janez janša

Koalicija Slovenija proti Kopaču

12. 09. 2001 00.00

Ljubljana Poslanska skupina SDS je sprejela predlog strankinega izvršilnega odbora, da se v državnem zboru začneta postopka za interpelacijo proti ministru za okolje in prostor Janezu Kopaču.

Nato proti terorizmu?

12. 09. 2001 00.00

Nekdanji slovenski obrambni minister Janez Janša je pojasnil morebitne povračilne akcije ZDA in vlogo Nata v terorističnih napadih.

SDS za interpelacijo zoper Kopača

06. 09. 2001 00.00

SDS je na zasedanju izvršilnega odbora stranke sklenila, da bodo začeli s postopki za interpelacijo ministra za okolje in prostor Janeza Kopača.

Pred sestankom koalicijskih partneric

10. 07. 2001 00.00

Vlada in parlament naj bi po besedah predsednika SLS+SKD Francija Buta že prihodnji teden obravnavala predlog dogovora o meji s Hrvaško. Seveda pa je pogoj za to obstanek vladne koalicije na Hrvaškem. Pred pomembnimi meddržavnimi odločitvami nekateri analitiki opozarjajo na razrahljano domačo koalicijo. Govori se celo že o vladni krizi.

Ključno vprašanje je meja s Hrvaško

09. 07. 2001 00.00

S sobotno sejo sveta SDS, ki po odločitvi na majskem kongresu postaja najpomembnejši strankin organ med kongresoma, se je zaokrožil proces sprememb v stranki, je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik SDS Janez Janša. Svet je sicer za svojega predsednika izvolil Milana Zvera, za podpredsednika stranke Miho Brejca in Andreja Bručana, glavni tajnik pa ostaja Dušan Strnad. V stranki po Janševih besedah tudi razmišljajo, da bi uvedli novo funkcijo političnega tajnika.

Podpredsednika SDS Brejc in Bručan

07. 07. 2001 00.00

Na ustanovni seji sveta Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) po majskem kongresu sta bila danes za podpredsednika stranke izvoljena dosedanji podpredsednik Miha Brejc in član izvršilnega odbora Andrej Bručan, ki je zamenjal dosedanjega podpredsednika Milana Zvera. Ta je postal predsednik sveta stranke, podpredsednik sveta pa je Miroslav Luci. Za glavnega tajnika SDS so ponovno potrdili Dušana Strnada, za dodatnega člana izvršilnega odbora stranke pa Franca Severja. Kot je po seji dejal predsednik SDS Janez Janša, so v regionalni organizaciji stranke kot novo regijo določili podravsko regijo.

Kučan sprejel osamosvojitelje

04. 07. 2001 00.00

Predsednik države Milan Kučan je ob deseti obletnici samostojne Slovenije v vili Podrožnik sprejel najožje sodelavce iz obdobja osamosvajanja. Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da so se vnovič zbrali vsi, ki so sodelovali pri rojevanju in obrambi slovenske države ter nosili največji del odgovornosti za to, da je zgrajena na dobrih temeljih. Srečanja so se udeležili Igor Bavčar, France Bučar, Spomenka Hribar, Olga Jakhel Dergan, Janez Janša, Jelko Kacin, Matjaž Kmecl, Matija Malešič, Jože Mencinger, Ivan Oman, Lojze Peterle, Dušan Plut, Miha Ribarič, Dimitrij Rupel, Marjan Šiftar in Ciril Zlobec. Kot so sporočili iz predsednikovega kabineta, so se opravičili Janez Drnovšek, Jože Pučnik in Janez Slapar.

Opozicija slavi 10. obletnico osamosvojitve

24. 06. 2001 00.00

Na Kongresnem trgu v Ljubljani je nocoj slavnostna prireditev ob 10.obletnici osamosvojitve, ki jo pripravlja Koalicija Slovenije.

Odzivi na pisanje hrvaških medijev

20. 06. 2001 00.00

Slovenija in Hrvaška naj bi bili tik pred dogovorom o najbolj občutljivem odprtem vprašanju med državama - o poteku kopenske in morske meje. Hrvaška stran današnjega pisanja hrvaškega časnika Vjesnik, ki je predstavil domnevni kompromisni predlog hrvaške vlade za rešitev vprašanja meje, in srečanja obeh premierov Drnovška in Račana ni želela komentirati, redkobesedni pa so bili tudi slovenski predstavniki.

Opozicijska vprašanja premieru

19. 06. 2001 00.00

Na predstavnike vlade se je z vprašanji obrnilo približno 30 poslank in poslancev, med njimi kot prvi trije opozicijski poslanci, ki so svoja vprašanja naslovili neposredno na premiera Janeza Drnovška. Med njimi so poslanci najprej prešli na pobude in vprašanja, v okviru katerih je uvodoma premier Janez Drnovšek odgovarjal na opozicijska vprašanja o odnosih s sosednjo Hrvaško, problematiki mladih in o posledicah morebitnega referenduma v zvezi s prostocarinskimi trgovinami (PCP) na mejnih prehodih z državami EU.

Deset let pozneje

18. 06. 2001 00.00

Društvo slovensko-hrvaškega prijateljstva in Društvo hrvaško-slovenskega prijateljstva sta ob 10. obletnici državnosti Slovenije in Hrvaške danes pripravili okroglo mizo z naslovom Deset let pozneje.

Maša za domovino na Brezjah

18. 06. 2001 00.00

V Marijinem svetišču na Brezjah je bila v nedeljo tradicionalna zahvalna maša za domovino. Ob deseti obletnici osamosvojitve je vrh katoliške cerkve poudaril, da je Vatikan prvi priznal samostojno državo Slovenijo.

Protest SNS proti manipulaciji

17. 06. 2001 00.00

Slovenska nacionalna stranka (SNS) najostreje protestira proti politični manipulaciji ob srečanju ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, v Sloveniji, ko je bil na sprejemu od vseh predstavnikov političnih strank navzoč le predsednik SDS Janez Janša in bil povrh vsega predstavljen še kot "vodja opozicije". Prepričani smo, da brez dogovora v najvišjih političnih strukturah to ne bi bilo mogoče in da za vsem stoji odločitev premiera Janeza Drnovška, da tudi z lažmi doseže tisto, kar si je zastavil. Z najnovejšo podlo manipulacijo je dr. Drnovšek evidentno pokazal, da namerava v najkrajšem času - takoj po sprejemu novega poslovnika DZ, v katerem opozicija ne bo več imela nobene besede in možnosti, celo govora ne, in po sprejemu nekaterih ustavnih sprememb - vreči iz vladne koalicije tako ZLSD kot tudi SLS+SKD in vanjo pripeljati SDS in NSi. Predsednika SDS je dr. Drnovšek na omenjeni način že predstavil kot svojega naslednika, v zameno za to pa lahko na predsedniških volitvah naslednje leto računa na desne glasove, je v današnji izjavi za javnost napisal predsednik SNS Zmago Jelinčič.

Nesoglasja v SDS

22. 05. 2001 00.00

Vrenje v socialdemokratski stranki po kongresu v Celju se nadaljuje. Poslanec Franc Čebulj je vodstvu stranke poslal pismo, v katerem je napovedal zamrznitev odnosov. Kaj to pomeni, v stranki za zdaj še ne vedo. Predsednik socialdemokratov Janez Janša zadeve ne želi komentirati, preden se ne pogovori s Čebuljem. Čebulja, ki ima zelo zvišan krvni pritisk, na sejo poslanske skupine ni bilo. Po nekaterih informacijah naj bi se za nekaj dni umaknil v bolnico. Po besedah Janeza Janše so o Čebulju sicer imeli namen razpravljati, vendar brez njegove prisotnosti tega niso storili. Ostali poslanci SDS pričakujejo, da bo Čebulj ostal v njihovih vrstah. Tudi sam Franc Čebulj je že med celjskim kongresom stranke dejal, da o izstopu iz stranke ne razmišlja, da pa bi bilo treba urediti demokratične sile znotraj stranke in narediti korak naprej od sedanje prakse.

Janez Janša ostaja predsednik

20. 05. 2001 00.00

Janez Janša ostaja predsednik SDS tudi v prihodnje, saj je kot edini kandidat za predsedniško mesto od 380 delegatov 7. kongresa stranke prejel potrebno večino glasov podpore. Kongres je včeraj izvolil tudi 18 članov izvršilnega odbora in pet članov nadzornega odbora. Novi člani izvršilnega odbora so tako postali: Miroslav Luci, Miha Brejc, Milan Zver, Jože Zagožen, Anton Jeglič, Branko Grims, Branko Kelemina, Andrej Bručan, Drago Šiftar, Bojana Kos, Davorin Kranjc, Ladka Furlan, Anže Logar, Miloš Dular, Robert Rožič, Stanislav Hren, Alenka Paulin in Branko Krznarič. Največ glasov podpore za članstvo v nadzornem odboru pa so prejeli: Dimitrij Kovačič, Tomaž Toplak, Ivanka Režonja Šimonka, Jožica Dolenšek in Božidar Brudar. Sicer pa se je za mesta v izvršilnem odboru potegovalo 34 kandidatov, na mesto v nadzornem odboru pa jih je upalo 12.

SDS pred kongresom

17. 05. 2001 00.00

Sobotni kongres socialdemokratske stranke se bo začel z dokumentarnim filmom o zgodovini stranke. Glede prihodnosti pa v stranki računajo, da bodo novo priložnost dobili prihodnje leto, še posebej če bo prišlo do načrtovanih ali nenačrtovanih sprememb na vrhu vladne koalicije. Sicer Janez Janša na kongresu računa na sedanje, preverjene kadre, ki so se izkazali na volitvah, pa tudi na nekatera nova imena iz strankinega podmladka.

Po kongresu nova podoba SDS

13. 05. 2001 00.00

Podoba SDS bo po celjskem kongresu drugačna, saj se bo stranka v prihodnje manj ukvarjala s proceduro in več z vsebino oz. s ključnimi razvojnimi izzivi, s katerimi se Slovenija sooča v prvi polovici 21. stoletja. To pa ne pomeni, da bo stranka manj kritična do nepravilnosti, ampak da bo vselej ponudila alternative, je v pogovoru poudaril predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah se socialdemokrati dobro zavedajo, da mora v državi priti do konsenza o njenih razvojnih ciljih in "do vsaj približnega soglasja o tem, kako gledati na preteklost, da nas ta ne bo razdvajala tudi v prihodnosti". "Slovence čaka podoben korak, kot so ga po padcu Francove diktature naredili Španci. Navkljub temu, da so različno razlagali dogajanje v preteklosti, je med njimi prevladalo spoznanje, da se lahko poenotijo glede razvojnih oz. strateških ciljev države." Ob tem je Janša opozoril, da 7. kongres SDS, ki bo zasedal 19. maja, ne bo služil kot orodje za poenotenje stranke. "Predkongresna razprava v mestnih in občinskih odborih je podprla glavne dosedanje usmeritve stranke in tako pokazala, da kongres zaradi nekakšne večje enotnosti ni potreben, potreben pa je zaradi nekaterih vsebinskih in organizacijskih sprememb."

Po kongresu nova podoba SDS

13. 05. 2001 00.00

Nekaj dni pred kongresom stranke SDS je poslanec stranke in župan Tržiča Pavel Rupar napovedal izstop iz izvršilnega odbora stranke. Do razhajanj med poslansko skupino in Pavlom Ruparjem naj bi prišlo zaradi spora glede vodenja komisije za Slovence po svetu. Za predsednika komisije je bi namreč imenovan Franc Pukšič, kar naj bi bil povod za napovedan odstop Ruparja iz izvršilnega odbora stranke.

Janšin odziv na Kučanove kritike

25. 04. 2001 00.00

Poslanska skupina Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je danes sklicala novinarsko konferenco, na kateri se je predsednik SDS Janez Janša odzval na izjave predsednika države Milana Kučana o zaostajanju Slovenije pri vključevanju v zvezo Nato.

Priprave na majski kongres

03. 04. 2001 00.00

Socialdemokrati so pred majskim kongresom, ki bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot 19. maja v Celju, predstavili nekatere kongresne dokumente. V resoluciji so stranko opredelili kot stranko načelne politične sredine z dolgoročnim zavezništvom z Novo Slovenijo. Za SLS+SKD pa ugotavljajo, da je pristala na tranzicijski levici. Na kongresu bo približno 430 delegatov sprejelo novi statut stranke, hkrati pa izvolilo predsednika ter člane izvršilnega in nadzornega odbora SDS. Kot je na novinarski konferenci poudaril predsednik SDS Janez Janša, celjski kongres ne bo spreminjal sedanjega političnega programa stranke, ki je bil sprejet pred dvema letoma na kongresu v Portorožu. Po njegovih besedah je predkongresna razprava v stranki pokazala, da politični program ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko "načelne sredine" umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskoletnih spremembah v slovenskem političnem prostoru.

Novo vodstvo ljubljanske SDS

31. 03. 2001 00.00

Andrej Bručan, nekdanji minister za zdravstvo v Bajukovi vladi in vodja urgentne službe ljubljanskega Kliničnega centra, je novi predsednik mestnega odbora SDS Ljubljana. Na konferenci najmočnejšega strankinega občinskega odbora v državi so izvolili tudi 15-članski izvršilni odbor.

Srečanje Janše in Martensona

21. 03. 2001 00.00

S predsednikom Evropske ljudske stranke (EPP) Wilfriedom Martensonom in vodjo poslanske skupine te stranke v Evropskem parlamentu Hansom Gertom Poetteringom se je v Bruslju sestal predsednik SDS Janez Janša. Kot so sporočili s stranke, so se pogovarjali o napredku Slovenije pri vstopanju v Evropsko unijo ter sodelovanju EPP s SDS in koalicijo Slovenija. Obe stranki te koalicije, poleg SDS še Nova Slovenija, sta namreč vložili prošnjo za pridruženo članstvo v Evropski ljudski stranki.

Vlada odgovarjala na vprašanja poslancev

20. 03. 2001 00.00

Marčna seja državnega zbora se je začela s poslanskimi vprašanji predsedniku in ostalim predstavnikom vlade. Premier Drnovšek je moral zagovarjati mrtve črke iz koalicijske pogodbe, predstavniki vlade pa so med drugim morali opravičevati nedeljsko delo trgovk ter odgovarjati na očitke o vse pogostejšem izginjanju, izgubljanju in uničevanju dokumentov.

100 dni Drnovškove vlade

10. 03. 2001 00.00

Danes je poteklo 100 dni, odkar je vodenje vlade ponovno, že četrtič, prevzel Janez Drnovšek s svojo ekipo, v kateri so kar štiri stranke, in sicer LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS. Ta vikend se tako izteče 100 dni miru, kolikor jih da po nenapisanem pravilu opozicija vladi, zatem pa jo lahko začne opozarjati in krcati v javnosti zaradi neizpolnjevanja obljub. Drnovšek je za mandat do leta 2004 predlagal široko koalicijo štirih strank, kar bi moralo biti zagotovilo za politično stabilnost Slovenije v naslednjem obdobju. Po Drnovškovem mnenju bosta le tako lahko vlada in DZ izvajala svoje aktivnosti na najbolj učinkovit način in da bodo uresničili cilje, ki so jih predstavili državljanom pred volitvami in ki so zapisane tudi v koalicijskem programu.

Slavnostna akademija SDS

10. 02. 2001 00.00

Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) se mora zaradi neštetih sprememb, ki se obetajo v prihodnosti, socialnih posledic teh sprememb ter zaradi razmer, ki so nastale po zadnjih volitvah, precej spremeniti. Odgovornosti posameznih delov stranke so doslej kljub jasnim statutarnim določbam večkrat živele svojo prakso, informiranje v stranki je bilo preveč zanemarjeno in nezadostno razvito, ustanoviti pa bo treba tudi dodatne mehanizme, preko katerih bo mogoče oblikovati nove alternative, je na včerajšnji slavnostni akademiji ob 12. rojstnem dnevu SDS, ki se je je udeležil tudi predsednik NSi Andrej Bajuk, dejal njen predsednik Janez Janša. SDS bo o teh spremembah govorila na kongresu, ki bo predvidoma maja letos.

Redni kongres SDS predvidoma v maju

06. 01. 2001 00.00

Svet Socialdemokratske stranke Slovenije je na včerajšnji za javnost zaprti seji analiziral izide jesenskih parlamentarnih volitev ter sprejel dokument, ki vsebuje sklepe v zvezi z aktualnimi razmerami, v katerih se je znašla stranka. Po mnenju sveta SDS je program, ki ga je stranka sprejela na zadnjem kongresu leta 1999 v Portorožu, ustrezen, vendar pa po kongresu niso uspeli uveljaviti večinskega volilnega sistema - slednjega so opredelili kot ključni instrument za uresničevanje programa. Na podlagi te ugotovitve je svet naložil vsem strankinim organom, naj pričnejo s pripravami na sedmi redni kongres stranke, ki naj bi bil po četrtkovi odločitvi izvršilnega odbora SDS maja letos. Kot je po nocojšnji seji dejal predsednik SDS Janez Janša, bodo na kongresu poleg volitev vodstva med drugim sprejemali nekatere dopolnitve programa ter statuta stranke.

Janša in Bajuk pri Pahorju

19. 12. 2000 00.00

Vodji poslanskih skupin Socialdemokratske stranke (SDS) in Nove Slovenije (NSi), Janez Janša in Andrej Bajuk, sta v današnjem pogovoru s predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem ocenila predlog štirih koalicijskih poslanskih skupin v zvezi z razdelitvijo predsedniških mest in oblikovanjem delovnih teles DZ. Po njunem mnenju ta predlog predstavlja primerno osnovo za nadaljevanje usklajevanj. Ta se bodo nadaljevala jutri. Janša in Bajuk sta predsedniku DZ med drugim predlagala, da bi v nadaljevanju pogajanj rešili tudi vprašanja vodenja in zasedb mest v stalnih delegacijah DZ. Po mnenju predsednika DZ Boruta Pahorja to obeta možnost usklajenega dogovora, kar je bilo od samega začetka pogajanj tudi v interesu vseh poslanskih skupin, predvsem pa vloge in pomena DZ.

Bajuk in Janša na konferenci v Budimpešti

17. 12. 2000 00.00

Druge konference novih demokratičnih strank iz Srednje in Vzhodne Evrope, ki se je sklenila včeraj v Budimpešti, sta se udeležila tudi sopredsednika koalicije Slovenija, Andrej Bajuk in Janez Janša.

Desnosredinske stranke za sodelovanje

16. 12. 2000 00.00

Vodilni predstavniki štirinajstih konservativnih in desnosredinskih strank iz enajstih držav Srednje in Vzhodne Evrope so se ob koncu dvodnevne konference v Budimpešti zavzeli za poglobitev sodelovanja. V skupni deklaraciji so voditelji strank zapisali, da je ponovna združitev Evrope njihov najpomembnejši cilj. Konference sta se iz Slovenije udeležila predsednika strank Koalicije Slovenija Andrej Bajuk in Janez Janša. Madžarski premier Viktor Orban je na novinarski konferenci ob koncu srečanja dejal, da si desnosredinske stranke želijo, da bo prihodnja Evropa osnovana na delu, družini in narodu.

Bajuk in Janša v Budimpešti

15. 12. 2000 00.00

V Budimpešti se je začela druga konferenca srednjeevropskih desnosredinskih strank, na kateri sodelujeta tudi predsednika strank Koalicije Slovenija, Andrej Bajuk in Janez Janša. Na srečanju bodo udeleženci razpravljali o zunanji in socialni politiki ter političnem sodelovanju desnosredinskih strank. Konferenca se bo končala jutri s sprejemom sklepne deklaracije.