javnomnenjske

Drnovšek in irska predsednica o širitvi EU
21. 06. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je v Vili Podrožnik priredil kosilo v čast predsednici Irske Mary McAleese, ki se mudi na tridnevnem uradnem obisku v Sloveniji. V pogovoru ob kosilu je prevladovalo vprašanje širitve EU, zlasti v luči nedavnega referenduma, na katerem so irski volivci zavrnili ratifikacijo Pogodbe iz Nice.

Težave so premagljive
09. 06. 2001 00.00
Evropski komisar za širitev Günther Verheugen, je ob zaključku dvodnevnega obiska v Sloveniji dejal, da ima Slovenija kot najbolje pripravljena kandidatka vse možnosti, da kot prva država do konca leta 2002 zaključi pogajanja za članstvo v EU. Obstajajo sicer težave, ki pa so, kot pravi Verheugen, premagljive. ''Ne gre le za prostocarinske prodajalne, temveč za vprašanje predvidljivosti, ugleda in kredibilnosti države.To ni postavljanje omejitev. Želimo se izogniti slabim alternativam, predvsem možnosti, da bi se širitveni poroces zavlekel za več let, je povedal evropski komisar za širitev EU. ''Čeprav vprašanje prostocarisnkih prodajaln v ničemer ne bo vplivalo na proces širitve, Evropska komisija pričakuje, da bo Slovenija izpolnila obljubo in jih zaprla.''

Thatcherjeva svari pred Blairom
01. 06. 2001 00.00
Nekdanja britanska premierka Margaret Thatcher je posvarila pred "izvoljeno diktaturo", če bi britanski premier Tony Blair na parlamentarnih volitvah v četrtek dobil večinsko podporo volilcev. Železna lady je poudarila, da se zavzema za močno vlado, vendar ne arogantno vlado, ki bi se obdržala na temelju kulta osebnosti. Thatcherjeva je Blaira obenem celo obtožila, da se zavzema za postopno uničenje Velike Britanije kot nacionalne države.

Napovedi v prid laburistom
24. 05. 2001 00.00
Javnomnenjske raziskave pred junijskimi parlamentarnimi volitvami v Veliki Britaniji napovedujejo veliko zmago vladajočih laburistov. Po anketi, ki jo je v dnevnik Times, imajo laburisti 25 odstotnih točk prednosti pred konservativci, kar je največ od začetka predvolilne kampanje.

Po kongresu nova podoba SDS
13. 05. 2001 00.00
Podoba SDS bo po celjskem kongresu drugačna, saj se bo stranka v prihodnje manj ukvarjala s proceduro in več z vsebino oz. s ključnimi razvojnimi izzivi, s katerimi se Slovenija sooča v prvi polovici 21. stoletja. To pa ne pomeni, da bo stranka manj kritična do nepravilnosti, ampak da bo vselej ponudila alternative, je v pogovoru poudaril predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah se socialdemokrati dobro zavedajo, da mora v državi priti do konsenza o njenih razvojnih ciljih in "do vsaj približnega soglasja o tem, kako gledati na preteklost, da nas ta ne bo razdvajala tudi v prihodnosti". "Slovence čaka podoben korak, kot so ga po padcu Francove diktature naredili Španci. Navkljub temu, da so različno razlagali dogajanje v preteklosti, je med njimi prevladalo spoznanje, da se lahko poenotijo glede razvojnih oz. strateških ciljev države." Ob tem je Janša opozoril, da 7. kongres SDS, ki bo zasedal 19. maja, ne bo služil kot orodje za poenotenje stranke. "Predkongresna razprava v mestnih in občinskih odborih je podprla glavne dosedanje usmeritve stranke in tako pokazala, da kongres zaradi nekakšne večje enotnosti ni potreben, potreben pa je zaradi nekaterih vsebinskih in organizacijskih sprememb."

Berlusconi v prednosti
11. 05. 2001 00.00
V Italiji se nasprotujoča politična bloka podajata v zadnje boje za glasove neodločenih volilcev, ki bodo odločili, kdo bo zmagal na nedeljskih splošnih volitvah, saj kar 25% volilcev še ne ve, za koga bo glasovalo. Zadnje dovoljene javnomnenjske raziskave so dale 4-odstotno prednost desno usmerjeni Naprej, Italija! na čelu z medijskim mogotcem Silviom Berlusconijem. Po šestletni vladavini levice, ki jo na letošnjih volitvah zastopa Francesco Rutelli in koalicija Oljka, vse kaže, da bo oblast prevzela desnica.

Najbolje kaže 195144ukanoviću
19. 04. 2001 00.00
V Črni gori od polnoči velja predvolilni molk. Na nedeljskih parlamentarnih volitvah bodo državljani odločali tudi o osamosvojitvi Črne gore. Največja tekmeca za strankarsko zmago pa sta 195144ukanovićeva koalicija Zmaga Črne gore in opozicijska Skupaj za Jugoslavijo.

Polovica Črnogorcev za odcepitev
13. 04. 2001 00.00
Več kot polovica črnogorskih volivcev se zavzema za odcepitev Črne gore od ZRJ. Kot so pokazali rezultati javnomnenjske raziskave, ki so jo danes objavili v Podgorici, se za neodvisnost Črne gore zavzema 58 odstotkov od 1281 vprašanih, medtem ko jih je 31 odstotkov proti ločitvi Črne gore od ZRJ. Ali bodo v Črni gori priredili referendum o odcepitvi od ZRJ, naj bi odločili po parlamentarnih volitvah 22. aprila.

Kdo bo nasledil Fujimorija?
08. 04. 2001 00.00
V Peruju so se danes začele predčasne predsedniške in parlamentarne volitve, na katerih bo 15 milijonov volilcev izbiralo naslednika nekdanjega predsednika Alberta Fujimorija in 120 članov parlamenta. Za mesto perujskega predsednika se poteguje osem kandidatov. Gre že za druge predsedniške volitve v Peruju v zadnjem letu, saj je nekdanji predsednik Fujimori, ki je bil izvoljen na volitvah 20. novembra lani, pobegnil na Japonsko.

Raziskave napovedujejo zmago desnice
06. 04. 2001 00.00
Dober mesec pred italijanskimi parlamentarnimi volitvami javnomnenjske raziskave kažejo, da bi za desnosredinsko koalicijo pod vodstvom Silvia Berlusconija glasovalo 35 odstotkov volilnih upravičencev. Za levosredinsko koalicijo, na čelu s Francescom Rutellijem, pa bi svoj glas oddalo 31 odstotkov volilcev. S tem se je še povečala prednost sedanje opozicije, je izsledke raziskave komentirala milanska revija L'Expresso. Sicer pa se 26 odstotkov volilcev še ni odločilo, za koga bodo glasovali.

Mir na Zemlji
23. 03. 2001 00.00
Ruska orbitalna znanstvena postaja Mir je v petek ob 6.59 in 24 sekund po srednjeevropskem času nadzorovano strmoglavila v Tihi ocean. Tako se je končalo pet ur in pol dolgo iztirjanje 15 let stare vesoljske postaje. Ostanki postaje so padli na območje s koordinatami 40 stopinj južne in 160 stopinj zahodne zemljepisne dolžine na območju v obliki 3000 kilometrov dolge elipse, kar je približno polovico manj in zato bolje kot so pričakovali.

Kandidata prepričujeta volilce
05. 02. 2001 00.00
Kandidata na jutrišnjih izraelskih premierskih volitvah, premier v odstopu Ehud Barak in vodja desničarske opozicijske stranke Likud Ariel Šaron, sta se danes še zadnjič obrnila na volilce in jih opozorila, zakaj je pomembno, da glasujejo za enega izmed njiju. V izraelskem dnevniku Jediot Aharont Barak ocenjuje, da je Bližnji vzhod "sod smodnika" in da bodo izraelski volilci odločili, ali ga bodo prižgali in izročili v roke skrajnežev. Šaron pa je v izjavi za isti časnik obljubil, da bo po izvolitvi za premiera najprej oblikoval vlado nacionalne enotnosti, saj je to edini način za dosego miru.

Predčasne volitve za vojake
04. 02. 2001 00.00
Za izraelske vojake so se predčasno začele volitve novega premierja, drugi državljani pa bodo volili v torek. Vojaki, ki sodelujejo na vojaških vajah, manevrih in operacijah na terenu, bodo volili prvi, je dejal polkovnik Šaul Magnesi, ki je pristojen za izvedbo volitev v vojski. Svoj glas lahko oddajo do torka zvečer, ko se bodo zaprla vsa volišča v Izraelu. Vojska bo za dostavo volilnih skrinjic na bolj odročna območja uporabila tudi helikopterje, je dodal polkovnik.

Pred volitvami v Izraelu
04. 02. 2001 00.00
Izraelci bodo čez dva dni volili novega predsednika vlade. Skoraj pet milijonov volivcev bo tako izbiralo med sedanjim premierom v odstopu Ehudom Barakom in vodjo desničarske opozicije Arielom Šaronom. Dosedanje javnomnenjske raziskave se nagibajo v prid slednjemu, zanj naj bi volilo več kot 50 odstotkov volivcev, Baraka pa podpira okoli 30 odstotkov.

Na Portugalskem volijo predsednika
14. 01. 2001 00.00
Na Portugalskem danes okoli 8,7 milijona volilnih upravičencev izbira predsednika države. Javnomnenjske raziskave, ki so bile opravljene v petek med 4655 volilci, kažejo, da bo Portugalsko tudi prihodnjih pet let najverjetneje vodil kar dosedanji predsednik Jorge Sampaio.

Javno mnenje za Sampaia
12. 01. 2001 00.00
Javnomnenjske raziskave so le nekaj dni pred nedeljskimi predsedniškimi volitvami na Portugalskem predstavile rezultate, ki kažejo, da bo Sampaio, ki so ga za položaj predsednika predlagali vladajoči socialisti, zanesljivo vodil državo še prihodnjih pet let. Sedanji predsednik Jorge Sampaio pa se skupaj s svojimi štirimi protikandidati bori proti nizki volilni udeležbi.

V Izraelu dosegli dogovor o varnosti
11. 01. 2001 00.00
Izrael je pristal, da bo v skladu z zadnjimi dogovori tudi umaknil svoje enote s področij Gaze in Zahodnega brega. Na tem območju bodo kmalu spet začele delovati mešane patrulje izraelske vojske in palestinske policije. Odločitev o tem so sprejeli predstavniki obeh strani na sinočnjem srečanju v Erezu na meji med Izraelom in palestinskimi ozemlji. Omenjene patrulje, ki so jih leta 1993 ustanovili v skladu s sporazumom iz Osla, so prenehale delovati ob izbruhu palestinske vstaje pred tremi meseci. Izraelska vojska je danes vnovič odprla prehod Rafah med Gazo in Egiptom in cestne povezave na tem območju so povedali predstavniki palestinskih varnostnih služb. Gre za rezultat nočnih pogovorov med predstavniki izraelskih in palestinskih varnostnih služb o varnostnih vprašanjih, ki so potekali na nadzorni točki Erez. Prehod Rafah, ki leži na skrajnem jugu območja Gaze, je izraelska vojska od začetka palestinske vstaje konec septembra lani že večkrat zaprla. Nazadnje so ga zaprli 1. januarja letos, potem ko je bilo v bombnem napadu v Netanji severno od Tel Aviva ranjenih več deset ljudi. V begunskem taborišču Balata, blizu Nablusa na Zhodnem bregu, je okoli dvajset maskiranih palestinskih oborožencev zažigalo fotografije Dennisa Rossa, na katerih je bilo napisano: "Pojdi domov. Ne bo novega sporazuma o beguncih." Ta slogan se tiče palestinske zahteve, da se begunci, ki so od leta 1947 zapustili Izrael, lahko vrnejo na svoje nekdanje domove. Izrael najbolj nasprotuje prav tej "pravici do vrnitve". Vodja desničarske stranke Likud Ariel Šaron je imel včeraj zvečer zborovanje pred prihajajočimi volitvami uza ministrskega predsednika. Javnomnenjske raziskave kažejo, da ima veliko prednost pred Barakom. Obljublja "mir in varnost".

Arafat pripravljen na srečanje z Barakom
29. 12. 2000 00.00
Palestinski voditelj Jaser Arafat se je pripravljen udeležiti vrhunskega srečanja z izraelskim premierom v odstopu Ehudom Barakom, na katerem bi dorekli podrobnosti predlogov ameriškega predsednika Billa Clintona o rešitvi odprtih vprašanj med sprtima stranema, je danes dejal palestinski minister za mednarodno sodelovanje Nabil Šat. Izraelski radio pa je poročal, da izraelski premier meni, da je trenutno le malo možnosti za srečanje z Arafatom, saj palestinska stran ni dala jasnega odgovora na Clintonove predloge. Zaradi palestinskih pomislekov je propadel četrtkov vrh med obema voditeljema v egiptovskem letovišču Šarm el Šejk. Javnomnenjske raziskave kažejo, da je večina Izraelscev proti Clintonovemu mirovnemu predlogu, in da je Barakova popularnost ponovna padla, kar ne kaže na njegov uspeh na volitvah 6. februarja.

Letno strokovno srečanje RKS
09. 12. 2000 00.00
Rdeči križ Slovenije (RKS) je v Mladinskem zdravilišču in letovišču Debeli rtič pripravil letno strokovno srečanje predsednikov in sekretarjev območnih združenj te humanitarne organizacije. Tridnevno srečanje je četrtek odprl Vladimir Topler, nato pa je vodja regionalne delegacije mednarodne federacije društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca v Budimpešti Helena Korhonen navzočim predstavila Strategijo 2010, ki temelji na izboljšanju življenja ogroženih ljudi. Generalni sekretar RKS Mirko Jelenič pa je udeležencem predstavil Strategijo 2003 in redne programe dela RKS za prihodnje leto.

V Kanadi volijo parlament
27. 11. 2000 00.00
V Kanadi potekajo predčasne parlamentarne volitve. Zadnje javnomnenjske raziskave kažejo, da lahko premier Jean Chretien računa z večinsko podporo svoje Liberalne stranke in tako s tretjim mandatom. Chretienova Liberalna stranka je bila že na zadnjih volitvah leta 1997 z 38,5 odstotka glasov najmočnejša in je na podlagi volilnega prava s 161 od 301 poslanskega sedeža dobila tudi absolutno večino. Institut za javnomnenjske raziskave Zogby napoveduje stranki na tokratnih volitvah 41 odstotkov glasov, nekatere druge raziskave pa celo 43 odstotkov. Neuradne izide volitev, na katerih bo 20 milijonov volilcev med 1808 kandidati iz petih velikih strank izbiralo 301 poslanca, je mogoče pričakovati v noči na torek. V nasprotju z ZDA v Kanadi pred zaprtjem volišč v vseh časovnih pasovih ni dovoljeno objavljati nobenih ocen rezultatov.

Bush ali Gore
08. 11. 2000 00.00
Kljub temu, da so ameriške televizijske postaje poročale, da je 43. ameriški predsednik postal teksaški guverner George Bush mlajši, uradni zmagovalec ameriških predsedniških volitev še ni znan. Oči ameriške javnosti so uperjene v zvezno državo Florida, kjer se vedno poteka preštevanje glasov, razlika med kandidatoma pa naj bi bila le nekaj sto glasov. Po poročanju televizijske hiše CNN naj bi Gore v jutranjih urah Bushu telefonsko že čestital ob zmagi, a je čestitke umaknil, ko naj bi dobil podatke, da preštevanje še ni končano.

Danes predsedniške volitve v ZDA
06. 11. 2000 00.00
Kot kažejo zadnje raziskave javnega mnenja ima Bush, kljub novici o vožnji v pijanem stanju pred 24 leti, še vedno minimalno prednost. Volitev se po javnomnenjskih raziskavah namerava udeležiti le slaba polovica volilnih upravičencev. Vendar so Republikanci letos izredno razpoloženi vsaj posredno premagati osovraženega Billa Clintona in pričakovati je, da se bodo v želji po osvojitvi Bele hiše vsuli na volišča. Demokratov je sicer več, vendar jih njihov zastavonoša ni tako navdušil, kar dokazuje tudi soliden odstotek javnomnenjske podpore za kandidata Zelene stranke Ralpha Naderja. Strankarska disciplina pri demokratih prav tako ni kaj prida, saj so Goru njegovi privrženci naredili več škode kor koristi, ko so tri dni pred volitvami spravili v javnost novico o Bushevi aretaciji leta 1976 zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Javnost je tako kot med afero Monica Lewinsky hitro spoznala, da gre za kalno vodo in sodeč po anketah ni nasedla predvsem TV medijem, ki so novico pograbili in začeli glodati kot sestradan pes. Ankete kažejo, da objava vesti ne bo vplivala na spremembo mnenja o Bushu kot kandidatu, oziroma če bo, bo vsaj toliko vplivala tudi na slabše mnenje o demokratih, ki so novico šele sedaj spravili v javnost.

Odločilna bo volilna udeležba
26. 10. 2000 00.00
Manj kot dva tedna pred ameriškimi volitvami sta kandidata demokratov in republikancev Al Gore in George W. Bush tesno izenačena, čeprav v tej najtesnejši predsedniški tekmi po letu 1960 zadnje javnomnenjske raziskave kažejo nekoliko bolje Bushu. Kot sta na današnji videokonferenci poudarila politični svetovalec demokratov Gary Nordlinger in politična svetovalka republikancev Ann Stone, bo o zmagi odločala volilna udeležba. Nordlinger je sicer izrazil prepričanje, da bo na volitvah zmagal Bush.

Kučan, Bajuk in Podobnik o volitvah
15. 10. 2000 00.00
Predsednik republike Milan Kučan, ki je zjutraj volil na volišču v petem volilnem okraju tretje volilne enote v Murglah v Ljubljani, meni, da bodo ljudje dovolj trezni in bodo svoje glasove zaupali tistim, ki lahko zagotovijo, da se bo ustvarjalna energija Slovencev usmerila v razvoj, blaginjo za vse, spoštovanje in dostojanstvo za vsakogar, in ki bodo sposobni utrditi ugled države v mednarodnem življenju. Na vprašanje, kako komentira nekatere očitke, da se je vmešal v dnevno politiko in vključil v predvolilni boj, je predsednik Kučan odgovoril, da to niso očitki, ampak je to volilni boj tistih, ki so v volilni tekmi. Njemu pa seveda ostane, da na nepravilnosti, ki jih po njegovi sodbi počnejo različni organi in posamezniki v tej državi, opozarja ljudi, da bo njihova sodba lahko objektivnejša. "Zmagajo pač tisti, ki jim ljudje v večji meri zaupajo in to ne pomeni, da nimamo demokracije, ampak da jo imamo," je zaključil predsednik republike Milan Kučan.

Christensen na obisku pri Novi stranki
13. 10. 2000 00.00
Ni si mogoče zamisliti, da bi lahko zaustavili nastanek evropske "superdržave". To bi bilo v nasprotju z vsemi zgodovinskimi dejstvi, še bolj pa je v nasprotju s pričakovanji dejstvo, da EU nikoli ne bomo spravili nazaj na raven multilateralnega sodelovanja med suverenimi državami, je na novinarski konferenci Nove stranke poudaril Ib Christensen, sicer član danske Socialno-liberalne stranke. Po besedah sopredsednika Nove Gorazda Drevenška, Christensen sodeluje tudi v Ljudskem gibanju proti EU in je predstavnik "radikalnejše" struje, ki se zavzema za izstop Danske iz EU.

Premik v levo v Litvi
09. 10. 2000 00.00
Včeraj so v Litvi potekale parlamentarne volitve. Po preštetju približno 60 odstotkov glasovnic sta levosredinski stranki Koalicija socialdemokratov in Nova zveza zbrali več kot 50 odstotkov glasov. Koalicija socialdemokratov nekdanjega litovskega predsednika Algirdasa Brazauskasa je po zadnjih podatkih zbrala 32 odstotkov glasov in zasedla 48 sedežev v novem parlamentu. Nova zveza je dosegla približno 19,7 odstotka glasov in lahko v parlamentu računa na približno 30 sedežev. Na tretje mesto se je s približno 15 odstotki volilnih glasov uvrstila desnosredinska Liberalna zveza. Zasuk v levo je bil v Litvi pričakovan, saj so podobne rezultate napovedovale že zadnje javnomnenjske raziskave.

SMS o javnomnenjskih raziskavah
04. 10. 2000 00.00
V Stranki mladih Slovenije (SMS) ugotavljajo, da se javnomnenjske raziskave ne izvajajo v skladu s kodeksi poštenosti, saj se sugerirajo odgovori, ki jih anketiranci posredujejo anketarjem. Po njihovem mnenju bi moral imeti vsak anketiranec pri vprašanju o podpori političnim strankam na voljo odgovor z vsemi enajstimi strankami, ki na volitvah kandidirajo v vseh volilnih okrajih. Sprašujejo se ali anketarji res ponudijo anketirancem vseh enajst možnosti ali pa sugerirajo samo šest parlamentarnih strank in neparlamentarno stranko, ki jo vodi trenutni predsednik vlade, so sporočili iz SMS.

Danci pred referendumom
26. 09. 2000 00.00
Dva dni pred referendumom o uvedbi skupne evropske valute evro, ki bo na Danskem potekal 28. septembra, po podatkih javnomnenjske raziskave, ki jo je objavil danski liberalni dnevnik Politiken, vodijo zagovorniki evra za tri odstotke. V rezultatih raziskave je zapisano, da je 46 odstotkov vprašanih Dancev za uvedbo evra, 43 odstotkov je proti njegovi uvedbi, 11 odstotkov vprašanih pa je še neopredeljenih.

Referendum o omejitvi deleža tujih državljanov
24. 09. 2000 00.00
V Švici danes poteka referendum, na katerem volilni upravičenci že šestič v tridesetih letih odločajo o omejitvi deleža tujih državljanov z 19,3 na 18 odstotkov vsega švicarskega prebivalstva. Zadnje javnomnenjske raziskave kažejo, da naj bi se Švicarji tudi tokrat odločili proti predlogu, saj naj bi se jih za omejitev števila tujcev izreklo 29 odstotkov, proti omejitvi pa naj bi jih glasovalo 50 odstotkov.

Referendum v Franciji
24. 09. 2000 00.00
V Franciji je danes potekal referendum o skrajšanju predsedniškega mandata s sedmih na pet let, s čimer bi prekinili 127 let staro tradicijo. Francozi glede na javnomnenjske raziskave spremembo podpirajo, vendar naj bi bila volilna udeležba na referendumu zelo nizka. Skrajšanje mandata sta podprla tudi francoski predsednik Chirac in premier Jospin.