javno mnenje

Javno mnenje za Sampaia
12. 01. 2001 00.00
Javnomnenjske raziskave so le nekaj dni pred nedeljskimi predsedniškimi volitvami na Portugalskem predstavile rezultate, ki kažejo, da bo Sampaio, ki so ga za položaj predsednika predlagali vladajoči socialisti, zanesljivo vodil državo še prihodnjih pet let. Sedanji predsednik Jorge Sampaio pa se skupaj s svojimi štirimi protikandidati bori proti nizki volilni udeležbi.

Rusko javno mnenje o usodi postaje Mir
19. 11. 2000 00.00
Neodvisni ruski center za raziskave javnega mnenja Romir je 2000 polnoletnih Rusov vprašal za mnenje o nadaljnji usodi ponosa ruske kozmonavtike - orbitalne znanstvene postaje Mir. Ne glede na že sprejeto vladno odločitev za potopitev postaje v Tihem oceanu 40,9 odstotka vprašanih ruskih državljanov meni, da bi vlada sredstva za nadaljevanje poleta morala najti, 20,8 odstotka jih domneva, da bi financiranje lahko uresničevali iz proračunskih sredstev, 20,4 odstotka vprašanih misli, da je postaja zastarela in jo je treba potopiti, 17,9 odstotka pa jih na vprašanje ni odgovorilo.

V ZRJ kmalu urad haaškega sodišča
18. 11. 2000 00.00
Po mnenju Clintonove administracije je ZR Jugoslavija storila prvi veliki korak, ki bo omogočil, da bodo lahko sodili nekdanjemu predsedniku Slobodanu Miloševiću. Nova vlada ZRJ naj bi za prihodnji teden odobrila obisk preiskovalcev za vojne zločine ZN. V začetku minulega tedna je predsednik ZRJ Vojislav Koštunica pozdravil napovedano odprtje beograjske pisarne Mednarodnega haaškega sodišča. Jugoslovanski vladni uradniki so že potrdili, da bodo preiskovalcem izdali vize. Preden je Koštunica zmagal na septembrskih volitvah, je namreč zavračal možnost, da bi izročili Miloševića, ki so ga lani obtožili za zločine na Kosovu. ZDA sedaj verjamejo, da novi predsednik pripravlja teren za prav to dejanje. Najnovejše javno mnenje v ZRJ kaže na podporo Koštunici in tudi za izročitev Milosevića.

Nova Stranka ima največji delež žensk
02. 10. 2000 00.00
Med strankami, ki imajo svoje kandidate za državni zbor v vseh volilnih okrajih, ima največji delež žensk na svoji listi, kar dve tretjini, Nova Stranka. Predvsem zato, ker se, tako pravijo, borijo za enakopravnost žensk. Trdni pa so tudi glede slovenskega nevključevanja v evroatlantske zveze.

Demokrati Slovenije bodo nastopili sami
12. 09. 2000 00.00
Demokrati Slovenije, okrepljeni z Konzervativno demokracijo Slovenije ter nekaterimi civilnimi gibanji in posamezniki iz vrst Zelenih, bodo šli na letošnje volitve sami, je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik generalnega odbora stranke Mihael Jurak. Stranka bo na volitvah nastopila z uradnim imenom - Demokratska stranka Slovenije, Demokrati Slovenije - DS, ki je zapisano tudi v registru političnih strank.

Končana seja Slovenskega demokratičnega foruma
07. 09. 2000 00.00
Vprašanje učinkovitosti in politizacije državne uprave je bila rdeča nit včerajšnje druge problemske seje Slovenskega demokratičnega foruma. Govorniki so med drugim opozorili tudi na potrebo po iskanju soglasja pri razvojnih konceptih Slovenije. Sopredlagatelj nastanka foruma je bila zunajparlamentarna Demokratska stranka Slovenije, ki je prevzela obvezo, da bo izhodišča in sugestije foruma vgrajevala v svoje delovanje. Forum želi vplivati na politični razvoj države ter skozi znanje in odpiranje pomembnih tem pomagati ustvarjati javno mnenje glede razvojnih projektov in iskanja velikega soglasja na razvojnih konceptih države.

Italijani nezadovoljni s svojimi potomci
05. 08. 2000 17.00
Mnogi Italijani so nezadovoljni s svojimi otroki in se pritožujejo nad njihovim obnašanjem. Raziskava instituta za javno mnenje, v kateri so izprašali 20 tisoč Italijanov, je pokazala, da imajo kar štirje od petih izprašanih zelo negativno mnenje o obnašanju lastnih potomcev. Menijo namreč, da so njihovi ''bambini'' leni in nehvaležni.

Oracle priznal vohunjenje
04. 07. 2000 11.17
Predsednik ameriškega programerskega velikana Oracle Larry Ellison je izzivalno potrdil, da je najel privatne detektive za vohunjenje pri zaveznikih ameriškega računalniškega velikana Microsoft. Vztrajal je tudi pri trditvi, da je njegovo podjetje s tem le opravljalo svojo državljansko dolžnost. ''Zelo dobro se počutim glede tega, kar smo naredili'', je povedal Ellison. Povedal je še, da je detektivsko delo pokazalo, da je Microsoft plačeval trgovinskim in političnim skupinam, da so vplivale na javno mnenje med protimonopolnim sojenjem Microsoftu.

Papež novinarstvo označil za sveti poklic
05. 06. 2000 08.22
Papež Janez Pavel II. je včeraj, ob dnevu novinarjev v svetem letu, novinarstvo označil za sveti poklic in novinarje s celega sveta pozval, naj uporabijo moč pisal, kamer in spletnih strani za dobrobit človeštva. Vatikanski uradnik pa je ob tem novinarje pozval, naj ravnajo po svoji vesti.

Center Evrope odpira svoja vrata
09. 05. 2000 10.40
Današnji Dan Evrope, 9. maj, bo Center Evrope, informacijski center delegacije Evropske komisije v Sloveniji, obeležil z dnevom odprtih vrat ter ob tej priložnosti pripravil vrsto aktivnosti. Del se jih bo odvijal tudi v sosednjem parku Miklošič, namenjene pa bodo tako otrokom kot tudi odraslim.

Nepopustljivost EU pri pogajanjih
03. 03. 2000 13.39
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je v pogovoru za današnji Financial Times izjavil, da bo Evropska unija na pogajanjih o članstvu do kandidatk nepopustljiva. Če EU od kandidatk na področjih, kot sta kmetijstvo in prost pretok delovne sile, ne bo zahtevala strogega izpolnjevanja pogojev za pridobitev članstva, bo nasprotovanje širitvi kot ga spodbujajo avstrijski svobodnjaki naraščalo, je menil Prodi.

Ponudba Mercatorja korektna
26. 02. 2000 12.47
Uprava ljubljanske trgovske družbe Emona Merkur je danes javno objavila mnenje glede ponudbe Poslovnega sistema Mercator za odkup vseh Emoninih delnic.

Združevanje AOL-a in Time Warnerja
11. 01. 2000 21.27
Kot kaže, bomo dobili multinacionalno podjetje, ki bo nadzorovalo precejšen del svetovnega javnega mnenja. Medijski gigant Time Warner in vodilni ponudnik internet storitev America Online (AOL) sta napovedala združitev, s katero bo nastalo podjetje, vredno vrtoglavih 350 milijard dolarjev.

Zasežene droge v Sloveniji
05. 01. 2000 19.41
Hranjenje in uničevanje drog v Sloveniji je nadzorovano in organizirano, je med drugim zapisano v današnjem odgovoru notranjega ministrstva na javno vprašanje Marije Vodišek iz Ljubljane. Vodiškova je na notranjega ministra Borutu Šukljetu naslovila javno vprašanje, v katerem sprašuje, kako in pod katerim nadzorom se uničijo mamila, zasežena na ozemlju Slovenije.

Jutri seja sveta RTV Slovenija
01. 12. 1999 21.11
Svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) ima na dnevnem redu jutrišnje seje dve zadevi, ki že nekaj časa burita duhove: ena je imenovanje štirih odgovornih urednikov, med drugim za informativni TV in radijski program, druga pa je razprava o domnevnih finančnih nepravilnostih vodstva tega javnega zavoda, na katere so oktobra javno opozorili nekateri sindikati na RTVS, preiskavo pa so začeli tudi kriminalisti.

10. obletnica akcije Sever
28. 11. 1999 18.57
Prvega decembra bo minilo deset let od napovedanega t.i. mitinga resnice, ki ga je želelo organizirati Združenje za povratek Srbov in Črnogorcev na Kosovo in Metohijo, imenovano Božur, vendar se je takratno slovensko vodstvo (proti mitingu je bilo tudi slovensko javno mnenje) odločilo, da takšno prireditev prepove, ter z akcijo Sever preprečilo, da bi do mitinga sploh prišlo.

90 odstotkov Rusov nasprotuje Jelcinovim dejanjem
21. 10. 1999 19.21
Z dejanji ruskega predsednika Borisa Jelcina se ne strinja 90 odstotkov Rusov, medtem ko jih je z Jelcinom zadovoljnih samo sedem odstotkov, so rezultati raziskave, ki jo je pred kratkim izvedla ruska Fondacija za javno mnenje.

Vedno bolj napete razmere v Čečeniji
28. 09. 1999 22.03
Predsednik Jelcin se je danes na štiri oči sestal z obrambnim ministrom Sergejevom. Na spopad se pripravljajo tudi oblasti v Čečeniji. Ljudje vse bolj množično bežijo, doslej je v sosednjo Ingušetijo pribežalo okoli 60.000 beguncev. Predsednik vlade Putin je dejal, da ima vlada samo en cilj - zavarovati ruske državljane pred teroriostičnimi napadi.

Večina Američanov podpira prisotnost na Kosovu
29. 06. 1999 08.35
Zadnja javnomnenjska raziskava, ki so jo skupaj pripravili CNN, USA Today in Gallupov inštitut, kaže, da 66 odstotkov Američanov podpira prisotnost mednarodnih enot, med njimi tudi ameriških, na Kosovu.

Reformni proces v MOK
17. 06. 1999 14.22
Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Juan Antonio Samaranch je na začetku 109. zasedanja MOK v Seulu dejal, da so reforme osrednje svetovne športne organizacije potrebne in nujne, da pa ne bodo podprli tistih, ki si želijo za vsako ceno ugoditi kritikam in sprejeti odločitve, ki bi pomenile poraz olimpijskih idealov. Na seji so na kratko spregovorili tudi o uresničevanju deklaracije iz Lausanne o dopingu v športu; ta tema je bila pred korupcijsko afero v olimpijskem gibanju prednostna naloga članov MOK, ki se sedaj posvečajo predvsem o splošnim nalogam olimpijskega gibanja in načinom za njihovo uresničitev.

Dnevi slovenskega sodstva
11. 06. 1999 21.38
V Portorožu so se na dnevih slovenskega sodstva zbrali slovenski sodniki. Vroča tema njihovih razprav je bila sodnikova neodvisnost in odgovornost. Sodniki menijo, da je neodvisnost pred vplivi politike in kapitala življenjskega pomena, če hoče biti sodna veja enakovredna zakonodajni in izvršni veji oblasti.

Vlada sprejela nacionalni program športa
06. 05. 1999 13.19
Vlada je na današnji seji sprejela Nacionalni program športa v Republiki Sloveniji in ga poslala v drugo branje v parlament. K temeljnemu dokumentu športa sta že predhodno dala pozitivno mnenje tudi izvršni odbor Olimpijskega komiteja Slovenije in Strokovni svet za šport. S sprejemom nacionalnega programa športa so skupaj z lani sprejetim zakonom o športu določena temeljna izhodišča za delovanje države, ko gre za javni interes na področju športa v Sloveniji.

Več kot polovica Rusov proti pridružitvi ZRJ k rusko-beloruski zvezi
30. 04. 1999 16.21
Več kot polovica Rusov (55 odstotkov) nasprotuje pridružitvi ZRJ k zvezi med Rusijo in Belorusijo, je poročala agencija Interfax.

Unesco kritiziral napade NATO na srbske medije
28. 04. 1999 18.22
Organizacija ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) je kritizirala zračne napade zveze NATO na srbske medije. Njen generalni direktor Federico Mayor pa je danes v Parizu izrazil zaskrbljenost v zvezi z nadzorom jugoslovanskega vodstva nad neodvisnimi jugoslovanskimi časniki.

Drašković zahteva ''resnico''
26. 04. 1999 10.05
Podpredsednik jugoslovanske vlade Vuk Drašković je državno vodstvo in s tem predsednika Slobodana Miloševića pozval, naj ''končno pove resnico'' in naj ne laže več ljudem o možni srbski zmagi nad zvezo NATO.

Beograd opozarja pred nepredvidljivimi posledicami napadov
04. 04. 1999 00.06
Predsednik jugoslovanske vlade Momir Bulatović je v pismu predsedniku Evropske komisije Romanu Prodiju danes opozoril, da utegnejo imeti napadi zveze NATO na ZRJ nepredvidljive posledice ne le v ZRJ in na Balkanu, temveč tudi v Evropi.

NATO začel drugo stopnjo napadov v ZR Jugoslaviji
28. 03. 1999 17.29
Na zvezi NATO so danes potrdili, da se je že začela druga stopnja zavezniškega posredovanja proti ZR Jugoslaviji. Na tej stopnji zavezništvo napada vojaške cilje na širšem ozemlju ZR Jugoslavije, vključno s premičnimi tarčami, v prvi vrsti oklepnike. Na zavezništvu so potrdili, da akcije stopnjujejo. Predvidoma bodo države v prihodnje povečale svoj prispevek v sile; Velika Britanija je povečanje svojega prispevka že potrdila.

Za omejitev Jelcinovih pooblastil 65 odstotkov Rusov
18. 03. 1999 20.12
Dva Rusa od treh (65 odstotkov) podpirata zamisel o omejitvi pooblastil predsednika Borisa Jelcina, kažejo izidi ankete, ki jo je opravila fundacija Javno mnenje, objavil pa jih je tednik Argumenti in Fakti.

Proces proti Clintonu še vedno brez pravil
08. 01. 1999 09.15
Ameriški senatorji, ki so od predstavniškega doma kongresa sprejeli neprijetno nalogo končati začeti proces impeachmenta proti predsedniku Billu Clintonu, se do četrtka zvečer še niso uspeli dogovoriti, kako bodo nalogo opravili. Večina demokratov in republikancev, ki bi jih lahko šteli med zmerne, si želi hiter konec senatnega procesa, republikanski skrajneži, čeprav trdijo nasprotno, pa bi najraje videli, da bi se zadeva vlekla, dokler se javno mnenje ne obrne proti predsedniku.

Demirel nasprotuje odpravi smrtne kazni v Turčiji
17. 11. 1998 14.55
Turški predsednik Sulejman Demirel je danes izrazil nasprotovanje odpravi smrtne kazni v Turčiji, s katero želi turška vlada doseči izročitev vodje Kurdske delavske stranke (PKK) Abdullaha Ocalana. Demirel je na letalu na poti na Dunaj novinarjem dejal, da turško javno mnenje ni naklonjeno odpravi smrtne kazni in menil, da je Italija ''civilizirana država, ki ne bi smela dati zatočišča zločincu, ki je povzročil smrt 30.000 ljudi''.