javna podjetja

Demokratična družba in kibernetske grožnje

05. 12. 2020 06.55

Ko začnemo govoriti o kibernetski varnosti, pogosto pomislimo na računalnik in varnost tega računalnika. V zadnjih nekaj letih, ko se je družba začela močno digitalizirati, pa smo začeli kibernetsko varnost povezovati s kontekstom širše družbe. Ljudje smo nagnjeni k temu, da poskrbimo za svojo varnost. Ko zapustimo svoje stanovanje oz. hišo, večkrat preverimo, ali smo zaklenili vhodna vrata, prav tako smo zelo previdni pri zaklepanju našega avta. Kako pa je s kibernetsko varnostjo oz. varnostjo na spletu? Smo ljudje prav toliko previdni, kot smo na ostalih področjih? Se kot družba, država, lokalna skupnost in posamezniki zavedamo novih izzivov?

Trump z generalom Flynnom začenja serijo pomilostitev

25. 11. 2020 14.30

Upokojeni general Michael Flynn, kratkotrajni prvi svetovalec za nacionalno varnost Donalda Trumpa, si ne krati več spanca zaradi laganja zvezni policiji FBI. Predsednik je s pomilostitvijo izbrisal kaznivo dejanje, ki se je začelo s Flynnovimi telefonskimi pogovori z ruskim veleposlanikom. Če gre verjeti napovedim, je to začetek pomilostitvenega vala, ki naj bi trajal vse do Trumpovega odhoda iz Bele hiše.

DZ potrdil šesti protikoronski zakon: delno kritje fiksnih stroškov podjetij

25. 11. 2020 08.20

DZ je danes potrdil šesti protikoronski zakon, ki ga je vlada pripravila z namenom omilitve posledic drugega vala epidemije covida-19. Poglavitna novost je delno kritje fiksnih stroškov tistih podjetij, ki jim bodo prihodki zaradi epidemije upadli za najmanj 30 odstotkov. Skupna vrednost ukrepov je ena milijarda evrov.

Protest sindikalnih central zaradi zavrnitve udeležbe na seji Odbora za finance o predlogu PKP6

23. 11. 2020 06.21

Kot zadnje od parlamentarnih delovnih teles predlog šestega protikoronskega zakona obravnava še odbor DZ za finance. Seja bo po pričakovanjih dolga, uvodoma pa je poslancem zanimiv predvsem ukrep delnega povračila fiksnih stroškov najbolj prizadetim podjetjem zaradi epidemije. V opoziciji menijo, da ponujena pomoč ne bo zadoščala. Medtam pa sindikalne centrale ostro protestirajo, ker niso bile povabljene k razpravi na seji Odbora za finance o predlogu PKP6.

Delež pozitivnih testov 29,55-odstoten, umrlo 43 ljudi

18. 11. 2020 06.24

V torek so opravili 6813 testov in potrdili 2013 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 29,55-odstoten. 43 ljudi je umrlo. "Številke niso vzpodbudne," je dejal vladni govorec Jelko Kacin in opozoril, da znova prihaja do vdora okužb v domove za starejše občane. Ekonomsko-dolžniška kriza, ki bo sledila zdravstveni, bo terjala dobro pripravljenost in prilagoditve na vseh področjih, pa je dejal Jure Knez iz Dewesofta in dodal, da se podjetja zavedajo, da je treba krepiti dodano vrednost in ne spati na krilih državne pomoči.

Ukrepe zdaj zaostruje tudi Švedska, javna zbiranja so omejili na osem ljudi

16. 11. 2020 08.13

Švedska, ki je zaslovela s svojim mehkim pristopom v boju proti pandemiji covida-19, je zaradi velikega porasta števila novih okužb z novim koronavirusom prvič sprejela odločitev o omejitvi javnega zbiranja na osem ljudi. V ZDA so potrdili že več kot 11 milijonov okužb z novim koronavirusom. V Zagrebu naj bi na nekaterih lokacijah potekale nelegalne zabave, hrvaški notranji minister pa je napovedal, da bi lahko zaostrili ukrepe. Na Češkem bodo medtem izredno stanje podaljšali vse do božičnih praznikov.

Država plačala 100 tisočakov za dodatno opremo doslej neuporabnih ventilatorjev SiriusMed

05. 11. 2020 17.00

Večina od 90 ventilatorjev SiriusMed R30, za katere je država podjetju Geneplanet plačala skoraj 3,3 milijona evrov ali 36.400 evrov za en ventilator, je bila doslej v skladiščih bolnišnic, saj so bili brez dodatne opreme za bolnike s covidom-19 neuporabni. Tako je Zavod za blagovne rezerve od podjetja Medicotehna za skoraj 100 tisočakov kupil posebne cevi, vlažilce in kompresorje za 64 ventilatorjev SiriusMed, da jih 11 bolnišnic, v katerih se tre bolnikov s covidom-19, sploh lahko uporablja. 46 ventilatorjev Bellavista 1000 ima še vedno prepoved uporabe, saj obstaja tveganje za povzročitev smrti bolnika. Analiza Dejstev – bolnišnice imajo na voljo 482 ventilatorjev za bolnike s covidom-19.

Sodišče imenovalo nadomestne nadzornike Telekoma Slovenije

03. 11. 2020 12.19

Okrožno sodišče v Ljubljani je imenovalo tri nadomestne nadzornike Telekoma Slovenije. Člani nadzornega sveta so tako postali Boštjan Koler, Dimitrij Marjanovič in Štefan Belingar, funkcija pa je prenehala odstopljenim Alešu Šabedru, Barbari Cerovšek Zupančič in Bernardi Babič.

Poglejte na zemljevid, kje se lahko samoplačniško testirate, cena okoli 100 evrov

21. 10. 2020 06.00

Klasični molekularni testi PCR, ki pri diagnostiki covida-19 veljajo za zlati standard, v Sloveniji stanejo od 80 do 120 evrov. Zbrali smo podatke, kje in za koliko denarja se lahko samoplačniško testirate, našli smo 22 zdravstvenih domov in šest bolnišnic. Testiranje ni poceni, trener judoistk iz Lopate Marjan Fabjan celo prodaja kombi, da bo lahko plačeval testiranja. Če je test v Luxembourgu, kjer testirajo daleč največ v Evropi zastonj, pa je v Avstriji še dražji kot v Sloveniji, med 110 in 190 evri, na Hrvaškem od 60 do 220 evrov. Razrez cene testa je zgovoren, niso le epruvete in brisi, so visoko usposobljeni ljudje, zaščitna oprema, aparature, znanje, kompleksni postopki.

KOMENTAR: Ste že preizkusili fantastično novo shujševalno dieto?

20. 09. 2020 07.13

Ob tem, ko oddaja Preverjeno stopa v dvajseto leto, kolegi, pa tudi ostali, pogosto sprašujejo, kaj so najbolj gledane teme. Veliko je bilo tega in zelo različnega, ampak skoraj po pravilu je ena tema, ki nikoli ne zgreši. Gre za vedno nove in različne revolucionarne, zdrave, manj zdrave, zvezdniške in tako naprej shujševalne diete.

SD skupaj s SAB vložili predlog zakona o slovenskih demografskih rezervah

17. 09. 2020 18.42

Socialni demokrati so skupaj s SAB v parlamentarno proceduro vložili predlog zakona o slovenskih demografskih rezervah. Kot so pojasnili v SD, v primerjavi z vladnimi načrti predlagajo boljši način za plemenitenje denarja, namenjenega izključno za pokojninske potrebe po letu 2040, in za zavarovanje strateško pomembnih podjetij pred privatizacijo.

Koalicija usklajena: v demografskem skladu bodo strateške in portfeljske naložbe države

15. 09. 2020 09.32

Koalicijski vrh se je, kot kaže, v pretežni meri uskladil glede predloga zakona o demografskem skladu. Vlada ga bo potrdila v kratkem, je napovedal premier Janša. V osnovi bodo v skladu strateške in portfeljske naložbe države, so povedali v stranki DeSUS.

Japonci prvič preizkusili leteči avtomobil s pilotom na krovu

31. 08. 2020 16.59

Japonsko podjetje je objavilo uspešno testno vožnjo letečega avtomobila. Gre za prvo javno demonstracijo letečega avtomobila v japonski zgodovini. Uspeh tokratnega leta pomeni, da bodo vozilo verjetno do konca leta testirali tudi zunaj testnega polja. Prizadevajo si, da bo avto, imenovan SD-03, v komercialni rabi do leta 2023.

V izolskem hotelu, kjer je prenočila ministrica, popravili račun

03. 08. 2020 15.27

V izolskem hotelu, kjer so junijski konec tedna preživeli ministrica Pivčeva in še dve osebi, razkrivajo, da so na zahtevo občine popravili račun. Znesek je ostal enak, so pa z njega izbrisali imena. V poslanski skupini DeSUS sicer od predsednice stranke zahtevajo konkretna pojasnila in dokumentacijo o njenih obiskih podjetja Vinakras in občine Izola.

AVK ob sodbi vrhovnega sodišča glede Mercatorjevih delnic zaskrbljena

30. 07. 2020 12.19

Javna agencija RS za varstvo konkurence (AVK) ob sodbi Vrhovnega sodišča RS, da je treba hrvaškemu Agrokorju nemudoma vrniti Mercatorjeve delnice, izraža zaskrbljenost. Delnice je namreč zasegla z namenom zavarovanja izvršitve odločbe o prekršku, za katerega Agrokor kazni še vedno ni plačal.

Elektronska komunikacija razkriva podrobnosti ministričinega obiska na Krasu

25. 07. 2020 17.38

Potem ko je ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec z družino pred dnevi odpotovala na Kras, kjer je obiskala tudi podjetje Vinakras in nastopila v promocijskem videu podjetja, smo pridobili elektronsko komunikacijo, ki razkriva nove podrobnosti njenega obiska. Pivčeva je na dan snemanja v vinogradu – poleg družine – ob sebi želela še dva vidna člana Desusa. Računov za domnevno zasebni del obiska pa še vedno ni pokazala.

Evropska komisija odobrila 222-milijonsko slovensko shemo za podporo podjetjem

09. 07. 2020 16.52

Evropska komisija je prikimala 222 milijonov evrov vredni slovenski shemi za podporo podjetjem, ki jih je prizadel izbruh koronavirusa. Ukrep, ki ga bo izvajala SID banka, je namenjen izboljšanju dostopa do zunanjega financiranja, kar bo podjetjem omogočilo, da nadaljujejo svoje dejavnosti v času in po zaključku zdravstvene krize.

Bezos po ločitvi še bogatejši

02. 07. 2020 12.19

Koronakriza ni prizadela vseh enako. Medtem ko so številni izgubili službo in s tem tudi prihodke, pa so nekateri bogataši postali še bogatejši. Med njimi je tudi ustanovitelj Amazona, ki je, kljub temu, da se je med ločitvijo odpovedal deležu podjetja, svoje bogastvo povečal za 3,5 milijarde evrov.

Kljub prepovedi obratovanja diskotek nočno življenje v Ljubljani še kako živahno

25. 06. 2020 12.03

Čeprav nočni klubi in diskoteke v Sloveniji uradno ostajajo zaprti, je nočno življenje v prestolnici še kako živahno. Ker je edini 'nočni klub' zaprt, se je zabava 'preselila' v bare, ki svoja vrata sicer odprejo šele v poznih večernih urah. Obiskovalcev, večinoma mlajših, ne manjka, vzdrževanje varnostne razdalje po priporočilih stroke pa je težko izvedljivo.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti

15. 06. 2020 13.00

Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

Sojenje v zdravstveni aferi: julija zaslišanje Jurkovičeve, lastnice podjetja Emporio Medical

03. 06. 2020 13.43

Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je po dolgem premoru zaradi epidemije nadaljevalo sojenje v zdravstveni korupcijski aferi. Tokrat so se dogovorili o datumu obravnav v juniju in juliju. Obtožnica zdravnikom in drugim zaposlenim v nekaterih zdravstvenih zavodih očita, da so na svoje bančne račune doma in v tujini prejemali denar, v nekaterih primerih tudi gotovino, za protiuslugo pa so še naprej naročali medicinski material pri določenem dobavitelju. Javna sredstva naj bi s tem oškodovali za skoraj milijon evrov.

Država bi pri poslu z Acronom prihranila 16,6 milijona, če bi maske kupila neposredno pri proizvajalcu

13. 05. 2020 06.00

Acron je ena maska FFP2 stala skupaj s prevozom in carino največ 1,6 evra, državi pa jih prodaja za 100 oziroma 143 odstotkov več. Če bi država maske kupovala neposredno pri proizvajalcu, bi prihranila 16,6 milijona evrov od 30-milijonskega posla z Acronom, ki mu je naročila maske za devet mesecev epidemije. Drugače povedano, država bi tako lahko kupila še dodatnih 10,3 milijona mask FFP2 po isti ceni kot Acron – 1,6 evra.

Danski strokovnjaki ne pričakujejo drugega vala epidemije

12. 05. 2020 17.46

Epidemija novega koronavirusa na Danskem je pod nadzorom, ocenjuje tamkajšnja vlada, ki v prihodnje načrtuje okrepljeno testiranje in sledenje okužbam. Drugi val izbruha je glede na stanje po rahljanju ukrepov po oceni zdravstvenih strokovnjakov le malo verjeten.

Izbrskali smo dokaze: Bureau Veritas je dvakrat potrdil lažno verodostojnost Acronovih certifikatov

12. 05. 2020 06.00

“Certifikat je verodostojen” in “iskalnik potrjuje verodostojnost”, tako je zunanja kontrolna hiša  Bureau Veritas, ki jo je najel Zavod za blagovne rezerve, označila dva Acronova certifikata, ki ju mi nismo našli v isti bazi kot Bureau Veritas, bodisi je lažnost potrdil kitajski laboratorij oziroma laboratorij sploh ni pristojen za certificiranje FFP2 mask. V Bureau Veritas prst usmerja tudi Zavod za blagovne rezerve, ki napoveduje pogajanja z Acronom za nižjo ceno in skrajšanje čakalnih rokov. Mi pa smo medtem iz Kitajske dobili že drugo potrditev o lažnem dokumentu.

Za glavna dela na drugem tiru se zanima 15 izvajalcev, največ iz Kitajske

08. 05. 2020 13.00

Na javna razpisa za glavna gradbena dela za projekt drugi tir med Divačo in Koprom je družba 2TDK prejela prijave 15 gradbenih podjetij in konzorcijev. Od teh je priznala sposobnost 10, sledila bodo pogajanja še o ceni. Med gradbinci, ki se zanimajo za projekt, prevladujejo Kitajci.

Kako bo videti vožnja z avtobusom ali vlakom po umiku prepovedi?

30. 04. 2020 15.20

Prepoved javnega potniškega prometa je prevozna podjetja močno udarila po žepu, zato ni čudno, da komaj čakajo, da se znova vzpostavi javni prevoz. Glede na rahljanje ukrepov in napovedi bo potniški promet najverjetneje spet stekel 11. maja, v kakšni obliki, pa bodo povedali epidemiologi. V LPP so prepričani, da imajo dovolj znanja in opreme, da zagotovijo varen prevoz potnikov, istega mnenja so na SŽ. Razkrili so nam, kako bodo ukrepali v primeru ponovnega zagona.

Sprva zgodbe o uspehu. Zaradi porasta okužb zdaj zaostrujejo ukrepe

23. 04. 2020 08.58

Singapur, Hongkong, Tajvan. Države, ki so ob začetku izbruha pandemije veljale za zgodbe o uspehu pri zajezitvi širjenja koronavirusa. To jim je uspelo brez strogih ukrepov družbenega distanciranja, ki so jih sprejemale države po svetu. A v zadnjih tednih beležijo strm porast števila primerov, zaradi česar so morale zaostriti omejevalne ukrepe. Nekateri strokovnjaki opozarjajo, da bi uveljavljanje ukrepov ob porastu okužb ter nato njihova omilitev lahko postali nova stalnica, dokler ne bo na voljo cepiva.

Bo vlada pingpong med MORS in MGRT presekala z ukinitvijo medresorske skupine?

23. 04. 2020 06.00

Če je pred mesecem dni vlada ustanovila Medresorsko delovno skupino za pregled ponudb zaščitne opreme s predstavniki šestih ministrstev, naj bi jo zdaj ukinila. Posle naj bi spet sklepal Zavod za blagovne rezerve po utečenih pravilih javnega naročanja, s pogajanji. Je razlog v tritedenskem pingpongu med ključnima ministrstvoma o tem, kdo je kriv za zgrešene posle, domnevne nepravilnosti, preplačano opremo? Opremo in dobavitelje bomo še potrebovali, saj kot razkrivamo, Slovenija v enem mesecu porabi 20,5 milijona zaščitnih mask, 16 milijonov rokavic, pol milijona zaščitnih očal, skoraj milijon zaščitnih plaščev.

Na pomoč gospodarstvu z dvema milijardama težko garancijsko shemo

22. 04. 2020 07.04

Člani vladne svetovalne skupine so predstavili sveženj ukrepov, predvidenih v t. i. drugem protikoronskem zakonu, s katerim želi vlada predvsem zagotoviti likvidnost podjetij. Država z zakonom daje poroštvo za mikro, mala in srednja podjetja v višini 80 odstotkov, za velika pa v višini 70 odstotkov. Obseg garancijske oziroma poroštvene sheme je določen v višini dveh milijard evrov. S tem država nase prevzema večino potencialnih kreditnih izgub. Lahovnik pri tem pravi, da gre za pomoč podjetjem, ki so se v težavah znašla zaradi epidemije, ne pa tudi tistim, ki so bila v težavah že prej. Fiskalni prostor ni neomejen, denar bo treba nekoč vračati, opozarja.

Vlada imenovala nove državne sekretarje: Pograjc namesto na čelo Generalštaba v Janšev kabinet

17. 04. 2020 17.53

Vlada je danes za vršilca dolžnosti direktorja vladne službe za zakonodajo imenovala pravnika Miho Pogačnika. Dosedanjo v. d. direktorice Katjo Triller Vrtovec je vlada danes imenovala za državno sekretarko v kabinetu predsednika vlade, je zapisano v gradivih po seji vlade.