iz dokumentov, ki jih je objavil CNN, je še razvidno, da oblasti javnosti niso obvestili o vrhuncu sezone gripe, ki je časovno sovpadal s pojavom (domnevno) prvega primera okužbe z novim koronavirusom na Kitajskem.

Kitajska mrzlično išče načine, da bi dokazala, da novi koronavirus ne izvira iz Vuhana

29. 11. 2020 11.32

Približno leto je od tega, ko so zdravniki zaznali prve primere zaskrbljujoče nove, kot smo pisali takrat, pljučnice, v kitajskem mestu Vuhan. Ta je kasneje postal epicenter in rojstno mesto novega koronavirusa, ki je spremenil naša življenja. Zdaj je videti, da je Kitajska začela z obsežno propagandno kampanjo, ki bi zasejala dvom v izvor globalne pandemije covida-19. A strokovnjaki opozarjajo, da kitajske oblasti vseskozi otežujejo neodvisno preiskavo o izvoru bolezni.

Florida je okrepila ameriški boj za 15 dolarjev na uro

20. 11. 2020 18.15

Pred osmimi leti so delavci v newyorških restavracijah s hitro prehrano odkorakali na ulice in zahtevali dvig minimalne plače na 15 dolarjev (12,64 evra) na uro. Takrat se je zdelo, da segajo po oblakih. Toda pred slabimi tremi tedni so volivci na Floridi potrdili takšno zvišanje – prvi na jugu in kot osma zvezna država. To stopnjuje pritisk na republikance, naj po več kot desetih letih vendarle dovolijo dvig najnižjih plač za vse ZDA.

31. Liffe: Koronacija, film, ki bi ga moral videti vsak zemljan

20. 11. 2020 11.30

Dokumentarec o karanteni v Vuhanu med izbruhom novega koronavirusa pokaže, kako učinkovito se Kitajci spopadajo s koronakrizo, hkrati pa nas prisili, da se vprašamo, ali lahko civilizacija preživi brez človečnosti.

V Berlinu protestnike proti koronskim ukrepom razgnali z vodnim topom

18. 11. 2020 08.21

V nemški prestolnici je več tisoč ljudi protestiralo proti koronskim ukrepom vlade. Protestniki so v policiste metali steklenice in kamenje, ti pa so vse izgrednike, ki niso upoštevali ukrepov, razgnali z vodnim topom. Največje dnevno število primerov so potrdili na Hrvaškem, v Avstriji je prvič v enem dnevu umrlo več kot 100 pacientov, iz Italije pa poročajo o pomanjkanju kadra na intenzivnih oddelkih. Za šest dni se je zaustavilo javno življenje v Južni Avstraliji, kjer so od nedelje potrdili 22 novih okužb. Širjenje želijo zaustaviti na začetku, pravijo oblasti.

Preboj slovenskih raziskovalcev v boju proti koronavirusu: RNA v odpadni vodi

16. 11. 2020 07.58

Raziskovalci z Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano so prvič v Sloveniji zaznali RNA novega koronavirusa v odpadnih vodah. Zaznali so ga v neobdelani odpadni vodi na infekcijski kliniki, že ko je bil hospitaliziran le en okužen bolnik. Takšen pristop bi lahko zato uporabili kot sistem zgodnjega opozarjanja na izbruhe virusa.

V boj proti covidu-19 tudi z vitaminom D: preverite priporočila zdravnikov

02. 11. 2020 11.28

Člani Strokovne skupine za pripravo nacionalnih smernic za preskrbo z vitaminom D so strnili moči in pripravili začasna priporočila za namene blaženja pandemije covida-19. Priporočila so poslali tudi vsem DSO. Priporočajo, da bolniki takoj po pozitivnem brisu štiri dni jemljejo 14.000 IE/dan, nato pa enkrat tedensko. Zadostne količine vitamina D bi lahko blažile potek bolezni in morda celo preprečile smrt, pojasnjuje vodja strokovne skupine.