javne funkcije

Nagrada ministra Vizjaka za glasove poslanca Simonoviča?
12. 11. 2021 08.30
Državni zbor bo kmalu – po zgolj treh letih od zadnjih sprememb – odločal o novem gradbenem zakonu. Če bo ta sprejet, bo razvpiti poslanec Desusa Branko Simonovič, kot kaže, z lahkoto legaliziral svojo črno gradnjo v Semedeli nad Koprom. Ali mu je s tem minister za okolje in prostor Andrej Vizjak šel na roko? Zakon namreč ni bil spisan na ministrstvu pač pa – pozor – v zunanji odvetniški pisarni Domna Neffata, odvetnika, ki zastopa Branka Simonoviča.

Analiza izjav ministra Vizjaka: Kdo zavaja javnost?
10. 11. 2021 06.00
Tudi potem, ko smo objavili še štiri daljše dele pogovora ministra Andreja Vizjaka in Bojana Petana, minister ni zmogel prevzeti odgovornosti za svoja dejanja. Še naprej vztraja, da gre za lepljenke, medijski konstrukt, čeprav se na posnetkih jasno in glasno sliši, kako je tekel pogovor in kaj vse je v njem, takrat kot gospodarski minister, izrekel. Četudi je, kot se je spomnil šele dva tedna kasneje, branil državni interes, nam je v svojih pojasnilih večkrat govoril neresnice in pri tem pozabil na zakone in etična pravila političnega delovanja.

Kadunc po podpisu pogodbe z Ukomom o prihodnosti STA
09. 11. 2021 10.50
V. d. direktorja STA Igor Kadunc in direktor vladnega urada za komuniciranje Uroš Urbanija sta v ponedeljek podpisala pogodbo o opravljanju javne službe STA v zadnjih dveh mesecih letošnjega leta. Kadunc je na novinarski konferenci spregovoril o podpisu pogodbe, financiranju javne službe, tekočem poslovanju STA in o drugih aktualnih vprašanjih. Položaj STA bo Bruselj pozorno spremljal tudi po podpisu pogodbe, so dejali v Evropski komisiji.

Vizjak v odzivu na posnetke: Ni mi moč očitati nobene nezakonitosti
09. 11. 2021 11.23
Tudi dopolnjeno poročilo forenzične analize posnetka pogovora med takratnim ministrom za gospodarstvo Vizjakom in tajkunom Petanom potrjuje, da zvočna datoteka ni bila naknadno spreminjana. Kljub aferi Glupi davki in žaljenju sodstva minister Vizjak ostaja na svojem položaju, v novem odzivu pa trdi, da mu ni moč očitati nobene zakonitosti. Opozicija je sicer zoper njega vložila interpelacijo, usoda Vizjaka pa je v rokah NSi. Še vedno namreč ni jasno, ali po vsem slišanem Vizjak še uživa njihovo podporo.

Iniciativa Glas ljudstva v predvolilnem času z zahtevami do političnih strank
08. 11. 2021 17.51
Mreža civilne družbe in nevladnih organizacij, ki se v predvolilnem času povezuje v iniciativo Glas ljudstva, je na novinarski konferenci med drugim naslovila problematiko pravne države, podnebnih sprememb, stanovanjske politike, starejših in socialne države. Obenem politične stranke poziva, da se do njihovih zahtev opredelijo.

Matevž Krivic: Svetlič ne izpolnjuje niti temeljnega ustavnega pogoja za ustavnega sodnika
08. 11. 2021 15.13
Najprej domnevna izjava o streljanju na migrante, nato podatki o sodelovanju v glasbeni skupini Žabjak bend, čigar člani podajajo rasistične in šovinistične opazke, Svetlič pa homoseksualnost izpostavlja kot bolezen. Sedaj se je oglasil nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic in zapisal, da Rok Svetlič nikoli ni imel stika s pravno prakso. Krivic je dodal, da kandidat ne izpolnjuje niti temeljnega ustavnega pogoja za ustavnega sodnika, saj ta mora biti pravni strokovnjak. Neskladnost te kandidature z ustavo pa predsednika Boruta Pahorja očitno ne zanima in ne skrbi, je še navedel Krivic. "Mislim, da sem vedno narobe razumljen s strani istih oseb," pa pravi Svetlič.

Protestniki so se poklonili žrtvam epidemije, dva ministra pozvali k odstopu
05. 11. 2021 21.18
Petkovi protestniki so se tudi tokrat zbrali na Trgu republike, ponovno opozorili na stanje v državi in poudarili, da mora vlada nemudoma odstopiti. Z vencem so se poklonili 5124 žrtvam epidemije, pa tudi zdravstvenim delavkam in delavcem, ki se v prvih bojnih črtah borijo za reševanje življenj. Hkrati so k odstopu pozvali tako ministra Poklukarja kot tudi Vizjaka.

Igor Kadunc prevzema vodenje STA
31. 10. 2021 07.29
Igor Kadunc prevzema vodenje Slovenske tiskovne agencije, sprva kot vršilec dolžnosti direktorja. Ob tem izpostavlja, da je zagotovitev finančne stabilnosti nujni pogoj delovanja in sploh obstoja STA, zato bo to njegova prioriteta. Razmišlja tudi, da bi DZ zaprosil za avtentično razlago nekaterih določb Zakona o STA.

Sindikat policistov o novi zakonodaji: Zloraba Policije do neslutenih razsežnosti
29. 10. 2021 07.00
Novi policijski zakonodaji, ki razburja stroko in zaposlene, se obeta ustavna presoja. Posamezne določbe nove zakonodaje o organiziranosti in delu v Policiji po mnenju policijskih sindikatov predstavljajo grob poseg v pravice iz delovnega razmerja in uvajajo rešitve, ki bodo dopuščale zlorabe Policije do neslutenih razsežnosti, zato napovedujejo, da bodo na Ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti. Do sprememb zakonodaje je kritičen tudi ustavni pravnik Andraž Teršek: "Lahko rečemo le nov dan, nova zavržna ideja sprevržene oblasti. Tovrstno početje v Sloveniji nima več dna." Opozarja tudi, da grozljiva škoda utegne biti dolgoročno nepopravljiva.

Slovenija glede preprečevanja korupcije v državni upravi ni storila dovolj
05. 10. 2021 10.01
Skupina držav proti korupciji pri Svetu Evrope je ocenjevala preprečevanje korupcije in spodbujanje integritete v državni upravi in organih odkrivanja ter pregona. Greco ugotavlja, da je bil glede najvišjih nosilcev izvršilne veje oblasti dosežen zgolj skromen napredek. V poročilu za Slovenijo so zapisali še, da ni zadovoljivo izpolnila ali obravnavala nobenega od petnajstih priporočil iz ocenjevalnega poročila iz petega kroga. Delno izpolnjeno je bilo le eno priporočilo.

Policija v krempljih politike, na udaru stroka in dostojanstvo zaposlenih
03. 10. 2021 08.56
Ob koncu tedna smo bili znova priča kadrovskim rošadam, tokrat na Policijski upravi Ljubljana. Direktorja Boštjana Glaviča je zamenjal Janez Rupnik, ki je zdaj opravljal funkcijo pomočnika direktorja Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi. Glavič bo z delom nadaljeval na Policijski akademiji v Tacnu. Čeprav je bilo rečeno, da naj bi sam želel zapustiti ta položaj, sodelavci dvomijo v to. Predvsem zato, ker je predsednik vlade še po sredinih protestih na Twitterju pozival notranje ministrstvo, naj ukrepa, ker da vodstvo ljubljanske policije očitno ni sposobno preventive. Že pred časom pa je zapisal, da Policijo v Ljubljani očitno vodijo nesposobni ali pa ideološko obremenjeni kadri. Glaviča je tako v petek zamenjal brat Andreja Rupnika, ki je bil včasih direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije.

Veselinovič odstopil s funkcije direktorja STA, opozicija zahteva sklic izredne seje DZ
30. 09. 2021 08.13
Bojan Veselinovič je odstopil kot direktor Slovenske tiskovne agencije (STA). "Ne morem in nočem pristati na pogoje, s katerimi predstavnik vlade izsiljuje plačilo za javno službo, ki jo Slovenska tiskovna agencija brezplačno opravlja zdaj že 273. dan," je sporočil v odstopni izjavi. V DNS pozivajo vse odgovorne, da se zresnijo in ravnajo prav, so jasni v Društvu novinarjev Slovenije. V Bruslju so ob odstopu direktorja STA zaskrbljeni zaradi poslabševanja položaja, vlado pa pozivajo k odločnemu ukrepanju. Opozicija zahteva sklic izredne seje Državnega zbora.

Zavezani smo k sonaravnemu, trajnostnemu in večnamenskemu gospodarjenju z gozdovi v Sloveniji
22. 09. 2021 09.45
Z gospodarjenjem uresničujemo vse vloge gozdov

Žurej ostaja ravnatelj OŠ Prebold, kršenje zakonodaje pa obžaluje
03. 09. 2021 12.39
Peter Žurej obljublja, da se bo kot ravnatelj Osnovne šole Prebold vzdržal vseh kršitev veljavne zakonodaje. V izjavi za javnost se je tudi opravičil. V primeru, da bo kršitve nadaljeval, pa bo svet zavoda ukrepal s postopkom razrešitve. Dva člana sveta, vključno s predsednikom, pa sta po glasovanju zaradi nezadovoljstva z odločitvijo odstopila.

Spisane že tri interpelacije: očitki letijo na Dikaučiča, Vizjaka in Kustečevo
18. 08. 2021 08.53
Kot kaže, nas čaka pestra politična jesen, opozicija je napovedala že tri interpelacije, razmišljajo tudi o četrti. Poleg interpelacije ministrice za šolstvo Simono Kustec ima stranka LMŠ že spisano interpelacijo zoper ministra za okolje in prostor Vizjaka in ministra za pravosodje Dikaučiča. Očitki Dikaučiču se nanašajo na imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev, očitki Vizjaku pa na, kot pravi opozicija, "okoljsko in širše družbeno škodljiv" zakon o vodah. V koaliciji vidijo napovedane intepelacije kot nov poskus rušenja vlade. Vodja poslancev SMC ocenjuje, da stranke opozicije med seboj kar tekmujejo, kdo bo hitrejši in razdiralnejši.

Andrijanič: Potrebujemo centralno telo, ki bo koordiniralo vse aktivnosti na področju digitalizacije
17. 07. 2021 07.00
Vlada je dobila novega člana, ministra brez listnice Marka Borisa Andrijaniča, zadolženega za digitalno preobrazbo države. S pomočjo denarja, ki ga bo Slovenija dobila v okviru načrta za okrevanje, naj bi poskrbel za to, da bomo državljani večino poslovanja z državo opravili v elektronski obliki. Poslovanje naj bi bilo tako enostavnejše. Ali bo uredil tudi sedanjo zmedo na tem področju, ko imamo pravo poplavo digitalnih potrdil in aplikacij?

Piranski občinski svet dal zeleno luč za dokapitalizacijo Okolja Piran
08. 07. 2021 20.41
Piranski občinski svet je dal zeleno luč za dokapitalizacijo javnega podjetja Okolje Piran v višini 1,3 milijona evrov. S tem se bo po besedah direktorja Okolja Gašparja Gašparja Mišiča začasno rešilo likvidnostne težave družbe in izboljšalo njeno bonitetno oceno, imela bo tudi boljša izhodišča glede posojil za nabavo osnovnih sredstev.

Ugotovitve KPK v postopku zoper Pivčevo postale pravnomočne
22. 06. 2021 11.06
Ugotovitve Komisije za preprečevanje korupcije v postopku zoper nekdanjo kmetijsko ministrico Aleksandro Pivec so postale pravnomočne, potem ko je upravno sodišče zavrnilo tožbeni zahtevek Pivčeve. Komisija je v postopku ugotovila kršitev integritete ter prepovedi in omejitev v zvezi s sprejemanjem daril.

SD s strategijo za kakovostno in dostopno zdravstvo za vse
18. 06. 2021 09.35
Predstavniki SD so predstavili svoj načrt za dostopno in kakovostno javno zdravstvo. Med ukrepi, ki bodo po njihovi oceni naslovili ključne težave slovenskega zdravstva, so med drugim reorganizacija sistema in financiranje ter investicije v tehnološki napredek na področju zdravja.

Visokošolski sindikat v podporo RŠ: ŠOU naj se najprej sama pogleda v zrcalo
30. 05. 2021 17.02
Visokošolski sindikat Slovenije je po vdoru na študentskih kampus in kritikah Študentske organizacije Univerze v Ljubljani v odprtem pismu izrazil podporo Radiu Študent. Med drugim so zapisali, da je imel ta študentski radio v 80. letih odločilno vlogo pri demokratizaciji. "Radio Študent je ohranil kritično držo tudi v času tranzicije in vse do danes," so zapisali.

Mladi zdravniki: 'Brez zdravnika bo po nepotrebnem ostalo ogromno ljudi'
14. 05. 2021 09.28
Mladi zdravniki Slovenije opozarjajo na "katastrofalne posledice", ki jih prinaša 3.a člen Zakona o zdravstvenih dejavnostih (ZZDej). Ob tem poudarjajo, da bo brez zdravnika, če bo zakon obveljal, ostalo ogromno ljudi. Medtem so z ministrstva za zdravje sporočili, da pripravljajo predloge za interventni zakon na področju zdravstva, v katerem se predlaga podaljšanje roka za spregled delovnih izkušenj za odgovornega nosilca.

Glede domnevno spornih nabav zaščitne opreme zaslišali tudi Poklukarja
14. 04. 2021 16.55
Tudi današnje pričanje direktorjev nekaterih bolnišnic pred preiskovalno komisijo DZ je pokazalo, da se je večina bolnišnic v prvem valu epidemije koronavirusa zaradi pomanjkanja zaščitne opreme znašla v stiski, nekatere tudi zaradi projekta sanacije. Nabave opreme so se večinoma lotevale same in niso čakale na pomoč države.

Sodnica Urška Klakočar Zupančič oproščena obtožb zaradi zapisov na družbenem omrežju
14. 04. 2021 10.57
Sodnica Urška Klakočar Zupančič je bila oproščena vseh obtožb disciplinske tožilke zaradi zapisa, ki ga objavila na zasebnem profilu na družbenem omrežju, so sporočili iz Odvetniške družbe Pirc Musar & Lemut Strle. Tričlanski senat je namreč ugotovil, da sodnica ni kršila Zakona o sodniški službi. Klakočar Zupančičeva je ob tem dejala, da tudi sodnikom kot ostalim državljanom pripada pravica do svobode izražanja, "ki je ustavna pravica in ta v zasebnosti, kamor spada tudi zaprt, nejaven Facebook profil ne sme biti kratena".

Opozicija vložila predlog za ustavno obtožbo predsednika vlade
02. 04. 2021 07.21
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so v skladu z napovedjo vložile predlog državnemu zboru, da pred ustavnim sodiščem obtoži predsednika vlade Janeza Janšo. Kot je že pred dnevi povedal prvak LMŠ Marjan Šarec, mu med drugim očitajo "opustitev dolžnega ravnanja pri nakupu cepiv, uničevanje STA in poseganje v tožilstvo".

Igor Zorčič ostaja predsednik DZ
30. 03. 2021 07.22
Koalicijskim poslancem ni uspelo razrešiti predsednika DZ Igorja Zorčiča. Na glasovanju je predlog SDS, NSi in SMC podprlo 45 poslancev, za razrešitev bi jih potrebovali 46. Proti ni bil nihče. Dve glasovnici sta bili neveljavni. Opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB ter poslanska skupina nepovezanih poslancev so glasovanje obstruirale. Po glasovanju se je odzval tudi Zorčič: "Veseli me, da je zmagal razum." Vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec pa je dejal, da "to ne pomeni, da ne bomo poskusili še enkrat".

Na eni strani obtožbe o cenzuri, na drugi o uničenju ugleda Slovenije
26. 03. 2021 17.29
Da takšne razprave škodijo ugledu Slovenije v Evropskih uniji ter da je slovenski premier Janez Janša "očitno zamenjal skupino Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije za kinematograf", so le nekateri kritični odzivi na spor Janše s Sophie in 't Veld glede predvajanja njegovega posnetka o medijski svobodi v Sloveniji. Slovenski premier na drugi strani pravi, da gre za "cenzuro na organu, ki bi moral zagovarjati svobodo medijev".

Zakaj je morala Policija zasežen Počivalškov telefon poslati v Nemčijo?
22. 03. 2021 11.16
Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, ki je zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme osumljen kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev, je večkrat poudaril, da želi, da se preiskava hitro zaključi, in da vedno sodeluje z vsemi organi. Pa očitno ni čisto tako. Nekdanji prvi mož slovenske policije Andrej Jurič je po naših informacijah že lani odobril, da mobilni telefon, ki so ga Počivalšku zasegli ob hišni preiskavi, pošljejo v Nemčijo na odklepanje, saj minister tega ni omogočil. Verjetno ni želel povedati gesla za dostop do vsebine na telefonu. Zato so njegov telefon s posebno opremo odklenili v Nemčiji, Policija pa je za to storitev neuradno plačala več kot 2 tisoč evrov.

SDS, NSi in SNS zahtevajo razrešitev Vesela
16. 03. 2021 17.00
Poslanske skupine SDS, Nsi in SNS so vložile zahtevo za sklic nujne seje Mandatno-volilne komisije, saj predlagajo, da predsedniku računskega sodišča Tomažu Veselu preneha funkcija zaradi opravljanja pridobitne nadzorne dejavnosti. Strankam se namreč zdi sporno, da Vesel hkrati opravlja funkcijo v svetovni nogometni zvezi FIFA, v kateri je bil imenovan za vodjo neodvisnega Odbora za revizijo in skladnost. Vesel predlog strank označuje za odkrit poskus političnega pritiska.

Pahor za viceguvernerko Banke Slovenije predlaga Tino Žumer
15. 03. 2021 14.56
Predsednik Borut Pahor je v državni zbor posredoval predlog za imenovanje viceguvernerke Banke Slovenije. Po presoji kandidatur in po opravljenih posvetovanjih se je Pahor odločil, da predlaga kandidatko Tino Žumer.

Odbor DZ do pridobitve pravnega mnenja prekinil sejo o ravnanjih Vesela
20. 01. 2021 18.50
Odbor za notranje zadeve je do pridobitve mnenja zakonodajno-pravne službe prekinil sejo, na kateri bi razpravljal o ravnanju predsednika Računskega sodišča RS Tomaža Vesela. Nanj namreč letijo očitki o nezdružljivosti njegove funkcije s funkcijo v Fifi. Sam trdi, da zanjo obstaja soglasje KPK, ki pa ga na KPK nimajo, kar je potrdil tudi predsednik komisije.