javni primanjkljaj

'300.000 žensk lahko ostane brez ginekologa'
11. 01. 2019 12.50
Slovenski ginekologi imajo podobne težave kot splošni zdravniki: pomanjkanje kadra, preveč opredeljenih pacientk in hkrati vse več administrativnega dela, kar pomeni, da si lahko za posameznico vzamejo vse manj časa. Težava je tudi vse višja starost ginekologov, zaradi upokojevanja, opozarjajo, bi v naslednjih petih letih 300.000 žensk lahko ostalo brez izbranega ginekologa.

Pomembna zmaga populistične vlade, visoke finančne kazni iz Bruslja ne bo
30. 12. 2018 08.32
Italijanski parlament je v soboto zvečer vendarle sprejel spremenjen proračun za leto 2019, potem ko se je Rim v zvezi s proračunskimi načrti zapletel v hud spor z EU. S tem so izpolnili pogoj Evropske komisije, da morajo proračun za prihodnje leto sprejeti do konca leta, drugače bi tvegali visoko finančno kazen.

Z rebalansom do 0,3-odstotnega presežka v proračunu
06. 12. 2018 13.25
Vlada je sprejela spremembe odloka za pripravo proračunov javnih blagajn, s katerimi predlaga dvig zgornje meje odhodkov državnega proračuna za leto 2019 z veljavnih 9,70 milijarde evrov na 10,16 milijarde evrov. Proračunski presežek naj bi dosegel 0,3 odstotka BDP, je povedal finančni minister Andrej Bertoncelj.

Britanska premierka: Ali bo obveljal moj dogovor ali pa ga ne bo
17. 09. 2018 11.02
Britanska premierka Theresa May je dejala, da bodo britanski poslanci lahko izbirali med njenim predlogom dogovora z Evropsko unijo, ali pa med brexitom brez dogovora. Johnson je njen načrt označil za neizbežno "prometno nesrečo".

Bi bila Slovenija lahko druga Švica?
02. 07. 2018 20.31
Statistike kažejo, da gre slovenskemu gospodarstvu vse bolje, tudi napovedi za prihodnja leta so optimistične. Zakaj torej kljub temu tujci ne želijo investirati pri nas? Zakaj med prebivalstvom vlada slabo vzdušje? Zakaj večina kljub poštenemu delu in rednim plačam komajda shaja iz meseca v mesec? In zakaj se vse več mladih odloča priložnost poiskati v tujini? Veliko vprašanj, ki zahtevajo konkretne odgovore, veliko izzivov, ki bi ob ustreznem pristopu Slovenijo resnično lahko spremenili v drugo Švico. Kaj torej delam(j)o narobe?

Miro Cerar in njegovi dosežki: kaj drži in kaj ne?
15. 03. 2018 08.05
Je zapuščina Cerarjeve vlade posledica trdega dela ali gre v prvi vrsti za obiranje sadov globalnega gospodarskega okrevanja? Pod drobnogled smo vzeli nekaj dosežkov, s katerimi se kiti odstopljeni odhajajoči predsednik vlade Miro Cerar.

KOMENTAR: Stavkovni val 2018 na čigav račun
14. 02. 2018 07.57
So zahteve sindikatov usklajene in upravičene? Mite sindikalnih trditev o zategovanju pasu med krizo podirata uradna statistika in gole številke. Takrat se je število registriranih brezposelnih povečalo za več kot 60.000 in to izključno na račun zasebnega sektorja oziroma gospodarstva. To zadnjo, milijardno zahtevo sindikatov bi moral nekdo ustvariti in plačati, a še najverjetneje bi se morali vsi skupaj še dodatno zadolževati.

Stavka sindikatov Počivavškove pogajalske skupine verjetno sredi januarja, ministrstvo za javno upravo: njihove zahteve so nesprejemljive
04. 12. 2017 06.40
Zaradi odločitve vlade za ločena pogajanja o odpravi anomalij na delovnih mestih nad 26. plačnim razredom in o odpravi anomalij zaradi spremenjenega vrednotenja zdravniških delovnih mest, so v pogajalski skupini sindikatov javnega sektorja za sredo januarja napovedali stavko. Slednjo pa na ministrstvu za javno upravo medtem označujejo za "nenavadno in nerazumno".

Bolnišnice bodo lahko lažje dihale, vlada našla denar zanje
05. 10. 2017 15.45
Da bodo bolnišnice lažje poslovale, je vlada zagotovila sredstva za finančno sanacijo. Zdravstveni zavodi bodo tako skupaj še letos prejeli 136 milijonov evrov. Rebalans proračuna ne bo potreben, sredstva bodo zagotovili s prerazporeditvami.

Bruselj izboljšal gospodarsko napoved za Slovenijo, okreva tudi evropsko gospodarstvo
11. 05. 2017 10.21
Evropska komisija je nekoliko izboljšala gospodarsko napoved za Slovenijo. Za letos ji napoveduje 3,3-odstotno rast, za prihodnje leto pa 3,1-odstotno, medtem ko ji je pozimi za obe leti napovedala triodstotno krepitev BDP. Počasi okreva tudi evropsko gospodarstvo, kažejo projekcije Evropske komisije. Velika negotovost, ki je zaznamovala preteklo leto, naj bi se začela zmanjševati.

Umar napoved rasti za letos zvišal na 3,6 odstotka. GZS meni, da ni realna
31. 03. 2017 11.06
Urad RS za makroekonomske analize in razvoj za letos napoveduje 3,6-odstotno rast bruto domačega proizvoda, kar je 0,7 odstotne točke več od jesenske napovedi. Gospodarstveniki opozarjajo, da se vladna napoved razlikuje od napovedi IMF in Evropske komisije, in menijo, da si vlada z optimističnimi napovedmi zgolj kupuje volilne glasove.

IMF Sloveniji - gospodarsko rast zavirajo demografski trendi in rast socialnih transferjev
28. 03. 2017 17.19
Mednarodni denarni sklad je za Slovenijo precej izboljšal napoved letošnje gospodarske rasti. Potem ko ji je lansko jesen napovedal 1,8-odstotno rast, sedaj pričakuje, da bo ta triodstotna. Vodja misije IMF za Slovenijo Nikolaj Kirov Georgijev je ocenil, da je država na pravi poti, a mora nadaljevati začrtane reforme. V Analitiki GZS opozarjajo, da IMF hkrati Sloveniji priporoča, da naslovi izzive, kot je kredibilno hitrejše znižanje javno-finančnega primanjkljaja.

Bruselj izboljšal napoved rasti za Slovenijo; strukturni položaj pa se slabša
13. 02. 2017 20.42
Za letos in prihodnje leto se Sloveniji napoveduje triodstotno gospodarsko rast, napoveduje Evropska komisija. To je precej nad povprečjem v območju evra in celotni EU, a na ministrstvu pravijo, da gre tudi za opozorilo.

Vlada je prestala šesto zaporedno interpelacijo. Cerar poslancem SDS: Želim si komunikacije na višji politični ravni
23. 11. 2016 06.39
DZ je zavrnil sklep SDS in po 16 urah končal razpravo o interpelaciji vlade. O interpelaciji, ki jo je zoper vlado vložila SDS, je bilo slišati veliko očitkov. "Tega si jaz res ne želim. To ni tisto, kamor moramo iti. Potrebujemo drugačno politično kulturo," jih je v zadnjem nagovoru okrcal premier Miro Cerar.

Sporazum parafiran, ministrica pa se zagovarja, da ni prekoračila pooblastil
22. 11. 2016 05.37
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc poudarja, da se je cela vladna pogajalska skupina držala pogajalskih izhodišč, ki so jih dobili s strani vlade. Pravi, da ni prekoračila pooblastil. Medtem vodja poslanske skupine SD Matjaž Han pravi, da SD sporazuma ne bo podprla.

Finančnega ministrstva slaba ocena Bruslja ni presenetila
16. 11. 2016 12.11
Bruselj ocenjuje, da obstajajo v Sloveniji tveganja neskladnosti proračunskega osnutka z evropskimi pravili. Skrbeli naj bi jih predvsem dve neznanki: izid pogajanj vlade in sindikatov o plačni politiki v javnem sektorju ter vpliv slabe banke na proračun. Finančno ministrstvo je dejalo, da jih takšna ocena ni presenetila. Opozicijski poslanci pa opozarjajo, da je proračun nerealen.

Vlada z novim predlogom za nadaljevanje pogajanj s sindikati javnega sektorja
15. 11. 2016 14.17
Odbor za notranje zadeve je s 13 glasovi za in brez glasu proti izglasoval sklep, da zakon o ukrepih za javni sektor v letu 2017 ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Vlada pa je oblikovala nov približevalni protipredlog ter predlagala, da na tej osnovi nadaljujejo pogajanja s sindikati javnega sektorja. Minister Koprivnikar je zatrdil, da vlada ostaja zavezana socialnemu dialogu.

'Še teden ali dva takšne stavke, pa ne bomo mogli več zagotavljati strokovne varnosti'
15. 11. 2016 08.47
Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina je zadovoljen s potekom pogajanj med vladno stranjo in Fidesom, približevanjem stališč in vse večjim razumevanjem vladne strani. Ob tem pa skupaj s predsednikom Slovenskega zdravniškega društva Radkom Komadino upa na čimprejšnji dogovor, saj so v mnogih bolnišnicah na robu zloma.

Opozicija kritična do predloga proračuna
05. 10. 2016 15.32
Opozicijski poslanci so bili po predstavitvi kritični do predloga proračuna za prihodnji dve leti, zato ga po pričakovanjih in napovedih tudi ne bodo podprli. Opozarjajo na preveliko povečanje porabe, na drugi strani pa po njihovem mnenju ni dovolj sredstev namenjenih investicijam in razvoju, ki bi poganjala gospodarsko rast.

Trumpova vizija gospodarskega razvoja ZDA: 25 milijonov novih delovnih mest
16. 09. 2016 07.20
Donald Trump v gospodarski politiki, ki jo bo izvajal v primeru zmage, obljublja 4400 milijard dolarjev davčnih olajšav, 3,5-odstotno gospodarsko rast, 25 milijonov novih delovnih mest in zmanjšanje primanjkljaja. Gospodarski analitiki, ki niso na strani Trumpa, menijo, da bo paket obljub povečal nacionalni dolg v naslednjih desetih letih za 10.000 milijard dolarjev.

32,5 milijarde evrov javnega dolga in po letu in pol spet inflacija
30. 06. 2016 11.08
Po letu in pol deflacije na letni ravni se je ta trend obrnil. Junija je bila inflacija tako na letni kot mesečni ravni. Cene življenjskih potrebščin so se v primerjavi z majem povišale za 0,6, v primerjavi z junijem lani pa za 0,3 odstotka. Javni dolg ob koncu prvega trimesečja je ocenjen na 32,5 milijarde evrov.

Priporočilo iz Bruslja: Slovenija naj do leta 2017 sprejme pokojninsko reformo
18. 05. 2016 13.26
Slovenija je iz Bruslja dobila štiri priporočila, med drugim tudi glede zdravstvene in pokojninske reforme, slednjo naj sprejme do leta 2017. Evropska komisija pa je za Slovenijo predlagala končanje postopka presežnega primanjkljaja. Po pričakovanjih komisije bo primanjkljaj ostal pod tremi odstotki tudi v letošnjem in prihodnjem letu.

Bruselj poslabšal gospodarsko napoved za Slovenijo
03. 05. 2016 11.24
Evropska komisija je nekoliko poslabšala gospodarsko napoved za Slovenijo, ki ji za letos napoveduje 1,7-odstotno rast, prihodnje leto pa jo ohranja pri 2,3 odstotka. Javnofinančni primanjkljaj ostaja pri 2,4 odstotka BDP, a se bo prihodnje leto glede na prejšnjo napoved zvišal na 2,1 odstotek BDP.

IMF nekoliko izboljšal napoved za Slovenijo in opozoril na izzive
29. 03. 2016 15.13
Sloveniji se na račun zmanjšanja investicij obeta nižja gospodarska rast. Ta bo po napovedih Mednarodnega denarnega sklada med 1,9 in 2 odstotka, kar je nekoliko boljša napoved od tiste, ki jo je sklad podal oktobra lani.

Če pade schengen: z vnovično uvedbo nadzora na mejah bi bili v 10 letih ob 110 milijard evrov
04. 02. 2016 11.42
Evropska komisija Sloveniji za letos napoveduje 1,8-odstotno rast, v prihodnjem letu pa 2,3-odstotno, kar je nekoliko slabše od novembrske napovedi. Bruselj še opozarja, da lahko suspenz schengna ogrozi rast.

Službe, ki na vas v letu 2016 čakajo pri slovenskih delodajalcih. Kako do njih, če ne ustrezate kriterijem? Plače pa ...
08. 01. 2016 06.30
Gospodarski kazalci so pozitivni, pobira se tudi trg dela. Težava pa je, da kljub boljšemu razpoloženju ni pričakovati občutne rasti plač, ker še naprej varčujeta tako javni kot zasebni sektor, zaposlovanje pa poganjajo zaposlitve na nižje plačana delovna mesta.

Mramor o fiskalnem položaju Slovenije: Smo na pravi poti
23. 11. 2015 15.44
Evropska komisija je po šestih letih ocenila, da bo Slovenija izpolnila pogoje za izstop iz postopka zaradi presežnega javnofinančnega primanjkljaja, kar je velik korak, je poudaril finančni minister Mramor. "Smo na pravi poti," je izpostavil.

Vlada mora nekje najti 400 milijonov in zato prihajajo na vrsto davki
12. 11. 2015 18.17
Cerarjeva vlada je pred voilitvami in po njih napovedovala vrsto ukrepov in reform, ki bi nam olajšali in pocenili življenje. Zdaj pa, skrita za begunsko krizo, počne vse kaj drugega. Kot na primer, napoveduje višje davke. Račun za to pa bo ponovno izstavila gospodarstvu in državljanom.

Mramor zadovoljen z dosedanjimi ukrepi, a ni še čas za veselje
07. 09. 2015 13.42
Finančni minister Dušan Mramor je dejal, da so enoletni dosežki dobri, da pa to še ne pomeni, da si lahko oddahnemo. Pohvalil se je z rastjo BDP ter zmanjšanjem števila brezposelnih in napovedal spremembe na področju javnih dajatev. Med drugim je dejal, da bomo davek na nepremičnine dobili leta 2017.

Gospodarska rast vliva optimizem, a z zmerno in racionalno javno porabo moramo nadaljevati, opozarjajo gospodarstveniki
31. 08. 2015 10.44
BDP se je v primerjavi s prvim četrtletjem zvišal za 0,7 odstotka, v primerjavi z drugim trimesečjem lani pa za 2,5 odstotka. Cerar poudarja, da ni še možno, da bi ljudem prek transferjev na vseh področjih že dali to, kar si želijo. Tudi na GZS poudarjajo, da moramo še naprej biti zmerni in racionalni pri javni porabi.