izziv

Peter Uhlig novi direktor Tobačne Ljubljana
08. 10. 2001 00.00
Za generalnega direktorja Tobačne Ljubljana je bil 1. oktobra imenovan Peter Uhlig, ki je bil pred tem odgovoren za poslovanje skupine Reemtsma, večinske lastnice Tobačne Ljubljana.

Krka optimistično v novo sezono
24. 09. 2001 00.00
V Otočcu so se pred začetkom nove sezone predstavili košarkarji novomeške Krke Telekom, ki je skoraj povsem spremenila zasedbo.

Koalicija EU proti terorizmu
22. 09. 2001 00.00
Predsedniki vlad in držav Evropske unije so izrazili pripravljenost, da države članice aktivno podprejo ameriške povračilne ukrepe, vsaka država glede na lastna sredstva. Odločitve EU so podprle tudi vse države kandidatke, med njimi tudi Slovenija.

Evropa bo največja svetovna gospodarska velesila
14. 09. 2001 00.00
Evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Pedro Solbes je na konferenci Evro 2002 v Budimpešti povedal, da evro simbolizira mir, stabilnost in željo po združitvi.

Drnovšek o izzivih širitve
10. 09. 2001 00.00
Na mednarodnem forumu v italijanskem Cernobbiu je premier Drnovšek opozoril na nekatere izzive, ki spremljajo proces širitve EU.

Vroče londonsko podzemlje
11. 07. 2001 00.00
Londonski župan Ken Livingstone ponuja 10.000 angleških funtov komurkoli, ki bi mu uspelo ublažiti neznosno vročino v londonskem podzemnem prometu, kjer se temperature v poletnih mesecih gibljejo okoli 26 stopinj Celzija. Livingstone meni, da je ureditev sistema prezračevanja v londonskem podzemlju pravi izziv, saj bi namestitev ventilatorjev izključno v železniških vagonih - kar bi bila najenostavnejša rešitev - odpravila le vročino v vagonih, medtem, ko bi vročina na natrpanih peronih ostala.

Kmalu rezultati prvega aids cepiva
27. 06. 2001 00.00
Predsednik Mednarodne pobude za cepivo proti aidsu (IAVI) Seth Berkley je v New Yorku dejal, da naj bi bili do konca tega leta znani rezultati uspešnosti prvega cepiva proti aidsu, ki ga razvija farmacevtsko podjetje VaxGen iz kalifornijskega Brisbana, imenuje pa se AIDSVAX. Trenutno naj bi potekala zadnja faza preizkusov na ljudeh. Omenjeno cepivo sestavlja protein, ki se nahaja na zunanji plasti virusa HIV, z njim pa naj bi vzpodbudili človeško telo, da razvije protitelesa. Berkley je novico sporočil na posebnem zasedanju Generalne skupščine OZN o aidsu, ki naj bi se s sprejemom sklepne deklaracije končala v sredo.

Papež pozval k enotnosti
25. 06. 2001 00.00
Papež Janez Pavel II. je tretji dan obiska v Ukrajini, ki ga opazovalci zaradi nasprotovanja pravoslavne cerkve označujejo kot neuspeh, znova pozval k enotnosti krščanskih cerkva. "Kristjani bi morali v tretjem tisočletju nastopiti kot eno srce in ena duša", je v ukrajinski prestolnici Kijev poudaril 81-letni Sveti oče.

Priprave na 10. obletnico samostojnosti
22. 06. 2001 00.00
Praznovanja ob 10. obletnici slovenske samostojnosti ne bodo potekala le v dneh neposredno ob dnevu državnosti, temveč so se začela že s slavnostnim koncertom Slovenske vojske 11. maja v ljubljanskem Cankarjevem domu, zaključila pa se bodo s počastitvijo obletnice odhoda zadnjega vojaka Jugoslovanske ljudske armade iz Slovenije 26. oktobra v Kopru, je povedala direktorica vladnega urada za informiranje Alja Brglez.

Evropejci o vrhu v Goeteborgu
21. 06. 2001 00.00
Nedavni vrh Evropske unije v Goeteborgu je z določitvijo okvirnega časovnega načrta za izvedbo širitve, v katerem je predvidel konec pristopnih pogajanj z najbolje pripravljenimi kandidatkami v letu 2002, leto 2004 pa opredelil kot ciljni datum vstopa prvih novih članic, za vse strani v procesu prinesel izziv, da zastavljeni cilj dosežejo. Tako je raven zavez iz Goeteborga danes ocenil švedski veleposlanik v Sloveniji John Christer Ahlander, ko je skupaj z vodjo delegacije Evropske komisije v Sloveniji Ericom van der Lindnom ter Samijem Godartom, veleposlanikom Belgije, ki bo julija od Švedske za pol leta prevzela predsedovanje uniji, spregovoril o rezultatih vrha.

Večina proti noveli zakona
18. 06. 2001 00.00
Na nedeljskem referendumu so se državljani in državljanke odločali o usodi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo , ki ga je državni zbor sprejel 19. aprila. Poldrugi milijon volilnih upravičencev je imel možnost odločati o potrditvi oziroma zavrnitvi z zakonom določene novosti, po kateri naj bi v prihodnje pravico do umetne oploditve imele tudi ženske brez partnerja.

Spremembe ostajajo ključni izziv
15. 06. 2001 00.00
Deset let po osamosvojitvi Slovenije je bilo uspešnih, tako na političnem, gospodarskem, mednarodnem in na razvojnem področju, je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik republike Milan Kučan. Kljub uspešnemu desetletju pa mora Slovenija odpraviti še več pomanjkljivosti, med njimi dokončati proces lastninjenja, ohraniti visoko stopnjo socialne povezanosti, posvetiti več pozornosti varovanju okolja in več vlagati v izobraževanje. "Spremembe ostajajo ključni izziv za naslednje desetletje", v katerega Slovenija vstopa s trdnimi temelji, je poudaril predsednik.

Susie Ibarra na Drugi godbi
05. 06. 2001 00.00
V ljubljanskih Križankah te dni poteka 17. mednarodni festival Druga godba 2001, ki v svojem letošnjem programu gosti 15 zasedb iz 14 držav. Začetek so oznanili britanski The Bollywood Brass band, ki so se v petek zvečer sprehodili iz starega mestnega jedra do Križank, kjer je festival odprla najstarejša poljska folk skupina Trebunie - Tutki, v soboto, 9. junija, pa ga bo sklenila salsa zasedba Africando All Stars. Glasbeno dogajanje bodo bogatile tudi spremljevalne prireditve.

Priprave v polnem teku
21. 05. 2001 00.00
Vlada je na ponedeljkovi seji razpravljala o pripravah na vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika Georgea Busha in Vladimirja Putina v Sloveniji in v ta namen imenovala organizacijski odbor, ki ga bo vodil notranji minister Rado Bohinc. Premier Janez Drnovšek je dejal, da bo vrhunsko srečanje predvidoma 16. junija, čeprav v rezervi ostaja tudi 17. junij, po njem pa premier pričakuje dvostranska srečanja z obema predsednikoma. Ni pa tudi izključeno, dodaja premier, da bo vsaj eden predsednik podaljšal obisk za en dan. Kraj srečanja še ni določen, saj ga bodo določili v skupnem dogovoru. Možne lokacije so Ljubljana, Brdo pri Kranju, Strmol in Bled. Gostitelja srečanja bosta predsednik republike Milan Kučan in premier Drnovšek.

SLG Celje v Ljubljani
16. 05. 2001 00.00
Na velikem odru ljubljanske Drame je gostoval ansambel Slovenskega ljudskega gledališča Celje s Shakespearovo tragedijo Kralj Lear v režiji Matjaža Zupančiča. V naslovni vlogi je nastopil dobitnik Borštnikovega prstana Janez Bremež, ob njem pa Milada Kalezič, Barbara Kajnc, Bojan Umek, Renato Jenček, Primož Pirnat in drugi.

Zbiranje sredstev za izobraževanje otrok
14. 05. 2001 00.00
Slovenski odbor za Unicef začenja s pomladansko akcijo zbiranja sredstev za svoje programe izobraževanja otrok z naslovom S šolo v življenje, ki jo pripravljajo že tretje leto zapored. Predstavnik slovenskega Unicefa Blaž Fabjan je za 24 ur povedal: "Na več kot 600 tisoč naslovov bo v naslednjih dneh prispelo pismo s prošnjo za prispevek, ki bo marsikateremu otroku po svetu omogočil osnovno izobrazbo. Vedeti moramo, da je še danes v svetu 130 milijonov otrok brez osnovnega šolanja, da je vsak šesti prebivalec planeta nepismen in da je med njimi kar dve tretjini žensk."

Seminar o okoljski vzgoji
10. 05. 2001 00.00
V Radencih se bo danes začel seminar z naslovom Okoljska vzgoja v devetletni osnovni šoli - izziv za učitelje in motivacija za učence, ki ga Zavod RS za šolstvo (ZŠ) organizira za 74 učiteljev naravoslovnih in družboslovnih predmetov. Okoljska vzgoja kot medpredmetno področje prinaša v programe posameznih predmetov nove vsebine, pomembno je tudi povezovanje obstoječih učnih tem v posameznih predmetih. Okoljska vzgoja pa je tudi področje, ki nas usmerja k bistvu prenove učnih programov - k sodobnim in prijaznim oblikam pouka, so sporočili iz ZŠ.

Kacin sprejel avstrijsko veleposlanico
07. 05. 2001 00.00
Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelko Kacin je sprejel Jutto Bastl, veleposlanico, ki je lani vodila avstrijsko predsedovanje Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi. Ker je Avstrija lani predsedovala OVSE, je bila glavna tema pogovorov prav sodelovanje Slovenije v tej organizaciji. Kacin je gostjo seznanil z razlogi za slovensko kandidaturo za predsedovanje OVSE v letu 2005 in poudaril, da gre za izziv, ne le zaradi stalnih sprememb na stari celini, temveč tudi zaradi sprememb v neposredni soseščini. Spregovorila sta še o trenutnih razmerah v Makedoniji.

Različni odzivi na Bushev protiraketni ščit
03. 05. 2001 00.00
Pentagon bi moral razmisliti tudi o uporabi vesolja pri razvoju novih tehnologij protiletalske obrambe, ki doslej še niso bile ustrezno raziskane, je v sredo v Washingtonu menil ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld. Sicer ameriški predsednik George Bush v torkovi predstavitvi ameriškega načrta protiraketnega ščita ni omenil uporabe vesolja pri tej obrambi. Bush je poudaril, da gre za obrambo ZDA pred morebitnimi nenadzorovanimi napadi s strani držav, kot so Irak, Iran, Libija in Severna Koreja, obenem pa menil, da je potrebno nadomestiti sporazum o protiraketni obrambi, sklenjen med ZDA in Sovjetsko zvezo leta 1972. Omenjeni sporazum ne predvideva uporabe laserjev za prestrezanje raket, ki bi bili nameščeni v vesolju, vendar pa naj bi Pentagon že dobil zeleno luč za raziskovalni program, namenjen razvoju laserjev, nameščenih na satelitih.

Razstava keramike in slik v Strunjanu
25. 04. 2001 00.00
V zdravilišču Krke v Strunjanu so odprli razstavo del keramičarke Lee Bernetič Zelenko in slikarja Roka Zelenka, dveh umetnikov, ki sta imela več kot trideset osebnih razstav, sodelovala pa sta tudi na številnih skupinskih razstavah doma in v tujini. Na razstavi, ki bo na ogled do 22. maja, si bo mogoče ogledati keramiko, ki je nastala v zadnjih letih Leinega ustvarjanja, Rok pa se bo predstavil z akrili na platnu iz cikla Mediteran.

But zahteva revizijo
20. 04. 2001 00.00
Predsednik SLS+SKD France But je na današnji novinarski konferenci ponovno poudaril, da z razrešitvijo Marjana Podobnika z mesta predsednika uprave Telekoma LDS ni spoštovala vseh postopkov, ki jih narekuje koalicijska pogodba. Osebno se sicer zavzema, da bi stranka, kljub zadnjim zapletom v zvezi s kadrovskimi rešitvami, zaradi vsebinskih razlogov še naprej vztrajala v koaliciji.

Bo koalicija razpadla
19. 04. 2001 00.00
Vlada je danes zamenjala dosedanjega predsednika uprave Telekoma Marjana Podobnika. Na njegovo mesto so imenovali dosedanjega predsednika uprave AA, Petra Graška, ki je za 24ur-radijske novice povedal, da je to zanj velik izziv. Kot prioritetne naloge na novem delovnem mestu je izpostavil usklajevanje pravnega statusa Telekoma, ki se iz javnega podjetja spreminja v tržni subjekt in nov poslovni načrt, ki ga je nujno potrebno sprejeti, vkolikor tega niso ustrezno naredili njegovi predhodniki. Kar zadeva kadrovske spremembe jih zaenkrat v Telekomu ne načrtuje, jasno pa je, da bo okrog sebe zbral ekipo s katero bodo stremeli k istemu cilju –

Protest v podporo Miloševiću
14. 04. 2001 00.00
V Beogradu se je brez incidentov končal protest v podporo Miloševiću, kjer se je zbralo nekaj tisoč privržencev Socialistične stranke Srbije. Varnostniki iz sodniške palače so sporočili, da sta predstavnika stranke Branislav Ivković in Slavica 195144ukić sodišču želela predati zahtevo, da bi se Milošević branil sam. Ivković je zbranim privržencem razložil, da bodo zahtevo sodišču predali zato, ker se "borijo za izpustitev Slobodana in za svobodno Srbijo". Ivković je pozval še k predčasnim volitvam, sja so po njegovem ljudje šele zdaj spoznali, koga so izvolili. Veliko kritik je letelo tudi na račun pravosodnega ministra Vladana Batića, ki je vplival na odločitev zdravniške komisije, da se Miloševića pošlje nazaj v zapor. Slavica 195144ukić je povedala, da je 80.000 Srbov podpisalo peticijo za Miloševićevo izpustitev.

Irons si je vzel premor
13. 04. 2001 00.00
52-letni Jeremy Irons, dobitnik oskarja, si želi raje postati graščak kot še naprej ostati filmski zvezdnik.

Ameriška podpora Makedoniji
13. 04. 2001 00.00
V Skopju se je sinoči zaključilo srečanje zunanjih ministrov držav JV Evrope in sosednjih držav ob navzočnosti ameriškega obrambnega ministra Colina Powella. Udeleženci so govorili o aktualnih varnostnih in političnih razmerah na območju Balkana. Izpostavili so nujnost demokratičnega dialoga na območju JV Evrope, pa tudi sodelovanja teh držav, Powell pa je še posebej poudaril pomen vladavine prava v regiji, ne samo na področju človekovih pravic, ampak tudi gospodarstva, skratka vsega, kar bo omogočilo stabilizacijo in gospodarski napredek tega območja. Srečanja so se udeležili zunanji ministri Albanije, BiH, Bolgarije, Grčije, Hrvaške, Madžarske, Romunije, Turčije, ZRJ, Makedonije in Slovenije.

Ameriška podpora Makedoniji
12. 04. 2001 00.00
V Skopju poteka sestanek zunanjih ministrov držav jugovzhodne Evrope. Udeleženci razpravljajo o dogodkih na Balkanu po aretaciji Miloševića in o razmerah v Makedoniji. Na srečanju sodelujeta tudi ameriški državni sekretar Collin Powell ter visoki predstavnik Evropske Unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana. Slovenski zunanji minister Rupel se bo v okviru sestanka srečal tudi z jugoslovanskim kolegom Goranom Svilanovićem.

Evropski ministri o kulturni dediščini
06. 04. 2001 00.00
Če hoče Svet Evrope (SE) uspešno uresničiti cilj graditve enotne Evrope, bo moral pozorno prisluhniti sporočilu, ki ga prinaša kulturna dediščina, pa tudi razlagam o tej dediščini in njeni uporabi. Kulturo in dediščino je treba razlagati tako, da postaneta sredstvi za preprečevanje sporov in za medkulturni dialog, je ob začetku 5. evropske konference ministrov, odgovornih za kulturno dediščino, v Portorožu povedal namestnik generalnega sekretarja SE, ki pokriva področje kulture in dediščine, Hans Christian Krueger. Ministrska konferenca se bo končala jutri s sprejetjem dokumentov, katerih predloge je že obravnaval Odbor za kulturno dediščino SE.

V KC prvič urgentno presadili jetra
27. 03. 2001 00.00
V ljubljanskem kliničnem centru so objavili, da so pred desetimi dnevi izvedli prvo urgentno transplantacijo jeter pri 19-letni bolnici, ki je že odpuščena iz bolnišnice, je na novinarski konferenci povedala predstojnica oddelka za gastroenterologijo Saša Markovič. Po njenih besedah je za tovrstno presaditev še posebej pomemben dober strokovni in organizacijski donorski program, ki poteka pod okriljem Slovenijatransplanta in Eurotransplanta v donorskih bolnišnicah.

Slovensko-rusko sodelovanje
23. 03. 2001 00.00
V Moskvi je potekala slovensko-ruska poslovna konferenca, ki se je je udeležilo okrog 300 poslovnežev, od tega predstavniki 55 slovenskih podjetij. Konferenco sta odprla predsednik GZS Jožko Čuk in ministrica za gospodarstvo Tea Petrin. Ta se je danes v Moskvi sestala z ruskim kolegom Aleksandrom Dondukovom, s katerim se je pogovarjala tudi o vprašanju ruskega klirinškega dolga Sloveniji. Za udeležence poslovne konference je nocoj priredil sprejem slovenski premier Janez Drnovšek, ki je danes prispel na dvodnevni delovni obisk v Moskvo.

Potočnikova v Atenah
16. 02. 2001 00.00
Ljubljanska županja Vika Potočnik se je v okviru uradnega obiska Aten srečala z namestnico grškega zunanjega ministra, pristojno za evropske zadeve, Elisabet Papazoi ter s predsednikom Grčije Constantinosom Stephanopoulosom. Predmet pogovorov je bila predvsem dosledna podpora Grčije pri vključevanju Slovenije v EU, pri čemer je bila s strani gostiteljev zagotovljena vsa nadaljnja podpora slovenskim prizadevanjem. Oba sta tudi poudarila, da sodelovanje med Ljubljano in Atenami bistveno prispeva k dobrim odnosom med državama.