jože pučnik

Žalna seja bo
16. 01. 2003 00.00
Predsednik DZ Borut Pahor je za petek ob 14. uri sklical žalno sejo v spomin na nekdanjega poslanca Jožeta Pučnika. Odločitev je sprejel sam, čeprav so nekatere parlamentarne stranke temu odločno nasprotovale. Vlada pa dne Pučnikovega pogreba ne bo razglasila za dan žalovanja.

Ob Pučnikovi smrti: Protokol razdvojil poslance
15. 01. 2003 00.00
Predsednik državnega zbora Borut Pahor je sporočil, da žalne seje ob smrti Jožeta Pučnika ne bo. Se pa bodo poslanci Pučniku poklonili z minuto molka na naslednji seji državnega zbora.

Žalne seje ne bo
15. 01. 2003 00.00
Predsednik državnega zbora Borut Pahor je s pismom vodje poslanskih skupin obvestil, da se je zaradi nasprotujočih si mnenj poslanskih skupin odločil, da žalne seje državnega zbora ob smrti dr. Jožeta Pučnika ne bo. SDS in NSi se z odločitvijo ne strinjata.

Žalni knjigi v spomin na Jožeta Pučnika
13. 01. 2003 00.00
Ob smrti Jožeta Pučnika je v preddverju velike dvorane državnega zbora odprta žalna knjiga. Prvi se je vanjo vpisal predsednik DZ Borut Pahor.

Umrl Jože Pučnik
12. 01. 2003 00.00
V 71. letu starosti je umrl sociolog in politik Jože Pučnik, med 1989–91 predsednik Demokratične opozicije Slovenije (Demos), leta 1992 podpredsednik slovenske vlade ter častni predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS).

Kučanovo sožalje Pučnikovi družini
13. 01. 2003 00.00
Nekdanji predsednik države Milan Kučan je družini Jožeta Pučnika poslal sožalno brzojavko, v kateri je Pučnika označil kot enega tvorcev usodnih slovenskih odločitev, zato je vredno, da ga ohranimo v spoštljivem spominu.

Brezigarjeva kandidatka za predsednico
20. 12. 2001 00.00
Vrhovna državna tožilka in ministrica za pravosodje v Bajukovi vladi Barbara Brezigar je napovedala, da bo kandidirala na predsedniških volitvah leta 2002.

Desetletnica Drnovškove vlade
14. 05. 2002 00.00
Danes mineva deset let od potrditve prvega vladnega kabineta Janeza Drnovška. Obletnico pretresajo vladne krize in ugibanja o predsednikovem zdravstvenem stanju.

Kučan sprejel osamosvojitelje
04. 07. 2001 00.00
Predsednik države Milan Kučan je ob deseti obletnici samostojne Slovenije v vili Podrožnik sprejel najožje sodelavce iz obdobja osamosvajanja. Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da so se vnovič zbrali vsi, ki so sodelovali pri rojevanju in obrambi slovenske države ter nosili največji del odgovornosti za to, da je zgrajena na dobrih temeljih. Srečanja so se udeležili Igor Bavčar, France Bučar, Spomenka Hribar, Olga Jakhel Dergan, Janez Janša, Jelko Kacin, Matjaž Kmecl, Matija Malešič, Jože Mencinger, Ivan Oman, Lojze Peterle, Dušan Plut, Miha Ribarič, Dimitrij Rupel, Marjan Šiftar in Ciril Zlobec. Kot so sporočili iz predsednikovega kabineta, so se opravičili Janez Drnovšek, Jože Pučnik in Janez Slapar.

Odzivi na obsodbo Vinka Levstika
03. 07. 2001 00.00
Obsodba Vinka Levstika, ki ga je ljubljansko okrožno sodišče za dva medvojna umora 15. junija obsodilo na 12 let zapora, je uperjena proti spravi in proti narodu in je, poleg novele zakona o oploditvah z biomedicinsko pomočjo, že drugi primer zlorabe oblasti v Sloveniji v kratkem času, je na novinarski konferenci Združenja za demokratizacijo javnih glasil (ZDJ) in Civilne družbe za demokracijo in pravno državo povedal predsednik ZDJ Vinko Vodopivec.

Opozicija slavi 10. obletnico osamosvojitve
24. 06. 2001 00.00
Na Kongresnem trgu v Ljubljani je nocoj slavnostna prireditev ob 10.obletnici osamosvojitve, ki jo pripravlja Koalicija Slovenije.

Osamosvojitev '91 - pričevanja in analize
21. 06. 2001 00.00
V Viteški dvorani Posavskega muzeja se je dopoldne začel dvodnevni simpozij Slovenska osamosvojitev 1991 -pričevanja in analize. Kot je v pozdravnem nagovoru povedal predsednik Zveze zgodovinskih društev Slovenije Jurij Perovšek, se bodo na enem od redkih organiziranih druženj srečali zgodovinarji in pričevalci obdobja, ki postaja zgodovina.

Vodstvi vladnih strank brez dogovora
25. 07. 2000 08.20
Vrh obeh vladnih strank, SLS+SKD in SDS, tudi sinoči za zaprtimi vrati v prostorih vlade ni dosegel dogovora glede volilne zakonodaje. SLS+SKD namreč še vedno vztraja pri podpori spremembam 80. člena ustave in ni pripravljena podpisati zahteve za naknadni potrditveni referendum, je po sestanku poudaril predsednik stranke Franc Zagožen. Častni predsednik SDS Jože Pučnik pa je izrazil razočaranje nad koalicijsko partnerico, v katero nimajo nobenega zaupanja več, saj po njegovih besedah ni bila pripravljena popustiti niti za milimeter niti se pogovarjati o preložitvi odločitev.

Pučnik o predlogu spremembe ustave
24. 07. 2000 18.32
Odbor za zaščito ustave je zaskrbljen zaradi odločitve ZLSD, DeSUS, LDS in SLS+SKD Slovenske ljudske stranke o podpori predlogu Mirana Potrča (ZLSD), da se s ''kozmetičnimi popravki'' v ustavo zapiše proporcionalni volilni sistem, je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik tega odbora Jože Pučnik. Omenjeni volilni sistem je bil po njegovih besedah na referendumu leta 1996 ''strahotno'' poražen, saj je zanj glasovalo le ''približno deset tisoč volivcev, v nasprotju z večinskim dvokrožnim volilnim sistemom, ki ga je podprlo približno pol milijona volivcev''. Takšen predlog, pravi Pučnik, je torej v nasprotju z referendumsko odločitvijo, ki jo je potrdilo tudi ustavno sodišče. Po prepričanju odbora zato ni dopustno, da bi zakonodajna oblast preglasovala sodno, ko gre za varovanje človekovih pravic, referendumska odločitev pa bi morala biti bistveno napotilo poslancem pri kakršnikoli spremembi ustave.

O nedelovanju pravne države
29. 05. 2000 15.01
Odbor za zaščito ustave je na novinarski konferenci v prostorih Svetovnega slovenskega kongresa opozoril na drastično večanje kršitev ustavnega reda v državi ter v tem okviru še posebej na neuresničevanje odločb ustavnega sodišča.

Komisija o štiri leta starem zakonu
24. 02. 2000 14.33
Komisija DZ za nadzor lastninskega preoblikovanja in privatizacije danes ni izglasovala sklepa, da je zakon o prenosu premoženja bivših družbenopolitičnih organizacij med sredstva lokalnih skupnosti in ZPIZ primerna podlaga za obravnavo.

Slovesnost ob 80-letnici Univerze v Ljubljani
12. 12. 1999 09.57
''Znanje in usposobljenost omogočata Sloveniji aktivno sodelovanje v dialogu o prihodnji podobi sveta in s tem odločilno besedo o svoji prihodnosti. Sicer bodo o njej odločili drugi brez nas,'' je na osrednji prireditvi v Cankarjevem domu, s katero so obeležili 80-letnico ljubljanske univerze, med drugim poudaril predsednik države Milan Kučan. Na slovesni akademiji z bogatim kulturnim programom, ki so se je udeležili visoki predstavniki države, obeh slovenskih ter številnih evropskih univerz, sta spregovorila tudi rektor Univerze v Ljubljani (UL) Jože Mencinger, ki je izpostavil predvsem vprašanje avtonomije univerze in predsednik študentskega sveta UL Andrej Pučnik.

Praznovanje 80. obletnice obstoja
11. 12. 1999 16.53
Na ljubljanski univerzi danes praznujejo 80-letnico obstoja - 3. decembra 1919 je na njej potekalo prvo predavanje, ustanovljena pa je bila nekaj mesecev prej. Dopoldne je potekala okrogla miza o avtonomiji univerze, ki so se je udeležili rektorji, prorektorji ali drugi predstavniki obeh domačih in nekaterih evropskih univerz. Osrednji dogodek dneva pa bo drevišnja slavnostna akademija v Cankarjevem domu, kjer bo predvidoma slavnostni govornik predsednik Milan Kučan, spregovorila pa bosta tudi rektor ljubljanske univerze Jože Mencinger in predsednik študentskega sveta Univerze v Ljubljani Andrej Pučnik. Udeležencem okrogle mize je rektor Mencinger predstavil nekatere spremembe, uvedene z novelo zakona o visokem šolstvu. V razpravi pa je beseda tekla o financiranju univerze, izvajanju vpisa na univerze in razmerju med številom študentov in profesorjev.

Drnovšek s sodelavci Nove revije
03. 12. 1999 08.30
Predsednik vlade Janez Drnovšek se je včeraj sestal s skupino 13 razumnikov, sodelavcev Nove revije. Rdeča nit pogovora so bile sprememba volilnega sistema, delovanje strank pred volitvami in vloga opozicije, govorili pa so tudi o možnosti, da pride pred volitvami do razcepa ali prestrukturiranja v nekaterih strankah. Beseda je med drugim tekla o sporazumu med vlado in Vatikanom ter odnosih s Hrvaško.

Začetek kongresa SDS v Portorožu
08. 05. 1999 11.09
V portoroškem Avditoriju se je začel 5. kongres Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), na katerem se je zbralo preko štiristo delegatov. Na kongresu, ki se ga udeležujejo tudi gostje iz Slovenije in tujine, bodo izvolili novo vodstvo in organe stranke, sprejeli nov statut in nov politični program, v katerem bo stranka začrtala usmeritve za naslednji mandat in začetek novega tisočletja.