izvirna

Prolog in koncert Patetica
28. 05. 2004 00.00
Kvartet Patetico je pri založbi Sanje izdal svojo prvo uradno zgoščenko s studijskimi posnetki, naslovljeno <em>Prolog</em>.

Svetovni dan plesa
29. 04. 2004 00.00
"Ples je izvirna najstarejša oblika človeškega izražanja", je ob 29. aprilu, Svetovnem dnevu plesa, zapisal avstralski koreograf Stephen Page.

11 nominacij za Gospodarja prstanov
27. 01. 2004 00.00
V gledališču Samuel Goldwyn na Beverly Hillsu so razglasili nominacije za filmsko nagrado oskar.

Nova vojaška strategija ZDA
21. 09. 2002 00.00
Ameriški predsednik Bush je v kongres poslal novo strategijo nacionalne varnosti, ki predvideva odločnejše uveljavljanje položaja ZDA v svetu. Gre za skupek že znanih ukrepov, ZDA pa med drugim odstopa od dosedanje vojaške strategije zastraševanja ter predvideva preventivne vojaške akcije proti možnim grožnjam.

Cekuta že deveti predsedniški kandidat
17. 07. 2002 00.00
Svojo kandidaturo na jesenskih predsedniških volitvah je napovedal tudi celjski slikar Jure Cekuta. Zbrati bo skušal potrebnih 5000 podpisov volivcev in nastopiti kot neodvisni kandidat.

Prva elektronska borza zelenjave
13. 06. 2002 00.00
Pridelovalci, prevozniki in kupci zelenjave lahko odslej brez običajnih posrednikov trgujejo tudi prek interneta. Izvirna zamisel, ki naj bi bila pisana na kožo slovenskim pridelovalcem, pa je novost tudi za tujino.

Družinski zakon skozi drugo branje
26. 06. 2001 00.00
Poslanci državnega zbora so gladko potrdili drugo branje tako imenovanega družinskega zakona, ki je v parlamentarnem postopku že dobra tri leta. Nov zakon, ki naj bi stopil v veljavo s prihodnjim letom, je družini in njenemu proračunu bolj naklonjen od sedanjega.

Prenovljeni tiskalniki Bubble Jet
21. 03. 2001 00.00
Canon Inc. je v začetku januarja predstavil prenovljeno družino tiskalnikov Bubble Jet, ki so občutno zmogljivejši od svojih predhodnikov. Vsi modeli so združljivi tako z okoljem Windows kot z Macom. Gre za modele Bubble Jet S400, S450 in S4500, ki so že na voljo tako na evropskem kot na slovenskem trgu. Cena modela S400 je 35 tisoč tolarjev, S450 45 tisoč tolarjev, S4500 pa 99 tisoč tolarjev.

Podelili Jurčičevi nagradi 2000
02. 03. 2001 00.00
Sklad Josipa Jurčiča je Jurčičevi nagradi za novinarje, svobodne publiciste in urednike za leto 2000 na sinočnji slovesnosti v ljubljanski mestni hiši podelil novinarki Večera Darki Zvonar Predan ter Dejanu Steinbuchu, ki sodeluje pri več slovenskih revijah. Zvonar-Predanova se z novinarstvom ukvarja že od srede 80. let, po mnenju odbora Jurčičevega sklada, ki je odločal o nagrajencih, pa je ob zavezanosti svobodi besede, natančnosti in osebni širini najprodornejša slovenska novinarka. Steinbucha, sicer študenta prava, so pri skladu označili za presenetljivo figuro časnikarstva, svobodnega in brez predsodkov ter s posluhom za demokratične odnose v skupnosti. Zvonar-Predanova je ob koncu 80. let s kritičnim in odločnim pisanjem, takrat za tednik 7D, spremljala razpad nekdanje Jugoslavije in odločilne dogodke na Roški. V 90. je dosegla strokovno zrelost in začela pisati za notranjepolitično uredništvo Večera. Po mnenju podeljevalcev nagrade nagrajenko odlikujejo predvsem izvirna izbira in izzivalna razčlemba najbolj vročih tem slovenskega političnega prizorišča. Med drugim se je ukvarjala z manipulacijami oblasti in dogajanjem v pravosodju, ob tem pa je bila predvsem odločna zagovornica šibkejših v družbi. V utemeljitvi so pri skladu poudarili še prodorne intervjuje, ki jih je nagrajenka opravila z znanimi domačimi in tujimi sogovorniki. Je izvrstna spraševalka, provokativna, nepopustljiva, a kljub vsemu vljudna in spoštljiva, so med drugim v utemeljitvi ob podelitvi nagrade zapisali pri Jurčičevem skladu. Dejan Steinbuch se je z novinarstvom začel ukvarjati pred nekaj leti pri ljubljanski Študentski tribuni, po njenem propadu pa se je preselil v zahtevnejša glasila. Članke in komentarje je pisal za Mag, sodeloval pri reviji Zvon, objavljal razmišljanja in eseje v Novi reviji, med drugim je objavil tudi esej v zborniku Sproščena Slovenija. V zadnjem času se je kot vešč organizator izkazal pri mesečniku Ampak, kjer objavlja tudi politične eseje. Odbor Jurčičevega sklada ga je označil za izrazitega, pogumnega novinarja, ki je ob pogosti sprevrženosti oblasti zahteval pluralnost medijev, napadal korupcijo in vse, kar razkraja narod. V njegovem delu je opaziti čut za vrednote, predvsem v njegovih proznih delih pa se kaže literarna nadarjenost.

Končani Dnevi komedije
19. 02. 2001 00.00
V nedeljo so se v Slovenskem ljudskem gledališču v Celju končali deseti tradicionalni Dnevi komedije. Vrhunec festivala smeha, ki ga je obiskalo blizu 4 tisoč ljudi, pa je bila razglasitev žlahtnih komedijantov. Po mnenju žirije si je naslov žlahtnega komedijanta prislužil Gojmir Lešnjak, za vlogo v Huebenerjevi Marjetki, str. 89, žlahtna komedijantka pa je postala z nastopom v Gogoljevem Revizorju Anica Kumer. Žlahtni režiser, ki je zrežiral komedijo Marjetka, str. 89, pa je Samo Strelec.

Javni natečaj za scenarije
05. 09. 2000 00.00
V enoti kulturnih in umetniških programov Televizije Slovenija so objavili javni natečaj za izvirna umetniška dela oz. scenarije za celovečerni igrani TV film, kratkometražni igrani film, izvirno TV igro ter sinopsise za televizijsko nadaljevanko ali nanizanko in za avdiovizuelni projekt. Natečaj je anonimen in je odprt do konca oktobra. Prejeta dela bo ocenila strokovna žirija. Avtorje najboljših scenarijev in sinopsisov bodo nagradili, v vseh kategorijah pa so poleg nagrad, ki vključujejo tudi odkup scenarijev, še po tri odkupne nagrade.

Razstava skulptur kiparja Kovača
03. 07. 2000 12.29
V okviru 48. mednarodnega poletnega festivala, ki bo od 5. julija do 26. avgusta potekal v Ljubljani, bodo v četrtek, 6. julija, ob 19. uri v peterokotnem stolpu ljubljanskega gradu odprli razstavo skulptur kiparja in opernega pevca Aleksandra Kovača. Tokratna razstava, posvečena avtorjevi 80letnici, je naravnana na operna dela. Vloge iz Rigoletta, Prodane neveste, Don Kihota in drugih so bila Kovačeva pevska doživetja in so porodila odzive v kiparskih upodobitvah. Razstava skulptur, ki imajo svoj profil, gre za ekspresivno figuraliko ali abstrakcijo, bo na ogled do 31. julija.

Koncert Tria v Budimpešti
29. 06. 2000 12.38
V počastitev dneva slovenske državnosti je slovensko veleposlaništvo v Budimpešti sinoči v dvorani Madžarske akademije znanosti v Budimu organiziralo koncert slovenskih solistov, flavtista Cveta Kobala, kitarista Jerka Novaka in violinista Tomaža Lorenza. Za to priložnost so se poimenovali Trio ljubljanskih solistov. Koncerta se je kljub evropskemu nogometnemu polfinalu udeležilo več kot dvesto gostov.

V Zagrebu razstava del Jožeta Plečnika
07. 06. 2000 08.09
Pod pokroviteljstvom slovenskega predsednika Milana Kučana, hrvaškega predsednika Stipeta Mesića in češkega predsednika Vaclava Havla so sinoči v zagrebškem Muzeju za umetnost in obrt odprli razstavo slovenskega arhitekta Jožeta Plečnika z naslovom Arhitektura za novo demokracijo. Odprla sta jo predsednika Kučan in Mesić, medtem ko Havla na odprtju ni bilo zaradi nedavne operacije.

Millenium Express v Ljubljani
01. 06. 2000 21.22
V Ljubljano je prišla izvirna razstava, ki so jo poimenovali Milenium Ekspres. Gre za vlak, ki se vozi po vsej Evropi in je trenutno ''parkiran'' na ljubljanski železniški postaji. Dolgina so projektanti opremili za vsakršne okuse. Ogledajo si ga lahko tako tisti, ki jih zanima moderna tehnologija in avtomobilizem kot tudi ljubitelji moderne fotografije.

Predstavitev ''imaginarne galerije''
19. 04. 2000 13.57
Umetnostna zgodovinarka in profesorica na Akademiji v Urbinu Laura Safred ter Franko Vecchiet, umetnik iz Trsta in trenutno profesor na šoli za grafiko v Benetkah, sta kot avtorja projekta v ljubljanski Moderni galeriji danes predstavila t.i. imaginarno galerijo (galerie imaginaire), ki jo sestavlja majhen in mobilen razstavni prostor. Galerija ponuja izvirna sodobna likovna dela pa tudi razmišljanja o umetnosti. Tako kot v Malrauxjevem imaginarnem muzeju se tudi v imaginarni galeriji prepletajo razne oblike umetnosti in razne kulture. K sodelovanju pri oblikovanju prvega likovnega zvezka je Združenje za likovno umetnost s sedežem v Trstu pritegnilo slikarja Gustava Gnamuša iz Ljubljane, grafika Marjana Kravosa iz Trsta, iz Gorice pa fotografa Sergia Skabarja in kiparja Giorgia Valvassorija.

V nesreči umrl najboljši slovenski jamarski potapljač
11. 02. 2000 20.10
V izvirni jami Bolunc je dopoldne prišlo do hude nesreče, v kateri je izgubil življenje najboljši slovenski potapljač, izkušen jamarski potapljač, inštruktor in jamarski reševalec Tomo Vrhovec iz Ljubljane, je sporočila Jamarske reševalne službe Slovenije.

Nova zbirka Philosophica
29. 11. 1999 17.07
Filozofski inštitut Znanstveno-raziskovalnega centra pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) je v novi zbirki Philosophica izdal Aristotelovo Metafiziko, Boetijeve Filozofsko-teološke traktate in Kantovo Kritiko razsodne moči; ob predstavitvi prvih treh del, ki so jih prevedli dr. Valentin Kalan, dr. Matjaž Vesel in dr. Rado Riha, je urednik nove zbirke Vojislav Likar opozoril na ponos izdajatelja, ker ''začetek izhajanja zbirke obeležujejo izdaje del, ki ne le sodijo v klasiko filozofske literature, temveč imajo v njej posebej odlično mesto in hkrati zapolnjujejo veliko vrzel v slovenski prevodni filozofski literaturi''.

Ujeli goloba, ki je tovoril hašiš
07. 09. 1999 07.43
Izvirna zamisel, kako pretihotapiti mamila se je ponesrečila, potem ko je golob pismonoša, ki je prenašal nezakoniti tovor, pristal na naftni ploščadi v Severnem morju. Goloba, ki se je želel le spočiti, so opazili norveški delavci, zaposleni na ploščadi kakih 300 kilometrov južno od Norveške. Ko so ga ujeli, so na njegovih nogah našli privezanih pet gramov hašiša. Za goloba zdaj skrbijo mornarji, hašiš pa bodo izročili policiji, takoj ko se vrnejo domov.

Švedski plesalci v Ljubljani s Trnuljčico in Giselle
13. 06. 1999 18.23
Ljubljanskemu baletnemu občinstvu se bosta nocoj in jutri zvečer v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma predstavila švedska plesna skupina Cullberg. Prvi večer bodo švedski umetniki odplesali Trnuljčico na glasbo Petra I. Čajkovskega, v ponedeljek pa še Giselle na glasbo Adolpha Adama.

Microsoftov IntelliMouse Explorer med novostmi sejmov COMDEX in Windows World
29. 04. 1999 21.21
Microsoft je na sejmih COMDEX/Spring '99 in Windows World predstavil novo obliko in tehnologijo računalniške miške: kazalno napravo Microsoft(R) IntelliMouse(R) Explorer in tehnologijo optičnega sledenja IntelliEyeTM. Obe novosti nadomeščata klasično računalniško miško s podlago, ki ima že 30-letno tradicijo.

Nova družboslovna zbirka Dialogi
08. 03. 1999 17.49
Iz mariborskega kroga filozofov in antropologov na tamkajšnji Pedagoški fakulteti, ki so že več let dejavni tudi pri reviji Dialogi, je prišla pobuda po ustanovitvi istoimenske humanistične in družboslovne zbirke. Po besedah Borisa Vezjaka si bodo uredniki in sodelavci zbirke prizadevali tudi za odpravljanje predsodkov do filozofije kot zapletene in nedostopne vede.

Novitete s področja družboslovja in humanistike
17. 12. 1998 13.57
Urednica Znanstvenega in publicističnega središča Vlasta Vičič je skupaj z avtorji danes predstavila pet novitet te založbe s področja družboslovja in humanistike. Gre kar za štiri izvirna dela.

Titanik še vedno na vrhu, kljub Briljantini
03. 04. 1998 10.19
Epski spektakel Titanik petnajst tednov po premieri še vedno podira blagajniške rekorde in vztraja na vrhu lestvice najuspešnejših filmov v ZDA. Z vrha ga ni sklatila niti najnovejša različica Briljantine (Grease) z Johnom Travolto in Olivio Newton-John v glavnih vlogah, ki so jo konec tedna začel predvajati v 2.000 kinematografih po ZDA in Kanadi.