izobraževalni

Konec ere Castro: 30 evrov plače, 10 študentskih obrokov na mesec in (propadli) ideali revolucije
18. 04. 2018 10.43
Na Kubi se končuje era bratov Castro, oblast pa naj bi po dvodnevnem zasedanju prevzel Miguel Diaz-Canel, ki so ga poslanci že izbrali kot edinega uradnega predsedniškega kandidata. Kaj ga čaka na čelu države, katere današnja podoba je zrasla na temeljih revolucije, s katero so se znebili "tirana in skorumpiranega predsednika", dobili pa komunistični režim, ki je vladal s trdo roko?

Otroci s posebnimi potrebami korak bliže lažjemu življenju
05. 04. 2018 17.46
Starši otrok s posebnimi potrebami imajo zaradi zakona in nedodelanega sistema pogosto težave. Ena izmed njih je, da vsi otroci ne morejo dobiti spremljevalca, ki bi jim pomagal v šoli. Zato mnogi hodijo v šole s prilagojenim programom, čeprav so se zmožni normalno učiti. Poslanka Jasna Murgel iz SMC je zato predlagala spremembo zakona. Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je na seji, na drugi obravnavi, potrdil njena dopolnila.

Argentinski nogometni velikan sredi afere spolnih zlorab mladoletnikov
03. 04. 2018 10.09
Več mladih nogometašev je prijavilo spolne zlorabe v argentinskem nogometnem velikanu River Plate. Mladoletne žrtve so bile prisiljenje v spolne odnose v zameno za denar, za premeščanje v boljše ekipe in za športno opremo, so razkrili preiskovalci.

Francoski otroci poslej v šolo s tremi leti
27. 03. 2018 13.21
Francoski predsednik Emmanuel Macron se je reforme šolskega sistema lotil tako, da bo šola v Franciji postala obvezna za otroke od tretjega leta dalje, namesto od šestega, kot velja sedaj. Namen te novosti je, da bi bilo manj razlik med otroki, ki jih starši iz najrevnejših delov Francije ne vključijo v izobraževalne sisteme, dokler to ni obvezno.

Od 'made in China' do svetovne dominacije: Kitajci na nakupovalnem pohodu
25. 03. 2018 08.58
Kitajski gospodarski vzpon je že zdavnaj presegel ekonomske okvirje. Gospodarski razvoj je postal geopolitična strategija in danes država s trgovino in investicijami agresivno širi vpliv po svetu.

Na razpravi o prihodnosti Slovenije očitki o nabiranju političnih točk
16. 03. 2018 06.18
Državni zbor na zahtevo poslancev NSi, ki so se jim pridružili tudi poslanci SDS, na izredni seji razpravlja o prihodnosti Slovenije. Iskati je treba rešitve za boljšo prihodnost, so poudarili predlagatelji, medtem ko je bilo od ostalih poslancev slišati očitke, da so poslanci NSi in SDS sejo 'izrabili' za nabiranje političnih točk pred volitvami.

Ulice bo na 11 shodih po Sloveniji zavzelo več kot 40.000 šolnikov
13. 03. 2018 10.22
Na različnih lokacijah po Sloveniji bo jutri stavkalo še več zaposlenih v šolstvu kot februarja. Zahtevali bodo višje plače, ureditev plačila razredništva in višji regres, starše pa prosijo, naj v sredo otrok ne pošiljajo v vrtce in šole. Če ne bo dogovora, bodo 17. aprila stavko še zaoostrili. Ministrstvo za izobraževanje je šole in vrtce pozvalo, naj kljub stavki poskrbijo za varstvo in oskrbo otrok.

Rodman se bo izognil zaporni kazni ... če ga tri leta ne bodo (spet) ujeli v alkoholiziranem stanju
13. 03. 2018 11.08
Sodišče v Kaliforniji je nekdanjega zvezdnika severnoameriške košarkarske lige NBA Dennisa Rodmana obsodilo na tri leta pogojne zaporne kazni, obvezni devetmesečni izobraževalni program o alkoholni odvisnosti in plačilo 390 dolarjev (316 evrov) globe, potem ko je priznal, da je januarja vozil pod vplivom alkohola.

Štrukelj odgovarja vladi: Le Kristus je morda sposoben naloge, ki ste si jo zadali
15. 02. 2018 12.08
Vlada je ministru Koprivnikarju podelila mandat za pogajanja v okviru enoodstotnega dviga plačne mase, ki znaša 3,5 milijarde evrov letno. Sindikalni pogajalec Branimir Štrukelj je to označil za provokacijo in bizarno odločitev.

FOTO in VIDEO: Šolniki ne bodo popustili - če jim vlada ne bo prisluhnila, se 14. marca obeta nova stavka
14. 02. 2018 06.28
Kongresni trg v Ljubljani so napolnili učitelji in vzgojitelji. Po navedbah sindikata Sviz se jih je na shodu zbralo okoli 20.000. Kot je poudaril glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj, delajo dobro, država pa jih plačuje slabo in manj kot druge. In če vlada ne pristane na njihove zahteve, bo 14. marca znova stavka v vzgoji in izobraževanju.

Šolska ministrica: Nekatere zahteve stavkajočih so zagotovo upravičene, pogajalska izhodišča so pripravljena
14. 02. 2018 16.20
Na stavko učiteljev in vzgojiteljev, ki opozarjajo, da bodo marca šli znova na ulice, če jim vlada ne bo prisluhnila, se je odzvala pristojna ministrica. Dejala je, da so nekatere zahteve stavkajočih zagotovo upravičene in jim bodo prisluhnili. So pa na ministrstvu dodali, da stavka ne bo plačana. Na stavko so se odzvali tudi nekateri drugi politiki.

'Med stavko ne bomo delali. Tisti, ki otroke pošilja v šole in vrtce, naj zanje sprejme odgovornost'
07. 02. 2018 12.54
Naslednji teden se obetajo kar tri stavke, ki jih očitno ne bo moč preprečiti. "Dejstvo je, da se sindikati ne bodo umaknili in da se bo srž pogajanj nadaljeval po stavkah," je pojasnila namestnica vodje poslanske skupine SMC Anita Koleša. Ministrstvo zagotavlja, da vrtci in šole v času stavke ne bodo zaprti. SVIZ pa: tisti, ki otroke med stavko pošilja v šole in vrtce, naj zanje sprejme odgovornost.

Pred OI dopinško testirali kar 83 slovenskih športnikov
07. 02. 2018 07.58
Slovenska antidoping organizacija SLOADO je v zadnjih 12 mesecih skupaj z mednarodnimi športnimi organizacijami izvedla 178 testiranj pri 83 slovenskih kandidatih za nastop na zimskih olimpijskih igrah v Pjongčangu.

Vsakič, ko kaj objavite na internetu, izgubite nekaj svoje zasebnosti
06. 02. 2018 06.43
Cilj dneva in meseca varne rabe interneta je spodbuditi vse deležnike k ustvarjanju prijaznejšega interneta za vse, še posebej za njegove najmlajše uporabnike. Strokovnjaki letos še posebej opozarjajo pred pretiranim objavljanjem na internetu, ki ima lahko posledice na različnih področjih. Družbena omrežja in aplikacije za sporočanje pa so pogosto lahko kanal za nasilje.

Izobražujemo za deficitarne poklice ter vajence za potrebe delodajalcev
06. 02. 2018 06.00
Pred 55 leti je na pobudo takratne obrtne zbornice za vajence (šolanje je trajalo tedaj le tri mesece, ostali čas so bili vajenci pri obrtniku) odprla svoja vrata šola, kjer so se izobraževali vajenci oblačilne, frizerske, avtomehanske in drugih strok, kasneje pa tudi fotografske, tapetniške, vozno-ličarske in kot prve v regiji elektro stroke. Zanimivo je bilo, da so se za določene poklice odločali mladi iz istega okolja: frizerke so bile Primorke, šivilje Dolenjke, dimnikarji Prekmurci, avtomehaniki pa iz Ljubljane in bližnje okolice.

GIMNAZIJA FRANCETA PREŠERNA KRANJ (GFP) – gimnazija, na kateri se šolajo vrhunski in perspektivni športniki
31. 01. 2018 12.34
Na Gimnaziji Franceta Prešerna Kranj se je možno šolati v treh gimnazijskih programih: gimnaziji, ekonomski gimnaziji in športnem oddelku ekonomske gimnazije.

Na tisoče mladih na Gospodarskem razstavišču išče svojo prihodnost
26. 01. 2018 17.53
Srednje šole, fakultete in ponudniki zaposlitev, ki imajo na voljo 790 prostih delovnih mest, na več kot 300 stojnicah na Gospodarskem razstavišču predstavljajo možnosti izobraževanja, vse do zaposlitve in tudi zabave. Ker se bodoči delodajalci teh otrok pogosto pritožujejo, da je naš izobraževalni sistem preveč teoretičen, pa je v letošnjem šolskem letu zaživelo vajeništvo.

Vseslovenski predinformativni dan Informativa bo ponujal tudi zaposlitve
25. 01. 2018 08.09
Jubilejni sejem izobraževanja in poklicev Informativa bo 26. in 27. januarja 2018 na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani že desetič na enem mestu predstavil celovito paleto izobraževanj – od srednješolskih vse do dodiplomskih in podiplomskih programov, številne poklice, informacije o štipendijah, prvič pa bo ponujal tudi več kot 790 zaposlitvenih mest v okviru projekta Moja prva zaposlitev.

Stavka javnega sektorja: kdo, zakaj in kako bo vplivala na vas?
23. 01. 2018 06.30
V sredo bo stavkala večina sindikatov javnega sektorja, ki so del pogajalske skupine pod vodstvom Jakoba Počivalška. Stavkali bodo v bolnišnicah, zaprti bodo nekateri vrtci, odpadle bodo gledališke predstave, na mejah bo strožji nadzor, stavkali bodo v državnem zboru in na ministrstvih ter drugih državnih organih. Le nujna dela bodo opravljali veterinarji in lekarniški farmacevti.

Ob 50-letnici slovensko-hrvaške naveze: 'Zaradi alpinizma se zavedam, kako dragocen dar je življenje'
22. 01. 2018 06.30
Viki Grošelj in Stipe Božić, ki tvorita slovito slovensko-hrvaško alpinistično navezo, praznujeta 50-letnico ukvarjanja z alpinizmom. Njuna skupna zgodba je preživela razpad nekdanje skupne države, na poti sta doživela izjemne uspehe, pa tudi hude tragedije - na odpravah sta izgubila kar sedem soplezalcev. "Najina zgodba je veličastna prispodoba življenja samega," ob tem pravi Grošelj.

Mučitelja iz Kalifornije otroke izobraževala doma. Njuna zasebna šola brez nadzora
17. 01. 2018 08.57
Zakonca iz Kalifornije sta svojih 13 otrok, ki sta jih mučila in zlorabljala, poučevala doma, v zasebni šoli. Vlada zaradi premajnih pooblastil ni nikoli nadzorovala njihovega sistema poučevanja oziroma sledila napredku otrok. Policija motiv za njuno grozovito dejanje še išče.

Koprivnikar: Zavezani smo dialogu. Počivavšek: Kar sklepa koalicija, je predstava za javnost
16. 01. 2018 06.44
Vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Jakob Počivavšek meni, da predlog za sestavo ožje vladne skupine za pogajanja s sindikati ni nič novega. "Kar sklepa koalicija, je predstava za javnost, ker ni vsebinskega premika," je dejal.

Kako bo stavka vplivala na vas? Številni bodo delali le najnujnejše, zaprti bodo nekateri vrtci, knjižnice ...
15. 01. 2018 06.35
Sindikalisti dvomijo v verodostojnost ocen vlade, ki je zahteve sindikatov ovrednotila na 991 milijonov evrov, saj da se te ocene vsak dan povečajo za nekaj sto milijonov evrov. Od vlade zahtevajo ustrezno ovrednotenje dela v okviru enotnega plačnega sistema, upoštevajoč načelo enakega plačila za primerljivo delo, in odpravo še preostalih varčevalnih ukrepov, ki so bili uveljavljeni v času krize.

'Zato, da lahko dvignemo plače direktorjem, ne moremo pobrati čistilkam'
03. 01. 2018 06.39
V Sindikatu poklicnih gasilcev Slovenije so zadovoljni z vladnim predlogom stavkovnega sporazuma in so vladno stran že obvestili, da so ga pripravljeni podpisati. To pomeni, da dvodnevne stavke, napovedane za 10. januar, ne bo. V Počivavškovi pogajalski skupini sindikatov javnega sektorja pa zavračajo očitke vlade, da so njihovi apetiti pretirani.

Preverite, na katerih 10 praznikov bodo trgovine zaprte, pa tudi, koliko bo nov dogovor 'stal' delodajalce
30. 11. 2017 08.16
Delodajalske in sindikalne organizacije so vendarle dosegle dogovor o ureditvi delovnega časa v trgovinski dejavnosti. Ta med drugim določa, da delodajalec ne sme odrediti dela zaposlenim na deset praznikov, prav tako lahko delavci delajo največ 15 nedelj na leto. Višje bodo tudi urne postavke. Prav tako so poudarili, da odpuščanj zaradi tega ne bo.

Petra Robnik: »Izobražen in usposobljen športnik je dober vzornik mladim«
29. 11. 2017 10.54
Športniki morajo že v času tekmovalnega udejstvovanja razmišljati o nadaljevanju svoje karierne poti. To je poudarila nekdanja alpska smučarka Petra Robnik na Coca-Colini Akademiji za mlade.

Volilna pravica 16-letnikom: 'Le izgovor je, da mladih volitve ne zanimajo'
06. 11. 2017 07.38
Izjemno nizka volilna udeležba v prvem krogu predsedniških volitev je pokazala, da državljani izgubljamo interes za odločanje o pomembnih temah. Sem in tja se slišijo pozivi k znižanju praga za volilno pravico na 16 let, a mnogi menijo, da je to prenizka starost za odločanje o pomembnih vprašanjih. Avstrija je sicer to storila že leta 2007 - kot kaže, mladostnikom zaupa.

VOL17VE: Je slovenska šola dobra? Kako rešiti polemiko z učbeniki? Financirati zasebno javno šolo ali ne?
16. 10. 2017 17.12
Problematika dragih učbenikov, financiranje (zasebnega) šolstva, odhajanje mladih diplomantov v tujino, pa tudi preobremenjenost učencev, dijakov ter učiteljev je zgolj nekaj pomembnih tematik, do katerih bi moral zavzeti stališče (novi) predsednik republike. Nekaj vprašanj na temo šolskega sistema v Sloveniji smo zastavili devetim kandidatom za predsedniški stolček.

Povečuje se število nebralcev med visoko izobraženimi: 'Spremeniti je treba sistem, ki znanja ne ceni dovolj'
08. 09. 2017 07.29
Obeležujemo svetovni dan pismenosti, ob katerem strokovnjaki opozarjajo, da ima težave z bralno pismenostjo vsak četrti Slovenec. Število nebralcev pri nas je sicer bolj ali manj stabilno in glede na dostopnost do bralnega gradiva, je ta rezultat slab. Najbolj se je povečalo število nebralcev med visoko izobraženimi.

Učna gradiva za prvošolce: zdaj, ko so postala brezplačna, jih je nenadoma manj
30. 08. 2017 12.22
Trditve ministrice za šolstvo, da država šolam zagotavlja stabilno in trajno oskrbo z učbeniki, so na glavo postavili v Odboru za učbenike pri GZS. Opozarjajo, da je v učbeniških skladih še vedno skoraj tretjina zastarelih, celo nezakonitih učbenikov. Prav tako opozarjajo na 'pojav', da je po uvedbi brezplačnih učnih gradiv za prvošolce teh nenadoma manj.