izgradnje

Obudili idejo o mostu na Sicilijo. Bo tokrat megalomanski projekt zaživel?

17. 03. 2023 10.27

Italijanska vlada je znova obudila zamisel o gradnji mostu med celino in otokom Sicilijo. Vlada premierke Giorgie Meloni je namreč v četrtek sprejela odlok o oživitvi spornega projekta izgradnje velikega, več milijard evrov vrednega mostu. Prepričana je, da bo projekt okrepil položaj Italije in pripomogel k oživitvi gospodarstva na revnejšem jugu.

Ministrstvo: Blok, ki ga bomo gradili 15 let, ne bo rešil problema odvisnosti

15. 03. 2023 12.44

Če se je zdelo, da je v politiki še nedolgo nazaj glede nujnosti izgradnje drugega bloka Jedrske elektrarne Krško vladal načelni konsenz, se zdaj ministrstvo od tega 'previdno' odmika, prav v času energetske krize. Izjava ministra za okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra, da ni nič narobe, če se časovnica za JEK 2 zamakne, je sprožila burne odzive opozicije. Nekdanji minister Jernej Vrtovec je za 29. marec sklical sejo Komisije za nadzor javnih financ, Janez Janša pa pravi, da je zadeva zrela za kazenski pregon. Na ministrstvu vse očitke zavračajo.

200 milijonov evrov za zdravstvene domove, kdo bo gradil?

14. 03. 2023 06.09

Zdravstveni domovi so vratarji v zdravstveni sistem, so enotni direktorji in zdravniki domov. Ob pomanjkanju družinskih zdravnikov in medicinskih sester pa jih tareta tudi prostorska stiska in dotrajanost vsaj 40 let starih zidov. Bo 200 milijonov evrov za prenovo domov povečalo dostopnost do zdravnika? Ljubljana bo gradila tri, Medvode načrtujejo prizidek, Ilirska Bistrica ga je že zgradila.

V Kranju bodo zgradili nov dom za starostnike, a kdo bo v njem delal?

10. 03. 2023 06.00

Na dan, ko so v Kranju podpisali pismo o nameri gradnje 20-milijonskega novega doma za starejše na Zlatem polju, so iz Skupnosti socialnih zavodov Slovenije sporočili, da so domovi prisiljeni zavračati sprejem bolnikov, ki potrebujejo zahtevnejšo zdravstveno nego, saj zaradi neprimernih kadrovskih normativov nimajo dovolj zaposlenih. Je gradnja novih domov sploh smiselna, če ni kadra? "Glede na to, da občina v projekt vlaga svoja najboljša zazidljiva zemljišča in je plačala projektno dokumentacijo, pričakujemo, da bo ministrstvo do izgradnje doma, ki jo financira, poskrbelo za osebje in sistemsko rešilo te izzive," pravijo v Kranju.

Z odbora za infrastrukturo pozivi k pospešitvi birokratskih postopkov

09. 03. 2023 20.34

Ob razpravi o zamudah pri gradnji tretje razvojne osi na nujni seji odbora državnega zbora za infrastrukturo je bil skupen poziv govornikov, da se morajo birokratski postopki, ki vodijo do gradnje pomembnih infrastrukturnih objektov, pospešiti. Ministrica Alenka Bratušek je napovedala redno spremljanje projekta in ustanovitev posebne skupine.

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Bodo raziskovalci končno ustrezno plačani za trud, ki ga vlagajo v svoje delo?

07. 03. 2023 11.44

Novela Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki se sprejema po skrajšanem postopku, močno razburja znanstveno-raziskovalno srenjo. Oglasil se je visokošolski sindikat, ki trdi, da vlada z novelo ustvarja nova nedopustna plačna nesorazmerja zaposlenih raziskovalcev v javnih organizacijah, a na ministrstvu očitke zavračajo in trdijo, da bodo s tem končno zagotovili ustrezno plačilo, saj "med raziskovalci obstajajo pomembne razlike". Kritike na račun novele pa letijo tudi s strani vodij znanstvenih svetov, ki opozarjajo, da lahko politika na čelo organov, ki odločajo o upravljanju znanosti, nastavi skoraj kogarkoli.

Minister Bešič Loredan želi odkupiti zemljišče ob Soči, kjer bo zasebna bolnišnica

07. 03. 2023 06.00

Razkritje, da bo zasebnik Diagnostični center Bled, ki je v lasti državnih zavarovalnic Triglav in Sava Re, ob URI Soča gradil zasebno bolnišnico, je sprožilo burne odzive. Minister Bešič Loredan je napovedal, da bo država to zemljišče odkupila in ga namenila za širitev URI Soča ali Onkološkega inštituta. Mu bodo načrti uspeli? Generalni direktor Zvone Novina za rubriko Dejstva razkriva: kako bo bolnišnica videti in kakšni so načrti. Še več – državni URI Soča in zasebna bolnišnica bosta sodelovala. Medtem pa na Gorenjskem – na Golniku – svojo kliniko načrtuje kirurg Marko Bitenc. Bo tudi v tej Bitenčevi kliniki operiral minister Bešič Loredan?

Stanovanjske soseske rastejo kot gobe po dežju. Kaj pa šole in vrtci?

27. 02. 2023 17.17

Ljubljanske osnovne šole trenutno obiskuje 6.184 učencev več kot pred trinajstimi leti. Skozi leta se je vpis povečeval, v aktualnem šolskem letu pa je prvič vpisanih manj učencev kot leto pred tem. Kljub temu nekatere šole še vedno beležijo velik vpis in s tem tudi prostorsko stisko, zato preurejajo knjižnice v učilnice, zmanjšujejo jedilnice in ukinjajo prostore za vadbo. Gasijo požare, ene bolj, druge manj uspešno. Najhuje pa je, da nekatere, ki so že obremenjene, čaka še nov val vpisa, saj so na njihovem območju zaživele velike stanovanjske soseske. S prostorsko stisko v vrtcih in šolah pa se soočajo tudi v drugih mestih, ki zadnja leta beležijo trend priseljevanja. V eni od postojnskih osnovnih šol imajo pouk celo v zbornici.

Vlada sprejela predlog nove obrambne resolucije, koalicija ne bo enotna

23. 02. 2023 06.10

Vlada je na seji določila besedilo predloga resolucije o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske (SV) do leta 2040 ter ga poslala v obravnavo in sprejem DZ. Resolucija med drugim predvideva ambicioznejšo časovnico doseganja obrambnih izdatkov,so sporočili z Urada vlade za komuniciranje (Ukom).

Tretja razvojna os: hitre ceste do leta 2027, kot je bilo načrtovano, ne bo

21. 02. 2023 20.09

Čeprav Korošci na tretjo razvojno os, na hitro cesto, čakajo že skoraj 20 let, toliko časa je namreč minilo od prvih pisnih obljub, se projekt zdaj spet zamika. Po napovedih prvega moža Darsa in nekdanjega infrastrukturnega ministra bi ta morala biti zgrajena do leta 2027, a se je na terenu izkazalo, da dela, če sploh tečejo, tečejo prepočasi, zdaj pa je pred kamero stopila tudi sedanja infrastrukturna ministrica, ki pravi, da hitre ceste do leta 2027, kot je bilo načrtovano, ne bo. Korošci pa imajo vsega dovolj. Do Ljubljane potrebujejo več kot dve uri, če je gost promet, še več. Dejstvo je tudi, da so gospodarstveniki odvisni od cestne infrastrukture, ker je železniška še slabša.

CryptoUnity želi kriptovalute narediti varne in dostopne za vse!

15. 02. 2023 00.15

CryptoUnity je mlad slovenski start-up, ki si v svetu kriptovalut ustvarja ime.

17 tekočih kilometrov gradiva, najstarejši dokument iz leta 1246

14. 02. 2023 14.39

17 tekočih kilometrov arhivskega gradiva, ki priča o zgodovini Štajerske, Pomurja in Koroške, pa obsežna zbirka listin in fototeka. Gradiva pomembnih posameznikov, celo plemiških družin, in na tone arhivskih škatel z zapuščinami okoliških gospostev, v katerih najdemo sodne spise, prastare fotografije, risbe, notne zapise, pesmi in nekoč zasebne dnevnike. Tako bogato zbirko hrani ena najpomembnejših kulturnih ustanov pri nas – Pokrajinski arhiv Maribor. Letos praznuje 90-letnico ustanovitve, a njeni začetki segajo precej dlje. Ob častitljivem jubileju zato pripravljajo pester nabor razstav in delavnic ter predstavljajo svoje delo.

Koga razhod (ne) osreči? Devet vprašanj za tiste, ki razmišljajo o ločitvi

05. 02. 2023 07.01

Bliža se valentinovo, praznik zaljubljenih, ki pa po nekaterih podatkih ljudi vzpodbudi k razmišljanju o zvezi oziroma k razmišljanju o stanju, v katerem se nahaja. Medtem ko eni razmišljajo, da je skrajni čas, da se poslovijo od samskega življenja, drugi razmišljajo o selitvi v skupno stanovanje, zaroki, poroki ... Spet tretji pa o – ločitvi. Pa zaključek zveze, kadar ne govorimo o dejavnikih, kot so nasilje, zasvojenost ali izguba zaupanja, samo po sebi res prinese srečo?

Sodno palačo 'gradimo' že 17 let, v tem času se je podražila za 125 milijonov evrov

02. 02. 2023 06.00

Čeprav je še oktobra lani kazalo, da bo po 17 letih prostega teka zdaj zares država začela graditi novo sodno palačo, je projekt tik pred podpisom pogodbe za izdelavo projektne dokumentacije obtičal. Denar, ki je bil za to namenjen v proračunu za letošnje leto, je vlada z rebalansom prerazporedila, pravosodno ministrstvo pa je odločilo, da bodo ponovno izvedli analizo – kakšno sodno stavbo potrebujemo, če sploh jo. V vsem tem času smo porabili skoraj osem milijonov evrov, cena pa se je s prvotno ocenjenih 75 milijonov povzpela že na 200 milijonov evrov.

Moramo biti previdni: 'Iran proizvedel dovolj urana za več jedrskih bomb'

27. 01. 2023 07.00

Ena izmed točk, kjer se stopnjujejo jedrski napetosti, je tudi Iran. Kljub mednarodni pogodbi država večkrat ravna svojeglavo, dogovore pa preprosto ignorira. Iranski jedrski sporazum, ki ga je leta 2015 država podpisala s šesterico držav, tako lahko dokončno pade v vodo. Po kritikah, da je v svojih obljubah država pasivna, pa naj bi Iran svoje delovanje na področju jedrske energije celo pospešil.

Del ljubljanske opozicije vložil zahtevo za izredno sejo o kanalu C0

24. 01. 2023 16.30

Ljubljanski mestni svetniki iz strank SDS, NSi, Vesna, Piratska stranka in samostojni svetniki so vložili zahtevo za sklic izredne seje o zaščiti pitne vode na območju ljubljanskega vodonosnika zaradi izgradnje kanala C0, je na novinarski konferenci povedal župan Zoran Janković. Dodal je, da seje ne bo sklical in bo sklic prepustil predlagateljem.

Kijev zanika navedbe Wagnerjevih plačancev: 'Soledar je in bo ostal ukrajinski'

11. 01. 2023 08.31

Po več dneh intenzivnih napadov v ukrajinskem mestu Soledar, kjer se na ruski strani borijo tudi plačanci skupine Wagner, slednja trdi, da je zavzela mesto. Plačanci omenjene skupine naj bi sicer po ocenah Zahoda predstavljali že vsaj četrtino ruske bojne sile. Ukrajinska vojska navedbe o zavzetju Soledarja zanika.

Subvencija za študentske bone bo po novem znašala najmanj 4,5 evra

10. 01. 2023 16.34

Subvencija za študentske bone se bo zvišala, so sporočili z Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Dvig bodo izvedli v dveh korakih. 1. marca se bo subvencija zaradi redne uskladitve z inflacijo dvignila za okrog 35 centov. Po redni uskladitvi pa bodo v noveli ZSŠP določili še višji znesek subvencije, ki bo znašal najmanj 4,5 evra. To pomeni, da se bo subvencija letos dvignila za okrog 30 odstotkov.

Nemčija se je izognila najslabšemu možnemu scenariju gospodarskega zloma

05. 01. 2023 17.53

Nemčija se je za zdaj izognila najslabšemu možnemu scenariju gospodarskega zloma po prekinitvi dobav ruskih energentov, je ob obisku na Norveškem povedal nemški gospodarski minister Robert Habeck. Kot je dejal, bodo trenutne zaloge plina zadostovale do prihodnje zime. Nemčija pa medtem v partnerstvu z Norveško snuje nove energetske projekte.

V ljubljanskem koalicijskem sporazumu šest projektov mestno-državnega pomena

03. 01. 2023 14.17

Vodji svetniških skupin Liste Zorana Jankovića Aleš Čerin in Gibanja Svoboda Samo Logar sta svečano podpisala koalicijski sporazum. Ta med drugim vsebuje šest projektov mestno-državnega pomena, kot so izgradnja nove avtobusne in železniške postaje, izgradnja nove mestne negovalne bolnišnice, izgradnja NUK2 in obnova stavbe SNG Drama.

Izdali gradbeno dovoljenje za NUK II, začetek gradnje morda že konec 2023

23. 12. 2022 13.04

Ministrstvo za okolje in prostor je Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport izdalo gradbeno dovoljenje za gradnjo Narodne in univerzitetne knjižnice – NUK II. Projekt NUK II je ocenjen na dobrih 100 milijonov evrov.

Nemčija je odprla prvi terminal za utekočinjeni plin

17. 12. 2022 15.54

Nemci so odprli prvi lasten terminal za utekočinjen zemeljski plin, s katerim si obetajo olajšanje energetske krize. Slovesnosti ob otvoritvi se je udeležil kancler Olaf Scholz, ki je ob prerezu rdečega traku dejal, da rekorden čas izgradnje kaže na to, da je država sposobna novih začetkov.

Gradnja drugega tira v pospešku, a umazanija in hrup ostajata del vsakdana

15. 12. 2022 19.30

Projekt izgradnje drugega tira je skoraj na pol poti. Čez pet dni bo izkopanih že 14 od skupaj 37 kilometrov predorskih cevi. Vidno napreduje tudi gradnja viaduktov, rok, ko naj bi vlaki zapeljali po progi, to je leto 2026, pa bi lahko celo nekoliko prehiteli. A če po eni strani zapletov pri gradnji ni, pa imajo nekaj preglavic domačini, ki živijo v bližini trase. Od neprespanih noči zaradi miniranja do nadležnih zvokov mehanizacije in umazanih cest. Tako bo le še do marca prihodnjega leta, pa jih miri prvi mož družbe 2TDK.

'Ali je izbrisane termine mogoče rešiti tehnično, bi lahko vedeli januarja'

14. 12. 2022 20.08

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan ocenjuje, da bi po novem letu lahko imeli informacijo, ali je v sistemu naročanja tehnično mogoče preprečiti avtomatsko brisanje terminov storitev, ki se jih bolniki niso udeležili in se za odsotnost niso opravičili. Ponovno pa je poudaril, da so za urejene čakalne sezname odgovorni izvajalci. V državnem zboru je odgovarjal tudi na poslanska vprašanja o izbrisanih terminih.

Na ukrajinske tanke čakajo ruski 'zmajevi zobje'

14. 12. 2022 20.11

Ruska vojska je v regijah Lugansk in Herson začela z izgradnjo novih obrambnih linij, razkrivajo najnovejši satelitski posnetki. Ker je bojevanje ob fronti vse bolj pozicijsko, so ob jarkih zgradili t. i. zmajeve zobe, ki tankom in oklepnikom otežujejo prehod in jih upočasnijo. Gre za sistem protitankovskih ovir v obliki betonskih piramid. Prizori spominjajo na Maginotovo in Siegfriedovo linijo, sistem utrdb, ki sta jih pred drugo svetovno vojno vzdolž meje zgradili Francija in Nemčija.

Gradnja kanalizacije: lastniki znova protestirali, posredovala Policija

14. 12. 2022 12.46

Na Ježici, kjer Mestna občina Ljubljana gradi kanalizacijski kanal C0, se je zgodil incident. Nekateri lastniki sosednjih zemljišč so znova glasno protestirali proti zakoličenju novega odseka trase, policisti pa so skušali izprazniti območje. Pri tem so enega od protestnikov pridržali. Ker se je upiral pridržanju, so policisti uporabili prisilna sredstva in ga zvezali.

Dokapitalizacija HSE: država vplačala prvo od dveh tranš

05. 12. 2022 16.35

SDH je Skupino HSE dokapitaliziral s 300 milijoni evrov. Gre za prvo od dveh tranš potrebnih finančnih sredstev, ki jim jih je za premostitev likvidnostnega primanjkljaja zagotovila Republika Slovenija. Drugo bodo vplačali po tem, ko bo vlada odobrila letni načrt družbe.

Začetek izgradnje 100.000 anten: največji observatorij na svetu

04. 12. 2022 21.43

Avstralci so na zahodu celine znotraj države Wajarri začeli z izgradnjo več kot 100.000 anten, ki bodo del največjega radioastronomskega observatorija na svetu. Ta bo raziskovalcem vesolja omogočil pogled v milijardo let nazaj oziroma v t. i. kozmično zoro. "Gre za ključen projekt za naslednjih 50 let," poudarjajo astronomi.

Kaj bo počel Pahor po predsedniškem mandatu?

03. 12. 2022 19.17

Kot kaže, je že bolj jasno, kaj bo po koncu svojega mandata počel predsednik države Borut Pahor. Prevzel bi lahko vlogo lobista, ki bi skrbel za promocijo in iskanje podpore za slovensko kandidaturo za nestalno članico Varnostnega sveta Organizacije združenih narodov. Formalnega dogovora med ministrstvom za zunanje zadeve in Pahorjem sicer še ni, nam je pa ministrica Tanja Fajon potrdila, da sta se s Pahorjem o tem že pogovarjala. Dogovor bi sicer lahko sprejeli po primopredaji z Natašo Pirc Musar, ki bo čez dobra dva tedna. Glasovanje, ki bo odločilo o usodi Slovenije v Varnostnem svetu, pa bo junija prihodnje leto.