je***

35 rudarjev mrtvih, 32 jih še iščejo

02. 12. 1997 09.53

Po zadnjih začasnih podatkih je v eksploziji metana, ki je zgodaj davi odjeknila v rudniku v Novokuznjecku na zahodu Sibirije, umrlo najmanj 35 rudarjev, 32 pa jih še iščejo. Kot je poročala ruska agencija Itar-Tass, je bilo v času eksplozije v rudniku 67 rudarjev.

Konferenca ZN o podnebnih spremembah v Kjotu

02. 12. 1997 09.51

Predsednik plenarnega odbora konference Združenih narodov o podnebnih spremembah, ki se je sinoči začela v japonskem Kjotu, Argentinec Raul Oyela Estrada, je danes opozoril, da je ameriški predlog o t. i. nični emisiji leta 2010 premalo za to, da bi človeštvo pripeljali do umiritve oddajanja plinov, ki povzročajo učinke tople grede. Prvi pogajalec na konferenci pa je pozdravil odločitev Billa Clintona, da na sklepni del konference v Kjotu pošlje svojega podpredsednika Ala Gora. Gore bo na konferenci govoril v ponedeljek.

Japonska bo ukrepala za stabilizacijo menjalniških trgov

02. 12. 1997 09.49

Japonski finančni minister Hiroši Micuzuka je danes zatrdil, da je Japonska pripravljena ukrepati, da stabilizira menjalniške trge, ter ocenil, da sedanja raven jena zagotovo ni razveseljiva. Davi je namreč ameriški dolar prekoračil mejo 129 jenov, s čimer je japonska valuta padla na najnižjo raven v zadnjih petih letih.

Ali bo Italija dobila stalni sedež v Varnostnem svetu?

02. 12. 1997 09.47

Pred četrtkovo razpravo v Generalni skupščini Združenih narodov o razširitvi Varnostnega sveta so Američani italijanskega porekla okrepili pritisk na Svetovno organizacijo, da bi sprejela Italijo med stalne članice VS ZN. Italijansko-ameriško združenje je ameriški vladi poslalo peticijo, v kateri poziva predsednika Billa Clintona, naj podpre sprejetje Italije. Peticijo so sinoči v New Yorku izročili veleposlaniku ZDA pri ZN Billu Richardsonu. V njej je zapisano, da 22 milijonov Američanov italijanskega rodu močno podpira predlog italijanske vlade za stalno članstvo v Varnostnem svetu.

Evropski paralament se bo izrekel o širitvi EU

02. 12. 1997 09.44

Evropski parlament bo na dvodnevni seji jutri in pojutrišnjem v Bruslju razpravljal o vprašanju, s katerimi srednjeevropskimi prosilkami naj Evropska unija prihodnje leto začne pogajanja. Parlament sicer v tem vprašanju nima zadnje besede. Dokončno odločitev bodo morali s soglasjem sprejeti predsedniki držav in vlad povezave na vrhunskem srečanju v Luxembourgu prihodnji teden.

Konferenca o evropski tranziciji in evropski integraciji

02. 12. 1997 09.11

Konec tedna, 5. in 6. decembra, bo v Budimpešti potekala osma letna konferenca CEEPN - mednarodne medvladne organizacije iz Ljubljane, ki se ukvarja s problemi ekonomske tranzicije. Naslov letošnje konference je ekonomska tranzicija in evropske integracije. Konference se bodo udeležili predstavniki iz 24 držav, gostitelj pa bo madžarska družba za državno lastnino in privatizacijo. Konferenca bo potekala ob podpori Svetovne banke in programov Evropske komisije Phare ter Tacis.

Plonkali so že stari Kitajci

02. 12. 1997 09.01

Knjižica, ki so jo nedavno odkrili v Nanjingu v vzhodni kitajski pokrajini Jiangsu, je verjetno služila prepisovanju na cesarskih izpitih. 68-stranska knjižica je dvanajstkrat manjša od običajnih, a ima 80.000 znakov, velikih kot buckina glavica. Med izpitom se jo je dalo skriti v žep in mimogrede poškiliti vanjo, če kandidata ni takoj prešinil odgovor. Knjižica je bila po besedah strokovnjakov tiskana pred najmanj stotimi leti. Kitajsko cesarstvo je prirejalo letne nacionalne izpite za sprejem med uradnike cesarskega sodišča. Tiste, ki so se posebej izkazali, je sprejel cesar. Izpit je bil za navadne ljudi življenjskega pomena za napredovanje po socialnem statusu in vstop v politično življenje. Spraševal je o Konfucijevem nauku; kandidati so morali znati na pamet vsako učiteljevo besedo, zato so manj vnetim prav lahko pomagale take male knjižice. Izjemno zahteven in zapleten izpitni sistem so ob prelomu stoletja porušile težave moderne dobe.

Ko bom velik bom računovodja!

02. 12. 1997 08.59

V Bolgariji je najbolj zaželen poklic računovodje, posebej neprivlačen pa slabo plačan profesorski poklic. O sebi kot duhovniku, diplomatu, ministru, prostitutki ali zvodniku sanja le 0,3 odstotka vprašanih; 21 odstotkov vprašanih si v času prehoda v tržno gospodarstvo želi postati računovodja, medtem ko jih 21 odstotkov zatrjuje, da nočejo biti profesorji zaradi nizkih plač in velike brezposelnosti. Kot najnevarnejši poklic je 58 odstotkov vprašanih navedlo delo rudarja, 30 odstotkov pa policista.

Trčila letalo in avtobus

02. 12. 1997 08.56

Na amsterdamskem letališču Schiphol sta v nedeljo zvečer trčila letališki avtobus s 40 potniki in letalo nizozemske letalske družbe KLM, ki se je pripravljalo na vzlet proti Bologni. Avtobus in letalo sta trčila na garažni ploščadi, ko je avtobus, ki je vozil potnike k letalu, trščil ob konico krila letala vrste fokker-70, s katerim KLM leti na t. i. Cityhopper progah med evropskimi velemesti. Voznik avtobusa in štirje potniki so bili lažje ranjeni; vse potnike so nato premestili na drugi fokker-70, ki je z več kot enourno zamudo odletel v Bologno. Na tleh pa je moralo ostati letalo precej poškodovanim krilom.

Stanje na cestah

02. 12. 1997 08.53

Ceste po državi so večinoma mokre in spolzke. Zimska oprema je obvezna le na cesti preko mejnih prehodov Korensko sedlo in Jezersko, kjer so z avstrijske strani obvezne verige. Zimska oprema pa se priporoča tudi za mejni prehod Ljubelj. Cesta preko njega je kopna.

Južnokorejska proizvajalca avtomobilov prodala manj

02. 12. 1997 08.42

Južnokorejska proizvajalca avtomobilov Hyundai in Daewoo sta novembra prodala precej manj avtomobilov kot v istem mesecu lani. Hyundaiju se je prodaja zmanjšala za skoraj 14 odstotkov na približno 112.300 avtomobilov, pa čeprav je podjetje prav v tem mesecu izvozilo več avtomobilov kot kdajkoli prej. Daewoo pa je novembra prodal 74.900 vozil, kar je za skoraj deset odstotkov manj kot v istem mesecu lani.

Vzhodnonemško gradbeništvo pričakuje zaprtje 40.000 delovnih mest

02. 12. 1997 08.41

Gradbena podjetja v vzhodni Nemčiji bodo v naslednjem letu izgubila 40.000 delovnih mest. Drastično zmanjšanje števila delovnih mest je posledica predvsem v prvi polovici 90. let vzpostavljenih proizvodnih zmogljivosti, ki jih bo potrebno zaradi upada povpraševanja zmanjšati. Število zaposlenih v nemški gradbeni industriji se je med letoma 1992 in 1995 povečalo s 324.000 na 443.000. Leta 1998 je pričakovati realno zmanjšanje naložb v gradbeništvu za tri odstotke. Med vzroki za napet položaj v gradbeništvu pa navajajol tudi pritisk podjetij iz tujine. Za leto 1998 je tako napovedal, da bo na nemških gradbiščih zaposlenih približno 160.000 delavcev tujih gradbenih podjetij.

Bavčar in Burghardt podpisala finančni momerandum PHARE

01. 12. 1997 18.39

Slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja generalnega direktorata Evropske komisije za zunanje zadeve Guenther Burghardt sta danes v Bruslju podpisala finančni memorandum PHARE za državni operativni program za leto 1997 v vrednosti 17,75 milijona ekujev.

Delegacija slovaških oboroženih sil na obisku v Sloveniji

01. 12. 1997 18.28

V Slovenijo je danes na tridnevni uradni obisk pripotovala delegacija oboroženih sil Republike Slovaške pod vodstvom načelnika generalštaba slovaških oboroženih sil generala Jozefa Tuchyna. Člane delegacije bosta jutri ločeno sprejela načelnik generalštaba Slovenske vojske generalpolkovnik Albin Gutman in minister za obrambo Tit Turnšek. Po pogovorih v ministrstvu za obrambo pa bo generala Tuchyna z delegacijo sprejel še predsednik RS Milan Kučan.

Slovenska delegacija pod vodstvom ministra Marinčka v Indiji

01. 12. 1997 18.25

Slovenska delegacija pod vodstvom ministra za znanost in tehnologijo Lojzeta Marinčka se je konec tedna vrnila s petdnevnega obiska v Indiji, kjer se je mudila na povabilo indijskega ministra za znanost in tehnologijo Yoginderja Alagha. Obisk je prispeval predvsem k poglabljanju dvostranskih stikov in nadaljnji krepitvi sodelovanja med znanstveno-raziskovalnimi ustanovami Slovenije in Indije, so sporočili z ministrstva za znanost in tehnologijo.

Po odstopu vlade češka krona pod hudim pritiskom

01. 12. 1997 18.22

Češka nacionalna valuta krona se je po odstopu vlade premiera Vaclava Klausa znašla pod hudim pritiskom. Danes dopoldne so na češkem medbančnem trgu z nemško marko trgovali po tečaju 19,90 krone. Po uradnem srednjem tečaju češke centralne banke (ČNB) je bila marka konec preteklega tedna vredna 19,515 krone. Češka centralna banka, ki je poskušala s posrednimi intervencijami preprečiti še hujši padec nacionalne valute, je poleg tega danes zvišala tudi eno najpomembnejših obrestnih mer - repo obrestno mero za refinanciranje bank, in sicer s sedanjih 14,8 na 18,5 odstotka. Boji se namreč posegov špekulantov.

Avstrija začela uresničevati določila Schengenskega sporazuma

01. 12. 1997 18.19

Avstrija je začela z današnjim dnem na slovensko-avstrijskih mejnih prehodih uradno uresničevati določila Schengenskega sporazuma.

Slovenska vladna gospodarska delegacija na obisku v Indoneziji

01. 12. 1997 18.17

Vladna gospodarska delegacija pod vodstvom državne sekretarke v ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Vojke Ravbar je danes začela delovni obisk v Indoneziji. S predstavniki ministrstva za industrijo in trgovino ter ministrstva za zunanje zadeve je podpisala sporazum o gospodarskem, znanstvenem in tehnološkem sodelovanju med državama. Sporazum o sodelovanju so podpisali tudi predstavniki obeh gospodarskih zbornic.

Janez Podobnik podpisal memorandum Živimo v času AIDSa

01. 12. 1997 12.28

Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik je ob svetovnem dnevu boja proti aidsu podpisal memorandum Živimo v času aidsa in zagotovil, da ga bo posredoval vsem pristojnim institucijam, so sporočili iz DZ.

Red lights districts tudi na Madžarskem?

01. 12. 1997 12.11

Na ulicah madžarske prestolnice po podatkih notranjega ministrstva dela približno 2500 prostitutk, še kakšnih 4000 pa svoje storitve ponuja preko različnih vročih telefonov, masažnih salonov, agencij za spremstvo in podobnih zakrinkanih bordelov. Da bi preprečila povezavo prostitucije z organiziranim kriminalom in zaščitila državljane pred zapeljivimi dekleti v pomanjkljivih oblačili, je vlada v parlament vložila zakon, ki predvideva oblikovanje "predela rdečih lučk" v vseh večjih mestih po državi. Če bo zakon sprejet, bodo predstavnice najstarejše obrti svoje storitve lahko ponujale le v za to namenjenih območjih, dekleta, ki jih bodo zasačili pri delu izven teh predelov pa bodo morale plačati visoke kazni.S temi so zagrozili tudi vsem, ki bodo skušali z izkoriščanjem dela prostitutk zaslužiti.

Tri tone puranov za ameriške vojake v BiH

01. 12. 1997 12.07

Severnoatlantska zveza je poskrbela, da so ameriški vojaki na severozahodu BiH proslavili Zahvalni dan. Tovornjaki, polni dobrot, so iz oporišča zveze NATO na Hrvaškem pripeljali 3.400 kilogramov puranov, 1.590 kilogramov šunke, 9.100 litrov omak in 2.500 pit. V Tuzlo in Brčko je nalašč na proslavo v četrtek pripotoval vrhovni poveljnik zveze NATO v Evropi, general Wesley Clark.

Začetek generalne konference organizacije UNIDO

01. 12. 1997 12.04

Na Dunaju se je danes začela generalna konferenca Organizacije Združenih narodov za industrijski razvoj (UNIDO). Na njej naj bi potrdili dveletni proračun in imenovanje novega generalnega direktorja te organizacije.

Uspešno poslovanje Atomskih Toplic

01. 12. 1997 11.59

V zdravilišču Atomske Toplice Podčetrtek so v prvih devetih mesecih letos ustvarili 167.143 nočitev, kar je za dva odstotka več kot v primerljivem lanskem obdobju. Pomenljivo je, da se je število tujih gostov povečalo za petino. Sicer pa je 90 odstotkov vseh gostov tega naravnega zdravilišča ob hrvaško-slovenski meji domačih, desetina pa tujih, od tega največ Avstrijcev, Nemcev, Italijanov in Hrvatov.

Kompromis glede smukaške proge?

01. 12. 1997 11.51

Organizacijski komite olimpijskih iger leta 1998 v Naganu (NAOC) je Mednarodni smučarski zvezi (FIS) ponudil kompromis, da bi končal dolgotrajni pat položaj glede višine začetka in dolžine olimpijskega smuka. FIS je za tekmo, ki bo 8. februarja, zahtevala začetek na 1.800 metrih nadmorske višine, NAOC pa je sedaj delno popustil. Smuk se bo po njihovem predlogu lahko začel na 1.765 metrih.

V Bruslju srečanje predstavnikov Digitela z ministrom Bavčarjem

01. 12. 1997 11.23

Interesent za drugega operaterja mobilne telefonije GSM v Sloveniji Digitel je sprejel pobudo slovenske vlade za srečanje z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem danes v Bruslju. Na srečanju naj bi spregovorili o možnostih ugodne rešitve Digitelovih prizadevanj v zvezi z opravljanjem storitev mobilne telefonije GSM v Sloveniji.

Za 3.7% večji obseg industrijske proizvodnje v mesecu oktobru

01. 12. 1997 11.15

Obseg industrijske proizvodnje je bil oktobra po začasnih podatkih državnega statističnega urada za 3,7 odstotka večji kot septembra in za 11,6 odstotka večji od povprečja v lanskem letu. V prvih desetih mesecih letos skupaj pa je slovenska industrija v primerjavi z enakim lanskim obdobjem proizvedla za 1,1 odstotka več.

Nesoglasja ob uvedbi evra

01. 12. 1997 11.12

Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance skušajo danes na zasedanju v Bruslju rešiti razklanost petnajsterice do nemško-francoskega predloga o ustanovitvi novega evro-sveta, ki naj bi povezal države, ki bodo uvedle skupno evropsko denarno valuto.

Češka: Klaus odstopil - pogajanja o novi vladi prekinjena za dva tedna

01. 12. 1997 09.53

Češki predsednik Vaclav Havel je v svoji poletni rezidenci danes sprejel voditelje strank vladajoče desničarske koalicije, s katerimi se pogovarja o sestavi nove vlade, potem ko mu je premier Vaclav Klaus danes izročil odstop svoje vlade.

Pokol v Kolumbiji

01. 12. 1997 09.45

Skrajnodesničarski eskadroni smrti so v nedeljo v Kolumbiji izvedli nov pokol, v katerem je po uradnih podatkih umrlo devet ljudi, po neuradnih pa naj bi bilo žrtev 14. Pokol se je zgodil v kraju Dabeiba. Napadalci so požgali 22 hiš, iz Dabeibe pa je pobegnilo 300 ljudi.

Dolg ZDA do ZN

01. 12. 1997 09.43

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je opozoril, da bodo nekatere države, kot na primer ZDA, izgubile pravico glasovanja v ZN, če bo njihov dolg do te organizacije dosegel znesek dveh letnih članarin. Annan je v pogovoru za televizijsko postajo ABC poudaril, da so taka pravila organizacije. ZDA doslej še niso prišle tako daleč, če pa bi se to zgodilo in bi ZN dolgovale članarino za dve leti, mora pravilnik veljati tudi za njih ali kogarkoli drugega, je dejal Annan. Ameriški kongres je konec novembra blokiral izplačilo neporavnanega ameriškega prispevka ZN, vendar pa je predsednik Bill Clinton Annanu obljubil, da bo storil vse, kar je v njegovi moči, za poravnavo ameriških obveznsti. ZN opozarjajo, da jim ZDA dolgujejo 1,4 milijarde dolarjev, medtem ko ZDA priznavajo nekaj manj kot 900 milijonov dolarjev dolga.