janez janša

SDS poziva zunanjega ministra Frleca k odstopu
03. 03. 1999 16.28
Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) se je na zadnji seji predsedstva opredelila do vprašanj v zvezi z volilno zakonodajo, odnosi s sosednjo Hrvaško ter pobudo za interpelacijo zoper zunanjega ministra Borisa Frleca.

Amandma za ''prehodni'' nadzor nad Sovo
23. 02. 1999 16.18
Komisija državnega zbora za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb je pred drugim branjem predloga zakona o Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (Sova) na potekajoči 11. redni seji soglasno sprejela amandma, s katerim ureja parlamentarni nadzor nad Sovo. Omenjeni amandma bo veljal v prehodnem obdobju, to je do sprejetja t.i. krovnega zakona o obveščevalno-varnostni dejavnosti.

Janez Janša: Koalicija sama priznala svojo neučinkovitost
14. 01. 1999 15.36
Vladajoča koalicija je tudi s svojimi nedavnimi dejanji priznala, da ni več učinkovita in da ne opravlja svojega dela, saj vlada večino svojega časa in efektivnih naporov porabi za notranje izgorevanje, v smeri da bi obstala oz. da bi dajala vtis, da deluje in da obstaja, je na današnji novinarski konferenci poudaril prvak Socialdemokratske stranke (SDS) Janez Janša, ki ob tem dodaja, da sedaj tudi v sami koaliciji priznavajo, da so zadeve slabe in škodljive.

SKD in SDS predlagata sklic izredne seja državnega zbora
12. 11. 1998 11.34
Lojze Peterle in Janez Janša bosta danes v glavno pisarno državnega zbora (DZ) vložila zahtevo za sklic izredne seje državnega zbora RS.

SDS vložila interpelacijo zoper notranjega ministra Bandlja
02. 11. 1998 15.46
Skupina petnajstih poslancev Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je danes vložila interpelacijo zoper notranjega ministra Mirka Bandlja. Razloge zanjo je na novinarski konferenci podrobno pojasnil prvopodpisani pod interpelacijo Janez Janša, neposredni povod za interpelacijo pa je Bandljevo zavračanje parlamentarnega nadzora nad tistim delom ministrstva, ki lahko uporablja posebne metode in sredstva, na to pa naj bi bila vezana še vrsta drugih nepravilnosti v notranjem ministrstvu.

Se vnovič obeta ustavna obtožba?
13. 10. 1998 15.22
Predsednik Socialdemokratske stranke (SDS) Janez Janša je na današnji novinarski konferenci napovedal, da glede na sprejeto odločitev ustavnega sodišča - ki je zavrglo pobudo za oceno ustavnosti slovensko-izraelskega sporazuma - obstaja velika verjetnost, da bo stranka ustavno obtožbo zoper predsednika vlade predlagala ponovno. Po Janševih besedah se bo o tem predsedstvo stranke odločilo v prihodnjih dneh, ob tem pa še dodaja, da so za ustavno obtožbo izpolnjeni vsi pogoji.

SDS o nepopolnih in netočnih odgovorih vlade
10. 07. 1998 14.06
Odgovori vlade na vprašanja, postavljena ob obravnavi ustavne obtožbe zoper predsednika vlade Janeza Drnovška, so nepopolni ali pa netočni, je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša. Kot ključno pa je označil vprašanje glede pogojev, cen in količinah nabav vojaške opreme v Izraelu in od odgovora na to vprašanje bo odvisno strankino nadaljnje postopanje oziroma vložitev morebitne nove ustavne obtožbe, je še napovedal Janša.

Nosilci priprav in oboroženega odpora v vojni za Slovenijo po sedmih oziroma osmih letih prvič skupaj
25. 06. 1998 11.36
Na pobudo Antona Krkoviča in Vinka Beznika, nosilcev projekta Manevrske strukture narodne zaščite v letu 1990, so se na predvečer Dneva državnosti v soorganizaciji Združenja Sever in Združenja veteranov vojne za Slovenijo (ZVVS) prvič po vojni za Slovenijo v Sori pri Medvodah srečali nosilci aktivnosti Manevrske strukture narodne zaščite (MSNZ) iz vrst takratne milice in obrambnih struktur ter člani Republiške koordinacijske skupine. Skupaj s svojci padlih so obudili spomine na dogodke iz let 1990 in 1991, so sporočili iz Združenja veteranov vojne za Slovenijo.

Pahor pozval premiera k odstopu - Drnovšek poziv zavrnil
21. 05. 1998 13.11
V nadaljevanju razprave o predlogu Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) za ustavno obtožbo predsednika vlade je Borut Pahor (ZLSD) ob oceni, da se je Slovenija znašla v položaju politične krize, predsednika vlade Janeza Drnovška pozval, naj odstopi in v miru prenese pristojnosti na nekoga od njegovih ministrov.

Janša: Cilj ustavne obtožbe ni zamenjava vlade
07. 05. 1998 15.49
Ustavne obtožbe Socialdemokratska stranka (SDS) ni vložila, ker bi bil njen osnovni cilj zamenjati vlado. "Če bi bil to naš osnovni cilj, bi v tem primeru vložili konstruktivno nezaupnico in če bi imeli dovolj glasov, bi bilo to tudi smiselno", je na današnji novinarski konferenci, katere osrednja tema je bila ustavna obotožba zoper predsednika vlade in t.i. slovensko-izralski varnostni sporazum, povedal predsednik stranke Janez Janša in dodal, da obstajajo načelni razlogi, zaradi katerih mora opozicija velikokrat ravnati tako, kot pač ravna, ne glede na število glasov.

Protestna zapora ceste Grosuplje-Krka na odseku Plešivica-Luče
23. 04. 1998 18.50
Krajani vasi ob državni cesti Grosuplje-Krka na odseku Plešivica-Luče bodo jutri od 7. ure dalje na omenjenem odseku protestno zaprli cesto. Protestne akcije, s kateri želijo opozoriti na potrebo asfaltiranja te ceste, na kateri je še posebej veliko prometa ob nedeljah in praznikih, se bosta udeležila tudi župan občine Grosuplje Rudolf Rome in poslanec SDS Janez Janša, so sporočili iz poslanske skupine SDS.

Janša: Mali udar čez noč
10. 04. 1998 17.47
Obe včerajšnji zamenjavi - imenovanje Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske in Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve - zagotovo ne prispevata k izboljšanju možnosti Slovenije za vstop v zvezo Nato v drugem krogu, je na današnji novinarski konferenci dejal prvak Socialdemokratske stranke (SDS) Janez Janša in med drugim izrazil tudi protest zoper način urejanja kadrovskih zadev v Slovenski vojski. Po Janševih besedah gre za potezo, ki je v veliki meri povezana s povečevanjem oz. zmanjševanjem možnosti vstopa Slovenije v zvezo Nato. Prvak SDS tudi meni, da bi bilo "fer pričakovati s strani vlade, da koordinacijo pred takšno zamenjavo tudi obvesti", glede na to, da so predsedniki parlamentarnih strank podpisali sporazum o koordiniranju aktivnosti na področju približevanja EU in zvezi Nato. Po Janševih besedah gre za korak, ki bo bolj vplival na možnosti Slovenije pri vključevanju v zvezo Nato kot pa številni podzakonski akti, ki so tudi predmet razprave koordinacije parlamentarnih strank.

Poslanska skupina SDS predlaga ustavno obtožbo zoper predsednika vlade
07. 04. 1998 12.52
Poslanska skupina Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je danes v državni zbor vložila predlog ustavne obtožbe proti predsedniku vlade Janezu Drnovšku v zvezi s spornim slovensko-izraelskim sporazumom, podpisanim leta 1995. Opozicijska stranka se zavzema za to, da državni zbor s posebnim sklepom predlaga ustavnemu sodišču, naj ta ugotovi, da je predsednik vlade pri opravljanju svoje funkcije v več členih kršil ustavo, zakon o vladi in zakon o zunanjih zadevah, ter naj v skladu s takšno ugotovitvijo sprejme odločitev, da Janezu Drnovšku prenehala funkcija predsednika vlade. Ustavno obtožbo predsednika vlade je na novinarski konferenci podrobneje pojasnil predsednik SDS Janez Janša in napovedal, da bo poslanska skupina svoj predlog še dodatno obrazložila v parlamentarni razpravi na to temo

Jelko Kacin je vedel za podpis operativno-tehničnega dokumenta
27. 03. 1998 17.04
O spornem obveščevalno-varnostnem sporazumu med Slovenijo in Izraelom je spregovoril tudi Jelko Kacin, v času njegovega podpisa obrambni minister in zdaj poslanec državnega zbora. Za sporazum je očitno vedel, saj je, kot je povedal na današnji novinarski konferenci Liberalne demokracije Slovenije (LDS), direktorju obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo Marjanu Miklavčiču odobril službeno pot v Izrael, kjer naj bi se sporazum podpisal. Kacin pa je zatrdil, da je bil ves čas govor o operativno-tehničnem aktu o sodelovanju med obveščevalnima službama, sporni "nesrečni naslov" akta oziroma omemba vlade v njem se je pojavil šele v usklajenem aktu, ki pa je bil tudi podpisan. Zgodba o sodelovanju obveščevalnih služb Slovenije in Izraela ima po Kacinovih besedah dolgo zgodovino in sega v čas, ko je obrambno ministrstvo vodil Janez Janša, torej predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), ki je danes na čelu gonje proti sporazumu. Janša je kot obrambni minister v začetku 90-ih let za potrebe slovenske vojske nabavil orožje na Daljnem vzhodu, ki ga brez podpore Izraela ne bi dobil. Ker je Izrael torej podprl slovenska prizadevanja za osamosvojitev, je Janša Kacina, takrat ministra za informiranje, pooblastil, da skuša pomagati pri poglabljanju stikov med Slovenijo in Izraelom ter opravi pogovore v Izraelu.

Janša predlaga zamenjavo SLS kot predsedujočo koordinaciji parlamentarnih strank
18. 03. 1998 16.13
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je v današnjem pismu predsedniku Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjanu Podobniku, ki predseduje t.i. koordinaciji parlamentarnih strank, izrazil nezadovoljstvo nad vodenjem koordinacije in predlagal, da jo v izogib zapletom od 19. marca vodi druga stranka. Janša je v pismu opozoril na ponavljajoče prestavljanje sej koordinacije in na nesprejemljivost sklica seje za petek, 20. marca, v vladnih prostorih. Poslovnik koordinacije namreč določa, da seje potekajo v državnem zboru. Predsednik SDS ugotavlja, da Marjan Podobnik s takšnim ravnanjem ne prispeva h kakovostnemu delu in uresničevanju vloge, ki naj bi jo imela koordinacija parlamentarnih strank kot institut doseganja konsenza med različnimi političnimi strankami, dvomi pa tudi v iskreno pripravljenost vlade, da se v celoti pojasni ozadje in ugotovi odgovornost za, kot piše Janša, "protiustavni meddržavni sporazum med Republiko Slovenijo in Izraelom".

SDS od vlade pričakuje pojasnilo v zvezi z meddržavnim sporazumom med Slovenijo in Izraelom
12. 03. 1998 16.37
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je v današnjem pismu predsednikom parlamentarnih strank ter poslancema italijanske in madžarske narodne skupnosti izrazil sum v iskreno pripravljenost vlade, da razjasni vse okoliščine in ugotovi odgovornost za podpis protiustavnega meddržavnega sporazuma med Slovenijo in Izraelom.

Janez Janša meni, da v Sloveniji ni nadzora nad tajnimi službami
29. 01. 1998 15.58
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani kritično ocenil nadzor nad tajnimi službami v državi in menil, da Slovenija tako ne izpolnjuje enega od pogojev za vstop v EU.

Nadaljevanje 16. izredne seje DZ
12. 12. 1997 09.12
Državni zbor bo danes nadaljeval 16. izredno sejo, ki jo je v četrtek prekinil tik pred odločanjem o predlogu zakona o odpravi posledic komunističnega totalitarnega režima. DZ bo odločal o predlogu matičnega odbora za notranjo politiko in pravosodje, naj predlagani zakon, ki sta ga v zakonodajni postopek vložila Janez Janša in Lojze Peterle, v prvi obravnavi zavrne. Pred zasedanjem DZ se bo sestal še odbor za mednarodno politiko.

Ali bo v DZ več luči?
11. 12. 1997 14.52
Na potekajoči izredni seji državnega zbora so se do predlaganega zakona o odpravi posledic komunističnega totalitarnega režima oz. lustracijskega zakona, ki sta ga v parlamentarno obravnavo vložila Janez Janša (SDS) in Lojze Peterle (SKD), opredelili predstavniki večine poslanskih skupin. V nadaljevanju o predlaganih zakonskih rešitvah razpravljajo poslanci in poslanke; doslej se je prijavilo pet poslancev, ki imajo časovno neomejeno možnost razprave, in trije poslanci, ki imajo za razpravo na voljo po pet minut.

Janša o volitvah
28. 11. 1997 13.56
Ljubljana, 28. novembra (STA) - Predsednik SDS Janez Janša je poleg strankinega stališča do pisnega mnenja predsednika republike Milana Kučana o lustracijskem zakonu na novinarski konferenci predstavil tudi oceno minulih volitev v državni svet ter pri tem poudaril, da je ob posrednih volitvah 22 predstavnikov lokalnih interesov SLS omogočila, da zastopstvo državnega sveta v tem delu ne odraža enake politične slike, kot je nastala po lokalnih volitvah v DS leta 1994.

Ponujena lustracija za matični odbor ni sprejemljiva
26. 11. 1997 08.42
Parlamentarni odbor za notranjo politiko in pravosodje je po sinočnji obravnavi predlogov Socialdemokratske stranke Slovenije in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) za sprejem t.i.<b> lustracijske zakonodaje</b> sklenil državnemu zboru predlagati, naj na potekajočem izrednem zasedanju zavrne oba predložena dokumenta: resolucijo o protipravnem delovanju komunističnega totalitarnega režima in zakon o odpravi posledic komunističnega totalitarnega režima.