jedrsko gorivo

Macron poklical Putina: oba sta podprla napotitev inšpekcije v Zaporožje

19. 08. 2022 14.10

Generalni sekretar Združenih narodov António Guterres in turški predsednik Recep Tayyip Erdogan sta se v Ukrajini sestala s tamkajšnjim predsednikom Volodimirjem Zelenskim. Trojica je Rusijo pozvala, naj se umakne iz območja jedrske elektrarne Zaporožje, a Moskva je njihov poziv zavrnila. Ta umik bi namreč po mnenju Rusije "elektrarno naredil še bolj ranljivo". Moskvo so ob tem obtožili, da elektrarno Zaporožje spreminja v vojaško bazo. O razmerah v Zaporožju sta v telefonskem pogovoru razpravljala Vladimir Putin in francoski predsednik Emmauel Macron. Oba sta se strinjala z napotitvijo inšpekcije Mednarodne agencije za jedrsko energijo v elektrarno, a pod določenimi pogoji. Putin je v pogovoru dejal, da je obstreljevanje elektrarne povzročilo nevarnost 'obsežne katastrofe', zaskrbljenost za jedrsko varnost in zaščito je izrazil tudi Macron.

Z magneti stopili korak bližje čistemu in skoraj neomejenemu viru energije

16. 08. 2022 09.18

Smo korak bližje čistemu in skoraj popolnoma neomejenemu viru energije. Znanstveniki na Univerzi v Delawareu so namreč odkrili način, kako nadzirati reakcije jedrske fuzije, ki bi v prihodnosti potencialno lahko napajala naš planet. Pri ustvarjanju jedrske fuzije na Zemlji so namreč začeli uporabljati magnete.

Kdo so ljudje, ki so v Kočevju preprečili še večjo tragedijo?

19. 05. 2022 07.00

Kočevski reševalec Primož Velikonja je ravno prišel iz nočne izmene in se pripravljal na spanje. Policist Aleš Mohorčič je sedel v prostorih tamkajšnje policijske postaje, poveljnik občinskega štaba civilne zaščite Antun Gašparac je sestankoval v sejni sobi kilometer oddaljenega podjetja, gasilski poveljnik Leon Behin je bil v svoji redni službi v Ljubljani. Vojaški specialci so se urili na bližnjem vadbišču, pogodbeni rezervist Boštjan Polenčič pa se je ravno vozil na bencinsko črpalko v Kočevju. In potem je v Melaminu počilo. Teden dni pozneje so se spet vsi skupaj znašli pred kemično tovarno in za 24ur.com opisali svojo vlogo pri posredovanju na ta tragični dan.

Zaposleni v Černobilu Rusom kradli gorivo in se trudili, da jih ne bi užalili: 'Bal sem se tragedije'

09. 04. 2022 07.21

Nekdanjo jedrsko elektrarno v Černobilu na severu Ukrajine so ruske sile zavzele prvi dan invazije. Zdaj je spet pod nadzorom Ukrajine. BBC-jeva Yogita Limaye je bila med prvimi novinarji, ki so si ogledali območje, potem ko so ga Rusi zapustili, pogovarjala se je tudi z zaposlenimi.

ZDA uvedle sankcije proti ruskim bankam, Lavrovu in Putinovima hčerkama

06. 04. 2022 18.31

ZDA so zaradi invazije na Ukrajino uvedle nov sveženj sankcij proti Rusiji, med drugim proti zunanjemu ministru Sergeju Lavrovu ter hčerkama predsednika Vladimirja Putina, Katerini Tihonovi in Mariji Putinovi. Sankcije sta dobili tudi ruski banki Sberbank in Alfa Bank. Medtem skušajo države Ukrajini pomagati tudi z orožjem. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa evropskim voditeljem očita neodločnost glede sankcij, čeprav države seznam ukrepov zoper rusko agresijo še naprej podaljšujejo.

Severna Koreja naj bi znova gradila na prej zaprtem poligonu za jedrsko testiranje

27. 03. 2022 11.00

Severna Koreja se morda ponovno pripravlja na poskuse jedrskega orožja. Po poročanju južnokorejske tiskovne agencije Yonhap, ki se sklicuje na vladne vire, da se zdi, da Severna Koreja koplje 'bližnjico' do predora na svojem prej zaprtem poligonu za jedrsko testiranje v Pungyye-ri.

64 izčrpanih delavcev je končno lahko zapustilo nuklearko v Černobilu

21. 03. 2022 09.22

Po treh tednih ruskega nadzora je 64 ukrajinskih delavcev, ki so delali brez premora, končno lahko zapustilo jedrsko elektrarno v Černobilu in odšlo domov, so sporočili iz Mednarodne agencije za jedrsko energijo. Na strani elektrarne na Facebooku so zapisali, da so opravili rotacijo osebja, delavce, ki so odšli, pa so zamenjali "drugi zaposleni – prostovoljci". Kdaj bodo lahko odšli tudi ostali, ni znano.

Belorusija obnovila električno oskrbo nuklearke v Černobilu

10. 03. 2022 16.08

Rusija je potrdila, da so beloruski strokovnjaki obnovili oskrbo z električno energijo v jedrski elektrarni v Černobilu. Nuklearka je bila v sredo v celoti odklopljena iz električnega omrežja, zaradi vojaških operacij pa ni bilo možnosti za ponovno vzpostavitev napeljave.

'Vsi reaktorji v černobilski elektrarni so ustavljeni, zato ni tveganja, da bi se jedro talilo'

09. 03. 2022 09.50

Ukrajinski Ukrenergo je sporočil, da je bila nuklearka v Černobilu v celoti odklopljena iz električnega omrežja. Ukrajinski zunanji minister je ob tem posvaril, da imajo rezervni dizelski generatorji 48-urno zmogljivost za napajanje elektrarne in da se bodo hladilni sistemi za izrabljeno jedrsko gorivo nato ustavili, zaradi česar bo grozilo uhajanje sevanja. A slovenski strokovnjaki pojasnjujejo, da so od leta 2000 vsi reaktorji ustavljeni, zato ni tveganja, da bi se jedro talilo. "Morebitna nesreča v bazenu z izrabljenim gorivom v Černobilu ne bi imela daljnosežnega vpliva, posebej pa ne bi bilo nevarnosti za Slovenijo," še pravijo.

Lara Topol o komandni sobi NEK ter energetski in jedrski prihodnosti: 'Vsi lahko mirno spite'

06. 03. 2022 07.42

Lara Topol je mlada inženirka, ki v jedrski elektrarni v Krškem dela kot vodilna inštruktorica za usposabljanje obratovalnega osebja elektrarne. Priznava, da zaposleni v komandni sobi jedrske elektrarne v vsakem trenutku čutijo odgovornost, ki jim je zaupana. Med množico lučk in stikal ter kar nekaj zasloni smo se z njo v simulatorju komandne sobe v NEK pogovarjali o pripravljenosti osebja na morebitne izzive, o prihodnosti jedrske energije in o nekaterih napačnih predpostavkah o tej vrsti energije, ki krožijo v družbi. Prepričana je, da prehod v brezogljično družbo brez jedrske energije ni mogoč, razen če smo pripravljeni sprejeti drastične spremembe življenjskega sloga. Razkrila pa je tudi, ali rada gleda filme, ki temeljijo na jedrski nesreči v Černobilu.

'Urijo borce in za Putina pripravljajo poseben koktejl'

04. 03. 2022 19.48

Naša ekipa že od ponedeljka vojno v Ukrajini spremlja tudi na tamkajšnjih tleh. Ukrajinci so se v deveti dan ruske invazije zbudili z novico o požaru v jedrski elektrarni Zaporožje, ki je bil posledica obstreljevanja, vendar strokovnjaki za jedrsko varnost zatrjujejo, da do izpustov radioaktivnega materiala ni prišlo. Zjutraj jih je razžalostila tudi novica, da se Nato niti v zraku ne bo vpletal v to vojno, zato sta naš novinar in snemalec obiskala nekaj vadbenih centrov, kjer so Ukrajinci začeli organizirati tudi vse starejše in zelo mlade prostovoljce. "Urijo se vojaških veščinah in v izdelovanju protitankovskih ovir ter molotovk," pojasnjuje Jure Tepina. Ukrajinske oblasti so novinarjem dale tudi nova navodila: ne smejo se več oblačiti v črno ali zeleno, s seboj pa morajo imeti belo zastavo.

Uprava za jedrsko varnost: Požar v Zaporožju nima vpliva na slovensko ozemlje

04. 03. 2022 10.40

Uprava RS za jedrsko varnost je sporočila, da požar, ki je v noči na petek izbruhnil v največji nuklearni v Evropi, v ukrajinskem mestu Zaporožje, nima vpliva na slovensko ozemlje. Dogajanje sicer še naprej spremljamo, javnost pa bomo o vsem sproti obveščali, so zatrdili. Tudi strokovnjak za jedrsko varnost Miroslav Gregorič poudarja, da požar ne predstavlja resne grožnje za jedrsko varnost.

Kakšno orožje ima na razpolago Vladimir Vladimirovič Putin?

28. 02. 2022 19.04

Putinova odločitev, da dvigne pripravljenost ruskih jedrskih sil, je še povečala zaskrbljenost v mednarodni skupnosti. Strokovnjaki sicer mirijo, da to še ne pomeni, da bo Rusija jedrsko orožje dejansko uporabila, toda v isti sapi opozarjajo na nepredvidljivost Putinovih potez. Pri zaostrovanju napetosti se je ruskemu predsedniku pridružil tudi njegov zaveznik Aleksander Lukašenko. Belorusija je namreč z včerajšnjim referendumom postala država, ki dovoljuje nameščanje jedrskega orožja.

Na planetu, ki kroži okoli bele pritlikavke, bi lahko obstajalo življenje

11. 02. 2022 11.30

Raziskovalci verjamejo, da v bližini umirajočega sonca morda obstaja planet, kjer bi lahko bilo življenje. Če bi to potrdili, bi bilo to prvič, da so odkrili tak planet, ki kroži okoli zvezde, imenovane "bela pritlikavka".

Po kitajskem 'prižigu umetnega sonca' evropski znanstveniki s še večjim uspehom

09. 02. 2022 13.30

Evropski raziskovalci so dosegli rekord v sproščeni fuzijski energiji. Raziskovalci konzorcija EUROfusion, ki združuje 4800 znanstvenikov iz vse Evrope, so z napravo Joint European Torus (JET) proizvedli rekordnih 59 megajoulov fuzijske energije. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je ta dosežek najnazornejši prikaz potenciala fuzijske energije za zagotavljanje varne in trajnostne nizkoogljične energije.

Smo na pragu energetske revščine?

08. 10. 2021 06.00

Cene bencina in dizla gredo v nebo. Do kod bodo še šle? Kaj pa plin? Tudi ta se draži. In elektrika se v Evropi draži za 200 odstotkov. Medtem ko je Slovenija lani sprostila cene goriv in jih prepustila trgovcem, v Franciji že razmišljajo o zamrznitvi. Energenti so vse glasnejša tema med evropskimi politiki. "Glede na dogajanje na svetovnem trgu posledice, ki jih je povzročil covid v gospodarstvu in vse spremembe, ki so nastale v različnih delih sveta, je to logično," pravi strokovnjak, ki napoveduje, da se bodo cene plina in nafte po nekaj mesecih umirile.

Prvi korak za gradnjo JEK 2: ministrstvo izdalo energetsko dovoljenje

19. 07. 2021 08.32

Ministrstvo za infrastrukturo je investitorju Gen energija iz Krškega izdalo energetsko dovoljenje za drugi blok jedrske elektrarne Krško. A minister Vrtovec je opozoril, da še ne gre za dokončno odločitev o tej investiciji, pač pa za prvi korak, da se postopki lahko začnejo. Generalni direktor družbe Gen pravi, da so pripravljeni tako kadrovsko kot vsebinsko, poleg tega so dovolj izkušeni, da lahko ta projekt vodijo na gospodaren in transparenten način.

35 let od najhujše jedrske nesreče: v Ukrajini se spominjajo žrtev

26. 04. 2021 08.00

V Ukrajini so obeležili 35. obletnico katastrofe v jedrski elektrarni v Černobilu, najhujše jedrske nesreče v zgodovini človeštva, ki sta jo povzročila človeška napaka in pomanjkljiva sovjetska tehnologija. Obletnica sicer mineva v senci pandemije covida-19. Spomin prič eksplozije je še vedno živ. Ukrajinske oblasti verjamejo, da se bodo kapljice turistov kmalu spremenile v pravi hudournik, kar bi prineslo tudi denar za pomoč pri nadaljnjih obnovitvenih delih.

Slovenska vojska zaveznikom: preoblikovanje, varčevanje in opravičilo

18. 12. 2020 13.27

Ministrstvo za obrambo je oktobra zaveznikom poslalo poročilo o zmogljivostih Slovenije. To je pričakovano, saj opredeljuje večje težave v vojski, ki ga je prineslo nezadostno financiranje. Če poročilo beremo med vrsticami – brez dodatnega denarja ne bo šlo več.

Kako so lahko kemikalije, ki jih je v Bejrutu 'pustil' ruski poslovnež, povzročile katastrofo?

06. 08. 2020 06.00

Kako so kemikalije ruskega poslovneža sprožile katastrofo, katere učinek so čutili celo na Cipru? V Libanonu namigujejo na neprimerno skladiščenje visoko eksplozivnih kemikalij, ki so v pristanišču v Bejrutu ostale po zasegu ladje leta 2014. Nevaren amonijev nitrat, ki naj bi bil osrednji 'krivec' tragedije, je bil nekoč namreč tovor ladje Rhosus, ki je nevarno snov leta 2013 iz Mozambika prevažala v Gruzijo, nato pa se nenapovedano ustavila v Bejrutu in tam tudi ostala, kažejo poročila izpred šestih let. Na koga torej pokazati s prstom? Bankrotiranega Rusa ali libanonske oblasti, ki so ladji z nevarnim tovorom preprečile nadaljnjo plovbo, nenazadnje pa tudi ob pozivih, naj se eksplozivna snov vendarle prične primerneje skladiščiti, vsakokrat le zamahnile z roko?

Seznam pomembnih investicij težek 7,7 milijarde evrov: 'Nekatere postopke bomo časovno prepolovili'

18. 06. 2020 14.02

Vlada je sprejela seznam pomembnih investicij, ki je težek kar 7,7 milijarde evrov. Na njem je 187 projektov, ki bodo po besedah ministra Vizjaka ohranili in ustvarili nova delovna mesta. Osnovni cilj seznama je pospešitev izvedbe projektov, ki stojijo zaradi birokratskih zapletov – Vizjak je tako napovedal, da bodo s seznamom nekatere birokratske postopke časovno celo prepolovili.

Več kot 1000 gasilcev se spopada s plameni v okolici černobilske jedrske elektrarne

26. 04. 2020 16.28

Več kot tisoč gasilcev je aktivnih na območju Černobila, kjer že tedne na zaprtem območju okoli jedrske elektrarne divja požar. Ravno danes mineva 34 let od jedrske katastrofe, strokovnjaki pa svarijo, da bi lahko požari dvignili v zrak radioaktiven prah, ta pa bi z vetrom lahko dosegel tudi milijonsko ukrajinsko prestolnico Kijev.

Napačno zavarili osem delov in gradnjo nuklearke podražili za 1,5 milijarde

13. 10. 2019 08.51

Popravilo osmih napačno zavarjenih delov na nastajajočem jedrskem reaktorju v francoskem Flamanvillu bo projekt podražilo še za 1,5 milijarde evrov, je sporočil francoski energetski velikan EDF. Cena projekta, ki je bila z 10,9 milijarde evrov že do zdaj trikrat višja od sprva predvidene, se bo tako zvišala na 12,4 milijarde evrov.

Apokaliptična superorožja in vzpon Kitajske

11. 09. 2019 10.39

Vojaška tehnologija je v zadnjih letih doživela velik napredek, dodaten pospešek pa ji lahko zagotovi nova oboroževalna tekma, v katero so vključene tri največje svetovne sile: ZDA, Rusija in Kitajska. Čudežno orožje, ki ga je predstavil Vladimir Putin, naj bi Rusijo postavilo v vodstvo, vendar njeni glavni tekmici že pospešeno razvijata svoj nuklearni potencial.

Kakšna bo energetska prihodnost Slovenije?

26. 08. 2019 19.57

Ker država cilja, da do leta 2020 25-odstotni delež energije zagotovi iz obnovljivih virov, ne bo izpolnila, politika z Marjanom Šarcem na čelu zdaj podpira izgradnjo nove nuklearke. Bo torej veter in sonce v želji po zmanjšanju ogljičnih izpustov zamenjalo jedrsko gorivo? Mednarodna stroka, zbrana na kongresu v Ljubljani, ni enotna, strinja pa se, da bi to bila zelo zamudna in draga rešitev.

Ob dežju zaznali rahlo povišanje radioaktivnega sevanja

26. 08. 2019 11.29

Merilne postaje v Sloveniji so v soboto zvečer zaznale povišane vrednosti radioaktivnosti, in sicer v mestih, kjer je med 19. in 23. uro deževalo. Vrednosti so bile še vedno nizke, zelo nizke, in niso povzročale nevarnosti za ljudi, so pa ponekod merilne naprave zaznale podvojeno vrednost. Nekateri sumijo, da bi za rahlo povišanje radioaktivnosti lahko bila kriva nesreča z orožjem na jedrski pogon v Rusiji, a so nam na upravi za jedrsko varnost zagotovili, da gre za popolnoma naraven pojav.

Stopnja radioaktivnosti do 16-krat višja, kakšno orožje je preizkušala Rusija?

14. 08. 2019 08.28

Stopnja radioaktivnosti se je po eksploziji na morski ploščadi na ruskem severu povišala tudi za 16-krat, so pet dni po eksploziji potrdile oblasti. Še vedno pa se mnogi sprašujejo, kakšno orožje so preizkušali.

Američani sumijo, da so eksplodirali prototipi manevrirnih raket srednjega dosega

12. 08. 2019 16.13

Ameriški obveščevalci se trudijo, da bi čim prej pojasnili skrivnostno eksplozijo, ki je prejšnji teden sprostila sevanje na severu Rusije. Sumijo, da se je nesreča zgodila med preizkusom nove vrste raket z jedrskim pogonom, ki jih je ruski predsednik Putin označil za glavno orožje proti ZDA.

Elektrarno za pet milijard evrov bi gradili deset let, sodelovalo bi 25.000 ljudi

11. 08. 2019 07.00

"S konji, voli in golimi rokami danes ne naredimo prav veliko. Če ni elektrike, ni hrane, vode, prevoza, nobenega izdelka, prav tako ne šolstva ali zdravstva," pravi generalni direktor družbe GEN energija Martin Novšak. Čeprav smo od elektrike zelo odvisni, se z vprašanjem njene proizvodnje ukvarjamo veliko premalo, ugotavlja sogovornik, s katerim smo se pogovarjali v Krškem. Opozarja: "Nihče drug za nas ne bo gradil elektrarne."

Število žrtev po eksploziji v ruskem vojaškem oporišču naraslo na pet

10. 08. 2019 09.47

V četrtkovi nesreči v vojaškem oporišču blizu mesta Arhangelsk na severu Rusije je po najnovejših podatkih ruskega obrambnega ministrstva umrlo pet ljudi, trije so ranjeni.