izobraževalna

85-milijonska naložba: 'Nimamo ne nafte ne plina, imamo pa gozd'

13. 03. 2023 11.41

Slovenija bo sredstva iz načrta za okrevanje in odpornost namenila tudi za naložbe v lesnopredelovalni industriji. Gospodarsko ministrstvo je podpisalo zadnji sklop pogodb o sofinanciranju, pričakovati je zagon investicij v skupni višini 85 milijonov evrov. Gre za enega največjih investicijskih ciklov v slovenski lesnopredelovalni industriji.

Vrečkova: Kultura je bistvena za dobro počutje posameznika

08. 02. 2023 07.14

Na slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, po državi potekajo večje in manjše prireditve. Številne kulturne ustanove pa so za obiskovalce brezplačno odprle svoja vrata. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je položila venec pred Prešernovim spomenikom v Ljubljani in v poslanici poudarila, da je kultura bistvena za dobro počutje posameznika in da je tkivo skupnosti. Premier Robert Golob pa je dodal, da je naša odgovornost, da kulturi namenjamo spoštovanje.

Pot danskih zvezdnikov – od izjemne osebnosti do vrhunskosti

04. 02. 2023 13.52

Danska akademija Oure se lahko po končanem svetovnem rokometnem prvenstvu pohvali s kar 12 posamezniki, ki so ključne korake v razvojnem procesu naredili prav pri njih. Akademija se povezuje tudi s slovenskimi klubi, ki zasledujejo podobno miselnost.

Prva izmenjava ujetnikov med Ukrajino in Rusijo v novem letu

08. 01. 2023 17.27

Ruska vojska je sporočila, da je napadla vojašnico v Kramatorsku na vzhodu Ukrajine ter ukrajinski strani zadala hude izgube. Sporočili so, da je to maščevanje za nedavni ukrajinski napad na rusko vojsko v Makijevki, v katerem je po ruskih navedbah umrlo 89 vojakov. Ukrajinska stran je napad v Kramatorsku zanikala, navedbe Rusije pa so označili za propagando. Sta pa obe državi potrdili, da sta opravili prvo izmenjavo vojnih ujetnikov v novem letu. Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je Ukrajina danes izpustila 50 ruskih vojakov, ki jim je "v ujetništvu grozila smrtna nevarnost", medtem ko so iz Kijeva sporočili, da je ruska stran vrnila 50 njihovih mož.

Bodo višje stroške ogrevanja v vrtcih morali plačevati starši?

03. 11. 2022 19.01

Ali so vrtci, šole, muzeji in knjižnice ostali povsem spregledani pri vladnih ukrepih za omilitev energetske draginje? To je bilo slišati na skupni seji dveh parlamentarnih odborov za izobraževanje in kulturo, kjer so javni zavodi s področja kulture in izobraževanja opozorili na vse višje cene energentov in naraščajoče stroške. Vladna stran zagotavlja, da nobena izobraževalna in kulturna ustanova to zimo ne bo zaprla svojih vrat. Medtem pa v Skupnosti vrtcev poudarjajo, da ne mine dan, da se nanje ne bi obrnili ravnatelji v stiski, ki ne vedo, ali bodo dobili subvencijo oziroma dodatno pomoč občine.

Prvo parkirišče z EasyParkovim CameraParkom v Ljubljani!

03. 10. 2022 00.15

S tem ParkEF ob Ekonomski fakulteti z najhitrejšim upravljanjem parkiranja v mestu! Upravljanje parkiranja še nikdar ni bilo bolj enostavno, kot je s funkcijo digitalne storitve za upravljanje parkiranja skupine EasyPark. EasyParkov CameraPark po Mariboru in Kopru končno tudi v Ljubljani.

BREZPLAČNE DELAVNICE ŠOLE PROGRAMIRANJA ZA OTROKE - IZVEDITE VEČ

06. 09. 2022 06.00

Martina Majerle bo v nedeljo pela v slovenščini

04. 05. 2022 17.18

Po dvotedenskih počitnicah se v nedeljo zvečer na POP TV vrača najzabavnejša oddaja letošnje pomladi, šov Znan obraz ima svoj glas. Priljubljena pevka Martina Majerle bo tokrat odpela evrovizijsko uspešnico skupine Pepel in kri, Dan ljubezni. Martina v šali pravi, da zanjo očitno vse poti vodijo v Opatijo.

Izvršni direktor logistike skupine Petrol: "Pred logisti je zelo svetla prihodnost"

10. 03. 2022 00.15

»Dan v logistiki ni nikoli enak ali dolgočasen. Na eni strani moramo biti logisti aktivni, iznajdljivi in motivirani, na drugi strani vedoželjni in polni svežih idej.« Z izvršnim direktorjem logistike skupine Petrol, Rokom Cizejem, smo se pogovarjali, zakaj je bila logistika zanj prava izbira.

Analizirajo vzorce za PCR-testiranje in delajo 'do skrajnosti svojih zmožnosti'

26. 01. 2022 19.19

Zaposleni na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) delajo na skrajnem robu svojih zmožnosti, od 12 do 14 ur dnevno, je opozoril predstojnik Miroslav Petrovec. Gre za enega od dveh laboratorijev, ki analizirata večino vzorcev za PCR-testiranje na koronavirus v Sloveniji. Vzorce sprejemajo vsak dan do 19. ure, zaradi izjemnih obremenitev jih nato analizirajo čez noč. Aparature za analizo tako delajo praktično nepretrgoma, zato se pogosto pokvarijo.

Janša pred komisijo zaradi koronskih ukrepov, komisija ni dobila nobenega odgovora

11. 11. 2021 12.17

Predsednik vlade Janez Janša je pred komisijo pojasnjeval, kako so se v času epidemije sprejemali ukrepi. Na konkretna vprašanja nismo dobili odgovorov, je predsednik komisije Robert Pavšič ocenil rezultat današnjega zaslišanja, za katero si je Janša, čeprav je zanj vedel več kot mesec vnaprej, vzel zgolj uro časa. Kot je po seji sklenil Pavšič, je najbolj skrb vzbujajoče to, da je politik, takrat tudi v funkciji ministra za zdravje, prevzel popolno odgovornost nad ukrepi za obvladovanje epidemije.

5 ključnih lastnosti za podjetniško miselnost in kaj to sploh je

06. 09. 2021 00.15

Podjetniška miselnost je ključna veščina 21. stoletja, ki znatno vpliva na posameznikovo zaposljivost in uspešnost tako na poslovni poti kot v zasebnem življenju. Da pa to kultiviramo, potrebujemo 5 lastnosti, ki se jih lahko priučimo.

Češki predsednik dejal, da se mu transspolne osebe 'gabijo'

28. 06. 2021 16.52

Medtem ko je nova kontroverzna zakonodaja na Madžarskem, ki prepoveduje izobraževalna gradiva in programe za otroke o LGBTQ+ skupnosti, naletela na ostre kritike držav EU, pa je češki predsednik Miloš Zeman madžarskega premierja zagovarjal. Med razpravo o novem zakonu pa je dejal tudi, da se mu transspolne osebe "gabijo".

Sprememba Zakona o tujcih otežuje dostop do študija v Sloveniji

28. 05. 2021 09.59

Na študentske organizacije se obračajo tuji študenti, ki jih je prizadela sprememba Zakona o tujcih iz marca letošnjega leta. Po novem za pridobitev dovoljenja za začasno prebivanje zaradi študija, garantno pismo skrbnikov, s katerim dokazujejo zadostna sredstva za bivanje, namreč ne zadostuje več. V ŠOS opozarjajo, da bo zaradi sprememb v postopku največ škode utrpelo slovensko visoko šolstvo.

Direktorica Radia Študent: Ustavitev financiranja politično motivirano dejanje

20. 05. 2021 15.38

Predstavniki Radia Študent so na novinarski konferenci o vplivu nefinanciranja s strani ministrstva za kulturo pod vprašaj postavili strokovnost komisije, ki je zavrnila njihovo prošnjo. Direktorica RŠ Ana Kandare je povedala, da je poteza "politično motivirano dejanje", z rezultatom pa se ne bodo sprijaznili, zato bodo vložili tožbo.

Fizioterapija: kako vedeti, kdo je šarlatan in kdo ne?

15. 05. 2021 11.59

Premalo fizioterapevtov, veliko fakultet, premalo nadzora in veliko zasebnih izvajalcev fizioterapije. Tako bi lahko na kratko povzeli izjemno kompleksno in hkrati neurejeno področje fizioterapije, ki prav zato dopušča preštevilne zlorabe in usodne poškodbe.

Astronavtki Williamsovi nagrada fundacije Asef za življenjsko delo

18. 04. 2021 12.41

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (Asef) je na svoji letni gala prireditvi, ki je letos v celoti potekala prek spleta, ameriški astronavtki slovenskih korenin Suniti Williams podelila nagrado za življenjsko delo in izjemne dosežke, so sporočili iz fundacije. Sodelujoče je med drugim nagovoril predsednik republike Borut Pahor.

Ustavno sodišče razveljavilo člen o podaljševanju akreditacij visokošolskim zavodom

06. 04. 2021 10.37

Ustavno sodišče je razveljavilo člen protikoronskega zakona, ki je podaljševal rok za izpolnjevanje pogojev za ustanovitev visokošolskega zavoda s prvega na drugo podaljšanje akreditacije. V Nakvisu so zadovoljni, da bodo postopki lahko tekli naprej. Ostrejši pa so v opozicijskih vrstah, tudi s ponovnimi pozivi k odstopu ministrice Simone Kustec.

Pred zasavski osnovni šoli starši v znak protesta prinesli šolske torbe

01. 02. 2021 09.54

Po nedeljskem protestu proti vnovičnemu zaprtju šol za učence prvega triletja v obalno-kraški regiji je na družbenih omrežjih zakrožil poziv k bojkotu pouka na daljavo in simbolnim prihodom pred matične šole. V nujnem varstvu je 14 otrok. V znak protesta proti ponovnemu zapiranju šol pa so nekateri starši pred Osnovno šolo Toneta Okrogarja v Zagorju ob Savi ter pred OŠ Tončke Čeč v Trbovljah prinesli šolske torbe.

Zaskrbljeni starši: Epidemija je do Zasavja neizprosna

31. 01. 2021 21.21

Starši vrtčevskih, osnovnošolskih in srednješolskih otrok iz zasavskih občin so z javnim pismom opozorili, da so zaskrbljeni in ostro nasprotujejo ponovnemu zapiranju šol in vrtcev. Od predsednika vlade zahtevajo, da nemudoma "stopi na stran šolstva, otrok, učiteljic in učiteljev, ter da njihovo pravico do dostojnega, dostopnega šolanja in dela ubrani pred težo strankarskih interesov in političnih odločitev".

DNS: ŠOU ima pravno in moralno odgovornost do RŠ

07. 01. 2021 13.05

Po tem, ko so včeraj v Zavodu Radio Študent opozorili, da jim je ustanoviteljica ŠOU odrekla financiranje, so se odzvali v Društvu novinarjev Slovenije, kjer pričakujejo, da bo ŠOU prepoznala pomen študentskega radia. Gre namreč za kulturno ikono in valilnico novinarskih kadrov, pravijo.

Dela vlade ne podpira skoraj 55 odstotkov vprašanih, največja 'stranka' neopredeljeni

22. 11. 2020 19.04

Mnenje volivcev o trenutni slovenski vladi je vse bolj razdeljeno. Po zadnji zaostritvi ukrepov dela vlade ne podpira 54,7 odstotkov volivcev. Če bi bile volitve danes, bi SDS obkrožilo največ anketiranih – 16,5 odstotka, kar pa je manj kot prejšnji mesec (17,8 %). Skoraj 13 odstotkov vprašanih ne ve, katero stranko bi volili, še več državljanov pa ne bi izbralo nobene.

Padec podpore SDS, LMŠ pridobila, s političnega radarja pa izginja DeSUS

27. 09. 2020 19.01

Novi premiki na domačem političnem parketu. Medtem ko javnomnenjska podpora aktualne oblasti stagnira, s političnega radarja izginja že druga Janševa koalicijska partnerica – Desus. SDS je po ugotovitvah Mediane izgubila dva odstotka podpore, opozicijska LMŠ pa je prav toliko pridobila.

Več tisoč protestnikov na izraelskih ulicah po skupinskem posilstvu 16-letnice v letovišču

21. 08. 2020 20.22

Domnevno skupinsko posilstvo 16-letnice, ki se je zgodilo v letovišču Rdečega morja v izraelskem Eilatu, je sprožilo množične proteste po državi. Protestniki so se na ulicah zbrali po poročanju medijev, da je 30 moških, starih okoli 20 let, v vrsti čakalo pred hotelsko sobo, dekle v sobi pa je bilo pod vplivom alkohola in dezorientirano. Dogodek sta ostro obsodila tudi izraelski predsednik in premier.

Ste pri pouku in učenju doma naleteli na težavo? Razlagamo.si pomaga z video razlagami in individualno pomočjo

12. 04. 2020 07.00

Učencem, ki že skorajda mesec dni sedijo za šolskimi knjigami kar doma, saj pouk poteka na daljavo, pomoč pri razlagi učne snovi in učenju ponujajo mariborski študenti. Skupaj z učitelji in tremi fakultetami Univerze v Mariboru so ustvarili spletno platformo Razlagamo.si, kjer učenci osnovnih in srednjih šol najdejo gradiva, naloge in video razlage različnih učnih vsebin. Poleg tega prostovoljno nudijo tudi individualno učno pomoč, če naletite pri učenju na težavo.

Arhitekti razkrili, kakšen je muslimanski kulturni center, ki odpira vrata

02. 02. 2020 21.01

Muslimanski kulturni center Ljubljana bo v prihodnjih dneh odprl svoja vrata vernikom. Pri snovanju džamije so se arhitekti naslonili na tradicionalne prvine islamske arhitekture in iskali povezave s sodobno arhitekturo.

Meghan Markle naj bi načrtovala izdajo lastnega časopisa

29. 12. 2019 16.50

V javnosti so zaokrožila namigovanja, da naj bi vojvodinja Meghan Markle načrtovala izdajo lastnega časopisa oziroma revije. Pojavile so se tudi špekulacije, da želi svojo blagovno znamko 'Sussex Royal' spremeniti v globalen imperij.

Kako se znani Slovenci spominjajo začetka študija?

05. 10. 2019 08.03

"Prvega pol leta sem bila kot Simon Gregorčič, gledala sem proti hribom in jokala za mojo lepo dolino Soče," se svojih začetkov študija spominja kuharska mojstrica Ana Roš. Predsednik Pahor je bil predan študent, ki si je že kot bruc denar za študij služil z manekenstvom. Vsi sogovorniki pa se strinjajo, da so študentska leta ena najlepših.

Avstralski študent, ki je izginil v Severni Koreji, znova na prostosti

04. 07. 2019 15.30

Avstralski premier Scott Morrison je sporočil, da je bil avstralski študent, ki je pred dobrim tednom izginil v Severni Koreji, izpuščen in se počuti dobro. 29-letni Alek Sigley iz Pertha, ki vodi turistične skupine v Severni Koreji, je medtem že prispel v Peking.

V Severni Koreji skrivnostno izginil avstralski študent

27. 06. 2019 11.06

V Severni Koreji naj bi priprli avstralskega študenta Aleka Sigleyja. Canberra je severnokorejske oblasti zaprosila za pojasnitev njegovega statusa. Kot je sporočila njegova družina, Alek več dni ni bil v stiku z njimi, kar je zanj neobičajno.