javni mediji

V Iraku pogrešani Američani mrtvi
28. 06. 2003 00.00
V Iraku so našli trupli ameriških vojakov, ki sta v sredo skupaj s terenskim vozilom in opremo izginila blizu iraške prestolnice. Od konca vojne v Iraku je bilo tako ubitih že 61 pripadnikov ameriške vojske, od tega 23 v napadih.

Cerarjeva pred zamenjavo?
28. 05. 2003 00.00
Odstop Tadeje Zime s položaja predsednice Okrajnega sodišča v Ljubljani je predsednik SDS Janez Janša ocenil kot najhujšo kritiko pravosodnega ministra Iva Bizjaka in državnega sekretarja na ministrstvu Hinka Jenulla, ki sta po njegovem mnenju neposredno odgovorna za razmere v pravosodju. Hkrati pa naj bi vlada po Janševih trditvah pripravljala zamenjavo generalne državne tožilke Cerarjeve.

So mediji v Sloveniji dovolj svobodni?
03. 05. 2003 00.00
Medijska svoboda v Sloveniji je na visoki ravni in slovenski mediji so visoko profesionalni, vendar se še pojavljajo poskusi omejevanja in diskreditacije novinarjev in medijev ter vse močnejši pritiski kapitala, ob 3. maju, svetovnem dnevu svobode tiska, opozarjajo v Društvu novinarjev Slovenije.

Vojna lahko traja več mesecev
27. 03. 2003 00.00
Ameriški časopis Washington Post navaja besede neimenovanih visokih častnikov ameriške vojske, ki izražajo dvom v trditve administracije, da bo vojna v Iraku hitro končana. Nekateri pravijo, da bo vojna trajala več mesecev in bo zahtevala sodelovanje veliko več zavezniških vojakov, kot jih je sedaj v Iraku.

Odstopil beograjski okrožni tožilec
26. 03. 2003 00.00
Beograjski okrožni tožilec Rade Terzić je svoj odstop potrdil za televizijsko mrežo B92, ni pa želel razkriti, zakaj se je odločil za ta korak. Terzić je že drugi visoki predstavnik sodstva, ki je odstopil po uvedbi izrednih razmer v Srbiji, ki so sledile atentatu na premiera Zorana Đinđića.

Referenduma spremljali tudi tuji novinarji
23. 03. 2003 00.00
Referenduma o vstopu v EU in Nato je spremljalo 57 tujih novinarjev, med drugim sta v Sloveniji tudi dva novinarja Al Džazire. Večinoma so članstvu v EU napovedovali visoko podporo, zvezi Nato pa nižjo.

Morovič: Akcija Živi ščit uspela
12. 03. 2003 00.00
Slovenski mirovnik Andrej Morovič je na novinarski konferenci po vrnitvi s tritedenskega bivanja v Bagdadu zatrdil, da je mednarodna akcija Živi ščit v Iraku uspela. Predstavil je tudi vrsto zapletov z organizacijo aktivnosti, pomanjkanje komunikacije in zmešnjav, ki so mirovnike spremljale v Iraku.

Washington Times o Sloveniji in Natu
23. 10. 2002 00.00
Ameriški dnevnik Washington Times je v nizu člankov o državah kandidatkah za članstvo v zvezi Nato objavil daljši prispevek o Sloveniji. Gre za plod pogovorov z okoli 20 slovenskimi političnimi in vojaškimi voditelji, analitiki in novinarji, ki so podali svoja mnenja o nizki javni podpori za članstvo Slovenije v zavezništvu.

Kdo bo kupil Acroni in Metal?
01. 10. 2002 00.00
Komisija za vodenje in nadzor postopkov privatizacije Slovenskih železarn bo pregledala ponudbe, ki so prispele na javni razpis za nakup 80-odstotnega deleža v jeseniškem Acroniju in ravenskem Metalu.

Črnogorski medijski zakoni z zadržkom
18. 09. 2002 00.00
Črnogorska skupščina je v ponedeljek sprejela tri medijske zakone, pri pripravi katerih je sodeloval tudi Svet Evrope. S sprejetimi zakoni, ki začenja veljati šele 1. maja 2003, niso zadovoljni ne SE ne vlada.

Joras ni administrativni prekrškar
04. 09. 2002 00.00
Člani odbora za zaščito slovenskih državljanov pred tujo državo menijo, da je Joška Jorasa hrvaška oblast ugrabila s slovenskega ozemlja, zato mora zanj poskrbeti oblast.

Novinarji brez meja kritični do čistk na RAI
06. 08. 2002 00.00
Mednarodno združenje Novinarji brez meja je zaskrbljeno zaradi napovedane ukinitve družbeno-politične oddaje Sciuscia voditelja Micheleja Santora na italijanski javni televiziji RAI.

Podgorica ni uradno obveščena
04. 06. 2002 00.00
Črnogorske pravosodne oblasti še niso dobile uradnega obvestila o preiskavi proti predsedniku Milu Đukanoviću. Po italijanski zakonodaji sme državni tožilec tovrstne informacije o preiskavah zase zadržati tri mesece.

O neodvisnosti novinarjev in EU
11. 05. 2002 00.00
Drugi dan svetovnega kongresa Mednarodnega tiskovnega inštituta v Ljubljani je bil namenjen Evropski uniji. Gostje iz bruseljske komisije in držav kandidatk so optimistično spregovorili o razmerah v starih in bodočih članicah pred največjo širitvijo Unije doslej.

Mednarodna konferenca o oboroženih silah
15. 03. 2002 00.00
Na Bledu se je danes začela dvodnevna mednarodna konferenca z naslovom Oborožene sile in družba v Srednji in Vzhodni Evropi: Legitimnost in spremembe.

Laščani zanikajo prodajo Radenske
25. 12. 2001 00.00
Pivovarna Laško zavrača govorice, ki so jih sprožili nekateri hrvaški mediji o prodaji Radenske. Predsednik uprave Tone Turnšek je za 24 ur prodajo zanikal in dodal, da gre za golo laž in podtikanja konkurence.

Dan žalovanja za žrtvami
14. 09. 2001 00.00
Ob dnevu žalovanja so s tremi minutami molka po vsej Evropi izrazili sožalje nad žrtvami torkovega napada v ZDA. Žalovanju se je pridružila tudi Slovenija.

Dan žalovanja tudi v Sloveniji
14. 09. 2001 00.00
S tri minutnim molkom ob 12. uri smo tudi v Sloveniji počastili spomin na žrtve torkovega terorističnega napada v ZDA.

Nezanesljivi alkotesti grške policije
25. 08. 2001 00.00
Grška policija je ugotovila, da so njihovi alkotesti več let napačno merili stopnjo alkohola v krvi voznikov. Atenske oblasti pa hkrati napovedujejo, da bodo dovoljeno količino alkohola v krvi z 0,5 znižale na 0,24 promila.

Podelili Prešernovo nagrado
07. 02. 2001 00.00
Na predvečer slovenskega kulturnega praznika, 8. februarja, so na slovesnosti v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma podelili Prešernovo nagrado, ki jo je dobil slikar Gustav Gnamuš, in nagrade Prešernovega sklada. Dobili so jih igralec Gregor Bakovič, Godalni kvartet Tartini, slikar Ivo Prančič, video umetnica Nataša Prosenc, pesnik Peter Semolič in dirigentka Karmina Šilec. Slavnostni govornik je bil letošnji Prešernov nagrajenec Gustav Gnamuš. V umetniškem delu programa je nastopil zbor Carmina Slovenica pod vodstvom Karmine Šilec, ki je bila tudi režiserka glasbenega programa. Proslavo je postavil Matej Filipčič, utemeljitve nagrad je prebral Marko Mandič, nagrajencem pa jih je izročila predsednica upravnega odbora Prešernovega sklada Meta Hočevar. Proslave so se udeležili tudi predsednik države Milan Kučan s soprogo in drugi visoki predstavniki javnega in kulturnega življenja Slovenije.

Zakon o volilni kampanji za medije
18. 08. 2000 00.00
Na jesenske volitve v državni zbor se pripravljajo tudi v medijih, saj morajo v skladu z zakonom o volilni kampanji določiti in objaviti pravila igre za predstavitev političnih strank in njihovih kandidatov. Zakon o volilni kampanji namreč določa, da morajo javna glasila najkasneje 45 dni pred dnevom glasovanja določiti in objaviti pravila (obseg, pogoje in način) za izrabo programskega časa oz. časopisnega prostora za predstavitev kandidatov, političnih strank in njihovih kandidatov. To pomeni, da morajo mediji ta pravila določiti in objaviti do zadnjega avgusta letos.

Slovenija v Ženevi na prvem sestanku DOMI
18. 10. 1999 12.37
V Ženevi bo danes in jutri potekal prvi sestanek Delovnega omizja za demokratizacijo in človekove pravice pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo (DOMI), ki ga bo vodil predsedujoči DOMI Max van der Stoel, na njem pa bo sodeloval tudi posebni koordinator pakta stabilnosti Bodo Hombach, je sporočilo ministrstvo za zunanje zadeve.

V Bruslju javni prevoz zastonj
03. 03. 1999 11.53
Potniki bruseljskega potniškega prometa se dva dni lahko zastonj vozijo z avtobusi, tramvaji in podzemno železnico. Sindikat zaposlenih v mestnem potniškem prometu se je odločil, da bo s stavko opozoril na varnostne razmere oziroma na nasilje, katerega žrtve so pogosto vozniki javnih prevoznih sredstev. Ker, kot poročajo belgijski mediji, sindikat potnikom ni želel povzročiti nevšečnosti, se je odločil, da dva dni ne bodo delali kontrolorji, ki preverjajo vozovnice. Potniki, ki bodo po mnenju sindikata na ta način ''prijazno obveščeni o varnostnih razmerah'', se tako v času stavke vozijo zastonj.

Javni dolg Brazilije vedno višji
01. 03. 1998 10.16
Brazilski javni dolg se je po letu 1995, ko je oblast prevzel predsednik Fernando Cardoso, podvojil. Kot so poročali brazilski mediji, ki se sklicujejo na uradne vire, so se dolgovi države, provinc, občin in državnih podjetij med 1. januarjem 1995 in 31. decembrom 1997 povečali s 153,16 milijarde na 306,49 milijarde kruzeirov. Skupna zadolženost tako znaša že 34 odstotkov bruto domačega proizvoda Brazilije. Kot glavni razlog nagle rasti zadolževanja države navajajo visoko raven obrestnih mer. Brazilska vlada je namreč po t.i. mehiški krizi leta 1995 močno zvišala obrestne mere, da bi preprečila odliv kapitala.

Castro: Clinton naj bi bil žrtev zarote
04. 02. 1998 08.29
Fidel Castro podpira ameriškega predsednika Billa Clintona v aferi " Monicagate" in mu "iskreno želi", da bi premagal osebne težave. Po Castrovem mnenju naj bi bil Clinton žrtev zarote, ki jo pripisuje "umazanim " političnim nasprotnikom.