jedli

So visoke cene pečenega kostanja 'upravičene'?
24. 10. 2018 06.00
Jeseni po slovenskih mestih tradicionalno zadiši po pečenem kostanju. Vedno znova se pritožujemo nad 'zasoljenimi' cenami merice kostanja, za kar so pogosto krive visoke cene najema prostora. Sicer pa v tem času prirejamo kostanjeve pohode, piknike in celo praznike kostanja po vsej državi, kar priča, da smo z njim povezani in da je del slovenske kulinarike.

'Takoj sem videl, da je Aneta lisica'
23. 10. 2018 22.13
Ženske so prekinile svoj pakt in za prvo dvobojevalko izbrale eno izmed njih - Tjašo. Pravijo, da bo že naslednji dvoboj spet moški, a ne vedo, a so njihovi gostje v resnici tekmovalci, ki bodo še pošteno premešali štrene na posestvu. Denis jih že začenja, saj zna člane družine pičiti na pravo mesto, da se začnejo pričkati med sabo.

Nik je postal najmlajši glava družine
15. 10. 2018 22.03
Nik je postal najmlajši glava družine v zgodovini Kmetije. Družina je prepričana, da je preveč neresen, da bi lahko vodil delo, pa tudi sam je malo v dvomih, saj je "blokovski otrok". Joel pa je pred odhodom domov poskrbel še za zabavno maščevanje: zagodel jo je Francu in Aneti, ki bosta morala cel teden preživeti privezana drug na drugega.

'Klanja na Kmetiji ne bom odobravala, živali bom zaščitila – tudi če bom zato spala s pujski'
21. 09. 2018 20.03
Anna Paynich pravi, da v resničnostni šov Kmetija vstopa kot princeska, da bi končala, kar je začela. Klanja živali na kmetiji ne bo odobravala, zaščitila jih bo s svojim 'oblakom ljubezni'. Najbolj bo pogrešala družbena omrežja, a pravi, da bo duhovna sporočila zdaj pisala svojim sotekmovalcem.

Matjaž Šerkezi: V gorah nikoli nismo povsem varni
16. 09. 2018 07.00
Bliža se jesen, kar v hribih pomeni, da ne bo več zadostovala le poletna oprema. Vmesno obdobje med poletjem in zimo je lahko izredno zavajajoče, saj je v dolini še vedno toplo, v višavah pa se temperature hitro spustijo pod ledišče. Kako torej varno v gore v tem spokojnem času, ko pozlatijo macesni? Pogovarjali smo se z gorskim reševalcem Matjažem Šerkezijem, ki hkrati opozarja, da v gore ni pametno hoditi brez primerne kondicije.

Kako se znebimo nadležnih komarjev?
14. 09. 2018 06.00
V Evropi je potrjenih že več kot 1.100 primerov okužb z virusom Zahodnega Nila, ki se na človeka prenaša večinoma s pikom komarja. V Sloveniji smo do zdaj zabeležili tri bolnike, okužene s tem virusom. Najbolj učinkovit ukrep za zmanjšanje tveganja okužbe je preprečevanje pikov komarjev. Z nekaj preprostimi triki se jih lahko znebimo.

New York za začetnike: Zbuditi se v mestu, ki nikoli ne spi
08. 09. 2018 17.00
Veliko jabolko. Mesto sanj. Talilni lonec. Prestolnica sveta. Mesto priložnosti. Za številne priseljence simbol svobode. Za marsikoga tudi mesto razočaranj. Lahko ga vzljubiš ali zasovražiš. Tako kot vsako večje mesto. Vsekakor pa velja, da ga moraš najprej doživeti, da si o njem lahko ustvariš pravo mnenje.

Štirje učenci, učiteljica in kuharica – tudi to je šola
03. 09. 2018 16.31
V vasi Podblica sta v šolske klopi podružnice Osnovne šole Stražišče v občini Kranj prvič ponosno vkorakala dva učenca. Dobila sta rumeni rutici in se v razredu pridružila še dvema učencem iz drugega razreda. Tretjega razreda letos ni. Z učiteljico in kuharico bodo letos ekipa, prijatelji in družina v malem, ki bo ohranjala tradicijo 102 leti stare šole. Kakšen je bil njihov prvi dan v novem šolskem letu?

Kako je biti šolar danes, kako je bilo pred 30, 60 leti?
28. 08. 2018 16.26
Še slab teden in znova bo zazvonil šolski zvonec, 21.874 otrok ga bo slišalo prvič. Ponosni starši bodo prvošolčkom nadeli rumene rutice in jih pospremili na prvo pot v svet knjig in znanja. A kaj otrokom in staršem prinaša ta čas? Kako je biti šolar danes, kako je bilo pred 30, 60 leti? Kaj se je najbolj spremenilo?

'Trump je Stormy Daniels jedel iz roke'
19. 08. 2018 14.43
Stormy Daniels, ki je bila vpletena v odmevno afero z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, že dlje časa ne govori s svojo mamo. Slednja je v odkritem intervjuju ameriškim tabloidom razkrila podrobnosti o hčerkinem življenju.

Jabolka iz te slovenske občine so jedli na Dunaju
16. 08. 2018 17.30
Občina Pesnica je bila ustanovljena leta 1994. Po drugi svetovni vojni se je razvila v središče zahodnih Slovenskih goric. Sprva je bil to podeželski kraj, kjer so kmetje gojili predvsem sadje, zelenjavo in krompir. S pesniške železniške postaje so že na cesarski Dunaj na veliko vozili slovensko goriška jabolka. Dandanes pa je v tej občini tudi Štajerski tehnološki park.

Švedski zdravnik: Prva stvar, ki smo jo slišali, je bil jok izza hiše
02. 08. 2018 21.19
"Prizor nesreče je bil grozljiv", pravi oskrbnica koče na Veliki planini, kjer je v neposredno bližino skupine pohodnikov udarila strela. A najhuje je preprečil švedski zdravnik, ki se je kot turist po naključju v tistem trenutku nahajal v bližini. "Takoj smo vedeli, da je udarila strela. Ampak smo mislili, da je morda udarila v hišo," pravi zdravnik Magnus Rasmussen.

Nov internetni izziv. Neumno ali pogumno?
25. 07. 2018 06.00
"Kiki, me imaš rada?" Drake prepeva v novi pesmi, s katero je (nehote) sprožil nenavadno spletno obsesijo: skakanje iz premikajočega avtomobila ob izvajanju plesnih gibov. Ne glede na to, ali ga ima Kiki rada ali ne, je dejstvo eno: ljudje imajo radi neumnost.

'Kako vas ni sram? Mojo sLOVEnijo ste zavozili, pokradli in jo spremenili v ZLOvenijo'
21. 07. 2018 14.43
"Vse, kar lahko rečem, je, da ne morem verjeti, kako vas ni sram." To vsem izvoljenim poslancem sporoča Mariborčanka Polona Lah, ki je v organizaciji, ki nudi poletno varstvo otrokom, dobila prošnjo mamice dveh deklic varovank, da naj ju pošljejo pred vrata, ko bodo drugi otroci jedli, če bakrenih kovancev, ki so jih nabrale, ne bo dovolj za štiri evre, kolikor znese plačilo varstva, hrane in programa za dva otroka.

Je naslednji korak države popolna prepoved oglaševanja čokolade in ostalih sladkarij?
21. 07. 2018 07.00
Ne samo Slovenija, tudi nekatere druge države si prizadevajo, da bi nas s prepovedmi, zakoni pripravile do tega, da se začnemo bolj zdravo prehranjevati. Poskušale so uvesti davke na maščobe, sladkor ali lepile zdravstvena opozorila na izdelke. Večina ukrepov ni dosegla želenih rezultatov. In čeprav gre na prvi pogled za dober namen, se na drugi strani zastavlja vprašanje, ali je naloga države, da diktira, kaj smemo in česa ne vzeti s trgovskih polic.

Dodatki ribjega olja za zdravo srce - nesmisel?
18. 07. 2018 12.26
Jemljete prehranske dodatke ribjega olja, ki vsebuje veliko omega 3 maščobnih kislin? Britanska raziskava je pokazala, da to ni preveč smiselno, saj se pozitivni učinki na dolgi rok poznajo le pri eni osebi od tisočih. "Dokazov, da s tem preprečujete bolezni srca, ni," pravijo.

'To, da ostanke Majev najdemo preraščene v gozdu, ima svoj čar'
15. 07. 2018 07.00
Maji nikoli niso napovedali, da bo 21. 12. 2012 konec sveta, to je bil lari fari, ki so ga razni ezoteriki napihnili in izkoristili, ocenjuje priznani arheolog in strokovnjak za majevsko civilizacijo Ivan Šprajc. To, da so dosegli tako visoko raven razvoja brez poznavanja kovin, kolesa in neodvisno od starega sveta, je po njegovem fascinantno.

Slovenec, ki globoko v džungli odkriva davno izgubljena majevska mesta
14. 07. 2018 07.00
Globoko v mehiški džungli, kamor človeška noga nikoli ne stopi, se z mačeto v roki in klobukom na glavi mimo strupenih kač in tarantel prebija mož, ki mu ljudje pravijo slovenski Indiana Jones. Pred leti je skupino arheologov pripeljal do treh davno izgubljenih majevskih mest, zdaj pa smo z njim po sledeh Majev stopili tudi mi.

Nove podrobnosti o reševanju tajskih dečkov, končno združeni z domačimi
11. 07. 2018 19.50
Tajski dečki so končno združeni s svojimi družinami, čeprav jih zaenkrat še ločuje zaščitno steklo. Bolnišnico bodo v večini lahko zapustili po enem tednu. Člani reševalne misije pa so izdali nove podrobnosti o eni izmed najbolj spektakularnih in neverjetnih evakuacij, kar jih je kdaj lahko spremljal širni svet.

Sara Rutar ponosna in vesela. Sta moška ega trpela?
27. 06. 2018 08.56
Zmagovalci preteklih sezon šova so z nami delili prve vtise po snemanju oddaje, v kateri se je odločalo o prvem finalistu. Sara je upravičeno ponosna na Jako in svoj doprinos k njegovemu uspehu. Kaj pa Darko in Sašo, je moški ponos trpel?

Chicharito pravi, da ni šlo za zabavo z dekleti na poziv. Poglejte posnetek in ocenite sami
11. 06. 2018 18.11
"Stvar, ki me žalosti in nasmeje obenem, je ta, da naj bi bile na zabavi dekleta na poziv. Nikoli jih ni bilo, niti kaj podobnega," je o zabavi, ki naj bi bila namenjena praznovanju njegovega rojstnega dne povedal Javier Hernandez Chicharito. Mehiškemu reprezentantu v prid ne govorijo videoposnetki, ki so pred kratkim prišli v javnost.

Z novimi trošarinami nad socialno najšibkejše – kaj pa zdravje?
25. 05. 2018 11.27
Slovenija po zgledu nekaterih evropskih držav že več let razmišlja o uvedbi dodatnih trošarin na nezdravo hrano in pijačo. Vladni strokovnjaki ob tem v ospredje ves čas postavljajo skrb za zdravje, a vse več analitikov je prepričanih, da gre samo za poskus, kako obogatiti državno blagajno in že tako revne pahniti v še večjo bedo. Strokovnjaki so namreč medtem dokazali, da se da zdravje izboljšati tudi z drugačnimi pristopi.

Harry svoji nevesti: Odlična ekipa sva in komaj čakam, da preostanek svojega življenja preživim s teboj
20. 05. 2018 07.36
Magični poroki princa Harryja in Meghan Markle je sledila nora zabava, poročajo otoški mediji. Komentatorji menijo, da se je Hoolywood "zlil" z britansko aristokracijo, poročni obred pa je bil v marsičem zgodovinski - tudi zaradi multikulturne note. Oglasil pa se je tudi nevestin oče, ki je zaradi bolezni izpustil obred.

KOMENTAR: Naši otroci preveč na internetu - resno?!?
15. 05. 2018 14.18
Starši serijsko kritiziramo naše otroke, nergamo, se pritožujemo, češ da so preveč na pametnih telefonih, da so odvisniki od interneta, ker jih nič več ne zanima. A pri tem ne vidimo, da v resnici sami delamo enako. In da nam v resnici njihovi pametni telefoni velikokrat tudi koristijo, saj bi sicer naš dragoceni čas, ki ga namenimo tudi našim pametnim telefonom, morali posvetiti njim.

Sladke in slane razvade – kdo nam lahko govori, ali jih smemo jesti ali ne?
29. 04. 2018 09.39
Prigrizki, sladke pijače, alkohol, sladkarije. Živila, ki niso adut zdravega načina življenja in za katere si države prizadevajo, da bi jih izrinile iz našega vsakdanjika. Vse lepo in prav do točke, ko se vprašamo, ali je način, s katerim bi to rade dosegle, pravi? Na izdelke želijo nalepiti zdravstvena opozorila o škodljivosti za zdravje ali za njih uvesti enotne embalaže. Se posameznik res ni sam sposoben odločiti, kaj je zanj dobro in kaj ne?

10 let od odkritja Fritzlove hiše groze: medtem ko so živeli v peklu, jim je mati obljubljala nebesa
29. 04. 2018 06.00
Josef Fritzl je veljal za običajnega upokojenca, leta 2008 pa se je razkrilo, da je 24 let živel z zelo temno skrivnostjo. Svojo hčerko Elisabeth je zaprl v podzemno ječo, brez dnevne svetlobe, in jo prisilil v spolne odnose. Rodila mu je sedem otrok, od tega so nekateri z materjo živeli v ujetništvu, medtem ko so trije s Fritzlom in njegovo ženo živeli v zgornjih prostorih hiše zla.

Ognjena Alja svojo skupino popeljala do zmage
12. 04. 2018 22.13
Tekmovalci so morali v skupinah poustvariti krožnik, ki so ga pripravili sodniki. Najbolj se mu je približala skupina ognjenih znamenj, katere vodja je bila oblikovalka Alja Viryent. A brez zapletov ni šlo, poškodovana tekmovalka je bila na robu joka.

Ima država pravico, da nam govori, kako bomo živeli?
12. 04. 2018 15.56
Pravica do izbire je naša temeljna pravica – imamo pravico do lastnega mnenja in pravico do svobodne odločitve, kakšen bo naš življenjski slog. Vendar tako v Sloveniji kot tudi v tujini doživljamo, da države vedno bolj omejujejo našo prosto izbiro, kaj naj jemo in kaj ne, kaj je za nas zdravo in kaj ne, pa vse do regulacije poklicev. Pa je takšno vmešavanje države upravičeno in učinkovito?

Svet brez blagovnih znamk, jih država lahko ukine?
07. 04. 2018 09.36
Ali si predstavljate, da bi jedli vašo najljubšo čokolado in bi bila zapakirana v enako embalažo kot vse druge čokolade? Kaj bi pomenil svet brez blagovnih znamk, na katere smo navezani in jih imamo radi? Se to lahko zgodi tudi drugim izdelkom, za katere velja, da niso dobri za naše zdravje? Ima država pravico to početi?

Kdo bo odločal o tem, kaj bomo jedli, pili in kaj počeli?
22. 03. 2018 12.35
Ljudje smo se skozi zgodovino morali neprestano boriti za svobodo in zdi se, da ta boj nikoli ne bo končan. Čeprav so naše pravice in svoboščine opredeljene v različnih mednarodnih pravnih dokumentih, ustavah in zakonih, se vedno znova izkaže, da nimamo svobodne izbire oziroma da je ta pogosto omejena. Kako uspešni bomo pri uveljavljanju svoje svobodne odločitve, je v veliki meri odvisno od nas samih, pa tudi od institucij, ki so nam pri tem zlasti z osveščanjem in izobraževanjem lahko v veliko pomoč.