izvir

Hrvaški župan nad obiskovalce izvira Cetine: Vaših fekalij tu ne bo!
28. 08. 2022 14.35
Župan hrvaškega Sinja Miro Bulj se je znesel nad obiskovalci izvira reke Cetine. S seboj je prinesel tablo z napisom "Kopanje prepovedano", ki jo je zabil ob izviru, dejanje pa je v živo prenašal na družbenem omrežju. Enega izmed kopalcev je celo verbalno napadel ter poudaril, da obiskovalci uničujejo izvir: "To je pitna voda, ki napaja celotno prebivalstvo Dalmacije. To ni vaša plaža, ne boste delali, kar želite. To je sramota!" Besen tudi zaradi fekalij, ki v biseru Dalmacije puščajo obiskovalci, je še dejal: "Uničil boš izvir. Te ni sram?"

Množica obiskovalcev 'Oko Dalmacije' spremenila v kopališče
28. 08. 2022 09.06
V sezoni, ki podira rekord za rekordom, Dalmatinci še bolj kot v preteklih "mirnih" letih poleg dobrih občutijo tudi številne negativne plati množičnega turizma. Nova tozadevna kost za glodanje je početje obiskovalcev, ki se brezbrižno kopajo v turkizni vodi izvira reke Cetine.

'Suša' na Kredarici: omejeno število mest v koči, vode le še za deset dni
27. 08. 2022 08.03
Zaradi pomanjkanja padavin imajo težave z zagotavljanjem vode tudi slovenske visokogorske planinske koče, med drugim na najvišje ležeči postojanki pod Triglavom. Kot pravi oskrbnik Triglavskega doma na Kredarici Herman Uranič, imajo vode le še za približno deset dni. Že nekaj časa imajo tudi omejeno število mest, ki jih je mogoče rezervirati.

Velika požarna ogroženost večinoma odpravljena, oživel izvir Rižane
19. 08. 2022 14.24
Uprava RS za zaščito in reševanje z današnjim dnem razglaša preklic požarne ogroženosti naravnega okolja, ki je bila razglašena 20. julija. Velika požarna ogroženost še vedno velja v občini Ajdovščina, je zapisano na spletnem portalu vlade. Medtem je po deževju nekaj vode znova priteklo tudi iz naravnega izvira Rižane.

'Vzrok za prelivanje fekalij v potok je mešani kanal, država ne ukrepa'
05. 08. 2022 17.55
V Društvu za varstvo okolja Bled so v četrtek opozorili, da naj bi bil masovni turizem na Bledu vzrok, da je fekalna voda preplavila potok Jezernico na Bledu, ki se nato izliva v Savo Bohinjko, zaradi česar naj bi reka in potok neznosno smrdela in se dušila v razraslih algah. Iz občine in komunalnega podjetja WTE Bled, ki je koncesionar in skrbi za blejsko kanalizacijo, so pojasnili, da je kriv 20-kilometrski mešani kanalizacijski sistem, skozi katerega tečejo meteorne, izvirske in fekalne vode. Občina za rešitev problema že 15 let poziva državo, a posluha za zdaj še ni bilo.

Presušena tudi Severna Primorska: poziv k skrajnemu varčevanju s pitno vodo
29. 07. 2022 17.06
Težave z vodno preskrbo se v sušnem času pojavljajo tudi v občinah na Severnem Primorskem. Ponekod so vodni viri praktično presahnili. Od dovoza vode so tako že dlje časa odvisni nekateri občani občin Kanal, Kobarid, Tolmin in Ajdovščina, skoraj povsod pa so vodni viri na zelo nizki ravni. Zaradi tega so tudi tu v veljavi določeni ukrepi, večinoma prepoved nenamenske uporabe pitne vode, denimo za zalivanja ali pranje avtomobilov, in vklopov rezervnih črpališč. Redukcije vode sicer za zdaj še niso bile potrebne.

Dež nekoliko omilil pomanjkanje vode v Istri
27. 07. 2022 10.22
V Rižanskem vodovodu Koper so po padavinah v preteklih dneh zaznali rahel dvig ravni podtalnice, vendar ne dovolj, da bi naravni izvir Rižane oživel. S Planine pa so v vodarno Cepki pripeljali 700 kubičnih metrov vode. V javnem podjetju ocenjujejo, da se je stanje izboljšalo za približno deset dni.

V Istro bodo vodo začeli dovažati v torek
25. 07. 2022 12.18
Prvi tovornjaki s cisternami surove vode iz Unice bodo v vodarno Rižanskega vodovoda po še neuradnih informacijah prispeli v torek. Danes so v vodarni Cepki opravili logistične posege za lažji dostop vozil. Stanje vodooskrbe v slovenski Istri je še vedno kritično.

Bomo morali zaradi suše varčevati s pitno vodo?
02. 07. 2022 07.00
Poleg vsega, kar draži hrano, pa je udarila tudi suša. Bomo letos močno varčevali tudi s pitno vodo? Najbolj skrbi primorske kmete. V Ajdovščini, kjer je sicer vselej obilni izvir vode Hubelj skorajda presahnil, so s pozivov k varčevanju prešli k občasnim prepovedim uporabe vode - ob suši pa je pridelek udarila še žgoča vročina, pričakujejo ga tudi do polovico manj.

Kam na izlet v vročih dneh? Predlogi za potepe po Sloveniji
29. 06. 2022 07.43
Čeprav je najhujša vročina že za nami, bo ozračje ostajalo ogreto na okoli 30 stopinj Celzija. Zato še zmeraj ostaja relevantno vprašanje, kam se posamezniki lahko umaknemo pred vročino? Predstavljamo vam nekaj krajev za učinkovito ohladitev.

Huda suša v Kaliforniji, na podeželju zmanjkuje vode za pitje in tuširanje
06. 06. 2022 11.46
Kalifornija se sooča s hudo sušo. Prebivalci v mestih bodo morali močno zmanjšati porabo vode, medtem ko tisti v bolj ruralnih območjih vsak dan živijo s skrbjo, ali bodo še imeli dovolj vode za pitje in tuširanje. Gospodinjska opravila, kot je pranje perila, so za nekatere postala luksuz.

Zmaga praznične oddaje je šla spet v roke Adrijane Kamnik
17. 04. 2022 22.44
Sedma oddaja zabavnega šova Znan obraz ima svoj glas je v duhu praznične nedelje postregla z novimi in zabavnimi imitacijami ter tudi številnimi presenečenji. Zmago večer pa je tokrat z imitacijo Ette James slavila 'gajstna' Korošica Adrijana Kamnik.

Med vrtanjem dekanskega predora onesnaženje vode, poginili so škrtavci
17. 04. 2022 13.59
Društvo Alpe Adria Green je sporočilo, da je v petek med vrtanjem dekanskega predora drugega tira železniške proge med Divačo in Koprom prišlo do onesnaženja okolja. Delavci so namreč naleteli na vodno žilo, vodo, pomešano s snovjo za hlajenje svedrov, cementom in laporjem, pa so preusmerili v sistem vodnih kanalov in mlinščic, ki so neposredno povezani z reko Rižano, so dejali v društvu.

Nov vodni vir za preskrbo obalno-kraške regije bi zgradili v Brkinih, a ne brez zapletov
19. 10. 2021 18.27
Obalni župani že leta opozarjajo, da se slovenska obala s kraškim zaledjem sooča s hudim pomanjkanjem pitne vode. Izvir reke Rižane kot edini vodni vir za obalo namreč ne zadošča potrebam vsega prebivalstva. Ali bo voda pritekla iz pip prebivalcev slovenske Istre je – še posebej poleti – odvisno od količin, ki jih na slovensko obalo pošljeta sosednja Hrvaška in Kraški vodovod. Lokacija novega vodnega zajetja je sicer že določena, prav tako je potrjena izvedba prostorskega načrta, a brez zapletov ne gre.

Gastronomski okusi Posavja: več kot 30 vinarjev in gostincev z vrhunskim znanjem o kulinariki
21. 09. 2021 19.00
Destinacija Čatež in Posavje se nahaja na jugovzhodu Slovenije. Tam lahko počnete marsikaj. Izkoristite moč naravne termalne vode v termah ali pa poiščete naravni izvir in se osvežite v bližini reke Krke. Odpravite se lahko na potep po gričevjih, kamor vas bodo vodile kolesarske ali pohodne poti.

V kraju, kjer se je sprehajal Karl May, propada najpomembnejši zgodovinski zdraviliški objekt
15. 08. 2021 08.00
Leta 1901 se je gost zdravilišča takoj po prihodu na Dobrno javil svojemu direktorju v Budimpešto. Poslal mu je razglednico, na kateri se v soncu kopa ikonična stavba zdraviliškega doma Dobrna, ki pa je do danes izgubila večino svojega sijaja. Tako Terme Dobrna, Občina in Zavod za varstvo kulturne dediščine zagotavljajo, da si želijo prenove stavbe, ki je duša tega zdraviliškega kraja in najpomembnejši historični zdraviliški objekt pri nas. Na Dobrni so v zadnjih letih prenovili butične zdraviliške objekte, zdraviliški dom pa bo, kot je videti, moral še nekaj časa počakati, preden se bo prenovljen znova svetil z razglednic kraja, ki so ga v zgodovini med drugim obiskali Karl May, Napoleonov brat Louis Bonaparte, Josip Jelačić z ženo in škof dr. Anton Martin Slomšek.

V Sloveniji voda prvič potrjena kot možen vir okužbe z zajčjo mrzlico
10. 08. 2021 11.46
Epidemiološka obravnava primerov zajčje mrzlice (tularemije) v severnoprimorski regiji je prvič v Sloveniji potrdila prisotnost bakterije Francisella tularensis v pitni vodi treh zasebnih vodovodov, namenjenih lastni oskrbi, so pojasnili na NIJZ. Preiskava za potrditev vzročnosti še poteka. Na NIJZ odsvetujejo pitje vode iz vodnih virov v naravi.

Kotički v Sloveniji, kjer se lahko ohladimo
28. 06. 2021 11.47
Po znosnejših dneh ob koncu tedna bo vroč afriški zrak, ki se širi proti našim krajem, znova poskrbel za hudo vročino. Zato bodo v teh dneh pogoste misli – kako se ohladiti? Dobre osvežitve namreč ne bo zagotovilo niti morje, saj se po podatkih Arsa njegova temperatura približuje 30 stopinjam Celzija. Vse toplejše postajajo tudi celinske vode, a imamo v naši državi kar nekaj kotičkov v naravi, ki nam lahko olajšajo prebroditi vročino. Predstavljamo nekaj predlogov.

Slovenija v stiski
16. 06. 2021 06.00
Kdaj smo si nazadnje priznali, da nismo dobro? Kdaj smo si nazadnje vzeli čas zase in se pozdravili? Ne zlomljene noge, ne bolečin v križu, meniskusa, tetive. Kdaj smo si nazadnje vzeli čas za poškodovano dušo? Koliko mora biti dovolj, da priznamo, da sami ne zmoremo več naprej? Da so nas vzorci vedenja iz otroštva ali pa denimo podedovana bolezen pripeljali v slepo ulico in da se jama, v katero smo se zakopali, ne bo uredila sama od sebe? Kako globoko moramo pasti s svojo psiho, da je treba začeti vse znova? Kaj pa, če ozdravitev pomeni uporabo antidepresivov in drugih zdravil, ki nam jih predpiše psihiater? Kako bomo pa sedaj zarezali v platno? Kaj pa, če gre za našega otroka? Otroka, ki sliši glasove in grozi, da bo skočil s strehe? Ali pa se izstradal do smrti? Kaj pa zdaj? Kako po pomoč?

Hoteli, terme in kampi lahko odprejo vrata. Pa se jim ob tako strogih omejitvah sploh splača?
26. 04. 2021 14.49
Nastanitveni obrati lahko znova odprejo vrata. Ne glede na velikost pa to pomeni največ 30 sob. Hotelirji so pri odpiranju nastanitev sicer še zadržani. V turistični panogi so dodatno odpiranje dejavnosti pozdravili, kritični pa so do pogojev delovanja.

Nekoč je bil v Kranju KLG ...
29. 03. 2021 06.00
Nedavno je luč sveta ugledal zbornik Zgodba o KLG, o kranjskem Klubu ljubiteljev glasbe, ki je najaktivneje deloval med letoma 1977 in 1984. V njem so zbrani zapisi ustvarjalcev in nekaterih nastopajočih – vseh, ki jih je KLG zaznamoval.

Slovenski okoljevarstveniki svarijo: Zaščitimo vodne vire
22. 03. 2021 06.56
Obeležujemo svetovni dan voda, ki je letos namenjen ozaveščanju o pomenu te dobrine. Slovenija velja za bogato državo z vodami, a mora vodne vire ščititi tudi za zanamce, opozarjajo strokovnjaki. Te dni so razprave o pomenu vode in ščitenja vodnih virov razgrete, saj javnost deli predlagana novela zakona o vodah. Na pravico do čiste vode je opozoril tudi varuh človekovih pravic. Posvaril je pred hitrimi rešitvami, ki bi to pravico lahko ogrozile. Vsak peti otrok na svetu sicer nima dovolj vode, da bi zadostil svojim vsakodnevnim potrebam.

Predvidena sprememba predstavlja tveganje za poslabšanje kakovosti pitne vode
19. 03. 2021 11.50
V ponedeljek obeležujemo svetovni dan voda in prav prihodnji teden bodo poslanci DZ glasovali o predlaganih spremembah Zakona o vodah. Ker predlogi med drugim predvidevajo tudi spremembe, ki predstavljajo tveganje za morebitno poslabšanje in onesnaženje virov pitne vode z nevarnimi snovi, kar izrecno nasprotuje določbam evropske direktive o pitni vodi, ki je bila sprejeta konec lanskega leta, je Zbornica komunalnega gospodarstva poslance pozvala k zavrnitvi predlaganega amandmaja.

Preboj čez Karavanke: napredujejo od šest do devet metrov na dan
09. 03. 2021 15.19
Gradnja druge cevi avtocestnega predora Karavanke, ki je s pripravljalnimi deli stekla pred letom dni, poteka skladno s terminskim planom. Do sedaj so delavci turškega Cenziga izkopali okoli 550 metrov predora, na večje težave pa doslej niso naleteli. Preboj je načrtovan čez dve leti, na avstrijski strani pa naj bi do meje prišli že avgusta letos.

Začelo se je rušenje dotrajanega hotela na Rimskem vrelcu
18. 01. 2021 14.41
V Kotljah se je začelo rušenje dotrajanega hotelskega objekta na Rimskem vrelcu, kjer se bo po napovedih prihodnje leto začela gradnja novega sodobnega hotela. Danes delavci odstranjujejo ostrešje, celoten objekt pa naj bi porušili v dobrem tednu dni. Izvir mineralne vode medtem ostaja javno dostopen.

Nina Pušlar: Dati sebe na prvo mesto ni sebično, svoboda je zame največja sreča
14. 12. 2020 07.07
Za Nino Pušlar je pri njenih 32 letih že zavidljivih petnajst let pevske kariere. V tem času je izdala šest albumov in postala ena najpopularnejših pevk na domačih tleh. Z nami je spregovorila o stvareh, o katerih morda ne govori prav pogosto, hkrati pa lahko uživate v novi različici njene prve skladbe Ni ona, ki ji je dala zanimivo zvočno in vizualno preobleko.

Kdaj na banko, kako je z menjavo pnevmatik, ali moram zapreti vrtnarijo ...?
23. 10. 2020 10.12
Po vnovičnem porastu dnevnega števila ugotovljenih okužb, se je vlada spet – podobno kot spomladi – odločila za delno zaprtje države. Že z današnjim dnem so vrata povsod zaprli gostinski lokali, z jutrišnjim dnem pa v veljavo stopajo še nove zapore: z nekaterimi izjemami se zapirajo tudi hoteli in vrtci. Trgovski centri ostajajo odprti, obratovali pa bodo v omejenem obsegu in s prilagojenim delovnim časom. Med izjeme, ki bodo blago in storitve še naprej lahko ponujale, spadajo na primer trgovine, ki v večji meri ponujajo živila, kmetijske trgovine, prodajalne s hrano za male živali, drogerije, lekarne, drevesnice, vrtnarije ...

Slovenci unovčili več kot 820.000 bonov v vrednosti 113 milijonov evrov
28. 09. 2020 17.22
Sveži podatki Fursa kažejo, da je bilo do danes delno ali v celoti unovčenih več kot 820.000 turističnih bonov. Skupna koriščena vrednost je znašala več kot 113 milijonov evrov. Valiconova raziskava, izvedena med 18. in 21. septembrom, je pokazala tudi, da je 36 odstotkov prebivalcev bon že uporabilo, polovica pa jih to še namerava storiti.

Turčija rovari po morju, EU razmišlja o sankcijah
28. 08. 2020 18.32
Evropska unija razmišlja o uvedbi novih sankcij proti Turčiji zaradi njenih aktivnosti v vzhodnem Sredozemskem morju, je po neformalnem zasedanju zunanjih ministrov EU v Berlinu opozoril visoki zunanjepolitični predstavnik Josep Borrell. Grčija je to pozdravila, Turčija pa je bila kritična.

Ugotovili, zakaj se je morje pri Belih skalah obarvalo vijoličasto
27. 08. 2020 11.59
Za nenavaden pojav, ko se je morje med Belimi skalami in rtom Ronek pred dnevi obarvalo vijoličasto, obstaja zelo velika verjetnost, da je bil vzrok v kalijevem hipermanganu, so ocenili na upravi za pomorstvo. Gre sicer za razkužilo, ki se v vodi dobro topi in hitro postane neškodljivo. Hipermangan so najbrž po nesreči v morje odvrgli kopalci.