jedrsko orožje

Drugi dan obiska v Bagdadu
09. 02. 2003 00.00
Vodji inšpektorjev Hans Blix in Mohamed El Baradej nadaljujeta dvodnevni obisk Iraka, ki sta ga označila za <em>"koristen in zelo pomemben"</em>. Blix je sporočil, da je njegov obisk prispeval k temu, da je Irak začel resneje obravnavati nerešena vprašanja.

Iraška kriza sprla zaveznice
09. 02. 2003 00.00
Ob zaključku münchenske varnostne konference se je pokazalo, da je razkol med članicami Varnostnega sveta ZN glede Iraka vse globlji. Rusija je namreč napovedala, da bo v Varnostnem svetu ZN podprla francosko-nemški predlog za mirno rešitev krize in povečanje števila inšpektorjev v Iraku.

Omemba Slovenije ne pomeni vpletenosti
09. 02. 2003 00.00
Ameriški State Department je pojasnil, da omemba Slovenije med predstavitvijo dokazov o iraških kršitvah resolucij Varnostnega sveta ZN še ne pomeni, da je slovenska vlada vpletena v iraška prizadevanja za pridobitev prepovedanih dobrin.

El Baradej: To ni zadnja priložnost
08. 02. 2003 00.00
Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed El Baradej, ki je skupaj z vodjo inšpektorjev ZN Hansom Blixom začel obisk v Iraku, je pred začetkom pogovorov z iraškimi predstavniki izjavil, da je njegov obisk v Bagdadu <em>"pomembna priložnost"</em> za to, da bi se izognili vojni, <em>"ne pa tudi zadnja"</em>.

Severna Koreja svari
06. 02. 2003 00.00
Severna Koreja je opozorila, da bi kopičenje ameriških vojaških sil na območju ali napadi ZDA na njihove jedrske naprave lahko vodili k severnokorejskem preventivnem napadu. ZDA pa so sporočile, da so pripravljeni na vsakršen razvoj dogodkov na Korejskem polotoku.

Powellova izjava netočna
06. 02. 2003 00.00
Včerajšnji govor ameriškega zunanjega ministra Colin Powella je zaradi omembe Slovenije dvignil precej prahu. Njegove navedbe, da naj bi Irak tudi pri nas iskal partnerja za izdelavo magnetov za proizvodnjo obogatenega urana, so netočne, Američani so nas zelo verjetno ponovno zamenjali s Slovaško.

Pomanjkljivo sodelovanje dokazano?
03. 02. 2003 00.00
Britanski premier Blair je dejal, da so dokazi o pomanjkljivem sodelovanju Iraka z inšpektorji ZN nedvoumni. Nesodelovanje je jasna kršitev resolucije VS ZN. Blair je ob tem izrazil željo, da VS sprejme resolucijo, ki bo kršitve potrdila, in poudaril, da bo Irak potrebno razorožiti s silo, če tega ne stori sam.

Irak vabi inšpektorje na pogovore
30. 01. 2003 00.00
Irak je vodje mednarodnih inšpektorjev ZN povabil na pogovore pred naslednjim poročanjem Varnostnemu svetu ZN, ki je predvideno za sredino februarja. Premieri osmih evropskih držav pa so pozvali Evropo k enotni podpori ZDA pri prizadevanjih za razorožitev Iraka.

Inšpektorji nadaljujejo preglede
29. 01. 2003 00.00
Medtem ko inšpektorji ZN za nadzor nad iraškim orožjem v Iraku nadaljujejo s pregledi lokacij, kjer bi lahko Bagdad proizvajal ali skrival orožje za množično uničevanje, so Iračani poročilo o dosedanjem delu inšpektorjev ZN ocenili kot "neobjektivno in pristransko".

Blix in El Baradej: Irak mora storiti več
27. 01. 2003 00.00
Mohamed El Baradej in Hans Blix, voditelja inšpekcij v Iraku, sta v poročilu varnostnemu svetu poudarila, da Bagdad še ni odgovoril na nekaj vprašanj, zavzemata pa se za nadaljevanje inšpekcij. Že prej pa so njihovo delo podprli zunanji ministri EU ter pozvali Irak k aktivnejšemu sodelovanju.

ZDA bodo počakale na poročilo
25. 01. 2003 00.00
Državni sekretar ZDA Colin Powell je dejal, da bo Busheva administracije "mirno" počakala na prvo celotno poročilo inšpektorjev ZN za orožje. Poročilo bo Bela hiša dobro preučila in se posvetovala z zaveznicami, pred morebitno odločitvijo o napadu na Irak.

Pjongjang privolil v sodelovanje
24. 01. 2003 00.00
Severna Koreja je privolila v aktivno sodelovanje z Južno Korejo pri mirnem reševanju jedrske krize na Korejskem polotoku. Po večdnevnih pogovorih sta se strani dogovorili za nov krog pogovorov, ki bo aprila v Pjongjangu.

ZDA lahko napadejo
23. 01. 2003 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je v pogovoru z ameriškim kolegom Bushem dejal, da so najpomembnejši kriteriji za ocenjevanja položaja v Iraku sklepi inšpektorjev ZN za nadzor nad orožjem, ki jih bodo ti predstavili 27. januarja v VS ZN. ZDA pa ponavljajo stališče, da za napad ni potrebna nova resolucija Varnostenega sveta.

Novi vojaki v Perzijskem zalivu
21. 01. 2003 00.00
ZDA so v Perzijski zaliv napotile še 37 tisoč vojakov, v oporiščih različnih držav na Bližnjem vzhodu je tako v pripravljenosti že skoraj 190 tisoč pripadnikov ameriških oboroženih sil. Ameriški državni sekretar Colin Powell pa je Varnostni svet posvaril pred popuščanjem pri obravnavanju iraškega oboroževanja.

Irak zagotavlja izboljšanje sodelovanja
20. 01. 2003 00.00
Kot poroča ameriški časnik <em>USA Today</em> ameriške specialne enote vse bolj pospešeno iščejo iraškega voditelja Sadama Huseina, ki ga želijo odstraniti z oblasti. Vodji inšpektorjev za razorožitev Iraka Hans Blix in Mohamed El Baradej pa sta od Bagdada dobila zagotovila o izboljšanju sodelovanja z inšpektorji.

Rusija pričakuje severnokorejski odgovor
20. 01. 2003 00.00
Posebni ruski odposlanec Aleksander Losjukov se je na pogovorih o spornem severnokorejskem jedrskem programu v Pjongjangu sestal s severnokorejskim voditeljem Kim Jong Ilom.

Blix pričakuje polno sodelovanje
19. 01. 2003 00.00
Vodja inšpektorjev ZN Blix in generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo El Baradej sta pripotovala v Bagdad, kjer sta se z iraškimi predstavniki pogovarjala o sodelovanju z inšpektorji ZN. Voditelja inšpektorjev pričakujeta, da bo Irak privolil v popolno sodelovanje pri iskanju orožja za množično uničevanje.

Manifestacije v podporo miru
18. 01. 2003 00.00
Demonstracije za mirno rešitev iraške krize potekajo po vsem svetu. Več tisoč nasprotnikov ameriške politike do Bagdada se je tako zbralo na protestih na Japonskem, v Rusiji, v številnih evropskih prestolnicah, na Bližnjem vzhodu ter v ZDA.

ZN za pogovore ZDA in Pjongjanga
18. 01. 2003 00.00
ZDA in Severna Koreja morajo začeti pogovore, je po vrnitvi z intenzivnih pogovorov v Pjongjangu, dejal posebni odposlanec generalnega sekretarja ZN Maurice Strong. V Pjongjang pa je danes na pogovore o severnokorejski krizi prispel ruski odposlanec Aleksander Losjukov.

Dokazi že do konca meseca?
18. 01. 2003 00.00
Po besedah ameriškega državnega sekretarja Powella ZDA pričakujejo, da bo do konca januarja na voljo dovolj dokazov o iraških kršitvah resolucij ZN. ZDA so po Powellovih besedah v skrajnem primeru tudi brez mandata ZN pripravljene s silo razorožiti Irak.

Irak naj se razoroži
17. 01. 2003 00.00
Britanski premier Tony Blair je ob pogovorih z vodjo inšpektorjev ZN Hansom Blixom podprl nadaljevanje dela inšpektorjev in poudaril, da mora Irak inšpekcije izkoristiti za razorožitev. Francoski predsednik Jacques Chirac pa je poudaril, da Francija nasprotuje enostranski akciji proti Iraku.

Rusija in Indija povečali vojaško sodelovanje
17. 01. 2003 00.00
Ruski obrambni minister Sergej Ivanov je pozval k večjemu mednarodnemu nadzoru, s katerim bi Al Kaidi preprečili dostop do orožja za množično uničevanje. V Moskvi se sicer mudi indijski obrambni minister George Fernandes, ki je z rusko stranjo podpisal dogovor o večjem vojaškem sodelovanju.

Iraku se izteka čas
14. 01. 2003 00.00
Ameriški predsednik George Bush je ponovno zatrdil, da iraškemu voditelju Sadamu Huseinu zmanjkuje časa za predajo orožja za množično uničenje. Drugačnega mnenja ostajajo predstavniki EU, ki nasprotujejo prenagljenemu napadu brez soglasja ZN.

Inšpektorji potrebujejo še pol leta
13. 01. 2003 00.00
Iz Mednarodne agencije za jedrsko energijo so sporočili, da bodo morali inšpektorji v Iraku delati še najmanj pol leta, da bi svoje delo opravili dobro. Podpredsednik iraške vlade Tarik Aziz pa je sporočil, da Sadam Husein svoje države ne bo nikoli zapustil. Papež Janez Pavel II. pa je ostro obsodil morebitno vojno v Iraku.

ZDA za pogovor, ne pogajanja
13. 01. 2003 00.00
ZDA so se s Severno Korejo pripravljene pogovarjati o rešitvi jedrskega spora, vendar pa se s Pjongjangom uradno ne želijo pogajati. To je ob prihodu v Seul izjavil predstavnik ameriške vlade James Kelly, ki se je že sestal z južnokorejskim vodstvom.

Pjongjang spet zagrozil
12. 01. 2003 00.00
Severna Koreja je ponovila grožnje, da se bo branila, če bodo zaradi odstopa od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja uvedli sankcije. ZDA bodo spremenili v "morje ognja", če bodo ogrozili njeno suverenost. Ruski zunanji minister Igor Ivanov pa je pripravil "paket rešitev" za pomiritev krize na Korejskem polotoku.

Okoli Iraka že cela armada
11. 01. 2003 00.00
Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je ukazal dodatnim enotam ameriške vojske, naj se odpravijo na področje Perzijskega zaliva. ZDA bodo imele na območju v kratkem razporejenih prek 100 tisoč vojakov. V Iraku pa inšpektorji OZN nadaljujejo z delom.

Pjongjang grozi z vojno
10. 01. 2003 00.00
Severna Koreja je sporočila, da odstopa od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja, hkrati pa je zatrdila, da jedrskega orožja ne namerava razvijati. Uradni Pjongjang je ob tem zagrozil s tretjo svetovno vojno, če bodo proti državi uvedli gospodarske sankcije.

ZDA iščejo zaveznike za napad
10. 01. 2003 00.00
ZDA intenzivno iščejo zaveznike za morebitni napad na Irak. Avstralija je pripravljena prispevati svoje specialne enote, vojaške ladje in letala, v Turčijo pa naj bi v kratkem odpotovalo 150 ameriških strokovnjakov, ki bodo preverili pripravljenost tamkajšnjih vojaških oporišč.

CIA: Tudi Libija, Sirija in Sudan na spisku
08. 01. 2003 00.00
Libija, Sirija in Sudan naj bi po podatkih ameriške centralne obveščevalne agencije (CIA) poskušali pridobiti orožje za množično uničevanje.