jezikom

Kam je šla civilna družba?
10. 10. 2001 00.00
Mirovni inštitut je na Metelkovi organiziral debato z naslovom "Kam je (za)šla civilna družba?", kjer so skušali premisliti pojem civilne družbe. V 80-ih je bila civilna družba regulativna ideja in eden od načinov, kako se postaviti po robu socialistični družbi, so menili nekateri govorniki.

Haider za regijo miru
14. 09. 2001 00.00
Jörg Haider, koroški deželni glavar, se je s predsednikom vlade Furlanije-Julijske krajine Renzom Tondom dogovoril za oblikovanje Regije miru, ki naj bi se ji priključila tudi Slovenija.

Prenovljena stran 24ur.com
27. 08. 2001 00.00
Nova podoba spletnih strani 24ur.com, ki je na ogled od ponedeljka, 27. avgusta 2001, sledi sodobnim internetnim trendom in prinaša številne vsebinske spremembe. Strani omogočajo video in zvočno informacijo, ponujajo še več interaktivnih možnosti in nove zabavne vsebine.

Čas šolskih potrebščin
25. 08. 2001 00.00
Novo šolsko leto je čas, ko se ni mogoče izogniti nakupu šolskih potrebščin. V zadnjih letih so vedno bilj obiskani sejmi rabljenih učbenikov.

Seminar slovenskega jezika
02. 07. 2001 00.00
Na ljubljanski filozofski fakulteti se je začel 37. seminar slovenskega jezika, literature in kulture. Organizira ga Center za slovenščino kot drugi tuji jezik, ki ga vodi Marko Stabej. Dvotedenskega seminarja se udeležuje 133 slavistov in slovenistov iz 25 držav. Udeleženci se s slovenskim jezikom bodisi že ukvarjajo na tujih univerzah ali pa se z njo želijo ukvarjati, ker jo potrebujejo pri svojem delu. Minulo nedeljo se je pričela tudi 20. poletna šola slovenskega jezika. V preteklih letih se je slovenščine naučilo že nekaj tisoč študentov z vsega sveta.

Pesnika Taufer in Kravos v Španiji
26. 03. 2001 00.00
Santiago de Conpostella v Galiciji na severu Španije je ob svetovnem Dnevu poezije med 21. in 25. marcem gostil nekaj desetin književnikov z vseh koncev sveta, med njimi iz Slovenije Vena Tauferja in Marka Kravosa. Na vseh koncih tega zgodnjesrednjeveškega božjepotnega mesta so se po ves dan vrstili pesniški nastopi, okrogle mize, predstavitev knjig in obiski kulturnih ustanov, je o pesniških dnevih v Španiji povedal Marko Kravos.

Umrla je pevka Anna Ricci
17. 02. 2001 00.00
V Barceloni je v 70. letu starosti za posledicami raka umrla španska mezzosopranistka Anna Ricci. Katalonska pevka je v več kot 50-letni karieri izvajala izjemno širok repertoar, ki je segal od srednjeveške glasbe do hebrejskih pesmi, predvsem pa se je posvečala sodobni glasbi 20. stoletja.

Skoraj usoden požirek hladne vode
10. 01. 2001 00.00
Požirek mrzle vode bi bil skorajda usoden za nogometaša Espanyola iz Barcelone Oscarja Garcio. 27-letni nogometaš je na nedeljski ligaški tekmi priti moštvu Numancia nezavesten obležal na igrišču in le hitremu posredovanju zdravnikom se ima zahvaliti, da se ni zadušil z lastnim jezikom.

Slovenska Göthe in Luther
30. 12. 2000 00.00
Nemški časopis Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v sobotni izdaji obsežno predstavlja življenje in delo pesnika Franceta Prešerna in začetnika slovenske književnosti Primoža Trubarja, ki sta po navedbi avtorja postavila temelje slovenski nacionalni kulturi.

Linux v slovenščini
18. 11. 2000 00.00
Založba Pasadena je izdala knjigo Linux z namizjem KDE, podroben vodnik po operacijskem sistemu Linux s slovenskim namestitvenim programom ter v slovenščino prevedenim namizjem KDE. Operacijski sistem Linux je zelo zmogljiv pri omrežnih storitvah, saj izhaja iz sistema Unix, ki je nastajal in se razvijal skupaj z internetom vse od leta 1982. Ker se sistem dobro ujema z večino strojne opreme, ki je namenjena večpredstavnosti, je delo z zvokom in gibljivimi slikami zelo udobno in hitro. Zaradi svoje zanesljivosti in ker zase ne potrebuje veliko prostora, pa je primeren tudi za namestitev na osebnih računalnikih.

Prvo soočenje predsednikov strank
18. 09. 2000 00.00
Predsedniki sedmih političnih strank, ki so trenutno najbolje uvrščene na lestvicah iz javnomnenjskih raziskav, so na soočenju na POP TV predstavili stališča do več perečih vprašanj - med drugim so govorili o (ne)priznavanju Avnojskih sklepov, bistvenih razlogih za vstop Slovenije v EU ter politiki oblikovanja cen bencina in drugih naftnih derivatov.

Prvo soočenje predsednikov strank
18. 09. 2000 00.00
Predsedniki sedmih političnih strank, ki so trenutno najbolje uvrščene na lestvicah iz javnomnenjskih raziskav, so na soočenju na POP TV predstavili stališča do več perečih vprašanj - med drugim so govorili o (ne)priznavanju Avnojskih sklepov, bistvenih razlogih za vstop Slovenije v EU ter politiki oblikovanja cen bencina in drugih naftnih derivatov.

Italijani sprejeli zaščitni zakon
13. 07. 2000 12.29
Italijanska poslanska zbornica je v sklepnem glasovanju potrdila zakon o zaščiti slovenske manjšine. Preden bo stopil v veljavo, ga bo moral potrditi še senat, kjer ima vladna koalicija močnejšo večino, zato bo postopek sprejemanja zakona predvidoma hitrejši. Pričakujejo, da bo zakon uvrščen na dnevni red senata letos jeseni.

450 let slovenske knjige
11. 06. 2000 16.48
Osrednjo proslavo 450-letnice izida prve slovenske knjige na Trubarjevi domačiji na Rašici je s svojo navzočnostjo počastilo več ministrov nove slovenske vlade na čelu s premierom Andrejem Bajukom. Ta je v svojem pozdravu spomnil, da se z jezikom ohranja in razvija narodova samobitnost, knjiga pa zagotavlja njegov kulturni obstoj. Knjiga poleg tega posamezniku in narodu omogoča vstopiti v zgodovinski spomin, kar še posebej velja za Slovence. Slovenci svoj obstoj in razvoj dolgujemo knjigi, od Brižinskih spomenikov do dandanes, in tega tudi slovenska država ne bi smela pozabiti. Sprejemamo izzive novih časov, a nanje moramo odgovarjati kot Slovenci, je poudaril Bajuk in dodal: ''Spoštujmo in varujmo to dragoceno dediščino, da jo bomo kot neprecenljivo bogastvo predali generacijam, ki prihajajo!''

Noč čisto na robu gozdov v CD
31. 05. 2000 13.39
Na odru dvorane Duše Počkaj bo drevi ob 21. uri slovenski krst doživelo besedilo Noč tik pred gozdovi Bernarda M. Koltesa v režiji Ivice Buljana, ki ga bo na sceni Slavena Tolja in ob glasbi Mitje Vrhovnika Smrekarja interpretiral igralec Robert Waltl. Predstava je nastala v koprodukciji Mini teatra in Cankarjevega doma. Druga premiera jutri, 1. junija, in ponovitev 2. junija, obakrat ob 21. uri, sodita v okvir mednarodnega festivala odrskih umetnosti Exodos 2000.

Uspešna turneja v Braziliji
19. 05. 2000 18.02
Center za slovensko književnost je tudi letos organiziral večjo literarno turnejo za slovenske literate in prevajalke. Od 27. aprila do 10. maja so se tako po Braziliji z literarnimi branji predstavljali Svetlana Makarovič, Tomaž Šalamun, Evald Flisar, Brane Mozetič in Andrej Blatnik ob podpori prevajalk Jasmine Markič, Blažke Müller in Mojce Medvedšček.

Evropski pogledi na evropska prizadevanja Slovenije
26. 04. 2000 07.41
Združenje slovenskih evrorealistov in evroskeptikov Neutro je včeraj v Cankarjevem domu pripravilo okroglo mizo z naslovom Evropski pogledi in evropska prizadevanja Slovenije ter predstavila knjižico Temeljna kritična dejstva o Evropski uniji, prevod dela irskega profesorja socialne ekonomije Anthonyja Coughlana. Na okrogli mizi so sodelovali borec za pravice Slovencev v zamejstvu Samo Pahor, urednik revije 2000 Peter Kovačič-Peršin in predsednik Demokratske stranke Slovenije Miro Macher.

Dan za dokumentarec: 1. maj po belgijsko
25. 04. 2000 16.14
Kinotečni redni Dan za dokumentarec bo v sredo, 26. aprila, v znamenju dokumentarnega filma Jana Vrommana z naslovom ''Dokler bodo ladjedelci peli'' iz lanske belgijske produkcije. Obravnava bližnji mednarodni praznik dela, 1. maj. Režiser v filmu razgalja absurdna razhajanja med spolzkim jezikom ekonomije in dejanskim stanjem ljudstva, med besedičenjem politikov in posledicami dejanj teh demagogov, med statistiko in življenjem.

Izšla knjiga Prva odločitev Slovencev za Slovenijo
21. 02. 2000 18.29
Pri založbi Nova revija v zbirki Korenine je izšla knjiga Staneta Grande z naslovom Prva odločitev Slovencev za Slovenijo. V knjigi je predstavljeno dogajanje v letu 1848, ko so Slovenci z več tisoč podpisi takratnemu parlamentu in vladarju izrazili zahtevo po lastni državni enoti. Obsežna knjiga je sestavljena iz študije in številnih dokumentov.

V Londonu govorijo kar 307 jezikov
23. 01. 2000 09.00
London je svetovna prestolnica večjezičnosti, saj prebivalci mesta govorijo kar 307 jezikov, kažejo izsledki raziskave z naslovom Multilingual capital (Večjezična prestolnica), ki so jo opravili londonski otroci pod vodstvom univerzitetnega profesorja Phillipa Bakerja. Okoli sto jezikov predstavljajo afriška narečja. Raziskava je tudi pokazala, da le dve tretjini od okoli 850.000 londonskih šolarjev doma govorita angleško. Britanska prestolnica ima sicer skoraj 7 milijonov prebivalcev. Takoj za angleškim jezikom se je na ''lestvico'' uvrstil bengalski jezik, sledi pa mu še več jezikov iz indijske podceline. V okrožju City of London kar 56,4 odstotka šolarjev govori bengalsko, v okrožju Lewisham na jugovzhodu mesta, pa 28,9 odstotka učencev govori mešanico angleščine in kreolščine, ki izhaja iz Antilov. Profesor Baker trdi, da je London najbolj večjezično mesto na svetu, ter da prekaša celo New York.

Premiera nove lutkovne igrice Polonce Kovač
14. 11. 1999 17.34
Drevi ob 18. uri se bodo na odru male dvorane Lutkovnega gledališča Ljubljana (LGL) premiernemu občinstvu prvič predstavili Palčki s Smovskega Griča, ki so jih mali bralci lahko spoznali v knjigi Polonce Kovač že pred tremi leti. Prva premiera v novi sezoni pri lutkah se je premaknila globoko v jesen zaradi septembrskih gostovanj ansambla na Kitajskem in Japonskem.

Nova zbirka otroških knjig založbe Aristej
08. 11. 1999 19.07
V prostorih Društva slovenskih pisateljev so predstavili dve knjižni novosti založbe Aristej iz njihove nove zbirke leposlovnih knjig za otroke; zbirka, ki nadaljuje tradicijo založbe, nosi dekliško ime Iva, namenjena pa je otrokom od 4. do 10. leta starosti. Knjiga z naslovom Obleka lepo-in-prav (v prevodu Jane Unuk) je delo ameriške pesnice in pisateljice Sylvie Plath in ilustratorke Rotraut Susanne Berner, Sin Srakolin pa je izpod peresa domačega avtorja, komediografa, pisatelja in pesnika Vinka Moederndorferja; ilustrirala jo je Mirna Pavlovec.

Obletnice šolstva na Primorskem
16. 10. 1999 08.53
Ob 580. obletnici ustanovitve prve javne šole v Izoli in 180. obletnici neprekinjenega delovanja osnovne šole s slovenskim učnim jezikom v Kortah so na podružnični šoli Korte in v Izoli včeraj potekale kulturne prireditve, strokovni posveti in svečana akademija ob obeležitvi obletnice, na kateri je bil slavnostni govornik minister za šolstvo in šport Pavel Zgaga, so sporočili z izolske občine.

Seminar slovenskega jezika in kulture v Italiji
01. 09. 1999 19.36
V Gorici bodo jutri odprli tradicionalni jesenski 34. seminar slovenskega jezika in kulture 99 za vzgojitelje, učitelje in profesorje šol s slovenskim učnim jezikom v Italiji.

Seminar slovenskega jezika in kulture '99 letos v Kranju
20. 08. 1999 18.04
Vzgojitelji, učitelji in profesorji šol s slovenskim učnim jezikom v Italiji se bodo med 22. in 27. avgustom zbrali v Kranju na seminarju slovenskega jezika in kulture '99. Na teh tradicionalnih seminarjih udeleženci dopolnjujejo in nadgrajujejo vsebino prejšnjih seminarjev s posebnim poudarkom na slovenskem jeziku in kulturi. Seminar poteka vsako leto v drugem kraju, pri čemer je poudarek na jezikovnih, kulturnih, zgodovinskih in geografskih značilnostih regije, so sporočili z ministrstva za šolstvo in šport.

Učbeniški skladi v letu 1999
03. 08. 1999 12.00
Ministrstvo za šolstvo in šport bo v letu 1999 za učbeniške sklade namenilo 300 milijonov tolarjev, kar je največ doslej oziroma od leta 1994, ko je bil sprejet zakon o nekaterih nujnih razvojnih programih na področju vzgoje in izobraževanja. Ministrstvo je sicer letos posebno pozornost namenilo nadaljevanju uvajanja učbeniških skladov v srednje šole in sofinanciranju učbenikov za devetletno osnovno šolo. Del sredstev se namenja tudi nakupu učbenikov za dvojezične šole, za šole z italijanskim učnim jezikom in za otroke s posebnimi potrebami.

Odprtje razstave ABC Černigoj v Trstu
19. 05. 1999 21.29
Popoldne so v razstavnem paviljonu Arac v Ljudskem vrtu Muzio de Tommasini v Trstu odprli razstavo z naslovom ABC Černigoj - Učenci po sledovih mojstra. Oblikovali so jo dijaki dveh mestnih nižjih srednjih šol, šole Divisione Julia - podružnica Codermatz z italijanskim in šole Sv. Ciril in Metod s slovenskim učnim jezikom. Dijaki so prispevali vrsto risb v različnih tehnikah, ki pa so bile vse izdelane po navdihu iz Černigojevih del. V prostorih paviljona so razstavljene tudi knjige s Černigojevimi ilustracijami, obiskovalec pa si lahko ogleda tudi izvirne lesene intarzije, last šole Cirila in Metoda, ter portret Avgusta Černigoja, delo tržaškega skladatelja Fabia Niedera.

''Šolska'' delegacija Furlanije-Julijske krajine v Ljubljani
19. 05. 1999 15.12
Delegacija ministrstva za šolstvo in šport pod vodstvom državnega sekretarja Pavla Zgage se je danes v Ljubljani srečala z delegacijo Furlanije-Julijske krajine pod vodstvom odbornika za šolstvo pri deželni vladi Franca Franzuttija.

Glazerjeva nagrada za življenjsko delo Francetu Forstneriču
22. 03. 1999 14.51
Glazerjevo nagrado mestne občine Maribor za ustvarjalce v kulturi je letos za življenjsko delo dobil pesnik, pisatelj, esejist, novinar in urednik France Forstnerič, Glazerjevo listino pa dramski igralec Alojz Svete. Podelitev nagrad je bila nocoj v mariborskem Narodnem domu.

Uspeh Kasparja v Italiji
04. 03. 1999 10.40
V petek, 19. februarja 1999, je predstava Kaspar v režiji Angležinje <B>Anne Furse </B>in v produkciji Cankarjevega doma s slovensko igralsko zasedbo - <B>Polona Vetrih</B>, <B>Željko Hrs </B>in <B>Alojz Svete </B>gostovala na regionalenm festivalu Prebujanja mej (Risvegli di confine), ki to sezono poteka v gledališču Spazio Reno v mestecu Calderara di Reno v bolonjski pokrajini. Tokrat na festivalu prvič sodelujejo tudi umetniki iz drugih evropskih držav. Kaspar je bil predstavljen v sklopu "intenzivnejših" predstav, kjer irealne eksistence najdejo možne dimenzije in razbijejo tišino resničnosti na meji normalnega.