januarja

Širitev Nata prihodnje leto
13. 06. 2001 00.00
Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je izrazil zadovoljstvo ob današnji napovedi držav članic zveze Nato, da nameravajo na vrhu v Pragi prihodnje leto odpreti vrata zavezništva za vstop novih članic. Kot je še dejal v izjavi iz Dublina, kjer se mudi na obisku, bo Slovenija po njegovem mnenju med povabljenimi državami, če bo izpolnila naloge, ki jih nalaga Akcijski načrt za članstvo v zavezništvu. Ruplu so irski sogovorniki zagotovili, da negativen izid referenduma, na katerem so Irci pred dnevi zavrnili ratifikacijo pogodbe iz Nice, ni uperjen proti širitvi Evropske unije in da bo Irska nadaljevala politiko aktivne podpore širitvi unije. Sicer so irski sogovorniki izrazili mnenje, da je Slovenija kvalificirana kandidatka za članstvo v EU, ki ga lahko doseže v okviru ciljev, ki si jih je zastavila, tako da bi lahko postala članica EU 1. januarja 2004 in že sodelovala na volitvah v Evropski parlament.

Stiskalnica za Gorenje
13. 06. 2001 00.00
V beograjski Lola korporaciji so danes simbolično izročili Gorenju iz Velenja 106 ton težko stiskalnico, slovesnosti pa so se udeležili predstavniki velenjske družbe na čelu s tehničnim direktorjem Francem Kolškom, veleposlanik Slovenije v Beogradu Borut Šuklje s sodelavci in številni novinarji.

Capriatijeva zmagovalka Roland Garrosa
09. 06. 2001 00.00
Ameriška teniška igralka Jennifer Capriati je zmagovalka drugega letošnjega turnirja za Grand slam, odprtega prvenstva Francije na igriščih Roland Garros v Parizu. V finalu je premagala Belgijko Kim Clijsters z 1:6, 6:4 in 12:10 in tako ob zmagi v Avstraliji naredila pol poti do velikega slama.

NASA namerava "razstreliti" komet
08. 06. 2001 00.00
Ameriška vesoljska agencija NASA je odobrila program poleta medplanetarne vesoljske odprave Deep Impact (Globoko trčenje). Po načrtu bodo januarja 2004 izstrelili samodejno vesoljsko sondo brez posadke, ki bo 4. julija 2005 jedro kometa Tempel 1 zadela z bakrenim zrnom. Eksplozijo, ki bo pri tem nastala, bodo skozi teleskope na Zemlji opazovali astronomi in instrumenti sonde, ki bo letela mimo kometa.

Slovenija bo članica Unicefa
08. 06. 2001 00.00
V New Yorku se je končala seja izvršnega odbora Sklada ZN za pomoč otrokom (Unicef), katerega članica bo od januarja prihodnje leto tudi Slovenija. Seje, ki je bila namenjena pregledu rezultatov delovanja v srednjeročnem obdobju, predvsem pa pripravam na posebno vrhunsko zasedanje ZN o pravicah otrok, se je udeležila tudi predsednica slovenskega odbora Unicef Andreja Črnak Meglič.

Aprilski primanjkljaj nižji kot lani
05. 06. 2001 00.00
Slovenija je aprila izvozila za 753,86 milijona dolarjev, uvozila pa za 838,79 milijona dolarjev blaga. Blagovni primanjkljaj je znašal 102,93 milijona dolarjev, pokritost uvoza z izvozom pa je dosegla 87,7-odstotka. V primerjavi z istim mesecem lani se je aprilski izvoz, izražen v dolarjih, okrepil za 8,7 odstotka, uvoz pa je bil višji za 2,3 odstotka.

Pretvorba v evre zvišuje cene
04. 06. 2001 00.00
V Nemčiji so približno dvesto dni pred uvedbo evra, ki bo 1. januarja 2002 nadomestil 12 valut v evroobmočju, trgovci že začeli z navajanjem cene v evrih. Sprehod po nemških trgovinah pokaže, da trgovci v pričakovanju uvedbe evra pri spreminjanju cen iz mark v evre izdelkom zvišujejo cene.

Sodni zaostanki niso posebnost
01. 06. 2001 00.00
Predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča Aleš Zalar se je skupaj z Boštjanom Tratarjem z ministrstva za pravosodje in diplomatko Ondino Blokar s slovenskega veleposlaništva pri ZN v New Yorku udeležil konference Komisije Združenih narodov za mednarodno trgovinsko pravo (UNCITRAL), na kateri med drugim posebna delovna skupina pripravlja modelno zakonodajo s področja pomiritve in posredovanja pri reševanju sporov. Zalar je v pogovoru dejal, da se Slovenija, ki je v UNCITRAL opazovalka, konference udeležuje ker še nima nobene razvite oblike alternativnega reševanja sporov s katerimi je "absolutno" preobremenjena. Zalar se je v New Yorku srečal tudi z generalnim konzulom Andrejem Podvršičem, s katerim sta se dogovorila o projektu izobraževalne prakse slovenskih sodnikov na prvostopenjskih sodiščih v New Yorku, kjer bi se seznanili z različnimi programi alternativnega poravnavanja sporov.

Umrl je Nkosi Johnson
01. 06. 2001 00.00
Na svojem domu v Johannesburgu je davi umrl 12-letni Nkosi Johnson, simbol boja proti aidsu v Južnoafriški republiki. Nkosi se je že rodil kot seropozitiven, zdravniki pa so ob njegovem rojstvu menili, da bo živel največ devet mesecev. Deček je postal simbol boja proti aidsu, potem ko je lani v Durbanu na konferenci Združenih narodov, posvečeni boju proti tej bolezni, ganil udeležence s svojim govorom. Med drugim se je zavzel za to, da bi bolnike z aidsom obravnavali enako kot zdrave ljudi.

ZDA brez dokazov proti bin Ladnu
30. 05. 2001 00.00
Talibanske oblasti v Afganistanu so danes zatrdile, da ZDA nimajo trdnih dokazov o vpletenosti Osame bin Ladna v teroristična napada na ameriški veleposlaništvi v Nairobiju in Dar es-Salamu. Sodišče v New Yorku je namreč včeraj štiri domnevne sodelavce bin Ladna obsodilo zaradi sodelovanja v omenjena napada avgusta leta 1998, v katerih je umrlo 224 ljudi, 4000 ljudi pa je bilo ranjenih. Kot je poudaril tiskovni predstavnik afganistanskega ministrstva za informiranje Abdul Hana, se zaradi omenjenih obsodb ne bo povečalo število točk obtožnic zoper bin Ladna, ki se je v Afganistan zatekel leta 1996. ZDA si po mnenju istega vira prizadevajo diskreditirati talibanski režim, pri čemer omenjajo vprašanja človekovih pravic, prometa z drogami in terorizma.

Sodišče ugodilo Türku
29. 05. 2001 00.00
Vrhovno sodišče RS je v pritožbenem senatu v upravnem sporu, ki ga je zoper vlado zaradi razrešitve z mesta direktorja javnega podjetja Elektro-Slovenija (Eles) sprožil Vitoslav Türk, odločilo ugoditi njegovi zahtevi za izdajo začasne odredbe in do izdaje pravnomočne sodne odločbe v tem upravnem sporu prekinilo postopek za imenovanje novega direktorja Elesa.

Skupščina delničarjev Radenske
29. 05. 2001 00.00
Delničarji Radenske, ki poleg matične družbe združuje še družbe Tri srca, Zdravilišče Radenci, Zvezda Diana in Ecoss, so na današnji skupščini, na kateri je bilo prisotnega 84 odstotkov kapitala, soglasno sprejeli letno poročilo za leto 2000 ter sklepe o pokrivanju izgube v letu 2000, ki je bila povzročena z odpravo precenjenega premoženja in kapitala ter za matično družbo znaša 3,9 milijarde tolarjev. Izgube bodo pokrili z zmanjšanjem revalorizacijskega popravka osnovnega kapitala po stanju 31. decembra 2000 na dan 1. januarja 2001. Delničarji so na skupščini imenovali tudi revizorja družbe za leto 2002, in sicer revizijsko hišo PriceWaterhouseCoopers iz Ljubljane.

Višje premije pri Vzajemni
28. 05. 2001 00.00
Vzajemna zdravstvena zavarovalnica bo s 1. julijem povišala premije prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja za 5,8 odstotka. To pomeni, da bo premija v povprečju višja za 189 tolarjev. Kot so sporočili iz Vzajemne, je glavni razlog za podražitev visoka rast stroškov zdravstvenih storitev v prvem letošnjem trimesečju, ki je presegla pričakovana in načrtovana gibanja.

Zbor razlaščencev v Celju
27. 05. 2001 00.00
Celjska podružnica Združenja lastnikov razlaščenega premoženja je v Celju skupaj s predsedstvom združenja sklicala zbor razlaščencev in njihovih pravnih naslednikov. Predsednik celjske podružnice združenja Franc Fazarinc je na srečanju poudaril, da je zbor namenjen pospeševanju izvajanja denacionalizacijskega zakona ter odstranitvi ovir, ki so nastale med njegovim izvajanjem in posegajo v ustavno varovane pravice denacionalizacijskih upravičencev. Opozoril je tudi, da je bilo v celjski podružnici, ki vključuje upravne enote Celje, Žalec in Šentjur, od sprejetja zakona o denacionalizaciji, ki je stopil v veljavo pred desetimi leti, podanih 1076 denacionalizacijskih vlog, nerešenih pa je še 475 zadev.

Ponovno odprli gledališče Malibran
27. 05. 2001 00.00
V Benetkah je te dni po 20 letih svoja vrata ponovno odprlo gledališče Malibran. Leta 1677 zgrajena stavba, ki so jo v tem času restavrirali, naj bi bila namenjena predvsem simfoničnim koncertom. Slavnostne otvoritve gledališča naj bi se med 900 gosti udeležil tudi italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi.

Ceste terjale pet življenj
26. 05. 2001 00.00
Minulo noč je na slovenskih cestah zaznamovalo zelo tragično dogajanje. V zgodnjih jutranjih urah se je zgodila huda prometna nesreča na območju Kromberka pri Novi Gorici, v kateri je izgubilo življenje pet oseb. Pod gradom Kromberk je približno ob peti uri zjutraj voznik terenskega vozila, v katerem je bilo šest mladih fantov starih od 23 do 25 let, izgubil oblast nad vozilom ter v desnem ovinku zapeljal s ceste. Vozilo se je začelo prevračati, med prevračanjem je v vozilu umrlo pet oseb, eden izmed sopotnikov pa je bil lažje poškodovan in so ga prepeljali v šempetrsko bolnišnico. Na slovenskih cestah je tako letos umrlo že 92 udeležencev v prometu.

Ljubljana v znamenju obiskov
24. 05. 2001 00.00
Na povabilo premiera Drnovška je včeraj na enodnevni obisk v Slovenijo prispel španski premier Jose Maria Aznar, ki je dejal, da je Španija zagovornica širitve Evropske unije in si želi, da bi med njene članice čimprej vstopila tudi Slovenija. S premierom Drnovškom sta se strinjala, da so politični odnosi med državama zelo dobri, razvija se tudi gospodarsko sodelovanje, Ljubljana in Madrid pa imata številne skupne interese.

Nepravilno podeljene koncesije za GSM 900
24. 05. 2001 00.00
Pritožbeni senat vrhovnega sodišča je s sodbo zavrnil pritožbo družbe Simobil na odločitev prvostopenjskega senata vrhovnega sodišča, ki je 20. januarja 1999 kot nezakonito odpravilo odločbo vlade o podelitvi koncesij za GSM 900. Z drugostopenjsko odločbo je vrhovno sodišče tako zavrnilo vse pritožbene ugovore kot neutemeljene, spremenilo pa je tudi procesno odločbo, na katero je bila oprta odločitev prvostopenjskega sodišča, ter potrdilo pravilnost odločitve sodišča na prvi stopnji, ki je odpravilo odločbo vlade o podelitvi koncesij za GSM 900. Iz obrazložitve dokončne sodbe vrhovnega sodišča, na katero se ni moč pritožiti, nedvoumno izhaja, da so se koncesije lahko podeljevale le na podlagi pogojev in meril koncesijskega akta ter v skladu s pravili postopka.

Višji zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA
20. 05. 2001 00.00
Zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA je v marcu po podatkih ministrstva za trgovino znašal 31,2 milijarde dolarjev, kar je 16,1 odstotka več kot mesec poprej in hkrati pomeni najvišji enomesečni skok v zgodovini. Ekonomisti menijo, da bo tako velik porast primanjkljaja potegnil za sabo zmanjšanje predvidene gospodarske rasti v letošnjem prvem četrtletju.

Nizka volilna udeležba na Hrvaškem
20. 05. 2001 00.00
Hrvaški premier Ivica Račan je izrazil pričakovanje, da bo na lokalnih volitvah zmagala njegova Socialdemokratska stranka (SDP), ki sicer vodi šestčlansko vladno koalicijo. "SDP je priljubljena in pričakujemo dober rezultat tudi na lokalnih volitvah," je dejal Račan po oddaji glasu na volišču v Zagrebu nedaleč od svojega stanovanja. V odgovoru na novinarsko vprašanje je omenil možnost, da bo vladajoča koalicija v primeru potrebe morda razpisala predčasne parlamentarne volitve že letošnjo jesen. Ponovil pa je tudi napoved, da bo po lokalnih volitvah prišlo do rekonstrukcije vlade in vladajoče koalicije.

Minister umrl v nesreči
17. 05. 2001 00.00
Po poročanju iranskih oblasti današnje letalske nesreč na severu Irana ni preživel nihče od 19 potnikov in desetih članov posadke. Letalo vrste Yak 40 letalske družbe Faraz Qheshm, na katerem so bili med drugim iranski minister za promet Rahman Dadman ter šest poslancev, je tik pred pristankom na letališču v mestu Sari 250 kilometrov severovzhodno od Teherana izginilo. Pilot je v svojem zadnjem radijskem javljanju stolpu poročal o "zelo slabem vremenu" ter dodal, da razmišlja "bodisi o vrnitvi v Teheran bodisi o zasilnem pristanku". Takoj zatem je bila radijska zveza prekinjena.

Slovenska vojska praznuje
15. 05. 2001 00.00
Nastanek sodobne slovenske vojske povezujemo s preoblikovanjem Teritorialne obrambe (TO) in oblikovanjem Manevrske strukture narodne zaščite leta 1990 ter nastankom prvih učnih centrov na Igu pri Ljubljani in v Pekrah pri Mariboru. Uradni začetek delovanja obeh učnih centrov je 15. maj 1991, ko se je začelo usposabljanje skupaj 300 vojaških obveznikov. V spomin na začetek usposabljanja prvih slovenskih nabornikov v enotah TO je bil 15. maj izbran za dan Slovenske vojske (SV), ki tako letos praznuje svojo desetletnico. Osrednja državna slovesnost ob dnevu SV je bila sicer v petek, 11. maja, v ljubljanskem Cankarjevem domu, na njej pa je govoril minister za obrambo Anton Grizold.

Dražji bencin
15. 05. 2001 00.00
Opolnoči se je bencin spet podražil in sicer v povprečju za slabih pet tolarjev po litru. Cena najbolj prodajanega neosvinčenega 95-oktanskega bencina se je tako po novem iz 176 tolarjev in pol dvignila na 181 tolarjev in 30 stotinov. Za slaba dva tolarja sta se podražila tudi plinsko in kurilno olje.

Delegacija RKS v Dubrovniku
15. 05. 2001 00.00
V Dubrovniku se je začela mednarodna konferenca o pripravljenosti in preventivi pred nesrečami za območje jugovzhodne Evrope, ki jo organizira regionalna delegacija Mednarodne federacije društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca, udeležuje pa se je tudi delegacija Rdečega križa Slovenije (RKS). Glavna tema konference je priprava in razvoj planov nacionalnih društev za pripravljenost pred nesrečami, prav tako pa se bodo udeleženci dogovorili o prihodnjem sodelovanju nacionalnih društev na področju pripravljenosti pred nesrečami. Konferenca se bo zaključila v petek, 18. maja.

Tehnična komisija pregledala mariborsko letališče
15. 05. 2001 00.00
Mariborsko letališče, ki je zaprto že od srede lanskega decembra, družba Aerodrom Maribor pa od 1. marca v stečaju, je danes obiskala komisija, ki je pregledala tehnično stanje objekta in naprav. Od njenih ugotovitev je odvisno, ali bo družba znova dobila dovoljenje za pristajanje in vzletanje letal, ki ji je poteklo 1. januarja letos. Po besedah stečajne upraviteljice družbe Majde Jaki pa je to šele prvi korak v prizadevanjih, da bi letališče čez poletje znova oživelo.

Prva sredstva iz sklada Euroimages
14. 05. 2001 00.00
Upravni odbor evropskega filmskega sklada Euroimages je na zadnji seji v sklopu podpore distribuciji prvič namenil sredstva tudi Sloveniji, in sicer 5000 evrov Slovenski kinoteki za distribucijo filma Aprile režiserja Nannija Morettija. Slovenija je članica Euroimagesa od 1. januarja letos, njen stalni predstavnik v UO je dr. Igor Koršič. Kandidatura Slovenske kinoteke je bil prvi poskus Slovenije za pridobitev sredstev Euroimagesa.

Mirne volitve na Filipinih
14. 05. 2001 00.00
Po podatkih filipinskih nevladnih organizacij, ki so spremljale kongresne in lokalne volitve na Filipinih, med volitvami ni prišlo do hujših zapletov . Zabeležili so le manjše probleme zaradi pomanjkljivih volilnih seznamov, vendar so se kljub temu volišča zaprla pravočasno, ročno štetje glasov v posameznih volilnih okrajih pa je194160minilo brez zapletov. Pričakovati je tesen rezultat med predsednico Glorio Macapagal Arroyo in njenim predhodnikom Josephom Estrado, ki je bil zaradi velikih demonstracij 20. januarja prisiljen odstopiti. Okoli 36 milijonov volilnih upravičencev je izbralo predstavnike v filipinskem parlamentu, 13 senatorjev ter več kot 17.000 krajevnih zastopnikov - rezultati volitev pa naj bi bili znani čez teden dni.

Spletna stran o majorju Trohi
14. 05. 2001 00.00
Aktivnosti skupine državljanov s pomenljivim naslovom "Ladislav Troha s prijatelji", ki si prizadeva za razkritje še vedno nepojasnjenega izginotja uvodoma imenovanega majorja Slovenske vojske v drugi polovici letošnjega januarja, je mogoče spremljati tudi na spletni strani.

Uvedba evra bo povzročila znižanje cen
13. 05. 2001 00.00
Nemški finančni minister Hans Eichel je nemškim potrošnikom zagotovil, da uvedba evro bankovcev in kovancev ne bo prizadela njihovih žepov, temveč naj bi celo povzročila znižanje cen. Minister je v pogovoru za nemški časnik Sueddeutsche Zeitung med drugim dejal, da je nemška industrija obljubila, da ob spreminjanju cen iz mark v evre 1. januarja prihodnje leto cen ne bo zaokroževala navzgor.

Estrada v bolnišnici
12. 05. 2001 00.00
Nekdanjega filipinskega predsednika Josepha Estrado so zaradi bolečin v prsih prepeljali v bolnišnico. Njegovo premestitev je odredilo sodišče, potem ko mu zdravniki v preiskovalnem zaporu Santa Rosa v bližini filipinske prestolnice Manila niso mogli pomagati.