je ta

Dogajanja na svetovnih in Ljubljanski borzi

24. 11. 1997 15.31

Konec preteklega meseca je prinesel zlom tečajev delnic na svetovnih borzah. Gospodarske in denarne težave azijskih tigrov ter politična nestabilnost v Hong kongu, so povzročile občutnejši padec indeksa Hang Seng, čemur je sledil padec na vseh pomembnejših svetovnih borzah. <br< Zadnji dve leti so borzni indeksi nenehno naraščali, kar še posebej velja za ameriški kapitalski trg, kamor se je preko vzajemnih skladov stekala ogromna količina novega denarja. Ta novi denar je preko vseh razumnih meja napihnil cene delnic še na vseh ostalih pomembnejših trgih. Vedno več je bilo analitikov, ki so opozarjali, da se bo nenehna rast enkrat končala, kar se je tudi zgodilo.

Beograd napovedal zmago Kučana

24. 11. 1997 14.18

Srbski državni mediji že dolgo niso posvetili tolikšne pozornosti kakšnemu dogodku v Republiki Sloveniji kot sedanjim predsedniškim volitvam, pa čeprav so vsi vnaprej napovedovali zanesljivo zmago dosedanjega predsednika Milana Kučana. Posebnost tolikšnega zanimanja za slovenske volitve je tudi odsotnost svojčas običajne malicioznosti celo v poročilih državnih medijev.

Izšel je Microsoft Exchange Server 5.5

24. 11. 1997 13.08

Na jesenskem sejmu Comdex v Las Vegasu je Microsoft objavil izid strežnika Microsoft(R) Exchange Server 5.5, člana družine strežniških izdelkov BackOffice(R). Microsoft Exchange Server je sporočilni strežnik, ki temelji na internetnih standardih in je namenjen poslovnim rešitvam za izmenjavo sporočil in sodelovanje. Microsoft Exchange Server je zdaj v proizvodnji, v širši prodaji pa bo predvidoma v začetku decembra letos.

Število licenc Windows NT Workstation preseglo 11 milijonov

24. 11. 1997 12.58

Kot je sporočil Microsoft na jesenskem sejmu Comdex 97 v Las Vegasu, je število prodanih licenc za operacijski sistem Windows NT Workstation preseglo 11 milijonov. Ob tem 70 odstotkov velikih in srednjih podjetij namerava namestiti ali že namešča Windows NT Workstation, 25 odstotkov malih podjetij pa uporablja mešano okolje operacijskih sistemov Windows NT Workstation in Windows 95.

Konvencija OECD o prepovedi podkupovanja tujih vladnih uslužbencev

24. 11. 1997 12.18

Ameriško zunanje ministrstvo je pozdravilo konvencijo o prepovedi podkupovanja tujih vladnih uslužbencev v mednarodnih poslovnih transakcijah, ki so jo ob prizadevanjih Združenih držav sredi prejšnjega tedna v Parizu sprejele države članice Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Države podpisnice so se obvezale, da bodo konvencijo nacionalnim parlamentom v odobritev predložile do aprila prihodnje leto. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Foley je podpisnice ob tem pozval k čimprejšnji ratifikaciji konvencije, poroča danes bilten ameriške vladne službe za informiranje Wireless.

Bo pri vstopu Češke v NATO potrebna asistenca vitezov?

24. 11. 1997 10.06

Češki novinarji in umetniki so s sinočnjim zborovanjem v Pragi sprožili kampanjo prepričevanja rojakov v prid vstopa domovine v Severnoatlantsko zvezo. Geslo kampanje <b>Vitezi Blanika, pohitite! Vstopamo v NATO</b>, so priredili po stari legendi, ki pravi, da bodo vitezi praškega griča Blanika vstali od mrtvih in prihiteli na pomoč češkemu narodu, če se bo ta znašel v nevarnosti.

Slovenija bo v Bruslju predstavila svojo pristopno strategijo

24. 11. 1997 09.35

Slovenija bo prihodnji ponedeljek, 1. decembra, v Bruslju priredila konferenco, na kateri bo javno predstavila svojo pristopno strategijo za vključitev v Evropsko unijo.

Infos vse bolj prerašča v izobraževalno prireditev

20. 11. 1997 13.35

V organizaciji Zveze organizacij za tehnično kulturo Slovenije, Cankarjevega doma in podjetja Infos bo prihodnji teden, med 25. in 29. novembrom, v Ljubljani potekala prireditev Infos 1997. Ta bo letos nekoliko spremenjena, saj iz sejma, na katerem so se pretežno predstavljali razstavljalci z računalniško strojno in programsko opremo, vse bolj prerašča v izobraževalno prireditev. V petih dneh se bo tako v devetih dvoranah Cankarjevega doma zvrstilo 144 predavanj, ki jih bo pripravilo 66 podjetij oz. ustanov, poleg teh pa je predvidenih še 92 komercialnih predavanj in 16 predavanj, namenjenih učencem in dijakom. Kljub temu pa tudi letošnji Infos še ostaja razstavna prireditev, na 2500 kvadratnih metrih razstavne površine v Cankarjevem domu in na ploščadi pred njim bodo postavili stojnice 140 razstavljalcev.

V ZDA 0.5% rast industrijske proizvodnje v oktobru

19. 11. 1997 09.15

Obseg industrijske proizvodnje v ZDA se je oktobra v primerjavi s septembrom povišal za 0,5 odstotka. Ta stopnja rasti je podobna kot so jo pričakovali tudi strokovnjaki. K porastu obsega industrijske proizvodnje so največ prispevali proizvajalci gospodinjskih aparatov ter računalnikov in pisarniške opreme. Tudi en mesec prej so ZDA zabeležile polodstoten porast obsega industrijske proizvodnje.

Odbor Evropskega parlamenta za zunanjo politiko se zavzema za začetek pogajanj z vsemi kandidatkami hkrati

18. 11. 1997 00.00

Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve, varnostno in obrambno politiko je pozno ponoči sprejel poročilo o širitvi Evropske unije, v katerem se je zavzel za hkraten začetek pogajanj z vsemi srednje- in vzhodno-evropskimi kandidatkami za članstvo v uniji, med njimi s Slovenijo in Ciprom. V skladu s pričakovanji ni podprl le Slovaške, ki je po oceni Evropske komisije padla na izpitu demokracije. Odbor za zunanjo politiko je tako sprejel poročilo glavnih avtorjev Arieja Oostlanderja in Enriqueja Barona Crespa, ki vsebuje tudi mnenja o posameznih kandidatkah. Avtor ocene o Sloveniji je poročevalec Roberto Speciale. Ta je Sloveniji priznal dinamičnost njenega gospodarstva,

Nezadovoljstvo Območnega policijskega sindikata v Mariboru

18. 11. 1997 00.00

Območni policijski sindikat Maribor izraža ogorčenje zaradi vladnih varčevalnih ukrepov, ki znižujejo socialni položaj zaposlenih v ministrstvu za notranje zadeve.

Odbor evropskega parlamenta za zunanjo politiko se zavzema za začetek pogajanj z vsemi kandidatkami hkrati

18. 11. 1997 00.00

Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve, varnostno in obrambno politiko je pozno ponoči sprejel poročilo o širitvi Evropske unije, v katerem se je zavzel za hkraten začetek pogajanj z vsemi srednje- in vzhodno-evropskimi kandidatkami za članstvo v uniji, med njimi s Slovenijo in Ciprom. V skladu s pričakovanji ni podprl le Slovaške, ki je po oceni Evropske komisije padla na izpitu demokracije. Odbor za zunanjo politiko je tako sprejel poročilo glavnih avtorjev Arieja Oostlanderja in Enriqueja Barona Crespa, ki vsebuje tudi mnenja o posameznih kandidatkah. Avtor ocene o Sloveniji je poročevalec Roberto Speciale. Ta je Sloveniji priznal dinamičnost njenega gospodarstva,

Guverner nemške centralne banke o posledicah uvedbe evra

14. 11. 1997 00.00

Guverner nemške centralne banke Hans Tietmeyer je v Frankfurtu sinoči povedal, da ni pripravljen postati guverner evropske centralne banke, in se izrekel proti kandidaturi nemškega predstavnika za ta položaj. Tietmeyer je obenem ponovno posvaril pred posledicami uvedbe evra, če izbira udeleženk maja prihodnje leto ne bo dovolj stroga. Po njegovih besedah utegne spoznanje, da mehanizma menjalnih tečajev ni več na voljo, prinesti <i>bridko prebujenje</i>. Zato mora vsaka država premisliti, ali je dovolj prožna, da je lahko kos skupni denarni politiki in enotni denarni enoti. <i>To velja tudi za Nemčijo,</i> je Tietmeyer poudaril v mednarodnem klubu frankfurtskih gospodarskih novinarjev. Pojasnil je, da po uvedbi evra v začetku leta 1999 spremenljivi menjalni tečaji ne bodo več mogli izenačiti razlik v gospodarski zmogljivosti evropskih regij.

Benetton odprl prvo veletrgovino v Južni Ameriki

14. 11. 1997 00.00

Italijanski modni koncern Benetton je ta teden v brazilskem Sao Paulu odprl svojo prvo veletrgovino v Južni Ameriki. S 1000 kvadratnimi metri prodajnih površin je to tretja največja trgovina verige Benetton na svetu. Benetton bo v Sao Paulu poleg oblačil za odrasle prodajal predvsem otroška oblačila znamk 012 in Zerotondo, s katerima obvladuje največji tržni delež v Braziliji. Poleg tega namerava Benetton v najpomembnejših brazilskih mestih odpeti še deset trgovin. Benetton ima trenutno v Južni Ameriki 300 poslovalnic.

Jelcin odstavil prvega namestnika vodje administracije

14. 11. 1997 00.00

Ruski predsednik Boris Jelcin je po korupcijski aferi odstavil prvega namestnika vodje administracije Aleksandra Kazakova. V korupcijsko afero so poleg Kazakova domnevno vpleteni tudi prvi namestnik ruske vlade Anatolij Čubajs in ostali visoki uradniki. V izjavi Kremlja je glede odstavitve Kazakova navedeno le, da bo ta prevzel drugo delo.

Premier Drnovšek odpotuje jutri v Litvo

13. 11. 1997 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek bo jutri na enodnevnem uradnem obisku v Litvi. Srečal se bo z najvišjimi predstavniki te baltiške države, med obiskom pa bosta podpisana tudi dva meddržavna sporazuma.Slovenija in Litva sta dosedaj sklenili vrsto meddržavnih sproazumov, med katerimi velja omeniti prostotrgovinski sporazum, sklenjen leta 1996, ki začasno velja od 1. marca letos. Lani sta državi sklenili tudi sporazuma o odpravi vizumov ter o vračanju oseb. V pripravi je več sporazumov, med drugim sporazuma o spodbujanju in zaščiti investicij ter izogibanju dvojnemu obdavčevanju kot tudi sproazum o prijateljskem sodelovanju.Slovenija v Litvo izvraža predvsem zdravila - ta predstavljajo kar 73 odstotkov vsega izvoza, poleg tega pa še pnevmatike za osebna vozila, usnje prašičev, talne obloge in kozmetiko. Polovico uvoza iz Litve predstavlja uvoz enojne lanene preje, uvažamo pa tudi šoto, polietilen in bombaž.Jutri med obiskom premiera Drnovška v Vilniusu bosta podpisana sporazuma o sodelovanju v izobraževanju, kulturi in znanosti ter o cestnem prometu.

Ameriško javno mnenje podpira bombardiranje Iraka

13. 11. 1997 00.00

Večina Američanov meni, da bi morale Združene države Amerike bombardirati Irak, če bo ta še naprej oviral delo ameriških državljanov v okviru komisije Združenih narodov. V javnomnenjski raziskavi, ki jo je v sredo zvečer objavila televizijska mreža NBC, je 54 odstotkov vprašanih odgovorilo, da se ZDA po zalivski vojni leta 1991 gibljejo v smeri novega vojaškega spopada z Irakom. Kar 84 odstotkov vprašanih pa jih je menilo, da bi moral Washington bombardirati Irak, če bi ta poskušal napasti ameriška vohunska letala na tem območju.

Atomium v prenovljeni podobi

12. 11. 1997 00.00

V okviru priprav na leto 2000, ko bo Bruselj evropska kulturna prestolnica, se mestne oblasti pripravljajo na obnovo najznamenitejšega simbola belgijske prestolnice, Atomiuma.Tega je od postavitve leta 1958 čas že pošteno načel. Železno strukturo, katere najvišja točka sega 102 metra nad zemljo in nudi razgled nad celim mestom, je treba pripraviti na novo tisočletje, pravijo mestne oblasti. Belgija in Bruselj naj bi v prenovo strukture namenila več kot 30 milijonov mark. Za ta denar naj Atomiuma, ne bi zgolj očistili in popravili, temveč po nekaterih načrtih tudi nekoliko spremenili.

EU in nezaposlenost

04. 11. 1997 00.00

V Bruslju se bodo jutri sešli ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance, ki bodo po predvidevanjih pripravili podlago za bližajoči se izredni novembrski vrh EU o zaposlovanju. Ministri se bodo seznanili s poročilom strokovnjakov unije o uresničevanju ambicioznih načtrov za boj proti 18-milijonski brezposelnosti, ki jih je predlagala Evropska komisija. Dan kasneje, v četrtek, bodo o isti temi v Bruslju razpravljali še ministri EU za socialne zadeve. Načrt zaradi zelo ambicioznega in konkretno zastavljenega cilja (12 milijonov novih delovnih mest) med petnajsterico ni naletel na odobravanje. Poleg tega, da nekatere članice menijo, naj oblikovanje nacionalnih zaposlovalnih politik ostane v domeni nacionalnih vlad, so nekatere članice opozorile pred negativnimi posledicami morebitnega neuspešnega doseganja zastavljenih ciljev na širšo javnost v EU. Več članic je Evropsko komisijo obsodilo, da je zastavila visok cilj, ne da bi imela zagotovila, da bo ta dejansko uresničen.

Vse za mesarje v Frankfurtu

01. 10. 1997 00.00

Sejem IFFA je največji mednarodni sejem investicijske opreme za mesnopredelovalno industrijo, na katerem lahko predstavniki mesne industrije najdejo inovativno tehniko za klavnice, predelavo, pakiranje in prodajo. Na zadnjem, ki so ga na sejmišču v Frankfurtu postavili leta 1995, se je predstavilo 950 razstavljalcev iz 19 držav, našteli pa so 67.000 strokovnih obiskovalcev, predvsem mesarjev in klavcev ter predstavnikov mesnopredelovalne in živilske industrije. Strokovni obiskovalci prihajajo na sejem IFFA z domala vsega sveta, številni med njimi tudi zaradi mednarodnega salona delikates (IFFA Delicat), ki redno spremlja sejem IFFA. Kot pravi Niedlich, ta del sejma ponavadi obiskujejo ženske, katerih možje - mesarji v tem času izbirajo nove stroje in opremo.

Delnice Leka spet na borzi

01. 10. 1997 00.00

Trgovanje z Lekovimi delnicami je po včerajšnji ustavitvi danes ponovno sproščeno s sporočili iz Ljubljanske borze. Po približno uri trgovanja je Lekova delnica razreda A najprej padla za 4 odstotke, kasneje pa je njena vrednost začela naraščati na približno 33.000 tolarjev za delnico. Ljubljanska borza se je za ponovno trgovanje z delnicami Leka odločila po sinočnjem Lekovem sporočilu za javnost, da je nadzorni svet Leka sprejel odstop direktorja Vojmira Urlepa in da bo le-ta vodil Lekovo upravo do imenovanja novega direktorja. Vojmir Urlep je, kot je zapisano v Lekovem sporočilu, odstopil iz osebnih razlogov in na lastno željo.

3 žrtve slovenskih cest v minulem tednu

22. 09. 1997 00.00

Konec tedna se je na slovenskih cestah zgodilo 27 nesreč, v katerih je bilo 31 oseb ranjenih, ena oseba pa je umrla. Najpogostejši vzroki nesreč so neprimerna hitrost, izsiljevanje prednosti, nepravilna stran in smer vožnje ter nepravilno prehitevanje, so sporočili z ministrstva za notranje zadeve. Ta teden so v prometnih nesrečah umrle tri osebe, 155 pa jih je bilo ranjenih. Letos so slovenske ceste terjale že 243 smrtnih žrtev.

Glavni računalnik na Miru zopet v okvari

22. 09. 1997 00.00

Predstavnica tiskovnega središča v Centru za upravljanje poletov (CUP) Vera Medvedkova je sporočila, da je davi ob 3.30 po srednjeevropskem času odpovedal glavni računalnik na ruski orbitalni znanstveni postaji Mir. Zaradi okvare se ustavljajo obračalni motorji postaje. Napako bodo skušali odpraviti še danes, dodaja predstavnica CUP. Gre za tretjo zaporedno okvaro računalnika na Miru ta mesec oziroma peto v zadnjih dveh mesecih. Zaradi odključitve obračalnih motorjev ne morejo zadrževati sončnih celic postaje v prisojni legi, je sporočila zasebna ruska televizijska hiša NTV.

Srečanje Kučan - Clinton

22. 09. 1997 00.00

Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan se je pozno sinoči po našem času sestal na polurnem ločenem pogovoru z ameriškim predsednikom Billom Clintonom. Predsednika države v Združenih državah Amerike spremlja tudi državni sekretar v zunanjem ministrstvu Ivo Vajgl. V pogovoru je predsednik Clinton slovenskega predsednika seznanil z novico o skorajšnji ukinitvi ameriških vizumov za državljane Republike Slovenije. Po Clintonovih besedah naj bi ta ukrep prispeval k intenziviranju gospodarskih odnosov med ZDA in Slovenijo ter možnosti za ameriška vlaganja v Sloveniji.

Jugoslovanski obrambni minister končal obisk na Slovaškem

11. 09. 1997 00.00

Obrambni minister ZR Jugoslavije Pavle Bulatović je danes končal dvodnevni obisk na Slovaškem. S slovaškim kolegom Janom Sitekom sta v Bratislavi podpisala sporazum o obrambnem sodelovanju. Bulatović je imel pred tem pogovore s slovaškimi parlamentarci, sprejel pa ga je tudi premier Vladimir Mečiar. Le-ta je izrazil polno podporo nadaljnjemu jugoslovanskemu vključevanju v mednarodne integracije ter se zavzel za tesnejše gospodarsko sodelovanje med državama.

Seminar: Kako izvažati v Italijo

10. 09. 1997 00.00

Urad za gospodarsko promocijo in tuje investicije pri ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj ter založniška skupina Gospodarski vestnik sta danes v Ljubljani pripravila seminar, na kateri so zainteresiranim slovenskim gospodarstvenikom predstavili, kako izvažati v Italijo. Približno 70 predstavnikom slovenskih podjetij je značilnosti italijanskega trga predstavil generalni direktor združenja Business International Eldo Falzi, nato pa so se seznanili še s konkretnimi primeri trženja industrijskih izdelkov in blaga za široko porabo na italijanskem trgu. V popoldanskem delu srečanja bosta svoje izkušnje pri izvozu v Italijo predstavila direktorja dveh podjetij, ki že dlje časa uspešno nastopata na tamkajšnjem trgu, sledili pa bodo individualni razgovori z italijanskim svetovalcem programa Phare. Ta jim bo v Italiji poskušal najti ustrezne poslovne partnerje, s katerimi se bodo udeleženci današnjega posveta srečali ob obisku v Italiji čez približno pet tednovA

Kritike na račun pogreba matere Tereze

10. 09. 1997 00.00

Militantna hindujska skupina je kritizirala odločitev indijske vlade, da za mater Terezo pripravi državni pogreb, češ da je ta hindujce v imenu pomoči revnim spreobračala v kristijane. Predsednik stranke VHP je poudaril, da ni razlogov za organizacijo takšnega pogreba, saj naj bi šlo za versko osebnost. Mater Terezo naj v Kalkuti pokopali v soboto.