izvajanja

Inšpektorat na množičnem poletnem shodu SDS ni zaznal nepravilnosti
02. 12. 2021 18.56
Medtem ko so morali številni organizatorji kulturne, športne in druge prireditve odpovedovati ali pa vsaj upoštevati zelo stroge pogoje za njihovo izvedbo in ko je v Sloveniji že razsajala različica delta, bolnišnice pa so se polnile, je stranka SDS prirejala množična druženja z volivci. Zdravstveni inšpektorat je pod drobnogled vzel tradicionalni poletni SDS tabor v Bovcu, vendar nepravilnosti ni odkril. Zakaj? Izvedbo dogodka je omogočala izjema za politične stranke, ki jo je vlada novembra 2020 dodala v odlok o začasni omejitvi zbiranja. Vlada je izjemo črtala 16. septembra letos, SDS pa je še oktobra prirejal različna množična srečanja.

Vlada s prerazporeditvami v letošnjem proračunu
29. 11. 2021 20.46
Vlada je na dopisni seji na predlog ministrstva za finance prerazporedila sredstva državnega proračuna. Največ ali 96 milijonov evrov je vrnila ministrstvu delo za financiranje, ki ga je to začasno zagotovilo znotraj svojega finančnega načrta za pokritje interventnega ukrepa začasno čakanje na delo.

Pahor v Prištini pozval k dialogu z Beogradom
29. 11. 2021 16.19
Predsednik Republike Slovenije, Borut Pahor, se mudi na delovnem obisku na Kosovu, kjer se je pred obiskom slovenskih enot v KFOR srečal s predsednico Republike Kosovo, dr. Vjoso Osmani-Sadriu. Predsednika sta potrdila dobre odnose med državama. Pahor je ob tem znova podprl Kosovo pri doseganju ciljev na poti približevanja evroatlantskim integracijam. Pozval je k nadaljevanju sprejemanja in izvajanja reform ter k dialogu med Beogradom in Prištino.

Poročilo komisije: prisilna sredstva uporabljena strokovno in zakonito, zaznali tudi nepravilnosti
25. 11. 2021 21.36
Komisija za preveritev okoliščin uporabe prisilnih sredstev, ki jih je Policija uporabila na neprijavljenem množičnem protestu 5. oktobra, je ugotovila, da so policisti prisilna sredstva uporabili strokovno in zakonito. Je pa strokovna komisija v poročilu opozorila tudi na določene nepravilnosti. Ob tem je kot nestrokovno ocenila tudi dogodek, ko so pripadniki posebne policijske enote za izstrelitev napačno izbrali naboje z daljšim dometom, ki so padali na skoraj prazen Prešernov trg, kjer ni bilo zaznati kršenja javnega reda in miru, ter na Celovški cesti pa na območje otroških igral in protestnike, ki so se s kraja oddaljevali.

Zaradi nespoštovanja PCT-pogoja izrekli za 116.000 evrov kazni
25. 11. 2021 19.00
Inšpekcijski organi so v tednu dni opravili skupaj 5821 nadzorov, vezanih na ukrepe v epidemiji covida-19. Skupna vrednost izrečenih glob je znašala 134.800 evrov, od tega so bile globe zaradi nespoštovanja PCT-pogoja izrečene v vrednosti 116.400 evrov. Izdali so tudi dve odločbi o prepovedi dejavnosti. Policija pa je obravnavala tudi več primerov ponarejenih dokazil PCT.

Bo trnova pot do preživnine kmalu lažja?
25. 11. 2021 17.09
DZ je po opravljeni prvi obravnavi s 85 glasovi za in nobenim proti sprejel sklep, da je predlog novele zakona o javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu, ki so ga vložili v Levici in LMŠ, primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlog po navedbah predlagateljev lajša pot do pridobitve nadomestila preživnine.

Tuji zdravniki lažje do potrdila o znanju slovenščine, izpit bi opravili pri zbornici
25. 11. 2021 16.42
Vlada je sprejela predlog novele zakona o zdravniški službi, s katerim rešuje problematiko pomanjkanja zdravnikov v Sloveniji. Med drugim uvajajo možnosti pridobitve certifikata o usvojenih posebnih znanjih, tuji zdravniki pa bi izpit o znanju slovenskega jezika odslej opravljali pri Zdravniški zbornici.

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi prestal tudi drugo obravnavo
24. 11. 2021 07.13
Kljub številnim pomislekom, ki jih je na izredni seji o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi izrazil del opozicije, največ pomanjkljivosti so ob tem izpostavili na področju financiranja, je predlog prestal tudi svojo drugo obravnavo. Od 79 navzočih poslancev jih je za predlog zakona glasovalo kar 64, proti pa so bili le štirje. S tem so sprejeli vsa koalicijska dopolnila, dopolnila, ki so jih pripravili v Levici, v SD in SAB ter v LMŠ, pa so zavrnili.

Ministrstvo: Uvedba odškodnin ne daje podlage za uvedbo obveznega cepljenja proti covidu-19
24. 11. 2021 17.14
Uvedba sistema odškodnin zaradi resnih stranskih učinkov po cepljenju proti covidu-19, ki ga vlada predlaga v desetem protikoronskem zakonu, ne daje podlage za uvedbo obveznega cepljenja proti covidu-19, so pojasnili na ministrstvu za zdravje. Vprašanje odškodnin pa z interventnim zakonom urejajo zaradi hitrosti in učinkovitosti.

Fak: Sezona je olimpijska, a počakati je treba uvodne tekme
23. 11. 2021 19.00
Tik pred odhodom na uvodno tekmo svetovnega biatlonskega pokala 2021/22 v Östersund na Švedskem je svoje načrte razkril tudi Jakov Fak. Sezona je olimpijska, a po tradiciji 34-letni Fak forme ne ocenjuje pred prvimi tekmami.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?
23. 11. 2021 06.00
Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Vlada novi interventni zakon, vreden 180 milijonov evrov, poslala v potrditev v DZ
22. 11. 2021 17.04
Predlog novega interventnega zakona z dodatnimi 180 milijoni evrov ukrepov za omilitev posledic epidemije že čaka na potrditev v DZ. S sprejemom se mudi, saj naj bi bili novi dodatki izplačani še letos, predvideno je tudi podaljšanje nekaterih ukrepov, ki se sicer letos iztekajo. Neizrabljeni lanski dopust bo denimo mogoče koristiti do aprila.

Stanovanjski sklad pridobil kredit za novih 906 stanovanj
22. 11. 2021 14.08
Stanovanjski sklad RS je uspešno pridobil 70 milijonov evrov kredita Razvojne banke Sveta Evrope (CEB). "Ta je namenjen izvedbi 10 projektov v sedmih regijah z 906 stanovanji," je izpostavil direktor sklada Črtomir Remec. Sklad se medtem predvidoma s prihodnjim letom pripravlja na začetek opravljanja javne najemne službe.

V petek potrdili 3232 okužb z novim koronavirusom
20. 11. 2021 09.37
V petek so po podatkih NIJZ potrdili 3232 okužb z novim koronavirusom, opravili pa so 8127 testiranj PCR. Delež pozitivnih testov je 39,8-odstoten. Umrlo je 22 covidnih bolnikov. Hospitaliziranih je 1106 bolnikov, od tega jih intenzivno nego potrebuje 266.

Največ štiri sežigalnice v državi le za odpadke, ki jih ni možno predelati
20. 11. 2021 09.23
V javni obravnavi do 20. decembra je predlog Uredbe o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov. Ta med drugim predvideva največ štiri sežigalnice na območju države. Kateri centri za ravnanje z odpadki bi predajali odpadke posamični sežigalnici, bi določila vlada. Postopki termične obdelave odpadkov so sicer v hierarhiji ravnanja z odpadki nad odstranjevanjem s postopkom odlaganja, prej pa je treba izkoristiti možnosti preprečevanja nastajanja, ponovne uporabe in recikliranja odpadkov.

Vlada uvaja povračilo škode za stranske učinke po cepljenju: kakšni so zneski?
19. 11. 2021 16.39
Vlada predlaga povračilo škode tistim, ki jim je zaradi cepljenja proti covidu-19 nastala škoda na zdravju. "Uvedba odškodninske odgovornosti in sistema odškodnin brez krivde je ključna pri ohranjanju zaupanja v varnost in kakovost cepiv in zagotavljanju učinkovitega in celovitega izvajanja nacionalnega programa cepljenja," je dejal Janez Poklukar.

Vatovec: človek, ki ne posluša šolnikov, staršev in otrok, ne more ostati minister
18. 11. 2021 20.19
DZ bo v petek že drugič v tem mandatu odločal o interpelaciji ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec, ki so jo vložili opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Za uspeh interpelacije je potrebnih 46 glasov poslancev, vlagateljice jih imajo skupaj le 43, zato je, kot kaže, uspeh tudi te interpelacije zoper Kustečevo malo verjeten.

Policija zaznala tri kršitve zakona o javnih zbiranjih pred šolami
17. 11. 2021 16.40
Policija je ob začetku izvajanja samotestiranj na novi koronavirus v šolah prek javno dostopnih medijskih vsebin in z zbiranjem obvestil spremljala dogajanje v okolici osnovnih in srednjih šol ter cepilnih centrov. Na območju celotne države so po doslej zbranih podatkih Generalne policijske uprave ugotovili tri kršitve javnega reda. Za eno kršitev so izdali plačilni nalog.

DZ končal obravnavo proračunskih dokumentov
17. 11. 2021 16.27
Državni zbor se je seznanil še s predlogom zakona o izvrševanju proračunov za leti 2022 in 2023, v katerem sta med drugim zapisana zvišanje povprečnine za občine ter višina letnega dodatka upokojencem. S tem je končal obravnavo proračunskih dokumentov, glasovanje pa je napovedano v četrtek. Po tem, ko naj bi se prihodnje leto proračunski primanjkljaj z letošnjih štirih milijard evrov spustil na 2,47 milijarde evrov, se bo ta čez dve leti še dodatno znižal, in sicer na 1,52 milijarde evrov. Marsikateri opozicijski poslanec tega ne verjame. "Gre za nadaljevanje popolnoma zgrešene fiskalne politike te vlade," so kritični v Levici.

Štrukelj: Propadel zadnji poskus, da bi se učenci v prvi triadi samotestirali doma
16. 11. 2021 15.37
Tudi zadnji poskus osnovnošolskih ravnateljev, da bi v zadnjem trenutku spremenili odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje okužb z novim koronavirusom v delu, ki se nanaša na šolstvo, in pustili učence v prvi triadi, da se samotestirajo doma, je po navedbah Sviza propadel. Ministrstvo za izobraževanje je šolam poslalo dodatna pojasnila.

Kustečeva: Če želimo imeti šole odprte, je izvajanje samotestiranja nujno
15. 11. 2021 07.34
Z današnjim dnem bi moral v veljavo stopiti nov vladni odlok o obveznem samotestiranju vseh učencev in dijakov v šoli. A ta ukrep se bo zdaj začel izvajati v sredo. Tistim učencem in dijakom, ki se ne bodo samotestirali, bodo začasno prepovedali zbiranje v šoli. V skladu s sklepom šolskega ministrstva se bodo izobraževali na daljavo. Ravnatelje skrbi, kako bodo zagotovili izvajanje tega ukrepa, sploh pri najmlajših. Ministrica Kustečeva jim odgovarja, da je to edini način, če želimo, da šole ostanejo odprte.

Spremembe proračuna za leto 2022: 'Tiste, ki prihajajo za vami, bo zelo bolela glava'
13. 11. 2021 13.37
Odbor DZ za finance je končal obravnavo predloga sprememb proračuna za leto 2022, s katerim se odhodki zvišujejo na skoraj 14 milijard evrov. Poslanske skupine so predlagale več prerazporeditev sredstev na programe, ki so po njihovem mnenju zapostavljeni, od katerih jih je odbor podprl pet. V LMŠ in SAB so predlog označili za nevzdržnega z vidika javnih financv Levici in SD pravijo, da so načrti nerealistični. V SDS pa nasprotno menijo, da je investicijsko naravnan, razvojen in socialen. Državni zbor bo zakon o izvrševanju proračunov skupaj s proračunoma za leti 2022 in 2023 potrjeval prihodnji teden.

Samotestiranje bo v šoli in s soglasjem staršev. Tisti brez soglasja se šolajo od doma
12. 11. 2021 12.41
Glede samotestiranja otrok v šoli vlada uvaja nekaj sprememb. Med drugim se začetek zamakne na sredo, 17. novembra, prav tako bo potrebno soglasje starša oziroma skrbnika, tisti, ki se ne bodo testirali, pa se bodo šolali od doma. Ministrstvo za zdravje je sporočilo, da bo od prihodnje srede upravičencem na voljo 15 testov na mesec. Medtem pa združenje ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva opozarja, da šolska stroka znova ni bila vključena v sprejemanje odločitev. Ob objavi odloka ugotavljajo, da vlada njihovih priporočil pri uvedbi obveznega samotestiranja učencev ni upoštevala.

Izvajalci morajo obvezno izdati potrdilo o HAT, čez mejo brez PCT le otroci, mlajši od 12 let
12. 11. 2021 10.54
Vlada je izdala odlok, ki uveljavlja spremembe glede začasnih ukrepov za preprečevanje in obvladovanje okužb s koronavirusom. Odslej za uresničevanje individualne verske duhovne oskrbe ni treba izpolnjevati pogoja PCT, morajo pa odslej maske nositi tudi verski uslužbenci. Med drugim morajo izvajalci hitrega antigenskega testiranja pacientom obvezno izdati potrdila; mejo lahko brez pogoja PCT prehajajo le otroci, mlajši od 12 let; učenci in dijaki, ki se ne bodo samotestirali, se bodo izobraževali od doma, sprejeli pa so tudi spremembe glede prezračevanja, kongresnih in sejemskih dejavnosti ter kulturnih prireditev.

Učenci in dijaki, ki se ne bodo samotestirali in nosili mask, se bodo izobraževali na daljavo
11. 11. 2021 15.59
Kot je dejal državni sekretar na ministrstvu za šolstvo Damir Orehovec, imajo učenci in dijaki dve možnosti: obvezno samotestiranje v šoli in uporaba mask ali pa šolanje na daljavo. Učenci in dijaki s posebnimi potrebami bodo samotestiranje lahko izvedli v domačem okolju. Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Branimir Štrukelj je bil sicer pred novinarsko konferenco kritičen tudi nad odsotnostjo šolske ministrice Simone Kustec.

Okrepljen nadzor upoštevanja pogoja PCT v javnem potniškem prometu
11. 11. 2021 14.59
Ministrstvo za infrastrukturo in inšpektorat za infrastrukturo bosta zaradi zaostrenih epidemioloških razmer okrepila nadzor nad spoštovanjem pogoja PCT v javnem potniškem prometu. Uporabnike zato pozivata, naj dosledno spoštujejo pogoj prebolevnosti, cepljenosti ali testiranja.

Izjemen porast pacientov: na zdravnika naj se obrnejo le ob akutnih obolenjih in vročinskih stanjih
11. 11. 2021 14.20
Ljubljanski zdravstveni dom poziva k racionalni rabi zdravstvenih storitev v osnovnem zdravstvu, saj se v trenutni epidemiološki situaciji v ambulantah primarnega nivoja soočajo z "izjemnim" porastom pacientov, obolelih za covidom-19, ki potrebujejo zdravstveno oskrbo. Paciente zato prosijo, naj se v naslednjih štirih tednih na zdravnika obračajo ob akutnih obolenjih in vročinskih stanjih.

Denarja za izgradnjo skoraj nedelujočega letališča nam ne bo treba vračati
11. 11. 2021 11.46
Slovenija se je z današnjim dnem dokončno izognila morebitnemu vračilu evropskih sredstev, ki jih je pred leti počrpala za gradnjo novega in obnovo starega potniškega terminala na še vedno bolj ali manj nedelujočem mariborske letališču. Medtem ponovne oživitve letališča ni na vidiku, konec leta pa se izteka še pogodba o upravljanju, ki ga izvaja DRI.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44
Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Omejitve v trgovinah in lokalih, prepoved zbiranja, poleg PCT še osebni dokument
06. 11. 2021 07.16
Vlada je v petek znižala starostno mejo za izpolnjevanje pogoja PCT, in sicer na 12 let, učenci se bodo kmalu pogosteje samotestirali, v gostinskih lokalih pa bo možna strežba le za mizo, in sicer med 5. in 22. uro, je povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Začasno se zapirajo nočni lokali, začasno bo prepovedano tudi zbiranje, razen v ožjem družinskem krogu. Še vedno bo tako rekoč povsod veljal pogoj PCT, a so uvedli novost: ta pogoj je izpolnjen le, če se oseba poleg dokazila izkaže še z veljavnim osebnim dokumentom. Bo pa stroške hitrega testiranja spet kril državni proračun.