je lahko

Rusija opozarja pred vojaškim napadom na Irak
28. 01. 1998 18.45
Ruski obrambni minister Igor Sergejev je v Bonnu opozoril pred vojaškim napadom na Irak, s katerim so zagrozile ZDA. Po srecanju z nemškim kolegom Volkerjem Ruehejem je Sergejev izjavil, da obstaja še vrsta drugacnih moznosti, s katerimi bi bilo iraškega predsednika Sadama Huseina moc pripraviti do sodelovanja z ZN.

Volkswagnu 200 milijonov mark kazni
28. 01. 1998 18.33
Evropska komisija je nemškemu proizvajalcu avtomobilov Volkswagen danes nalozila 102 milijona ekujev oziroma priblizno 200 milijonov mark kazni, ker je italijanskim distributerjem prepovedal prodajo avtomobilov nemškim in avstrijskim drzavljanom. Gre za najvišjo denarno kazen, kar jih je Evropska komisija kdajkoli nalozila neki druzbi. V skladu s pravili EU so proizvajalci avtomobilov sicer upraviceni do vzpostavljanja ekskluzivnih distributerskih omrezij, vendar pa pravila notranjega trga distributerjem nalagajo prodajo avtomobilov posameznikom iz celotnega obmocja petnajsterice. To torej pomeni, da lahko drzavljan unije avto kupi kjerkoli na ozemlju povezave, davke pa placa v drzavi, v katero avto uvozi. Evropska komisija je Volkswagen obtozila, da je sistematicno kršil tovrstne pravice potrošnikov.

Microsoftov sporazum s pravosodnim ministrstvom
28. 01. 1998 11.05
Microsoft in ameriško pravosodno ministrstvo sta dosegla sporazum o Microsoftovem podrejanju začasni odredbi zveznega sodišča o odstranitvi spletnega brskalnika Internet Explorer iz operacijskega sistema Windows, pri čemer Microsoft ne umika vloženega priziva k tej odredbi, ki ga bo prizivno sodišče predvidoma obravnavalo 21. aprila.

Zaskrbljenost in kritike glede Butlerjeve izjave
28. 01. 1998 09.46
Irak je v torek obtožil vodjo Posebne komisije za razorožitev Iraka (UNSCOM) Richarda Butlerja, da je odgovoren za povečanje napetosti med OZN in Irakom in da želi v napad na Irak vplesti tudi Izrael. Varnostni svet ZN pa je v torek izrazil nezadovoljstvo, potem ko je vodja UNSCOM Richard Butler izjavil, da ima Bagdad toliko bakteriološkega orožja, da bi z njim lahko uničil Tel Aviv. Zaradi te izjave so po besedah francoskega veleposlanika Alaina Dejammeta, ki ta mesec predseduje Varnostnemu svetu, številne delegacije izrazile zaskrbljenost. Dejammet je še dodal, da se bo o krizi v Iraku pogovarjal tudi z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom. Medtem pa sta delegaciji Rusije in Kitajske kritizirali Butlerjeve izjave, saj naj bi le-te predstavile nekatera nova dejstva, o katerih pa ZN niso bili predhodno obveščeni.

DZ noveliral zakon o investicijskih skladih ter zakon o izvrševanju kazenskih sankcij
28. 01. 1998 09.37
Državni zbor (DZ) je v popoldanskem nadaljevanju izredne seje po hitrem postopku noveliral zakon o investicijskih skladih in družbah za upravljanje ter za tem še zakon o izvrševanju kazenskih sankcij. S prvo zakonsko novelo je zakonodajalec določil pogoje za preoblikovanje pooblaščenih investicijskih druzb (PID) v redne investicijske oziroma delniške druzbe po zakonsko določenem roku - 13. marcu 1999. Z vnešenimi spremembami v zakon o izvrševanju kazenskih sankcij pa je določil, da bo odslej temeljni zavezanec za izplačevanje odškodnin za zaplenjeno premoženje po drugi svetovni vojni država in ne več občine. Zavezanca za vrnitev zaplenjenega premoženja v naravi sta država oziroma občina, ki je lastnik zaplenjenega premočenja. Če pa vrnitev premoženja ali njegovega dela v naravi ni več možna, pa bo odslej zavezanec za plačilo odškodnine država. Slednja bo lahko v izjemnih primerih uveljavljala tudi povrnitev plačane odškodnine od samoupravne lokalne skupnosti, vendar le tedaj, če je lokalna skupnost pred tem brez utemeljenih razlogov zavrnila vrnitev zaplenjene nepremičnine.

Egyptair bo prvi kupec airbusa A340-600
28. 01. 1998 09.25
Egiptovska letalska družba Egyptair je sklenila pogodbo o nakupu dveh novih airbusov A340-600, razmišlja pa o nakupu še dodatnih dveh letal tega tipa. Kot so v Toulousu sporočili iz Airbusa, je Egyptair eden prvih kupcev tega letala. Gre za doslej največje v Evropi proizvedeno letalo, ki lahko sprejme skoraj 400 potnikov. Egyptair je namero o nakupu novih airbusov sporočil že novembra lani, prvo letalo pa naj bi dobil v letu 2003. Egyptair, ki ima v svoji floti že večje število airbusov, velja za najboljšega kupca evropskega proizvajalca letal na tem območju.

Letališče v Bologni premajhno za Jelcinovo letalo
28. 01. 1998 09.16
Ruski predsednik Boris Jelcin, ki naj bi se od 9. do 11. februarja mudil na obisku v Italiji, mogoče ne bo obiskal Bologne, saj naj bi bilo letališče v tem severnoitalijanskem mestu premajhno, da bi na njem lahko pristalo letalo ruskega voditelja. "Obstajajo določene težave pri organizaciji predsednikovega obiska v Bologni, saj pristajalne steze na tamkajšnjem letališču niso dovolj dolge za pristanek predsednikovega letala," je pojasnil Jelcinov tiskovni predstavnik Sergej Jastržembski. Dodal je, da bi se utegnil zaradi tega program predsednikovega obiska v Italiji spremeniti, vendar bo časovno ostal nespremenjen. Jelcina bo ob tej priložnosti v Vatikanu sprejel tudi papež.

Svetniki potrdili mandat ljubljanske županje
27. 01. 1998 17.30
Ljubljanski svetniki so na današnji izredni seji potrdili mandat ljubljanske županje Vike Potočnik. V krajšem nagovoru je Potočnikova poudarila, da mora Ljubljana storiti korak naprej, ter izrazila prepričanje, da bi bil lahko njen napredek mnogo hitrejši, če bi bilo v mestu manj politike in več pripravljenosti za iskanje soglasja pri reševanju mestnih problemov.

Kruh na recept
27. 01. 1998 08.35
Revni prebivalci Amsterdama lahko dobijo kruh na recept. Nizozemski zdravnik Nizaar Makdoembaks je potrdil, da lahko njegovi pacienti z njegovim "receptom za kruh" pri določenem peku dobijo do 20 žemljic in hlebec kruha, račun zanje pa Makdoembaks poravna kasneje. Kot je povedal, recept za kruh napiše najmanj enkrat na dan.

Žirinovski: Bill mi je bil vedno všeč
27. 01. 1998 08.26
Ameriški predsednik Bill Clinton, ki se je znašel v vrtincu seksualnih škandalov, se lahko, če ostane brez službe, veseli izmenjave izkušenj z ruskim ultranacionalistom Vladimirjem Žirinovskim. "Če bo Bill obsojen, bo imel več časa in ga bom pogosteje videval. Igrala bova golf, tudi jaz imam rad pse, tako kot Bill, lahko si bova pripovedovala zgodbice o najinih seksualnih izkušnjah. Bill ne bo sam," je zatrdil Žirinovski. Žirinovski, ki je nekoč izjavil, da je pripravljen na skupinski seks z ruskimi volilci, je doslej vedno svaril pred zlom, ki ga širijo ZDA. V petek je bil malce bolj prizanesljiv. "Bill mi je bil vedno všeč. Čutil sem, da je bil v mladih letih enak kot jaz," je dejal 51-letni Clintonov vrstnik Žirinovski.

Nova osnovna šola z italijanskim učnim jezikom v Izoli
24. 01. 1998 13.03
Prihodnji mesec se bo 140 učencev italijanske osnovne šole v Izoli lahko vselilo v novo zgradbo, za katero so denarna sredstva prispevali izolska občina ter slovenska in italijanska država. Osnovno šolo z italijanskim učnim jezikom Dante Alighieri bosta popoldne odprla slovenski in italijanski predsednik, Milan Kučan in Oscar Luigi Scalfaro.

Havel svari pred dolgotrajno krizo
23. 01. 1998 15.20
Češki predsednik Vaclav Havel je danes opozoril, da politična kriza na Češkem lahko traja več mesecev, če parlament ne bo izglasoval zaupnice novi vladi Josefa Tosovskega.

MoMa protestira zaradi zaplembe Schielejevih slik
23. 01. 1998 13.48
Newyorški Muzej moderne umetnosti (MoMA) je na tamkajšnjem sodišču zahteval ustavitev sodnega postopka, v katerem so zaradi dvomljivega lastništva že zasegli dve sliki Egona Schieleja, ki ju je znamenitemu muzeju posodila dunajska umetnostna zbirka Leopold. Iz MoME so sporočili, da kljub iskreni skrbi za rešitev vprašanja lastništva slik odločitvi newyorškega tožilca Roberta Morgenthaua, da zadevo spravi na sodišče, nasprotuje, češ da sodni postopek ne bo pomagal preiskavi.

Slovenskim železarnam bo država še zadnjič pomagala
23. 01. 1998 12.35
Kot kaže, se lahko Slovenske železarne (SŽ) še zadnjič nadejajo državne pomoči. Vladni amandma k predlogu zakona o delni privatizaciji SŽ predvideva, da bo država letos dokapitalizirala železarne v znesku treh milijard tolarjev. Enako vsoto denarja naj bi jim v skladu s tem amandmajem namenila tudi v letu 1999. Poleg tega jim lahko letos še pred dokapitalizacijo nameni kratkoročno posojilo za obratna sredstva v višini šest milijard tolarjev.

Clinton na tankem ledu?
23. 01. 1998 10.30
Monico Lewinsky bodo še enkrat zaslišali, poznavalci pa menijo, da se bo sklicevala na 5. amandma ameriške ustave, ki ji zagotavlja, da ji ni treba pričati, če bi s tem lahko škodila sama sebi. To bi se ji zgodilo, če bi priznala razmerje s predsednikom, ki ga je prej pod prisego zanikala.

Novice BSA
21. 01. 1998 18.32
(<b>Romunija</b>) Po prvih racijah pri softverskih piratih ob koncu minulega leta je združenje založnikov poslovne programske opreme BSA (Business Software Alliance) v Romuniji objavilo >>vojno napoved<< piratom v sporočilu za javnost, ki ga je izdala skupaj z romunsko policijo in uradom za zaščito avtorskih pravic. To sporočilo so objavile štiri najbolj priljubljene TV postaje, šest dnevnikov, dve radijski postaji in ena tiskovna agencija. Sodijo, da je sporočilo doseglo blizu osem milijonov ljudi. Microsoftovo romunsko podružnico ter romunsko BSA je zatem poklicalo izjemno veliko ljudi.

Evropska komisija za nov pristop v pomoči BiH
21. 01. 1998 14.42
Evropska komisija se je danes zavzela za takšno izboljšavo programa pomoči Evropske unije Bosni in Hercegovini, da bi sama neposredno sodelovala z lokalnimi oblastmi in ne zgolj z vlado v Sarajevu. Evropska komisija namreč ocenjuje, da se je program pomoči, ki je v veljavi že 18 mesecev, v tem trenutku izkazal za neučinkovitega pri soočanju z zapletenimi političnimi razmerami.

V Zastavi razvijajo varčnejši avtomobilski motor
21. 01. 1998 08.58
Strokovnjaki strojne fakultete in kragujevške Zastave sodelujejo pri razvoju avtomobilskega motorja, katerega poraba ne bo presegala treh litrov goriva na sto kilometrov, izpolnjeval pa bo tudi vse ekološke zahteve. Ideja se je porodila že leta 1992, razvoj motorja pa intenzivneje poteka v zadnjem letu dni. Prototip motorja je že izdelan, preizkušen in patentiran v laboratoriju strojne fakultete.

Olimpijska vas nared za sprejem športnikov
20. 01. 1998 14.58
Olimpijska vas v Naganu je nared za sprejem športnikov z vsega sveta in njihovih spremljevalcev. Organizatorji so vas, v kateri bo bivalo več kot 3.000 olimpijcev, v torek odprli za novinarsko predstavitev.

Prvo pokopališče za tamagočije
19. 01. 1998 10.15
Na jugu Madžarske so v soboto odprli prvo pokopališče za tamagočije, japonsko igračko, ki je obnorela domala ves svet. Na pokopališču, katerega postavitev je financiral neki zasebnik, so že takoj "pokopali" dober ducat "mrtvih" igračk, ki jih lastniki očitno niso dovolj "hranili in kako drugače negovali". Za najpreprostejši pogreb tamagočija je treba odšteti 500 forintov (2,5 dolarja), sicer pa se stroški pogrebnih "slovesnosti" lahko povzpnejo vse do nekaj tisoč forintov.

Spor s Slovaško bo Madžarsko stal milijardo dolarjev
19. 01. 1998 10.11
Rešitev spora s Slovaško glede jezu na Donavi bo Madžarsko finančnega ministrstva stal najmanj milijardo dolarjev, in sicer ne glede na to, če bosta državi o tem vprašanju dosegli sporazum ali ne. Mednarodno sodišče v Haagu je septembra lani razsodilo, da sta obe strani prekršili sporazum iz leta 1997 o izkoriščanju vodnega potenciala Donava. Madžarska je po mnenju sodišča sporazum tako kršila s tem, da se je enostransko umaknila iz projekta, Slovaška pa zato, ker je projekt nadaljevala in samovoljno spremenila tok reke v delu, ki razmejuje obe državi. Haaško sodišče je državama tudi naložilo, da nadaljujeta pogovore in dosežeta cilje, ki sta si jih zastavili v izvirnem sporazumu, kot tudi, da skupno izkoriščata jez. V zadnjem krogu pogovorov, ki je minuli teden potekal v Bratislavi, je bil dosežen precejšen napredek, po ocenah madžarskega finančnega ministrstva pa bi sporazum lahko dosegli do 25. marca letos, kot je določilo tudi haaško sodišče. Projekt skupnega izkoriščanja hidroenergije Donave sta Madžarska in Slovaška sklenili 1997. Pod pritiskom okoljevarstvenih organizacij je Madžarska dela na svojem delu jezu ustavila leta 1989, iz projekta pa se je umaknila po padcu komunistične oblasti leta 1992.

Richard Butler prispel v Bagdad
19. 01. 1998 09.40
Šef inšpektorjev posebne komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM) Richard Butler je danes prispel v Bagdad, kjer bo poskušal rešiti proces razorožitve Iraka, ki ga le-ta skuša zaustaviti. Butler je prispel v Irak iz Maname. V Bagdadu naj bi se srečal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom, ki je odgovoren za odnose z Združenimi narodi. Butler je v nedeljo izjavil, da bi bilo za Bagdad bolje, če bi sodeloval s to komisijo ZN, ker bi na ta način lahko dosegel odpravo mednarodnih sankcij.

Stockholm - Evropska prestolnica kulture 1998
18. 01. 1998 11.01
Stockholm so danes uradno razglasili za letošnjo evropsko prestolnico kulture. Ob tej priložnosti so v glavnem mestu Švedske med drugim odprli ledeno palačo, kjer bodo do konca februarja na ogled razstave umetniških del. Inavguracije Stockholma kot Evropske kulturne prestolnice 1998 se je na povabilo švedske ministrice za kulturo udeležil tudi slovenski minister za kulturo Jožef Školč.

Na Nizozemskem prve poroke homoseksualcev
18. 01. 1998 10.38
Na Nizozemskem je 1. januarja začel veljati zakon, ki omogoča vpis patnerske pogodbe med osebama istega spola štirinajst dni po objavi oklicev. Župana Amsterdama in Katsheuvela, mesta na severu Nizozemske, sta tako 15. januarja po polnoči lahko poročila dva lezbična para. V Katsheuvelu se je kot prva oženila znana nizozemska pevka Sugar Lee Hoper.

Serijski infarkt na ulici
18. 01. 1998 10.33
Profesorja Duljka Fetića iz Bijelog Polja v Črni gori je zadela kap v trenutku, ko je skušal pomagati direktorju Šulju Idrizoviću, ki je doživel srčni napad, je poročalo črnogorsko časopisje. Mimoidoči Ramiz Ćorović, ki je videl, da se sta moža na lepem zgrudila sredi ceste, jima je pohitel na pomoč, a je tudi njemu odpovedalo srce. Bolničarji so ob prihodu lahko le ugotovili smrt profesorja in direktorja, Ramiza Ćorovića pa so v kritičnem stanju prepeljali na urgenco na oživljanje.

ZDA začenjajo sodelovanje s Kitajsko na področju jedrske energije
16. 01. 1998 09.55
Ameriški predsednik Bill Clinton je v četrtek prižgal zeleno luč za sodelovanje s Kitajsko v civilni uporabi jedrske energije. V sporočilu kongresu je Clinton ugotovil, da Kitajska tačas ne izvaža jedrske tehnologije državam, ki bi jo lahko uporabile v programu jedrske oborožitve. Če kongres v dveh mesecih ne bo imel nobenih ugovorov, bodo ameriška podjetja lahko na Kitajsko izvažala dele za jedrske centrale.

Mladi preživijo več časa v postelji kot starejši
16. 01. 1998 08.59
Mladi v postelji preživijo več časa kot starejši. Ne le da dlje spijo, ampak v postelji tudi berejo, poslušajo glasbo ali gledajo televizijo. Tako kažejo rezultati reprezentativne študije družbe za raziskavo potrošnje (GfK) iz Nuernberga. Kot kaže študija, je največ zaspancev v starostni skupini od 16 do 29 let. Dobra tretjina vprašanih v tej starostni skupini je odgovorila, da za dobro počutje potrebuje več kot osem ur spanja na dan. V starostni skupini od 50 do 69 let je enako menilo le 15 odstotkov vprašanih. Anketa, ki je zajela 2500 ljudi v strosti od 16 do 69 let, je pokazala, da je med osebami, ki spijo dlje, več žensk kot moških. Od vseh vprašanih poročeni spijo najmanj časa in si le redko lahko privoščijo, da v postelji berejo, poslušajo glasbo, gledajo televizijo ali zajtrkujejo.

Irak ponovno začel izvažati nafto
15. 01. 1998 11.14
Irak je včeraj po približno enomesečni prekinitvi v okviru sporazuma "nafta za hrano" začel ponovno izvažati nafto, poroča današnje iraško časopisje.

Slovenija največ izvaža v razvite države
14. 01. 1998 15.51
Slovenija je novembra lani izvozila za 743,5 milijona dolarjev blaga, uvozila pa za 797,4 milijona dolarjev blaga. Pokritost uvoza z izvozom je bila 93,2-odstotna, novembrski trgovinski primanjkljaj pa je znašal 53,9 milijona dolarjev.

Microsoft objavil Internet Explorer 4.0 in Outlook Express za Macintosh
14. 01. 1998 15.24
Na sejmu MacWorld Expo v San Franciscu je Microsoft predstavil spletni brskalnik Microsoft Internet Explorer 4.0 za Macintosh, ki je izšel v desetih mednarodnih različicah. Internet Explorer 4.0 je celovit internetni odjemalec, oblikovan posebej za uporabnike operacijskega sistema Macintosh, ki združuje Microsoftova zmogljiva orodja za komunikacijo in sodelovanje ter inovativno tehnologijo dejavnih kanalov (Active ChannelTM).