janez drnovšek

Marjan Šarec: Ne bom se v srajci v tanku vozil in bombe metal
18. 06. 2022 17.02
Dobrega ministra za obrambo je danes težko najti. Možnosti ni veliko. Kdor sprejme resor, morda ne razume zapletenosti domala nerešljivih problemov vojske ali pa, da je dovolj nor ali dovolj pogumen, da je prepričan, da rešitve so. Marjan Šarec v prvem intervjuju v vlogi ministra za obrambo govori o teh problemih. O drugačnih poteh do srednjih bataljonskih skupin, brez boxerjev, o zadrževanju dobrih rešitev prejšnje vlade in o lekcijah bitk Karabaha in Ukrajine. Na ministrstvu za obrambo nas sprejme z značilnim vodoravnim nasmeškom, ko ne veš, ali te čaka kakšna imitacija, domislica ali pa le zakriva resnost zapletenega stanja na ministrstvu.

Robert Golob: Strah je bil tisti, ki je pretehtal
05. 06. 2022 07.00
Vztrajen, svojeglav, vizionarski in izjemen matematik, ki je že v otroških letih razmišljal drugače od vrstnikov in zato izstopal. Tako Roberta Goloba, ki je pri 55. letih postal predsednik vlade, opisujejo prijatelji, sošolci in sodelavci. Ob tem, da je preskočil razred in doktoriral pri 27-ih letih, je bil tudi kajakaš. Bi se vrnil v politiko, če bi ga prav politika pustila v energetiki, v družbi, ki je nastala na temeljih njegovega garažnega podjetja Strela-G? Kdo so njegovi strici iz ozadja? Kakšen odnos ima z Zoranom Jankovićem? Kako pogosto se sreča z Aleksandrom Čeferinom?

Vlado doslej najhitreje sestavil Peterle, imel tudi največ ministrstev
11. 05. 2022 11.36
Novi in s tem deseti predsednik slovenske vlade bo najverjetneje predsednik stranke Gibanja Svoboda Robert Golob. Glede na napovedi bo tako v 15. vladi samostojne Slovenije več ministrstev kot v zadnji vladi Janeza Janše. Čigava vlada jih je imela največ in čigava je bila najvitkejša? Koliko ministrskih stolčkov so zasedale ženske?

Doslej 14 vlad in devet različnih premierjev: najdlje je vladala LDS
25. 04. 2022 06.00
Po nedeljskih volitvah kaže, da bo Robert Golob nov mandatar za sestavo vlade. Doslej smo imeli v samostojni Sloveniji 14 vlad, ki jih je vodilo devet različnih premierjev. Največkrat, štirikrat, je vlado vodil Janez Drnovšek, ki je tudi najdlje predsedoval vladam, več kot deset let. Stranka LDS je bila doslej najdlje največja stranka v vladi. Medtem pa je največ vladnih koalicij tvorila DeSUS, ki je bila v vladah 22 let in pol. Janša je bil trikrat potrjen za predsednika vlade, skupaj je vladal sedem let, stranka SDS pa je bila del sedmih vlad, skupaj so bili v vladi 11 let in pol.

Med razlogi za nizko volilno udeležbo tudi 'vsisoistizem'
21. 04. 2022 12.24
Medtem ko je bila neudeležba na volitvah v državni zbor leta 1992 zgolj 14,4-odstotna, je bilo tistih, ki niso izkoristili svoje volilne pravice, leta 2018 že 47,36-odstotka. Zakaj takšen upad in ali bo zaradi velike aktivacije civilne družbe letos kaj drugače? Lastnost vseh utrjenih demokracij je, da motivacija za udeležbo na volitvah z leti pada, ocenjuje politični komentator Aljaž Pengov Bitenc. Tu je še razočaranje nad demokratičnim sistemom oz. kapitalizmom, ker "ni bilo tako, kot je bilo oglaševano". Tretji razlog imenuje "vsisoistizem", ko stran, ki je s sovražno retoriko poskušala zmagati na volitvah, pa ji to ni uspelo, vpelje logiko, da so vsi enaki. Za demokracijo je dobro, če je udeležba visoka, opozarja, in tudi sam upa, da letos bo.

Načrti JGZ Brdo: izgradnja 1,8-milijonskega wellnessa in projekt zelenega prehoda
14. 03. 2022 15.56
Javni gospodarski zavod Brdo je lani beležil rekordnih 10 milijonov evrov prihodkov in ustvaril 277.000 evrov presežka nad odhodki. Po uspešnem letu, ki sta ga zaznamovala odprtje prenovljenega hotela na Brdu pri Kranju in predsedovanje Slovenije Svetu EU, ima letos še ambicioznejše načrte. Poleg rasti prihodkov in dobička je med drugim v načrtu izgradnja wellnessa na Brdu. Kot prvi v slovenskem turizmu pa se lotevajo tudi posebnega projekta za zeleni prehod z načrti za prihranke na področju elektrike, vode in zemeljskega plina ter na področju zmanjšanja odpadkov.

Obletnica brionske deklaracije: spomnili na tedanjo enotnost in iskrenost
07. 07. 2021 13.27
Predsednik republike Borut Pahor je danes na slovesnosti ob 30. obletnici sprejetja brionske deklaracije spomnil na tedanjo enotnost, ki je danes ni več. Po njegovem je bila deklaracija pomemben korak h kasnejšem mednarodnem priznanju, s tem sta se strinjala tudi tedanji predsednik predsedstva Milan Kučan ter zunanji minister Dimitrij Rupel.

Ob 13. obletnici smrti Drnovška postavili spominske plošče
23. 02. 2021 17.08
V Predsedniški palači so pred vhodi v dvorane, ki nosijo imena štirih preminulih očetov slovenske države, postavili spominske plošče. Za postavitev so se odločili v letu, ko bomo obeleževali 30. obletnico ustanovitve države. V Pahorjevem uradu so se poklonili tudi Janezu Drnovšku ob 13. obletnici njegove smrti.

Vse do sedaj izglasovane nezaupnice predsednikom vlad
17. 12. 2020 18.23
Nezaupnice premierjem – sploh v zadnjem času so tem sledile predčasne volitve, vedno pa je predsednik vlade ob glasovanju o nezaupnici izgubil podporo Desusa.

Od čistilke Fate do legendarnega Vesa: Kukulele
09. 12. 2020 07.00
Le kdo se ne spomni priljubljene čistilke Fate in njenega znamenitega "kukulele'', legendarnega vratarja Vesa in poslovne direktorice Velepičke? To so le trije nepozabni televizijski liki, ki smo jih vzljubili v zadnjih 25 letih.

Leta 2006 so se debate za 'šankom' prenesle na novi kanal - Twitter
25. 11. 2020 20.20
Leto 2006 je naredilo debate za 'šankom prijaznejše'. 'Gnev' je namreč dobil svoj kanal - rodil se je Twitter. "Pa sploh smo ljudje, ali kaj smo?" se je takrat spraševal takratni predsednik Janez Drnovšek, ko so se vsi otepali Strojanovih. Iz Sudanskega zapora smo reševali Toma Križnarja, zgodila se je tragedija v diskoteki Lipa, električni skat je bil usoden za slavnega lovca na krokodile Steva Irwina. 2006 pa je naši hiši prineslo kup viktorjev.

Pahor razmišlja o skupinski pomilostitvi starejših bolehnih zapornikov
25. 11. 2020 10.31
Predsednik republike Borut Pahor je ministrico za pravosodje Lilijano Kozlovič zaprosil za razmislek, ali bi bilo mogoče za bolehne obsojence sprožiti postopek za pomilostitev po uradni dolžnosti. Začetek tega postopka je namreč v pristojnosti omenjenega ministrstva. Zaprosil pa jo je tudi za podatek, koliko obsojencev je trenutno na dolgotrajnejši prekinitvi zaporne kazni iz zdravstvenih razlogov.

Četrti slovenski premier, ki je odstopil: kaj sledi?
27. 01. 2020 10.46
Marjan Šarec je četrti premier v zgodovini Slovenije, ki je odstopil s položaja. Pred njim so to storili Miro Cerar, Alenka Bratušek in Janez Drnovšek. Predsednik Pahor ima zdaj 30 dni časa, da DZ predlaga kandidata za novega mandatarja. Če imena o novem mandatarju ni, se razpusti državni zbor in razpiše predčasne volitve. Te so lahko najprej čez 40 dni in najpozneje čez dva meseca – torej najhitreje v drugi polovici aprila.

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 05.00
36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Mejni spori, ki trajajo že skoraj četrt stoletja, ostajajo nerešeni
08. 07. 2019 21.21
Mejni spori med Slovenijo in njeno južno sosedo trajajo že skoraj četrt stoletja, pred odločitvijo arbitražnega sodišča pa je bilo na papirju spornih vseh 670 kilometrov meje, in sicer zaradi stališča, da meja med republikama v času Jugoslavije ni bila določena. Rešitve sta pred 18 leti iskala že Janez Drnovšek in Ivan Račan, a teh do danes še ni na vidiku.

Vrtalnik za iskanje vode po desetih letih vendarle krenil proti Darfurju
05. 03. 2019 08.33
Vrtalna naprava za iskanje vode v Darfurju gre po desetih letih vendarle na pot, so sporočili iz Ustanove Toma Križnarja in Ustanove HOPE. Potem ko je leta 2009 plemenski starešina Suleiman Jamous zaprosil za pomoč, bo zdaj naprava vendarle začela svojo pot v Afriko. Projekt so poimenovali po nekdanjem predsedniku – Antena dr. Janeza Drnovška.

Šarec o manjšinski vladi in Janševih haikujih
11. 08. 2018 16.01
Kandidat za mandatarja in predsednik drugouvrščene stranke na parlamentarnih volitvah LMŠ je v intervjuju izrazil začudenje glede ’fame, ki se dela okoli manjšinske vlade’ ter trenutni položaj primerjal s tistim, ko je v 90. letih vlado sestavljal Drnovšek.

Za 28 let vladanja so porabili leto in pol samo za sestavljanje vlad
07. 06. 2018 11.22
Analiza dvanajstih vlad v številkah in imenih je nazorna: kako dolgo, kdo s kom, za koliko časa. Izhodišče pa, koliko dni po volitvah je bilo potrebnih za povolilno matematiko, da so vlade tudi zaprisegle.

Sovražnik, velik sovražnik, smrtni sovražnik, koalicijski partner
06. 06. 2018 06.33
Janez Drnovšek je vodil štiri različne koalicije, Janez Janša dve, Lojze Peterle, Andrej Bajuk, Anton Rop, Borut Pahor, Alenka Bratušek in Miro Cerar pa so bili na čelu vlade le enkrat. Poti do oblikovanja vlad so se vile od gostiln do zasledovanj, bile skoraj praviloma mukotrpne in nagrajene s funkcijami, tudi asfaltiranji cest.

Tretji slovenski premier, ki je odstopil
14. 03. 2018 23.32
Miro Cerar je tretji slovenski premier, ki je odstopil. Pred njim sta to iz zelo različnih razlogov storila dolgoletni predsednik vlade Janez Drnovšek in prva slovenska premierka Alenka Bratušek.

Spomini na slovenskega politika s karizmo državnika
24. 02. 2018 07.00
Občutek je, da se te dni, ob deseti obletnici smrti Janeza Drnovška, vsi spominjamo različnih dogodkov, trenutkov, anekdot, vsi smo lastniki bolj ali manj pomembnih spominov na slovenskega politika, ki mu lahko rečemo tudi državnik. Včasih, pa ne zelo pogosto, se tudi novinarju zgodi, da je nekoliko ponosen na kakšnega politika.

10. obletnica smrti Janeza Drnovška: 'Prizadeval si je za mir, ker ni bil tip, ki bi sprožal konflikte'
23. 02. 2018 07.05
Pred 10 leti je umrl nekdanji predsednik vlade in države Janez Drnovšek. V njegov spomin potekajo številne slovesnosti, na dražbi njegovih osebnih predmetov so tako zbrali 7000 evrov za štipendijski sklad, ki ga je podprlo tudi nekaj slovenskih podjetij, tako da je v njem že 70.000 evrov. V Narodnem muzeju pa so se Drnovšku poklonile številne znane osebnosti.

Na dobrodelni dražbi predmetov iz Drnovškove zapuščine zbrali več kot 7000 evrov
22. 02. 2018 20.58
V Narodnem muzeju Slovenije so na predvečer 10. obletnice smrti nekdanjega predsednika države in vlade Janeza Drnovška, odprli razstavo o njem. Ob odprtju je potekala tudi dobrodelna dražba predmetov iz njegove zapuščine, s katero je Zveza prijateljev mladine Slovenije zbrala več kot 7000 evrov za Štipendijski sklad dr. Janeza Drnovška.

Razstava o enem ključnih politikov naše države
21. 02. 2018 19.23
V Narodnem muzeju bodo odprli razstavo o enem ključnih politikov naše države Janezu Drnovšku. Predmete jim je posodila in podarila Drnovškova družina. Razstavljenih je 60 njegovih osebnih predmetov in daril, ki jih je dobil na visokih političnih funkcijah. Bo pa nekaj teh predmetov ponujenih tudi na dobrodelni dražbi.

Vsi predsednikovi prijatelji
20. 02. 2018 10.51
Skrivnostni nasmešek, ki se je le redko javno raztegnil v širok nasmeh, še danes skriva številne zgodbe. Poznali smo ga kot predsednika - federacije, vlade in države. Pred očmi javnosti je modro skrival svojo zasebnost, čeprav je prav ta - kot danes pripovedujejo njegovi prijatelji - ključno iztesala njegovo državniško držo. Janez Drnovšek.

Zakaj Slovenija nima predsedniške rezidence?
30. 09. 2017 09.06
Predsednik republike v Sloveniji svoje delo opravlja v predsedniški palači, nima pa posebne rezidence, v kateri bi živel. Ideje o tem so se sicer pojavile ob začetku mandata nekdanjega predsednika Danila Türka, a so tudi kaj kmalu zamrle. Kot možni objekti so se omenjali Ljubljanski grad, Tivolski grad, nekdanji hotel Bellevue, grad Bokalce in vila Podrožnik.

Bo Boruta Pahorja na predsedniških volitvah premagal Janez Drnovšek?
21. 05. 2017 21.02
Marjan Šarec, ki je zaslovel prav z imitiranjem pokojnega predsednika, bo po zanesljivih informacijah kmalu najavil kandidaturo za predsednika republike. Zmago Jelinčič se iz bitke umika.

Danes politično mrtva, nekoč pa močna stranka LDS, se vrača
28. 01. 2017 19.13
LDS je leta obvladovala politično prizorišče, zdaj pa se, napoveduje njen aktualni predsednik Tone Anderlič, vrača. LDS bo na prihodnjih volitvah skušala prebiti parlamentarni prag. Stranka, ki jo je do vzpona vodil pokojni Janez Drnovšek, strmo pa je padala pod naslednjimi predsedniki, bo aprila iskala novega predsednika ali predsednico.

Tudi po devetih letih je spomin nanj še vedno močan
16. 10. 2016 11.40
Na današnji dan pred devetimi leti je ugasnilo življenje makedonskega glasbenika in pevca Tošeta Proeskega. Tega dne nikoli ne bo pozabila niti kraljica resničnostnih šovov Suzana Jakšič, ki je bila tistega usodnega dne ravno na dopustu v Skopju.

25 let je minilo, a nekateri obrazi v politiki vztrajajo
21. 06. 2016 17.59
Koliko so se od časov osamosvojitve do danes spremenili naši politiki? Imena, ki so bila pred 25 leti vsak dan v ospredju, so še danes tu: Janez Janša, Jelko Kacin, Dimitrij Rupel, Milan Kučan. In Borut Pahor.