javna dela

Korupcija v zdravstvenem zavodu: s prirejenimi razpisi obnavljali zasebne domove

30. 01. 2025 10.40

Celjski kriminalisti so zaključili predkazenski postopek preiskave sumov korupcijskih kaznivih dejanj v enem od javnih zdravstvenih zavodov na območju Policijske uprave Celje. Ugotovili so, da sta v zavodu osumljenca prirejala javne razpise in sodelovala pri pridobivanju delavcev za obnovitvena in vzdrževalna dela tudi na svojih domovih. Javna naročila so dogovorjeno drobili in jih podražili tudi do 30 odstotkov. V enem primeru so ugotovili, da so plačali tudi potovanje v New York. Direktorica ZD Žalec Hana Šuster Erjavec je potrdila, da je v začetku leta 2024 v njihovem zavodu potekala hišna preiskava zaradi kaznivih dejanj s področja korupcije.

Bratuškova: S tretjo razvojno osjo smo tako daleč kot še nikoli

28. 01. 2025 15.27

Če ne bo večjih zapletov pri pridobivanju gradbenih dovoljenj tam, kjer še manjkajo, bi letos lahko bili v gradnji oz. začeti vsi odseki tretje razvojne osi od Šentruperta do Slovenj Gradca, je dejala ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek. S tretjo razvojno osjo smo tako daleč kot še nikoli, je ocenila.

Nepremičninski davek: med predlogi tudi obdavčitev celotnega premoženja

27. 01. 2025 07.24

Če želimo razbremeniti plače, moramo najti drugi vir prihodkov, je premier Robert Golob v državnem zboru pojasnil izhodišča za obdavčitev premoženja, ki jih je vlada potrdila konec decembra. Javna obravnava izhodišč se je pred kratkim iztekla, prejeli so 521 pripomb. Iz razprave v medijih so zaznali tudi pripombe na visoke stopnje obremenitve, med predlogi pa je tudi razširitev predmeta obdavčitve na vse premoženje posameznika ali na prvo nepremičnino nad določeno vrednostjo ali kvadraturo. Na podlagi pripomb in predlogov bo strateški svet za davke pripravil osnutek zakona.

Dermol: Nismo sodelovali pri razpisu za prestrukturiranje premogovnih regij

20. 01. 2025 13.35

Velenjska občina z javnim razpisom za gospodarsko prestrukturiranje v zasavski in savinjsko-šaleški premogovni regiji v okviru sklada za pravični prehod po besedah župana Petra Dermola ni imela nobene povezave. Župan je pozdravil revizijo razpisa, ki jo je po ugotovljenih domnevnih nepravilnostih odredil gospodarski minister Matjaž Han.

Huda nesreča sedežnice v Pirenejih, stanje treh smučarjev resno

18. 01. 2025 14.43

V Pirenejih se je zgodila huda nesreča sedežnice, v kateri je bilo poškodovanih več smučarjev. Sprva so poročali o več kot 30 poškodovanih, regionalni guverner Aragonije je pozneje navedel, da je takojšnjo zdravniško pomoč potrebovalo 17 ljudi, več je hudo poškodovanih, tri pa so s helikopterjem v bolnišnico prepeljali v resnem stanju. Nesreča se je zgodila v španskem smučarskem letovišču Astun ob meji s Francijo.

Boštjančič: Zmanjšal bi se črni trg, višina najemnin pa bi padla

24. 12. 2024 06.00

1,45 odstotka od vrednosti nepremičnine. Toliko bi lastnikom druge in več nepremičnin, v katerih ne prebivajo, letno vzela vlada. "Z obdavčitvijo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin, povečali kupno moč, tako zbrani denar pa namenili za razbremenitev dela," odločitev argumentirajo na vladi, v javnosti pa se že pojavljajo številni pomisleki, češ da bodo, če bo davek sprejet v takšni obliki, najemnine v večjih mestih še bolj poskočile in da bodo breme davka na koncu prevzeli najemniki. Kaj pravi na takšne in druge pomisleke finančni minister Klemen Boštjančič, predlagatelj izhodišč davka na nepremičnine, kaj so cilji izhodišč in kako dolgo bo potekala javna razprava na to temo?

Podpisana pogodba o sofinanciranju genskega zdravila urbagen

20. 12. 2024 13.45

Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter ustanoviteljica in predsednica upravnega odbora Fundacije CTNNB1 sta podpisala pogodbo o sofinanciranju predklinične in klinične študije genskega zdravila urbagen za sindrom CTNNB1. Fundacija bo sredstva v višini enega milijona evrov prejela naslednji teden.

Popolne prepovedi dela tako v javnem zdravstvu kot pri zasebnikih ne bo

12. 12. 2024 07.22

Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je sprva predvideval popolno prepoved dela javnih zdravstvenih delavcev pri tako imenovanih čistih zasebnikih izven javne zdravstvene mreže. Zadnja različica, ki jo ravnokar obravnava strateški svet za zdravstvo, pa bi zdravstvenim delavcem delo pri čistih zasebnikih pod določenimi pogoji dovoljevala.

Rušenje uničenih domov: 22 lastnikov že prejelo odškodnine

27. 11. 2024 17.24

Država je do sedaj 22 lastnikom objektov, ki so se odločili za izplačilo odškodnin, potem ko so jim pristojni njihove domove zaradi ogroženosti po lanski avgustovski ujmi umestili na seznam za odstranitev, izplačala približno 7,5 milijona evrov odškodnin. Trenutno je v teku še izplačilo odškodnin 34 lastnikom.

Javna agencija Spirit pri pomoči gospodarstvu v energetski krizi neučinkovita

26. 11. 2024 10.26

Javna agencija Spirit Slovenija pri tehnični vzpostavitvi in organizaciji posredovanja podatkov za izvedbo nadzorov nad višino prejetih pomoči gospodarstvu zaradi visokih cen energentov ni bila učinkovita, v reviziji ugotavlja računsko sodišče. Agenciji je podalo priporočila za izboljšanje poslovanja.

'Nobena uporaba drog ni varna, lahko pa jo naredimo manj tvegano'

24. 11. 2024 16.47

Slovenija ima čisto prvo varno sobo za uporabnike prepovedanih drog. Tehnično so v Novi Gorici pripravili dve, eno za injiciranje, kot je na primer heroin, drugo pa za snifanje in kajenje. "Nimamo utvar, da bodo ljudje zaradi nas preprosto nehali uporabljati droge," je ob tem jasen strokovni vodja projekta Luka Mrak, ki poudarja: "Nobena uporaba drog ni varna. Lahko pa jo naredimo manj tvegano." Zato v varni sobi zasledujejo predvsem tri cilje: umik drog z ulice, preprečevanje širjenja obolenj, kot sta hepatitis B in hepatitis C, ter preprečevanje smrti zaradi predoziranja. Ob tem pa uporabniku zagotoviti varen prostor, družbo pa narediti vsaj malce bolj sočutno.

Golob o nizki podpori njegovi stranki in vladi: Razumel sem sporočilo

23. 11. 2024 07.41

Potem ko je vladi uspelo pod streho spraviti reformo plač v javnem sektorju, je premier Robert Golob optimističen tudi glede drugih reform. Kot je dejal v intervjuju za STA, je plačna reforma namreč "motivacijska zmaga" in "trasira pot za sprejemanje ostalih reform". Tudi na morebitno gospodarsko krizo se Slovenija že pripravlja, zagotavlja. Spregovoril je tudi o precej nizki javnomnenjski podpori stranki Gibanje Svoboda in vladi, ki jo izkazujejo ankete, a je prepričan, da se trend že obrača. "Sem pa razumel sporočilo, zato sem odpovedal večino službenih poti v tujino in se bom prvenstveno posvečal temu, kako izboljšati položaj ljudi v Sloveniji." Urad predsednice sicer dogovor zanika.

Priključke si v romskem naselju še vedno lahko zagotovijo

21. 11. 2024 14.53

Romi iz novomeškega romskega naselja Žabjak-Brezje, ki jim je Komunala Novo mesto v ponedeljek odklopila na črno urejene priključke na vodo, imajo še vedno možnost, da si priključke uredijo, so zatrdili na komunali. Tega sicer do zdaj ni naredil še nihče. Zaradi nelegalnih priključkov je bila komunala mesečno oškodovana za okoli 5700 evrov.

Na COP29 prvi osnutki zaključnih dokumentov, sporne točke ostajajo nerazrešene

21. 11. 2024 10.39

Predsedstvo podnebne konference ZN v Bakuju je dan pred uradnim zaključkom dogodka objavilo prve osnutke zaključnih dokumentov, ki kažejo, da so države še daleč od dogovora o novem cilju glede finančne pomoči državam v razvoju. Glavne sporne točke pogajanj glede tega, kdo mora prispevati, koliko in kaj vse šteje k pomoči, ostajajo nerešene.

Stavka odpovedana, a opozorila ostajajo: 'Je država slišala bistvo?'

21. 11. 2024 08.44

Poštarji v petek ne bodo stavkali. V četrtek pozno zvečer so podpisali stavkovni dogovor, ki prinaša boljše delovne pogoje in zagotovilo za ohranitev enotne kolektivne pogodbe. Ob tem pa vseeno v sindikatu poudarjajo, da vzorec težav ostaja in da pošta potrebuje stabilno financiranje javnega servisa.

Janša zaprosil za odlog plačila, podmladek Gabrovi 'išče novega partnerja'

19. 11. 2024 17.48

Predsednik SDS Janez Janša je prosil za odlog plačila stroškov tožilki in sodnikom v zadevi Patria, od katerih je terjal odškodnino. Sredstva bo zbiral na dražbi, za katero v stranki verjamejo, da bo uspešna. Zmotil pa jih je video premierjeve partnerke Tine Gaber, v katerem za dražbo ponuja vudu lutko premierja Goloba.

Stavko napovedali tudi člani drugega reprezentativnega poštnega sindikata

07. 11. 2024 10.42

Potem ko so stavko za 22. november napovedali v Sindikatu poštnih delavcev, so tak korak na isti dan napovedali tudi v Sindikatu delavcev prometa in zvez (SDPZ) Pošte Slovenije, je dejala predsednica konference SDPZ Majda Stubelj. Kot je pojasnila, so njihove zahteve podobne, dodali so še nekaj svojih. Pričakujejo tudi pomoč države.

Stavka na pošti: raje kot položnice bodo nosili pakete

05. 11. 2024 08.47

Poštnim delavcem, ki že dlje časa opozarjajo na vse težje razmere za zaposlene, slišijo pa le prazne obljube, je dokončno prekipelo. Za 22. november so napovedali stavko, ki bo trajala do izpolnitve zahtev. Ob tem dodajajo, da bodo zakonsko določen minimum izvajali na pisemskem delu, medtem ko bodo vse svoje resurse preusmerili na dostavo paketov. "Stavka je napovedana v času, ko je povečan obseg dela s paketi. S terena pa vemo, da ste jih stranke precej bolj vesele kot položnic," so napovedali. V Pošti Slovenije so stavko označili za preuranjeno.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Ogorčeni delavci: 'Zakon ni sprejemljiv niti v najmanjših delih'

28. 10. 2024 07.43

Iztekla se je javna obravnava osnutka predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), po katerem bo TEŠ skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini. Predlaganim rešitvam nasprotujejo v lokalni skupnosti in tudi na GZS. Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije je ob tem ponovil, da izraža odločno nasprotovanje predlogu.

Kdo se boji zbornice? Ministrstvo bi (pre)velika pooblastila dalo v roke društva

21. 10. 2024 07.40

Čeprav je stanje na področju duševnega zdravja v Sloveniji vse prej kot rožnato, se zdi, da se klobčič, ko gre za iskanje rešitev, vse bolj zapleta, namesto da bi se razpletal. Psihoterapevtska stroka tako že dve leti opozarja, da je najboljša regulacija področja psihoterapije možna le z ustanovitvijo neodvisne, javne organizacije – psihoterapevtske zbornice z obveznim članstvom. A ministrstvo bi javna pooblastila raje dalo zasebnemu društvu – pa čeprav je to po mnenju več uglednih pravnikov celo neskladno z ustavo.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja

19. 10. 2024 09.03

Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Ministrica za zdravje o noveli, mariborski onkologiji in odhodu zdravnikov

19. 10. 2024 06.55

Po veliki šlamastiki in sprenevedanju pri gradnji mariborske onkologije je šef urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu pri ministrstvu za zdravje Tomaž Pliberšek vendarle ponudil odstop. Ministrica Valentina Prevolnik Rupel ga je sprejela, a s tem težav še zdaleč ni konec. Kdaj bodo bolniki z rakom prišli do človeku dostojnega zdravljenja, je velika neznanka. Po odkrivanju novih dokumentov ta teden v naši večerni oddaji, ki črno na belem dokazujejo, da je urad pod taktirko šefa Pliberška že pred enim letom vedel, da lahko nastanejo visoke pogodbene kazni, če ne bodo dobili soglasij stanovalcev, Pliberšek pa se ni odzval, dokumenti so ostali v predalu, smo v oddajo 24UR ZVEČER povabili zdravstveno ministrico.

Na predlog novele zakona prejeli pripombe več kot 100 deležnikov

17. 10. 2024 15.15

Opolnoči se je iztekla enomesečna javna razprava o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, katere cilj je razmejitev javnega in zasebnega zdravstva. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so prejeli pripombe skoraj 100 deležnikov. Med raznolikimi pripombami je slišati tudi opozorila pred odpovedmi zdravnikov v javnih ustanovah.

Dvigala v UKC-ju po vrtoglavi ceni, razmere zaostrujejo tudi odhodi zdravnikov

16. 10. 2024 19.35

Medtem ko bo ministrstvo za zdravje za vsakega od osmih novih dvigal v ljubljanskem kliničnem centru odštelo dobrih 332.000 evrov, so v eni od zasebnih družb pravkar kupili in postavili novo, sodobno in eno najhitrejših dvigal pri nas za vsega manj kot 60.000 evrov. Ali drugače: skoraj šestkrat manj, kot bo za posamezno dvigalo plačala država iz naših žepov. Zakaj tako? Razmere v javnem zdravstvu zaostrujejo tudi odhodi zdravnikov, ki so postali tako rekoč vsakodnevni.

Po odhodu kirurgov šempetrsko bolnišnico zapuščajo še trije radiologi

15. 10. 2024 19.49

Težave imajo tudi v šempetrski bolnišnici. Po tem, ko je maja dalo odpoved pet kirurgov, so zdaj ostali še brez treh radiologov. Dva sta kot razlog za odhod navedla predlagano novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki naj bi razmejila javno in zasebno oz. precej omejila delo zdravnikov pri drugih izvajalcih. V zdravstvu sicer že vse od napovedanih sprememb svarijo pred begom kadra in to se, kot kaže, tudi uresničuje.

Zdravstveni dom Lenart sredi novembra ostaja še brez druge zdravnice

15. 10. 2024 13.21

Potem ko je iz Zdravstvenega doma Lenart odšla zdravnica družinske medicine, 14. novembra odhaja še druga zdravnica, je povedala namestnica direktorja ZD Lenart Klavdija Dvoršak. Če ne bodo našli zamenjave zanju, bo brez izbranega zdravnika ostalo 2800 ljudi, saj so ostale ambulante že polne.

Zakon, ki se ga spoštuje in po njem živi

12. 10. 2024 17.20

Prostovoljni gasilci z vseh koncev Slovenije so dopopldne oblekli svečane uniforme in se zbrali v Celju. Na tamkajšnjem sejmišču so svečano obeležili 30-letnico Zakona o gasilstvu. Ob praznovanju so prejeli tudi posebno gasilsko vozilo, ki bo služilo javnosti pri ozaveščanju o požarni (ne)varnosti. Prvič se je po rdeči preprogi v tej vlogi sprehodil novopečeni obrambni minister Borut Sajovic. Tako kot njegov predhodnik Marjan Šarec je tudi on sam spisal lastno gasilsko zgodbo. Pred 17 leti je naredil gasilski izpit, je povedal za 24ur.com. V zakonu o gasilstvu, za katerega pravi, da so ga gasilci in državljani sprejeli za svojega, pa vidi tudi vzor za zakon o zdravstvu.

'Predlagane spremembe kažejo, da bolnik ni na prvem mestu'

09. 10. 2024 16.58

Čez teden dni se bo zaključila javna razprava o predlogu novele Zakona o zdravstveni dejavnosti. V zdravstvu opozarjajo, da bo imela novela negativen vpliv na bolnike in zdravstvene delavce, saj da bo privedla do zmanjšanja dostopnosti in posledično poslabšanja kakovosti zdravstvenih storitev. Po njihovi oceni je novela dokaz, da bolnik ni na prvem mestu.

V iniciativi Glas ljudstva vložili zakonski predlog za jasno ločitev zdravstva

17. 09. 2024 13.52

Poslanec Levice Miha Kordiš in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek sta v DZ vložila novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki so jo pripravili v iniciativi Glas ljudstva in po njihovi oceni jasno ločuje javno in zasebno zdravstvo. V iniciativi so kritični do predloga novele ministrstva za zdravje, ki so ga v ponedeljek poslali v javno razpravo. Se je pa medtem vlada seznanila z razširitvijo stavkovnih zahtev glavnega stavkovnega odbora Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides ter sprejela izhodišča za pogajanja v zvezi z njimi.