je bil

Zaustavitev postopka likvidacije IMV Holding

25. 02. 1998 10.16

Slovenska razvojna družba naj do nadaljnjega zaustavi postopek likvidacije družbe IMV Holding, IMV Holding pa naj posreduje Revozu zahtevo za podatke, ki bodo predvidoma v enem mesecu v skladu z metodologijo omogočili izračun zadolžnic. Omenjena sklepa so sprejeli na sestanku med člani uprave Slovenske razvojne družbe z upravo IMV Holdinga in predstavniki sindikatov SKEI. Kot sporoča Slovenska razvojna družba, je bil sestanek 17. februarja, namenjen pa je bil privatizaciji družbe IMV Holding.

Fidel Castro bo na oblasti še naslednjih pet let

25. 02. 1998 09.52

Kubanski predsednik Fidel Castro bo na oblasti še naslednjih pet let. Kubanska Narodna skupščina ljudske oblasti ga je namreč na torkovem ustanovnem zasedanju v Havani še petič izvolila za predsednika državnega sveta oziroma vlade. Fidel je bil edini kandidat za to funkcijo. Prvi podpredsednik vlade ostaja Fidelov mlajši brat, 66-letni Raul, ki je obenem obrambni minister. Fidel Castro je na oblasti od leta 1959. Fidel je v nastopnem govoru zavrnil predlog, ki je zdaj v ameriškem kongresu, o omejeni podpori človekoljubnih organizacij iz Združenih držav Kubi. Označil ga je za "ponižujočega" in pojasnil, da Kuba ne želi igrati vloge berača. Castro se je v govoru sicer strinjal s papeževim odklonilnim stališčem do ločitve in splava, ob tem pa dodal, da Kuba ne bo silila žensk, naj rojevajo, niti se "ne bo vrnila v srednji vek in vnovič iznašla deviški pas".

Ugrabitev turškega letala končana brez incidentov

25. 02. 1998 09.50

Ugrabitev turškega potniškega letala se je v mestu Diyarbakir na jugovzhodu Turčije davi zaključila brez incidentov. Kot je poročala agencija Anatolija, se je ugrabitelj letala predal pripadnikom varnostnih sil. Na letalu letalske družbe Turkish Airlines (THY) je bilo 63 potnikov in pet članov posadke. Ugrabitelj letala je bil po podatkih vlade v Ankari ciprski Turek. Letalo je letelo iz Adane v južni Turčiji proti Ankari, v Diyabakiru pa je bilo preusmerjeno.

Ekskluzivne cigare trinidad prvič na tržišču

25. 02. 1998 08.41

Na Kubi so te dni predstavili ekskluzivno znamko cigar-havank trinidad, ki jo bodo prvič spustili v komercialno prodajo v okviru nove, agresivnejše, marketinške politike kubanske industrije. Cigare so predstavili na gala večerji v hotelu Havana, ki jo je gostila kubanska državna družba za izdelavo cigar Habanos, udeležilo pa se je je več kot 500 poznavalcev in distributerjev cigar z vsega sveta, tudi ZDA. 19 cm dolge cigare so delili gostom, med katerimi je bil tudi nekdanji svetovni prvak v dirkah formule 1 Niki Lauda. Proizvodnja ročno izdelanih cigar trinidad se je začela leta 1969, skoraj 30 let pa so bile te cigare namenjene izključno državnemu vodstvu z voditeljem Fidelom castrom na čelu, ki je cigare poklanjal tujim visokim osebnostim ter dostojanstvenikom. Cigare so bile taka redkost, da je škatla 25 cigar novembra lani na neki dražbi v Ženevi dosegla rekordno ceno 16.4000 dolarjev. V skladu z novo politiko družbe Habanos, usmerjene na plasiranje novih kubanskih visoko kakovostnih znamk cigar na svetovno tržišče, pa bodo cigare trininad spustili v komercialno prodajo, in sicer sprva v Kanadi in Mehiki.

V Južni Koreji zagnali novi jedrski reaktor

25. 02. 1998 08.37

V Južni Koreji so zagnali nov jedrski reaktor, in sicer v jedrski elektrarni Wolfsong, ki bo v omrežje priključen 25. marca letos. V naslednjem letu nameravajo v omenjeni jedrski elektrarni odpreti še en jedrski reaktor. Zaradi azijske krize je v Južni Koreji prišlo do zastoja pri pripravi novega jedrskega programa, ki naj bi bil pripravljen v letošnjem januarju, vendar pa bo objavljen šele v aprilu tega leta.

Litostroj oddal predsanacijski program

24. 02. 1998 16.35

Predsednik uprave Litostroja Peter Bajec je ministrstvu za gospodarske dejavnosti in Slovenski razvojni družbi danes oddal predsanacijski program Litostroja. Kot je za STA povedal Peter Bajec so danes podpisali tudi pogodbe o sodelovanju Litostroja z Rudisom in zagrebškim Končarjem. Sodelovanje zajema projekte v Sloveniji, na Hrvaškem in v drugih državah. V predsanacijskem programu so tudi predlogi za finančno konsolidacijo Litostroja, med drugim tudi predlogi za rešitev starih dolgov, ki znašajo približno 100 milijonov DEM. Predlagano je, da bi del dolgov poplačali, del terjatev spremenili v lastniške deleže ali pa drugače rešili. Na podlagi predasanacijskega programa naj bi uprava Litostroja že do srede letošnjega maja pripravila tudi sanacijski program. Kot je dejal Peter Bajec, naj bi zaradi pritiskov vlade pripravili sanacijski program prej kot v šestih mesecih, kar je bil prvotni predlog.

Hrvaški taksisti protestirajo proti nasilju

24. 02. 1998 15.52

Hrvaški taksisti so danes v Zagrebu in petnajstih drugih hrvaških mestih protestirali proti nasilju in kriminalu, ki so mu izpostavljeni med opravljanjem svojega dela. Približno petsto zagrebških taksistov je dopoldne krenilo na protestno vožnjo po mestu. Zaskrbljeni zaradi pogostih napadov na svoje kolege so pomočniku pravosodnega ministra Tomislavu Peniću izročili protestno pismo, v katerem so izrazili svoje nezadovoljstvo zaradi "nedopustno blagega ravnanja z napadalci in morilci taksistov". V minulem mesecu sta bila na Hrvaškem ubita dva taksista (v Zagrebu in Opatiji), na nekega zagrebškega taksista pa je bil izveden napad in poskus uboja. Policija je ugotovila, da so vse napade na taksiste izvedli mladoletniki.

Elton John prejel plemiški naslov

24. 02. 1998 13.05

Britanska kraljica Elibeta II. je na slovesnosti v Buckinghamski palači pevca Eltona Johna danes nekaj minut po poldnevu povišala v viteza.

Radiofiziki na Onkološkem inštitutu opozorilno stavkali

24. 02. 1998 12.11

Radiofiziki na Onkološkem inštitutu so včeraj opozorilno stavkali, ker zahtevajo višje plače in vrnitev naziva zdravstveni sodelavec, danes sporoča stavkovni odbor radiofizikov na inštitutu. O svojih zahtevah se bo danes znova pogovarjal z vodstvom inštituta.

Jasuši Akaši - vodja Centra za mir

24. 02. 1998 10.05

Župan Hiroišme Takaši Hiraoka je sporočil, da je nekdanjega pomočnika generalnega sekretarja ZN Jasušija Akašija imenoval za vodjo novega Centra za mir, ki bo imel sedež v tem japonskem mestu. Center bodo odprli aprila in bo del univerze v Hirošimi, prizadeval pa si bo za zmanjšanje količine jedrskega orožja na svetu. Akaši je do lani deloval v ZN, med drugim pa je bil posebni odposlanec za nekdanjo Jugoslavijo.

Dve osebi ranjeni v bombni eksploziji na Dunaju

24. 02. 1998 10.05

V eksploziji bombe, ki je ponoči odjeknila na Dunaju, sta bili ranjeni dve osebi. Eksploziv je bil po podatkih oblasti pritrjen na moped, na katerem sta v trenutku eksplozije sedela njegov lastnik, 16-letni Radi J. iz Srbije, in njegova 16-letna prijateljica, rojena v Makedoniji. Oblasti navajajo, da je bila bomba izdelana doma, po podatkih predstavnika policije pa gre za "ekvivalent ročne granate". Lastnik mopeda je v življenjski nevarnosti. Ozadje napada ni znano.

V Švici 40-odstotni delež jedrske energije

24. 02. 1998 08.34

Delež jedrske energije v celotni proizvodnji elektrike je lani v Švici znašal slabih 40 odstotkov, sporočajo predstavniki svetovne jedrske organizacije. Leta 1996 je omenjeni delež bil 43-odstotni, vendar pa je glavni razlog večjega predlanskega deleža jedrske energije v naravnih pogojih, saj je bilo leto 1996 izredno suho, zato so v energetski delež manj prispevale hidroelektrarne. Lani so v Švici proizvedli 60,6 milijarde kilovatnih ur električne energije, kar je 9,9 odstotka več kot v letu 1996.

Krokodilček v kadi pariškega hotela

24. 02. 1998 08.31

Neka čistilka je v enem od pariških hotelov med pospravljanjem hotelske sobe naletela na zanimivo odkritje. Tik ob kopalni kadi je na svoje veliko presenečenje odkrila mladega nilskega krokodila, ki naj bi ga njegov lastnik zapustil. Lastnik krokodilčka ob prijavi v hotelu ni niti poskušal skriti. Plazilček naj bi bil star od 6 do 8 mesecev, v dolžino pa naj bi meril 61 centimetrov. Morda ga je lastnik zapustil, potem ko je izvedel, da lahko odrasla žival meri v dolžino tudi do 5 metrov. Krokodilčka naj bi po podatkih Mednarodne zveze za zaščito narave, ki sodi pod okrilje Washingtonske konvencije, uvrščali med ogrožene živalske vrste. Mladiča so že izročili Muzeju naravne zgodovine.

Japonski zunanji minister končal obisk v Moskvi

23. 02. 1998 17.51

Japonski zunanji minister Keizo Obuči je končal uradni obisk v Moskvi. Kot so sporočili iz Kremlja, je bil med današnjim srečanjem Jelcina in Obučija določen datum prihodnjega srečanja med ruskim predsednikom in japonskim premierom Rjutarom Hašimotom, ki bo od 11. do 13. aprila v japonskem mestu Kavana. Obe strani sta se pohvalno izrazili o delu dvostranske komisije za pripravo mirovnega sporazuma.

Opozorilna stavka radiofizikov Onkološkega inštituta

23. 02. 1998 16.28

Radiofiziki, zaposleni na Onkološkem inštitutu, so danes opozorilno stavkali. Kljub napovedim o stavki namreč doslej niso prejeli nobenega odziva s strani vodstva inštituta. Stavkajoči zahtevajo plačno osnovo v višini 90 odstotkov osnove zdravnika radioterapevta specialista z zdravniškim dodatkom vred. Takšno razmerje plač radiofizikov in radioterapevtov specialistov je veljalo pred letom 1995.

Jamnikova 3. v Argentini

23. 02. 1998 16.17

Daljinski plavalci so premor po zadnji tekmi za svetovni pokal, ki se bo nadaljeval avgusta na Ohridu, izkoristili še za tekmo v reki Parana v Argentini. Izmed trojice slovenskih plavalcev se je najbolje odrezala Maša Jamnik, ki je v ženski konkurenci osvojila 3. mesto, brata Igor in Nace Majcen pa sta bila v moški 4. in 5.

Znova pokoli v Alžiriji

23. 02. 1998 12.37

Na zahodu Alžirije je bilo umorjenih 13 pastirjev, danes poroča neodvisni alžirski časnik Liberte. Po navedbah časnika so 12 pastirjem v starosti od 15 do 65 let v mestu Frenda v noči na nedeljo prerezali vratove, eden pa je bil ubit včeraj v bližini mesta Chlef. Odgovornost za umore pripisujejo islamskim skrajnežem.

Britanci za dogovor, ki bo omogočil nemoteno delo inšpektorjev ZN v Iraku

23. 02. 1998 11.31

Britanski zunanji minister Robin Cook je danes v Bruslju ponovil britansko stališče, da je treba z Irakom doseči dogovor, ki bo inšpektorjem Združenim narodom omogočil nemoteno nadaljevanje dela in bo ustavil razvijanje kemičnega in biološkega orožja v Iraku.

Irak in ZN sklenili dogovor

23. 02. 1998 10.59

Generalni sekretar ZN Kofi Annan in iraški podpredsednik Tarek Aziz sta na novinarski konferenci sporočila, da je bil sklenjen dogovor o pregledu iraških predsedniških palač, vendar pa nista za to določila nobenega datuma.

Chang izgubil na rojstni dan

23. 02. 1998 10.17

Avstralca Marka Philipoussisa tokrat ni mogel zaustavitit niti nasprotnikov rojstni dan - Michael Chang je namreč praznoval 26. rojstni dan, saj je turnir ATP v Tennesseeju z nagradnim skladom 700.000 ameriških dolarjev dobil brez večjih težav. Z zmago s 6:3 in 6:2 v finalu si je priigral peti turnir v karieri in prvi po lanskem juniju. "Praznoval je rojstni dan, vendar jaz nisem hotel biti prvi, ki bi mu dal darilo," je bil po zmagi ciničen Philipoussis.

Lewinskyjeva bo zanikala razmerje s predsednikom

23. 02. 1998 09.16

Domnevna predsednikova ljubica Monica Lewinsky bo po besedah njenega odvetnika Williama Ginsburga zanikala ljubezensko razmerje z Billom Clintonom. Ginsburg je v pogovoru za ameriško tv-mrežo NBC v nedeljo dejal, da bo njegova varovanka, ko bo poklicana pred veliko poroto, povedala isto kot januarja, ko je morala odgovarjati na vprašanja odvetnikov Paule Jones v njeni tožbi zaradi domnevnega spolnega nadlegovanja.

Nokia podvojila dobiček

23. 02. 1998 08.36

Neobdavčeni dobiček finskega proizvajalca telekomunikacijske opreme Nokia je v letu 1997 dosegel rekordnih 8,4 milijarde finskih mark (1,6 milijarde dolarjev), s čimer je podjetje več kot podvojilo dobiček iz preteklega leta. Uspešno poslovanje so predvsem rezultat povečanja izvoza, ki je bil v letu 1997 v primerjavi z letom prej večji za 37 odstotkov. Čeprav je finska družba v minulem letu izvozila manj v države jugovzhodne Azije, pa je bil njen izvoz večji v druge države, še zlasti na Kitajsko, ki je po velikosti postala tretje največje tržišče družbe.

Lani največ bankrotov v Franciji

23. 02. 1998 08.35

V državah Evropske unije je minulo leto šlo v stečaj 201.891 podjetij oziroma za tri odstotke manj kot v letu 1996. Največ podjetij je bankrotiralo v Franciji, in sicer 61.636. V letu 1996 so v tej državi zabeležili 61.800 bankrotov, ki so v veliki meri posledica večtedenskih stavk. V Veliki Britaniji je minulo leto stečaj doživelo 40.211 družb, vendar pa ta trend zaradi dinamične kmetijske dejavnosti upada. V Nemčiji je v letu 1997 doživelo propad 34.134 podjetij oziroma dvakrat več kot leta 1992. Ta porast pa je predvsem posledica vključevanja podatkov o vzhodnonemških podjetjih po ponovni združitvi dežele. Statistična agencija EU je sporočila, da je bil bruto domači proizvod (BDP) unije v tretjem četrtletju minulega leta večji za 2,8 odstotka kot v enakem obdobju leta 1996.

Multinacionalke odločilno vplivajo na madžarski BDP

22. 02. 1998 10.39

Približno polovica 3,5-odstotne lanskoletne rasti madžarskega bruto domačega proizvoda (BDP) je bila ustvarjena v dvanajstih multinacionalnih družbah, je dejal Gyorgy Matolcsy, direktor raziskovalnega inštituta za privatizacijo. Družbe z več kot 300 zaposlenimi so zvišale svojo realizacijo za več kot petino, družbe z med 50 in 300 zaposlenimi pa za devet odstotkov. Osemodstotni upad realizacije pa je bil zabeležen pri družbah z manj kot 50 zaposlenih delavcev.

Davi potres v severni Italiji

21. 02. 1998 12.14

Davi ob 3. uri 21 minut so v okolici severnoitalijanskega kraja Reggio Emilia zaznali potres z magnitudo 3,9 stopnje po Richterju. Kot je sporočil državni inštitut za geofiziko v Rimu, je bil epicenter potresa približno 20 kilometrov severovzhodno od Reggia Emilije. Prebivalci so potres dobro občutili, vendar po prvih podatkih ni terjal niti žrtev niti gmotne škode.

Združitve norveškega in švedskega telefonskega podjetja ne bo

21. 02. 1998 10.45

Predstavniki švedskega telefonskega podjetja Telia in norveškega telefonskega velikana Telenor so zanikali govorice o bližnji združitvi. Med pogajanji telefonskih družb, ki sta v lasti švedske in norveške države, je prišlo do nepremostljivih razlik, zaradi katerih so načrtovano združitev, s katero sta družbi nameravali utrditi svoj konkurenčni položaj, odpovedali. Najbolj se je zataknilo pri odločitvi o kraju družbinega sedeža in narodnosti direktorja podjetja, saj sta si obe strani želeli, da bi bil državljan njihove države.

Po čem si zapomniti olimpijske igre v Naganu?

20. 02. 1998 16.44

Osemnajste zimske olimpijske igre si bo večina zapomnila po dveh stvareh. Najprej, po vremenu, ki je zrlo živce vseh, tako nastopajočih, kot novinarjev, gledalcev in drugih. Tisti, ki smo bili že prej na nekaterih olimpijskih igrah, se taksnega vremena pravzaprav ne spomnimo. Že res, da so bile posamične tekme prestavljene tudi že prej, toda taksne odvisnosti od vremena že dolgo ni bilo. Vse bi bilo v redu, če bi tekmo prestavili in jo potem v prestavljenem vremenu tudi opravili. Tu na Japonskem pa je bilo takole: pogled skozi okno kaze na sonce. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze dež. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze sneg. In tako je slo kar iz dneva v dan. Druga stvar, ki bo ostala v spominu okoli 8000 novinarjev iz vsega sveta pa je japonski "red". Prve dni olimpijskih iger nisi mogel praktično nikamor, ne da bi popreje vsaj 10-krat pokazal ustrezno akreditacijo oziroma ustrezno dovoljenje. Japonci so bili sicer vedno zelo vljudni, se neprestano klanjali (pravi čudež je, da jih ima se toliko pokončno držo), toda popustili niso niti za ped. V ilustracijo tega, samo en primer. Včeraj, ko smo se vozili iz Yakebitaija, kjer je bil ženski slalom, je bil cel novinarski avtobus namenjen na parkirišče pred hotelom South Prince, kjer smo imeli avtomobile. Toda, japonski šofer je imel na svojem razporedu napisano: East Prince-South Prince. In nič ni pomagalo, da je cel avtobus vpil in kričal, da je 15-minutna vožnja proti East Prince hotelu nepotrebna. Šofer se je mirno nekajkrat priklonil in nas nato odpeljal po svojem (!) voznem redu, pa čeprav niti en sam novinar ni bil namenjen v kraj njegovega prvega postanka. Prav zanimivo pa je, ko se primeri karkoli izven "voznega reda". Tedaj Japonci ne znajo reagirati in so popolnoma izgubljeni. Več kot očitno je njihovo popolno pomanjkanje reagirati v novih, nepredvidenih okoliščinah. Toda, taksni pač so, to je del njihove zgodovinske in kulturne dediščine in zelo, zelo težko jih kaj odvrne, da ne stopajo po ustaljenih poteh. Za obiskovalca iz Evrope gotovo ostajajo Japonci uganka. Sama športna dogajanja so seveda tudi zanimiva. Niso pa na Japonskem tako spektakularna, kot so bila denimo pred štirimi leti v Lillehammerju na Norveškem. Norvežani so morda celo najbolj športen narod na svetu in v tem jim Japonci niso kos. Tudi v Naganu in okolici (večina zunanjih tekmovališč je oddaljenih skoraj 2 uri vožnje) je bilo veliko gledalcev, tako kot v Lillehammerju. Je pa ena, bistvena razlika. Na Norveškem so ljudje brez izjeme prihajali na tekmovanja spontano, tu na Japonskem pa je navzlic njihovi prisrčnosti le čutiti, da jih je bilo lepo število na tekmovanja "poslanih". Toda, kot sem že zapisal; vedno je potrebno imeti v glavi azijski in evropski način mišljenja in življenja! Ta dva pa sta včasih tako različna kot dan in noč. Sami tekmovalni objekti so, tako kot se za visoko tehnološko razvito državo spodobi, dobro ali celo odlično pripravljeni. Japonci so se res potrudili in naredili vse, da bi si njihove-18-te zimske olimpijske igre ostale v večnem spominu. Tisto, kar je fasciniralo mene in po čemer si jih bom tudi zapomnil pa je poudarek na vlogi otrok. Taksnega poudarka generacijam, ki prihajajo se ni bilo. Kot vemo, pa je potrebno z vzgojo in pridobijanjem pravih vrednot začeti zgodaj. In Japonci se tega zavedajo. O samih športnih tekmovanjih in deležu slovenskih športnikov pred koncem iger ne bi govoril. O tem spregovoriti bo pravi čas, ko bo konec zadnje tekme.

Mozetič: Turnšek samo objektivno odgovoren

20. 02. 1998 13.27

Vodja poslanske skupine Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Miroslav Mozetič je v zvezi z današnjo odločitvijo obrambnega ministra Tita Turnška, da ne namerava odstopiti, ocenil, da gre za "stvar znotraj ljudske stranke". Sicer pa krščanski demokrati ocenjujejo, da bi moral minister v primeru, kakršen je bil dogodek pri Zavrču, v skladu z uveljavljenimi evropskimi načeli odstopiti. Minister Turnšek je v tem primeru po besedah Mozetiča "samo objektivno odgovoren".

V hišo Bikov se vrača red

20. 02. 1998 11.56

V hiši "Bikov" so se, kot kaže, stvari stabilizirale. V včerajšnjem krogu severnoameriške poklicne košarkarske lige NBA v Torontu za Chicago namreč ni zadeval le Michael Jordan, ampak sta mu krepko na pomoč priskočila tudi po poškodbi vedno boljši Scottie Pippen (22 točk) in Dennis "Velike težave" Rodman, ki so mu statistiki tokrat pripisali novih 19 skokov. Domači "Plazilci" seveda niso pravo merilo, saj so nastopili le z devetimi igralci, od predvidenih novih šest sta namreč le dva že prispela v Kanado. Po novem druga ekipa centralne skupine, Indiana Pacers, doma ni imela veliko težav z moštvom Philadelphije. Domač trener Larry Bird je lahko zadovoljen predvsem z Reggijem Millerjem, ki je svoji ekipi priigral zmago v tretji četrtini, ko je zadel sedem točk zapored. Moštvo San Antonia dokazuje, da lahko uspešno igra tudi brez njihovega prvega centra Davida Robinsona. V Dallasu je domače "Teličke" s 26 točkami in 16 skoki ukrotil Tim Duncan, novinec v ekipi, Bubba Wells, pa je dokazal, da je bil vreden nakupa. Dal je namreč kar 21 točk, kar je najvč v njegovi sicer kratki karieri. Z raketnim pogonom nadaljujejo sezono tudi Houstončani. Tokratna njihova žrtev so bili igralci iz Detroita. Izmed velike trojice domačih igralcev je blestel Clyde Drexler, ki je dosegel 29 točk, Chrles Barkley pa mu je na pomoč priskočil s 14 točkami in 14 skoki. Pri gostih sta se izkazala le Joe Dumars in Grant Hill, s čimer se "Bati" niso mogli bosti z navdihnjenimi domačini. Serijo porazov so uspeli doma prekiniti "Jezerniki" iz Los Angelesa. Svoj srd so tokrat zvalili na nebogljene Denverčane, saj so pri domačih zadevali skoraj vsi, ki so stopili na parket. Kobe Bryant je dal 21 točk, Shaquille O'Neal 19 in 11 skokov, omeniti pa treba tudi, da so nastopili brez glavnega organizatorja igre Nicka Van Exla.

Hitrostno drsanje: Nemkam dvojna zmaga in svetovni rekord na 5000 m

20. 02. 1998 10.11

Nemka Claudia Pechstein je osvojila zlato olimpijsko medaljo na tekmi v hitrostnem drsanju na 5000 metrov. Priborila si jo je z novim svetovnim rekordom 6:59,61. Druga je bila njena rojakinja Gunda Niemann-Stirnemann, ki je pred tem z rezultatom 6:59,65 tudi izboljšala svoj lastni svetovni rekord in postala prva tekmovalka, ki je premagala magično mejo sedmih minut. Na tretje mesto se je uvrstila kazahstanska tekmovalka Ljudmila Prokaševa z rezultatom 7:11,14. 25-letna Pechsteinova je ubranila zlato z zadnjih ZOI v Lillehammerju. To je že njena peta olimpijska medaljas. Izboljšala je rekord Gunde Niemann-Stirnemann, ki je bil najstarejši svetovni rekord. Sicer pa so na ZOI v Naganu hitrostni drsalci in drsalke z današnjim popravili kar pet svetovnih rekordov.