jami

Reševalna akcija se nadaljuje
28. 04. 2001 00.00
Štiri dni po vdoru žitke mase v jamo Ojstro obrata Rudnika Trbovlje Hrastnik (RTH), v jami še vedno pogrešajo tri rudarje. Danes se je v jamo odpravilo več ekip hkrati, ki ponesrečene isčejo na treh lokacijah. Tehnični direktor rudnika Martin Putrič je za 24 ur povedal: "Danes smo končno počistili transportno pot, tako da lahko začnemo z montažo transportne mehanizacije. V jami so na treh lokacijah po štirje aktivni reševalci, na lokaciji 3 pa poteka normalno delo, ker ni takšne nevarnosti da bi mogli delati reševalci." Vodja reševalne ekipe Jože Ivšek pa je dejal, da so razmere v jami težke, saj je ogromno vode, veliko problemov pa imajo s transportom spolzkega materiala.

Pokopali ponesrečenega rudarja
26. 04. 2001 00.00
V rudniku Trbovlje-Hrastnik (RTH) sta v.d. direktorja Aljoša Kink in pomočnik tehničnega direktorja Danijel Galuf na novinarski konferenci predstavila potek reševalne akcije v jami Ojstro hrastniškega obrata RTH. Kljub naporom reševalcev, ki so delali vso noč, ostalih treh ponesrečenih rudarjev –

Reševalci izkopali drugo truplo
25. 04. 2001 00.00
V reševalni akciji v jami Ojstro v hrastniškem rudniku so reševalci približno 200 metrov stran od mesta torkovega katastrofalnega udora našli truplo drugega od petih pogrešanih rudarjev. Kot je povedal tehnični direktor in vodja kriznega štaba Martin Putrič, gre za 35-letnega Zdenka Kočarja iz Sevnice, še vedno pa pogrešajo 30-letnega Franca Zoreta iz Laškega, 27-letnega Borisa Mačka iz Hrastnika in 35-letnega Antona Jančiča z Dola pri Hrastniku. Iskanje treh pogrešanih rudarjev se kljub težavam pri sanaciji rova nadaljuje.

Rudarska nesreča v hrastniškem rudniku
25. 04. 2001 00.00
V hrastniškem obratu rudnika Trbovlje se je v torek okoli osme ure zjutraj zgodila huda nesreča. Na odkopu v jami Ojstro je po jutranjem vdoru žitke mase šesterica rudarjev poskušala zavarovati poškodovano območje, pri tem pa je nepričakovano prišlo do ponovnega vdora. Po poročanju našega posebnega poročevalca, so reševalci enega rudarja že našli mrtvega, enega so uspeli rešiti, četverico pa še vedno pogrešajo. Do nesreče je prišlo na globini 310 metrov. Reševalna akcija štirih pogrešanih rudarjev, ki je potekala celo noč, se nadaljuje, reševalne ekipe pa se menjajo vsakih šest ur. Sicer pa skušajo vzpostaviti tudi transportni sistem, s pomočjo katerega bi lažje odvažali nanešeni material.

Odkrili najstarejše jamske poslikave
23. 01. 2001 00.00
Italijanski arheologi iz univerze v Ferrari so v severni Italiji odkrili doslej najstarejše znane jamske poslikave. Gre za slikarije na dveh kamnitih ploščah, ki so jih znanstveniki odkrili na dnu jame Fumane, na njih pa je upodobljena štirinožna žival, ki je znanstveniki ne morejo prepoznati, in 18 centimetrov visoka človeška postava z živalsko glavo. Poslikave naj bi bile po ocenah znanstvenikov stare od 32.000 do 36.500 let. Za arheologe to pomeni, da so ljudje simbolično izražanje razvili že dosti prej, kot so domnevali doslej.

Oživljanje hotela Jama
21. 12. 2000 00.00
Postojna, Občina Postojna, turistično podjetje Postojnska jama, turizem, Območna gospodarska zbornica Postojna in Zavod za turizem Postojna so podpisali pismo o nameri o uskladitvi razmerij glede koncesije z upravljanjem Postojnske jame na lokalni ravni, in sicer z namenom oživljanja kompleksa hotela Jama. Podpisniki so s podpisom pisma o nameri med drugim podprli družbo Postojnska jama, turizem pri prizadevanjih za pridobitev koncesije za upravljanje s Postojnsko jamo ter pri oživljanju kompleksa hotela Jama, prav tako pa so se zavezali, da si bodo pri pogajanjih s predstavniki države prizadevali za dogovor, ki bi koncesijske dajatve na osnovi sprejetega razvojnega programa v celoti namenil obnovi in razvoju turistične ponudbe hotela Jama. V pismu o nameri podpisniki menijo, da samo celoten kompleks hotela Jama lahko izpolnjuje turistično funkcijo ter da so prizadevanja za ohranitev namembnosti kompleksa v celoti smiselna.

Odkrili starodavne indijanske risbe
21. 11. 2000 00.00
Amaterski arheolog Dan Arnold je v ameriški zvezni državi Wisconsin v neki jami odkril slikarije Indijancev, ki so stare najmanj 1000 let. Starodavni umetnik je s koščkom oglja na steno votline narisal lovce, kako z lokom lovijo srnjad in velike ptice. Arnold je sicer odkril risbe že leta 1998, a je skrivnost hranil zase, dokler strokovnjaki najdišča niso primerno zaščitili.

Komemoracije po Sloveniji
31. 10. 2000 00.00
Na grobovih in grobiščih po državi te dni potekajo številne spominske in žalne slovesnosti. Načelnik generalštaba SV generalpodpolkovnik Iztok Podbregar je v spomin na padle v času

Arheologi odkrili svetišče Ilirov
07. 10. 2000 00.00
Arheologi so v neki jami na hrvaškem polotoku Pelješac odkrili že skoraj 2000 let nedotaknjeno svetišče Ilirov. "Svetišče je povsem ohranjeno. Našli smo tudi več kot sto kilogramov keramičnih predmetov," je za hrvaške medije povedal eden od arheologov. Med najdenimi predmeti so tudi amfore in krožniki, na katerih so upodobljeni človeški liki. Pri odkritju so sodelovali tudi britanski in kanadski strokovnjaki. Iliri so bili etnična skupina, ki so se sredi 2. tisočletja pr. n. št. naselili na zahodnem delu Balkanskega polotoka in ob Jadranski obali. Ilire so si podredili Rimljani, kasneje pa so se na njihovo ozemlje naselili Slovani. Po mnenju enega od hrvaških arheologov je kultna jama nastala verjetno že pred kakimi 8000 leti, bila pa naj bi neke vrste svetišče rodovitnosti. Jama leži 370 metrov nad morsko gladino.

Premiera Bergerjevega projekta
03. 10. 2000 00.00
Slovensko mladinsko gledališče (SMG) bo po uspešnem gostovanju v Beogradu in Skopju sezono doma nadaljevalo z ljubljansko premiero projekta Die Traumdeutung Matjaža Bergerja. Ta koprodukcija SMG, družbe Postojnska jama, turizem in RTV Slovenije je ob podpori sofinancerja, ministrstva za kulturo, kot del projekta Prešerno leto doživela premiero 28. junija v Postojnski jami. Ljubljanska premiera bo ob suhem vremenu, v soboto, 7. oktobra ob 20. uri na notranjem dvorišču Slovenskega mladinskega gledališča.

Evropski dnevi kulturne dediščine v Sloveniji odprti
21. 09. 2000 00.00
Na slovesnosti na Ljubljanskem gradu je minister za kulturo Rudi Šeligo nocoj odprl Dneve evropske kulturne dediščine v Sloveniji. V Sloveniji bodo med 21. in 30. septembrom potekali pod geslom Kulturne poti 2000. V akcijo je vključenih 16 mest, kjer so ogleda vredni muzeji, galerije, spomeniki, prenovljene stavbe in ustanove, ki skrbijo za varovanje in restavriranje dediščine. Prireditev v tem okviru bo letos že 82.

Nagrajenec Vilenice Slavko Mihalič
10. 09. 2000 00.00
S slovesno podelitvijo mednarodne literarne nagrade Vilenica klasiku sodobne hrvaške poezije Slavku Mihaliču se je v istoimenski jami v bližini Lipice sklenilo letošnje štiridnevno, tokrat še bogatejše vileniško dogajanje. Nagrajenec je poudaril, da je počaščen s priznanjem, še posebej, ker je po kristalu leta 1994 zdaj prejel še veliko nagrado Vilenice

Avstralski staroselci v Sloveniji
27. 08. 2000 00.00
Skupina avstralskih staroselcev, ki je že od prejšnje nedelje na obisku v Sloveniji, se je včeraj v Postojnski jami prvič v živo predstavila širši slovenski javnosti. Tako sinočnja kot današnja prireditev sta bili popolnoma razprodani, samo včeraj se je zbralo okoli 2.000 ljudi. A sama prireditev ni izpolnila vseh pričakovanj, saj je bil koncertni del zelo kratek.

Aboridžini v Postojnski jami
26. 08. 2000 00.00
V Postojnski jami se bo drevi ob 21. uri začel večer avstralske umetnosti aboridžinov. Devetčlanska skupina avstralskih staroselcev bo predstavila svojo tradicionalno glasbo in ceremonialni ples Corroboree (veliki nočni ples).

Lani bistveno manj požarov kot leto poprej
13. 08. 2000 00.00
V letu 1999 je bilo zabeleženih nekaj manj kot tisoč požarov v naravi in nekaj več kot 2500 požarov na objektih in prometnih sredstvih, skupaj 3582, kar pa je bistveno manj od števila požarov leta 1998, ko jih je bilo 5192. Po podatkih, ki so jih pri republiški upravi za zaščito in reševanje zbrali v publikaciji Naravne in druge nesreče v Republiki Sloveniji, so največ požarov zabeležili v občinah Ljubljana, Koper, Maribor in Celje, večina pa jih je bila posledica malomarnosti, neprevidnosti in nevednosti, 420-krat je bil požar povzročen namenoma, 126 požarov je nastalo zaradi naravnih pojavov, 75 pa zaradi otroške igre. V požarih je lani umrlo 16 ljudi, kar je manj kot v zadnjih letih, ko je umrlo blizu 30 ljudi.

Izkopali 58 trupel
27. 06. 2000 12.19
Muslimanska komisija za pogrešane osebe je včeraj sporočila, da so v jami na severovzhodu Bosne in v bližini Sarajeva odkrili 58 trupel, ki naj bi pripadala nesrbskim civilistom. 41 trupel, ki so jih našli v jami na severozahodu države, naj bi pripadala ljudem, ki so umrli v srbskem taborišču med bosansko bojno.

Žižek in Dolar bosta predavala v Divaški jami
20. 06. 2000 19.43
V soboto, 24. junija, bosta ob 17. uri v Divaški jami predavala dr. Mladen Dolar in dr. Slavoj Žižek. Naslov predavanja je Smeri razvoja interpretacije sanj. Predavanje sodi v ''trilogijo'' dogodkov, posvečenih Freudu, k njim pa sodita še gledališki projekt Die Traumdeutung Matjaža Bergerja in knjiga Interpretacija sanj.

Razstava Urške Nine Cigler
13. 06. 2000 10.05
V galeriji Inštituta Jožef Štefan v Ljubljani so odprli razstavo slikarke Urške Nine Cigler. Slikarka se predstavlja z deli, ki so nastajala med njenim absolventskim obdobjem. Njen likovni jezik ni ne abstrakten niti realističen, ne gradi na starih preizkušenih normah in ni podrejen nobenim likovnim tokovom, ampak se je v delih izkristaliziral čisto oseben in samosvoj likovni svet.

Brigadirji MDB za ureditev Posočja
27. 05. 2000 13.18
Klub brigadirjev mladinskih delovnih brigad (MDB) od 29. maja do 3. junija organizira delovno akcijo na Bovškem, s katero želijo prispevati svoj delež k ureditvi Posočja, ki ga je pred dvema letoma prizadel potres. Kot so sporočili iz kluba, pa želijo z omenjeno akcijo spodbuditi tudi druge sorodne organizacije, da se jim pridružijo pod geslom Solidarnost med nami še živi.

Razstava Slovenija - denarništvo in zgodovina v Stockholmu
25. 05. 2000 15.53
V švedskem Kraljevem numizmatičnem muzeju (Myntkabinettet) v starem mestnem jedru Stockholma bo švedski veleposlanik pri Združenih narodih Jan Martenson danes odprl razstavo Slovenija - denarništvo in zgodovina, ki jo je pripravil Narodni muzej Slovenije. Na več kot 3100 eksponatih je skozi razvoj denarništva moč razbrati zgodovino na območju Slovenije v času med letom 43.000 pr.n.št., ki ga dokumentira najdba Neandertalčeve piščali v jami Divje Babe pri Idriji, in proglasitvijo neodvisnosti Slovenije leta 1991.

Blejci in Postojnčani zadovoljni
27. 04. 2000 10.03
Lani je naravne in zgodovinske znamenitosti Slovenije po podatkih statističnega urada obiskalo 1,347 milijona obiskovalcev, od teh 565.835 ali 42-odstotkov tujih. Največ gostov je lani obiskalo Postojnsko jamo in muzej na Blejskem gradu, kjer pa tudi v teh prazničnih dneh beležijo dober obisk. Postojnska jama je med letošnjimi velikonočnimi prazniki naštela za 92,5 odstotka več obiskovalcev kot med velikonočnimi prazniki lani, Blejski grad pa je v omenjenem obdobju obiskalo za 24 odstotkov več gostov.

Najbolje obiskana Postojnska jama
02. 04. 2000 12.16
V zadnjem četrtletju lanskega leta si je naravne znamenitosti in zgodovinske objekte v Sloveniji ogledalo 177.355 obiskovalcev, od tega 34 odstotkov iz tujine. Največ obiskovalcev je v tem obdobju pritegnila <A HREF=http://www.postojna-cave.com/ target=_blank> Postojnska jama</A>, ki jo je obiskalo 32.720 obiskovalcev. V igralnicah so v zadnji četrtletju lanskega leta zabeležili 542.842 obiskovalcev, v kopališčih 600.793 obiskov, galerije in muzeje pa si je v tem obdobju ogledalo 99.921 ljudi.

Helios za čistejše okolje
17. 03. 2000 15.03
Akcija Heliosovega sklada za ohranjanje slovenskih voda v preteklih dveh letih je bila zelo uspešna. Očistili so devet kraških jam in dva obnovljena krajevna vodnjaka. Sklad s projektom pa se nadaljuje tudi letošnje leto. V začetku marca so že pozvali jamarska društva k prijavi na razpis, ob mednarodnem dnevu voda, 22. marca, pa bo izšel razpis za podporo pri obnovi krajevnih vodnjakov.

Čudežna rešitev
06. 03. 2000 21.13
V zadnjih tednih so plazovi v alpskih smučarskih središčih zasuli več deset ljudi, med njimi je bilo tudi nekaj smrtnih žrtev. V podzemlju francoskih Alp pa se je zgodila nekoliko drugačna nesreča. Reševalci so iz jame potegnili 30-letno francosko jamarko, ki je zaradi nenadnega udora pod zemljo preživela teden dni.

Francoski jamar po 76 dneh iz jame
17. 02. 2000 09.16
Francoski jamar Michel Siffre je po 76 dneh bivanja pod zemljo prišel na površje in tako dobil stavo, da bo v jami zdržal več kot dva tedna. 61-letni Siffre je bil v jami Clamouse na jugu Francije od 30. novembra 1999. Poleg stave je želel tudi dokazati, da teče človeška notranja ura v popolni izolaciji bistveno počasneje. To je bilo že njegovo tretje daljše bivanje pod zemljo. Ko je prišel iz jame, je dejal, da je lepo zopet videti modro nebo.

Vzrok nesreče potapljača še ni znan
12. 02. 2000 21.06
Jamarska reševalna služba (JRS) je danes izdala uradno sporočilo o nesreči v izvirni jami Bolunc, v kateri je izgubil življenje najboljši slovenski jamarski potapljač, inštruktor potapljanja in jamar potapljač reševalec Tomo Vrhovec iz Ljubljane. V njem med drugim navaja, da vzrok nesreče še ni pojasnjen.

V nesreči umrl najboljši slovenski jamarski potapljač
11. 02. 2000 20.10
V izvirni jami Bolunc je dopoldne prišlo do hude nesreče, v kateri je izgubil življenje najboljši slovenski potapljač, izkušen jamarski potapljač, inštruktor in jamarski reševalec Tomo Vrhovec iz Ljubljane, je sporočila Jamarske reševalne službe Slovenije.

Kako so okrašena slovenska mesta?
23. 12. 1999 19.28
Novoletna okrasitev 19 slovenskih krajev, ki so jih obiskale turistične patrulje Turistične zveze Slovenije (TZS), kljub težko pričakovanemu prehodu v novo tisočletje bistveno ne odstopa od vsakoletne okrasitve. Nekaj izjem je le na Primorskem, so ugotovili na TZS, kjer še dodajajo, da evforija pričakovanja novega leta, ki je že pred meseci zajela večino svetovnih prestolnic, na Slovence pri urejanju krajev ni naredila posebnega vtisa. Pohval turističnih patrulj je bila deležna le celostna ureditev Portoroža.

Žive jaslice v Postojnski jami
16. 12. 1999 18.13
V Postojni bodo letos že osmič pripravili žive jaslice, ki niso več samo postojnske, saj v njih nastopa kar 20 mladinskih pevskih zborov iz vse Slovenije. Tudi letos bo, v Jamski restavraciji tik pred vhodom v Postojnsko jamo, na novoletnem koncertu 5. januarja nastopal mednarodni mladinski simfonični orkester z mladimi glasbeniki iz sedmih držav.

Srečen konec za jamarje
22. 11. 1999 20.48
Reševalne ekipe so po tednu dni iskanja rešile sedem raziskovalcev, ki so zaradi močnega deževja ostali ujeti v neki jami na jugozahodu Francije. Jamarji so bili popolnoma izmučeni, vendar živi in zdravi.