javno mnenje

Referendum za ustanovitev Občine Golnik z novo zeleno lučjo

04. 11. 2021 17.45

Odbor državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je na današnji seji s tesno večino sprejel mnenje, da je predlog za razpis referenduma za ustanovitev nove občine Golnik primeren. Nespremenjeno ostaja tudi predlagano območje izvedbe referenduma.

Ustavno sodišče odprlo pot lestvicam šol

03. 11. 2021 16.23

Ustavno sodišče je sklenilo, da določbe zakonov o osnovni šoli in maturi, po katerih se podatki in analize o dosežkih nacionalnega preverjanja znanja ter mature ne smejo uporabiti za razvrščanje šol, niso v neskladju z ustavo. Po oceni ustavnega sodišča takšna prepoved ni prekomeren poseg v pravico do svobode izražanja. Kot so sicer zapisali v obrazložitvi, je ustvarjanje lestvic uspešnosti šol prepovedano le državnim organom, ne pa tudi posameznikom. Posamezniki torej lestvice lahko ustvarjajo. Ob odločitvi je profesor Jurij Toplak zagotovil: "Lestvica šol bo."

Ali je utrujeni Biden med podnebno konferenco zadremal?

02. 11. 2021 09.00

Kamere so ujele utrujenega predsednika ZDA, ki je med poslušanjem podnebne konference zaprl oči. Na družbenih omrežjih se zdaj sprašujejo, ali je predsednik zadremal ali si je zgolj odpočil utrujene veke.

Vrh voditeljev na COP26: Nove zaveze Indije, Kitajska znova razočarala

01. 11. 2021 14.35

Presenečenje drugega dneva podnebne konference je oznanilo indijskega premierja, ki je podal zavezo, da bo tretja največja onesnaževalka postala podnebno nevtralna do leta 2070. Gre za pomemben korak, ocenjujejo svetovni mediji. Znova pa je razočarala največja onesnaževalka na svetu. Njen predsednik kljub ostrim kritikam glede podnebnega načrta ni prišel v Glasgow, v zgolj pisni izjavi pa ni podal nobene nove zaveze, ki bi vzbujala upanje za naš planet. Kot je izpostavil Attenborough, starešina boja za okolje, nas naša odvisnost od fosilnih goriv potiska čez rob. Poudaril je, da moramo, dokler še imamo čas, sprejeti priložnost in tragedijo spremeniti v zmago, pri tem pa nas naj vodi upanje, in ne strah.

Ponarejene QR-kode: Sistem je precej ranljivejši, kot se zdi navzven

29. 10. 2021 19.30

Ne le na Poljskem in v Severni Makedoniji, kot kaže, so računalniški hekerji pomanjkljivosti našli tudi v slovenski aplikaciji zVem. Za ponarejeno QR-kodo s poljubnim imenom in priimkom naj bi na spletu računali okrog 50 evrov v kriptovalutah. Da je sistem precej ranljivejši, kot se zdi navzven, je prepričan tudi slovenski računalniški novinar, ki pravi, da je luknjo v sistemu mogoče izkoristiti že z osnovnim programerskim znanjem. Na ministrstvu za zdravje priznavajo: z dogodki smo seznanjeni, zadeve že preiskuje Policija.

Vlada za člana Evropskega računskega sodišča predlaga Jorga K. Petroviča

27. 10. 2021 17.16

"Vlada je sklenila, da za člana Evropskega računskega sodišča predlaga Jorga Kristijana Petroviča, o čemer bo obvestila državni zbor," je sporočilo ministrstvo za finance. To mora zdaj predlog kandidature posredovati Generalnemu sekretariatu Sveta Evropske unije.

Član filmske ekipe o Halyninih zadnjih trenutkih: Ko je umirala, sem jo držal v naročju

26. 10. 2021 19.00

Serge Svetnoy, član filmske ekipe Rust, ki je na snemanju zadolžen za osvetljavo, je v daljšem zapisu na Facebooku opisal zadnje trenutke, ki jih je doživljal, medtem ko mu je v naročju umirala kolegica in direktorica fotografije Halyna Hutchins. Za njeno smrt krivi malomarnost in neprofesionalnost.

Revizorji drugo leto zapored z negativnim mnenjem za odhodke proračuna EU

26. 10. 2021 06.36

Evropsko računsko sodišče je v letnem poročilu za proračunsko leto 2020 zaradi prevelikega števila napak, zlasti v kategoriji odhodkov z visokim tveganjem, za proračunske odhodke že drugo leto zapored izreklo negativno mnenje. Sodišče v poročilu opozarja tudi na pomen nadzora pri porabi evropskih sredstev iz svežnja za okrevanje po pandemiji.

Blaž Švab o grožnjah rumenih jopičev, očetovstvu in o tem, da je Rožica 'božji dar'

24. 10. 2021 10.19

Narodnozabavna glasba se je z njimi otresla pridevnika "goveja" in bila postavljena nazaj na velike odre, približali so jo mlajšim generacijam. Modrijani so prva slovenska skupina, ki je svoj koncert razprodala v nekaj minutah. Še pred časom epidemije so na odru stali tudi po trikrat na teden in imeli koncerte rezervirane za leta naprej. Uroš Slak je v današnji oddaji Ena na ena gostil Blaža Švaba, pevca ansambla Modrijani. Pogovarjala sta se o aktualnih temah, o tem, kako je postal tarča rumenih jopičev, kako so ga zaradi povabila Ljudmile Novak na molitveni zajtrk označili za desničarja, in tudi o tem, kako ga je spremenilo očetovstvo.

Predstavniški dom potrdil obtožbo zaničevanja kongresa proti Stevu Bannonu

22. 10. 2021 07.06

Predstavniški dom ameriškega kongresa je z 229 glasovi proti 202 potrdil obtožbo zaničevanja kongresa proti Stevu Bannonu, nekdanjemu svetovalcu bivšega predsednika ZDA Donalda Trumpa, ker se ni odzval na poziv za predajo dokumentov in zaslišanje pred odborom, ki preiskuje napad na kongres 6. januarja.

Protikoronski ukrepi za več kot 55 odstotkov vprašanih nepravični

19. 10. 2021 12.17

V 16. valu spletne raziskave o vplivu pandemije covida-19 na življenje je 27,2 odstotka anketirancev ocenilo, da Slovenci upoštevajo protikoronske ukrepe. 55,4 odstotka vprašanih meni, da ukrepi nepravično omejujejo življenja nekaterih skupin prebivalstva bolj kot drugih, navajajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Komisija DS podprla referendum glede ustanovitve Občine Golnik

18. 10. 2021 18.13

Komisija državnega sveta za lokalno samoupravo in regionalni razvoj je podprla predlog za razpis referenduma za ustanovitev Občine Golnik z izločitvijo dela Mestne občine Kranj v novo občino. Člani komisije so izpostavili, da je treba ljudem dati priložnost, da povedo svoje mnenje na referendumu.

Svetlič glede sporne izjave: Morda včasih uporabljam preveč kompleksen jezik

18. 10. 2021 17.59

Rok Svetlič, kandidat za mesto sodnika Ustavnega sodišča RS, se je še pred svojo javno predstavitvijo v predsedniški palači v pismu obrnil na predsednika države Boruta Pahorju in pojasnil očitke glede sporne izjave o streljanju na migrante. Pojasnil je, da morda včasih uporablja preveč kompleksen jezik in da je Saša Zagorc, ki je vsebino formalnih srečanj pravne stroke in predstavnikov vlad objavil na družbenem omrežju, njegove izjave razumel "diametralno nasprotno".

NIJZ že drugič s predlogom vladi glede cepljenja z Janssenom

15. 10. 2021 08.13

NIJZ je v sredo vladi priporočil, naj pogoj preboleli, cepljeni, testirani (PCT) začne veljati po sedmih oziroma 14 dneh od polnega cepljenja. Inštitut je to vladi predlagal že drugič. Odlok o pogoju PCT ne določa, kdaj je vzpostavljena zaščita s cepljenjem, ampak določa samo, kdaj ima nekdo veljavno potrdilo o cepljenju, pa so v odzivu zapisali na ministrstvu za zdravje.

Slovenci največ zaupanja izgubili v Policijo, predsednika države in zdravstvo

14. 10. 2021 21.06

Kot je pokazala raziskava podjetja Valicon, so Slovenci od letošnjega marca med institucijami največ zaupanja izgubili v Policijo, predsednika republike, zdravstvo in NIJZ, med poklici pa v učitelje, zdravnike, policiste in TV-voditelje. Najbolj zaupanja vredna institucija so mala slovenska podjetja, najmanj pa Državni zbor.

Paul McCartney ostro o Rolling Stonesih: So le skupina za bluzovske priredbe

14. 10. 2021 06.00

Nekdanji član zasedbe The Beatles te dni ne skopari z ostrimi besedami. Po tem, ko je za razpad svoje skupine javno okrivil Johna Lennona, se je tokrat spravil na kolege iz zasedbe The Rolling Stones.

Proti stigmatizaciji duševnega zdravja: Nisi okej? Povej naprej.

11. 10. 2021 18.16

Obstaja več razlogov, zakaj mnogi v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobijo pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme, ki ljudi odvračajo od iskanja pomoči. Na NIJZ želijo narediti korak proti stigmatizaciji duševnega zdravja z nacionalno kampanjo Nisi okej? Povej naprej. Opažajo namreč, da so kljub večjemu ozaveščanju o duševnem zdravju stereotipi, predsodki in diskriminacija še vedno močno prisotni v slovenskem prostoru. Začeli so z uvodno okroglo mizo.

Tea Jarc v oddaji Ena na Ena: Z Janšo ne bi mogla biti tovariška ne glede na to, kje bi se srečala

10. 10. 2021 11.00

Teo Jarc je v slovensko javnost izstrelil incident na Kredarici z Janezom Janšo. 34-letnica velja za eno najbolj zagretih petkovih protestnic. Po torkovih izgredih na protestu meni, da je Slovenija v državljanski vojni in da bi vlada morala odstopiti, drugače naj opozicija proti njej vloži interpelacijo. Jarčeva je ostro obsodila odziv Policije, pravi, da je bil njihov odziv na provokacije protestnikov nezaslišan in prekomeren. V pogovorni oddaji Ena na Ena se je z Urošem Slakom pogovarjala tudi o Zoranu Stevanoviću in volitvah. Je Jarčeva glasnica nezadovoljnih ali agitatorka privilegiranih?

Stopnjevanje napetosti med policijskima sindikatoma in vodstvom Policije

09. 10. 2021 11.59

Napetost med policijskima sindikatoma in vodstvom Policije se po torkovem protestu stopnjuje. V Policijskem sindikatu so v četrtek zapisali, da preučujejo vse oblike odgovornosti Olaja na protestu. Ta je vodjo sindikata pozval k spoštovanju pogodbe o zaposlitvi, s čimer mu je po mnenju Sindikata policistov neposredno grozil z odpovedjo. Predsednik SPS Kristjan Mlekuš je dejal, da se je v Policiji že začel lov na anonimnega policista, ki je spregovoril o razmerah v Policiji in policiste pozval, naj na svoj profil na družbenem omrežju dodajo napis "Jaz sem anonimni policist iz Tarče".

Je Kyrie Irving glavna Brooklynova ovira na poti do prvega prstana?

09. 10. 2021 07.30

Eden največjih zvezdnikov lige NBA in Brooklyn Netsov, Kyrie Irving, dva tedna pred začetkom nove sezone ne trenira s svojim moštvom. Razlog za to so stroga pravila mesta New York, ki zahtevajo, da so igralci, ki igrajo v tem mestu na tekmah lige NBA, cepljeni. Vodilni v ekipi, za katero nastopata tudi zvezdnika James Harden in Kevin Durant, še niso javno potrdili, ali se namerava Avstralec cepiti ali ne.

Brezplodna poslanska razprava o Slovenski tiskovni agenciji

08. 10. 2021 17.13

DZ se je na zahtevo velikega dela opozicije sestal na izredni seji, na kateri se je lotil predloga priporočil o tem, naj vlada zagotovi financiranje javne službe STA. Opozicijske poslanske skupine so poudarile, da to določa že zakonodaja, poslanske skupine iz vrst koalicije pa so izpostavile, da je treba imeti bolj jasna pravila in tudi nadzor. Poslanski skupini SMC in DeSUS nista predstavili svojega stališča.

Odbor DZ za kulturo ni potrdil predlaganih priporočil o finančnem izčrpavanju STA

07. 10. 2021 21.56

Odbor DZ za kulturo ob glasovanju devet za in devet proti ni potrdil predlogov priporočil o tem, naj vlada zagotovi financiranje javne službe STA, o čemer bodo razpravljali na petkovi izredni seji DZ. Pobudo in zahtevo za sklic izredne seje DZ v zvezi z "načrtnim finančnim izčrpavanjem hrbtenice slovenskega novinarstva STA s strani vlade" so pripravili v poslanski skupini SAB. Podpise pod zahtevo za sklic izredne seje DZ so poleg prvopodpisane Alenke Bratušek (SAB) prispevali še ostali opozicijski poslanci SAB, LMŠ, SD, Levice in poslanske skupine nepovezanih poslancev.

Del opozicije zaradi razmer v državi obstruiral proračunsko sejo

07. 10. 2021 06.25

Državni zbor se je sestal na izredni seji, da bi se seznanil s predlogom državnih proračunov za prihodnji dve leti. Skupaj s preostalimi proračunskimi dokumenti ju predstavljata premier Janez Janša in finančni minister Andrej Šircelj. Oba sta izpostavila investicije, ki se občutno povečujejo. Gre za dve milijardi evrov v vsakem od prihodnjih dveh let. Del opozicije je zaradi razmer v državi sejo obstruiral.

Dan molka na STA: 'V razmislek, ker vlada že 279 dni ne plačuje poštenega dela'

06. 10. 2021 17.05

'279 dni brez plačila za opravljeno delo. 279 dni negotovosti in vztrajanja. 279 dni nespoštovanja dveh zakonov. Sprevračanj in novih zahtev. Prezrtih pozivov domačih, evropskih in mednarodnih institucij. Pa tudi solidarnosti in pomoči.' Ta zapis na simbolični črni podlagi je, da bi opozorila na svoj položaj, na svoji strani objavila Slovenska tiskovna agencija.

Minister Hojs na sestanke s Policijo kar s strankarskimi veljaki SDS

05. 10. 2021 12.21

Štiri regijske obiske je imela v zadnjih treh mesecih vlada Janeza Janše. Ministrski zbor je tako obiskal podravsko, goriško, savinjsko in zasavsko regijo. Ob večerih so navadno vsi skupaj imeli javno tribuno, medtem ko so se ministri čez dan ukvarjali vsak s svojim področjem – notranji minister Aleš Hojs je na primer med drugim obiskoval vodstva tamkajšnjih policijskih uprav in policijskih postaj. Ob njegovih obiskih je beseda tekla predvsem o težavah, s katerimi se soočajo policisti, pa tudi o aktualnih stvareh, smo izvedeli. Vse lepo in prav, če ne bi na te sestanke – in tudi na delovna kosila s komandirji in direktorji policijskih uprav – s seboj pripeljal tudi lokalnih strankarskih veljakov SDS.

Odzivi na izjavo Hojsa: 'Discipliniranje poslancev, ki niso slepo sledili koaliciji'

03. 10. 2021 16.14

Odmeva izjava notranjega ministra Aleša Hojsa, ki je v pogovoru za našo novo nedeljsko pogovorno oddajo Ena na ena na POP TV povedal, da je možnost predčasnih volitev povsem upravičena ter da se s predsednikom vlade Janezom Janšo o tem v zadnjih tednih veliko pogovarjajo. Prvak LMŠ je prepričan, da gre za preusmerjanje pozornosti, saj bi, 'če bi imeli resne namene, odstopili že včeraj.' Luka Mesec pravi, da Hojsu tokrat verjame, v SD pa bodo to verjeli šele, ko Janez Janša odstopi."Gospod Hojs je tudi odstopil pred enim letom, pa je še vedno minister. Če on govori o predčasnih volitvah jih sigurno ne bo," pa razmišljajo v stranki SAB.

Aleš Hojs v oddaji Ena na ena: Ne izključujemo predčasnih volitev

03. 10. 2021 10.00

Notranji minister Aleš Hojs je v pogovoru za našo novo nedeljsko pogovorno oddajo Ena na ena na POP TV povedal, da je možnost predčasnih volitev povsem upravičena ter da se s predsednikom vlade Janezom Janšo o tem v zadnjih tednih veliko pogovarjajo. Prepričan je, da odhod na volišča nekaj mesecev prej ne bi igral nobene vloge, saj da je ta vlada praktično v zaključku svojega mandata.

Ameriški boj na požiralniku denarja

02. 10. 2021 14.47

Gospodarstvo ZDA se prebija skozi kipeče morje, ko tokovi naraščajoče inflacije butajo ob čeri pandemijskega krča. Najmanj, kar država potrebuje, so umetno sprožene finančne krize. Prvo, ustavitev dela vlade, so odložili na december, a v zraku visi še večja, plačilna nesposobnost države, da upnikom vrne izposojeni denar.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Odsotnost vizije in vakuum, ki ga (še) ne znajo zapolniti

24. 09. 2021 10.32

Nemci bodo konec tedna z odhodom na volišča začrtali prihodnje obdobje države, pa tudi Evropske unije. To nikakor ni nepomembno – glede na to, kaj za slovensko gospodarstvo predstavlja Nemčija, bo njihova odločitev vplivala tudi na nas. Na volišča se bodo podali po kampanji, ki je, namesto da bi predstavila nacionalno, evropsko in geopolitično strategijo kandidatov po dolgi vladavini Angele Merkel, prinesla bledo debato. Ta se je pravzaprav izognila večini resnih izzivov, evropsko in globalno politiko pa pustila skoraj povsem ob strani.