izbruh

Objavili doslej še nikoli videne fotografije kristalne noči
09. 11. 2022 18.50
84 let po nacističnem pogromu so na dan prišle fotografije kristalne noči, ki jasno ponazarjajo Hitlerjev režim in grozodejstva, ki so sledila v letu 1938. Pogrom je pomenil začetek holokavsta, neusmiljenega preganjanja judovskega prebivalstva in množičnih deportacij v taborišča, kar se je končalo s smrtjo šestih milijonov Judov. Fotografije so v last spominskega centra holokavsta prišle od judovsko-ameriškega vojaka, katerega imena niso želeli izdati.

Teden skozi fotografski objektiv
05. 11. 2022 10.52
Teden je minil v znamenju tragičnih nesreč. V stampedu v Seulu je umrlo več kot 150 oseb, v zrušenju obnovljenega visečega mostu v Indiji pa najmanj 140. Posnetki so pretresljivi. Razmere na Korejskem polotoku se zaostrujejo, saj je severnokorejski voditelj Kim Džong Un izstrelil več različnih raket, med njimi tudi medcelinsko balistično raketo. Napeto pa je še vedno v Ukrajini, kjer so se vrstile izmenjave zapornikov. Preverite naš izbor fotografij, tokrat večinoma agencijskih.

Ničelna toleranca do covida-19: Kitajska ujeta v past, ki jo je ustvarila sama
02. 11. 2022 11.06
Stroge omejitve, kot so zapore meja, dolge karantene, množično testiranje in prepovedi gibanja, na Kitajskem povzročajo kaos in bedo po vsej državi ter močno obremenjujejo gospodarstvo. Potrpežljivost javnosti je vse manjša, frustracije naraščajo. "Oblasti so demonizirale covid, pretiravale z njegovo resnostjo, številni se še vedno zelo bojijo virusa, preboleli pa trpijo zaradi hude diskriminacije in stigmatizacije," opozarja virolog z univerze v Hongkongu, ki je prepričan, da takšni drakonski ukrepi niso več primerni. "Ves svet je opustil ta pristop, saj preprosto ne deluje," je dejal. A nič ne kaže na to, da bi se v tej državi v prihodnosti obetala sprememba strategije, pred vrati pa je zima, ki lahko prinese nov val okužb.

Slovenci še vedno zaskrbljeni zaradi vojne v Ukrajini
30. 10. 2022 16.10
Spremenjen odnos do covida-19 verjetno prispeva k temu, da zaskrbljenost zaradi novega koronavirusa, čeprav je število okužb v državi še vedno visoko, že nekaj mesecev upada, ugotavlja zadnja raziskave Mediane. Na drugi strani je, kot kažejo odgovori anketiranih, zaskrbljenost zaradi vojne v Ukrajini in njenih posledic še vedno zelo visoka.

Po Ugandi se hitro širi ebola, okuženi tudi šolarji
27. 10. 2022 11.27
V Kampali, glavnem mestu Ugande, so odkrili še šest pozitivnih šolarjev na ebolo. Število potrjenih primerov ebole v Ugandi je tako naraslo na 109, izbruh pa je terjal že 30 življenj. Vlada vzpostavlja dodatni center za zdravljenje, blokado mesta in nočno policijsko uro. Okužbo je v mesto prinesel moški, ki je pripotoval iz okrožja, prizadetega z ebolo, šel na zdravljenje v Kampalo in tam umrl. Virus, ki se širi po Ugandi, je sudanski sev ebole, za katerega zaenkrat še ni cepiva.

Združeni narodi svarijo pred naraščanjem primerov kolere na Haitiju
26. 10. 2022 06.58
Koordinatorka za humanitarne zadeve ZN na Haitiju Ulrika Richardson je v torek opozorila, da na Haitiju še naprej narašča število okužb s kolero in je potrebno hitro posredovanje za zajezitev izbruha. Od minulega četrtka do nedelje je število okužb naraslo s 1000 na skoraj 2000, doslej pa je umrlo 40 oseb.

Bolgarija bo zaradi izbruha ptičje gripe usmrtila okoli 19.000 kokoši
25. 10. 2022 09.50
Bolgarija bo kmalu začela z usmrtitvijo 19.000 kokoši na industrijskih farmah na jugu države, potem ko so odkrili zelo nalezljiv sev ptičje gripe. To je že tretji izbruh gripe na farmi v vasi Krivo Pole blizu mesta Haskovo v zadnjih treh letih. Ptičja gripa je v zadnjem času bila odkrita še v drugih evropskih državah, kot so Francija, Nizozemska in Velika Britanija, kjer so usmrtili 206 redkih in eksotičnih ptic.

Ne netopirji ali ptice, novi verjetni vir pandemije so taleči ledeniki
23. 10. 2022 11.08
Znanstveniki z Univerze v Ottawi v Kanadi so na podlagi analize arktičnega jezera odkrili, da naslednja pandemija morda ne bo izbruhnila zaradi netopirjev ali ptic, temveč zaradi virusov in bakterij, ki bi se prebudili ob taljenju ledenikov in okužili divje živali. Potrdili so, da se z višanjem temperatur povečuje nevarnost širjenja virusov in bakterij v tem arktičnem okolju.

V laboratoriju 'frankensteinski covid' z 80-odstotno smrtnostjo. Meje za znanost?
19. 10. 2022 11.31
Raziskava znanstvenikov v Bostonu je poskrbela za vir ogorčenja in spet odprla vprašanja, ali morda znanost potrebuje dodatne omejitve. Na univerzi, kjer so eksperiment izvedli, se branijo, da so kritiki vse skupaj le narobe razumeli, a tudi nekateri pristojni menijo, da bi morali o takšnih eksperimentih z virusi bolj natančno poročati nadzornim organom, poskusi pa bi morali biti podvrženi veliko strožjemu nadzoru.

Najbolj slaven emu zbolel za ptičjo gripo
17. 10. 2022 10.50
Emmanuel, emu, ki je na TikToku zaslovel zaradi svojega vzbujanja pozornosti, je po besedah lastnice zbolel za ptičjo gripo. "Je borec in z vsem srcem verjamem, da si bo popolnoma opomogel," je zapisala.

Najsvetlejši blisk, ki so ga astronomi do zdaj videli
15. 10. 2022 16.19
Astronomi so opazili najsvetlejši blisk, ki so ga do zdaj videli. Blisk je nastopil zaradi dogodka, ki se je sicer zgodil 2,4 milijarde svetlobnih let od Zemlje in ga je verjetno sprožil nastanek črne luknje. Izbruh žarkov gama – najintenzivnejšo obliko elektromagnetnega sevanja – so orbitalni teleskopi prvič zaznali 9. oktobra, njegov sij pa znanstveniki po vsem svetu še vedno opazujejo.

Izbruh Strombolija povzročil triminutno tresenje tal
13. 10. 2022 10.10
Na jugu Italije je izbruhnil ognjenik Stromboli, ki velja za enega najaktivnejših na svetu. Izbruh je povzročil triminutno tresenje tal in manjši popotresni val. V zraku so mimoidoči lahko opazili gost dim, ki se je vil nad kraterjem, velike količine lave pa so se zlile v morje.

Po raketnih napadih na več mest Ukrajina začasno ustavila izvoz elektrike v EU
10. 10. 2022 07.35
Zgodaj zjutraj so v središču ukrajinske prestolnice odjeknile štiri eksplozije, sirene za zračni napad so odzvanjale več ur. O eksplozijah medtem poročajo še iz številnih drugih mest, prav tako pa so že več dni pod udarom tudi v Zaporožju. Ukrajina bo po ruskem obstreljevanju več mest, da bi stabilizirala lasten energetski sistem, začasno ustavila izvoz električne energije v EU. Hkrati Ukrajina obljublja, da se bo maščevala za ruske raketne napade, mednarodna skupnost pa je ruske napade ostro obsodila. Nemčija je medtem Ukrajini dostavila prvega od štirih sistemov zračne obrambe IRIS-T SLM.

Izbruhnil italijanski ognjenik Stromboli: obilen tok lave stekel do morja
09. 10. 2022 13.51
Italijanski ognjenik Stromboli, ki velja za enega najaktivnejših na svetu, je znova izbruhnil. Po navedbah italijanske tiskovne agencije Ansa se je izbruh začel nekaj po 9. uri zjutraj, pri čemer se je delno porušil vrh severnega kraterja, obilen tok lave pa je stekel do morja. Nad kraterjem se vije gost dim.

Po 12 letih se je kolera vrnila na Haiti
06. 10. 2022 18.38
V karibski državi Haiti, ki se sooča s politično in gospodarsko krizo, je bilo ugotovljenih več primerov kolere. Smrtonosna okužba je po navedbah haitijskega ministrstva za zdravje ubila že osem ljudi, po podatkih medicinske humanitarne skupine Medecins Sans Frontieres pa je bilo ugotovljenih 68 novih primerov. Veliko večino primerov kolere so zaznali pri otrocih.

Porast hepatitisa: 'Več kot polovica okuženih nima bolezenskih znakov'
05. 10. 2022 19.12
V ljubljanskem kliničnem centru so letos zdravili nenavadno veliko bolnikov s hepatitisom A, akutno boleznijo, ki se je brez bolezenskih simptomov okuženi morda sploh nujno ne zaveda, še več, okrog jo nevede lahko tudi prenaša. Čeprav je bil v preteklih letih hepatitis A sorazmerno redek, pa je stroka do septembra zabeležila že zaskrbljujoče visoko število primerov – kar 45, skupaj s 25 hospitalizacijami je ta številka do zdaj v tem tisočletju najvišja.

'Izbruh bolezni napoveduje humanitarno katastrofo'
05. 10. 2022 15.42
Vojno opustošeno državo Sirijo je zdaj prizadela še druga vrsta vojne. Tokrat zdravstvena. Izbruh kolere je še posebej zaskrbljujoč v prenatrpanih begunskih taboriščih, ki imajo močno omejen dostop do čiste vode ali sanitarnih izdelkov. Od konca septembra je sirsko ministrstvo za zdravje zabeležilo 39 smrti in skoraj 600 primerov bolezni. ZN opozarjajo, da se bolezen "zaskrbljujoče razvija."

Angelina Jolie: Otroci imajo zaradi Brada še vedno travme
05. 10. 2022 11.03
Dva izmed najbolj priljubljenih hollywoodskih igralcev, nekoč tudi slavna zakonca Angelina Jolie in Brad Pitt, še nista zaključila svojih sodnih bitk. Igralka je razkrila nove podrobnosti dogodka na letalu leta 2016, ki naj bi bil še en od razlogov za ločitev zvezdnikov. Joliejeva trdi, da imajo otroci zaradi Bradovega nasilja, ki so ga bili takrat deležni, še vedno travme.

V Severno Korejo spuščali balone z vitamini in maskami, policija aktiviste prijela
02. 10. 2022 16.52
Južnokorejski aktivisti so čez severnokorejsko mejo spuščali balone s propagandnim gradivom proti Pjongjangu. Na balone so pripeli maske, tablete, paracetamol, vitamin C, propagandno gradivo in USB-ključke. Na kraj so prišli policisti, ki so jim preprečili, da bi v zrak spustili še preostale balone. Poleg tega niso upoštevali pozivov, naj s takimi dejavnostmi prenehajo, saj je Severna Koreja že zagrozila s "smrtonosnimi" povračilnimi ukrepi. Aktiviste so prijeli, a so jih nato po zaslišanju izpustili.

Prevoz preminulih: Na pomoč bodo priskočile medicinske sestre
29. 09. 2022 22.00
Vodstvo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor je članom sveta zavoda zagotovilo, da je problematika prevoza pokojnih bolnikov urejena. Za pomoč obdukcijskim pomočnikom, ki jih je premalo, so se do popolnitve delovnih mest dogovorili z medicinskimi sestrami.

Podvodni vulkan na površju ustvaril rastoči otok
24. 09. 2022 09.06
Pod Tihim oceanom se razteza z največ vulkani posejan globokomorski hrbet (angl. Home Reef). Nastal je zaradi stika treh najaktivnejših tektonskih plošč, katerih premiki povzročajo uhajanje magme v ocean, z ohlajanjem pa nastanejo kamnine. Zaradi pogostih premikov se na območju redno pojavljajo novi otoki.

Ronaldo uradno obtožen kršenja pravil angleške nogometne lige
23. 09. 2022 19.08
Angleška nogometna zveza (FA) je portugalskega nogometnega zvezdnika Cristiana Ronalda, ki igra za Manchester United, danes obtožila "neprimernega in/ali nasilnega" vedenja zaradi incidenta, ki se je zgodil pred petimi meseci.

Spopadi na meji med Tadžikistanom in Kirgizistanom zahtevali žrtve
14. 09. 2022 19.53
V spopadih na meji med Kirgizistanom in Tadžikistanom sta bila ubita dva pripadnika tadžikistanske mejne straže, še šest pa jih je bilo ranjenih, so sporočile tadžikistanske oblasti. O dveh ranjenih vojakih poročajo tudi iz Kirgizistana, poročajo ruske tiskovne agencije.

Spopadi med armenskimi in azerbajdžanskimi silami so se znova razvneli
13. 09. 2022 09.03
V Gorskem Karabahu so se znova razvneli spopadi med armenskimi in azerbajdžanskimi silami, za njihov začetek pa se strani medsebojno obtožujeta. Armenski premier Nikol Pašinjan je od mednarodne skupnosti zahteval "ustrezen odziv" na agresijo azerbajdžanske vojske, ki naj bi skušala prodreti na armensko ozemlje.

Nov izbruh Kanyeja Westa: poleg Kardashianovih tarča tudi Clintonovi
02. 09. 2022 12.34
Raper Kanye West je v ponovnem izbruhu objav na spletu razkril, zakaj je njegov zakon z zvezdnico Kim Kardashian doživel svoj konec. To pa ni vse. Med drugim je bivšo taščo Kris Jenner obtožil, da je svoji hčerki prisilila v sodelovanje s Playboyem, delil pa je tudi sporočila, v katerih se je s Kim sporekel glede šolanja njunih štirih otrok. Tarča Trumpovega podpornika pa je bila tudi družina Clinton.

Katastrofa za katastrofo: presušeni zemlji Azije zdaj grozi 'utopitev'
31. 08. 2022 10.17
Neprizanesljivi udarci poplav, suše, tropskih neviht in vročinskih valov so udarili tudi po Aziji. Medtem ko se Pakistan utaplja v poplavah "svetopisemskih razsežnosti", ki so prekrile kar tretjino države, Kitajska beleži rekordno visoke temperature, ki so v središču države sprožile obsežne požare ter izsušile številne reke. Najhujši vročinski val, ki ga je ta država zabeležila doslej, se sicer ob napovedanem deževju končuje, vendar pa težave in nevarnosti ostajajo.

Papež bo obiskal Severno Korejo, če bo povabljen
30. 08. 2022 08.17
Papež Frančišek je v pogovorni oddaji na televiziji KBS v Južni Koreji javno naznanil, da si želi uradnega povabila za obisk v Severni Koreji, ki ga ne bo zavrnil. To bi bil prvi papeški obisk v Severni Koreji, ki sicer ne dovoljuje cerkvenega vrha v državi, poleg tega pa so vse verske dejavnosti prepovedane zunaj ustanov, ki jih odobri država.

Na Portugalskem požari pretijo vasem, Španija razglasila območja naravne katastrofe
22. 08. 2022 13.05
V Španiji so gasilci pod nadzor spravili dva večja gozdna požara, ki divjata na vzhodu države, prebivalci so se lahko vrnili na svoje domove. Zaradi požarov pa bo španska vlada vsa območja v Španiji, ki so jih letos prizadeli obsežni gozdni požari, razglasila za območja naravne katastrofe, je napovedal španski premier Pedro Sanchez. Medtem pa se na Portugalskem, kjer se soočajo z že tretjim vročinskim valom od začetka julija, še vedno borijo z več gozdnimi požari, zaradi grožnje novih pa so v državi do torka razglasili stanje pripravljenosti.

Simpsonovi pravilno napovedali tudi izbruh opičjih koz?
21. 08. 2022 07.00
Videti je, kot da ne obstaja dogodek, ki ga Simpsonovi v priljubljeni seriji ne bi pravilno napovedali – od napadov na dvojčka, ruske invazije na Ukrajino do opičjih koz, na napoved izbruha katerih so oboževalci, katerim nič ne uide, opozorili pred kratkim.

Tajvan in Kitajska – nerešljiva dilema?
20. 08. 2022 07.00
Ob obisku predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi na Tajvanu se je tudi na prve strani slovenskih medijev prestavila dilema in konflikt glede tajvanske neodvisnosti. Nestabilnosti na relaciji Tajpej – Peking in vprašanje tajvanske neodvisnosti po mnenju avtorja te kolumne predstavljajo trenutno največji obstoječi vir tveganja za izbruh oboroženega spopada med velikimi silami; po domače rečeno, tretje svetovne vojne. Uničujoči potencial tega spora pa ni posledica kulturnih oz. političnih razlik med stranema, temveč neskladnosti med dvema pomembnima elementoma sodobnih mednarodnih odnosov: samoodločbo narodov na eni strani in spoštovanjem mednarodnih pogodb na drugi. Vsaka izmed obeh strani namreč svoje stališče upravičeno utemeljuje na enem izmed teh dveh elementov, kar ustvarja nerešljivo dilemo: kdo bo prvi popustil, čeprav je njegova pozicija upravičena in utemeljena?