jo

Norveška bo omejila črpanje nafte
31. 03. 1998 09.16
Norveška bo zmanjšala količino dnevno proizvedene nafte za 100.000 sodčkov, so sklenili predstavniki norveške vlade pred današnjim srečanjem Združenja držav izvoznic nafte (OPEC). Norveška omenjenemu združenju ne pripada, količino izčrpane nafte pa nameravajo omejiti po Veliki noči. Proizvodnja nafte naj bi bila po besedah predstavnikov vlade zmanjšana vse do konca leta. Kot je znano, so članice OPEC-a zaradi nizkih svetovnih cen nafte vsem izvoznicam svetovale, da omejijo količino črpane nafte na 27,5 milijona sodčkov dnevno. Norveška trenutno dnevno proizvede 3,2 milijona sodčkov nafte, kar jo med vsemi državami-proizvajalkami nafte za Saudsko Arabijo uvršča na drugo mesto.

Indonezija: Spopad med študenti in policijo
30. 03. 1998 17.00
V zadnjem v vrsti študentskih protivladnih protestov v Indoneziji, je danes v mestu Yogyakarta na vzhodu Jave prišlo do spopadov med študenti in policijo. Študenti so policijo obmetavali s kamenjem. Uradnih poročil o aretacijah ali ranjenih ni, priče pa so poročale o ranjenem študentu.

Jure Zdovc naslednji dve leti član Union Olimpije
30. 03. 1998 16.41
Vodstvo košarkarskega kluba Uniona Olimpije je pripravilo srečanje z novinarji, na katerem so potrdili skoraj senzacionalno novico, ki so jo sredi prejšnjega tedna objavili nekateri slovenski mediji. 31-letni Jure Zdovc je s podpisom na dveletni pogodbi postal član najboljšega slovenskega kolektiva.

Norveška zmanjšala proizvodnjo nafte za 100.000 sodčkov dnevno
30. 03. 1998 16.22
Norveška se je v noči na ponedeljek odločila zmanjšati proizvodnjo nafte za tri odstotke oziroma 100.000 sodčkov dnevno, da bi tako pripomogla k stabilizaciji cen. Odločitev bo začela veljati po veliki noči, izvajali pa jo bodo celo leto, so povedali pri norveškem ministrstvu za nafto in energijo.

Britanski Rolls-Royce prešel v roke BMW
30. 03. 1998 12.35
Prestižno britansko avtomobilsko podjetje Rolls-Royce Motor Cars bo za 340 milijonov funtov prešlo v last nemškega avtomobilskega koncerna BMW, so danes sporočili v Londonu.

Raziskava o spolnosti na internetu
30. 03. 1998 12.18
Kalifornijski seksolog Al Cooper je začel preučevati "računalniško spolnost", ki jo nudi internet. Anketa - gre za prvo takšno raziskavo - je anonimna. K sodelovanju so povabljeni vsi uporabniki websitea MSNBC, predmet raziskave pa je njihovo spolno obnašanje na računalniku.

Britanski minister Cook določil datum poroke
30. 03. 1998 12.15
Britanski zunanji minister Robin Cook je te dni določil datum poroke s svojo nekdanjo tajnico Gaynor Regan. Kot so povedali pri britanskem zunanjem ministrstvu, se bosta 52-letni Cook in 11 let mlajša Reganova poročila 19. aprila v uradni rezidenci ministrstva, v Chevening Houseu. S poroko se bo vsekakor končalo težko obdobje za ministra Cooka in njegovo izbranko.

Elizabeta II. uradno prvič v pubu
29. 03. 1998 13.26
Britanska kraljica Elizabeta II. je v petek prvič uradno obiskala angleško pivnico v Topshamu na jugozahodu Anglije, vendar se kozarca ni dotaknila. Med obiskom v Devonu je kraljica prestopila vrata pivnice Bridge Inn, ki jo že 101 leto vodi družina sedanje lastnice Caroline Cheffers-Heard; gostilna je svojo stoletnico med drugim proslavila tako, da so začeli variti in ponujati posebno praznično pivo. Ponudili so ga tudi kraljici, ki pa ga je vljudno odklonila in kmalu zapustila pivnico. Elizabeta II. je pred tem enkrat samkrat vstopila v pub, pa še to "po sili razmer", decembra leta 1981 jo je namreč na poti zajel snežni metež. Takrat si je privoščila kozarček gintonika, menda edine alkoholne pijače, ki jo pokusi. Istega leta je britanska monarhinja obiskala tudi neko pivovarno, kjer pa so jo bolj kot pivo zanimali vprežni konji, s katerimi ga razvažajo. Kaže pa, da britanska kraljica svoje brezbrižnosti do piva ni podedovala; kraljica mati verjetno ni imela nič proti, ko so jo leta 1987 v nekem londonskem pubu fotografirali s pinto (0,5 litra) piva v roki.

Titanski ulov v Severnem morju
29. 03. 1998 13.25
V Severnem morju so ribiči v petek ujeli tono težkega in šest metrov dolgega morskega psa, je povedal belgijski trgovec, ki ga je kupil. Morski pes, ki se je ujel v mreže ladje iz Oostendeja na severozahodu Belgije, je Cethorinus Maximus, bolj znan z imenom romarski morski pes. Trgovec Marc Paulus ga je kupil na tržnici v Zeebrugeju za 12.000 belgijskih frankov (približno 70.000 tolarjev). Veliko ribo, ki ni užitna, je prodal veleblagovnici v italijanski Veroni, kjer jo bodo razstavili med morskimi sadeži.

Delegat norveškega Rdečega križa na obisku v Beli krajini
29. 03. 1998 12.35
Na obisku v Beli krajini se je včeraj mudil delegat norveškega Rdečega križa Ole Johan Hauge. V spremstvu generalnega sekretarja Rdečega križa Slovenije (RKS) Mirka Jeleniča je obiskal tabor mladih članov RKS na Otovcu pri Črnomlju ter zbirni center za begunce v Črnomlju.

Nova indijska vlada vendarle dobila zaupnico
28. 03. 1998 12.42
Nova indijska vlada, ki jo sestavljajo hindujski nacionalisti, je po dveh dneh burnih razprav dobila zaupnico parlamenta v New Delhiju. Vlada Atala Beharija Vajpayeeja je peta indijska vlada v zadnjih dveh letih. 71-letni Vajpayee, čigar prejšnja vlada je leta 1996 na oblasti vzdržala le trinajst dni, je poslance danes pozval, naj pokopljejo politična razhajanja.

Tresenje Zemlje ni nujno posledica potresov
28. 03. 1998 09.37
Zemlja se trese tudi v času, ko ni potresov, kar pomeni, da obstaja neznan "dinamičen proces", ki povzroča drhtenje tal, je zapisano v študiji, ki so jo v najnovejši izdaji revije Science objavili japonski znanstveniki. Doslej je namreč veljalo prepričanje, da je tresenje planeta povezano s potresi oziroma z valovanjem v Zemljini notranjosti. Zdaj pa sta japonska znanstvenika Naoki Suda in Yoshio Fukado z univerze v Nagoyi ugotovila, da Zemlja drhti tudi v obdobjih potresne neaktivnosti. Ta pojav pripisujeta neznanemu "dinamičnemu procesu" ter povezavi med zemeljskim površjem in atmosfero.

Letošnja Gutenbergova nagrada zgodovinarju Henri-Jeanu Martinu
28. 03. 1998 09.36
Letošnji dobitnik Gutenbergove nagrade, ki jo že 12 let zapored podeljuje nemško mesto Mainz v sodelovanju z društvom Gutenberg, je 74-letni francoski zgodovinar Henri-Jean Martin, specialist z velikim mednarodnim ugledom, avtor številnih del s področja zgodovine knjige in bibliotekarstva. Martin je hkrati tudi začetnik novega pristopa pri preučevanju knjige, ki je bolj usmerjeno na socialne vede, uveljavljati pa se je začelo v 50. letih. Nagrado in 20.000 mark bo prejel na slovesnosti, ki bo 20. junija v mestni hiši v Mainzu. Nagrado Gutenberg podeljujejo od leta 1968 tehnikom, umetnikom in znanstvenikom, ki delujejo na področju tiska.

Annan upa v nadaljnje iraško sodelovanje v pregledu predsedniških mest
27. 03. 1998 17.39
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes v Ženevi izjavil, da po prvem pregledu spornega predsedniškega mesta, ki so ga izvedli izvedenci ZN, pričakuje, da bo Irak "ohranil" vzpostavljeno sodelovanje z inšpektorji ZN za razorožitev. "Pogovarjal sem se z Richardom Butlerjem in vse dobro poteka. Butler je prepričan, da gre za novo raven sodelovanja, za katero upamo, da jo bo moč obdržati," je dejal Annan. Izvedenci ZN sicer danes skupaj z diplomati, ki jih spremljajo, v skladu s sporazumom v Bagdadu nadaljujejo svoje preglede.

Dva državna rekorda v Imperiji
27. 03. 1998 10.08
V italijanski Imperiji se je končala predzadnja tekma svetovnega pokala v plavanju.

Galantna roparja sta si želela samo limuzino
27. 03. 1998 09.05
Nedavna žrtev vala avtomobilskih ropov v Belgiji je sicer izgubila drago vozilo, vendar pa ji gentlemanska roparja ob tem nista odrekla skromne želje. Oborožena moška sta neko žensko v prestižni bruseljski četrti z orožjem prisilila, da jima je predala ključe avtomobila znamke Mercedes 500. Lastnica se zahtevi ni upirala in je ključe izročila, vendar pa je moška prosila, naj ji dovolita iz avta vzeti osebno torbico. Po poročanju belgijskih medijev, sta roparja ženski ugodila in iz torbice nista pobrala dragocenosti in denarja. No - galantnost gor ali dol, z Mercedesom pa sta jo vendarle pobrisala.

Clinton na prvem obisku v JAR
26. 03. 1998 18.56
Ameriški predsednik Bill Clinton se je včeraj popoldne v Capetownu srečal s predsednikom Južnoafriške republike Nelsonom Mandelo. S tem je kot prvi ameriški predsednik začel tridnevni obisk v tej afriški državi.

Nemški parlament soglaša s širitvijo zveze NATO na vzhod
26. 03. 1998 17.54
Velika večina poslancev nemškega bundestaga je izrazila soglasje z vstopom Poljske, Češke in Madžarske v NATO. Za širitev Severnoatlantske zveze na Vzhod je glasovalo 555 poslancev, 37 jih je bilo proti, 30 pa se jih je vzdržalo.

Vlada o slovenski-izraelskem varnostnem sporazumu tudi prihodnji teden
26. 03. 1998 17.17
Vlada je na včerajšnji seji vnovič razpravljala o slovensko-izraelskem varnostnem sporazumu, vendar razprave ni končala, je po seji povedala direktorica urada za informiranje Marta Kos. Po njenih besedah bo vlada prihodnji teden razpravo o omenjenem sporazumu nadaljevala in jo predvidoma tudi končala.

Že dvanajsta premiera Tosce v mariborski operi
26. 03. 1998 10.24
V Operi SNG Maribor bo jutri, 27. marca, premiera dela Tosca italijanskega opernega skladatelja Giacoma Puccinija. To bo že dvanajsta premiera omenjene Puccinijeve opere na odru mariborske opere. Zadnjič je bila Tosca na programu mariborske opere pred približno 20 leti.

Na Kitajskem uspešno odstranili odvečno stopalo
26. 03. 1998 09.50
Nekega mladega Kitajca, ki se je rodil s tremi stopali, so pred kratkim uspešno operirali in sedaj se že sprehaja samo z dvema stopaloma, poroča agencija Xinhua. Kirurgi so Zhang Xingziju odvečno stopalo odstranili med operacijo, ki je trajala pet ur. "Razen odvečnega stopala je fant v vseh ostalih pogledih povsem zdrav", še dodaja agencija. Pri operaciji, ki so jo izvedli v Kantonu na jugu Kitajske, so preko televizije sodelovali tudi kirurgi iz Hong Konga.

Podali ovadbo zoper zaposlenega na ministrstvu za šolstvo in šport
25. 03. 1998 18.28
Ministrstvo za šolstvo in šport (MŠŠ) je danes prejelo pisno obvestilo, da je UNZ Celje podalo kazensko ovadbo na Okrožno javno tožilstvo Ljubljana zoper I.L. odgovorno osebo, zaposleno na MŠŠ, osumljeno kaznivega dejanja jemanja podkupnine, so sporočili iz MŠŠ. O domnevnem kaznivem dejanju so bili na ministrstvu obveščeni z dopisom, ki ga je po faksu poslal eden od izvajalcev 10 oktobra lani. 24. oktobra lani so o navedbah iz omenjenega dopisa pisno obvestilo Upravo kriminalistične službe Ministrstva za notranje zadeve in jo zaprosili, da ukrepa v skladu s svojimi pristojnostmi. Vzporedno s tem je od delavca zahtevalo pisno pojasnilo v zvezi z omenjenimi obtožbami, ta pa je vse navedbe pisno zavrnil kot neutemeljene. UNZ Celje je MŠŠ kmalu potem obvestila, da so kriminalisti pričeli s preiskavo o očitanem kaznivem dejanju. MŠŠ je sodelovalo pri preiskavi tako, da je na podlagi zaprosila kriminalistom izročilo diokumentacijo, povezano s konkretnimi investicijami in položajem I.L. v ministrstvu. Kriminalisti so v skladu z zakonskimi pooblastili opravili informativne pogovore z nekaterimi zaposlenimi v ministrstvu ter opravili preiskavo delovnega mesta osumljenega. Takoj po prejemu uradnega obvestila o vložitvi kazenske ovadbe zoper osumljenega I.L. je MŠŠ izdalo sklep o začasni odstranitvi iz delovnega mesta in uvedbi disciplinskega postopka.

Na Kosovu ponoči streljanje - Albanke spet na ulicah
25. 03. 1998 16.42
Po ulicah Prištine je danes spet demonstriralo več tisoč albanskih žensk. Med 3000 in 4000 Albank se je tiho sprehodilo mimo ameriškega informativnega centra v četrti Dragodan. Ženske so nosile albanske zastave in transparente, na katerih je bilo med drugim zapisano, da želijo mirno ločitev od Srbije, neodvisnost ter mednarodno posredovanje. Francoska tiskovna agencija še poroča, sklicujoč se na srbske vire, da je policija v kraju Dubrava zasegla tri mitraljeze, pet avtomatskih in polavtomatskih pušk, deset granat in veliko streliva ter vojaške opreme kitajske izdelave, ki je bila svojčas v lasti albanske vojske. Skupina kakih 30 oboroženih teroristov naj bi po istem viru prispelo iz Albanije, pred nekaj dnevi pa so jo zasledili na območju, na katerem je policija kasneje odkrila večje količine orožja in opreme, prav tako prinešenega iz Albanije. AFP tudi poroča, da je bila v včerajšnjih spopadih precej poškodovana vas Glodjane, da pa se njeni prebivalci, ki so zbežali, danes začeli vračati na domove.

V ZDA le 16 filmov prislužilo več kot 100 milijonov dolarjev
25. 03. 1998 11.42
Med 16 filmi, ki so od 440. prikazanih v ameriških kinematografih, v lanskem letu dosegli blagajniški izkupiček nad sto milijonov dolarjev, je največ prislužil prav z 11 Oskarji nagrajeni Titanik. Samo na severnoameriškem trgu je namreč zaslužil 471 milijonov dolarjev, magično mejo 100 milijonov dolarjev pa je presegel v 12 dneh predvajanja. Nadaljevanje Spielbergovega Jurskega parka, Izgubljeni svet, je mejo presegel že v petih dneh, Možje v črnem pa v sedmih. Ostali so za prestop magične meje potrebovali več časa, presegli pa so jo tudi filmi Stik, Jutri nikoli ne umre, Vojna zvezd ter druga dva Oskarjeva nagrajenca, Good Will Hunting in Bolje ne bo nikoli. Podatke je objavilo ameriško podjetje ACNielson EDI, ki je omenjene filme tudi nagradilo.

V Jeruzalemu po isti ulici kot Jezus
25. 03. 1998 09.33
V arheološkem parku, ki ga nameravajo v Jeruzalemu odpreti do konca stoletja, bodo izgradili tako islamski kot židovski in krščanski del, mogoče pa so bo tudi sprehoditi po ulici, po kateri naj bi hodil sam Jezus Kristus. Vodja arheologov Gideon Avni je park označil kot "vodič po starem Jeruzalemu", kjer se bodo lahko obiskovalci sprehodili po različnih zgodovinskih obdobjih mesta. Obiskovalci bodo tako v park vstopili skozi nova vrata v zidu, ki obdaja Staro mesto, nekaj sto metrov daleč od zahodnega zidu, kjer je bilo v 16. stoletju muslimansko stanovanjsko naselje. Od tam, vzdolž izvorne ceste, ki so jo izgradili pred 2000 leti iz apnenca, se park nadaljuje v bogataško židovsko sosesko iz časa Bizanca. Po kratkem sprehodu in 15 stopnicah pa bo pot vodila "nazaj" v obdobje Drugega templja, na glavno ulico iz časa Jezusa, po kateri naj bi tudi hodil do templja.

Obisk delegacije Evropske komisije za industrijo
24. 03. 1998 17.48
Na povabilo ministra za gospodarske dejavnosti Metoda Dragonje bo jutri na dvodnevni delovni obisk v Slovenijo prispela delegacija Evropske komisije, ki jo bo vodil generalni direktor direktorata za industrijo Stefano Micossi. V pogovorih s slovenskimi gostitelji bodo ocenili pripravljenost Slovenije za začetek pogajanj na področju konkurenčnosti industrije in harmonizacije tehničnih predpisov kot pomembnega elementa enotnega notranjega trga. Delegacija Evropske komisije se bo srečala z gostiteljem ministrom Metodom Dragonjo, ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem, predstavniki Urada za standardizacijo in mreoslovje, Slovenske razvojne družbe ter drugih ustanov. Kot sporoča ministrstvo za gospodarske dejavnosti, naj bi gostje iz Bruslja temeljito pregledali startegijo vključevanja v EU, ekonomsko politiko in konkretne programe, ki jih bo podprla Evropska komisija.

Cigara bolj nevarna od cigarete
24. 03. 1998 16.57
Ob kajenju cigar se podvoji nevarnost smrti zaradi raka ali nekaterih bolezni srca in ožilja, ugotavlja raziskava, ki so jo predstavili na nedavnem kongresu o preprečevanju kardiovaskularnih bolezni v mestu Santa Fe v ameriški zvezni državi Novi Mehiki. Po besedah avtorja raziskave Carlosa Iribarrena cigara ni najboljša alternativa za cigareto, saj je smrtnost pri kadilcih cigar za 25 odstotkov večja kot pri nekadilcih. Raziskava, med katero so 16 let preučevali posledice kajenja pri skupini kadilcev cigar v starosti od 30 do 89 let (ti so pokadili dve cigari dnevno), je pokazala, da je stopnja smrtnih primerov zaradi raka in nekaterih kardiovaskularnih bolezni pri kadilcih cigar dvakrat večja kot pri nekadilcih. Kot pojasnjuje Iribarren, dim cigare vsebuje več nikotina, katrana in ogljikovega monoksida kot cigaretni dim. Še več; medtem ko morajo kadilci navadnih cigaret inhalirati dim, da se lahko nikotin absoribira v pljuča, pa uživalcem cigar tega ni treba početi, saj nikotin cigare vstopa v organizem preko ustne sluznice. Pri kadilcih cigar je v primerjavi z nekadilci bolj pogost rak ustne votline in grla ter pljučni rak, pa tudi srčne bolezni. Nasprotno pa cigara v primerjavi s cigareto ne zvečuje nevarnosti smrti zaradi koronarnih bolezni.

Že dvanajsta premiera Tosce v mariborski operi
24. 03. 1998 16.08
V Operi SNG Maribor bo v petek, 27. marca, premiera dela Tosca italijanskega opernega skladatelja Giacoma Puccinija. To bo že dvanajsta premiera omenjene Puccinijeve opere na odru mariborske opere. Zadnjič je bila Tosca na programu mariborske opere pred približno 20 leti. Glasbeno dramo Tosca sta v Mariboru pripravila dirigenta Stefano Pellegrino Amato iz Rima in Boris Švara, režiral pa jo je Krunoslav Cigoj iz Zagreba. Cigoj, ki je obljubil, da bo v eni od ponovitev v Tosci zapel tudi sam, se je v minulih tridesetih letih na evropskih in svetovnih odrih uveljavil kot operni solist. Stefano Pellegrino Amato, ki redno gostuje v številnih opernih hišah v Evropi, je zadnje čase dirigiral tudi več koncertov v Bosni in Hercegovini, v mariborski operi pa gostuje drugič. Lani je v Mariboru uspešno pripravil predstavo Verdijevega Otella.

Že dvanajsta premiera Tosce v mariborski operi
24. 03. 1998 16.05
V Operi SNG Maribor bo v petek, 27. marca, premiera dela Tosca italijanskega opernega skladatelja Giacoma Puccinija. To bo že dvanajsta premiera omenjene Puccinijeve opere na odru mariborske opere. Zadnjič je bila Tosca na programu mariborske opere pred približno 20 leti. Glasbeno dramo Tosca sta v Mariboru pripravila dirigenta Stefano Pellegrino Amato iz Rima in Boris Švara, režiral pa jo je Krunoslav Cigoj iz Zagreba. Cigoj, ki je obljubil, da bo v eni od ponovitev v Tosci zapel tudi sam, se je v minulih tridesetih letih na evropskih in svetovnih odrih uveljavil kot operni solist. Stefano Pellegrino Amato, ki redno gostuje v številnih opernih hišah v Evropi, je zadnje čase dirigiral tudi več koncertov v Bosni in Hercegovini, v mariborski operi pa gostuje drugič. Lani je v Mariboru uspešno pripravil predstavo Verdijevega Otella.

Otrok v ZDA predstavlja visok strošek
24. 03. 1998 16.00
Za vzgojo otroka do 22. leta tipična ameriška družina srednjega razreda, katere letni prihodek se giblje med 35.000 in 60.000 dolarji, nameni tudi do 1,45 milijona dolarjev. Pri nekoliko bolj premožnih družinah, katerih letni dohodki presegajo 60.000 dolarjev, ta strošek doseže tudi do 2,79 milijona dolarjev. Družine, ki letno zaslužijo manj kot 35.000, pa na otroka povprečno porabijo 762.000 dolarjev. Po podatkih vladnih statističnih služb so se stroški za vzgojo otroka do 18. leta po letu 1990 zvišali za petino. Raziskava, ki jo je objavil tednik US News and World Report, še ugotavlja, da imajo pripadniki višjih razredov manj otrok kot tisti iz srednjih slojev, in se za otroke odločajo pozneje. Vedno večji strošek pa postaja visokošolsko izobraževanje, saj so se vpisnine med letoma 1990-97 zvišale za 75 odstotkov. Povprečno družino tako štiri leta študija na univerzi stanejo do 157.831 dolarjev. Po izračunih časnika bi morala družina, da bi zbrala omenjeni znesek, od otrokovega rojstva naprej privarčevati 319 dolarjev mesečno.