jetra

BLOG: Jetra, eno najbolj hranljivih živil na svetu

20. 12. 2020 16.35

Skozi zgodovino so ljudje, ki živijo po vsem svetu, zelo cenili organe, kot so jetra. Bili so prepričani, da jim je uživanje v pomoč pri plodnosti, rasti, razvoju, vzdrževanju visoke ravni energije, duševnem zdravju in še veliko več. Mnogi so jih imeli – in jih pravzaprav še vedno imajo – za vir velike moči, ki zagotavlja skorajda čarobne zdravilne moči.

Anamarija po Frančevi nepričakovani potezi: Vsa se tresem

19. 12. 2020 17.00

Franc Jarc bo svojo izbranko Anamarijo na romantičnem potovanju presenetil z darilom, ki ga ne bi pričakovala niti v sanjah. Na kmetiji Janeza Marna se bo pričel odvijati ljubezenski klobčič. Danica bo namreč razkrila, da Sabine ponoči ni našla v njeni postelji.

Covid-19 bo preoblikoval svet: bo Slovenija naslednjo jesen med zmagovalci ali poraženci?

10. 12. 2020 16.45

Na okrogli mizi so znanstveniki in zdravniki z različnih področij spregovorili o epidemiji covida-19 ter njenih vplivih na celotno družbo. Da lahko bolezen prizadene več organov, ne samo pljuča, ugotavlja dr. Marko Noč, ki dela na intenzivni terapiji, torej z najtežjimi bolniki. Med njimi so tudi mladi ljudje, dodaja in opozarja, da imajo več možnosti za hujši potek bolezni ljudje s prekomerno telesno težo. Strokovnjaki upe polagajo v učinkovito in varno cepivo, ki bo preprečevalo bolezen. Antropolog dr. Dan Podjed pa izpostavlja, da bi morali v strokovno skupino nujno vključiti tudi komunikologe.

Kako lahko okrepimo svoj imunski sistem?

06. 12. 2020 19.11

Za dober imunski sistem je ključna zdrava in uravnotežena prehrana. S hrano namreč telo lahko dobi vsa potrebna hranila v ustreznih količinah. Izjema je vitamin D, ki ga je v zimskih mesecih smiselno nadomeščati s prehranskimi dopolnili. Kako še lahko poskrbimo za optimalno delovanje imunskega sistema?

Naši bolniki med prvimi v EU prejeli revolucionarno zdravilo: 'Zdaj končno diham, ne da bi me bolelo'

06. 12. 2020 11.56

''Odkar prejemam to zdravilo, končno normalno živim. Ne razmišljam več, ali bom zmogla naslednji vdih,'' nam je zaupala 19-letnica s cistično fibrozo, ki je del slovenske zgodbe o uspehu, ki so jo skupaj spisali Pediatrična in Interna klinika UKC Ljubljana, UK Golnik, ZZZS in Društvo bolnikov s CF. Slovenski bolniki so lahko zaradi požrtovalnosti in prizadevanj vseh sodelujočih prejeli revolucionarno zdravilo Trikafta, še preden je bilo to uradno registrirano v EU. Evropski bolniki so morali namreč na zdravilo čakati skoraj leto dlje kot bolniki v ZDA, kar lahko za nekatere med njimi pomeni razliko med življenjem in smrtjo.

Raka trebušne slinavke vsako leto odkrijejo približno 400 bolnikom

27. 11. 2020 20.37

V času, ko govorimo predvsem o novem koronavirusu, ne smemo pozabiti, da so med nami mnogi, ki tudi zdaj zbolevajo za rakom, hodijo na obsevanja in kemoterapije ali zaradi te težke diagnoze umirajo. Po treh letih boja z enim najbolj smrtonosnih rakov, rakom trebušne slinavke, se je letos poleti poslovil poslovnež Bojan Brank. Njegova soproga Aleksandra se je v želji, da bi morda komu podaljšala ali pa celo rešila življenje, odločila spregovoriti in ozaveščati o tej bolezni.

65-letna zdravnica o okužbi z novim koronavirusom: 'Prvič sem se bala za svoje življenje'

26. 11. 2020 19.05

Zdravnica Tatjana Puc Kous iz Murske Sobote je pred tremi tedni zbolela in tudi njej se je zgodilo, da postelje sprva zanjo ni bilo. "65 let sem stara, 40 let delam kot zdravnica. Decembra bi se morala upokojiti, a zaradi okužbe, ki se je razvila v bolezen, sem tokrat trepetala, ali bom zadnji mesec v letu sploh dočakala. Prav čutiš, kako agresivno te virus napada, nisem mogla ne govoriti, ne jesti, ne piti, v tednu dni sem izgubila šest kilogramov," pripoveduje.

Napitek, ki bi si ga morali privoščiti vsak večer

15. 11. 2020 07.10

V zadnjih letih so svetovni splet preplavili najrazličnejši recepti, ki v hladnih jesenskih in zimskih mesecih pomagajo pri krepitvi imunskega sistema, prav tako pa tam najdemo številne diete, ki jim sledijo tudi številna zveneča imena iz sveta zabave. Številnim pa je skupna ena sestavina: kurkuma. Za mnoge še vedno skrivnostna rastlina, ki prihaja iz tropskih gozdov jugovzhodne Azije, je ena izmed najpogosteje omenjenih sestavin, a po njej še vedno posegamo premalo.

Slovenec sodeloval pri odkritju, ki bo milijonom spremenilo življenje

13. 11. 2020 12.57

Izjemen dosežek, pri katerem je sodelovalo tudi slovensko znanje, bo bolnikom s sladkorno boleznijo močno olajšal življenje. Razvili so inzulin, pri katerem namesto dnevnega zadostuje že en odmerek tedensko. Pri kliničnem preizkušanju je sodeloval prof. dr. Andrej Janež z UKC Ljubljana ter si s tem prislužil objavo v najbolj ugledni medicinski reviji na svetu in jabolko navdiha iz rok predsednika Pahorja. "To je epohalen dosežek v svetovnem merilu," pravijo v njegovem uradu.

BLOG: Ne ignorirajte simptomov nizkega krvnega tlaka

25. 10. 2020 15.32

Strokovnjaki ljudi večinoma opozarjajo, naj skrbijo zaradi visokega krvnega tlaka, in to z dobrim razlogom, saj ta napoveduje številna zdravstvena tveganja. Na drugi strani pa hipotenzija oziroma nizek krvni tlak, ki ni tako redek, prinaša drugačen nabor težav in je po mojem mnenju od večine strokovnjakov popolnoma zapostavljen.

Tiskanje oddaljeno desetletja. Alternativa: živi darovalci, odvzem po srčni smrti

23. 09. 2020 06.00

Čeprav je covid-19 ohromil slovensko zdravstvo, obstajajo njegovi deli, ki so med prvim valom dobro delovali. Med njimi je program transplantacij, kjer pravijo, da so zaradi zaprtja nekaj tujih centrov za transplantacije lahko slovenskim bolnikom v tem času ponudili celo boljše organe, prav tako se ni uresničilo tisto, česar so se najbolj bali – da bi morali ustaviti program transplantacij. A hkrati pravijo – takrat je šlo, ker so se ljudje držali ukrepov. Ob drugem valu pa je lahko slika povsem drugačna. Poleg tega program tare še nekaj drugih izzivov – finančna in kadrovska podhranjenost pa tudi pomanjkanje darovalcev, zaradi česar se stroka zavzema za ureditev, kjer bi bili darovalci vsi, ki tega ne bi izrecno odklonili.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'

05. 09. 2020 07.00

Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

Razkrili identiteto policista, ki je ustrelil Jacoba Blaka

27. 08. 2020 07.34

Razkrili so identiteto policista, ki je sedemkrat ustrelil Jacoba Blaka, ko mu je ta pokazal hrbet. Temnopoltega 29-letnika je ustrelil Rusten Sheskey, s tem pa je sprožil nasilne proteste, ki naj bi terjali že dve življenji. Policisti so v avtomobilu Jacoba Blaka našli nož in nobenega drugega orožja, so sporočile oblasti.

Med protesti v Wisconsinu trije ustreljeni, dva mrtva, en poškodovan

26. 08. 2020 10.59

Žrtev policijskega streljanja v Wisconsinu, 29-letni temnopolti moški, naj bi bil od pasu navzdol paraliziran, protesti, ki so izbruhnili po dogodku, pa postajajo vedno bolj nasilni. Policisti protestnike, ki plenijo in požigajo, preganjajo tudi s plastičnimi naboji in solzivcem, v nočnih nemirih pa naj bi tri osebe ustrelili, dve sta umrli, ena je ranjena.

BLOG: Ali uživate dovolj železa?

16. 08. 2020 09.34

Ali v svojo prehrano vključujete dovolj živil, bogatih z železom? Se zavedate, da ima železo za naš organizem številne izjemno pomembne funkcije? Poleg tega, da je ključni element presnove, je tudi sestavni del številnih encimov in hormonov. Gre za mineral, ki je prisoten v vseh telesnih celicah. Največ ga imamo v rdečih krvnih celicah in v mišicah, kjer sodeluje pri shranjevanju, vezavi in prenosu kisika.

BLOG: Kakšen naj bo zdrav obrok za otroka?

19. 07. 2020 07.00

Otroci so, če nam je to všeč ali ne, ogledalo nas samih. Nič drugače ni na področju prehranjevanja, vse se začne pri starših. Ne morete pričakovati, da bo otrok sam začel vpeljevati zdrav način prehranjevanja, če boste vi zraven njega jedli hitro pripravljeno, predelano in vitalnih hranil osiromašeno hrano.

Kako so v Vietnamu rešili britanskega pilota in ostali država brez smrti zaradi covida-19

27. 06. 2020 16.02

"Če bi bil kjerkoli drugje, bi bil mrtev. Odklopili bi me po 30 dneh," je v prvem pogovoru za BBC dejal britanski pilot Stephen Cameron iz bolniške postelje. 43-letni Škot je na ventilatorju na intenzivni negi preživel 68 dni, kar je dlje kot katerikoli pacient v Veliki Britaniji. A zdravili ga niso v njegovi domači bolnišnici v Motherwellu, temveč v vietnamskem mestu Hošiminh.

Koronavirus: sproščanje ukrepov v zobozdravstvu – kaj morate vedeti?

03. 06. 2020 00.15

Zaradi pandemije koronavirusa je bila večina zobozdravstvenih ordinacij zaprtih, s tem je to bil zelo velik prispevek zobozdravnikov k obvladovanju širitve covida-19. Po sproščanju ukrepov v zobozdravstvu, bo vstop v ordinacijo omejen le na naročene paciente – teh pa ne sme biti več kot osem. Za nove termine bodo paciente poklicale same ordinacije. Kaj pa storiti v primeru bolečine in krvavečih dlesni? Kaj je potrebno upoštevati, kadar je dostop do zobozdravnika omejen?

Prodaja organov za preživetje: sirski begunci v Turčiji lahka tarča preprodajalcev

21. 05. 2020 06.22

Sirski begunci v Turčiji na črnem trgu prodajajo svoje organe, da lahko plačajo najemnino in druge življenjske stroške. Ker živijo v skrajni bedi, so namreč lahka tarča preprodajalcev s človeškimi organi, ki jih nemalokrat na koncu opeharijo, saj jim ne izplačajo obljubljenega denarja.

Prepiranje fanta stalo finala

03. 05. 2020 09.00

Zadnja polfinalna oddaja je bila polna čustev. Živčnost na vrhuncu, prepiri, panika. Na koncu sta para pred žirante le postavila dobre krožnike, bolj prepričljivi pa sta bili Sara in Naja, ki sta si z 12 zvezdicami prislužili finale.

Zvezdnik iz serije Mladi zdravniki izgubil bitko z rakom

02. 05. 2020 11.08

Umrl je igralec Sam Lloyd, mnogim najbolj znan iz serije Mladi zdravniki (Scrubs). Skoraj leto dni in pol je bil bitko z rakom in se poslovil star 56 let.

Pulmolog: kako koronavirus prodre v dihala, kaj se dogaja s pljuči, zakaj se stanje hitro poslabša?

26. 03. 2020 09.36

Kaj covid-19 pomeni za pljuča? Kot pojasnjuje specialist pulmolog Matjaž Turel, pri večini okuženih virus "obstane" samo v sluznici zgornjih dihal, kjer ga telo samo pokonča. A v nekaterih primerih preide v spodnja dihala.

Na NIJZ svarijo: koloidno srebro in CBD kapljice ne zdravijo okužbe s koronavirusom

17. 03. 2020 11.09

Na NIJZ so bili obveščeni o poskusih trženja CBD kapljic in kolidnega srebra, ki naj bi zdravili ali preprečevali okužbe z novim koronavirusom. A kot opozarjajo, v EU uporaba koloidnega srebra v zdravilih ni dovoljenja. Kot zdravilo niso registrirane niti CBD kapljice.

Dobili druga polfinalista, Uroša razglasili za 'pleškota'

14. 03. 2020 20.46

Tokrat je dvoboj potekal med dvojčicama Stašo in Stello in fantoma, ki imata preprosto rada šolo, Valom in Mistralom. Kuhanje je potekalo vse prej kot mirno, Challe Salle je poskrbel za zardevanje in zmedo, na koncu pa smo le dobili še ena polfinalista.

BLOG: Kako se na naraven način boriti z migreno?

01. 03. 2020 11.10

Če sami nimate težav z migrenami, zagotovo poznate nekoga, ki se s tem neprijetnim pojavom, ki osebo lahko povsem onesposobi, če pravočasno ne ukrepa, sooča. V nadaljevanju boste izvedeli, kaj je migrena, katere vrste poznamo, kakšni so simptomi in vzroki, ter kako si pomagati na naraven način.

V Sloveniji presaditve organov nadpovprečno uspešne

16. 01. 2020 15.57

UKC Ljubljana praznuje 20. obletnico pridružitve organizaciji Eurotransplant, s katero vsako leto izmenja do 60 organov. Presaditve so v Sloveniji sicer nadpovprečno uspešne - imamo denimo največje število presaditev srca na 1000 prebivalcev. V centru za transplantacijsko dejavnost so lani presadili 96 organov, na čakalnem seznamu pa je trenutno 227 bolnikov.

Shieldsova po zmagi nad Habazinovo: Zdaj se lahko vrne na Hrvaško

11. 01. 2020 09.55

Claressa Shields ostaja nepremagana boksarska kraljica, ki je v dvoboju z nadarjeno Hrvatico Ivano Habazin potrdila premoč in si po soglasni sodniški odločitvi okoli pasu nadela šampionska pasova supervelterske kategorije po različicah WBC in WBO. Sijajna Američanka je po zgolj desetih profesionalnih borbah in z osvojitvijo naslova svetovne prvakinje še v tretji težavnostni kategoriji že spisala zgodovino te plemenite borilne veščine.

Manchester City remiziral, Liverpool znova do zmage

30. 11. 2019 15.02

V prvi tekmi 14. kroga angleške Premier League je Manchester City gostoval pri Newcastlu. V zelo zanimivi tekmi so meščani dvakrat povedli, a so se srake vselej vrnile. Na Anfieldu je Liverpool gostil Brighton in kljub težavam v zaključku prišel do zmage z 2:1. Chelsea je doma klonil proti West Hamu, medtem ko je Tottenham ugnal Bournemouth.

Novost v prihodnjem letu: za dojenčke tudi zaščita proti hepatitisu B

27. 11. 2019 11.29

V naslednjem letu bodo v Sloveniji za dojenčke uvedli cepljenje s 6-valentnim cepivom in ne več 5-valentnim cepivom. To pomeni, da bo dodana komponenta cepiva proti hepatitisu B (HBV).

Čudežni siamski dvojčici lepo napredujeta, ob istem času lačni in zaspani

12. 11. 2019 09.53

Hrvaški siamski dvojčici Valentina in Kristina, ki sta poleti po uspešni ločitvi zapustili zagrebško bolnišnico, sta se lepo privadili na življenje doma. Čudežni deklici po besedah zdravnikov odlično napredujeta, zdaj tehtata že sedem kilogramov, se plazita, enkrat na mesec pa morata na kontrolo v Zagreb.