je biti

Dan pred uvedbo DDV

30. 06. 1999 20.22

Ob polnoči bo v Sloveniji začel veljati davek na dodano vrednost, ki bo nadomestil sedanji prometni davek. Na finančnem ministrstvu so še zadnjič predstavili priprave na uvedbo davka, predvsem pa so se osredotočili na grožnje in pogoste govorice o višjih cenah.

Annan: Civilni upravnik na Kosovu bo Evropejec

28. 06. 1999 09.02

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v pogovoru za današnji Financial Times napovedal, da namerava do konca tega tedna imenovati civilnega upravnika na Kosovu in da bo to Evropejec. Annan je dejal, da bo moral biti bodoči upravnik dober vodja, pa tudi dober upravnik in pogajalec.

Škoda v bolgarski trgovini

27. 06. 1999 09.10

Kriza na Kosovu je bolgarski trgovini povzročila za več kot 150 milijonov ameriške dolarjev škode, bolgarsko plačilno bilanco pa je obremenila za 300 milijonov dolarjev. Realna škoda je ''še precej višja'', je v sofijskem parlamentu povedal premier Ivan Kostov. Po ocenah Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke je mogoče pričakovati, da se bo dotok tujega kapitala v Bolgarijo prihodnje leto zmanjšal tudi za 400 milijonov dolarjev. Vlada namerava bolgarskim podjetjem pomagati, da bodo sodelovala pri obnovi na Kosovu, je povedal Kostov. Vendar pa morajo biti bolgarska podjetja tudi sama čimbolj aktivna.

Razmere na slovenskih cestah ob 7.30

22. 06. 1999 08.08

Ceste po državi so mokre in spolzke. Promet na cestah po državi poteka brez posebnosti, povečan pa je na mestnih vpadnicah in v samem središču Ljubljane. Promet na mejnih prehodih poteka tekoče.

Clinton: Slovenija dobra partnerka in odlična kandidatka za NATO

21. 06. 1999 21.57

Slovenija je dobra partnerka in odlična kandidatka za zvezo NATO, je v današnjem nagovoru Slovencem na Kongresnem trgu poudaril ameriški predsednik Bill Clinton ter ob tem dodal, da mora biti tudi Srbija del nove Evrope, toda prej mora reči ''ne'' režimu Slobodana Miloševića in izbrati pot, ki jo je izbrala Slovenija.

Zapore cest v času obiska ameriškega predsednika W. J. Clintona

20. 06. 1999 08.47

V času obiska ameriškega predsednika W. J. Clintona bo veljala v Ljubljani in na nekaterih drugih cestah zunaj mesta posebna prometna ureditev:

Anketa: Charles naj poroči Camillo in postane kralj

19. 06. 1999 09.25

Skoraj 60 odstotkov Britancev meni, da bi se moral princ Charles poročiti z dolgoletno prijateljico Camillo Parker Bowles in biti okronan za kralja. Anketa, ki jo je dan pred poroko princa Edwarda s Sophie Rhys-Jones izvedel inštitut Mori, je bila objavljena v časniku The Sun. Skoraj tri četrtine vprašanih se je izreklo tudi za ohranitev monarhije. 50-letni Charles naj bi po mnenju Britancev vzel za ženo Camillo, ki pa ne bi smela postati kraljica. V anketi, ki je bila izvedena kmalu po smrti princese Diane avgusta leta 1997, si je Charlesa v primeru, da bi se poročil s Camillo, želelo za kralja le 28 odstotkov vprašanih. Večina Britancev je tudi mnenja, da bi se morala Camilla s Charlesom preseliti v kraljevo palačo in več časa preživeti z njegovima sinovoma Williamom in Harryjem.

Literarni natečaj ljubiteljskega sklada

17. 06. 1999 10.56

Sklad za ljubiteljske kulturne dejavnosti razpisuje literarni natečaj za 21. državno srečanje avtorjev drugih narodov in narodnosti, ki stalno ali začasno bivajo v Sloveniji in pišejo v svojem maternem jeziku.

Dogovor kmetijskih ministrov EU glede zahtev za ekološko kmetijstvo

15. 06. 1999 15.22

V Evropski uniji bodo od sredine prihodnjega leta veljale enotne zahteve za ekološko kmetijstvo. Kmetijski ministri EU so danes dosegli dogovor o uredbi za živinorejo, ki dopolnjuje pred tem sprejeto uredbo o poljedelstvu.

Stepašin o vlogi ruskih sil na Kosovu

15. 06. 1999 11.19

Ruski premier Sergej Stepašin je danes potrdil, da se bo Rusija še pred koncem tedna z zvezo NATO dogovorila o prisotnosti svojih mirovnih sil na Kosovu, je sporočila agencija Interfax.

Perry s predsednikom DZ in člani OMO

14. 06. 1999 15.25

Svetovalec v pogajanjih o slovensko-hrvaški morski meji William Perry se je v okviru današnjega obiska v Ljubljani ločeno sešel tudi s predsednikom parlamenta Janezom Podobnikom in člani komisije DZ za mednarodne odnose. Podobnik se je Perryju zahvalil za pripravljenost, da s svojimi izkušnjami pomaga pri reševanju zahtevnih vprašanj določitve meddržavne meje, ter mu predstavil stališča in sklepe, ki jih je v zvezi z omenjenim vprašanjem sprejel DZ in so zavezujoča za slovenske pogajalce. Ob tem je predsednik DZ poudaril, da parlament podpira celovitost Piranskega zaliva, neposreden dostop do mednarodnih voda pa pojmuje kot nujni pogoj.

William Cohen: Ruske čete pod enotnim poveljstvom

12. 06. 1999 21.44

Ameriški obrambni sekretar William Cohen je dejal, da ruske čete lahko sodelujejo v mirovni operaciji na Kosovu le pod enotnim poveljstvom. Po njegovih besedah bodo Natove enote razporejene po vsej pokrajini, v vsakem sektorju. Dodal je, da ne bo dopuščeno, da bi ruske čete nadzorovale posamezne sektorje in da mora biti jasno, da operacijo vodi zveza NATO.

Uspešno vključevanje v programe APZ

12. 06. 1999 11.24

Obseg vključitev v programe aktivne politike zaposlovanja (APZ), ki jih koordinira Zavod RS za zaposlovanje, se je v letu 1998 povečal za več kot 50 odstotkov v primerjavi z letom prej.

Dnevi slovenskega sodstva

11. 06. 1999 21.38

V Portorožu so se na dnevih slovenskega sodstva zbrali slovenski sodniki. Vroča tema njihovih razprav je bila sodnikova neodvisnost in odgovornost. Sodniki menijo, da je neodvisnost pred vplivi politike in kapitala življenjskega pomena, če hoče biti sodna veja enakovredna zakonodajni in izvršni veji oblasti.

Kaj se dogaja z ruskimi mirovnimi enotami?

11. 06. 1999 18.00

Vodja ruske diplomacije Igor Ivanov, ki se v Moskvi z namestnikom ameriške državne sekretarke Strobeom Talbottom pogovarja o ruskih vojakih, ki so prispeli v ZRJ, je poudaril, da Rusija na Kosovo ''ni poslala nobenih enot'', in pojasnil, da naj bi vojaki, ki so danes iz BiH prispeli v ZRJ, ''pripravili'' vse potrebno za namestitev ruskih enot na Kosovu. Tiskovni predstavnik sil SFOR, poveljnik David Scanlon, je potrdil, da je v ZRJ že prispelo sto ruskih vojakov, ki so del ruskega kontingenta enot SFOR v BiH.

Odprave embarga na uvoz belgijskih mlečnih izdelkov še ne bo

11. 06. 1999 16.33

Evropska komisija do prihodnje srede ne bo odpravila embarga na uvoz belgijskih mlečnih izdelkov, je danes sporočila evropska komisarka za zaščito potrošnikov Emma Bonino.

Djindjić zahteva predčasne volitve v ZRJ

11. 06. 1999 15.22

Srbski opozicijski voditelj Zoran Djindjić je danes v pogovoru za nemško radijsko postajo Inforadio zahteval razpis predčasnih volitev v ZR Jugoslaviji, ki naj bi jih izpeljali do jeseni.

Ogata: Vračanje beguncev mora biti organizirano

10. 06. 1999 17.40

Visoka komisarka za begunce Sadako Ogata je dejala, da pričakuje, da se bo do zime na Kosovo vrnilo več kot 400.000 beguncev. Dodala je še, da so razmere v mnogih begunskih taboriščih v Albaniji in Makedoniji nevzdržne, kar bo prav gotovo pospešilo masovno vračanje, vendar pa bi kljub temu mednarodne organizacije morale delati na čimboljši organizaciji vračanja.

Belgijski kmetje iz protesta zaprli številne mejne prehode

10. 06. 1999 14.35

Razjarjeni kmetje in trgovci z živino so v Belgiji danes zaprli številne ceste in mejne prehode s Francijo in Nizozemsko. Z akcijo, ki po besedah belgijskih policistov poteka mirno, želijo kmetje izraziti protest zaradi zanje katastrofalnih posledic škandala v zvezi z dioksinom, in preprečiti uvoz konkurenčnih izdelkov iz sosednjih držav. Združenje belgijskih kmetov je sporočilo, da želijo zapreti vse meje. V Belgiji že dva tedna velja prepoved prodaje piščancev in jajc. Minuli konec tedna so prepoved prodaje razširili še na nekatere izdelke iz govejega in prašičjega mesa. Belgijska vlada je prepoved medtem omilila, tako da sta od danes vnovič dovoljena zakol in prodaja piščancev, od jutri pa tudi govedine in svinjine. Živali morajo biti iz podjetij, pri katerih je bilo dokazano, da niso uporabljala krme s kancerogenim dioksinom

Avstrijsko protijedrsko politiko bi Haider usmeril tudi na Krško

09. 06. 1999 18.03

Koroški deželni glavar Joerg Haider je avstrijskemu kanclerju Viktorju Klimi očital, da je na področju jedrske energije ''zavestno ignoriral interese koroškega prebivalstva''.

Z Miloševićevim denarjem bodo financirali povojno obnovo

09. 06. 1999 11.01

Nemški obrambni minister Rudolf Scharping se je danes zavzel, da bi povojno obnovo ZRJ financirali tudi z denarjem, ki ga ima jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević na svojih bančnih računih v tujini. V pogovru za hamburški časnik Die Woche je Scharping pozval k človekoljubni pomoči ne le za Kosovo, ampak tudi za Srbijo. Gospodarska pomoč Srbiji pa je po Scharpingovih besedah odvisna od razvoja demokracije. Scharping meni, da je pogoj za demokratizacijo odhod Miloševića.

Iz švedskih prodajaln umaknili prehrambene izdelke

08. 06. 1999 16.43

Lastnik največje švedske mreže prodajaln Kooperativa Foerbundet je iz svojih prodajaln umaknil približno deset prehrambenih izdelkov, med njimi tudi piščančje meso, ki bi utegnilo biti okuženo z dioksinom.

Znani pari osmine finala

08. 06. 1999 07.58

Na svetovnem rokometnem prvenstvu v Egiptu so znani pari osmine finala, ki je na sporedu v sredo po prostem dnevu. Najbolj zanimivo bo zagotovo v Port Sadu, kjer se bosta pomerila ZR Jugoslavija in Hrvaška, vroče pa zna biti tudi med Švedi in Norvežani, Egipčani ter Tunizijci ali Francozi in Madžari. Španci se bodo srečali z Brazilci, Danci s Kubanci, Nemci z Ažirci, Rusija pa bo igrala z Južno Korejo.

Predsednik uprave Olivettija bo novi direktor Telecom Italia

05. 06. 1999 19.33

Predsednik uprave italijanske družbe Olivetti, ki je pred dvema tednoma sovražno prevzela družbo Telecom Italia, Roberto Colaninno, bo najverjetneje tudi novi direktor slednje. Kot je Colaninno pojasnil italijanskim medijem, bo na skupščini delničarjev konec junija kandidiral za mesto predsednika uprave, odpovedati pa se ne namerava tudi svojemu položaju v Olivettiju.

Talbott seznanil svet zveze NATO s podrobnostmi mirovnega načrta

04. 06. 1999 08.22

Namestnik ameriške državne sekretarke in odposlanec za ZRJ Strobe Talbott je svet zveze NATO danes seznanil s podrobnostmi mirovnega načrta, ki ga je sprejelo vodstvo v Beogradu. Ob prihodu na sedež zavezništva v Bruslju je Talbott dejal, da pomeni soglasje Beograda zelo pomemben diplomatski korak. ''V naslednjem koraku mora biti to, kar smo se danes dogovorili, potrjeno, razjasnjeno in preverjeno.

Clinton z dvomom o mirovnem načrtu

03. 06. 1999 22.05

Ameriški predsednik Bill Clinton je z dvomom sprejel novico o jugoslovanskem strinjanju z mirovnim načrtom, poudaril pa je, da bo zveza NATO z napadi nadaljevala, dokler ne bo dobila zanesljivih dokazov o umiku srbskih sil s Kosova. Kljub temu je strinjanje z načrtom pozdravil, vendar mora biti mednarodna skupnost, glede na prejšnje izkušnje, previdna.

Konec napadov že v nekaj dneh?

03. 06. 1999 21.56

Finski predsednik Martti Ahtisaari, ki je v družbi ruskega odposlanca Viktorja Černomirdina v Beogradu jugoslovansko vodstvo uspel prepričati, naj sprejme mirovni načrt skupine držav G-8, je danes izjavil, da je prenehanje napadov zveze NATO na ZRJ vprašanje nekaj dni, če bodo tamkajšnje oblasti začele izpolnjevati dane obljube. Nemški kancler Gerhard Schroeder je novico, da je Beograd privolil v zahteve mednarodne skupnosti, pospremil s komentarjem, da gre za ''velik dan za Evropo''.

Ostrodlaki gonič avtohtona hrvaška lovska pasma psov

03. 06. 1999 14.28

Skupščina mednarodne kinološke organizacije (FCI), ki je zasedala v Mexicu, je odločila, da sta istrski kratkodlaki in ostrodlaki gonič avtohtona hrvaška lovska pasma psov. S priznanjem omenjenih pasem kot avtohtonih hrvaških pasem, je tudi na najvišji ravni rešen spor oziroma dolgoletni boj za priznanje teh dveh pasem kot avtohtonih.

Italijanski senat sprejel zakon proti delu otrok

02. 06. 1999 19.16

Italijanski senat je danes sprejel zakon proti delu otrok. Zakon, ki je bil na predlog Zelenih skoraj enoglasno sprejet, uvaja register, v katerega smejo biti vpisana tista italijanska podjetja, ki v svojih proizvodnih obratih doma in v tujini ne zaposlujejo otrok pod 14. letom starosti.

Portugalska ne prodaja perutnine in jajc iz Belgije

02. 06. 1999 09.05

Portugalska vlada je s tržišča že umaknila ''praktično vso'' količino perutnine in jajc, uvoženih iz Belgije, ki bi utegnila biti zastrupljena z dioksinom, je v torek dejal generalni direktor državne službe za nadzor kakovosti živil Joao Ribas. Poudaril je, da za zdaj ne kaže, da bi Portugalska uvažala perutnino, za katero sumijo, da je zastrupljena, da pa se je država za ta ukrep odločila iz preventivnih razlogov.