izgorevanje

Skrb za okolje ali zaviranje napredka?

18. 03. 2023 10.30

Slovenija je zelo zelena država. Zelena je po videzu svojih gozdov in polj, svojih planot in dolin. Na treh petinah slovenskega ozemlja rastejo gozdovi, na preostalih dveh petinah pa ne manjka zelenih travnikov, pašnikov, polj in parkov. Zelena je po miselnosti svojih ljudi, ki zelo radi skrbijo za naravo in v njej radi preživljajo prosti čas – hribolazenje, gorsko kolesarjenje, kampiranje, taborjenje, gobarjenje itd. so pri nas zelo priljubljeni načini za oddih in malo rekreacije. Slovenci radi skrbimo, da je naša okolica čista in urejena, da se vestno ločuje odpadke, da se travnike redno pokosi in gozdove počisti. To radi počnemo sami in v družbi družine ali prijateljev: spomnimo se izredne priljubljenosti prostovoljnih kampanj Očistimo Slovenijo. Naša narava in njena pristnost sta svetovno znani ter vsako leto privabljata na milijone turistov iz drugih držav, ki skupaj z domačimi redno zablokirajo naše avtoceste. Slovenija diha zeleno.

Prepoved motorjev na notranje zgorevanje: Bo vožnja še dostopna vsem?

11. 03. 2023 10.18

Tudi Slovence močno razburja načrt Bruslja, da bi po letu 2035 prepovedali prodajo novih avtomobilov z bencinskimi in dizelskimi motorji. Zapleta se sicer zlasti zaradi pomislekov Nemčije in Italije, a Evropska komisija je odločena, da je to nujno za doseganje evropske podnebne nevtralnosti. Toda, je tak ambiciozen cilj sploh dosegljiv? O tem smo se v tokratnem POPkastu pogovarjali s predsednikom Društva e-Mobilnost Slovenija Ignacem Završnikom.

Prepoved motorjev na notranje izgorevanje: 'Samomor in darilo kitajski industriji'

06. 03. 2023 19.01

"Samomor in darilo kitajski industriji," tako načrt, da Evropa popolnoma prepove avtomobile z motorji na notranje izgorevanje po letu 2035, označujejo v Italiji in Nemčiji. Nasprotovanje uredbi, ki jo je že potrdil Evropski parlament, pa napovedujeta tudi Poljska in Bolgarija. Končno glasovanje o pokopu motorjev na naftne derivate bi moralo biti izvedeno v torek, a je zaradi nasprotovanja četverice prestavljeno za nedoločen čas. Razprava o prihodnosti evropske mobilnosti ostaja vroča.

Članice EU preložile odločanje o prepovedi nekaterih vozil

03. 03. 2023 11.40

Države članice EU so se odločile, da preložijo končno odločanje o prepovedi vozil z motorji na notranje izgorevanje po letu 2035, predvideno za prihodnji torek, je sporočilo švedsko predsedstvo. Razloga za preložitev niso navedli. Na Evropski komisiji so v odzivu zagotovili, da se s članicami pogovarjajo o njihovih skrbeh.

'Avto z motorjem na notranje izgorevanje je hrbtenica slovenske mobilnosti'

23. 02. 2023 17.39

Potem ko je Evropski parlament v okviru svežnja "Pripravljeni na 55" potrdil cilje zmanjšanja izpustov CO2 za nova osebna vozila in lahka gospodarska vozila, v AMZS pravijo, da podpirajo ukrepe za varstvo okolja. Opozarjajo pa, da mora država pripraviti strategijo zelenega prehoda, ki bo upoštevala specifike slovenske mobilnosti. Prav tako breme zelenega prehoda ne sme pasti le na voznike osebnih vozil.

Zelena luč parlamenta: Od leta 2035 konec motorjev na notranje izgorevanje

14. 02. 2023 13.35

Evropski parlament je potrdil prepoved prodaje avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil z bencinskim ali dizelskim motorjem od leta 2035, s čimer je odpravljena še zadnja ovira v zakonodajnem postopku. Vmesna cilja do leta 2030 sta zmanjšanje izpustov avtomobilov za 55 odstotkov in lahkih gospodarskih vozil za 50 odstotkov.

Konec motorjev na notranje izgorevanje: se streljamo v koleno?

07. 02. 2023 10.52

Motorji z notranjim izgorevanjem naj bi se poslovili do leta 2035. To tudi pomeni razcvet e-mobilnosti. In čeprav je izvajanje načrta že v teku, je neznank toliko, da jih ni malo, ki menijo, da bi morali imeti Evropejci več besede pri sprejemanju strategije, ki bo zaznamovala njihova življenja – in v kateri so morda hude napake.

Zavrnili namestitev domače polnilnice: Vsi boste brez elektrike

03. 02. 2023 11.17

Električni avtomobili in toplotne črpalke so ključni členi zelenega energetskega prehoda. A če jih bodo uporabljali vsi, se lahko električno omrežje sesuje. Zato je treba dobaviteljem električne energije dovoliti, da preprečijo šok, menijo v Nemčiji, kjer se prehod dogaja najhitreje. Podjetja, ki so v prehod neposredno vpletena, na primer Tesla in Viessmann, pa menijo, da je to zelo slaba ideja.

Odkrili največje nahajališče redkih kovin v Evropi

12. 01. 2023 16.03

Na severu Švedske so odkrili največje nahajališče redkih kovin v Evropi, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes sporočilo švedsko rudarsko podjetje v državni lasti LKAB. Redke kovine so med drugim bistvene za proizvodnjo baterij za električne avtomobile. Toda raziskave se bodo začele šele čez leta, tudi če bodo dovoljenja izdana zelo hitro.

Bruselj predlaga standard Euro 7 za zmanjšanje izpustov motornih vozil

10. 11. 2022 18.01

Evropska komisija je predstavila predlog uredbe z novimi pravili za zmanjšanje izpustov novih lahkih in težkih motornih vozil v EU, imenovanimi Euro 7. V okviru uredbe bi EU prvič regulirala tudi izpuste nevarnih trdih delcev in mikroplastike, ki nastajajo pri uporabi pnevmatik in zavor.

Kitarist skupine Duran Duran o diagnozi raka prostate: Zdravila ni

07. 11. 2022 14.11

Andy Taylor, kitarist skupine Duran Duran, je javnosti razkril, da je zbolel za rakom prostate. Zvezdnikovo diagnozo so med slovesnostjo ob sprejemu v Dvorano slavnih rock and rolla v Los Angelesu obelodanili ostali člani skupine, ki so dejali, da se 61-letnik bori z rakom prostate, bolezen pa je že napredovala v četrti stadij.

Volvo na Danskem prenehal s prodajo dizelskih in bencinskih avtomobilov

25. 09. 2022 07.59

Švedski avtomobilski proizvajalec Volvo na Danskem ne prodaja več avtomobilov na dizelski in bencinski pogon, je sporočila danska podružnica družbe Volvo. Danska je tako za Norveško postala druga država na svetu, v kateri se Volvo osredotoča izključno na električna in hibridna vozila.

Varnostna razdalja? Pri 130 kilometrih na uro je pot ustavljanja 129 metrov

25. 08. 2022 19.00

Na avtocestah in hitrih cestah je najmanj prometnih nesreč glede na število vozil in prevožene razdalje, zato veljajo za najbolj varne ceste. Če se nesreče zgodijo, imajo večinoma hujše posledice. Najpogostejša vzroka zanje sta visoka hitrost in prekratka varnostna razdalja. Razlika v hitrosti vozil je pogosto večja, kot jo zna oceniti voznik, kar predstavlja tveganje za nalet. Ustrezna varnostna razdalja med vozili je zato učinkovit varnostni ventil. Ko se odpravimo na pot, zato morda ni odveč imeti v glavi podatek: naše vozilo v zgolj eni sekundi pri hitrosti 130 kilometrov na uro prevozi 36 metrov. Pot ustavljanja avtomobila pa je pri 130 kilometrih na uro kar 129 metrov na suhem vozišču.

Judas Priest ali blagoslov boga metala v Stožicah

13. 07. 2022 18.48

Trajalo je dolgo, a niti kovidna kriza, niti prestavljanje koncerta, niti dopusti niso mogli ustaviti tistih pravovernih metalcev, ki so si želeli prvič ali že bogve katerič videti metal bogove Judas Priest. V Stožicah smo bili deležni več kot uro in pol vrhunske poslastice.

Pomanjkanje čipov bo trajalo vsaj do leta 2024

03. 07. 2022 15.47

Svetovno pomanjkanje čipov bo na avtomobilsko industrijo vplivalo vsaj do leta 2024, kažejo izsledki med tednom objavljene raziskave svetovalnega podjetja Alix Partners. Za letošnje leto tako podjetje pričakuje, da bo svetovna prodaja avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil padla na 78,9 milijona, medtem ko jih je bilo lani prodanih 80,3 milijona.

V Bruslju podpora prepovedi vozil z motorjem na notranje izgorevanje

08. 06. 2022 20.06

Evropski parlament je s 339 glasovi za in 249 glasovi proti podprl predlog prepovedi prodaje novih vozil z motorji na notranje izgorevanje v EU po letu 2035. Gre za ukrep v okviru evropskega podnebnega svežnja Pripravljeni na 55, s katerim se je EU zavezala k podnebni nevtralnosti do leta 2055.

Prodaja električnih avtomobilov strmo narašča

29. 05. 2022 09.53

Prodaja električnih avtomobilov se je lani povečala, a kot v najnovejšem poročilu opozarja Mednarodna agencija za energijo, bi lahko pomanjkanje ključnih surovin, kot je litij, upočasnila rast tega sektorja. Lani se je prodaja električnih avtomobilov podvojila na 6,6 milijona, kar predstavlja 10 odstotkov vseh prodanih avtomobilov.

Izgubite odvečne kilograme v le 20 minutah, 2-krat tedensko!

21. 03. 2022 09.12

Dodobra smo že zakorakali v novo leto in januar je mesec, ko se lotimo tudi novoletnih zaobljub. Ena izmed najbolj pogostih je vsekakor ta, da bomo več telovadili, poslednično izgubili odvečne kilograme in prišli v top formo. Z rednim gibanjem bomo poskrbeli za zdravje, dobro počutje, več energije, boljši spanec, sprostitev, mladostni videz in lažje obvladovanje stresa.

Število oseb, ki iščejo pomoč zaradi čustvenih stisk, se je potrojilo

29. 11. 2021 09.52

Stiske mladostnikov so se v obdobju epidemije zelo poglobile. Velik del stisk je povezan s prekomerno uporabo zaslonov, zaskrbljujoče pa je, da je alkohol vse bolj prisoten že pri mlajših najstnikih v tretji triadi osnovne šole.

Nevladniki v Nemčiji tožijo BMW in Mercedes-Benz

21. 09. 2021 13.20

Nemška nevladna okoljska organizacija Deutsche Umwelthilfe (DUH) je vložila tožbo proti avtomobilskima podjetjema BMW in Mercedes-Benz, ki naj bi s svojim delovanjem poslabševala podnebno krizo. Nevladniki zahtevajo, da podjetji drastično znižata izpuste ogljikovega dioksida svojih vozil v skladu z določili pariškega sporazuma in nemškega podnebnega zakona.

Avtomobilska industrija sredi sprememb in na lovu za kadri: koga in kaj potrebujejo?

05. 09. 2021 07.53

Avtonomna vožnja, novi tipi mobilnosti, elektrifikacija branže, zahteve po zmanjšanju emisij ... Vse to terja prilagoditve avtomobilske industrije. Čeprav je Evropa že leta tarča očitkov, da tehnološkemu napredku – tudi na področju avtomobilske industrije – sledi prepočasi oziroma ni nosilec sprememb, nemški Ifo ocenjuje, da je preobrazba avtomobilske industrije v polnem teku, močna nemška avtomobilska industrija pa naj bi se v tem smislu dobro pozicionirala. A izpostavljajo razliko med proizvajalci avtomobilov in njihovimi dobavitelji, ki jih je tudi pri nas kar nekaj. Ti naj bi preobrazbi pogosto sledili (pre)počasi.

Bruselj za avtomobile brez izpustov po letu 2035

14. 07. 2021 15.30

Evropska komisija je razgrnila zajeten zakonodajni sveženj ukrepov za zmanjšanje izpustov za najmanj 55 odstotkov do leta 2030 glede na leto 1990. Med ključnimi predlogi so socialni podnebni sklad, razširitev sistema trgovanja z izpusti na stavbe in cestni promet ter mehanizem za spoprijemanje z ogljično intenzivnim uvozom. Do leta 2030 naj bi v EU tudi znižali izpuste za nove avtomobile za več kot polovico. Po letu 2035 naj bi bil vozni park v Evropi brez izpustov, prevladovala naj bi električna vozila.

'Kdaj bomo en vozni pas za motorni promet odstopili mikromobilnosti?'

16. 05. 2021 18.12

Ljubljančani so se pred 10 leti lahko prvič zapeljali po mestnih ulicah z izposojenimi kolesi iz sistema Bicikelj. Izposoja je postala tako priljubljena, da se je število postajališč in koles v Ljubljani od takrat več kot podvojilo. Ta teden so odprli še eno novo postajo. Tudi v Kranju so naredili korak naprej in odprli novi center mobilnosti. V Novi Gorici sistem izposoje koles uvajajo konec naslednjega tedna. Ali lahko govorimo, da so se pojavili premiki v naših glavah in smo kolo sprejeli kot možnost, ki pomaga reševati mobilnostne težave v mestih?

Renault bi lahko za Mitsubishi proizvajal tudi v Sloveniji

12. 03. 2021 09.36

Francoski avtomobilski proizvajalec Renault bo za svojega japonskega partnerja Mitsubishi izdeloval dva modela za evropski trg, sta napovedala proizvajalca. Po poročanju tujih medijev naj francoske tovarne ne bi bile v igri, zato bi lahko Renault za proizvodnjo izbral Slovenijo ali Turčijo.

Renault po 29 letih zaključuje eno svojih zgodb, Twingo se poslavlja

29. 01. 2021 12.15

Francoski avtomobilski proizvajalec Renault, ki s tovarno Revoz igra pomembno vlogo v slovenskem gospodarstvu, po 29 letih končuje zgodbo z modelom Twingo. Renaultovega malčka izdelujejo tudi v Revozu, v matičnem podjetju pa so ta teden potrdili, da bo njegova tretja generacija, ki ima od lani tudi električno različico, zadnja.

Sakho dobil tožbo zoper Wade: čaka ga tudi visoka odškodnina

04. 11. 2020 20.12

Branilec angleškega nogometnega prvoligaša Crystal Palacea Mamadou Sakho je uspel s pritožbo na sodišču proti Svetovni protidopinški agenciji (Wada), ki je nogometnega igralca po krivem obtožila, da se je posluževal prepovedanih snovi. Wada se mu je javno opravičila ter mu bo za klevetanje morala izplačati denarno odškodnino.

O politiki nacionalne kulture

31. 10. 2020 07.00

Spet so na tapeti kulturniki, kot da nimamo bolj perečih težav. Pred časom jim je evropska poslanka Romana Tomc svetovala, naj raje zapojejo kakšno domačo vižo, namesto da nam utrujajo s svojim "morbidnim" zanesenjaštvom, ali nekaj podobnega. Ljubljanska "kulturna elita" je skočila v zrak ali natančneje - legla na tla pred ministrstvom za kulturo, mnogi spletni komentatorji pa so škandal izkoristili za visoko kvalificirana razmišljanja o sodobni umetnosti; kot tisti prijatelj na zabavi, ki je sicer strojni inženir, a ti iz nepojasnjenih razlogov želi dopovedati, da Jackson Pollock res ni za nikamor.

Tretjina vseh pritožb je s področja zobozdravstva

05. 09. 2020 07.00

Kakšne so vaše izkušnje z zobozdravstvom? Kakšno zobozdravstvo imamo v Sloveniji? Kaj je dobro in kje vse so težave? Čakalne dobe, doplačila, kakovost, dostopnost, izkušnje pacientov, izbira zobozdravnika, javno in zasebno. Kakšen sistem imamo, kaj vemo in kaj bi bilo treba spremeniti?

Domovi za starejše v kadrovski stiski in odvisni od prostovoljcev

21. 07. 2020 14.27

Domovi za starejše so ostali brez kadrovske pomoči države ter so tako odvisni od prostovoljk in prostovoljcev, opozarjajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Zahtevajo takojšnjo osamitev obolelih izven domov za starejše, saj ti nimajo ustreznih kadrovskih in prostorskih zmogljivosti.

'Evropa je usmerjena k elektrifikaciji vozil, vendar na ekonomski osnovi, zato se sistem podira'

20. 06. 2020 19.03

Pandemija novega koronavirusa je zarezala v avtomobilsko industrijo. Prodaja vozil je padla, na dnevnem redu so odpuščanja, potreben bo hitrejši preskok od vozil z motorji na notranje izgorevanje k električnim vozilom. A kaj to pravzaprav pomeni? Ali smo Slovenci pripravljeni menjati bencin in dizel za elektriko ter ali te spremembe prinašajo rešitev problema mobilnosti?