jedrsko orožje

Bo Rusija prva uporabila jedrsko orožje?
18. 10. 1999 21.52
Rusija bi lahko prva uporabila jedrsko orožje v primeru, da bi bila ogrožena samostojnost in integriteta njenega ozemlja, je danes, sklicujoč se na včerajšne izjave namestnika poveljnika generalštaba ruske vojske, generala Valerija Manilova, poročala ruska agencija Interfax.

Clinton podpisal predlog obrambnega zakona
06. 10. 1999 12.54
Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj podpisal predlog obrambnega zakona v višini 289 milijard dolarjev, ki med drugim po dolgem času predvideva povišanje plač zaposlenih na vojaškem področju. Vodilni v Pentagonu tudi upajo, da bodo z različnimi vojaškimi vzpodbudami, ki jih predvideva zakon, lahko pritegnili več vojaških rekrutov.

Putin o jedrskem orožju
31. 08. 1999 07.48
Ruski premier Vladimir Putin je ob včerajšnji obletnici prvega sovjetskega jedrskega poskusa, 29. avgusta leta 1949, poudaril, da je razvoj in izpopolnitev jedrskega orožja ena glavnih nalog, s katerimi se mora soočiti Rusija.

ZN ocenjujejo škodo v okolju v ZR
13. 08. 1999 16.00
Program ZN za okolje (UNEP) je s svojega sedeža v Nairobiju danes sporočil, da namerava začeti preiskavo o možnem radioaktivnem onesnaženju na Kosovu, potem ko je zveza NATO v letalskem napadu na ZRJ uporabila orožje z osiromašenim uranom. UNEP na Balkanu ocenjuje škodo, ki jo je v okolju med enajsttedenskimi napadi povzročila zveza NATO.

Kitajska posnela film o svoji prvi atomski bombi
04. 08. 1999 11.02
Kitajska namerava 50-letno vladavino Komunistične partije zaznamovati s filmom, vrednim 1,8 milijona dolarjev, v katerem opisujejo, kako so zgradili svojo prvo atomsko bombo brez tuje pomoči. Film z naslovom Rojstvo kitajske A-bombe je bil posnet v puščavskem območju Lop Nur, kjer so Kitajci oktobra 1964 preizkusili svojo prvo atomsko bombo. Film je bil posnet potem, ko je ameriški kongres obtožil Kitajsko, da je v 20-letnem vohunskem prizadevanju ukradla ameriško skrivnost o jedrskem orožju, kar je Kitajska zanikala.

Posedovanje nevtronske bombe
15. 07. 1999 10.20
Kitajska je danes sporočila, da poseduje tehnologijo za izdelovanje nevtronske bombe. Objavo te novice opazovalci povezujejo z opozorilom Tajvanu, naj ne razmišlja o neodvisnosti. Nevtronska bomba je jedrsko orožje z višjo stopnjo sevanja in nižjo stopnjo eksplozivnosti. Učinek bombe je smrtonosen za vsa živa bitja, infrastrukture mesta detonacije pa ne poškoduje. Tajvan je ob tem sporočil, da je povišal stopnjo pripravljenosti svoje vojske na obmejnem območju na jugovzhodu Kitajske. Nek častnik tajvanske vojske je ob tem dodal, da tajvanska vojska ''pozorno nadzira delovanje kitajskih enot''.

Pakistan grozi z uporabo jedrskega orožja
07. 07. 1999 15.22
V indijskem delu Kašmirja, kjer spopadi med indijsko vojsko in islamističnimi gverilci potekajo nepretrgoma že deveti teden, so razmere vse slabše, ob tem pa je danes še Pakistan zagrozil z uporabo jedrskega orožja.

Japonska bo Iranu zagotovila posojilo
13. 06. 1999 20.37
Japonska bo reformno politiko iranskega predsednika Mohameda Hatamija nagradila z obnovo posojila Teheranu, je danes poročal časnik Jomiuri Šimbun.

Rusija: ZDA v ZRJ preizkušajo novo tajno orožje
30. 03. 1999 11.59
ZDA ZR Jugoslavijo uporabljajo kot poligon za preizkušanje njihovega najnovejšega tajnega orožja, ki ga je po ocenah ruskih vojaških strokovnjakov mogoče uvrstiti nekje med konvencionalno in jedrsko orožje, so povedali predstavniki ruskega obrambnega ministrstva.

Rusija bo v primeru napada zveze NATO Beogradu nudila vojaško pomoč
24. 03. 1999 08.55
Predsednik ruske dume Jevgenij Seleznjov, ki se sicer mudi na obisku v Peruju, je napovedal, da namerava njegova država v primeru napada zveze NATO na ZR Jugoslavijo Beogradu nuditi vojaško pomoč, je poročala agencija Itar-Tass. Rusija naj bi ZR Jugoslaviji ponudila orožje in tehnično opremo, je še izjavil Seleznjov in dodal, da bo duma ob posredovanju zavezništva tudi zahtevala, naj Rusija prekine sodelovanje z zvezo NATO. Itar-Tass je, sklicujoč se na visokega predstavnika ruskega obrambnega ministrstva Leonida Ivačova, poročal, da ruski ministrstvi za obrambo in zunanje zadeve pripravljata predlog za predsednika Jelcina, po katerem naj bi Rusija obnovila sodelovanje z Iranom, oborožila Beograd in namestila strateško jedrsko orožje v Belorusiji. Predlog tudi predvideva, da bi Moskva v primeru napada zveze NATO na ZRJ odstopila od dogovorov z ZDA o pošiljanju orožja in vojaške opreme Iranu. Ruske enote v okviru mednarodnih mirovnih sil v BiH pa morda tudi ne bodo več izvajale ukazov častnikov zveze NATO, temveč le ukaze ruskega vrhovnega poveljstva.

ZDA so začele nov krog pogajanj s Severno Korejo
27. 02. 1999 17.30
Združene države Amerike so danes v New Yorku začele tretji krog pogajanj s Severno Korejo.

Ted Turner za ameriškega predsednika
18. 11. 1998 08.00
Medijski mogotec in ustanovitelj televizijske mreže CNN Ted Turner je nedavno izjavil, da resno razmišlja, da bi kandidiral za ameriškega predsednika, kljub nasprotovanju svoje soproge, znane igralke Jane Fonda. Ameriška revija The New Yorker je dodala, da igralka Turnerjevi odločitvi najbrž le ni tako nenaklonjena, saj navaja njene besede, da ''kamorkoli bo šel Ted, bo šla tudi ona.'' Kakšen predsednik bi Ted Turner lahko bil, pa lahko razberemo iz njegove izjave, da imajo Združene države Amerike jedrsko orožje zato, da bi se branile pred ''stradajočimi množicami tretjega sveta,'' ki bodo prišle iz Mehike in Saudove Arabije in ''začele trkati na ameriška vrata''.

45. obletnica prvega poskusa z vodikovo bombo
12. 08. 1998 12.12
Pred 45. leti je Rusija izvedla prvi poskus z vodikovo bombo, ki jo je izumil Andrej Saharov. Leta 1953 je tako na kazahstanskem poligonu v Semipalatinsku eksplodirala 400-kilotonska bomba, s čimer je tedanja Sovjetska zveza Združenim državam Amerike prevzela monopol nad termonuklearnim orožjem, je povedal namestnik ministra za jedrsko energijo Viktor Mihail.

Indija se bo zavzela za odpravo jedrskega orožja
29. 07. 1998 13.50
Indijski premier Atal Behari Vajpayee se je ob začetku vrhunskega srečanja Skupnosti držav južne Azije SAARC danes v Colombu zavzel za svet brez jedrskega orožja in dobre odnose s sosednjim Pakistanom. Indija si bo še naprej prizadevala za podpis konvencije, s katero bi v določenem časovnem obdobju po svetu odstranili vso jedrsko orožje, je še dodal Vajpayee.

Clinton proti trgovini z orožjem
29. 07. 1998 11.55
Ameriški predsednik Bill Clinton je podpisal odredbo, s katero je določil prepoved izvoza in uvoza sedmim ruskim podjetjem, za katere Washington meni, da so posredovali vojaške tehnologije Iranu. Odredba se nanaša tudi na omejitev trgovine z orožjem, ki omogoča množično uničenje ter tehnologijo, ki podpira kemično, biološko in jedrsko orožje tudi v drugih državah.

Indija in jedrsko orožje
27. 07. 1998 18.10
Indija nima namena zmanjšati jedrskega orožja ali ga izročiti oboroženim enotam, je danes povedal K. Subrahmanyam, vpliven indijski strokovnjak za obrambo. Po njegovih besedah je bil indijski jedrski program le način indijskih oblasti, da ustavijo strah javnosti in zaščitijo avtonomijo države.

Slovenija podpisnica izjave o prihodnosti sveta brez jedrskega orožja
09. 06. 1998 14.29
Slovenija je danes skupaj s še šestimi državami na pobudo Švedske sprejela skupno izjavo o prihodnosti sveta brez jedrskega orožja, je na novinarski konferenci v Ljubljani povedal zunanji minister Boris Frlec.

Indija poziva k pogajanjem o jedrskem orožju, Chirac k sestanku zainteresiranih držav
31. 05. 1998 11.16
Indija je danes k pogajanjem pozvala vse države, ki imajo jedrsko orožje.

Indija izvedla tri jedrske poskuse
11. 05. 1998 16.31
Indija je danes izvedla tri podzemne jedrske poskuse. Premier Atal Behari Vajpayee je v New Delhiju povedal, da so poskuse opravili v Pkharanu v zahodnoindijski zvezni državi Radžastan, in da pri tem radioaktivno sevanje ni prodrlo v ozračje.

Svet guvernerjev IAEA o inšpekcijah v Iraku
16. 03. 1998 16.48
Svet guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) je danes začel enotedensko zasedanje, katerega osrednja tema so inšpekcije agencije IAEA v Iraku in Severni Koreji. Udeleženci bodo razpravljali tudi o ukrepih za izboljšanje jedrske varnosti ter sodelovanju z organizacijo za prepoved jedrskih poskusov.

Strokovnjaka ZN prispela v Bagdad
15. 02. 1998 12.16
V Bagdad sta danes prispela strokovnjaka Združenih narodov, ki bosta pripravila seznam mest, na katerih po domnevah organizacije Irak skriva jedrsko orožje in jih iraško vodstvo ne dovoli pregledati strokovnjakom komisije za razorožitev. Po besedah generalnega sekretarja ZN Kofija Annana naj bi strokovnjaka avstrijske narodnosti svojo nalogo opravila v treh ali štirih dneh.

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN
16. 01. 1998 10.10
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.