jedo

Vprašanje, ki je razdelilo Evropo: 'Če države ne želijo deliti bremena, bomo morali zapreti meje'
25. 05. 2019 07.00
Leta 2015 je Evropo zadel begunski val, v zadnjih štirih letih je na obale Evrope z upanjem na boljšo prihodnost tako prispelo več kot milijon beguncev in migrantov. A kriza je hitro pokazala razpoke med državami, ki so prebežnikom ponudile odprta vrata, in državami članicami EU, ki so se odločile zapreti svoje meje ali celo postaviti ograje. Te so se v zadnjih letih le še daljšale, vprašanje migracijske politike pa se je tudi tokrat znašlo v ospredju evropskih volitev.

Inšpekcijski nadzor: hrana v šolah in vrtcih je kakovostna in varna
23. 05. 2019 18.12
Dobra novica za starše: otroci v šolah in vrtcih jedo kakovostno in varno hrano. Tako je pokazal inšpekcijski nadzor Uprave za varno hrano, ki so ga naredili konec lanskega leta. Inšpektorji so se posebej osredotočili na sadje in zelenjavo, ki večinoma ustreza standardom, so pa v enem primeru na domnevno ekoloških jabolkah našli ostanke pesticidov, ki jih seveda ne bi smelo biti.

'Cel stadion bi moral biti družinski sektor'
15. 05. 2019 12.30
Nogomet – na eni strani najbolj priljubljen šport na svetu, na drugi ga bremeni pečat pogostih navijaških izgredov na tekmah. Ali je možno pozitivno navijanje brez sovraštva in nasilja? Ali je možno, da bi tribune zasedlo več družin in se ne bi počutile ogrožene? Pogovarjali smo se z Milenkom Ačimovićem, nekdanjim nogometašem, ki je v svoji bogati karieri doživljal vse obraze nogometnih strasti.

Utrujene oskrbovalke
14. 05. 2019 14.11
Zaposleni v oskrbi starejših izgorevajo. Dela je preveč, plače so nizke. Obiskali smo nekdanji kmečki turizem na meji, ki ga vodita zamejska Slovenca. Tam živijo starejši v apartmajih, jedo doma pridelano hrano, poleti lahko plavajo v bazenu. Ugotavljali smo, kaj so prednosti in slabosti zasebne ponudbe, kdo neguje najbolj pomoči potrebne onstran meje in kako cenjeno in vrednoteno je tam delo negovalk.

V ponudbi subvencioniranih obrokov preveč nezdrave hrane
08. 05. 2019 12.17
Ali pice in ocvrta živila sodijo v redno ponudbo subvencioniranih obrokov? Ali je čas za spremembo ponudbe in bolj kritično izbiro študentov? O tem so se spraševali sodelujoči pri projektu 'Študent - veš, kaj ješ'. Kot so poudarili, mora ponudba ostati cenovno dostopna, a bolj zdrava, pestra, privlačna in primerna za vsakodnevno prehranjevanje študentov.

'Če me ne bi Tešky podprl, bi se kar sesula'
08. 04. 2019 11.35
Mateja Ulaga je bila v šovu MasterChef Slovenija že drugič zapored postavljena pred oviro, ki se ji je zdela nepremagljiva, a so jo nepričakovano rešili sotekmovalci. Ko je dojela, kaj so storili zanjo, se je skoraj zgrudila.

Nepravilna prehrana je vzrok za petino smrti na svetu
04. 04. 2019 13.04
Ne kajenje ali visok pritisk – neprimerna prehrana je tista, ki je kriva za več smrti kot katerikoli drug dejavnik tveganja. Zaradi prekomernega uživanja sladkorja, soli in mesa ter premajhnega vnosa polnozrnatih živil, sadja, semen in oreščkov vsako leto umre več milijonov ljudi.

BLOG: Zakaj potrebujemo vitamin B12?
31. 03. 2019 07.00
Vitamin B12 je potreben za številne vitalne biološke funkcije, vključno s proizvodnjo nadledvičnih hormonov, presnovo maščob, ogljikovih hidratov in folatov, tvorbo rdečih krvnih celic, absorpcijo železa, delovanje živčnega sistema, kognitivno zdravje in še veliko več.

Velikonočnica in encijan: ju bomo ljudje izropali?
06. 03. 2019 16.22
Kako brezbrižen in objesten je lahko človek, dokazujejo primeri načrtnega izkopavanja in ropanja zaščitenih rastlin. Med njimi sta velikonočnica v Boletini in na Boču, ki že cveti, in encijan na Lovrencu, ki bo začel kmalu. Gre za zadnja rastišča na teh mestih. Ker so cvetice tu posebej izpostavljene, jih prostovoljci zaščitijo z ograjo in stražijo. A kljub temu ljudje še vedno ropajo redke rastline.

BLOG: Jejte več in izgubljajte kilograme
03. 03. 2019 07.00
Velik odstotek tako strokovnjakov kot tudi laikov na žalost še vedno slepo sledi in verjame v formulo, da jesti manj in veliko telovaditi pomeni izgubljati težo. V današnjem članku sem se odločil ta mit razbiti. Trik je v spoznanju, kako prilagoditi metabolizem in telesne naravne zmogljivosti uporabiti za kurjenje kalorij.

Trojčki trojčice že pred rojstvom zvezde na Instagramu
14. 02. 2019 21.23
Norvežani imajo nove zvezdnike. Mama Judith, tudi sama trojčica in blogerka je rodila trojčke, ki so takoj postali zvezde na Instagramu. Še pred rojstvom. Zanimivo pa je, da je možnost, da se kaj takega zgodi, zgolj ena proti šest milijonov.

Poljaki ogorčeni: Katastrofa, sramota, velika škoda
06. 02. 2019 15.58
"Katastrofa, sramota, velika škoda." To so razočarani odzivi prebivalcev kraja Jašenica Kalinovo, kjer je sporni poljski obrat klal bolno govedo. Naša ekipa se do klavnice ni mogla prebiti, saj je dostop na območje prepovedan. Tam so sicer že tretji dan poleg poljskih oblasti tudi evropski inšpektorji.

Direktor Panvite: Meso ni prišlo iz sporne klavnice in je neoporečno
05. 02. 2019 19.54
V skladišču podjetja Panvita v Gornji Radgoni se nahaja 15 ton mesa iz Poljske, a po zagotovilih njihovega direktorja Tonija Balažiča, ne izvira iz sporne klavnice, katere posnetki so razburili Evropo. Balažič še trdi, da so analize pokazale neoporočnost tega mesa. Zadružna zveza sicer zahteva, da država predpiše pogoje za jasno razvidnost porekla uvoženega mesa.

'Ni dokazov, da je čas, preživet pred zasloni, strupen za otroke'
05. 01. 2019 07.00
Vodilni britanski pediatri so objavili poročilo, v katerem staršem sporočajo, naj se manj obremenjujejo, koliko časa njihovi otroci preživijo pred zasloni. Do zdaj je veljajo, da je čas, preživet pred zasloni, ’strupen’ za zdravje otrok, a avtorji raziskave trdijo, da za to ni trdnih dokazov. Čas, preživet pred zasloni, je problematičen takrat, ko nadomesti vsakodnevne dejavnosti otrok.

Zagorelo smetišče, nad Rimom se vije dim in širi smrad
11. 12. 2018 15.54
Zaradi požara na smetišču Salario na severovzhodu Rima, ki je izbruhnil okoli 4. ure in se razširil na 2000 kvadratnih metrov površine, se nad italijansko prestolnico vije gost črn dim in širi smrad. Vzrok požara še ni znan, policija je o njem uvedla preiskavo: "Je pa že jasno, da je bilo katastrofo moč predvideti!"

BLOG: Hrana za možgane
09. 12. 2018 07.00
Da so možgani lahko učinkoviti, potrebujejo veliko energije, saj so ukazno središče našega telesa in imajo več potrebe po hranilih kot drugi telesni deli. Poskrbite predvsem za vnos tistih hranil, ki jih telo ne more proizvajati samo, vendar so nujno potrebna za delovanje možganov. Med njimi so najpomembnejši vitamini, minerali, oligoelementi in maščobne kisline.

Nemško ministrstvo na islamski konferenci streglo krvavice
01. 12. 2018 16.50
Nemško notranje ministrstvo obžaluje, da so na konferenci o islamu v Berlinu ponudili svinjsko meso. To je razburilo predstavnike islamske skupnosti, ki trdijo, da takšen odnos odraža nespoštovanje do islamske vere.

Muzej nagnusne hrane: vino z mišjimi mladiči, sok z ovčjimi očmi, netopirjeva juha ...
03. 11. 2018 07.00
Bi poskusili bikov penis, vino z mišjimi mladički, najbolj smrdeč sadež na svetu ali netopirjevo juho? Kaj pa sir, ki ga pustijo zoreti skupaj z ličinkami muh? Na Švedskem so odprli muzej najbolj nagnusne hrane z vseh koncev sveta. Na njihovem 'jedilnem listu' pa se je znašlo tudi nekaj zahodnjaških jedi.

Anna v solzah razkrila, kako težko preteklost je imela
25. 10. 2018 22.11
Aneta se še ni pomirila in je spet besnela zaradi Anne: "Mene bi bilo sram, da se moram pri teh letih v enem mesecu nastavit štirim moškim in se me noben ne dotakne." Anna pa je v hiški za sprostitev prvič spregovorila o težki preizkušnji.

Kontroverzna odločitev italijanske županje: otroci migrantov primorani jesti doma, stran od vrstnikov
15. 10. 2018 23.03
Italijo pretresa kontroverzna politična odločitev, ki so jo sprejele lokalne oblasti v mestu Lodi na severu države in z njo diskriminirale otroke migrantskih družin. Ker jim starši niso mogli plačati šolskih obrokov, so bili otroci primorani jesti doma, stran od italijanskih vrstnikov.

Mladih zdravnikov nič več ne preseneti: pomagali 4400 prebivalcem in izpulili 300 zob
08. 09. 2018 06.00
Večina še vedno ročno obdeluje polja, zato so tam pogostejše bolečine v križu kot pri nas. Pri nas pogosteje naletiš na zaščitniške starše, tu pa si pri večini otrok želiš, da bi jim namenili več pozornosti, ugotavljajo študenti, ki so se odpravili v vasico Majiwa in zdaj rešujejo življenja v regiji, kjer se spopadajo z eno najvišjih pojavnosti virusa HIV v Keniji.

Štirje učenci, učiteljica in kuharica – tudi to je šola
03. 09. 2018 16.31
V vasi Podblica sta v šolske klopi podružnice Osnovne šole Stražišče v občini Kranj prvič ponosno vkorakala dva učenca. Dobila sta rumeni rutici in se v razredu pridružila še dvema učencem iz drugega razreda. Tretjega razreda letos ni. Z učiteljico in kuharico bodo letos ekipa, prijatelji in družina v malem, ki bo ohranjala tradicijo 102 leti stare šole. Kakšen je bil njihov prvi dan v novem šolskem letu?

Kako je biti šolar danes, kako je bilo pred 30, 60 leti?
28. 08. 2018 16.26
Še slab teden in znova bo zazvonil šolski zvonec, 21.874 otrok ga bo slišalo prvič. Ponosni starši bodo prvošolčkom nadeli rumene rutice in jih pospremili na prvo pot v svet knjig in znanja. A kaj otrokom in staršem prinaša ta čas? Kako je biti šolar danes, kako je bilo pred 30, 60 leti? Kaj se je najbolj spremenilo?

Slovenca v Hurgadi o tem, kako je v hotelu, v katerem sta umrla Britanca
27. 08. 2018 09.49
Strani evropskih medijev v zadnjih dneh polnijo precej zbegane in nasprotujoče si novice o skrivnostni smrti Britancev Johna in Susan Cooper v priljubljenem egiptovskem letovišču Hurgada. Medtem ko so uradne oblasti sporočile, da sta umrla zaradi odpovedi srca in dihal, je njuna hčerka prepričana, da ju je ubilo "nekaj v njuni hotelski sobi". O trenutnem stanju v hotelu smo se pogovarjali tudi s Slovencema, ki sta v njem nastanjena od petka.

Gluten: tihi ubijalec ali modna muha?
12. 08. 2018 06.10
Kako pogosto so ljudje, ki so se na lastno pest odločili, da ne bodo več uživali glutena, dejansko res občutljivi prav na gluten? V laboratoriju smo preverili kri prostovoljk, ki pretežno jedo hrano brez glutena, potem ko so na našo prošnjo en teden uživale kar se da z glutenom bogato hrano. Ugotavljali smo, kako so se ob tem počutile in kaj je razkrila njihova krvna slika.

Kaj jedo kronane glave?
09. 08. 2018 06.00
Kuhati za kraljevo družino je veliko večji zalogaj, kot vihteti kuhalnico v restavraciji z Michelinovo zvezdico, pravi vrhunski kuhar Christian Garcia, ki že 31 let polni želodce v monaški palači. V svoji karieri je med drugim razvajal brbončice kraljice Elizabete druge, Baracka Obame in Nelsona Mandele. Garcia priznava, da je skrivnost prefinjenih krožnikov, ki jih postreže visokim gostom, v domiselnosti.

Primož Roglič bi moral dnevno na Touru pojesti kar 58 banan oziroma 32 krofov
31. 07. 2018 08.27
Kolesarska dirka po Franciji je ena najpomembnejših dirk v svetovnem formatu in temu primerno tudi sila zahtevna. Kolesarji, med njimi je letos blestel slovenski adut Primož Roglič, vozijo na robu svojih sposobnosti. A da sploh zdržijo vse te napore, morajo dnevno vnesti ogromno število kalorij.

Jelinčič obtožbe zanika, spornih 25.000 evrov naj bi zaslužil s prevodom knjige
29. 06. 2018 10.40
Svet Evrope je do konca življenja izključil 14 nekdanjih članov Parlamentarne skupščine Sveta Evrope zaradi vpletenosti v obsežen korupcijski škandal v korist Azerbajdžana. Med njimi je tudi novoizvoljeni poslanec, vodja SNS Zmago Jelinčič, ki vse obtožbe zanika. Pravi, da je spornih 25.000 evrov zaslužil s prevodom knjige, a uradnih podatkov o tem ni.

Zloglasni Monsanto pod zastavo Bayerja: ime v zgodovino, sloves 'Monsatana' ostaja
07. 06. 2018 10.26
Ameriški agro-gigant Monsanto gre pod dežnik nemškega Bayerja. S tem se poslavlja tudi ime Monsanto - sinonim za osovraženo korporacijo, ki so ga ljudje medtem tudi spremenili v Monsatan ali Mutanto. A sloves korporacije s sumljivo poslovno prakso, ki je razvijala gensko spremenjena semena in strupe za to, da so iz njih rastle rastline, ostaja.

Vsak dan si želi, da ne bi bil slaven
05. 06. 2018 06.00
43-letni zvezdniški kuharski šef Jamie Oliver je v novem intervjuju povedal, kako se sprošča, uživa v družbi družine, se zdravo prehranjuje in da si včasih želi, da ne bi bil slaven. Obenem pravi, da je smeh pri njegovih letih vse, kar šteje.