izgnancev

SDS ima 29 sedežev
04. 10. 2004 00.00
Slovenska demokratska stranka je po neuradnih podatkih prejela 29,2 odstotka glasov. LDS je pristala na drugem mestu z 22,8 odstotka glasov.

SDS velika zmagovalka
03. 10. 2004 00.00
Po neuradnih rezultatih je zmagovalka letošnjih parlamentarnih volitev Slovenska demokratska stranka, ki je prejela 29,2 odstotka, Liberalna demokracija Slovenije pa 22,8 odstotka glasov.

Odvzem premoženja: Poljska očita Nemčiji
29. 07. 2004 00.00
Odškodninski zahtevki Nemcev, ki so izgubili premoženje na Poljskem po drugi svetovni vojni, so ustvarili "slabo ozračje".

Predsednik slovenskim izgnancem
07. 06. 2004 00.00
Z vstopom v EU naj bi bili izgoni Slovencev, znani iz prejšnjega stoletja, samo še preteklost, je prepričan Drnovšek.

Obeležili dan slovenskih izgnancev
06. 06. 2004 00.00
Ob dnevu slovenskih izgnancev, 7. juniju, je v Mostecu v Ljubljani potekala osrednja slavnostna prireditev, ki se je je udeležilo okoli 2500 ljudi.

Rumsfeld v Iraku
06. 12. 2003 00.00
Ameriški obrambni sekretar je med tretjim obiskom Iraka poudaril, da so ZDA zadovoljne z delom iraških varnostnih enot.

Pomemben sporazum Indije in Kitajske
24. 06. 2003 00.00
Indija in Kitajska sta dosegli soglasje, da bosta naredili ključni korak v smeri vzpostavljanja tesnejših vezi med državama in odprli del meje v Himalaji, kjer so leta 1962 potekali obmejni spopadi med državama.

Odškodnine končno izplačane
06. 12. 2002 00.00
Več kot 4 tisoč Slovencev, ki so bili med drugo svetovno vojno suženjski oziroma prisilni delavci v Nemčiji, je končno prejelo odškodnine.

Odškodnine za prisilne delavce
05. 12. 2002 00.00
Iz Ženeve, kjer je sedež Mednarodne organizacije za migracije, odgovorne za izplačila odškodnin slovenskim prisilnim delavcem v času druge svetovne vojne, so 4032 slovenskim prisilnim delavcem poslali čeke za izplačilo odškodnin.

Zborovanje izgnancev na Kozjem
08. 09. 2002 00.00
Ob 60. obletnici izgona Slovencev iz dela Kozjanskega je bilo danes na Kozjem zborovanje izgnancev, beguncev in drugih žrtev vojnega nasilja, ki ga je organiziralo Društvo izgnancev Slovenije.

Spomin na požig vasi
03. 08. 2002 00.00
V Podgori pri Zlatem polju je danes potekala spominska slovesnost ob 60-letnici požiga vasi Zlato polje, Korenovo in Hrastnik, ob tej priložnosti so se srečali tudi borci Šlandrove brigade.

V pričakovanju odškodnin
08. 06. 2002 00.00
Minister Vlado Dimovski je na zborovanju društva izgnancev druge svetovne vojne povedal, da je država v šestih letih namenila žrtvam vojnega nasilja več kot 20 milijard tolarjev. V tem času je po zakonu o žrtvah vojnega nasilja uveljavilo pravice več kot 60 tisoč državljanov.

60 let od upora koroških Slovencev
14. 04. 2002 00.00
V Celovcu je danes potekala spominska svečanost ob 60-letnici pregnanstva in upora koroških Slovencev. Slovesnosti so se začele s sveto mašo.

Zaslišanje prič v Haagu se nadaljuje
20. 02. 2002 00.00
Na haaškem sodišču so v nadaljevanju sojenja proti Slobodanu Miloševiću zaslišali člana preiskovalne komisije na Kosovu Stephena Sparga. O srbskih zločinih na Kosovu pa je pričal tudi Agim Zeqiri, prva izmed desetih žrtev.

Avstrijci izročili simbolične odškodnine
15. 02. 2002 00.00
Predsednik avstrijskega Sklada za spravo Ludwig Steiner je devetim slovenskim prisilnim delavcem iz časov nacističnega režima na ozemlju današnje Avstrije simbolično izročil hranilne knjižice z doseljenimi odškodninami.

Spomenik izgnancem v Brežicah
28. 10. 2001 00.00
Na Trgu izgnancev v Brežicah so odkrili spomenik umrlim v izgnanstvu med drugo svetovno vojno. Slovesnosti se je udeležil tudi minister za delo in socialne zadeve Vlado Dimovski.

"Nepravični odloki" kandidatk za EU
02. 05. 2001 00.00
Predsednica Društva nemških izgnancev in poslanka nemške Krščansko socialne unije (CSU) Erika Steinbach je vzhodoevropske države kandidatke za članstvo v Evropski uniji pozvala k ponovni preučitvi vprašanja izgnanstev po drugi svetovni vojni. Kršitve človekovih pravic nemškega prebivalstva, ki so ga izvajale takratne oblasti na Poljskem, Češkem in v Sloveniji, vse do danes niso zastarale, je dejala Steinbachova. Naloga EU je, da poskrbi, da bodo kandidatke vprašanje izganstev obravnavale v smislu mednarodnega prava.

UNHCR nima razlogov za slavje
14. 12. 2000 00.00
Visoka komisarka ZN za begunce Sadako Ogata je ob današnji 50. obletnici ustanovitve Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) v Ženevi predstavila zaskrbljujoče poročilo organizacije in dejala, da UNHCR ob visokem jubileju nima razlogov za slavje. "Dejstvo, da UNHCR že tako dolgo obstaja, je dokaz, da mednarodni skupnosti ni uspelo ukrepati proti predsodkom, preganjanju, revščini in drugim vzrokom oboroženih spopadov. 73-letno Japonko bo v začetku prihodnjega leta na vodstvenem položaju UNHCR nasledil 61-letni Nizozemec Ruud Lubbers. UNHCR je v 50 letih obstoja že dvakrat prejel Nobelovo nagrado za mir. 5000 sodelavcev UNHCR trenutno v svetu skrbi za 22,3 milijona beguncev in izgnancev. Ob 50. obletnici je UNHCR sprožil kampanjo, ki poziva k večjemu spoštovanju in pozornosti do beguncev.

Fischer jutri v Sloveniji
06. 12. 2000 00.00
Predsednik avstrijskega parlamenta Heinz Fischer bo jutri prispel na tradicionalni zasebni delovni pogovor s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom. Iz urada predsednika Kučana so sporočili, da naj bi sogovornika v Ljubljani izmenjala poglede na aktualna dogajanja v obeh državah ter dvostransko in multilateralno sodelovanje. Po pogovorih, ki bodo pozno popoldne, je v Vili Podrožnik predvidena izjava za javnost. Fischer prihaja na obisk v Slovenijo prav v času, ko so se v avstrijski javnosti ponovno pojavile že večkrat slišane zahteve, da bi vstop Slovenije v Evropsko unijo pogojili z odpravo Avnojskih sklepov.

Podpisi za odpravo Avnojskih sklepov
29. 11. 2000 00.00
V avstrijskem parlamentu so predsedniku parlamenta Heinzu Fischerju danes predali peticijo za odpravo avnojskih sklepov in Beneševih dekretov, v podporo kateri je Platforma za človekove pravice zbrala 24.000 podpisov.

Izplačilo odškodnin drugo leto
23. 11. 2000 00.00
Od 63 tisoč med vojno izgnanih Slovencev jih je živih samo še okrog 19 tisoč. Datum izplačila odškodnin prisilnim delavcem med drugo svetovno vojno pa se je spet pomaknil na drugo leto. Beseda o tem, kdaj in kako bosta Avstrija in Nemčija končno izplačali odškodnine pa je tekla danes med predstavniki nemške in avstrijske vlade s člani Društva izgnancev. Nemška in avstrijska vlada sta sprejeli različna zakona o izplačilu odškodnin prisilnim delavcem v času tretjega rajha. Avstrija se je, zlasti na mednarodni diplomatski pritisk, odločila vsem žrtvam izplačati enak znesek - po 35.000 avstrijskih šilingov.

Predstavnik IOM v Sloveniji
22. 11. 2000 00.00
Na obisku v Sloveniji se na povabilo Društva izgnancev Slovenije 1941-1945 (DIS) danes mudi Dirk De Winter, direktor Mednarodne organizacije za migracije (IOM) s sedežem v Ženevi, ki je po nemškem zakonu med drugim zadolžena tudi za izplačila odškodnine nekdanjim prisilnim delavcem iz Slovenije. Kot so sporočili iz DIS, so de Winterja seznanili z zbranimi podatki o izgnancih - prisilnih delavcih. Na ta način bi pomagali organizaciji IOM in zastopnici te organizacije, ki bo imela urad v Ljubljani, da bi upravičenci do odškodnine za prisilno delo lahko čim hitreje uveljavili svoje pravice.

Hrvaška vlada sprejela dokument o sodelovanju z ZRJ
12. 10. 2000 00.00
Hrvaška vlada je na današnji seji sprejela dokument o sodelovanju z ZRJ, v katerem poudarja, da bo popolna normalizacija odnosov z ZRJ mogoča le ob razvoju demokratičnih procesov v tej državi. Vlada v Zagrebu v dokumentu tudi podpira zmago opozicijskega kandidata Vojislava Koštunice na predsedniških volitvah v ZRJ, saj po njenih ocenah pelje k utrditvi in stabilizaciji političnih razmer v regiji in ZRJ po 13-letni diktaturi Slobodana Miloševiča. V zvezi s politiko Evropske unije do držav, vključenih v proces stabilizacije in pridruževanja, hrvaška vlada opozarja na nujnost enakega ocenjevanja dosežkov vsake od držav, pa tudi na doslednost izvedbe politike, ki jo je EU striktno izvajala od aprila leta 1997. Ta politika med drugim vključuje zaščito človekovih pravic in pravic manjšin, spoštovanje resolucij Varnostnega sveta ZN in mirovnih procesov v regiji, spodbujanje vrnitve beguncev in izgnancev ter sodelovanje z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, je še navedeno v dokumentu hrvaške vlade. Hrvaška vlada tudi poudarja, da je zanjo nesprejemljivo, da Slobodan Milošević na kakršenkoli način še naprej deluje na jugoslovanskem političnem prizorišču. Po mnenju Hrvaške morajo namreč Milošević in druge osebe, osumljene ali obsojene zaradi vojnih zločinov, storjenih na Hrvaškem, v BiH in na Kosovu, in se nahajajo na ozemlju ZRJ, odgovarjati za zločine oziroma morajo biti izročene haaškemu sodišču. Hrvaška vlada tudi ocenjuje, da imajo vse države naslednice nekdanje SFRJ pravico do nasledstva. Hrvaško vodstvo v dokumentu poudarja tudi pomembnost odnosov do BiH, pri čemer poziva ZRJ, da kot podpisnica daytonskega sporazuma prispeva k njegovi izvedbi in podpre napore, da BiH kot samostojna in celovita država zagotovi stabilnost ter politični, gospodarski in socialni napredek.

Obsojanje dogodkov v Kočevskem Rogu
26. 06. 2000 19.26
Društvo izgnancev Slovenije je v izjavi za javnost izrazilo zaskrbljenost in ogorčenje o dogajanju in govorih v Kočevskem Rogu. Kot menijo v društvu, takšni dogodki netijo nestrpnost in medsebojno sovraštvo, s tem pa s tako imenovano nedokončano državljansko vojno pozivajo tudi na revanšizem.

Kmalu obletnica začetka vračanja iz izgnanstva
19. 04. 2000 11.35
Delegati 83 krajevnih organizacij Društva izgnancev Slovenije so vlado in parlamentarne stranke pozvali, naj nemudoma opravijo uskladitev predloga zakona o skladu za poplačilo vojne odškodnine in ga nato pošljejo v tretjo obravnavo v DZ. Pričakujejo, da bo predlog omenjenega zakona sprejet do zborovanja, ki ga Društvo izgnancev Slovenije skupaj s krajevnimi organizacijami pripravlja v nedeljo, 4. junija. Na njem se bodo slovenski izgnanci in druge žrtve vojnega nasilja spomnili 55. obletnice začetka vračanja iz izgnanstva v domovino.

Skupščina Društva izgnancev Slovenije
15. 04. 2000 10.18
V Sevnici se bo dopoldne začela redna letna skupščina Društva izgnancev Slovenije 1941-1945 (DIS). Približno 120 delegatov bo obravnavalo lansko delo in finančno poslovanje društva, sprejeli bodo program dela in finančni načrt za leto 2000 ter nekatere spremembe statuta, spregovorili bodo o številnih aktualnih zadevah, posebno pozornost pa bodo namenili predlogu zakona o skladu za poplačilo vojne odškodnine za tretjo parlamentarno obravnavo.

Zadnja seja hrvaške vlade premiera Mateše
27. 01. 2000 15.01
Na zadnji seji se je danes v Zagrebu sestala hrvaška vlada pod vodstvom premiera Zlatka Mateše. Premier in ministri so na seji predstavili poročila o delu od nastopa položaja novembra leta 1995.

Ob obletnici Pinochetove aretacije
17. 10. 1999 09.31
Pred španskim veleposlaništvom v čilski prestolnici Santiago je včeraj prišlo do spopadov med privrženci leto dni v Londonu priprtega nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta in policijo. Policija, ki je v spopadih uporabila solzilec in vodne topove, naj bi sinoči aretirala najmanj 40 oseb.

Ogata v Džakarti
19. 09. 1999 18.25
Indonezijska vojska in paravojaške skupine, ki se umikajo iz opustošenega vzhodnotimorskega glavnega mesta Dili, uničujejo vse pred seboj in se s streli izživljajo nad poslopjem misije ZN za Vzhodni Timor, so včeraj sporočili s sedeža Visokega komisariata ZN za begunce v Ženevi.

Begunska taboriša v Kukesu skoraj izpraznjena
22. 06. 1999 13.09
Begunska taborišča v Kukesu na severu Albanije so bila danes zjutraj skoraj povsem izpraznjena, je poročala francoska agencija AFP.