izginulih

Srečanje Haekkerupa in Koštunice
12. 06. 2001 00.00
Civilni upravitelj Združenih narodov na Kosovu Hans Haekkerup se je danes v Beogradu sestal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico in zunanjim ministrom Goranom Svilanovićem.

O izginotju Trohe nič novega
19. 04. 2001 00.00
Ljubljanski policisti še vedno nadaljujejo z iskanjem Ladislava Trohe, nekdanjega pripadnika Slovenske vojske, ki je izginil pred več kot tremi meseci, na podlagi opravljenih pogovorov in zbranih obvestil o primeru pa še ne morejo potrditi, ali je Troha žrtev nezgode oziroma kaznivega dejanja ali se mogoče skriva doma oziroma v tujini. Kot je na novinarski konferenci povedal načelnik urada kriminalistične policije ljubljanske policijske uprave Drago Menegalija, zaenkrat kot najbolj verjetne še ne morejo izpostaviti nobene od možnosti, zakaj je Troha izginil, zato se delo policistov nadaljuje po ustaljenih postopkih v okviru zakona in policijskih pooblastil.

Carla Del Ponte v Zagrebu
15. 01. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carla Del Ponte je na obisku v Zagrebu. S premierom Ivico Račanom se je pogovarjala o nadaljnjem sodelovanju hrvaške vlade s sodiščem. Del Pontejeva se je srečala tudi s predstavniki združenja družin izginulih hrvaških borcev.

Carla del Ponte v Zagrebu
15. 01. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carla del Ponte je dopoldne prispela v Zagreb, kjer se bo sestala s hrvaškim premierom Ivico Račanom. Sestanek z Račanom in njegovimi sodelavci naj bi se začel okoli poldneva, nato pa se bo del Pontejeva srečala še s predstavniki združenja družin izginulih in ujetih hrvaških borcev. Kot je napovedala hrvaška vlada, se bo tožilka nato znova srečala s predstavniki vlade, pozno popoldne pa naj bi dali izjave za javnost. Ko je bila Carla del Ponte septembra zadnjič na Hrvaškem, sta se Hrvaška in haaško sodišče dosegla napredek v pogovorih o sodelovanju, vendar pa so se odnosi med Zagrebom in Haagom sredi decembra ohladili. Hrvaška vlada je tedaj namreč sprejela trinajst sklepov o sodelovanju s sodiščem. V njih je vlada od sodišča zahtevala, da ne preiskuje legitimnih vojaških akcij, kot sta bila Blisk in Nevihta, temveč, da se v svojih preiskavah osredotoči na posamezne zločine kot tudi zločine, ki jih je nad hrvaškimi civilisti zagrešila JLA. Glavna tožilka je zahteve ocenila kot diktat sodišču.

Na Kosovu začeli 12-urno splošno stavko
14. 11. 2000 00.00
V Prištini in v številnih drugih kosovskih mestih se je ob 8. uri začela splošna stavka, s katero več deset tisoč ljudi od mednarodne skupnosti zahteva nujne ukrepe za hitro in brezpogojno izpustitev skoraj 800 albanskih zapornikov iz srbskih zaporov in razjasnitev usode najmanj 3400 izginulih Albancev. Vsi prištinski dnevniki danes precej pozornosti namenjajo tudi včerajšnji triurni splošni protestni stavki, in zatrjujejo, da naj bi se je udeležilo skoraj 100.000 ljudi. Dnevnik Koha Ditore v članku z naslovom Začetek konca potrpljenja navaja, da se je več deset tisoč prebivalcev pridružilo družinam albanskih zapornikov, ki že sedem dni protestirajo pred narodnim gledališčem v Prištini.

Srbski voditelji podpisali deklaracijo
25. 10. 2000 00.00
Srbski politični voditelji na Kosovu so danes v navzočnosti ameriškega veleposlanika pri Združenih narodih Richarda Holbrooka podpisali deklaracijo, v kateri zahtevajo popolne informacije o izginulih ali ugrabljenih osebah med zadnjo vojno v pokrajini. Deklaracija se nanaša na pripadnike vseh etničnih skupnosti na Kosovu. Srbski voditelji obenem pozivajo oblasti v Beogradu, naj pospešijo sodne procese proti vsem političnim zapornikom v srbskih zaporih. Holbrooke je podpis omenjene deklaracije označil za velik dosežek. Obenem je izrazil upanje, da bodo "spremembe v Beogradu" ustvarile nove možnosti za medsebojno sodelovanje in reševanje obstoječih težav na Kosovu. Ameriški diplomat je še pozval srbske voditelje v pokrajini, naj pretehtajo svojo odločitev o bojkotu sobotnih lokalnih volitev.

Proces proti Krstiću
19. 10. 2000 00.00
Obramba bosanskosrbskega generala Radislava Krstića, ki ga obtožnica haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije bremeni genocida, vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu, je danes predstavila dokaze, v skladu s katerimi naj bi nekdanji politični voditelj bosanskih Srbov Radovan Karađić svojim enotam tik pred padcem muslimanske enklave Srebrenica, ki je bila pod zaščito Združenih narodov, ukazal "popolno zaščito" pripadnikov ZN in muslimanskega prebivalstva v mestu.

Ciper obtožuje Turčijo
20. 09. 2000 00.00
Evropsko sodišče za človekove pravice je danes začelo zasedanje v meddržavnem procesu, v katerem Ciper obtožuje Turčijo kršenja človekovih pravic. Predsednik sodišča Luzius Wildhaber se je skupaj z 20 evropskimi sodniki odločil, da bo zasedanje kljub odsotnosti obtožene strani, turške vlade, potekalo, saj se ga udeležuje delegacija desetih odvetnikov in svetovalcev ciprskih Grkov ter nikozijske vlade.

Lisice kradle čevlje z vrtov
01. 09. 2000 00.00
Več mesecev so si policisti v nemškem mestu Fulda razbijali glavo s skrivnostnim izginjanjem čevljev, dokler neki kmet ni odkril vzroka čudnega pojava. S številnih vrtov v kraju so več mesecev izginjali čevlji, ki so jih njihovi lastniki pustili zunaj, da bi se posušili ali prezračili. Nekaj obuval so dan po izginotju našli na sosednjih vrtovih ali na ulici, medtem ko so druga izginila neznano kam. Skrivnost izginulih čevljev je razvozlal neki tamkajšnji kmet, ko je žel koruzo in pri tem našel skladišče, v katerem je bilo približno 20 čevljev, ki so jih očitno izmaknile tatinske lisice, je pisal lokalni časnik Fuldaer Zeitung.

Deseta obletnica zasedbe Kuvajta
31. 07. 2000 12.22
V sredo, 2. avgusta, bo minilo natanko deset let od vdora iraških sil v Kuvajt in kasneje njegove zasedbe, zaradi katere se je leta 1991 začel drugi vojaški spopad po drugi svetovni vojni, ki so ga zagovarjali Združeni narodi - Zalivska vojna. Varnostni svet Združenih narodov je 6. avgusta na izredni nočni seji sprejel resolucijo št. 660, v kateri je od Iraka zahteval takojšen in brezpogojen umik iz Kuvajta, obenem pa se je odločil za trgovinski, finančni in vojaški bojkot Iraka. Takratni ameriški predsednik George Bush je odredil zamrznitev celotnega iraškega in kuvajtskega premoženja, Irak pa je v odgovor prekinil izplačilo dolgov ZDA. Zavezniške sile so 17. januarja leta 1991 začele vojaški napad na Irak, zalivsko vojno, ki se je končala šest tednov kasneje, 28. februarja, s porazom Iraka. S tem se je končalo tudi sedemmesečna iraška okupacija Kuvajta.

Boljši nadzor schengenskih meja
29. 07. 2000 21.06
Notranji in pravosodni ministri držav članic Evropske unije so ob koncu dvodnevnega neformalnega srečanja v francoskem Marseillu preučili različne možnosti za izboljšanje Schengenskega informacijskega sistema, je sporočilo francosko predsedstvo EU na sklepni novinarski konferenci. Schengenski informacijski sistem zajema informacije, ki jih zberejo države članice EU, ki so z izjemo Velike Britanije odpravile nadzor oseb na svojih notranjih mejah. S pomočjo sistema države podpisnice Schengenskega sporazuma med drugim opozarjajo na tujce, ki se jim zdijo ob vstopu na njihovo ozemlje nevarni. Omenjeni sistem naj bi med drugim izboljšali tako, da bi podaljšali čas hranitve nekaterih podatkov, na primer o izginulih osebah, in razširili kartoteke o ukradenih vozilih tudi na druga sredstva prevoza, na primer ladje in letala.

Pedofili vse pogosteje tudi na internetu
18. 06. 2000 12.01
Pedofili, ki so nekoč na svoje žrtve prežali na ulicah in šolskih dvoriščih, danes svoje žrtve vse pogosteje iščejo prek spletnih strani, zato so predstavniki kanadske policije zaprosili za pomoč in sodelovanje manjše multimedijsko podjetje Live Wires Design. To podjetje iz Vancouvra je tako izdelalo poseben računalniški program, ki naj bi poučil otroke, da ne bi postali žrtve različnih oblik spolne zlorabe in izkoriščanja prek interneta. V igri z naslovom ''Išče se'' otroci z različnimi sestavljankami in kriptogrami pomagajo policiji pri iskanju izginulih otrok. S to igro so policisti tudi uspeli najti 13-letnega Zacka, ki ga je ugrabila oseba, ki jo je spoznal prek interneta.

Našli izginula diska
17. 06. 2000 09.57
V ameriških jedrskih laboratorijih v Los Alamosu so po šestih tednih našli izginula računalniška diska, na katerima so strogo zaupni podatki o razoroževanju jedrskih bomb. Diska sta bila najdena v varovanem območju laboratorija za kopirnim strojem, vendar preiskovalci niso prepričani, če sta bila tam ves čas, ali pa ju je nekdo pred kratkim tja nastavil, saj so prostor prej že večkrat temeljito preiskali.

Pinochetu odvzeli imuniteto
06. 06. 2000 21.17
Čilsko prizivno sodišče je odločilo, da nekdanjemu predsedniku in diktatorju generalu Avgustu Pinochetu odvzame imuniteto, ki jo je užival kot senator. Tako je odpravljena pomembna ovira za več kot 100 že pripravljenih tožb proti nekdanjemu diktatorju zaradi kršenja človekovih pravic v času, ko je bil na oblasti.

Protesti v Prištini
27. 04. 2000 16.22
V Prištini potekajo mirni protesti, na katerih se je zbralo več tisoč kosovskih Albancev, ki zahtevajo izpustitev zapornikov iz srbskih zaporov ter pojasnitev usode izginulih oseb.

Pinochet se zahvaljuje sveti devici
19. 03. 2000 09.18
Nekdanji čilski diktator Augusto Pinochet je iz hvaležnosti za izpustitev iz hišnega pripora v Londonu in vrnitev v domovino dal izdelati marmornato ploščo v čast sveti devici večnega odrešenja, ki jo bodo na manjši slovesnosti pritrdili k nogam kipa svetnice v Santiagu, piše čilski časnik La Segunda. Čilska katoliška cerkev je bila v času Pinochetove diktature najpomembnejša opora žrtev diktature in njihovih svojcev. V cerkvah so zbirali poročila o izginulih in o hudodelstvih, ki danes predstavljajo del obremenilnih dokazov proti Pinochetu.

Ovadba proti bivšemu čadskemu diktatorju
26. 01. 2000 15.14
Žrtve režima nekdanjega čadskega diktatorja Hisena Habreja so danes vložile ovadbo proti nekdanjemu diktatorju. Habre živi v pregnanstvu v senegalskem glavnem mestu Dakar. V obdobju njegovega režima med letoma 1982 in 1990 so v Čadu zaradi političnih vzrokov umorili več tisoč ljudi. Britanska televizija BBC je danes poročala, da so odvetniki žrtev dobili zagotovilo senegalske vlade, da bodo pravosodni organi neodvisno proučili ovadbo. Svojci izginulih zahtevajo, naj Habreja aretirajo in postavijo pred sodišče.

Našli osem in pol milijonov let star zob
17. 01. 2000 09.01
Gruzijski arheologi so našli osem milijonov let in pol star zob driopitekusa, ki naj bi pripadal izumrli vrsti opic, je poročala gruzijska televizijska postaja. Do omenjene najdbe je prišlo na območju David Garedzhi v bližini Tbilisija. Poleg zoba naj bi arheologi našli ostanke še drugih, že dolgo izginulih živali, ki so predniki današnjih slonov, žiraf, antilop in tigrov. Gruzijskim arheologom se bodo spomladi pridružili še njihovi španski, italijanski, nemški in ameriški kolegi.

Pogoste kraje tovornjakov
10. 01. 2000 20.31
Eno bolj zanimivih kriminalnih dejanj postaja kraja tovornih vozil. Vse bolj pogoste tarče kriminalcev so težki tovornjaki. Teh so v Sloveniji samo letos, torej v desetih dneh, ukradli že osem. Zanimivo je, da so tovornjaki največkrat ukradeni kot prevozno sredstvo, manj pa zaradi tovora, ki ga prevažajo.

V Srbiji zaprtih 2000 Albancev
30. 08. 1999 14.13
Mednarodni komite Rdečega križa (MKRK) ima podatke o 2000 Albancih, ki so zaprti v srbskih zaporih; vendar je nemogoče določiti natančno število izginulih v kosovskem konfliktu, je danes na novinarski konferenci v Ženevi povedala predstavnica MKRK Edith Baeriswyl.

Washington o morebitnem izginotju 500.000 kosovskih Albancev
20. 04. 1999 07.34
Po navedbah ameriškega zunanjega ministrstva naj bi v srbskih množičnih aretacijah izginilo 500.000 kosovskih Albancev, sposobnih za boj. Število izginulih naj bi se gibalo od 100.000, opirajoč se na pričevanja beguncev, ki so zapustili pokrajino, in vse do 500.000, še se upošteva podatke iz virov znotraj pokrajine, je sinoči v Washingtonu dejal tiskovni predstavnik State Departmenta James Rubin.

TV Srbija: Slike množičnih grobišč so računalniška animacija
19. 04. 1999 22.56
Srbska televizija je danes poročala, da njeni novinarji v bližini vasi Izbica severno od Peći, ki so jo označili pripadniki zveze NATO kot množično grobišče, niso našli nikakršnih dokazov o tem. Domnevajo tudi, da so slike narejene z računalniško animacijo. NATO je slike posredoval v soboto, predstavniki pa so povedali, da gre za grobišče približno 150 oseb.

Nato preverja podatke o izginulih beguncih
08. 04. 1999 17.44
Jugoslovanska vojska je, kot kaže, za begunce s Kosova zaprla meje z Albanijo in Makedonijo, je danes v Bruslju povedal visoki uslužbenec zveze NATO.

V Čilu zahtevajo izročitev Pinocheta
19. 01. 1999 10.45
Čilski borci za človekove pravice so po srečanju s čilskim predsednikom Eduardom Freijem ponovili svojo zahtevo, naj Velika Britanija nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta izroči Španiji.

Adem Demaqi o usodi izginulih Srbov
08. 12. 1998 15.05
Politični predstavnik Osvobodilne vojske Kosova (OVK) Adem Demaqi je danes izjavil, da so številni srbski civilisti, ki naj bi bili pogrešani, najbrž mrtvi.

Novi boji na zahodu Kosova, OVK od ZDA zahteva imenovanje novega posrednika za Kosovo
08. 09. 1998 16.51
Srbske varnostne sile so danes ''napadle več deset vasi'' na zahodu Kosova, je sporočil albanski informacijski center v Prištini.

Razstava Bela Tehnika: ostanek obale - morje spominov
05. 06. 1998 13.09
Na ploščadi pred vhodom v Cankarjev dom bo v ponedeljek, 8. junija, od 14. do 24. ure potekala enodnevna likovno-ekološka razstava z naslovom Bela Tehnika: ostanek obale - morje spominov.