japonska

Odkrili Džingiskanovo grobnico?

18. 08. 2001 00.00

Člani neke ameriško-mongolske arheološke odprave menijo, da so blizu odkritju Džingiskanove grobnice. Našli naj bi jo 320 kilometrov severovzhodno od Ulan Batorja.

Atlantis se je združil z MVP

14. 07. 2001 00.00

Ameriški vesoljski raketoplan Atlantis, ki so ga izstrelili v četrtek, se je davi ob 5.08 po srednjeevropskem času, 368 kilometrov nad severovzhodno obalo Južne Amerike združil z Mednarodno vesoljsko postajo (MVP). Lopute med vesoljskima ploviloma so odprli ob sedmi uri po srednjeevropskem času. Petčlanska posadka Atlantisa in tričlanska posadka MVP sta se srečali v ameriškem znanstvenem modulu Destiny. Raketoplan ima v tovornem odseku 164 milijonov dolarjev vreden modul za izstope v vesolje Quest (Iskanje), imenovan tudi Joint Airlock (skupna zračna zapora), ki ga bodo v nedeljo združili s postajo.

Azija prevzema vodstvo v mobilni telefoniji

10. 07. 2001 00.00

Azijsko-pacifiška regija naj bi do leta 2004 prevzela vodilno mesto v svetu po številu uporabnikov mobilnih telefonov. Takrat naj bi njihovo število doseglo 370 milijonov uporabnikov, medtem ko naj bi v Zahodni Evropi število uporabnikov po tržnih analizah znašalo 324 milijonov, v Severni Ameriki pa 144 milijonov.

Američanu bodo sodili Japonci

06. 07. 2001 00.00

Združene države se sicer redko odločijo za predajo svojih vojakov, osumljenih zločinov na tujem tujemu sodišču. Predajo ameriškega državljana pa japonskim oblastem omogoča sporazum iz leta 1995 o statusu ameriških sil na Japonskem. Japonska stran je za ameriškega vojaka obljubila pošteno sojenje, kar je bil tudi eden glavnih povodov, da so se ameriške oblasti odločile za predajo obtoženca japonskemu sodišču, vendar zaradi pomembnosti vojaškega oporišča na Okinavi nočejo tvegati zaostritev odnosov z Japonsko.

Zmanjšana prodaja avtomobilov v ZDA

05. 07. 2001 00.00

Junija se je prodaja avtomobilov v ZDA v primerjavi z enakim obdobjem lani zmanjšala za štiri odstotke, kar je manj kot so pričakovali strokovnjaki. Ti so predvidevali, da se bo prodaja avtomobilov v juniju zmanjšala za najmanj šest odstotkov. Večina ameriških proizvajalcev avtomobilov je junija na domačem trgu zabeležilo zmanjšanje prodaje. Ford je zabeležil 7,8-odstotni upad prodaje svojih avtomobilov, General Motors triodstotni padec prodaje, medtem ko je ameriški del nemško-ameriškega proizvajalca avtomobilov DaimlerChrysler junija zabeležil 1,4-odstotno povečanje prodaje. Bolje kot ameriški proizvajalci avtomobilov so se junija na ameriškem trgu odrezali evropski in azijski proizvajalci. Švedski Volvo je junija zabeležil 14-odstotno rast prodaje v primerjavi z lanskim junijem. Rekordno prodajo pa sta junija zabeležila tudi japonska Toyota in Honda. Toyotina prodaja se je namreč povečala kar za 20 odstotkov, Honda pa je junija zabeležila sedemodstotno rast prodaje svoji avtomobilov. Nemški Volkswagen je junija zabeležil največjo mesečno prodajo avtomobilov po letu 1973, BMW je prodajo povečal za 32 odstotkov, Audi pa za 35 odstotkov.

Ameriški senatorji o smislu sankcij

05. 07. 2001 00.00

Ameriški senatorji v odboru za mednarodne odnose pod vodstvom demokrata Josepha Bidena so sprožili razpravo o učinkovitosti in smislu gospodarskih sankcij, ki jih ZDA uvajajo proti tujim državam, da bi jih na tak način prisilile v spremembo politike. Republikanski senator Richard Lugar je med razpravo priznal, da so skoraj vse sankcije neučinkovite, saj velikokrat škodijo tudi ameriškim proizvajalcem, ki ne morejo prodajati v države, za katere so razglasili sankcije. Lugar je zato pripravil predlog zakona, s katerim bi sankcije naredili bolj učinkovite.

Kitajsko-japonski trgovinski spor

05. 07. 2001 00.00

Kitajska in Japonska v sredo v Pekingu nista uspeli razrešiti trgovinskega spora glede medsebojnega povečevanja carin, pač pa sta se zgolj dogovorili, da bosta s pogajanji nadaljevali. Obe strani sta se strinjali, da bi bilo potrebno s pogajanji nadaljevati kar najhitreje, ob tem pa sta še izrazili upanje, da se spor ne bo še bolj razvnel in škodoval sicer dobrim odnosom med državama.

EU znova na misiji za Kjoto

04. 07. 2001 00.00

Zaradi odstopa ZDA od zavez iz mednarodnega protokola o zmanjševanju emisij nevarnih plinov, ki povzročajo klimatske spremembe, Evropska unija v prizadevanjih za rešitev protokola nadaljuje z iskanjem podpore čim širšega kroga ostalih članic mednarodne skupnosti. Delegacija EU na čelu z belgijskim ministrom za energijo Olivierom Deleuzejem in evropsko komisarko za okolje Margot Wallstroem se bo v ta namen od 4. do 10. julija mudila na Japonskem in v Avstraliji. Ob nesporni podpori ostalih industrijsko razvitih držav bi bilo protokol kljub odstopu ZDA kot največje proizvajalke strupenih plinov še vedno moč rešiti, so pred odhodom evropske delegacije na novo okoljevarstveno misijo poudarili v Bruslju.

Nerešen trgovinski spor

04. 07. 2001 00.00

Kitajska in Japonska danes v Pekingu nista uspeli razrešiti trgovinskega spora glede medsebojnega povečevanja carin, pač pa sta se zgolj dogovorili, da bosta s pogajanji nadaljevali, poroča kitajska tiskovna agencija Xinhua. Obe strani sta se strinjali, da bi bilo potrebno s pogajanji nadaljevati kar najhitreje, ob tem pa sta še izrazili upanje, da se spor ne bo še bolj razvnel in škodoval sicer dobrim odnosom med državama.

Sodelovanje Sanya in Sharpa

02. 07. 2001 00.00

Japonska proizvajalca elektronike Sanyo in Sharp nameravata okrepiti sodelovanje na področju gospodinjskih aparatov. Podjetji bosta sodelovali pri raziskavah in razvoju predvsem pralnih strojev in mikrovalovnih pečic, prodajala pa jih bosta še vedno vsak pod svojo blagovno znamko.

Pesimistično o japonskem gospodarstvu

02. 07. 2001 00.00

Gospodarska klima na Japonskem se je v drugem letošnjem četrtletju znova občutno poslabšala, v svojem rednem četrtletnem poročilu ugotavlja japonska centralna banka.

Toyota bo sodelovala s PSA

30. 06. 2001 00.00

Največji japonski proizvajalec avtomobilov Toyota Motor in drugi največji avtomobilski proizvajalec v Evropi, francoska skupina PSA, ki združuje družbi Peugeot in Citroen sta dosegla načelen dogovor o skupnem razvoju tehnologije za proizvodnjo majhnih avtomobilov in postavitvi tovarne, ki bo izdelovala platforme, na podlagi katere bosta partnerja izdelovala majhne in poceni avtomobile. Gre za vozila z gibno prostornino manjšo od 1300 kubičnih centimetrov, njihova cena pa naj ne bi presegala 8000 evrov, so sporočili iz Toyote. Vodstvi družb se bosta sestali 12. julija, ko naj bi izmenjali memorandum o sodelovanju. Slednji predvideva postavitev tovarne v vzhodni Evropi, najverjetneje na Poljskem, kjer se bodo omenjene platforme izdelovale. Začetek proizvodnje je predviden za začetek leta 2004, letno pa naj bi izdelali platforme za 300.000 vozil. Od dogovora si obe družbi veliko obetata, predvsem pa japonska Toyota, ki si želi povečati svoj triodstotni tržni delež v Evropi.

Ameriško-japonsko srečanje

30. 06. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je v Camp Davidu pri Washingtonu sprejel novega japonskega premiera Juničira Koizumija. Prvo srečanje obeh politikov je zasenčil nov incident na japonskem otoku Okinava, na katerem je 26.000 od 48.000 na Japonskem nameščenih ameriških vojakov. Neki ameriški narednik je namreč osumljen, da je posilil japonsko dekle. Zahteve za zmanjšanje števila ameriških vojakov na Okinavi bodo ena od194160tem japonsko-ameriškega srečanja.

Sodelovanje Toyote in PSA

29. 06. 2001 00.00

Največji japonski proizvajalec avtomobilov Toyota Motor in drugi največji avtomobilski proizvajalec v Evropi, francoska skupina PSA, ki združuje družbi Peugeot in Citroen sta dosegla načelen dogovor o skupnem razvoju tehnologije za proizvodnjo majhnih avtomobilov in postavitvi tovarne, ki bo izdelovala platforme, na podlagi katere bosta partnerja izdelovala majhne in poceni avtomobile. Gre za vozila z gibno prostornino manjšo od 1300 kubičnih centimetrov, njihova cena pa naj ne bi presegala 8000 evrov, so sporočili iz Toyote.

Med SP za ustreznejšo imigracijsko politiko

27. 06. 2001 00.00

Japonska bo morala po besedah pravosodnega ministra Majumija Morijame že pred začetkom svetovnega prvenstva (SP) v nogometu leta 2002, ki ga bo pripravila skupaj z Južno Korejo, poostriti svojo imigracijsko politiko. Delovanje Imigracijske agencije, ki je del pravosodnega ministrstva, je bilo grajano predvsem potem, ko naj bi na Japonsko s ponarejenim potnim listom prišel najstarejši sin severnokorejskega voditelja Kim Jong drugi. Kim Jong je dejal, da si želi ogledati Disneyland v Tokiju, vendar ni zapustil letališke zgradbe in je moral zapustiti Japonsko.

Ugoden žreb za slovenske rokometašice

20. 06. 2001 00.00

Na severu Italije so izžrebali skupine ženskega rokometnega svetovnega prvenstva, na katerem bo letos decembra nastopila tudi slovenska reprezentanca. Slovenija bo igrala v skupini D skupaj z Norveško, Italijo, Brazilijo, Urugvajem in Tunizijo.

EU naj omili stališča

20. 06. 2001 00.00

Japonska si želi, da bi Evropska unija omilila svoje stališče do protokola iz Kjota, s čimer bi omogočili nadaljevanje pogajanj z ZDA o ratifikaciji tega dokumenta o zmanjšanju emisij toplogrednih plinov v ozračje, je danes izjavila japonska ministrica za okolje Joriko Kavaguči. "Japonska upa, da bo EU omehčala stališče v nekaterih točkah, s čimer bi povečali možnosti, da vrnemo ZDA za pogajalsko mizo", je dejala Kavagučijeva in pozvala EU naj dovoli večji manevrski prostor za trgovanje z emisijami. Ministrica meni, da je kljub odklonilnemu stališču Washingtona do protokola, kompromis še vedno možen, tako da bi zagotovili njegovo izvajanje od leta 2002 dalje. Veliko članic EU se je odločilo, da se bodo ravnale po določilih Kjotskega protokola ne glede na odločitev ZDA in pozivajo Japonsko naj se odloči enako. Japonska pa je razdvojena med ozko povezanostjo z ZDA in zavezanostjo Kjotskemu protokolu, hkrati pa igrajo tudi vlogo pogajalca med EU in ZDA.

Ameriško-ruski vrh v medijih

16. 06. 2001 00.00

Za podporo in čim lažje delo novinarjem ob spremljanju tega pomembnega dogodka je v Cankarjevem domu odprto osrednje tiskovno središče, ki je doslej največje v Sloveniji. V njem je na voljo 150 osebnih računalnikov, s tehnično podporo za komuniciranje po spletu, novinarjem pa je na razpolago tudi notranja mreža (intranet) z vsemi koristnimi informacijami. Prav tako je na voljo tudi 100 telefonskih linij za priključitev prenosnih računalnikov.

Canonova tovarna na Kitajskem

04. 06. 2001 00.00

Japonska družba Canon bo za gradnjo tovarne na Kitajskem, v kateri bodo izdelovali fotokopirne stroje, namenila 83,3 milijona dolarjev. Tovarno bodo postavili v provinci Jiang Su, proizvodnja teh strojev pa naj bi se začela julija 2002. Canon bo do leta 2004 v njej zaposlil 3500 lokalnih delavcev, v tovarni pa naj bi izdelali 20.000 strojev na mesec. V Canonu so se za investicijo na Kitajskem odločili zato, ker kitajski trg velja za trg izrednih priložnosti, saj naj bi rasel z 10-odstotno letno stopnjo.

Japonska - Kanada 3:0

31. 05. 2001 00.00

Nogometna reprezentanca Japonske je v drugem srečanju skupine A pokala konfederacij premagala Kanado s 3:0 (0:0). Za gostitelje turnirja in svetovnega prvenstva 2002 so zadeli Ono (57.), Nišizava (60.) in Korišima (88.).

Uspešnost poslovanja preko interneta

30. 05. 2001 00.00

Po podatkih raziskovalnega podjetja IDC bo poslovanje preko interneta do leta 2005 doseglo do 5 bilijonov ameriških dolarjev. Število uporabnikov spleta pa bo predvidoma predstavljalo 15 odstotkov celotne svetovne populacije, kar pomeni skoraj eno milijardo ljudi. Leta 2000 je skupna poraba na internetu znašala 354 milijard ameriških dolarjev. Glede na ta podatek bo povprečna letna rast porabe do leta 2005 70-odstotna.

Dobro poslovanje Softbanke

25. 05. 2001 00.00

Japonska finančna družba Softbank je ob koncu poslovnega leta, končanega 31. marca, zabeležila izredno dobre poslovne rezultate. Njen čisti dobiček se je v primerjavi s prejšnjim poslovnim letom povečal kar za štirikrat in porasel na 304,6 milijona dolarjev, predvsem na račun visokih prihodkov iz internetnih finančnih storitev.

75-krat presežena ponudba

16. 05. 2001 00.00

Na Japonskem je prodaja vstopnic za svetovno prvenstvo leta 2002 dosegla vrhunec. Japonska nogometna zveza je namreč prejela že več kot 15 milijonov zahtev po vstopnicah, kar je kar za 73-krat preseglo ponudbo vstopnic. Največ zahtev je seveda po vstopnicah za finalno tekmo, ki bo 30. junija v Jokohami in za četrtfinalne obračune v Osaki. Pred tedni se je zaradi prevelikega navala na vstopnice celo sesula internetna stran japonskih prirediteljev.

Princesa Masako noseča

15. 05. 2001 00.00

Japonska cesarska palača je uradno potrdila vest, da je princesa Masako noseča.Princesa je v tretjem mesecu nosečnosti in bo predvidoma rodila konec novembra ali v začetku decembra. Novico so v državi sprejeli z velikim veseljem, saj že dolgo čakajo prestolonaslednika. Če bo 37-letna princesa rodila fantka, bo za svojim očetom, princem Naruhitom, drugi v vrsti za prestol. Na Japonskem je lahko cesar samo moški.

Honda in Mazda krepita položaj

14. 05. 2001 00.00

Japonska proizvajalca avtomobilov Honda in Mazda načrtujeta povečati proizvodnjo svojih avtomobilov na Kitajskem. Pri Hondi načrtujejo letos proizvesti 50 tisoč avtomobilov, medtem ko je lanska proizvodnja znašala 32.198 avtomobilov. Pri Mazdi pa upajo, da bodo uspeli na Kitajskem do leta 2004 povečati prodajo na 20 tisoč avtomobilov letno. Lani so sicer na Kitajskem prodali 4 tisoč avtomobilov.

Isuzu bo odpuščal

13. 05. 2001 00.00

Japonski proizvajalec motornih vozil Isuzu Motors bo moral zaradi prevelikih stroškov pri proizvodnji in vse večjih izgub zmanjšati število delovnih mest za približno 10 odstotkov in prav tako zmanjšati proizvodne zmogljivosti za približno 30 odstotkov, je danes poročala japonska tiskovna agencija Kjodo. Po načrtih lastnikov tega podjetja, ameriškega koncerna General Motors naj bi odpustili kar 3000 od 28.000 zaposlenih delavcev v tem podjetju, s tem pa naj bi Isuzu Motors iz rdečih številk splaval že v tekočem gospodarskem letu.

1,2 milijarde ljudi živi v revščini

30. 04. 2001 00.00

Po vsem svetu živi z manj kot dolarjem na dan več kot 1,2 milijarde ljudi. Vsako leto pred svojim petim rojstnim dnevom umre 10 milijonov otrok, 113 milijonov otrok pa ne hodi v šolo, je zapisano v poročilu o napredku Svetovne banke (WB), ki so ga v nedeljo predstavili v Washingtonu. Ob tem je predsednik WB James Wolfensohn bogatejše države pozval, naj pomoč manj razvitim državam povečajo na 0,7 odstotka bruto domačega proizvoda, kot so obljubile že pred časom. Letno bi to pomenilo 100 milijard dolarjev več za države v razvoju.

Kitajke prvakinje v namiznem tenisu

28. 04. 2001 00.00

Kitajska ženska namiznoteniška reprezentanca je osvojila naslov svetovnih prvakinj. V finalu SP v japonski Osaki so Kitajke premagale Severno Korejo s 3:0 in zbirko naslovov najboljših na svetu povečale na 14. Bronasti kolajni sta osvojili Japonska in Južna Koreja, Romunija pa je bila s petim mestom najboljša evropska reprezentanca.

Koizumi namesto Morija

24. 04. 2001 00.00

Japonska vladajoča liberalno demokratska stranka je za svojega predsednika izvolila Junišira Koizumija, ki bo v četrtek prisegel tudi kot novi predsednik vlade. Koizumi bo tako na mestu premiera zamenjal precej nepriljubljenega Jošira Morija. Nekdanji minister za zdravstvo Koizumi naj bi še ta teden imenoval novo vlado. Zaradi zamenjave na političnem vrhu so se tečaji delnic na tokijski borzi občutno zvišali.

Je Kjotski protokol ogrožen?

21. 04. 2001 00.00

Okoljski ministri in strokovnjaki za podnebje iz 40 držav bodo danes v New Yorku določili teme za naslednjo svetovno konferenco o varovanju podnebja, ki je sklicana za 16. julij v Bonnu. Enodnevno srečanje v New Yorku je prvo tovrstno po konferenci o podnebju v Haagu decembra lani. Strokovnjaki za podnebje se bojijo, da so se možnosti za izvajanje Kjotskega protokola od srečanja v Haagu še poslabšale, saj ZDA niso pripravljene izvajati njegovih določil. Namesto tega naj bi ZDA predstavile nov predlog za zmanjšanje emisij škodljivih snovi, ki povzročajo globalno segrevanje. Srečanja se udeležujejo predstavniki "treh taborov": Evropske unije, tabora Dežnik, ki so ga do zdaj vodile ZDA, vanj pa so vključene tudi Kanada, Japonska in Avstralija, ter skupina držav v razvoju G-77.