javno soočenje

Konec psihoterapevtskega 'biznisa': zakonska regulacija poklica z licencami
05. 04. 2023 13.28
"Psihoterapija postaja biznis. Povpraševanje je večje od ponudbe, cene psihoterapevtske ure letijo v nebo," je jasna psihoterapevtka Urška Batellino. Prav zato sta regulacija in izobraževanje na področju psihoterapije tako potrebna. Na zdravstvenem ministrstvu so tako pripravili predlog zakona o psihoterapiji, s katerim želijo to področje regulirati, tudi z licencami in zbornico za psihoterapevte. Upajo, da bo v javno obravnavo prišel čez 14 dni.

Kot olimpijski bazen velik asteroid bi lahko na valentinovo trčil v Zemljo
10. 03. 2023 08.01
Možnosti so majhne, a obstoječe. Kot olimpijski bazen velik asteroid bi lahko namreč čez 23 let na dan zaljubljencev poletel v Zemljo, poroča Nasin urad za koordinacijo planetarne obrambe. Asteroid 2023 DW, ki potuje s hitrostjo okoli 25 kilometrov na sekundo, so na našem nebu prvič opazili 2. februarja.

Zelenski: Stotine zahval niso stotine tankov
20. 01. 2023 09.26
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je na mednarodni konferenci izpostavil "eno evropsko prestolnico", ki blokira dostavo tankov. ZDA in Evropska unija so Kijevu že obljubile več orožja in vojaške opreme, nedavno je švedska vlada odločila, da bo v okviru vojaške pomoči ob oklepnikih in protitankovskih raketah Ukrajini začela dostavljati topniški sistem Archer. Medtem pa nekdanji ruski predsednik Medvedjev svari Zahod, ameriški general Mike Milley pa priznava, da bo Ukrajina leto zelo težko pregnala ruske sile s svojega ozemlja.

Devet od desetih Slovencev zaskrbljenih zaradi naraščajočih življenjskih stroškov
12. 01. 2023 07.05
Evropejce najbolj skrbijo vse višji življenjski stroški, grožnja revščine in socialne izključenosti, kažejo najnovejše javnomnenjske raziskave Evropskega parlamenta o evropskem javnem mnenju Eurobarometer. Na drugi strani pa se je okrepila podpora državljanov Evropski uniji, državljani pričakujejo tudi, da bo Unija nadaljevala z iskanjem rešitev za soočenje s krizami.

Soočenje tik pred volitvami: kaj obljubljajo v Ljubljani, Mariboru in Kopru?
18. 11. 2022 18.00
Tik pred volitvami so mnenja soočili kandidati mestnih občinah Ljubljana, Maribor in Koper. Kandidati obalne občine so največ besed izmenjali o oskrbi Kopra z vodo in stanovanjski problematiki. V Mariboru so se medtem dotaknili afere, ko je trenutni župan Saša Arsenovič v središču Maribora napadel mladoletnika. Pa tudi o tem, da Arsenovič skrbi le za središče mesta, manj pa za druge dele mesta. V Ljubljani pa se je trenutni župan Zoran Janković soočil z očitki, da je v svojem 16-letnem mandatu zanemaril zdravstvo ter da je zavajal pri gradnjah. Kakšna pa je prihodnost Ljubljanskega potniškega prometa?

So Ptujčani najmanj plačani med mestnimi občani?
18. 11. 2022 14.45
Včeraj so se v 24UR Zvečer soočili ptujski kandidati za župane: aktualna županja in kandidatka SD Nuška Gajšek, Franjo Rozman iz SDS, Andrej Čuš, skupina volivcev in Lista Andreja Čuša in Štefan Petek iz Gibanja Svoboda. Je na Ptuju najnižja povprečna plača med mestnimi občinami? Ali mladi s Ptuja odhajajo? Je bil Ptuj v preteklosti bolj zadolžen?

Kdo zavira gradnjo tretje razvojne osi v Novem mestu?
16. 11. 2022 06.00
V četrtem soočenju kandidatov za župane na 24UR Zvečer sta se pomerila dva novomeška kandidata – aktualni župan Gregor Macedoni, ki s podpisi volivcev in svojo listo želi tretji mandat, in kandidat SD Srečko Vovko. Kdo zavira gradnjo tretje razvojne osi?

Je novogoriška brezposelnost najnižja doslej?
14. 11. 2022 06.00
V tretjem soočenju pred lokalnimi volitvami na 24UR ZVEČER so se pomerili kandidati za župana oz. županjo Nove Gorice – aktualni župan Klemen Miklavič, Samo Turel (Gibanje Svoboda), Tomaž Horvat (SD) in Damjana Pavlica (SDS). Ali se v Novi Gorici kaže trend odseljevanja občanov? Je stopnja brezposelnosti na najnižji ravni? So okoliške občine bolj uspešne pri črpanju sredstev?

Odnos z narcisom: 'Ni vse, kar odide iz vašega življenja, usodna izguba'
12. 11. 2022 18.00
Prav vsak odnos nas in tudi drugo osebo brusi, gnete in preoblikuje, zaradi česar notranje rastemo. Je pa vse našteto najintenzivneje in lahko tudi zelo boleče v intimnem odnosu, ker nam partner potiska na površino boleče vsebine iz odnosa s starši, pravi Nina Orel, ki se je narcistični motnji podrobno posvetila in pripravila tudi programe zdravljenja za soodvisnike, ki so se ujeli v toksične odnose. Za naš portal je podrobneje pojasnila, kaj je narcistična motnja, kako jo prepoznamo, kdo so soodvisniki in kako se lahko podajo na pot samozdravljenja in dokončno prekinejo nezdrav odnos do sebe, s tem pa tudi z drugimi.

Se Celjani res izseljujejo?
11. 11. 2022 06.00
V drugem soočenju kandidatov za župane na 24UR Zvečer so se pomerili celjski kandidati – aktualni župan Bojan Šrot (Celjska županova lista Slovenije), Uroš Lesjak (Gibanje svoboda), Sandi Sendelbah (Lista za Celje), Matija Kovač (Gregor Deleja in skupina volivcev) in Primož Brvar (SD). Je celjska mestna občina res med najbolj zadolženimi? Držijo izjave, da se mladi iz Celja izseljujejo? Je imelo Celje res najnižjo udeležbo med mestnimi občinami na zadnjih volitvah?

Kako skrbita za zdravje, bosta zadovoljna s plačo, kaj cenita drug pri drugem?
08. 11. 2022 18.59
Še pet dni nas loči do drugega kroga predsedniških volitev, kjer se bodo državljani odločili, ali bo na čelo države stopil Anže Logar ali Nataša Pirc Musar. V soočenju v oddaji Svet sta spregovorila o resnih ter tudi malo manj resnih temah. Začela sta pri sovražnem govoru, komunikaciji politikov, nadaljevala z ruskim napadom na Ukrajino in problematiko javnega zdravstva, končala pa z bolj osebnimi vprašanji ter lastnostmi, ki jih eden pri drugemu najbolj cenita.

Štirje predsedniški kandidati sedli na vroči stol v središču Ljubljane
19. 10. 2022 06.00
Predsedniške kandidate in kandidatki smo velikokrat videli na televizijskih zaslonih, tokrat je bilo drugače. Državljanke in državljani so jih imeli v torek priložnost neposredno pobližje spoznati na javnem predsedniškem soočenju na Trgu republike v Ljubljani. In kaj državljane najbolj zanima? Zakaj so se od sedmih soočenja z ljudmi udeležili le štirje?

Odločitev 2022: kdo vas je najbolj prepričal?
17. 10. 2022 19.12
Živimo v negotovih časih, v katerih poleg trdne vlade potrebujemo tudi trdnega predsednika oziroma predsednico republike, ki bo narod znal ali znala pomiriti, mu vliti upanje in samozavest, da zmoremo. V prvem predsedniškem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, so odpirali teme, ki so pomembne za celotno družbo, in postavljali vprašanja, pri katerih so se pokazale razlike med kandidati in njihovimi osebnostmi.

'Janezu Janši sem podoben v vztrajnosti'
16. 10. 2022 07.00
46-letni Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil s podpisi pet tisoč volivcev, uživa pa tudi podporo svoje SDS. Poslanec je že tretji mandat, leta 2018 je neuspešno kandidiral za župana Ljubljane, v prejšnji vladi je bil zunanji minister. Prepričan je, da bi bil zaradi mednarodnih izkušenj in tudi, ker prisega na dialog, dober predsednik. Je predzadnji gost v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR. Vprašali smo ga, v kakšnem odnosu sta z Janezom Janšo ter kakšen signal bi poslal predsedniku SDS, če bi presegel strankin rezultat na aprilskih volitvah. Zakaj se ni podpisal pod interpelaciji Tatjane Bobnar in Tanje Fajon? Bi kot nekdanji direktor Ukoma kandidiral za mesto direktorja javne televizije? In ali je znotraj SDS res glas opozicije?

Socialno podjetništvo brez zaposlenih in kako zadržati Rogliča v Sloveniji?
15. 10. 2022 07.00
V studiu večerne oddaje so se sinoči soočili štirje kandidati za predsednika, ki se po anketah javnega mnenja uvrščajo od četrtega do sedmega mesta: Sabina Senčar, Miha Kordiš, Janez Cigler Kralj in Vladimir Prebilič. Ali socialno podjetje Mihe Kordiša s tem, ko nima zaposlenih, krši zakon? Se vsem kandidatom premoženje Slovencev v davčnih oazah zdi sporno? In kakšna so dejstva o cepljenju in ukrepih med epidemijo?

Pirc Musarjeva, Logar in Brglez o referendumih, Ukrajini in boksanju v DZ
07. 10. 2022 22.57
Prvo soočenje treh kandidatov - Anže Logar, Nataša Pirc Musar in Milan Brglez. Kdo je iskren, kdo ni? Kdo bi koga podprl v drugem krogu, če mu ne uspe preboj v finale? Kakšna bo vloga prve dame ali prvega gospoda? Kako kažejo prve javnomnenjske ankete in kaj kandidati mislijo o tem?

'Med predsedniki mi je najbližje Josip Broz Tito'
02. 10. 2022 07.00
Miha Kordiš je najbolj skrajni in kontroverzni del poslanske skupine Levice. A zase pravi, da ni radikalen, da pa je radikalna realnost, v kateri živimo. Radikalna, ker ljudje ne vedo, ali bodo lahko plačali položnice, ali se bodo lahko to zimo greli, radikalna, ker smo pred podnebnim zlomom, pravi. V predsedniško tekmo gre, ker ji je po njegovem doslej manjkal kandidat, ki bi bil glas delavcev. Kot tretji v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR, razloži tudi, kako si predstavlja samega sebe, velikega nasprotnika oboroževanja in zveze Nato, kot vrhovnega poveljnika obrambnih sil.

Bi Kordiš še vedno nacionaliziral Akrapoviča in Pipistrela?
28. 09. 2022 06.00
Sinoči sta se v oddaji 24UR ZVEČER druga po vrsti soočila evropski poslanec Milan Brglez in poslanec Miha Kordiš. Oba za predsednika kandidirata s podporo koalicijskih strank. Kordiša podpira Levica, Brgleza pa Socialni demokrati in Gibanje Svoboda. Ali bi bila vojaška nevtralna drža za Slovenijo res dražja? Bi Kordiš še vedno nacionaliziral Akrapoviča in Pipistrela?

Kordiš in Brglez o Natu, nacionalizaciji, Titu in Cheju
27. 09. 2022 22.31
Vstop Milana Brgleza in Mihe Kordiša v predsedniško kampanjo je zaostril boj za volivce na levem polu. Pred njunim vstopom je namreč Nataša Pirc Musar veljala za kandidatko leve sredine, ki bo na predsedniških volitvah premagala kandidata SDS Anžeta Logarja, vendar jo je slednji v nekaterih javnomnenjskih raziskavah že prehitel. Če se zdi, da je na desnici jasno, da Logar močno vodi pred kandidatom NSi Janezom Ciglerjem Kraljem, je na levici, kot kaže, še vse odprto. Kdo pa bo dobil boj na levici za predsednika države, ki je obenem tudi vrhovni poveljnik Slovenske vojske? Pogovarjali smo se z Milanom Brglezom in Mihom Kordišem.

Zvezdniki in fobije: ko slavni obrazi pogledajo strahu v oči
06. 08. 2022 08.00
"Zvezdniki so takšni kot mi" je več kot le pregovor. Je dejstvo. Tako kot vsi ostali posamezniki na tem svetu se namreč tudi oni spopadajo s strahovi. Nekateri med njimi se tekom življenja tako odločijo, da se bodo z njimi tudi soočili iz oči v oči, pa naj bo to strah pred letenjem, žvečilnim gumijem ali pa deli človeškega telesa.

Bruselj proti Madžarski sprožil mehanizem pogojevanja sredstev z vladavino prava
27. 04. 2022 12.30
Evropska komisija je proti Madžarski uradno sprožila mehanizem pogojevanja evropskih sredstev z vladavino prava. Madžarsko je o tem obvestila v pismu, Budimpešta pa ima zdaj dva meseca za odgovor. Kot so pojasnili viri pri EU, se skrbi komisije nanašajo predvsem na javno naročanje.

Golob ne vidi možnosti sodelovanja z Janšo, prej z NSi
26. 04. 2022 06.00
Kako bodo zmagovalci volitev sestavili koalicijo, kako si bodo razdelili resorje, kateri bodo prvi ukrepi, ki jih bodo sprejeli? Do kdaj bo oblikovana nova, že 15. vlada? Na ta vprašanja so odgovarjali zmagovalec volitev, predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, predsednica SD Tanja Fajon, in koordinator Levice Luka Mesec. Soočili so se tudi z zahtevami šolskih sindikatov, zveze svobodnih sindikatov, mladih zdravnikov in obrtnikov.

Pred volilnim molkom: samohvale, ostre kritike in puške v koruzi
22. 04. 2022 15.50
Na petem in tudi zadnjem soočenju na POP TV so predstavniki strank spregovorili o legitimnosti volitev, korupciji, neodvisnosti medijev in civilni družbi. V studio je Petra Kerčmar povabila Roberta Goloba (Gibanje Svoboda), Janeza Janšo (SDS), Tanjo Fajon (SD), Luko Mesca (Levica), Mateja Tonina (NSi), Zdravka Počivalška (Povežimo Slovenijo), Alenko Bratušek (SAB) in Marjana Šarca (LMŠ). Slišali smo lahko samohvale, ostre kritike, ne le eno omembo "puške v koruzi". Prav tako pa še o kulturi dialoga, korupciji, varnosti in svobodi. Kaj je Slovenijo postavilo na svetovni zemljevid? Predstavniki strank se tu ne strinjajo, eni so izpostavili pozitivne, drugi negativne točke.

Golob: Uživam v tem, da nemogoče spreminjam v mogoče
20. 04. 2022 19.19
Smo v zadnjih dneh volilne kampanje, ko nas z vseh strani nagovarjajo politični obrazi in nas prepričujejo, da so oni tisti, ki bodo Slovenijo popeljali v lepšo prihodnost. O tem, kakšno prihodnost si za našo državo predstavlja Robert Golob, smo razglabljali prek videopovezave, saj je predsednik Gibanja Svoboda obležal zaradi koronavirusa.

Četrto soočenje v znamenju besednih dvobojev
18. 04. 2022 18.26
Na četrtem predvolilnem soočenju so na vprašanja Uroša Slaka odgovarjali vsi voditelji političnih strank, ki jim javnomnenjske raziskave napovedujejo največ glasov in možnost uvrstitve v državni zbor. Zaradi okužbe s koronavirusom je predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob sodeloval prek videopovezave. Gostje so spregovorili o gospodarskih temah, medtem pa so se zapletli v več besednih dvobojev.

O kadrovanju, pravni državi, medijih: kateri so viri (ne)zaupanja v politiko?
16. 04. 2022 07.37
Še dober teden nas loči do dneva, ko bomo na volitvah odločili, v katero smer naj gre naša država v prihodnjih štirih letih. Volilna udeležba je pri nas običajno pod evropskim povprečjem. Zakaj Slovenci politiki ne zaupamo? O pravni državi, svobodi medijev in kadrovanju so se z voditeljem Gregorjem Trebušakom pogovarjali Polona Rifel iz Povežimo Slovenijo, Matej T. Vatovec iz Levice, Robert Pavšič iz LMŠ, Aleš Hojs iz SDS, Matjaž Nemec iz SD in Mark B. Andrijanič iz NSi.

Priznani zdravniki soočili predstavnike političnih strank
12. 04. 2022 09.44
V skupini Zdravstvo.si so politične stranke in liste, ki sodelujejo na državnozborskih volitvah, pozvali k pripravi odgovorov na ključna vprašanja za razvoj zdravstva v prihodnosti. Volivkam in volivcem bi na ta način radi omogočili kvalificirano odločanje na volilno nedeljo, so pojasnili.

Erik Brecelj: Korupcija postane težava, ko v poslu dobi procente druga stran
12. 04. 2022 06.00
Kdo bo novi zdravstveni minister, korupcija v zdravstvu, po nekaterih ocenah zaradi neurejenih nabav na leto izgine od 350 do 500 milijonov evrov. Čakalne dobe, ki so v času korone še narasle. In večna dilema javno in do kam zasebno zdravstvo. O vsem tem je tekla razprava v predvolilnem soočenju na naši televiziji. Izjave in obljube politikov so analizirali trije zdravniki, dr. Erik Breclj, prvi slovenski žvižgač, ki je večkrat razkrival sporne posle v zdravstvu, dr. Rok Ravnikar, specialist družinske medicine, in dr. Jan Jamšek, specialist nuklearne medicine, tudi član organizacije Mladi zdravniki.

DEJSTVA: Ali izjave politikov držijo?
11. 04. 2022 20.20
Na POP TV ste lahko spremljali tretje veliko predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev tudi tokrat v živo preverja izjave predstavnikov strank, ki jim po najbolj svežih javnomnenjskih raziskavah Mediane za našo medijsko hišo kaže najbolje. V studiu so se soočili Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jelka Godec (SDS), Dejan Židan (SD), Miha Kordiš (Levica), Jani Möderndorfer (LMŠ), Janez Cigler Kralj (NSi), Alenka Bratušek (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo).

Davki epidemije: Odpadle operacije, manjša dostopnost zdravnikov in zapoznele diagnoze
11. 04. 2022 06.00
Dostopnost zdravstva se je med epidemijo bistveno zmanjšala. Odpovedi pregledov in posegov, prenaročanje, milijon manj obiskov bolnih pacientov pri osebnih zdravnikih in slab milijon manj izdanih napotnic v dveh letih se že kažejo v poslabšanju zdravstvenega stanja mnogih bolnikov. Manj je diagnoz oz. so te postavljene pozneje, ko so obeti za uspešno zdravljenje slabši. Poleg tega danes na zdravstvene storitve nedopustno dolgo čaka 15.000 bolnikov več kot pred dvema letoma.