izum

Bella Hadid in 'našpricana' obleka: ko se srečata moda in čarovnija

02. 10. 2022 15.59

Bella Hadid in francoska modna znamka Coperni. To je dvojec, ki je zaznamoval letošnji pariški teden mode. Manekenka, v preteklosti razglašena za najlepšo žensko na svetu, se je namreč po modni pisti sprehodila v obleki, ki je bila na njej ustvarjena s pomočjo pršil in posebne 3D-tehnologije. Obiskovalci dogodka so bili med 15-minutnim procesom tako na lastne oči priča transformaciji 'skrivnostne' snovi v elegantno belo toaleto.

Boomerji, milenijci in zoomerji – generacijski konflikt

24. 09. 2022 09.04

S prehodom med generacijami je zmeraj križ, ne glede na to, ali govorimo o tovarni, srednji šoli ali grajenju hiše. Med starimi in mladimi se zmeraj pojavi določena oblika konflikta in napetosti, kar ni nikakor presenetljivo; sveži veter mladosti in stabilna tradicija starosti bi težko obstajala v sožitju, saj sta si med seboj nasprotna. Vendar obstaja razlika, če na eni strani govorimo o eni tovarni, na drugi strani pa o celotni družbi. Dokler ima tovarna ali srednja šola dobro postavljene temelje in vodstvo, je reševanje takšnih konfliktov rutina. Ko se konflikt med generacijami pojavlja na vseh družbenih ravneh, potem so težave veliko večje, kot bi si mislili.

Sodobna družba: otroci v pravljici najbolj občudujejo prevaranta

24. 09. 2022 07.00

Vpliv kapitalizma in neoliberalizma se že kaže v spremembi družbenih vrednot. Strokovnjaki z različnih področij so tako na sredini okrogli mizi med drugim spregovorili o zaskrbljujoči analizi, ki je pokazala, da današnji otroci v pravljici Cesarjeva nova oblačila bolj občudujejo prevaranta kot iskrenega otroka. Drugačen je tudi odnos do narave, ki jo vse pogosteje izrabljamo zgolj za kuliso, ki bo olepšala naše fotografije. Potrebne bodo spremembe, govorci pa so podali kar nekaj predlogov, kako bi do njih lahko prišli. "Pomembno je, da ustvarjamo okoliščine, s pomočjo katerih bomo lažje kultivirali bolj prijazna in manj trpeča stanja," predlaga ena od gostij.

Ali umetna inteligenca ogroža enakost spolov?

18. 09. 2022 19.00

Digitalna preobrazba napreduje s svetlobno hitrostjo, tehnološki izumi pa posamezniku večkrat pomagajo olajšati vsakdan. A strokovnjaki opozarjajo na problematiko nepravičnih praks umetne inteligence, saj so te večkrat stereotipne in seksistične narave. "Umetna inteligenca je produkt človeka, zato se inženirska pristranskost razširi tudi na njegov izdelek," so opozorili v Evropskem inštitutu za enakost spolov.

V obdobju Elizabete: poleteli v vesolje, stopili na Luno in klonirali ovco

10. 09. 2022 07.00

Elizabeta II. je prva sporočila v imenu monarhije pošiljala čez telegram, svoja zadnja pa povedala v kamero ali pa - jih sporočila kar po Twitterju. A to še zdaleč ni bila edina tehnološka sprememba, ki je svet prevzela v 70 letih njenega vladanja. Prvi večji tehnološki izum se je zgodil, še preden so kraljico uspeli kronati.

Umreti v Ukrajini ali živeti v Rusiji

08. 09. 2022 07.56

Združene države Amerike poročajo, da imajo dokaze o tisočih ukrajinskih državljanih, ki so pridržani in prisilno deportirani v Rusijo. Obtožbe so se pojavile med zasedanjem Varnostnega sveta, ki sta ga sklicali ZDA in Albanija, da bi razpravljali o teh prisilnih deportacijah, ki jih imenujejo "operacije filtriranja".

Združenje zdravstvenih zavodov skrbi, da glas izvajalcev ne bo dovolj slišan

25. 08. 2022 12.21

V Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije so zaskrbljeni zaradi napovedanega vladnega določanja vsebine programa storitev zdravstvenega zavarovanja. Skrbi jih, da ob arbitrarnem odločanju vlade glas izvajalcev ne bo dovolj slišan. Ob tem so pripravljeni sodelovati pri pripravi najboljših rešitev, poudarja direktor združenja Marjan Pintar.

Nikoli več vložkov ali tamponov? Je to mogoče?

22. 08. 2022 00.15

Revolucija na področju menstrualne higiene, inkontinence in nepropustnega spodnjega perila je prispela v Slovenijo. Modibodi je vrhunska avstralska znamka spodnjega perila, ki ščiti pred vsemi telesnimi tekočinami, je sedaj na voljo tudi v Sloveniji. Omogoča samostojno zaščito za menstruacijo, izcedke, čiščo, pot in inkontinenco, ki je udobnejša, varnejša, bolj trajnostna, okolju prijaznejša in cenejša kakor izdelki za enkratno uporabo, kamor sodijo tudi vložki, tamponi in plenice.

Odbojka na Ljubljanici – spektakel, ki ga ni nikjer drugje na svetu

15. 08. 2022 19.47

Še enajst dni in ljubitelji odbojke bodo lahko v Ljubljani spremljali najboljše igralce na svetu, kajti slovenska prestolnica bo gostila svetovno prvenstvo. Za ogrevanje nas že v torek čaka poseben spektakel, saj boste na Ljubljanici lahko videli najboljše odbojkarje na vodi. Brez konkurence, kajti ta vrsta odbojke je naš izum in je ne igrajo prav nikjer na svetu.

Dokumentarni filmi in serije Kibernetska (ne)varnost: svet socialnih omrežij, hekerji in bitcoin

14. 08. 2022 16.06

VOYO, ki nam ponuja obilico pestrih vsebin, je tokrat postregel s sklopom dokumentarnih filmov in serij, ki se posvečajo kibernetski (ne)varnosti in pasteh, ki so del našega, z informacijsko tehnologijo, prepletenega vsakdana. Raziskujejo svet socialnih omrežij, pokukajo v pričetke bitcoina, sledijo ruskim hekerjem in se potopijo v pripoved o novih digitalnih vojskah.

Če se usedete v razbeljen avto, bo vročina na vas delovala zelo obremenilno

20. 07. 2022 09.30

Vročinskih obremenitev med vožnjo ne podcenjujte, še posebej, če je pot daljša, opozarja Agencija za varnost prometa. Zagotovite si dovolj vode, preverite delovanje klimatske naprave in načrtujte več krajših postankov. Preverite razmere na cestah, saj stanje v zastojih lahko povzroča dodaten stres in vodi v jezne reakcije, ki ogrožajo prometno varnost. V Obalni sindikalni organizaciji – KS 90 medtem opozarjajo, da je zaradi vročine izrazito ogrožena vsaj polovica vseh delovno aktivnih prebivalcev Slovenije.

Ljubiti robota

21. 06. 2022 12.41

Kaj se zgodi, če lutki dodamo spomin. Je to še lutka ali robot? V oddaji Preverjeno smo spremljali usodo treh humanoidov, človeku podobnih robotov, ki jih poganja umetna inteligenca.

Pred 30 leti pod strelom atentatorja umrl Ivan Kramberger

07. 06. 2022 09.02

Mineva 30 let, odkar je bil ubit takratni predsedniški kandidat Ivan Kramberger, znan tudi kot dobri človek iz Negove. Za umor so obsodili Petra Rotarja, ki je v zaporu preživel devet let, a različne teorije o dejanskih krivcih za Krambergerjevo smrt vse do danes niso potihnile. Ob obletnici bodo Krambergerju postavili doprsni kip.

Triki in nasveti, s katerimi boš prihranila čas, tvoja koža pa bo izgledala popolno

23. 03. 2022 00.15

Naše življenje ima vse hitrejši ritem. Usklajevanje službe, družine in časa zase je za marsikatero žensko pogosto izredno težko. Iz tega razloga smo se odločili, da ti prestavimo izdelke in trike s pomočjo katerih boš skrajšala svojo rutino, pridobila čas, tvoja koža pa bo na koncu še vedno izgledala naravnost popolno.

Letos v distribucijo rekordno število slovenskih filmov

09. 03. 2022 21.04

Po zapletih pri črpanju proračunskih sredstev v letu 2020 in pandemiji covida-19, ki so močno otežili produkcijo filmov, bo letos predvidoma padlo pet prvih klap novih slovenskih celovečernih filmov, ki jih sofinancira Slovenski filmski center (SFC). Predvidena je distribucija desetih igranih celovečercev, od tega je šest prvencev.

Tehnologija pomaga brati, a nič ne more nadomestiti braillove knjige v fizični obliki

04. 01. 2022 08.43

Braillova pisava je pred skoraj 200 leti slepim odprla svet literature. Njen izumitelj, Louis Braille, ki je bil tudi sam slep, se je rodil 4. januarja 1809, zato na ta datum obeležujemo svetovni dan brajice. Za Slovence pa je pomembna tudi Minka Skaberne, ustanoviteljica edine slovenske knjižnice slepih. Te dni mineva 140 let od njenega rojstva.

Avstralci razvijajo nov test, ki bi lahko pomagal v boju proti omikronu

23. 12. 2021 08.29

Nov test, izum avstralskih znanstvenikov, ki potrebuje samo kri iz prsta, bi lahko imel ključno vlogo pri opozorilu osebi, kdaj mora dobiti poživitveni odmerek, da se zaščiti pred novimi različicami koronavirusa, kot je na primer omikron.

'Potegniti je treba moralno in pravno črto proti ubijanju ljudi s stroji'

19. 12. 2021 16.36

Razočaranja, potem ko so zadnji poskusi pogovorov Združenih narodov o avtonomnih orožnih sistemih, ki so v javnosti znani tudi kot roboti morilci, neslavno propadli, preden so uredili regulacijo njihove uporabe, ne manjka. So pa vmes pričakovano posegle države proizvajalke, ki v razvoj teh sistemov vlagajo veliko sredstev.

Izum študentov: futuristični rokav za razumevanje jezikov

04. 12. 2021 09.21

Si predstavljate, da bi lahko skoraj vse tuje jezike razumeli zgolj s pomočjo rokava? Želeli smo ustvariti pripomoček, ki bi si ga brez sramu nadeli filmski superjunaki, pravijo nizozemski študenti. Razvili so pametni rokav, ki besede spreminja v vibracije, te pa odmevajo iz 24 majhnih zvočnikov. Vibracijski jezik temelji na 39 glasovih angleškega jezika in ga je bojda moč osvojiti v mesecu dni. Uporabniki lahko za zdaj občutijo in razumejo le pisano besedo. Ko ga bo ekipa študentov dodelala in bo zmogel pretvarjati govor, pa bo futuristični rokav pomagal tudi ljudem, ki imajo težave s sluhom.

'Ob vsakem padcu sladkorja smo na nitki življenja'

14. 11. 2021 07.00

Lana Matjašič Filipič. 32-letnica, polna življenja, sanj in načrtov za prihodnost, ki jo sladkorna bolezen spremlja že vse od njenega devetega leta. V pogovoru hudomušno doda, da je ta bolezen dodatna služba, ki traja 24 ur na dan sedem dni v tednu, toda odkar je spremenila odnos do nje in pogled na življenje z njo se je izboljšala tudi kakovost njenega življenja. Ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni pa pravi, da se od oseb s sladkorno boleznijo naučimo lahko to, da se v življenju nikoli ne smemo predati in obupati.

Prvi zavoji previdni, nato na zložljivih smučeh bliskovito navzdol

07. 11. 2021 10.57

Na skoraj 3000 metrih nadmorske višine so se glave naše mednarodne zasedbe zamišljeno zgrnile na večkrat nagrajeni slovenski izdelek, ki je ležal pred nami na snegu. Njegovo sestavljanje je radovedne poglede pritegnilo že na spodnji postaji gondole, a vsakomur sta po glavi rojili dve vprašanji. Zložljiva smučka, ki je v Begunjah nastajala kar osem let, je sicer res videti kot običajna, ampak ali se lahko vozi tudi kot običajna? In pa: je varna ali se lahko zlomi?

Posebna tablica slepe in slabovidne samostojno vodi po učni poti Čebelarske zveze

05. 11. 2021 20.02

Življenje bi moralo biti sladko za vse, pravijo slovenski čebelarji. In ni jim dovolj, da ga le sladijo z medom, hočejo ga izboljšati tudi na druge načine. V njihovem centru so zato vso okolico od učne poti do restavracije prilagodili tako, da lahko tudi slepi in slabovidni neovirano raziskujejo čebele in uživajo v njihovem pridelku. To lahko storijo s pomočjo tablice feel-it, ki je izum slovenskega podjetja in je ustvarjena zato, da bi slepim spremenila življenje.

Rekordni znesek: Frankenstein prodan za skoraj milijon evrov

21. 09. 2021 14.48

Prva izdaja romana Frankenstein ali Sodobni Prometej pisateljice Mary Shelley je bila pri avkcijski hiši Christie's prodana za 997.000 evrov (1.170.000 ameriških dolarjev), s čimer je postala najdražje tiskano delo ženske pisateljice, prodano na dražbi. Gre za enega od 500 izvodov romana, natisnjenih leta 1818, in prvega, ki so ga prodali na dražbi po letu 1985.

Ali bo vzpon umetne inteligence ogrozil demokracijo?

14. 08. 2021 07.00

Ko je Alan Turing med drugo svetovno vojno razvil svoj znameniti stroj za dešifriranje nemških kod, imenovan "The bombe", še ni doumel, kakšen potencial ima to razvijajoče se področje za politične sisteme. Iz te rudimentarne oblike umetne inteligence se je razvila paleta tehnologij, strojev in sistemov, ki jih danes upravičeno imenujemo "inteligentne". Danes se umetna inteligenca uporablja v praktično vseh sferah družbe, med drugim tudi (kar je morda najpomembnejše) v politiki in za politične namene. Po mnenju mnogih opazovalcev lahko ogrozi same temelje našega demokratičnega političnega sistema.

Duo Kings of Convenience se vrača v dišeči atrij

26. 06. 2021 11.00

Simpatična ohladitev na norveški način.

Oglasil se je Mohorič: Imel sem izjemno veliko sreče

16. 05. 2021 14.18

Slovenski kolesar Matej Mohorič (Bahrain Victorious) je zaradi padca predčasno končal dirko po Italiji. V deveti etapi Gira je hudo padel, ko ga je po zdrsu na spustu, kot kažejo posnetki, presenetila luknja na cestišču. Prevrnil se je in z glavo udaril ob tla. Na srečo je utrpel zgolj manjši pretres možganov, zato bo ostal na opazovanju, dirke pa je zanj že konec.

Čeprav ga ni že štiri leta, psička še vedno vsak dan pride do hiše pokojnega prijatelja

30. 04. 2021 20.54

Iz Hrvaške prihaja ganljiva zgodba o pasji ljubezni do pokojnega prijatelja. Čeprav ga ni že štiri leta, psička Lady še vedno, prav vsak dan, pride do sosedove hiše, tam sedi in ga čaka. Naj bo dež, sneg ali neznosna vročina, pasja seniorčica se počasi, korak za korakom, odpravi proti vratom, za katerimi je nekoč živel njen dragi Salko.

Z bakterijami v boj nad mikroplastiko

28. 04. 2021 11.39

Mikrobiologi so zasnovali trajnosten način odstranjevanja mikroplastike iz okolja in za to delo želijo uporabiti bakterije. Omenjeni izum bi lahko dolgoročno odprl pot trajnostnemu zniževanju ravni onesnaženja s plastiko s preprosto uporabo nečesa, kar najdemo v naravi.

17 milijonov evrov vreden superračunalnik: omogočal bo hitrejšo obdelavo podatkov

20. 04. 2021 16.59

V Sloveniji smo po zaslugi Instituta informacijskih znanosti in Univerze v Mariboru dobili tako zmogljiv superračunalnik, ki bo v bližnji prihodnosti raziskovalcem in znanstvenikom omogočal mnogo hitrejšo obdelavo podatkov. Uporabljal se bo predvsem v namene medicine, energetike in farmacije. Kaj superračunalnik Vega, ki so mu ime nadeli po slovenskem matematiku Juriju Vegi, sploh zmore? Čemu bo služil? Kakšna je njegova moč, če ga primerjamo z običajnimi osebnimi računalniki? Koliko bi jih potrebovali, da bi dosegli enak učinek? In koliko energije tak super računalnik potroši?

V Mariboru zagnali najzmogljivejši superračunalnik v Sloveniji

20. 04. 2021 07.18

V Mariboru so zagnali trenutno najzmogljivejši superračunalnik v Sloveniji, ki so ga vzpostavili v okviru projekta nadgradnje nacionalnih raziskovalnih infrastruktur (HPC RIVR). Poimenovali so ga po matematiku Juriju Vegi in je nameščen v prostorih Instituta informacijskih znanosti Maribor (Izum). Po besedah prorektorja mariborske univerze Zorana Rena uvršča Slovenijo med svetovne velesile po računalniški moči ter tako omogoča slovenskim in evropskim znanstvenikom izjemna odkritja.