izvajanja

Družba, politika se mora odločiti, koliko je vredno človeško življenje
19. 06. 2020 06.00
Koliko je vredno človeško življenje starejših, se sprašuje eden najvidnejših strokovnjakov za področje demence, starizma, zdravnik nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Starejših od 80 let je že 115 tisoč Slovencev, čez 30 let jih bo vsaj dvakrat več. Dvakrat več bo tudi dementnih, že danes jih je blizu 50 tisoč. Prepuščeni so samim sebi, sistem pomoči starejših ne deluje, posebne geriatrične bolnišnice nimamo, geriatrični oddelki so izjema. Bo konec otroškega preigravanja politikov, ki jo vodi misel na volitve, ne pa jasno začrtana vizija življenja našega naroda?

Prehod meje: kdaj v karanteno in kdaj ne
16. 06. 2020 12.20
V Sloveniji imamo po odprtju meja dva seznama. Na enem so države, ki jih je NIJZ uvrstil med varne, na drugem pa so tiste, iz katerih moramo ob vrnitvi v dvotedensko karanteno. Med obema seznamoma pa je večina ostalih držav sveta. Če ste slovenski državljan ali živite v Sloveniji in sodite v katero od izjem v 10. členu odloka, vam karantena tudi ob prihodu iz teh držav ne bo odrejena.

Oskrbovana stanovanja - privilegij bogatih?
16. 06. 2020 12.46
V Sloveniji imamo skoraj 1000 oskrbovanih stanovanj, dve tretjini najemniških, tretjino lastniških. Vanje se selijo starejši, ki se želijo znebiti bremena velikih hiš in želijo imeti na voljo storitve, da lahko še vedno živijo kakovostno in razmeroma samostojno. Koliko jih je pripravljenih prodati svoje stanovanje, hišo? So oskrbovana stanovanja privilegij bogatih? Ali najemniška stanejo celo manj od domov?

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti
15. 06. 2020 13.00
Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

Janša 1. julija napoveduje brezplačni medkrajevni prevoz za upokojence
15. 06. 2020 13.10
Vsi podzakonski akti za začetek izvajanja novele zakona o cestnem prometu, ki s 1. julijem prinaša brezplačen medkrajevni javni prevoz za upokojence, bodo pravočasno pripravljeni. Stroški nabave vozovnice, ki bodo omogočili brezplačni prevoz, pa bodo po besedah Janše minimalni.

Na Nizozemskem pred uvedbo zapestnic za nadzor alkohola v krvi
15. 06. 2020 12.15
Nizozemcem, ki so bili v preteklosti obsojeni zaradi zlorabe alkohola, bi lahko sodiče v primeru, da parlament potrdi predlog pravosodnega ministrstva, odredilo nošenje zapestnice na gležnjih, s katero bi nadzorovali njihovo konzumiranje alkohola. Z ministrstva so sporočili, da bi elektronska zapestnica z analizo znojenja lahko ugotovila, ali je oseba pila alkohol.

Španija predčasno odpira meje za državljane EU, na Balearske otoke 11.000 nemških turistov
14. 06. 2020 16.26
Španija je sporočila, da bo predčasno odprla svoje meje za državljane EU, razen Portugalske. Sprva je bilo sicer predvideno odprtje s 1. julijem, zdaj pa so se odločili, da jih odprejo že 21. junija. Ob prihodu v državo obvezna 14-dnevna karantena ne bo več predpisana. Že jutri pa bodo prve turiste iz Nemčije sprejeli priljubljeni Balearski otoki, in sicer v okviru testnega programa. V sklopu tega želijo španske oblasti preveriti učinkovitost varnostnih protokolov na letališčih in v hotelih.

V petek potrdili dve okužbi z novim koronavirusom, v Mariboru in Novi Gorici
13. 06. 2020 07.51
Od polnoči je v Sloveniji znova dovoljen tudi mednarodni cestni in železniški potniški promet, ki je v okviru ukrepov za zajezitev epidemije novega koronavirusa skupaj z notranjim potniškim prometom obstal 16. marca. Pri prevozih je treba upoštevati priporočila NIJZ za preprečevanje okužb s koronavirusom. V petek so sicer opravili 767 testiranj in potrdili dve okužbi z novim koronavirusom. Umrl ni nihče.

Teš nadaljuje z aktivnostmi za sosežig, morda zgolj v bloku 6
08. 06. 2020 14.12
V Termoelektrarni Šoštanj (Teš) nadaljujejo s aktivnostmi za sosežig odpadkov, razmišljajo pa o možnosti sosežiga zgolj v bloku 6. Poročilo o vplivih na okolje bo sicer predvidoma zaključeno v naslednjih nekaj tednih in uradno vloženo v postopek spremembe okoljevarstvenega dovoljenja, kot je Tešu naložila Agencija RS za okolje.

Vrstijo se odzivi na odločitev MNZ: 'Thompsonove koncerte redno spremljajo incidenti'
07. 06. 2020 14.51
Nasprotovanja in obsodbe odločitvi ministrstva za notranje zadeve, da odpravi odločitev upravne enote Maribor o prepovedi izvedbe koncerta hrvaškega pevca Marka Perkovića Thompsona v Mariboru se vrstijo. Odklonilen odnos do glasbenikovega nastopa v Sloveniji sta v skupni izjavi izrazila upravna odbora Društva slovenskih pisateljev in Slovenskega centra PEN. Prav tako pa so se ostro odzvali v Zvezi Srbov Slovenije, kjer poudarjajo, da Thompsonove koncerte redno spremljajo incidenti.

Hrvaško ustavno sodišče znova opozorilo na neustavnost ustaškega gesla
05. 06. 2020 12.17
Kontroverzni hrvaški pevec Thompson bo lahko imel koncert v Sloveniji, kar je potrdil na Facebooku, kjer je zapisal, da je po sodbi v njegov prid na hrvaškem sodišču, podobno odločitev sprejela tudi Slovenija. Gospodarski minister Počivalšek pa pravi, da Thompsonov koncert v Sloveniji ni in ne sme biti dobrodošel. Da gre za teptanje človeškega dostojanstva in priznanje ustaškemu režimu, pa meni Fajonova. Hrvaško ustavno sodišče je znova opozorilo, da ustaško geslo Za dom spremni ni v skladu s hrvaško ustavo.

SZO bo nadaljevala klinična testiranja hidroksiklorokina za zdravljenje covid-19
04. 06. 2020 06.24
Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je napovedala, da bo nadaljevala klinična testiranja hidroksiklorokina za zdravljenje covid-19. Kot je pojasnila, so po varnostnem pregledu podatkov ugotovili, da ni razloga za spremembo načina izvajanja kliničnih testiranj. Revija Lancet je namreč pred kratkim objavila študijo, ki nakazuje hude stranske učinke zdravljenja s tem zdravilom.

'Ministrstvo ni dalo navodil o seznamih starostnikov, ki ne bi bili deležni zdravljenja'
03. 06. 2020 15.24
Minister za zdravje Tomaž Gantar je zanikal obstoj kakršnihkoli seznamov starostnikov, ki v primeru okužbe z novim koronavirusom ne bi bili deležni bolnišničnega zdravljenja. Je pa dopustil možnost različnega, celo nekorektnega tolmačenja obrazcev. Pod t. i. vložni list pa se, kot je dejal, "tudi sam podpiše". Predsednik komisije za medicinsko etiko dr. Božidar Voljč pa je za 24UR ZVEČER pojasnil, kako in kdaj se odločati za bolnišnično zdravljenje ljudi v visoki starosti.

Koronavirus: sproščanje ukrepov v zobozdravstvu – kaj morate vedeti?
03. 06. 2020 00.15
Zaradi pandemije koronavirusa je bila večina zobozdravstvenih ordinacij zaprtih, s tem je to bil zelo velik prispevek zobozdravnikov k obvladovanju širitve covida-19. Po sproščanju ukrepov v zobozdravstvu, bo vstop v ordinacijo omejen le na naročene paciente – teh pa ne sme biti več kot osem. Za nove termine bodo paciente poklicale same ordinacije. Kaj pa storiti v primeru bolečine in krvavečih dlesni? Kaj je potrebno upoštevati, kadar je dostop do zobozdravnika omejen?

Avtomobilski grozd pozdravlja podaljšanje ukrepa čakanja na delo
01. 06. 2020 12.04
Avtomobilska industrija pri ponovnem vzpostavljanju proizvodnje nujno potrebuje podaljšanje ukrepa čakanja na delo doma, saj bo tako mogoče ohraniti maksimalno število delovnih mest in omogočiti hitrejši izhod iz krize, poudarjajo v partnerstvu SRIP ACS.

'Nobena generacija ni zaščitena pred grozodejstvi zgodovine'
31. 05. 2020 15.27
Ko govorimo o teorijah 'čiste družbe' in 'multikulturne družbe', je pomembno, da vemo, o čem govorimo, pravi Sami Al-Daghistani, strokovnjak za islam, ki deluje v ZDA, na Norveškem in v Sloveniji. Porast populizma, fašizma in skrajnih ideologij ima lahko velike posledice za pravice državljanov, pravi in poudarja, da ne smemo živeti v iluziji, da so to stvari preteklosti.

Brez karantene ob vrnitvi iz tretje države, če imate stalno ali začasno prebivališče v Sloveniji
30. 05. 2020 07.31
Vsem, ki se vračajo iz t. i. tretjih držav (kamor spada tudi Bosna in Hercegovina) in imajo v Sloveniji urejeno stalno ali začasno prebivališče, po novem ne bo treba v 14-dnevno karanteno. To je najnovejša vladna sprememba, ki je pravila o obvezni karanteni ob vstopu v Slovenijo iz tretjih držav v zadnjih dneh večkrat in predvsem nenadoma spremenila.

Državljani, ki se vračajo iz tretjih držav, v obvezno 14-dnevno karanteno
29. 05. 2020 12.56
Vlada je brez predhodne najave ali sploh brez kakršnega koli obvestila dobesedno čez noč spremenila odlok o vstopu slovenskih državljanov, ki se vračajo iz tako imenovanih tretjih držav. Še do včeraj popoldne je veljalo, da obvezna 14-dnevna karantena ne velja za državljane RS in tujce s stalnim ali začasnim prebivališčem v RS. Na nas se obračajo razočarani in jezni državljani, ki so šele ob vstopu v državo nepričakovano izvedeli, da je prišlo do spremembe odloka in da morajo v obvezno karanteno.

V prvih treh mesecih Mercator ustvaril za 1,1 mio. evrov čistega dobička
28. 05. 2020 09.50
Skupina Mercator je v prvem četrtletju ustvarila 1,10 milijona evrov čistega dobička, potem ko je imela v istem obdobju lani za 3,69 milijona evrov čiste izgube. Skupina je prihodke na letni ravni povečala za 10,8 odstotka na 530,48 milijona evrov, predsednik uprave Tomislav Čizmić pa je izpostavil pomen pravočasnega odziva na spremenjene razmere.

LPP izpad prihodkov ocenjuje na slabih šest milijonov evrov
28. 05. 2020 08.26
LPP izpad prihodkov med sredino marca in sredino maja zaradi prepovedi izvajanja javnega potniškega prometa in storitev na področju tehničnih pregledov ocenjuje na nekaj manj kot šest milijonov evrov. To bo močno vplivalo na poslovanje, a odpuščanje ni predvideno, so zatrdili. Pričakujejo pa uskladitev pogodbe za pokritje stroškov.

1470 oseb, ki so ostale brez službe, še čaka na izplačilo denarnega nadomestila
27. 05. 2020 15.55
Če ste med epidemijo izgubili službo, vam pripada začasno denarno nadomestilo v vrednosti 513,64 evra bruto. Na zavodu so prejeli 1470 vlog, izplačila pa so predvidena sredi junija, ker usklajevanja še potekajo. V juniju se obetajo izplačila še nekaterih dodatkov za druge ranljive skupine, medtem ko so v maju med drugim že izplačali dodatek za upokojence in velike družine.

Prvih 30 turških delavcev bi na gradbišče Karavank lahko prišlo konec junija
27. 05. 2020 15.12
Cengizevi inženirji, vodstveni kader in delavci, ki naj bi sodelovali pri gradnji druge cevi predora Karavanke, zaradi ukrepov, povezanih z epidemijo koronavirusa, še vedno ne morejo vstopiti v EU. Na Darsu računajo na pomoč zunanjega ministrstva, približno 30 delavcev pa bi bilo lahko po pojasnilih Darsa na gradbišču čez približno mesec dni.

Končna odločitev glede vrnitve v šolo vseh šolarjev in dijakov predvidoma v četrtek
26. 05. 2020 06.19
V Sloveniji v zadnjih 24 urah niso potrdili nobene nove okužbe s koronavirusom, zaradi bolezni covid-19 se v bolnišnici zdravi le še devet ljudi. Kdaj se bodo v šolske klopi vrnili vsi šolarji, tudi srednješolci, se ob vse večji normalizaciji življenja sprašujejo starši, pa tudi dedki in babice, ki tudi čuvajo vnuke. Psiholog Kristijan Musek Lešnik meni, da bi morala država težiti k temu, da se to zgodi čim prej. Sestanek na ministrstvu za izobraževanje glede morebitne vrnitve v šole sicer še ni prinesel končne odločitve.

Prebivalci EU po vstopu v Slovenijo za 14 dni v karanteno
25. 05. 2020 13.01
Vlada je na dopisni seji izdala novi odlok o omejitvi vstopa v Slovenijo zaradi zajezitve širjenja novega koronavirusa. Ta za državljane EU predvideva 14-dnevno karanteno, vendar ob tem vključuje več izjem, med drugim za države na posebnem seznamu, za rezervirane nočitve in lastnike nepremičnine. Izjeme so tudi dnevni in tedenski delovni migranti, obiski bližnjih sorodnikov, prehodi zaradi zdravstvenih razlogov. Na seznam držav za prost vstop je do zdaj uvrščena le Hrvaška, vlada pa ga bo dopolnjevala.

'Trenutno ni možno šolati več učencev, kot jih imamo sedaj'
25. 05. 2020 06.13
Teden dni po vnovičnem odprtju šol, kamor so že zakorakali najmlajši učenci, so se danes tja vrnili še devetošolci, vrata pa so odprle tudi šole za učence s posebnimi potrebami. Vrnitev ostalih učencev v šolo je odvisna od ukrepov Nacionalnega inštituta za javno zdravje. "Ob delitvi oddelkov v skupine ni možno več šolati učencev, edino, če se bodo nekateri ukrepi sprostili," pravi direktor zavoda za šolstvo Vinko Logaj.

V slovenskih bolnišnicah se zaradi covida-19 zdravi le še 18 oseb
24. 05. 2020 10.23
V zadnjih 24 urah v Sloveniji ponovno niso potrdili nobene nove okužbe s koronavirusom, umrla je ena oseba. Zaradi bolezni covid-19 se v slovenskih bolnišnicah zdravi le še 18 oseb. Na Jesenicah se po sprostitvi ukrepov za zajezitev epidemije že izvajajo medmestni avtobusni promet in šolski prevozi, s 1. junijem pa bodo po običajnem voznem redu začeli voziti tudi avtobusi v mestnem prometu. Vrača pa se tudi priljubljeni kulinarični dogodek Teden restavracij.

'Ali tveganje še vedno upravičuje škodo, do katere prihaja zlasti pri najranljivejših učencih?'
24. 05. 2020 17.09
V Društvu psihologov Slovenije podpirajo vrnitev vseh otrok v šolo ob smiselnem upoštevanju preventivnih ukrepov. Izpostavili so potrebo po stikih z vrstniki, čustveni varnosti in druge vzgojne cilje šole. Sprašujejo se, ali tveganje zaradi širjenja koronavirusa še vedno upravičuje škodo, do katere prihaja še zlasti pri najranljivejših učencih.

V Luki Koper vzpostavljajo testno omrežje 5G
24. 05. 2020 08.06
Telekom Slovenije bo v Luki Koper vzpostavil omrežje pete generacije mobilne telefonije 5G, ki bo namenjeno razvoju in testiranju rešitev na področju transportne logistike. Projekt se sofinancira iz evropskega programa Obzorje 2020, podobne rešitve pa bodo ostali partnerji testirali tudi v pristaniščih Hamburg in Pirej.

Belodedić o srečnih beograjskih časih: Crvena zvezda je moja največja ljubezen
22. 05. 2020 12.26
Legendarni branilec romunske Steaue in beograjske Crvene zvezde Miodrag Belodedić (prej Miodrag Belodedici, op. p.) je v ekskluzivnem intervjuju za špansko Marco obujal spomine na nepozabno obdobje svoje kariere (1986-1991), v katerem ni manjkalo lovorik. Tudi tistih najprestižnejših.

Nevarnost ponovitve: inšpektorji predlagajo prepoved poletov padalcem in zmajarjem
21. 05. 2020 17.55
Služba za preiskovanje letalskih, pomorskih in železniških nesreč in incidentov je objavila uvodno poročilo o letalski nesreči pri Budanjah na Vipavskem, kjer je konec aprila v trku z ultralahkim letalom umrl jadralni padalec. V delnem poročilu je služba Javni agenciji za civilno letalstvo priporočila, naj začasno prepove letenje v coni Budanj in vzletanje s Kovka, saj je komisija ocenila, da obstaja tveganje za ponovitev dogodka.